Page 2 of 22 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 21 to 40 of 434

Thread: PS3 Graphics Discussion Thread

  1. #21
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Και βεβαια εχουμε ενα πανεμορφο full HD 1080p και μαλιστα εντυπωσιακοτατο τεχνικα παιχνιδι!



    Λεγεται Wipeout HD και μαλιστα τρεχει στα 60 frames per second και οταν λεμε τρεχει εννοουμε κυριολεκτικα ιλλιγγιωδης ταχυτητες!

  2. #22
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    σοβαρα τωρα ειναι σε 720p το GOW??? μαλακια μου τοτε!χαχαχα αδιαβαστος εντελως! παντως τα γραφικα ταμπλεξα με την αναλυση γιατι αναφερθηκε κιαυτο παραπανω. τεσπα. θα πηγαινα για υπνο με τη μλκ που ειπα αλλα εκανα καφε μολις!
    Satan has left his killing floor
    PS4

  3. #23
    Advanced Member Lordkostas's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    328
    PSN ID
    Lordkostas
    Name
    Kώστας

    Default

    To Wipeout HD δεν το εχω παιξει ακομη, και σιγουρα υπαρχουν πολλα παιχνιδια εκει εξω με πανεμορφα γραφικα. Αλλα εως τωρα δεν νομιζω καποιο παιχνιδι που εχει βγει να ξεπερναει τα γραφικα του Uncharted 2. Μολις το ειδα απλως μου επεσε το σαγονι. Τρομερες λεπτομερειες σε ολα τα πραγματα. Δεν καταλαβαινες ποτε τελειωναν τα cut scenes και ποτε αρχιζε το gameplay.
    Νομιζω οτι περα απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα των δυο κονσολων πρεπει και το παιχνιδι να ειναι καλο γραμμενο και να μπορει να χρησιμοποιησει την δυναμη αυτων των δυο μηχανων στο επακρο.

  4. #24
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!Καταλαβα περιπου τι ακριβως γινεται!!Ποτε ομως θα δουμε τη δυναμη του ps3 και κατι επαναστατικο στα γραφικα οπως εγινε με το crysis στο pc!BlueRay,50 giga χωρος στο δισκο,πανισχυρος επεξεργαστης ποτε θα τα εκμεταλευτουν οι προγραμματιστες;;H cry engine 3 θα κανει τη διαφορα;;Αν μια μηχανη γραφικων χρειαζεται δυναμη επεξεργαστικη,τοτε λογο cell θα την εχει!!!Για να δουμε!!!Οσο αναφορα το Uncharted 2,τρομερο παιχνιδι με ωραια γραφικα αλλα παρατηρηστε στις υφες τα σκαλοπατακια (aliasing) πραγμα για μενα ανεπιτρεπτο!Βλεπε forza motosport 3 στο xbox να δεις γραφικαρες!Ιχνος απο aliasing πεντακαθαρα,ομαλη η ροη,αναλαφρα...απλα απολαυστικα!!Εχω ps3 και εχω εμπιστοσυνη σ αυτο!!Ελπιζω να μην με απογοητευσει...περιμενω πολλα!!!Σας ευχαριστω και παλι!!!

  5. #25
    Advanced Member ikaria_g4's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Behind you
    Posts
    492
    PSN ID
    ikaria_g4
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Quote Originally Posted by stein3x View Post
    Wikipedia is your friend

    http://en.wikipedia.org/wiki/RSX_'Reality_Synthesizer'

    Δες εδώ και ένα πολύ καλό video σχετικά με τις gpus του ps3 & xbox360

    Ποιός είπε ότι επικεντρόνονται στον cell και όχι στην κάρτα?Απλά από την στιγμή που μπορεί να "πάρει" φόρτο ο cell από την gpu και η δεύτερη να επικεντρωθεί σε άλλες διεργασίες γιατί να μην το κάνουν?Τρανά παραδείγματα το Killzone 2 & Uncharted 1,2
    Επιπλέον από όσο ξέρω το xbox360 δεν έχει native 1080p games παρά 2-3 όπως και το ps3.Όλα τα υπόλοιπα είναι σε 720p ή σε sub resolutions και γίνονται upscale σε 1080p

    Όσον αφορά στο θέμα των γραφικών αυτό αφορά μόνο την κοινότητα των multiplatforms καθώς ο χρόνος που χρειάζετε μια εταιρία για να μεταφέρει από το xbox360 (καθώς είναι lead τις περισσότερες φορές) στο ps3 είναι χρονοβόρος και αυτό μεταφράζετε σε χρήμα,γιαυτό υπάρχει μία κλίση προς το xbox360 στα multi αλλά μέχρι εκεί.


    ποια παιχνιδια στο ps3 ειναι σε 1080p;
    αν ξερεις πες μου σε παρακαλω.

  6. #26
    Advanced Member widebit's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    465
    PSN ID
    secondtoughest

    Default

    Σιγουρα στα 1080p ειναι το Wipeout HD. Δεν ξερω για κανενα αλλο.

  7. #27
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Σιγουρα στα 1080p ειναι το Wipeout HD. Δεν ξερω για κανενα αλλο.
    Το wipeout HD δεν είναι όλες τις φορές HD.Το παιχνίδι έχει την δυνατότητα με μια έξυπνη τεχνική να αλλάζει ingame resolution ανάλογα με τον φόρτο του παιχνιδιού.
    Το game "πάει" δηλ και σε αναλύσεις 1550x1440 ,1280x1024(min)

    Όπως και το GT5 Prologue δεν είναι 1080p,τρέχει σε 1280x1080 (2xAA),μόνο στα garage/pit/showrooms είναι 1920x1080 χωρίς AA

    Quote Originally Posted by ikaria_g4 View Post
    ποια παιχνιδια στο ps3 ειναι σε 1080p;
    αν ξερεις πες μου σε παρακαλω.
    Είναι μετρημένα στα δάκτηλα τα games

    Τα Sony NBA 07 & 08 είναι native 1080p (τα demo ήτανε ,το τελικό παιχνίδι δεν το γνωρίζω)
    -Ridge Racer7 (Demo)
    -NBA Street Home court
    -Virtua Tennis 3 είναι 1920x1080 (2x AA)
    -World Series Of Poker 2008 είναι 1920x1080 (2xAA)

    Τώρα υπάρουνε πολλα games (σχετικό είναι το πολλά) που τρέχουνε σε sub 1080p resolution (πχ. 960x1080, 768x108 , 800x1080 ...)
    Υπάρχουνε και PSN games που είναι 1080p
    Last edited by stein3x; 19-02-2010 at 08:18.


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  8. #28
    Advanced Member widebit's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    465
    PSN ID
    secondtoughest

    Default

    Κριμα για το Wipeout HD, δεν το ηξερα. Ειχα δει κατι video του game director και ελεγε ειμαστε στα 60FPS @ 1080p. Τωρα που το εψαξα λιγο ειδα το "κολπο" frame-by-frame που αλλαζει αναλυση αναλογα το workload.
    Και παλι παντως ουτε που το παρατηρεις, ειδικα με την ταχυτητα που τρεχεις!

  9. #29
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Ναι ρε παιδιά αυτό με τις αναλύσεις είναι παπαρολογίες ,δεν με νοιάζει αν το game είναι 720p ή 1080p (παρά μόνο από τεχνικής άποψης ότι κατάφεραν με κάποιο game) αρκεί το game να είναι καλό και να μαρέσει.Δεν πρόκειτε να καταλάβεις αν το game αλάζει resolution on the fly (Wipeout HD) ή θα είναι μια τελείως διαφορετική εμπειρία επειδή είναι 1080p αντί 720p +ΑΑ,σχετικά είναι όλα
    Last edited by stein3x; 19-02-2010 at 16:01.


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  10. #30
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Δεν ξερω καλα τα κολπα με τις αναλυσεις!!Εμενα,απλα μ ενδιαφερει να δω αποτελεσμα που να με ικανοποησει και να ειναι οτικα τελειο!Κι ας τρεχει και σε 720p!Δε λεω οτι δεν ειναι καλα τα γραφικα του ps3!Απλα,αυτη τι τστιγμη,χανουν στα σημεια και στη λεπτομερια απο το xbox,με γραφικαρες οπως το forza 3(πιστευω οτι το forza motosport 3 ειναι το καλυτερο παιχνιδι του ειδους σε ολους τους τομεις)!Τι να το κανω να εχει δυναμη,ισχυρο επεξαργαστη,καλη καρτα γραφικων...και να μην μπορει να τα εκμεταλευτει;;;Ποτε θα τα εκμεταλευτει;;Οπως παντα το αποτελεσμα ειναι που μετραει!Μ αρεσει να λεω τα πραμματα με τ ονομα τους!Λεω απλα αυτο που βλεπω!Σας ευχαριστω και παλι,περιμενω αποψεις σας!!!!

  11. #31
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Απλα,αυτη τι τστιγμη,χανουν στα σημεια και στη λεπτομερια απο το xbox
    Δεν νομίζω να υπάρχει στο xbox360 game με καλήτερα γραφικά από Uncharted 2,killzone 2..

    πιστευω οτι το forza motosport 3 ειναι το καλυτερο παιχνιδι του ειδους σε ολους τους τομεις
    Wait until Grand Turismo 5 arrives


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  12. #32
    Elite fotaras's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    860
    PSN ID
    fotaras_fz6s
    Name
    Φώτης

    Default

    εγω που δεν εχω ιδεα απο ολα αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστικα που λετε να κανω μερικες ερωτησουλες??αυτο το aliasing κ το anti-aliasing τι ακριβως ειναι?διαβαζω πολλες φορες για διαφορα παιχνιδια κατι για "frame rate" που πεφτει!καταλαβαινω απο τη σημασια οτι πεφτουν τα frames(εικονες?)αλλα πως το καταλαβαινεις οπτικα?κανει σπασιματα η εικονα??αν μπορει καποιος ας μου εξηγησει.ευχαριστω εκ των προτερων.

  13. #33
    Senior Member Nikol@r@s's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    101
    PSN ID
    Nikolaras5

    Default

    To Ps3 έχει πάνω του κάρτα γραφικών 9800GT και επεξεργαστή 3.2x8GHZ.Το Χbox360 δεν έχω ιδέα τι έχει γιατί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.Τελικά πιο δυνατό πιο είναι?PS3 ή XBOX360?

  14. #34
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    to ps3 bori na vgali kalitera grafika, sigura. ala theli na to kseris kala ke na to dulepisis sosta. sta multiplatform den simveni auto

    se sindiasmo me to skliro disko ine poli pio sosto dinato mixanima. otan omos ta games ftaxnonte prota gia ps3 ke xoris install fisiko ine na ine provlimatika sto ps3 meta

    auto pantos tha alaksi telios giati oi eteries exun arxisi na vgazun poli xrima me to ps3, epidi den exi piratia
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  15. #35
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by fotaras View Post
    εγω που δεν εχω ιδεα απο ολα αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστικα που λετε να κανω μερικες ερωτησουλες??αυτο το aliasing κ το anti-aliasing τι ακριβως ειναι?διαβαζω πολλες φορες για διαφορα παιχνιδια κατι για "frame rate" που πεφτει!καταλαβαινω απο τη σημασια οτι πεφτουν τα frames(εικονες?)αλλα πως το καταλαβαινεις οπτικα?κανει σπασιματα η εικονα??αν μπορει καποιος ας μου εξηγησει.ευχαριστω εκ των προτερων.
    Λοιπόν για το Antialiasing

    Ο όρος aliasing αναφέρεται στην επίδραση η οποία προκαλεί τα συνεχόμενα σήματα υψηλής ανάλυσης μίας εικόνας να γίνονται δυσδιάκριτα. Με πιο απλά λόγια το aliasing στο χώρο των βιντεοπαιχνιδιών είναι το φαινόμενο κατά το οποίο τα μοντέλα, τα αντικείμενα ή τα περιβάλλοντα σε ένα βιντεοπαιχνίδι, δείχνουν “πιξελιασμένα” (pixelized) ή παραμορφωμένα ή με “σκαλοπάτια”, συνήθως σε χαμηλότερες αναλύσεις. Πολλές φορές το φαινόμενο αυτό αναφέρεται και ως jaggies. Το aliasing συμβαίνει κυρίως σε περιπτώσεις που επιδιώκεται η υψηλή λεπτομέρεια. Για να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο του aliasing, χρησιμοποιείται η μέθοδος του antialiasing, η οποία μειώνει αισθητά τη διαστρέβλωση της εικόνας. Αυτό επιτυγχάνεται με τη δημιουργία πολλαπλών εκδόσεων των ίδιων pixels με αποτέλεσμα τα pixels που αποτελούν ένα μοντέλο, να γίνονται πολλαπλάσια. Συγκεκριμένα το antialiasing “θολώνει” τα σημεία που εμφανίζονται “πιξελιασμένα” ή παραμορφωμένα ή με “σκαλοπάτια” στα μοντέλα, τα αντικείμενα ή τα περιβάλλοντα ενός βιντεοπαιχνιδιού, δημιουργώντας επιπρόσθετα αντίγραφα των pixels, εκεί ακριβώς που χρειάζεται. Ανάλογα με το πλήθος των pixels που δημιουργούνται, το antialiasing χωρίζεται σε διαβαθμίσεις, με επικρατέστερες τα 2Χ, 4Χ και 8Χ.

    πηγή

    Εικόνες για να το καταλάβεις (πρόχειρες βέβαια τώρα)
    Κοίταξε την αριστερή και θα δεις ότι πάρχουνε γραμμές ,"σκαλοπάτια" δηλ στην κολόνα και στον στήλο με τις σημαίες.Αυτο εξαφανίζετε σταδιακά όσο πηγένεις προς τις δεξιές εικόνες αφού ανεβάζεις το Antialiasing



    και για να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα κοίτα αυτές τις εικόνες

    Χωρίς AA

    Με AA

    Χωρίς ΑΑ

    Με ΑΑ


    Πιστεύω να κατάλαβες την διαφορά
    Περισσότερα εδώ

    Για το Frame-rate

    Ο όρος frame rate αναφέρεται στο ρυθμό ανανέωσης των αλλεπάλληλων εικόνων μίας οθόνης ανά δευτερόλεπτο. Αυτές οι εικόνες ονομάζονται frames (καρέ) και μετριούνται ανά δευτερόλεπτο (frames per second ή fps). Όπως είναι γνωστό, η κίνηση σε ένα βιντεοπαιχνίδι αποδίδεται από πολλές εικόνες (frames) που περνούν η μία μετά την άλλη από την οθόνη μας. Όσο πιο μεγάλος είναι αυτός ο αριθμός, τόσο πιο ομαλή είναι η κίνηση των (βλ. Μοντέλο) ενός βιντεοπαιχνιδιού. Το ανθρώπινο μάτι αντιλαμβάνεται “σπάσιμο” στην κίνηση ενός μοντέλου, όταν ο ρυθμός ανανέωσης των καρέ της οθόνης ανά δευτερόλεπτο βρίσκεται κάτω των 30.

    πηγή


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  16. #36
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Nikol@r@s View Post
    To Ps3 έχει πάνω του κάρτα γραφικών 9800GT και επεξεργαστή 3.2x8GHZ.Το Χbox360 δεν έχω ιδέα τι έχει γιατί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.Τελικά πιο δυνατό πιο είναι?PS3 ή XBOX360?
    Σιγα μην εχει και 5970 με 1GB μνημη

    Η καρτα του PS3 ειναι κοντα στις δυνατοτητες της 7800.

  17. #37
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Quote Originally Posted by stein3x View Post
    Δεν νομίζω να υπάρχει στο xbox360 game με καλήτερα γραφικά από Uncharted 2,killzone 2..


    Wait until Grand Turismo 5 arrives
    Φιλε μου εχω playstation 3 και ολες τις κονσολες τις SONY απο το playstation 1!!Ειμαι φαν ολα μου τα χρονια!!Απλα αυτο που βλεπω λεω,δεν προσπαθω να θιξω την Κονσολα!Για το Killzone 2 το χω και δεν μπορω να πω τιποτα!Ειναι τελειο!Για το Ubcharted 2 οπως προανεφερα,εχει πολυ καλα γραφικα αλλα δεν ειναι τοσο τρομερο οσο το παρουσιαζουν(πηρε και βραβειο για καλυτερα γραφικα).Παρολο τη λεπτομερια του,εχει aliasing και τα κτιρια στο βαθος τρμοπαιζουν οταν αλαζεις κατευθυνση με το χαρακτηρα!Δε συγκινω gt5 με forza 3, απλα φερνω σαν παραδειγμα το forza 3 για να μιλαω και με επειχειρηματα και παρδειγματα!Το gt5 το περιμενω πως και πως και γω!!!Εγω θα στο θεσω αλλιως...Δεν υπάρχει στο ps3 παιχνιδι με γραφικα οπως forza 3 παρα μονο το uncharted 2(με επιφυλαξη) και το killzone 2....!Ευχαριστω και παλι για το χρονο σας!

  18. #38
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by balabanis View Post
    Απλα αυτο που βλεπω λεω,δεν προσπαθω να θιξω την Κονσολα!Για το Killzone 2 το χω και δεν μπορω να πω τιποτα!Ειναι τελειο!Για το Ubcharted 2 οπως προανεφερα,εχει πολυ καλα γραφικα αλλα δεν ειναι τοσο τρομερο οσο το παρουσιαζουν(πηρε και βραβειο για καλυτερα γραφικα).
    Για το Uncharted 2 κανεις λαθος.Δεν ξερω πως γινεται να μην βλεπεις οτι εχει τα καλυτερα γραφικα που εχουμε δει για κονσολα.Καλυτερα και απο το Killzone 2 που ερχετε 2ο.
    Eπισης αυτο που λες για το Aliazing ειναι υπερβολικο.Δεν εχει τοσο προβλημα το παιχνιδι.2χΑΑ ειναι,αλλα και παλι με τετοια γραφικα που εχει και 0χΑΑ να ειχε παλι κορυφαιο θα ηταν.


    Quote Originally Posted by balabanis View Post
    Εγω θα στο θεσω αλλιως...Δεν υπάρχει στο ps3 παιχνιδι με γραφικα οπως forza 3 παρα μονο το uncharted 2(με επιφυλαξη) και το killzone 2....!Ευχαριστω και παλι για το χρονο σας!
    Αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω.Εκτος του οτι δεν γινεται να συγκρινεις ενα racing game με αυτα τα παιχνιδια,δεν καταλαβαινω πως μπορεις να λες οτι δεν υπαρχουν τετοια γραφικα(σαν του forza 3 στο ps3) στο ps3...

    Δεν λεω οτι δεν λες αυτο που βλεπεις(επειδη το τονισες πριν),αλλα μηπως κρινεις καπως λαθος τον τομεα γραφικα στα παιχνιδια γενικοτερα?
    .

  19. #39
    PS3forums Addict vasses's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,469

    Default

    Oντως το aa του uncharted εχει ενα θεμα , ιδιως στους χαρακτηρες απο κοντα αν τους προσεξεις εχουν προβληματα οπως εδω


    http://ve3dmedia.ign.com/images/05/00/50025_orig.jpg

    Μια που ρωτησαν περι anti allaizing προσεξτε ποσο τιγκα ειναι στην χρωματικη σκια περιμετρικα του προσωπου της helena σε βαθμο που κανει υπερβολικο ειδωλο ωστε να κρυψει τα jaggies , φυσικα με τα αναλογα φιλτρα blur , ομοιως και στον drake φαινεται

    Χοντρικα αυτη ειναι πανω κατω η τεχνικη του αα , αλλα ακομα και σε ενα απλο γραφικο η να δουλεψεις σε corel photoshop σε μια απλη επεξεργασια εικονας εχει φιλτρα και τεχνικες aa να χρησιμοποιησεις και να καταλαβεις πως δουλευει

    Κατα την γνωμη μου αυτα τα γραφικα τα θεωρω πολυ ξεπερασμενα οπως προλαβαν μερικοι να βαφτισουν τα καλυτερα , συν οτι το σχημα του προσωπο της ειναι σε μερικα σημεια τετραγωνισμενο και καμια σχεση με ανθρωπινο ελλειψη tesselation

    Aντιθετως εδω εχουμε εκπληκτικη εξομαλνση και τελειο tesselation http://image.jeuxvideo.com/images/p3...-3-ps3-152.jpg σε βαθμο που αποδιδει ρεαλιστικα σαν να βλεπεις αληθινο χαρακτηρα , γιαυτο το heavy rain τουλαχιστον στη σχεδιαση χαρακτηρων ειναι ετη φωτος μπροστα απο το uncharted


    To tessalation διαβαστε εδω τι ειναι http://en.wikipedia.org/wiki/Tessellation, συνηθως το διαφημιζουν οι νεες καρτες γραφικων της ati , οπως καi το direct11 με το colin mc rae dirt 2, ομως πιστευω ειναι αλλο ενα τρυκ , γιατι το tesselation ετσι που το βλεπω στους χαρακτηρες του heavy rain , περισσοτερο θεμα καλου προγραμματισμου ειναι παρα , συγκεκριμενης σουιτας γραφικων τυπου directx11


  20. #40
    Αssistant Member Forum GOD NonBorn's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ραφήνα
    Posts
    7,230
    PSN ID
    nonborn
    Name
    Κωνσταντίνος

    Default

    Quote Originally Posted by balabanis View Post
    Φιλε μου εχω playstation 3 και ολες τις κονσολες τις SONY απο το playstation 1!!Ειμαι φαν ολα μου τα χρονια!!Απλα αυτο που βλεπω λεω,δεν προσπαθω να θιξω την Κονσολα!Για το Killzone 2 το χω και δεν μπορω να πω τιποτα!Ειναι τελειο!Για το Ubcharted 2 οπως προανεφερα,εχει πολυ καλα γραφικα αλλα δεν ειναι τοσο τρομερο οσο το παρουσιαζουν(πηρε και βραβειο για καλυτερα γραφικα).Παρολο τη λεπτομερια του,εχει aliasing και τα κτιρια στο βαθος τρμοπαιζουν οταν αλαζεις κατευθυνση με το χαρακτηρα!Δε συγκινω gt5 με forza 3, απλα φερνω σαν παραδειγμα το forza 3 για να μιλαω και με επειχειρηματα και παρδειγματα!Το gt5 το περιμενω πως και πως και γω!!!Εγω θα στο θεσω αλλιως...Δεν υπάρχει στο ps3 παιχνιδι με γραφικα οπως forza 3 παρα μονο το uncharted 2(με επιφυλαξη) και το killzone 2....!Ευχαριστω και παλι για το χρονο σας!
    Eλπίζω να έχεις ιδέα για το τι συζητάς... Το Uncharted 2 έχει ασύληπτη μηχανή γραφικών, τρομερή λεπτομέρια, σηκώνει τεράστιο αριθμό πολυγόνων και όλα αυτά με σταθερότατο framerate... Για πες μου ένα παιχνίδι που τα φτάνει.... Ελπίζω να μη μας δώσεις κάνα Unreal Engine based game ειλικρινά...

    Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει φτάνει να μπορείς να το αποκομήσεις... Όταν δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις (δεν είναι σε καμία περίπτωση προσωπικό αυτό - γενικά μιλάω) και δε μπορείς να διαχωρίσεις πότε έχεις δυναμικό φωτισμό, πότε έχεις "αληθινό" rendering και όχι απλά τοίχους με ταπετσαρίες και πόσα άλλα που έχω δει και ακούσει τότε σίγουρα δε μπορείς να αντιληφθείς τη διαφορά. Είναι πολύ διαφορετικό να ζωγραφίζεις ένα πρόσωπο και όλο το άλλο γύρω απ αυτό να είναι το μαύρο του το χάλι (σχεδόν) και άλλο ένα ολόκληρο κόσμο με την ίδια λεπτομέρια παντού. (Αυτό ήταν για τον εξυπνάκια τον vasses που έχει γίνει πανεπιστήμονας μέσω του wikipedia...)

    Είναι πολύ διαφορετικό σε ένα σκοτεινό περιβάλλον να φτιάξεις φωτισμούς που να εντυπωσιάζουν και άλλο σε ένα γεμάτο φως σκηνικό να φτιάξεις κάτι τόσο εντυπωσιακό. Το φως αναδεικνύει τις ατέλειες...


    Το uncharted 2 είναι ότι πιο εντυπωσιακό έχει να δείξει η βιομηχανία μετά το βαρύ και ασήκωτο πλην όμως εντυπωσιακό Crysis... Είτε κάποιοι θέλουν να το δουν είτε όχι... Τώρα οι συγκρίσεις του γνωστού πανεπιστήμονα του heavy rain με το uncharted 2 μόνο γέλιο μπορούν να προκαλέσουν, τουλάχιστον σε κάποιον που έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάμε...
    Ñǿñßöŗň™ is back on business ...

Page 2 of 22 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •