Page 120 of 120 FirstFirst ... 2070110116117118119120
Results 2,381 to 2,398 of 2398

Thread: iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

  1. #2381
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default


  2. #2382
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    680
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Μετα απο 10 χρονια στο οικοσυστημα της Xiaomi, το 2013 πηρα το πρωτο Μi2s και απο το 2018 που εχω το αγαπημενο μου mi mix 2s που το εχω ως τωρα, σκεφτομαι πλεον να περασω στο iphone 15 το απλο στα 128gb καθως με αποφορολογηση βγαινει γυρω στα 780ε και νομιζω ειναι τρελο vfm deal, οσο vfm θα μπορουσε να ειναι τα προιοντα της apple



  3. #2383

    Default

    Μόνο value for money δεν είναι το συγκεκριμένο κινητό σε αυτή την τιμή. Κοντά 1000ευρώ για συσκευή με 60hz οθόνη και περσινό τσιπάκι μεταξύ άλλων, βέβαια καλοδεχούμενη επιτέλους η TypeC θύρα και δεν ξέρω και στην κάμερα αν έγιναν ουσιαστικές διαφορές στο απλό μοντέλο.

    Αν πάλι κάποιον δεν τον ενδιαφέρουν αυτά και απλά θέλει ένα ''φθηνό'' iphone, μπορεί να κοιτάξει το iphone 13 με 200ευρώ φθηνότερα ή το περσινό Iphone 14, αν παίξει έκπτωση τώρα τις γιορτές.

    Ενας από τους κύριους λόγους που και φέτος, τα ακριβότερα Pro μοντέλα έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον του περισσότερου κόσμου όπως συμβαίνει τα τελευταία 2 χρόνια.

  4. #2384
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατοχος 14 pro εγω.

    Αν δεν κανω λαθος τα iphone 15 πηραν την main καμερα του περσινου προ. Αυτο απο μονο του ειναι massive upgrade σιγουρα. Επειτα πηραν το dynamic island, USB-C (αλλα περιορισμενο σε lightning επιπεδα transfer rate επειδη η apple ειναι μαλακω) και τους επεξεργαστες του περσινου pro. Συμφωνω κι εγω οτι τα 60hz display ειναι το μεγαλο μελανο σημειο του 15. Γενικα κι εγω δεν ξερω ποσο value for money ειναι αλλα σιγουρα ειναι καταπληκτικη συσκευη.

    - Η καμερα σιγουρα ειναι πολυ βελτιωμενη απο το 14αρι. Θα ελεγα το μεγαλυτερο upgrade με διαφορα.
    - Το dynamic island εγω προσωπικα το βρηκα πολυ βολικο σε καποια πραγματα και το καταευχαριστηθηκα, αλλα απο την αλλη ηταν σε μεγαλο βαθμο ανεκμεταλλευτο σαν δυνατοτητες. Τωρα ομως που μπηκε σε ολες τις συσκευες της apple, νομιζω οτι ηρθε η ωρα που θα γινουν πολλα καινουργια πραγματα. Οποτε και αυτο για εμενα ειναι σημαντικο upgrade.
    - Το USB C καλοδεχουμενο ως προς την ευκολια και τις επιλογες που σου δινει με τα αξεσουαρ, αλλα το οτι η apple περιοριζει το transfer rate στα απλα μοντελα ειναι καφριλα εντελως.
    -Το θεμα επεξεργαστης στην apple νομιζω πλεον δεν εχει πολυ νοημα, καθοτι ειναι ολα πανισχυρα τηλεφωνα. To oτι το 15 παιρνει τον περσινο επεξεργαστη του Pro, πραγματικα δε λεει τιποτα κακο και δεν θα επρεπε να απασχολει καθολου.

    Διαφωνω με το να παει νεος χρηστης τωρα σε iphone 13. Περασε η μπογια του, τηλεφωναρα δεν λεω, αλλα οι ελειψεις αρχιζουν και φαινονται σημαντικα σε καποια πραγματα. Για Iphone 14 συμφωνω. Αλλα ιδανικα, εφοσον καποιος θελει να μπει στο γηπεδο της apple, ας το κανει σωστα με το 15. Ιδιως αν του φαινεται καλο value που σημαινει οτι στο οικονομικο κομματι το εχει συμφωνησει καπως μεσα του.

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    john (25-09-2023)

  6. #2385

    Default

    Το θέμα επεξεργαστή αναφέρεται για να τονιστεί μεταξύ άλλων, το ότι η Apple κρατάει τεχνολογικά πίσω τα απλά μοντέλα για να σπρώξει κόσμο στα ακριβότερα.

    Τοσα χρόνια μια χαρά έβαζε σε όλα τα μοντέλα τον τελευταίο επεξεργαστή ακόμα και στα φθηνότερα mini, δεν είναι τυχαίο ότι αυτό άλλαξε τώρα τελευταία.

    Το ίδιο ισχύει και για τα 60hz και για την TypeC. Ούτε Always on Display στα απλά μοντέλα, ούτε καν το νέο πλα ι νό Action button.

    Τελος αν κάποιος είναι αυτή την στιγμή για αγορά Iphone, το iphone 15 δεν αξίζει επειδή είναι στα ίδια χρήματα πάνω κάτω με το προς απόσυρση Iphone 14pro(με μόνο μειον την απουσια typeC).

    Γενικά απογοήτευση για άλλη μια χρονια σε Apple μεριά, πέραν των pro μοντέλων. Ακόμα και σε αυτά όμως, έχουμε πλέον διαφορά και στην telephoto κάμερα, με το μεγαλύτερο 15Pm να υποστηρίζει μέχρι 5x zoom, σε σχέση με το 3x του 15pro.

  7. #2386
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Μια μικρή επισήμανση παιδιά για το soc του 15. Περσινό μεν, γρηγορότερο δε από οτιδήποτε άλλο πλην του καινούργιου soc του 15 pro. Όποτε μην σας απασχολεί. Για τις αθλιότητες του transfer rate και 60 hz οθόνη σε 800 ευρώ plus τηλέφωνο συμφωνώ και επαυξάνω. Τεχνητό segmentation στα χειρότερα του

  8. #2387

    Default

    Οντως το τσιπάκι είναι μια χαρά ικανότατο δεν λέει κανείς το αντίθετο. Αφού επέλεξαν όμως να χρησιμοποιήσουν(οπως και πέρυσι)προηγούμενης γενιάς τσιπάκι, θα μπορούσαν να ρίξουν την τιμή(ναι ξέρω για Apple μιλάμε, σιγά μην το κάνουν).

    Αλλο κουλό.Ρίξτε μια ματιά στα εδώ επίσημα service να δεις τι τιμές ζητάνε για αλλαγή οθόνης.

    Στο περσινό 14plus ζητάνε παραπάνω χρήματα για επισκευή σε σχέση με το 13pro max, παρόλο που το τελευταίο έχει αισθητά ανώτερη οθόνη.
    Μια από τα ίδια και στο 13pro σε σχέση με το απλό 14(αναλογες τιμές θα έχουμε και στα φετινά).

    https://www.document.gr/service-iphone-screen

    Οπως και στην αλλαγή μπαταρίας, 100ευρώ ανεξαρτήτως μοντέλου από IphoneX και μετά.

    Ετσι προκύπτει και η ''τρελα'΄ με την υγεία της μπαταρίας.

  9. #2388
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Βασικά φέτος θα έλεγε κάνεις οτι ειναι επιτελους η χρονια που το νεο Ιφον εχει σημαντικότατες αλλαγες και αξίζει η μετάβαση !
    Στην ουσια δεν το σκέφτεσαι καν για 14 η 13 με ολες τος αλλαγες στην καμερα το island και έστω το την type c αργή !

    Επισης ειδα οτι εκθειάζουν το 15 plus για το μέσο χρήστη λογο ικανοτήτων και μπαταρίας ως καλυτερη αγορά !

    Την σκέφτομαι την ανταλλαγή να πω την αμαρτία μου

  10. #2389
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μετά και την τελευταία αναβάθιση στο 17 , η επιλογή iphone για την μικρή σε 2 χρόνια είναι μονόδρομος για εμένα. Και επειδή πιθανά να μην καταλαβαινετε τι εννοω, μου ήρθε το παραπάνω απο την Apple Που αφορά τον λογαριασμό της κόρης μου (εχει Ipad 9th gen)

    Στην πιο πρόσφατη ενημέρωση OS, οι ιστότοποι για ενήλικες θα αποκλείονται και θα έχετε την επιλογή να επιτρέψετε ή να αποκλείσετε επιπρόσθετους ιστότοπους. Υπάρχει επίσης μια επιλογή για αποκλεισμό όλων των ιστότοπων, εκτός από ένα συγκεκριμένο σύνολο που επιλέξατε να επιτρέπετε για τον χρήστη
    Η Απόσταση από την οθόνη μπορεί να βοηθήσει στην προστασία των ματιών των παιδιών και να μειώσει τον κίνδυνο μυωπίας, ενθαρρύνοντάς τα να απομακρυνθούν από τη συσκευή τους αν είναι πολύ κοντά στα μάτια τους για παρατεταμένη χρονική περίοδο
    Θελει FaceID που δεν έχει το τάμπλετ

    Αλλά το καλύτερο είναι μακράν αυτό.

    Η Ασφάλεια επικοινωνίας ανιχνεύει γυμνές εικόνες και βίντεο που τα παιδιά μπορεί να λάβουν ή να προσπαθήσουν να στείλουν στα Μηνύματα, το AirDrop, τα μηνύματα FaceTime, τον Επιλογέα φωτογραφιών του συστήματος καθώς και όταν χρησιμοποιούν την «Αφίσα επαφής» στην εφαρμογή «Τηλέφωνο». Αν ανιχνευτεί ευαίσθητο περιεχόμενο, η φωτογραφία ή το βίντεο θα εμφανιστούν θολά και θα παρουσιαστούν στον χρήστη χρήσιμες πληροφορίες, όπως επίσης θα λάβει καθησύχαση ότι είναι απολύτως εντάξει αν δεν θέλει να δει το περιεχόμενο. Για την προστασία του απορρήτου του χρήστη , η ανάλυση του περιεχομένου γίνεται εξ ολοκλήρου στη συσκευή του και, ως εκ τούτου, η Apple δεν αποκτάει πρόσβαση στο αποτέλεσμα.

  11. #2390
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Και μετα θα παρεις και εσυ και η γυναικα για να εχετε μεταξυ σας imessage/facetime/airdrop και ενα σωρο αλλα οπως και το find my οπου θα μπορειτε να βλεπετε ο ενας τον αλλο που βρισκεται με βαση τις συσκευες (πολυ χρησιμο σε διακοπες) και καπως ετσι μπηκατε για τα καλα στο χορό!

    Μετα θα αρχισουν τα ρολογια, τα air pods... καπως ετσι μας μαντρωνει ολους

  12. #2391
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Και μετα θα παρεις και εσυ και η γυναικα για να εχετε μεταξυ σας imessage/facetime/airdrop και ενα σωρο αλλα οπως και το find my οπου θα μπορειτε να βλεπετε ο ενας τον αλλο που βρισκεται με βαση τις συσκευες (πολυ χρησιμο σε διακοπες) και καπως ετσι μπηκατε για τα καλα στο χορό!

    Μετα θα αρχισουν τα ρολογια, τα air pods... καπως ετσι μας μαντρωνει ολους
    Δεν ξέρω για εμάς, γιατί από την στιγμή που έχω το macbook μπορώ να ξέρω που είναι η μικρή, που με ενδιάφερει στο κοντινό μέλλον. Τωρα για ακουστικά έχουμε όλοι διαφορετικά, ρολόι μας ζητά βέβαια (αν και της πηρα αναλογικό το καλοκαίρι) πάντως εγώ ρολόι με τόσο άθλια διάρκεια μπαταρίας δεν παιρνω. Εδώ θεωρώ χάλι το GT2 που κρατά 1 εβδομάδα και βάλε.

    Πάντως αυτό με το facetime εαν δεν το δεις δεν το πιστεύεις. Ηταν η μικρή απο μέσα Ιουλίου στην γιαγιά της, και μιλάγαμε με Skype μιας και το είχαμε και σε κινητά και υπολογιστές, ήταν το ποιο βολικό. Μία μέρα πως μου ήρθε και την κάλεσα με το Facetime απο το φορητό. ΟΚ η διαφορά ήταν σαν κακό 480p Vs 1080p , δεν ξέρω πως σκατά το κάνει. Εντωμεταξύ η μικρή ηταν σε μια ADSL του κώλου στο χωριό.

  13. #2392
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν ξέρω για εμάς, γιατί από την στιγμή που έχω το macbook μπορώ να ξέρω που είναι η μικρή, που με ενδιάφερει στο κοντινό μέλλον. Τωρα για ακουστικά έχουμε όλοι διαφορετικά, ρολόι μας ζητά βέβαια (αν και της πηρα αναλογικό το καλοκαίρι) πάντως εγώ ρολόι με τόσο άθλια διάρκεια μπαταρίας δεν παιρνω. Εδώ θεωρώ χάλι το GT2 που κρατά 1 εβδομάδα και βάλε.

    Πάντως αυτό με το facetime εαν δεν το δεις δεν το πιστεύεις. Ηταν η μικρή απο μέσα Ιουλίου στην γιαγιά της, και μιλάγαμε με Skype μιας και το είχαμε και σε κινητά και υπολογιστές, ήταν το ποιο βολικό. Μία μέρα πως μου ήρθε και την κάλεσα με το Facetime απο το φορητό. ΟΚ η διαφορά ήταν σαν κακό 480p Vs 1080p , δεν ξέρω πως σκατά το κάνει. Εντωμεταξύ η μικρή ηταν σε μια ADSL του κώλου στο χωριό.
    Αμ εμενα η γυναικα μου? ΠΟυ εχει iphone αλλα της εχει κατσικωθει στο μυαλο να παιρνει βιντεοκλησεις με αυτο?

    "βρε δοκιμασε facetime"
    "ε με βολευει το viber"

    H λυση ηταν να σταματησω να δεχομαι τις βιντεοκλησεις της απο το Viber. Τωρα καταλαβε και εκεινη τον λογο που επεμενα.

    Για τα αξεσουαρ Πανο σιγα σιγα θα ερθουν ολα και θα το δεις. Δεν το λεω απαραιτητα για "καλο" αυτο. Θα γινει ομως κατι παρομοιο με το facetime που περιεγραψες... εχει φροντισει η Apple να δεσει το οικοσυστημα με τετοιο τροπο που κανει πολλα πραγματα βολικοτερα. Οτι ακουστικα και να εχεις ο τροπος που μπορεις να χρησιμοποιησεις τα airpods με οτι apple συσκευη εχεις ειναι seamless και μοναδικος.

    Ειναι μεγαλη ρουφιανα σε αυτα.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (27-09-2023),Slay (27-09-2023)

  15. #2393
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μετα θα αρχισουν τα ρολογια, τα air pods...
    ρεεεεεεε!!!!!

    Έρχεται σήμερα πριν φύγει για σχολείο και μου λέει "μπαμπά θα μου πάρεις air pods?" της λέω δεν έχεις? (δεν έχει ειναι κλώνοι) μου λέει αυτά ειναι πολύ κοριστίτικα , λέω μα εσύ μου τα ζήταγες ροζ, ναι μου λεει αλλά δεν ακούγονται πολύ καλα (ΟΚ εδώ έχει ενα δίκιο το παιδί).
    Καταλήξαμε στο ότι είναι πολύ ακριβά και θα δούμε, αλλά σε 2 εβδομάδες έχει γενέθλια και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το γλιτώσω.

  16. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (28-09-2023)

  17. #2394
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    ρεεεεεεε!!!!!

    Έρχεται σήμερα πριν φύγει για σχολείο και μου λέει "μπαμπά θα μου πάρεις air pods?" της λέω δεν έχεις? (δεν έχει ειναι κλώνοι) μου λέει αυτά ειναι πολύ κοριστίτικα , λέω μα εσύ μου τα ζήταγες ροζ, ναι μου λεει αλλά δεν ακούγονται πολύ καλα (ΟΚ εδώ έχει ενα δίκιο το παιδί).
    Καταλήξαμε στο ότι είναι πολύ ακριβά και θα δούμε, αλλά σε 2 εβδομάδες έχει γενέθλια και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το γλιτώσω.
    ΚΛΑΙΩ!

    Aντε παρε 2 ζευγαρια να κανετε και share τη μουσικη μεταξυ σας χαχα.

    Ερχονται ολα ενα-ενα... το επομενο ειναι ρολοι... το υπογραφω!

  18. #2395
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ΚΛΑΙΩ!

    Aντε παρε 2 ζευγαρια να κανετε και share τη μουσικη μεταξυ σας χαχα.
    Εγώ θα βάζω Nightwish και αυτή K-pop, ωραία θα περασουμε.

  19. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (28-09-2023)

  20. #2396

    Default

    Σας βλέπω και σας ζηλεύω .
    Τα παιδιά σας σας ζητάνε προϊόντα τεχνολογίας όπως iPhones, AirPods , Apple Watches κλπ , ενώ εμένα ήρθε προχθές ο μικρός και μου ζήτησε να του πάρω φανέλα του Ολυμπιακού


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    panos74gr (09-10-2023)

  22. #2397

    Default iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

    96% και ανεβαίνει με ενεργοποιημένη τη ρύθμιση για το όριο 80%;
    WTF?
    Δεν μου έχει ξανασυμβεί πάντως όλες τις άλλες φορές σταματάει 80 η 81%.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #2398
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όταν ενεργοποιείς την επιλογή φόρτισης έως 80%, το παραπάνω ποσοστό είναι πλασματικό: το 85-90-95-100% ΔΕΝ είναι πραγματικό νούμερο διότι το αληθινό είναι 80%.

    Απλώς επειδή οι σύγχρονοι καταναλωτές/χρήστες δεν φημίζονται για τις τεχνολογικές γνώσεις τους η Apple μαξιμάρει το (πλασματικό) νούμερο της φόρτισης ώστε ο χρήστης να βγάλει το καλώδιο τροφοδοσίας αντικρίζοντας το 100%.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •