Page 112 of 120 FirstFirst ... 1262102108109110111112113114115116 ... LastLast
Results 2,221 to 2,240 of 2398

Thread: iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

  1. #2221
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Θα συμφωνήσω με τον Val σε όλα όσα γράφει για το Face ID. Ειδικά για τα notifications στην οθόνη, απλά βολεύει απίστευτα! Είναι πιστεύω το καλύτερο feature του τηλεφώνου και εξυπηρετεί τελικά πάρα πολύ. Στην αρχή νόμιζα ότι θα μου λείψει το touch id, αλλά από την πρώτη μέρα χρήσης κιόλας του τηλεφώνου, έγινε απλά παρελθόν!

    Εννοείται ότι το face id δεν μου έχει κολλήσει εμένα πουθενά. Τι να έχει πίσα σκοτάδι, όπου και να είσαι, ότι και να κάνεις, με το που το κοιτάξεις απλά ξεκλειδώνει. Και με γυαλιά ηλίου επίσης! Εντυπωσιακό.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Valkyre (10-01-2019)

  3. #2222
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

    4 μήνες χρήσης Face ID, το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν φοράω κάτι γυαλιά με πολωτικό φίλτρο. Δεν μπορεί να δει τα μάτια μου και πρέπει να βγάλω τα γυαλιά. Και πάλι με το που σηκώσω ελάχιστα το γυαλί με αναγνωρίζει. Και σε αυτό υπάρχει workaround του να απενεργοποιήσω το attention detection. Όταν είναι απενεργοποιημένο δεν χρειάζεται να πιστοποιήσει το κινητό ότι το κοιτάω για να ξεκλειδώσει και όποτε παίζει άψογα με τα συγκεκριμένα γυαλιά. Παρόλα αυτά προτιμώ την έξτρα ασφάλεια που παρέχει και το έχω ενεργό.

    Κατά τα άλλα άψογο και πολυ βολικό.

    Γενικα όλο το gesture based UI, το βρίσκω εξαιρετικό. Το συνήθισα σε μια μέρα και το θεωρώ ένα από τα ποιο εύχρηστα και καλοφτιαγμένα UI που έχει κάνει η apple ποτέ.
    Last edited by panos74gr; 09-01-2019 at 22:49.

  4. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (10-01-2019)

  5. #2223

    Default

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες σχετικά με το Face ID. Στην αρχή ήμουν πολύ δυστακτικός σχετικά με την μετάβαση από το Touch ID σε Face ID.
    Τελικά όμως διαπίστωσα, από την πρώτη στιγμή κιόλας, πόσο καλά δουλεύει, πόσο πρωτοποριακό και πόσο βολικό είναι.
    Απίστευτη ευκολία στο άνοιγμα των κλειδωμένων εφαρμογών και στην άμεση χρήση των κωδικών, στο ξεκλείδωμα, στο να βλέπεις τις ειδοποιήσεις, κτλ. Και το καλύτερο είναι ότι δουλεύει άψογα.
    4 μήνες χρήσης και για μένα δεν υπάρχει πλέον λόγος επιστροφής σε Touch ID.

  6. The Following User Says Thank You to Nodens For This Useful Post:

    Valkyre (10-01-2019)

  7. #2224

    Default

    Παιδια εξακολουθουν να ισχυουν τα θεματα που αναφερονται για την τελευταια εκδοση του ios και τα προβληματα που εχει,οπως και για τις χαμηλες ταχυτητες σε wifi και δεδομενα στα νεα iphone?

    Αν εχουν διορθωθει να προχωρησω σε αγορα.

  8. #2225
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Παιδια εξακολουθουν να ισχυουν τα θεματα που αναφερονται για την τελευταια εκδοση του ios και τα προβληματα που εχει,οπως και για τις χαμηλες ταχυτητες σε wifi και δεδομενα στα νεα iphone?

    Αν εχουν διορθωθει να προχωρησω σε αγορα.
    Προσωπικα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Δεν ξερω σε τι τεστ βεβαια διαπιστωθηκαν τα θεματα που λες και σε τι βαθμο, αλλα απο την δικη μου τουλαχιστον εμπειρια δεν βλεπω κατι τετοιο. Κατεβαζω εφαρμογες, βλεπω νετφλιξ, γιουτουμπ, teamviewer remote control, internet, streaming , δεν εχω καποιο θεμα.

    @Panos
    Ναι τα γυαλια με polarized φακο δεν δουλευουν το λεει και η ιδια η apple καθως δεν επιτρεπουν στις υπερυθρες να περασουν. Με ολα τα αλλα ειδη γυαλιων ειναι κομπλε. Ευτυχως δεν εχω polarized εγω

  9. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (16-01-2019)

  10. #2226

    Default

    @Fulgore, κι εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα στην ταχύτητα του WiFi / 4G. Καθημερινή χρήση προγραμμάτων που απαιτούν αρκετά δεδομένα, όπως αυτά που ανέφερε ο Valkyre, και όλα πάνε άψογα στο θέμα της ταχύτητας.

    @Panos, και τα δικά μου γυαλιά ηλίου δεν είναι Polarized και με αναγνωρίζει μια χαρά. Όπως αναφέρει και ο Valkyre, η Apple έχει αναφερθεί στον εν λόγω περιορισμό.

  11. #2227
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Προσωπικα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Δεν ξερω σε τι τεστ βεβαια διαπιστωθηκαν τα θεματα που λες και σε τι βαθμο, αλλα απο την δικη μου τουλαχιστον εμπειρια δεν βλεπω κατι τετοιο. Κατεβαζω εφαρμογες, βλεπω νετφλιξ, γιουτουμπ, teamviewer remote control, internet, streaming , δεν εχω καποιο θεμα.

    @Panos
    Ναι τα γυαλια με polarized φακο δεν δουλευουν το λεει και η ιδια η apple καθως δεν επιτρεπουν στις υπερυθρες να περασουν. Με ολα τα αλλα ειδη γυαλιων ειναι κομπλε. Ευτυχως δεν εχω polarized εγω

    Περίεργο... Γιατί εγώ έχω Polarized γυαλιά και δουλεύει κανονικά. Έχω iPhone XS Max. Δεν ξέρω αν είναι φάση Face ID Ver 2 και είναι πιο βελτιωμένο... Δεν έχω ενεργοποιήσει αυτό που είπε ο φίλος. Ούτε καν ξέρω που είναι αυτό. Παίζει μήπως ρόλο που δεν είναι ας πούμε τύπου "μάσκα" τα γυαλιά; Είναι κλασσικά κοκάλινα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  12. #2228
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αν δεν εχεις ενεργοποιησει το Attention Required, τοτε το τηλεφωνο δεν χρειαζεται να κοιταει τα ματια σου για να ανοιξει με αποτελεσμα να μην επηρεαζεται απο polarized φακους. Στις ρυθμισεις του faceid ειναι.

  13. #2229
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αν δεν εχεις ενεργοποιησει το Attention Required, τοτε το τηλεφωνο δεν χρειαζεται να κοιταει τα ματια σου για να ανοιξει με αποτελεσμα να μην επηρεαζεται απο polarized φακους. Στις ρυθμισεις του faceid ειναι.
    Ενεργοποιημένο το έχω.

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  14. #2230
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Ενεργοποιημένο το έχω.
    Απο περιεργεια το κοιταξα και λεει οτι δεν ειναι στανταρ οτι δεν δουλευει με polarized φακους, παιζουν ρολο και αλλα πραγματα στην κατασκευη τους. Η σωστη φραση ειναι οτι δεν δουλευει με καποιους τυπους polarized γυαλιων. Οποτε εισαι απλα τυχερος. Διαφορες στον τροπο αναγνωρισης μεταξυ των τηλεφωνων δεν υπαρχει περαν της ταχυτητας.

  15. #2231
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Λέω να αρχίζω να μαζεύω λεφτά για να πάρω ένα καινούργιο Mac Pro. Σκέφτομαι τόσα που θα κοστίζει το πακέτο να ξεκινήσω σιγά σιγά από το πιο φτηνό κομμάτι του πακέτου που από ότι φαίνεται είναι το... (drum roll): Monitor Stand (not included and sold separately) που θα κάνει μόνο 1000€. Μετά έχει σειρά η οθόνη των 5000€ και στο τέλος θα αποφασίσω αν θα πάω για το φθηνό μοντέλο των 6000€ ή να δώσω κάτι παραπάνω μιας και μπορείς να χώσεις επάνω 28 πυρήνες, 12x 128GB μνήμης (διαβάζω σωστά; 1.5 TB RAM!!!) και οι SSD σκληροί (δύο των 1200 ευρώ έκαστος) και κάρτες γραφικών Radeon Pro Vega II (6000 η καθεμία) και να το φτάσεις στα 50000 ευρώ. Θα μου πεις είναι για επαγγελματίες και hi end καταστάσεις και λογικά θα τα βγάλει τα λεφτά του (εκτός και αν είσαι τρελαμένος επειδή κέρδισες το Τζόκερ και δεν ξέρεις που να τα ξοδέψεις όλα αυτά τα λεφτά) δεν διαφωνώ, το θέμα είναι ότι για ένα πακέτο των 11000 έως 55000 ευρώ, θα μπορούσες μέσα στην τιμή να έχεις χώσει κάπου (ακόμη και χρεώνοντας το κρυφά) και το stand της οθόνης βρε αδελφέ (αντί του polishing cloth), μην γίνεσαι στόχος καθώς από ένα σημείο και μετά καταντάει πρόκληση. Θα πάρω την οθόνη και θα την καρφώσω στον τοίχο (με μόλις 200 ευρώ το Apple vesa accessory!!!). Θα μου πεις μετά τις πένες και τα πληκτρολόγια των ΧΧΧ ευρώ, τα λουράκια των 50+ ευρώ και τις θήκες των 80 ευρώ κλπ τι είναι 1000 ευρώ για ένα monitor stand.

    Αυτά, ας προσγειωθούμε τώρα στην δική μας πραγματικότητα...

    Τιιιιιι; Άκου τι λέει ότι θα κάνει 500 ευρώ το PS5!!! Άσε ρε Sony που θα σου δώσω 500 ευρώ για την next gen κονσόλα που θα βγάλει μία 6ετία (το λιγότερο).

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-06-2019),Valkyre (05-06-2019)

  17. #2232
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Για όλα τα άλλα δεν έχω να πω τίποτα. Αλλά για το stand, πραγματικά θέλω να κατεβάσω στην Apple όλα τα καντήλια του κόσμου και τις κατάρες.

    Δεν ξέρω αν είναι αυτός ο σκοπός της Apple και μπορεί να είμαι και εγώ λάθος αλλά και τρόπος σκέψης μου, αλλά δείχνει γενικότερα ότι θέλει τα προϊόντα της να μην τα έχει η μεσαία τάξη γιατί απλά δεν την ενδιαφέρει να βγάλει κάτι προσιτό για όλους "πλέον". Και λέω "πλέον" γιατί πριν κάτι χρόνια το iPhone για παράδειγμα ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια η τιμή του.

    Τώρα με το stand, πραγματικά προκαλείτε η Apple από μόνη της. Και πιστεύω το επερχόμενο iPhone πάλι θα κοστίσει περισσότερο από το τελευταίο (XS). Σίγουρα θα ξεκινάει η τιμή του πάνω από τα 1000 έτσι όπως το πάει. Θα ξεκινάνε οι τιμές για το μικρό από 1200 και πάνω.

    Πραγματικά έλεος όμως.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  18. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Nek_Food (05-06-2019)

  19. #2233

    Default

    Σε περιπτωση που δεν το ψαξατε,το απλο Mac Prο κοστιζει τα μισα στην πραξη απο οσα χρεωνουν



    Καντε παυση στο 12:14 και δειτε ποσο κοστιζουν τα πραγματα που εχει μεσα στην καλυτερη των περιπτωσεων(μιας και μπορεις να βρεις πλεον με λιγοτερα χρηματα καλυτερη cpu αρα το κοστος πεφτει και αλλο).

    Γενικα περαν απο το Ios13 και τις ανακοινωσεις των Ipad(αντε πες και των ρολογιων),ολα τα αλλα αδιαφορα οπως φαινεται και απο τις αντιδρασεις του κοσμου.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Nek_Food (05-06-2019),spartan (06-06-2019)

  21. #2234
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδες το Mac Pro προφανως η apple δεν θελει να το εχει καμμια μεσσαια ταξη. Ο Νεκταριος τα λεει πολυ σωστα στο ποστ του. Προφανως το stand ειναι να γελας, αλλα οπως λεει και ο ιδιος ο Νεκταριος πιο κατω οταν ο επαγγελματιας ειναι προθυμος (και παραγωγικα θα τα βγαλει ανετα τα λεφτα του απο την επενδυση αυτη) να δωσει 50,000 ευρω, το ενα χιλιαρικο δεν θα το σκεφτει καν. Κατα μια εννοια κακως γιατι οπως παλι τα λεει σωστα ο Νεκταριος "βαλτο μεσα ρε αδερφε" αλλα κατα μια αλλη εννοια τα παντα στον πολυτελη βαθμο τους γινονται γελοια. Κι εγω μπορει να πηγα να εσκασα 200,000 ευρω να παρω μια Λαμποργκινι αλλα αμα γυρισω και τους πω ναι ξερετε θελω αυτο εδω το μικρο πλαστικο κομματακι 50 εκατοστων να μου το κανετε carbon (fibre) θα γυρισουν και θα μου πουν, βεβαιως κυριε, ειναι απλα αλλα 5,000 ευρουλακια...

    Θηκες κινητων απο τιτανιο κανουν 2 και 3 χιλιαρικα, η Huawei κυκλοφορησε κινητο που ξεκιναει απο 2,500 ευρω και πανω, η Samsung επιχειρησε να κυκλοφορησει το fold στα 2,000 ευρω και επι της ουσιας σου χρεωνει 1,000 ευρω απλα και μονο για το folding feature της οθονης, που απο καθαρη τυχη τελικα τελευταια στιγμη σταματησε την κυκλοφορια και γλυτωσε το απολυτο φιασκο μιας και τα τηλεφωνα χαλαγαν μετα απο 1-2 μερες χρησης... εκει πανε και τα λεφτα research and development και quality assurance που θα αναφερω παρακατω...

    Οποτε οκ, εγω μαζι σας ειμαι, το θεμα των τιμων εχει ξεφτυλιστει, αλλα με συγχωρειτε δεν ειναι μονο η apple πλεον, και θα ελεγα δε οτι η apple μαλλον σιγα σιγα χανει τα "ρεκορ" της με τα νεα κινητα flagships των αλλων εταιρειων. Και πραγματικα μου κανει εντυπωση που κανεις δεν μπαινει στο κοπο να γραψει τετοια πραγματα για τις αλλες εταιρειες. Δεν το καταλαβα δηλαδη επειδη η Samsung προσφερει απο κινητο 100-2,500 ευρω αυτο ξαφνικα το κανει οκ? Τελικα το προβλημα ποιο ειναι οτι η apple ειναι ακριβη ή οτι δεν προσφερει και ενα φθηνο μοντελο στα 200 ευρω? Και οχι τα σωθικα των κινητων των αλλων εταιρειων δεν ειναι πιο ακριβα απο της apple... ολα τα κινητα ειναι overpriced και μεσα στις τιμες δεν ειναι μονο το κοστος των κομματιων, ειναι το research and development, το design της παραγωγης του καθε εξαρτηματος, το quality assurance και ενα καρο πραγματα. Το ποσο κοστιζει η μητρικη σαν παραγωγη δεν ειναι μονο το actual κοστος της παραγωγης της.

    Αν σε κατι διαφωνω με το ποστ του Νεκταριου (αν και παιζει να το εγραψε τελειως αυθορμητα) ειναι την συγκριση με το PS5 και τα 500 ευρω. Το PS5 ειναι επενδυση διασκεδασης. Δεν προκειται να αποφερει λεφτα σε κανεναν χρηστη (εξαιρεση youtubers και αλλοι που ασχολουνται επαγγελματικα με το χωρο βιντεοπαιχνιδιων).

    Το υπερπανακριβο Mac Pro των 50,000 ευρω στην ανετη πλειοψηφια των αγοραστων του θα αποτελει επενδυση κεφαλαιου, ητοι θα τους αποφερει χρηματα, θα γινουν πλουσιοτεροι. οχι φτωχοτεροι. Οποτε ειναι λιγο μηλα πορτοκαλια. Και κατι τελευταιο, σχεδον κανενας απο τους επιδοξους αγοραστες του Mac Pro δεν προκειται να νοιαστει για status, μοστρα και τετοια πραγματα (σε αντιθεση με πολλους αλλους στον χωρο της τεχνολογιας).

  22. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-06-2019),Nek_Food (05-06-2019),Nodens (05-06-2019)

  23. #2235
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μάλλον ο σημερινός κόσμος δεν ξέρει ή έχει ξεχάσει πόσο κόστιζαν τα πραγματικά επαγγελματικά μηχανήματα ήτοι SGI και Sun

    Χωρίς να δικαιολογώ φυσικά το χιλιάρικο για το σταντ

  24. #2236

    Default

    Πάντως να έχεις κάνει μια φανταστική παρουσίαση (για μένα τουλάχιστον), να έχεις κερδίσει τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα του κοινού, και λίγο πριν το τέλος να ανακοινώνεις stand οθόνης με 1.000$ και το κοινό από κάτω να μένει αφωνο και να στραβοκαταπινει (gasp). Ειλικρινά δεν ξέρω αν το κάνουν επίτηδες (marketing trick to gain attention) ή εάν είναι απλά αφελείς και υπερόπτες. Αφού ξέρουν ότι θα φάνε κράξιμο και ότι θα τους δουλεύει όλο το ίντερνετ την επομένη. Καλύτερα μην το αναφέρεις καθόλου ή βγάλε την οθόνη μαζί με το stand σε πιο τσιμπημενη τιμή. Μου φαίνεται πως τα θέλει ο κωλος τους ώρες ώρες!!!

    Επίσης μην ξεχνάμε πως η WWDC δεν απευθύνεται σε consumers και πως εταιρείες όπως η Pixar, Lightworks, κτλ δεν νιώθουν τις τιμές των εν λόγω workstations.

  25. #2237
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ακριβώς. Το μηχάνημα δεν απευθύνεται σε επαγγελματίες one man show ή έστω για μικρά στούντιο των 10 ατόμων.

    Πριν αρκετά χρόνια (γύρω στο 2003) μου είχε ζητηθεί να φτιάξω ένα workstation για ψηφιοποίηση μια τεράστιας βιβλιοθήκης αναλογικού βίντεο, γνωστού "κίτρινου" δημ/φου. Μιλάμε για χιλιάαααααδες ώρες βίντεο. Το τελικό προϊόν, το ήθελαν όχι απλώς digital, αλλά 100% τέλειο και σε διάφορα format, από DVD και internet video, έως high bitrate.

    Το τελικό κόστος πήγαινε γύρω στις 96.000 ευρώ. (είτε PC είτε Mac. RAM + αποθηκευτικός χώρος + Fiber Channel ανέβαζαν τρομερά το τελικό κόστος / χώρια τα γαιδούρια CPU και grabbing καρτες)

    Είπατε κάτι;

    Για το stand δεν τίθεται θέμα. Είναι καθαρά και αποκλειστικά θέμα αλαζονείας. Άνετα το βάζεις μέσα στην (λίγο πιο υψηλή) τιμή της οθόνης. Τι 5, τι 6, τι 7 χιλιάρικα για ένα μεγάλο στούντιο.

    Και μιλάμε για στούντιο που κάνουν επενδύσεις εκατομμυρίων δολαρίων.

    Δεν μιλάμε για "peasants" επαγγελματίες (με την καλή έννοια το λέω), όπως γραφίστες, βιντεάδες, 3D modelers.

    Αλλά για τα στούντιο των Disney, Marvel, Pixar, National Geographic, ILM κλπ.

    Ενδεικτικά, γύρω στο 2012 για ένα καρτούν που έφτιαχνε η Disney..........ΔΕΝ της έφταναν (για rendering σε λογικό χρόνο) τα 2 mainframe computers (πολλών τετραγωνικών μέτρων)..........οπότε νοίκιασε έξτρα ΤΡΙΑ mainframe για distributed rendering. Το σύνολο πέντε.

    Αρχίζουμε να μπαίνουμε στο νόημα που απευθύνεται αυτό το μηχάνημα;

    Δυστυχώς όχι σε εμάς. (αμφιβάλλω άλλωστε αν κάποιος ανάμεσά μας έχει το απαιτούμενο υλικό σε δουλειά που πραγματικά χρειάζεται έναν τουμπανιασμένο Mac Pro των 50-60 χιλιάδων δολαρίων!)

  26. #2238

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Και πραγματικα μου κανει εντυπωση που κανεις δεν μπαινει στο κοπο να γραψει τετοια πραγματα για τις αλλες εταιρειες. Δεν το καταλαβα δηλαδη επειδη η Samsung προσφερει απο κινητο 100-2,500 ευρω αυτο ξαφνικα το κανει οκ? Τελικα το προβλημα ποιο ειναι οτι η apple ειναι ακριβη ή οτι δεν προσφερει και ενα φθηνο μοντελο στα 200 ευρω?
    Στο διπλα θεμα των Android σου ειχα πει γιατι δεν κανει κανεις τοσο εντονα παραπονο με τις τιμες ως τωρα τουλαχιστον.
    Γιατι στα Android πεφτουν για πλακα οι τιμες. Το ακριβοτερο S10+ των 1050ευρω αρχικης τιμης,που βγηκε τελη Μαρτιου(δηλαδη πριν σχεδον 2.5μηνες)εχει αυτη την στιγμη φθηνοτερα απο το φθηνοτερο Iphone XR που κυκλοφορει απο περυσι.
    Το δε αντιστοιχο Iphone XS max που κυκλοφορει απο περυσι τον Οκτωβριο ή Νοεμβριο ξεκιναει απο τα 1000ευρω.

    Και περαν των iphone,τα γνωστα Airpods. Η Apple σου ζηταει για τα Airpods με την ασυρματη βαση φορτισης 227ευρω https://www.skroutz.gr/s/17896293/Ap...Case-2019.html
    Τα αντιστοιχα Galaxy Buds στην μιση τιμη https://www.skroutz.gr/s/17453878/Sa...%BA%CF%8C.html
    Και οποιος εχει τα αρχικα Airpods,η εταιρεια μονο για την ασυρματη βαση φορτισης του ζηταει 75ευρω.

    Και φυσικα στο Android παιζουν και πολλες προωθητικες στο launch των κινητων πχ το S10+ day one το εδιναν δωρο μαζι με τα ασυρματα ακουστικα(αρχικη τιμη 150ευρω)ή στην Huawei εδιναν δωρο το ρολοι αξιας 250ευρω.
    Την ιδια στιγμη η Apple στα κινητα,εβγαλε μεχρι και το usb dongle απο το κουτι...

    Ειναι ξεκαθαρη η πολιτικη της Apple.
    Πουλανε λιγοτερα(κομματια)αλλα ακριβοτερα.

    Δεν ειναι μονο η Apple που τα κανει αυτα,απλα στην Apple ειναι πιο εντονα απο τους αλλους.

    Για το ιδιο το Mac δεν μπορω να εκφερω αποψη,καθαρα ανεφερα ποσο κοστιζουν στο περιπου τα ιδια τα κομματια.
    Last edited by Fulgore; 05-06-2019 at 22:24.

  27. #2239
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Η Apple έχει ακριβύνει πάρα πολύ και σαφώς έχει ωθήσει και τις τιμές άλλων κινητών προς τα πάνω. Όμως ας δούμε πρώτα όταν με το καλό κυκλοφορήσει και αυτή fold τηλέφωνο (αν κυκλοφορήσει) πόσο θα το τιμολογήσει.
    Δεν είναι τόσο σωστή η σύγκριση με ένα fold μιας και μιλάμε για μια καινούρια κατηγορία (αχρείαστη κατά τη γνώμη μου).
    Ο βασικότερος λόγος που έφυγα από το iPhone μετά από 10 χρόνια είναι το υπερβολικά υψηλό κόστος τους. Πήγα σε ένα αρκετά φθηνότερο κινητό και πραγματικά δεν μου λείπει τίποτα.
    Δεν ξέρω για ποιο λόγο κοστολογεί τόσο ακριβά πλέον η Apple, ποτέ δεν ήταν φτηνή εταιρεία αλλά πλέον το πράγμα αρχίζει και ξεφεύγει... Ειδικά αυτό με το stand συγνώμη αλλά αν δεν είναι από τεσαράκτιο είναι σκέτη πρόκληση.
    Last edited by mihalis13; 05-06-2019 at 23:39.
    Spoiler!

  28. #2240
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Στο διπλα θεμα των Android σου ειχα πει γιατι δεν κανει κανεις τοσο εντονα παραπονο με τις τιμες ως τωρα τουλαχιστον.
    Γιατι στα Android πεφτουν για πλακα οι τιμες. Το ακριβοτερο S10+ των 1050ευρω αρχικης τιμης,που βγηκε τελη Μαρτιου(δηλαδη πριν σχεδον 2.5μηνες)εχει αυτη την στιγμη φθηνοτερα απο το φθηνοτερο Iphone XR που κυκλοφορει απο περυσι.
    Το δε αντιστοιχο Iphone XS max που κυκλοφορει απο περυσι τον Οκτωβριο ή Νοεμβριο ξεκιναει απο τα 1000ευρω.

    Και περαν των iphone,τα γνωστα Airpods. Η Apple σου ζηταει για τα Airpods με την ασυρματη βαση φορτισης 227ευρω https://www.skroutz.gr/s/17896293/Ap...Case-2019.html
    Τα αντιστοιχα Galaxy Buds στην μιση τιμη https://www.skroutz.gr/s/17453878/Sa...%BA%CF%8C.html
    Και οποιος εχει τα αρχικα Airpods,η εταιρεια μονο για την ασυρματη βαση φορτισης του ζηταει 75ευρω.

    Και φυσικα στο Android παιζουν και πολλες προωθητικες στο launch των κινητων πχ το S10+ day one το εδιναν δωρο μαζι με τα ασυρματα ακουστικα(αρχικη τιμη 150ευρω)ή στην Huawei εδιναν δωρο το ρολοι αξιας 250ευρω.
    Την ιδια στιγμη η Apple στα κινητα,εβγαλε μεχρι και το usb dongle απο το κουτι...

    Ειναι ξεκαθαρη η πολιτικη της Apple.
    Πουλανε λιγοτερα(κομματια)αλλα ακριβοτερα.

    Δεν ειναι μονο η Apple που τα κανει αυτα,απλα στην Apple ειναι πιο εντονα απο τους αλλους.

    Για το ιδιο το Mac δεν μπορω να εκφερω αποψη,καθαρα ανεφερα ποσο κοστιζουν στο περιπου τα ιδια τα κομματια.
    Συμφωνω σχεδον με ολα οσα λες αλλα πανω σε αυτο για το γιατι δεν ακουμε παραπονα για τις τιμες andoid:

    Kι εγω με την σειρα μου τοτε πρεπει να σου ειχα πει (και αν δεν στο ειχα πει το εχω πει στο παρελθον) οτι το θεμα το οτι πεφτουν οι τιμες των android για πλακα ΔΕΝ ειναι καλο νεο και ΔΕΝ αποτελει προτερημα των κινητων αυτων. Οταν ενα ιphone X, μοντελο του 2017 παρακαλω το βρισκεις σημερα στο Insomnia σε μια μεση τιμη των 700 ευρω (hell ακομα και με ραγισμενη οθονη τα δινουν 500 ευρω!) τοτε πειτε μου εσεις ποιο κινητο κραταει πραγματικα την αξια του και ειναι καλυτερο σαν επενδυση και ποιο οχι. Αυτο δεν το λεω για να πω "α iphone καλυτερο απο android" το λεω καθαρα πανω σε αυτο που συζηταγαμε πιο πανω. Οτι με κανει να απορρω το οτι ο κοσμος δεν παραπονιεται τοσο για τις τιμες των android παρολο που οχι μονο φτανουν αυτες της apple (και τις ξεπερνανε τελευταια), αλλα παραλληλα η αξια τους πεφτει σε τρομερα μεγαλυτερο βαθμο απο οτι στα προιοντα της apple. Ε ή η δικη μου λογικη εχει καψει μητρικη ή κατι δεν παει καλα με το ολο σκεπτικο... ειμαι δε σχεδον πεπεισμενος οτι τελευταια πιο πολλα λεφτα χαλαει ο yearly update android user απο τον iphone user.

    Το οτι η apple θελει να πουλαει λιγα αλλα ακριβοτερα, ισχυει, ομως τελευταια μαλλον δεν εχει και μεγαλη διαφορα απο τα flagships των αλλων εταιρειων... δεν βρισκω δηλαδη μεγαλη διαφορα τιμης μεταξυ ενος iphone XS max και ενος S10 5G... καλα για τα fold και Mold ουτε κουβεντα αφηνουν την apple πισω και καταιδρωμενη. Hell παιρνεις 1 iphone xs max και 1 iphone xs στην τιμη ενος fold και σου περισσευουν και λεφτα... αλλα οκ ο περισσοτερος κοσμος (που κραζει την apple) δικαιολογει τα 2,500 χιλιαρικα για half assed quality assurance και gimmicks ως "innovation", αλλα οταν το iphone X εβγαλε το FaceID τοτε το innovation δεν υπηρχε γιατι προφανως ειναι το ιδιο με το Iris Scan που το κοροιδευεις με μια χαρτινη φωτογραφια σου...και προφανως γι αυτο επιτρεπει (σσ. δεν επιτρεπει, αυτη τη στιγμη σαρκαζω) να κανει payments με το Iris Scan κλπ κλπ.

    Ε υποκρισια. Εχει λιγο ξεφυγει η φαση. Καταλαβαινω γιατι ξεκινησε 100%, αλλα πλεον πραγματικα ειναι υποκριτικο να μιλαμε για τις τιμες της apple μονο και ολοι οι αλλοι να ειναι κομπλε.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ακριβώς. Το μηχάνημα δεν απευθύνεται σε επαγγελματίες one man show ή έστω για μικρά στούντιο των 10 ατόμων.

    Πριν αρκετά χρόνια (γύρω στο 2003) μου είχε ζητηθεί να φτιάξω ένα workstation για ψηφιοποίηση μια τεράστιας βιβλιοθήκης αναλογικού βίντεο, γνωστού "κίτρινου" δημ/φου. Μιλάμε για χιλιάαααααδες ώρες βίντεο. Το τελικό προϊόν, το ήθελαν όχι απλώς digital, αλλά 100% τέλειο και σε διάφορα format, από DVD και internet video, έως high bitrate.

    Το τελικό κόστος πήγαινε γύρω στις 96.000 ευρώ. (είτε PC είτε Mac. RAM + αποθηκευτικός χώρος + Fiber Channel ανέβαζαν τρομερά το τελικό κόστος / χώρια τα γαιδούρια CPU και grabbing καρτες)
    Εν τω μεταξυ χρονια τωρα αυτοι οι επαγγελματιες τα στουντιο κλπ εκραζαν την apple για την ελειψη ενος "σωστου" Mac Pro. Ολοι ηταν πληρως απογοητευμενοι απο το "iMacPro" με το οποιο η apple προσπαθουσε να το κανει πιο "προσιτο" σε "peasants". Και πλεον με την ανακοινωση του νεου MacPro εκανε απλα το "χατιρι" σε ολους οσους ηθελαν την επιστροφη του "πραγματικου" MacPro.

    EDIT: Επειδη χαλαρα το ποστ μου θα το παρουν καποιοι ως apple apologist να ξεκαθαρισω καποια πραγματα:

    - Το stand ειναι προκλητικο μεχρι αηδιας.
    - Οι τιμες δεν θελω ουτε και εγω να ανεβαινουν. Να κατεβαινουν θελω.
    - Πληθος απο πρακτικες της apple δεν τις γουσταρω καθολου.
    - Ευχης εργον να σφιξουν τα ζωναρια στην περιπτωση της και να κατεβουν μερικα σκαλοπατια.

    Eχοντας ομως πει αυτα, οχι δεν θα ηθελα η Apple να γινει εταιρεια που θα κυκλοφορει εκδοσεις κινητων στα 150-200 ευρω.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •