Page 119 of 120 FirstFirst ... 1969109115116117118119120 LastLast
Results 2,361 to 2,380 of 2398

Thread: iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

  1. #2361

    Default

    Val θα σου πω και εγώ την άποψη μου ως χρήστης που το πρώτο μου Mac είναι το MacBook air m1 8gb/256gb. Εγώ προχώρησα σε αυτη την επιλογή γιατί θα ήταν η πρώτη μου επαφή με το MacOs και είχα διαβάσει διάφορα, επομένως πήγα όσο πιο συντηρητικά μπορούσα. Τελικά όλα καλά, το συνήθισα και για τα περισσότερα πράγματα πλέον δεν ανοίγω το pc (μεγάλη δουλειά να μην ακούς οποιοδήποτε θόρυβο από ανεμιστήρα...). Μέχρι στιγμής τα 8/256 με καλύπτουν(και μιλάω σαν χρήστης που στο pc έχω εδώ και 5 έτη, 32gb ram), δεν νιώθω ότι καθυστερεί κάπου λόγω 8gb. Προφανώς και οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο που αναφέρουν ότι τα 16gb θα είναι πιο future proof αλλα...

    α) Όπως γράφει και ο Λευτέρης, ο chrome είναι "σκουπιδι" και τραβάει πολύ ραμ, επομένως εγώ χρησιμοποιώ Safari

    β) Αν πάρεις MacBook Air ή θα παρεις Μ2 16/512 και θα τα σκάσεις ή θα πάρεις Μ1 8/256, με το ελάχιστο δυνατό κόστος και πχ σε μια πενταετία το δίνεις και με τα χρήματα που θα πάρεις πίσω + τα χρηματα που εχεις εξοικονομήσει από την διαφορά Μ1 low spec vs Μ2 high spec θα πάρεις το αντίστοιχο Μ3,Μ4,Μ5 της εποχής με το αντίστοιχο configuration που θα χρειάζεσαι. Στη δευτερη περίπτωση και low spec M3,M4 κτλ θα το πατάει το high spec M2 που θα έχεις αγοράσει σήμερα.

    γ) Ο Μ2 δεν έχει σημαντική διαφορά από τον Μ1. Είναι ίσως stop gap λύση μέχρι την έλευση των M3 3nm (ήξερε η apple ότι δύσκολα όσοι πηραν M1 θα τα εσκαγάν ξανά για Μ2). Μαλιστα σε κάποια reviews με προγράμματα επεξεργασίας βιντεο, λόγω του downgrade του ssd στις μικρότερες χωρητικότητες, έναντι των MacBook Air M1, o M2 είναι πιο αργός...

    δ) Εγώ πάντως αν ήταν να τα σκάσω τώρα για MacBook Air 16/512, μάλλον θα πήγαινα για MacBook Pro 14 M1 (ή Μ2) και όχι για Macbook Air M2 high spec

    ε) Ιδανικά, θα περίμενα για M3 που θα έχει μάλλον αντιληπτή διαφορά σε σχέση με Μ1,Μ2.


    P.S. Έχω Macbook Air 8/256 και φέτος βρήκα σε προσφορά (μισή τιμή....) και πήρα iPad pro 11 M1, την έκδοση.... 16gb/1Tb!!!

  2. The Following 2 Users Say Thank You to thanosa75 For This Useful Post:

    Valkyre (12-06-2023)

  3. #2362
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παλι θα με κανετε να τα γειωσω ολα και δεν μπορω να περιμενω αλλο

    Μιση τιμη που το βρηκες το Ipad ρε θηριο? Αγγελια ή αλλο?

  4. #2363

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παλι θα με κανετε να τα γειωσω ολα και δεν μπορω να περιμενω αλλο

    Μιση τιμη που το βρηκες το Ipad ρε θηριο? Αγγελια ή αλλο?
    Καινουριο, απο πλαισιο. Πριν μερικους μηνες ξεστοκαραν, οι μεγάλες αλυσίδες, ολα τα μεγαλα σε μνημη και χωρητικοτητα ipad pro.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Last edited by thanosa75; 12-06-2023 at 12:26.

  5. #2364
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Μιας και κουβεντιαζουμε τον chrome. Τον εκλεισα και ελευθερώθηκαν 7gb... Βεβαια εχω να κανω reboot το macbook κατι βδομαδες οποτε δεν εχει κλεισει ποτε ο chrome. Αν δεν χρειαζομουν καποια extensions και εγω με safari θα ημουν. Παλι καλα, το macbook ειναι της δουλειας, φορτωμενο, 64GB. Οποτε δεν με πολυνοιαζει ποσα τρωει ο chrome.


  6. #2365

  7. #2366
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Chrome σε Μακ ρε παιδια? Γιατι? Εγω μονο safari.

    To Plaisio δλδ ρε παιδια δινει μισοτιμης οταν ξεστοκαρει? Ουτε που μπορουσα να το φανταστω. Ριχτε κανα σφυριγμα αν ξαναγινει...

  8. #2367
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Mε πεισατε! Δεν αγοραζω τπτ.

    Μ1 δεν παιρνω γιατι ειναι ηδη 2 χρονων και δε θελω να χασω υποστηριξη τοσο συντομα

    Μ2 δεν παιρνω γιατι ειναι μλκω η απλ

    Προ δε παιρνω γιατι δεν το χρειαζομαι και δεν δικαιολογω το κοστοσ

    Μινι δε θα με βολεψει, θα με αναγκασει να παρω και οθονη και λαπτοπ

    Aυτα!

    ΥΓ: Αμα βρειτε τιποτα μισοτιμης απο Air/Pro και δεν σας κανει κοπο ριχτε κανα πμ μπας και γινει δουλεια. Μονο ετσι.

  9. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-06-2023)

  10. #2368
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Είδες;

    Η γείωση πάντα είναι η πιο οικονομικά συμφέρουσα λύση όταν οι εταιρείες έχουν ξεχειλώσει το θέμα της αισχροκέρδειας!

  11. #2369
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι βεβαια το θεμα ειναι οτι το ρημαδι το Air ειναι απιστευτο μηχανακι για την τιμη που το δινουν. Αλλα οκ το ενα μας ξινιζει το αλλο μας βρωμαει και δικαιως μεν αλλα περιμενε παλι δε...

  12. #2370
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Αυτό που λέτε ότι υποστηρίζει με νέες εκδοσεις του λειτουργικού μόνο για 5 χρόνια το έχετε δει κάπου; Βλέπω τώρα το sonoma υποστηρίζει μέχρι και 2017 αλλά πιο παλιά δεν ίσχυε το ίδιο. Macbook pro του 2009 σταμάτησε με το catalina που βγήκε το 2019. Και σταμάτησε σημαίνει ότι δεν πήρε το catalina αλλά σημαντικές διορθώσεις security και στο safari της πήρε.

    Πολύ πιθανό η apple να θέλει να σταματήσει να υποστηρίζει με νέες εκδόσεις του λειτουργικού τα intel based macs και να έχει αρχίσει να αποσύρει την υποστήριξη νωρίτερα αλλά δεν νομίζω ότι αυτό θα συνεχιστεί και στα Macs με apple silicon. στο iOS τώρα πχ σταματά να υποστηρίζει συσκευές που βγήκαν το 2014 (πχ ipad air 2)

  13. #2371

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ναι βεβαια το θεμα ειναι οτι το ρημαδι το Air ειναι απιστευτο μηχανακι για την τιμη που το δινουν. Αλλα οκ το ενα μας ξινιζει το αλλο μας βρωμαει και δικαιως μεν αλλα περιμενε παλι δε...
    Οτι σου εχουμε γραψει ειναι η αποψη μας. Αυτο δεν σημαινει οτι εσυ πρεπει να την ακολουθησεις. Εγω προσωπικα το εχω «χαρεί» το macbook air 8/256. Τωρα πιθανον να το αγοραζα με αλλο configuration, αλλα αν ηταν να μην εχω mac θα το αγοραζα ξανα με τα βασικα spec. Το μηχανημα ακομα και στη βασικη εκδοση «τραβαει», δεν εχει σχεση με αντιστοιχο windows λαπτοπ ( μιλαω εκ πείρας).


    Sent from my iPad using Tapatalk

  14. The Following User Says Thank You to thanosa75 For This Useful Post:

    Valkyre (12-06-2023)

  15. #2372
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Sorry Πάνο αλλά δεν είναι έτσι, κάπου/κάπως τα έχεις μπερδέψει μάλλον;

    Έχω το πιο δυνατό MacBook Pro 2009 15" και φτάνει έως mac OS 10.11 El Capitan. Ξεκίνησε από 10.6 και έφτασε 10.11. Πέντε χρόνια. Το Catalina είναι έτη φωτός μετά από το El Capitan!

    Είναι πάγια πολιτική της Apple να υποστηρίζει τα μηχανήματα των τελευταίων 5 ετών, μια απόφαση που πήρε γύρω στο 2016-2017. Και μέχρι πριν την απόφαση αυτή, πάλι ουσιαστικά υποστήριζε 5 χρόνια, καθώς υποστήριζε μεν λίγο παλαιότερα μηχανήματα (κυρίως τα Retina) αλλά με πετσοκομμένες σχεδόν όλες τις νέες δυνατότητες του Mac OS. Ο λόγος ήταν απλός: δεν ήθελε να φανεί ότι ακυρώνει τα μηχανήματα Retina, καθώς η Retina οθόνη δεν ήταν σε όλα τα μηχανήματα της ακόμα, οπότε για λόγους "κύρους" έλεγε δήθεν ότι υποστηρίζει παλιά μηχανήματα αλλά αυτά είχαν και πετσοκομμένο το νέο Mac OS και παράλληλα τους έπεφτε πολύ βαρύ. (πχ. έχω βάλει με πατέντα το Mac OS Sierra, που επίσημα δεν υποστηρίζεται στο MB Pro μου, έχει πετσοκομμένα τα πάντα και φυσικά σέρνεται το σύμπαν. Ο λόγος που το έβαλα; Δεν λειτουργούσε πλέον το FaceTime του Mountain Lion, το έκοψε η Apple λόγω παλαιότητας.)

    Οπότε αυτό που λέει ο Δημήτρης, ότι αν αγοράσεις μεταχειρισμένο μηχάνημα = ήδη έχεις χάσει κάποια χρόνια υποστήριξης = ισχύει! (δυστυχώς)

  16. #2373
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Sorry Πάνο αλλά δεν είναι έτσι, κάπου/κάπως τα έχεις μπερδέψει μάλλον;
    Έχεις δίκιο... και εγώ τώρα το άνοιξα (αντέχει ακόμη) και είδα ότι του έχω βάλει high sierra με hackintosh bootloader!

    Δεν το είχα σκεφτεί αυτό ποτέ αλλά 5 χρόνια είναι απογοητευτικό νούμερο για τέτοιο φοβερό hardware, για το mac νόμιζα ότι η υποστήριξη πάει πολλά περισότερα χρόνια από ότι στο ios.

  17. #2374

    Default iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

    Παιδιά τα Μ1 παραγονται ακομα κανονικα. Ολα τα imac 24, τα macbook air 13, ipad air gen 5, πουλιούνται καινουρια με Μ1, αυτη τη στιγμη απο την Apple. Οτι αναβαθμισεις παρουν τα Μ2 θα παρουν και τα Μ1.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to thanosa75 For This Useful Post:

    Valkyre (12-06-2023)

  19. #2375
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Νομιζω δεν εχει αδικο στο παραπανω ο Θανος... εφοσον τρεχουν τωρα στην γραμμη παραγωγης Μ1 δεν μπορουν να το υποστηριξουν 3 χρονια μονο.

  20. #2376
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κάτσε να φτάσουμε την πενταετία και κρίνουμε τότε.

    Τα πάντα εξαρτώνται από το πως θα είναι το Μ5/6.

  21. #2377
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρα.

    Τελικά Val επιβεβαιωθήκαμε που λέγαμε "πήγαινε για 16GB RAM αλλά ΚΑΙ για τουλάχιστον 512GB SSD στο νέο MacBook Air 15 ιντσών".

    Μόλις βγήκαν οι πρώτες πληροφορίες και βίντεο, που αναφέρουν 30%-50% πτώση ταχύτητας του SSD στα 256GB επειδή η Apple χρησιμοποιεί 1 τσιπάκι NAND αντί 2 (όπως έκανε στο Μ1) γιατί είναι γύφτος και θέλει να βγάζει από την μύγα ξύγκι (Τιμ Κουκ economics).

  22. #2378
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μωρε εσεις επιβεβαιωνεστε... εγω δεν παω πουθενα μου φαινεται...

  23. #2379
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κλασικά μωρέ πράματα με τον Κουκ.

    Αν δεν σκάσεις 2.000+ δεν κάνεις δουλειά. (εντωμεταξύ μου ήρθε mail από Πλαίσιο για το νέο 15αρι MacBook Air με τιμή 1750 ευρώ. Γεια σου ρε Ελλαδάρα/Ευρωπάρα!)

    Σκέψου ότι το high-end 15.6 MacBook Pro 2009 (custom order) με τα πιο τιγκαρισμένα specs (4GB RAM, nVIDIA 9400M + 9600GT 512MB vRAM, 512GB Hard Disc) κόστιζε (τιμή Ελλάδας) περί τα 3000 ευρώ (το έβρισκες από 3.000 έως 3.300).

    Το αντίστοιχο σημερινό κοστίζει 5.000 ευρώ...

    ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ
    Last edited by Lefteris_X; 14-06-2023 at 10:45.

  24. #2380
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default



    Ενδιαφερον

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •