Page 22 of 22 FirstFirst ... 121819202122
Results 421 to 434 of 434

Thread: PS3 Graphics Discussion Thread

  1. #421
    Advanced Member zapee995's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    425
    PSN ID
    Zapee9950
    Name
    Πέτρος

    Default

    Εγώ πάλι είμαι άλλης φιλοσοφίας. Το ότι κάποιοι dev καταφέρνουν να βγάλουν μέγιστη καλύτερη εικόνα σε παλιά και αδύναμα μηχανήματα (ps3/xbox360) δεν σημαίνει ότι τους κάνει και καλύτερους στη δουλειά τους. Ούτε σημαίνει ότι η εξέλιξη των graphics βασίζεται στις κονσόλες. Προσωπικά το βίωσα σε πολλά games που μου δόθηκε η δυνατότητα να τα τρέξω με direct x 11. Παράδειγμα το batman ή το bf3 σε ultra καταστάσεις, ξέφυγαν. Γι'αυτό και πιστεύω ότι πάντα τα pc θα είναι μπροστά (προσωπική άποψη και πάντα φιλικα) άσχετα αν είμαι τρελός fan του 360 και ps3. Και ο μόνος λόγος που γουστάρω κονσόλα είναι η ευκολία που σου δίνει. Πήρες το παιχνίδι, το έβαλες, επαιξες.

    Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

    Ps3: Zapee9950
    Xbox360: Zapee995

  2. #422
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by zapee995 View Post
    Εγώ πάλι είμαι άλλης φιλοσοφίας. Το ότι κάποιοι dev καταφέρνουν να βγάλουν μέγιστη καλύτερη εικόνα σε παλιά και αδύναμα μηχανήματα (ps3/xbox360) δεν σημαίνει ότι τους κάνει και καλύτερους στη δουλειά τους. Ούτε σημαίνει ότι η εξέλιξη των graphics βασίζεται στις κονσόλες. Προσωπικά το βίωσα σε πολλά games που μου δόθηκε η δυνατότητα να τα τρέξω με direct x 11. Παράδειγμα το batman ή το bf3 σε ultra καταστάσεις, ξέφυγαν. Γι'αυτό και πιστεύω ότι πάντα τα pc θα είναι μπροστά (προσωπική άποψη και πάντα φιλικα) άσχετα αν είμαι τρελός fan του 360 και ps3. Και ο μόνος λόγος που γουστάρω κονσόλα είναι η ευκολία που σου δίνει. Πήρες το παιχνίδι, το έβαλες, επαιξες.

    Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    Σαφως και τους κανει καλυτερους κατ εμε. Δεν πετανε οτι τους κατεβει οπως τους κατεβει μεσα στο τσουκαλι και απλα οπως ειπε ο Λευτερης πολυ σωστα, ελπιζουν ο χρηστης να εχει καλυτερο μηχανημα για να μπορεσει να τρεξει ανθρωπινα το παιχνιδι.

    Αν μη τι αλλο τι αποδεικνυεται και μονο οταν βλεπεις ενα Crysis 3 να μπορει να κυκλοφορει σε κονσολες. Βρε ας ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με τα pC σε ultra γραφικα λεπτομερειας. Ειναι ομως το ιδιο επιπεδο, τα ιδια assets σε ενα hardware του 2006.

    Οποτε τι αποδεικνυει αυτο? Το λιγοτερο που αποδεικνυει ειναι οτι ο τυπος που παιζει το XXX παιχνιδι στο PC και το παιζει στα ultra και σε 60 frames per second σε καμμια περιπτωση δεν εκμεταλλευεται το 100% του hardware του. Διοτι αν μπορει να hardware του 2006 να τρεχει το Crysis 3 και μαλιστα με αρκετα DX11 εφφε οπως υποστηριζει η εταιρεια, ε τοτε σιγουρα οι ΤΟΝΟΙ παραπανω δυναμης που εχουν τα PC του καθενος, πανε κατα ενα τεραστιο ποσοστο ανεκμεταλλευτοι.

    Η βιομηχανια PC ειναι της φιλοσοφιας τουμπανιασε το το μηχανημα και οτι τσαπατσουλια εχει γινει προγραμματιστικα, θα διορθωθει απο μονη της.

    Ε δεν ειναι ετσι για εμενα τα πραγματα. (φιλικα εννοειται κι εγω!)

  3. #423
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω, ότι είμαι ταγμένος πολέμιος της MS από το 1986 και μετά
    Στο μοναδικό που υποστηρίζω την MS, όσο περίεργο και αν ακούγεται να το ξεστομίζω εγώ αυτό, είναι τα Windows 8
    αρα συνεχιζεις να εισαι πολεμιος της ακομα

  4. #424
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    χααχχαχααχ όντως! (viva Amiga )

  5. #425
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πχ. θεωρώ μέγα και τραγικό λάθος ύπαρξης (μελλοντικά) μόνο μιας κονσόλας, όπως βλέπω αρκετούς να το επιθυμούν. Δυστυχώς η πείρα μου άλλα μου δίδαξε. Τα εντελώς αντίθετα. Το ένα και μοναδικό μονοπωλιακό προϊόν, μόνο συντηρητική προσέγγιση προσφέρει, μηδέν εξέλιξη, στασιμότητα και επικίνδυνη τεμπελιά στους devs.
    Για να μην παρεξηγηθω(γιατι εγω υποστηριξα οτι θα ηθελα κατι τετοιο).
    Με την sony να δοκιμαζει ξεχωριστα/διαφορετικα hardware σαν αυτα των ps3,2 κτλ oυτε εγω θα καιγομουν για την υπαρξη μιας κονσολας(αν και παντα ειμαι υπερ).
    Βλεπουμε οτι η sony υπαρχει πιθανοτητα να παει σε pc like hardware και ο ανταγωνισμος ''βοηθησε'' για να παει προς αυτην την κατευθυνση.Οσο μικροτερος ηταν ο ανταγωνισμος(στις προηγουμενες γενιες) τοσο περισσοτερο η sony εμπαινε στην διαδικασια να πειραματστει(ΑΝ δεν το κανει και στην νεα γενια,που μακαρι να το κανει).
    Τωρα βλεπω οτι πηγαινει στα σιγουρα.
    Προσωπικα δεν βλεπω νικη δικη μας απο τον ανταγωνισμο(αυτου του ειδους τον ανταγωνισμο με την MS που ειδαμε σε αυτη τη γενια) αλλα ηττα.Για την sony μπορει και να ειναι νικη,αλλα φανταζομαι οτι ειναι το τελευταιο που μας ενδιαφερει.
    .

  6. #426
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    μα......δεν ήταν μικρότερος ο ανταγωνισμός, την εποχή που αποφάσισε να μπει εντελώς από μόνης της η Sony στην βιομηχανία των vgames (λέω από μόνη της, γιατί ως γνωστό εδώ και 20 χρόνια περίπου, η Sony και το αρχικά ονομαζόμενο Play Station - eXperimental ήταν ένα hardware add-on για το SNES, μέχρι που τα έσπασαν μεταξύ τους οι εταιρείες, και η Sony αποφάσισε να το εξελίξει πολύ περισσότερο το add-on, στο βαθμό νέας stand alone κονσόλας, το PlayStation ή με κωδική ονομασία πλέον PSX).

    η απόφαση της Sony ήρθε στα μέσα του 1992 περίπου εσωτερικά, μια εποχή που SEGA, Nintendo μεσουρανούσαν και στις υπόλοιπες μάζες που δεν είχαν αυτές τις 2 κονσόλες (Megadrive / SNES), κυριαρχούσε η Amiga (λιγότερο ο Atari ST), το PC, το PC-Engine / Super Turbografx και το Neo-Geo της SNK.

    όλες οι "μπάντες" ήταν καλυμμένες και το περιβάλλον ήταν ΤΙΓΚΑ ανταγωνιστικό, με πολλά δισεκατομμύρια δολάρια σε κέρδη (και επίτηδες δεν αναφέρθηκα καθόλου στο φορητό gaming, που υπήρχε το Nintendo Gameboy, SEGA Gamegear, Atari Lynx και άλλες β' διαλογής φορητές κονσολίτσες). Ουσιαστικά ΔΕΝ υπήρχε χώρος για καμία άλλη εταιρεία. Ούτε καν. Zilch. Τίποτα.

    Μάλιστα ήδη το 1990, τα πολύ μεγάλα (τρελή κυκλοφορία, δεν υπήρχε βλέπετε τότε Internet) περιοδικά/εκδόσεις Times Magazine και Newsweek, είχαν κάνει εκτενείς αναφορές και αναλύσεις, για τα παιχνίδια των παιδιών των 80s (όντας πλέον 1990), και ότι οι γονείς τους πρέπει να μάθουν το νέο λεξιλόγιο της νεολαίας....joystick, joypad, cartridge, shoot em up, beat em up, film tie-in, coin-op conversion, life και life bonus, time limit, energy bar, intro sequence, ending sequence κλπκλπ, που για "εμάς" τα παιδιά ήταν λέξεις "ψωμοτύρι".

    Όμως....υπήρχε (και θα υπάρχει πάντα) χώρος για κάτι.......που δεν προσφέρεται από τον ανταγωνισμό σε κανένα επίπεδο = hardware, νέα φιλοσοφία προγραμματισμού (άσχετα αν είναι πιο δύσκολη αρχικά και "παιχνιδάκι" μετά από το απαραίτητο learnign curve), ποικιλία + ποιότητα τίτλων + φρέσκιες ιδέες και "γέννηση" νέων genre / ειδών προϊόντων (συνάμα με βελτιστοποίηση των υπαρχόντων).

    Ε, αυτά προσέφερε το PSX το 1994, μαζί με ΛΙΑΝ ανταγωνιστικές τιμές, επιθετικότατες κάθε 6μηνο, με εξαιρετικό μάρκετινγκ σε όλο τον πλανήτη (από fanboy-ζέ συγκεντρώσεις σε "γκουρού" συνέδρια της βιομηχανίας που είχαμε μέχρι τότε από όλες τις άλλες εταιρείες, με φρασεολογία που μόνο εγώ και άλλοι "τεχνοfreaks" της εποχής καταλάβαιναν........η Σονυ έστησε τρελά event με γυναίκες, glamour, μουσική rave/house που ήταν "in" για την εποχή, celebrities, προώθηση σε όλα τα μίντια, χόλυγουντ, περιοδικά ευρείας κυκλοφορίας, κλπκλπκλπ).......κι ΜΕ ΑΥΤΟ τον συνδυασμό ΟΛΩΝ των παραπάνω παραγράφων.......η Sony έγινε αυτή που έγινε την εποχή του PSone / PlayStation / PSX / Play Station - eXperimental.

    άρα;

    πάντα υπάρχει χώρος για το αουτσάϊντερ. Που σκάει μύτη από το "πουθενά", έχοντας μελετημένη στρατηγική, όραμα και ΚΥΡΙΩΣ τα κατάλληλα "δυνατά" στελέχη στο ενεργητικό της. Βλέπε Nintendo Wii και πόσα σώβρακα (χρήμα) πήρε...από το "πουθενά". (όχι ότι μου αρέσει το Wii και όχι - δεν θέλω να αποπροσανατολίσω την κουβέντα, οπότε ας μην κολλήσει κανείς στο Wii!)
    Last edited by Lefteris_X; 06-11-2012 at 16:52.

  7. #427
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Για αυτο δεν μιλησα συγκεκριμενα για το psone
    Σταθηκα κυριως στο ανταγωνισμο με την MS που για μενα δεν προσφερε σχεδον τιποτα.Γι να μη πω οτι εκανε κακο.

    Σιγουρα παντα υπαρχει χωρος και ελπιζω πρωτα η sony να συνεχισει να το πιστευει και να μην αλλαξει.(που για μενα οπως εγραψα ο ανταγωνισμος την αναγκαζει).

    Ειναι κριμα να καταστρεψει κατι που εχει χτισει με τοσο κοπο.Μια νοοτροποια μια πολιτικη.
    .

  8. #428
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    τοποθέτησέ το καλύτερα, αν θέλεις.

    προτείνω το "η Sony φταίει, που δεν χειρίστηκε καλά το ενεργητικό της, από το PSX, στην εποχή του PS2, αφήνοντας τον ανταγωνισμό να μεγαλώσει επικίνδυνα, ώστε αυτός πλέον στα χρόνια του PS3, να ορίζει το οικονομικό τοπίο της αγοράς και όχι η Sony πια - όπως έκανε την εποχή του PS1, που έκανε σκόνη τον ανταγωνισμό"

    ανταγωνισμό όπως: SEGA Megadrive 32X, SEGA Saturn, Nintendo SNES, Nintendo 64, SNK Neo Geo, Atari Jaguar, Panasonic/Hitachi/Toshiba 3DO, Apple Pippin, 3DO M2...ακόμα και το sports gaming του PC, που μετακόμισαν οι μάζες στο PSX.

  9. #429
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αυτο ακριβως.

    Αν και εκτος απο την sony η επιτυχια του 360 οφειλεται και στην ms.Marketing,ασχοληθηκε πολυ με το multiplayer(ευκολιες,σταθεροτητα κτλ) το οποιο ηταν και σημειο κλειδι αυτης της γενιας.
    Last edited by PDS; 06-11-2012 at 17:13.
    .

  10. #430
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    How Sony Santa Monica mastered PlayStation 3
    http://www.eurogamer.net/articles/di...stered-the-ps3
    .

  11. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (05-05-2013)

  12. #431
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Περάσαμε σχεδόν στην νέα γενιά και ουδείς ασχολείστε πλέον με τα γραφικά του ps3 μιας και ότι είδαμε είδαμε.
    Συμπερασματικά μετά απο πολλές σελίδες ανάλυσης, ανταλλαγής απόψεων, καταλήγουμε πως το ps3 μπορούσε να εχει γραφικαρες. Εφόσον οι εταιρίες (2-3 ήταν αυτές) ασχοληθούν με τον cell.
    Η Sony πλήρωσε την αλαζονεία της, διότι προσπάθησε να κατακτήσει την αγορά με αυτό το τροπο, ενώ απέναντι είχε ένα x86 Xbox 360 (mini PC) παν εύκολο στο προγραμματισμό. Όταν παρουσιάστηκε το ps4 τόνιζαν συνέχεια "friendly to developers "
    Όπως και να χει δείχνει πως μαθαίνει απ τα λάθη της. Προς θεού όμως δε πρέπει να το πάρει μονοπώλιο η sony στη νέα γενιά, γιατί όπως ολα δείχνουν είναι επικίνδυνη χώρις έντονο ανταγωνισμό.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #432
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν ηταν επικινδυνη ουτε επι εποχης PS1 ουτε επι εποχης PS2 που ηταν χωρις συναγωνισμο.

    Ισα ισα το PS2 θεωρειται ακομα και σημερα η καλυτερη και πιο επιτυχημενη κονσολα ολων των εποχων.

    Το PS3 δεν ηταν "αλλαζονικο" ακριβως, εγω θα το βαφτιζα "υπερβολικα πρωτοπορο" και θα χαρακτηριζα τους δημιουργους του "υπερβολικα αισιοδοξους".

    Προσπαθησα;ν να δημιουργησουν ενα πολυ "εξωτικο" μηχανημα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Ενα μηχανημα οντως δυσκολο και δυστροπο που οι λιγοι ομως που το ξεψαχνισαν εδωσαν γραφικα που ειναι πολυ μπροστα απο αυτα που προσφερε το 360.

    Το LoU, Uncharted, GOW, KZ, κλπ προσφεραν δειγματα next gen γραφικων, PS3.5 θα ελεγε κανεις.

    Σιγουρα εκαναν λαθη και εφτιαξαν ενα μηχανημα πιο δυστροπο απο οτι επρεπε , αλλα σιγουρα δεν θα το ελεγα "αλλαζωνια" αυτο. Παραηταν αισιοδοξοι απλα.

  14. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Desmond (19-02-2014)

  15. #433
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Νομίζω ότι μια αλαζονεία υπήρχε στο σκηνικό, κυρίως στο πως παρουσίαζε το ps3 η Sony. Διαβάζοντας για το development του uncharted drake's fortune (IGN the history of naughty dog part IV), βλέπεις ότι ακόμα και τα first party studio πίστευαν ότι θα είχαν στην διάθεσή τους ένα super computer που θα κάνει παπάδες. Οταν όμως το πήραν στα χέρια τους χρειάστηκαν να κάνουν αρκετά scale back.

  16. #434
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Στην Εποχή ps1 η Sony κάνοντας ντεμπούτο, σαν νέα στο χώρο, με σωστές κινήσεις ήταν ακριβώς όπως θα έπρεπε. Με το ps2, όχι απλά σάρωσε, απλά κατέρριψε τα πάντα στο πέρασμα του. Αυτό ήταν που την έσπρωξε να ακολουθήσει αυτή τη τακτική με το ps3, θέλοντας να κατακτήσει την αγορά πλήρως, με τα νέα δεδομένα. Θα συμφωνήσω με το πρωτοπόρο, το ps3 είχε πολύ δύναμη για την εποχή του.Υπήρχαν φορές όπου κάποια games έδειχναν καλύτερα στο x360. Η εταιρίες που ξεψαχνισαν το ps3 ήταν λίγες... οπως κ τα παιχνίδια που ανεφερες.
    Το xbox δεν είναι x86 (δε το ξερά) αλλα είναι πιο φιλικό στους δημιουργούς και τα games γινότανε port απο το x360 σε ένα μηχάνημα π κόστιζε 600€.
    Με ολα αυτά η Sony πιεστικε κ έχασε έδαφος, αλλα εχει αποδείξει πως όταν αποφασίσει να ανακάμψει, το κάνει! Γι αυτό θέλω ανταγωνισμό, μόνο καλό μπορεί να κάνει...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Page 22 of 22 FirstFirst ... 121819202122

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •