Page 118 of 120 FirstFirst ... 1868108114115116117118119120 LastLast
Results 2,341 to 2,360 of 2398

Thread: iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

  1. #2341
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια δεν παει αλλο ηρθε η ωρα..

    Παω για macbook air M2 το iMac το ξεγραφω απο το μυαλο μου δεν θα αξιοποιηθει οπως το Air.

    Ο προβληματισμος μου ειναι με την ρημαδω την RAM.. τη χρειαζομαι την 16αρα ή οχι; Να δωσω στη μαλακω την απλ 200€ για 8gb παραπανω ram? Δε θελω. Νομιζω ειναι κοροιδια.

    Τη χρηση που κανω την εχω ψιλοκανει γνωστη. Editing video / photo με lightroom imovie davinci κλπ. Δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα κανω τη φαση μου και γουσταρω. Εχει νοημα το upgrade ή οχι; Να δωσει εξτρα ζωη στο μηχανημα δεν νομιζω μιας και ο Μ2 θα τραβαει κουπι ανετα για χρονια ε και ποοοοσο να σωσουν την κατασταση 8 gb? Αλλα αν τα δωσω τα λεφτα για τη ραμ να εχει αμεσο νοημα οχι με προοπτικη 8 ετων ας πουμε.

    Πειτε παρακαλω γνωμες και αν μπορειτε οσοι το εχετε και κανετε παρομοια χρηση (Πανο εσενα λεω ) να με φωτισετε..

  2. #2342
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μην κάνεις το λάθος και πάρεις 8GB.

    Δεν θα το κρατήσεις για 1 χρόνο το μηχάνημα.

    Πήγαινε για 16GB.

    Ελπίζω να ξέρεις το ρητό: there is no such a thing as enough RAM.

    Σκέψου ότι μόνο ένας browser αν επισκέπτεσαι YT, FB για κανά μισάωρο (και αν είσαι από αυτούς που έχουν 5-6 tabs ανοιχτά) άνετα τρώει 2GB RAM από μόνος του.

    Το Mac OS έχει το "χαρακτηριστικό' όση RAM κι αν έχει να την τρώει σχεδόν όλη, ώστε να τρέχει νεράκι.

    Από ΟΛΟΥΣ όσους έχω διαβάσει την εποχή του Μ1 (δηλαδή 2 χρόνια πριν), αρκετοί την πάλευαν με 8GB όμως κάποιοι τελικά δεν την πάλεψαν: το swap file πήγαινε στο θεό και αυτό φαινόταν σε κάποιες εργασίες με τον υπολογιστή.

    Πλέον, δύο χρόνια μετά, σχεδόν σε όλα τα mac forum όλος ο κόσμος γκρινιάζει που η Apple ξεκινάει το Air με 8GB, ενώ θα έπρεπε να ήταν 16GB (στην χειρότερη 12GB RAM).

    Αν η τσέπη σου το σηκώνει, τότε μην το συζητάς καθόλου.

    Μην μπερδεύεσαι με το πως λειτουργούν οι παλαιότεροι Mac και οι PC που έχουν ξεχωριστή RAM γενικής χρήσης και εξειδικευμένη video RAM.

    Στην Unified RAM όλα, τα πάντα πάνε σε αυτήν. Ακόμα και το να συνδέσεις δεύτερο μόνιτορ, τρώει RAM (γιατί κάπως θα πρέπει να εμφανίζονται τα έξτρα πιξελ, οπότε τρώνε από την uni RAM / δεν λέω ότι θα συνδέσεις δεύτερο μόνιτορ οπότε μην κολλήσεις στο παράδειγμα. Μπορώ να σου πω ένα κάρο παραδείγματα που τα 16GB σου κάνουν future proof την αγορά σου).

    Αν το μηχάνημα κόστιζε 800 ευρώ και θα έπρεπε να πληρώσεις έξτρα 200 ευρώ, και πάλι θα σου έλεγα να πάρεις 16GB, αλλά τα 200 ευρώ σε σχέση με τα 800 είναι πολλά χρήματα.

    Αφής στιγμής το μηχάνημα είναι τουλάχιστον 1300 ευρώ, τότε τα έξτρα 200 είναι χωρίς δεύτερη σκέψη.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (10-06-2023),panos74gr (11-06-2023)

  4. #2343
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    230€ βρε Λευτερη; 230€;;

    Δηλαδη ποσο θα αλλαξει το μηχανημα; facebook και σοσιαλ μηδια δεν ασχολουμαι. Τι να πω δεν μπορω να το χωνεψω. Το θεωρω κακιστη επενδυση ποσου. Χιλιες φορες να τα φυλαξω για psvr2 αυτα τα λεφτα..

  5. #2344
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Άκου, Δημήτρη…

    Εγώ θα στα πω πιο απλά, καθώς δεν έχω τις γνώσεις του Λευτέρη, με τον οποίο συμφωνώ. Έλεγα να πάρω έναν MacBook pro ή MacBook Air εδώ και κάνα χρόνο, καθώς και για εμένα επιβάλλεται αυτόν τον καιρό. Τελικά, για οικονομικούς περισσότερο λόγους, αυτό έμεινε πίσω. Όμως, ο,τι και να κοίταξα, πάντα μα πάντα υπολόγιζα 16 ram, διότι ακόμα και με το Μ1 ή Μ2, πιστεύω θα χρειαστεί. Πέρα από τα βασικά που θα χρειαστούν, ασχολούμαι με τη φωτογραφία και σκοπεύω να χρησιμοποιώ και Lightroom, το οποίο είναι βαρύ. Πιο βαρύ από το photoshop. Θα υπάρξουν φορές που αυτά τα δυο συνδυάζονται. Στην εξίσωση αυτή δε βάζω καθόλου video editing, το οποίο απαιτεί περισσότερους ακόμα πόρους.
    Για τους περισσότερους χρηστες ο συνδυασμός M2 και 8gb ram θα είναι μια χαρά. Όμως, εάν προκύψει να κανεις κάτι πιο απαιτητικό, τώρα ίσως δεις καθυστερήσεις. Άσε που τα 16 σε κάνουν πιο future proof.
    Το πρόβλημα τώρα είναι αυτό που κάνει η apple. Δλδ, εσυ σκέφτεσαι να πας σε αναβάθμιση του βασικού μοντέλου MacBook Air και να που φτάνεις πολύ πολύ κοντά στο pro μοντέλο. Ε, και εκεί αρχίζεις να σκέφτεσαι μήπως πας εκεί τελικά…
    Τελοσπαντων, δε σε βοηθώ ιδιαίτερα, το καταλαβαίνω, αλλά επειδή κι εγώ πρέπει φέτος να πάρω κάτι, δε θα κοιτάξω για 8gb. Ακόμα και για την apple, είναι αναχρονιστικό αυτό.

  6. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-06-2023)

  7. #2345
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δες το αλλιώς, όπως είναι η σωστή γωνία να το δεις δηλαδή:

    - η Apple είναι απαράδεκτη (και αισχροκερδής) που το δίνει με 8GB το 2023, ένα μηχάνημα που μπορεί να αντέξει αρκετά χρόνια (άρα τα 8GB δεν θα επαρκούν τα επόμενα χρόνια, εδώ για κάποια πράγματα ήδη δεν επαρκούν. Οι κάμερες βγάζουν πολύ βαριές φωτογραφίες και βίντεο πλέον. Το Ιντερνετ έχει γίνει πολύ βαρύ. Το Mac OS με κάθε νεότερη έκδοση μετατρέπει σε βαρίδια απλές εφαρμογές όπως FaceTime, Messages και Mail. Οπότε είναι αισχρή η απόφαση το μηχάνημα να λανσάρεται με μόλις 8GB RAM. Και δη unified RAM).

    - Και που χρεώνει 230 ευρώ έξτρα για περαιτέρω 8GB.

    Ξαναλέω: δεν μπορώ να σου κάνω κουμάντο στην τσέπη σου (επ' ουδενί!) αλλά εκ πείρας πολλών δεκαετιών, δεν υπάρχει όρος "αρκετή RAM".

    Δεν σου λέω να πας σε 32GB γιατί δεν τα τα χρησιμοποιήσεις.

    Σου λέω όμως να πας για 16GB.

    Τώρα αν περιμένεις να ακούσεις ή διαβάσεις "μια χαρά είναι τα 8GB", ε, τότε ουσιαστικά έχεις ήδη πάρει την απόφαση απλώς θέλεις να νιώσεις καλύτερα διαβάζοντας/ακούγοντας την επιβεβαίωση! (με καλή καρδιά το λέω)

    ΥΓ: Για να σου δώσω να καταλάβεις, θέλω MacBook Pro 16 ινστών είτε M2 Max είτε Μ3 Max όταν βγει κι αν έχω τα χρήματα (σχεδόν απίθανο). Ξέρω ότι είναι πολλά τα χρήματα για 64GB RAM, αλλά "μέσα μου" γνωρίζω πολύ καλά ότι ένα τέτοιο μηχάνημα θα με βάλει στην πρίζα να ασχοληθώ με πράγματα που μέχρι τώρα δεν μπορούσαν τα μηχανήματά μου να τα κάνουν, συνεπώς "ξέρω" ότι χρειάζομαι 96GB RAM (ιδανικά 128GB). Φαντάσου ότι το 1996 όπου όλος ο κόσμος είχε 8MB RAM, άντε το πολύ 16MB RAM (και σπανιότερα 32MB RAM) στα PC του, εγώ είχα 128ΜΒ RAM....και το 2003 είχα (σε νέο PC) 4GB RAM, όταν το τυπικό PC ήταν στα 512ΜΒ-1GB RAM.
    Last edited by Lefteris_X; 10-06-2023 at 19:46.

  8. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (10-06-2023)

  9. #2346
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σε μπελαδες με βαζετε.. τρεχω τωρα στα marketplace και τα insomnia εξαιτιας σας

    BTW εαν γινεται εξηγειστε μου αυτο εδω:

    Actually it's because of memory bandwidth in AS based Macs such as the M1, the soldered on RAM can cache swap with the soldered on SSD at almost the same speed. So your 8GB RAM if it caches from the SSD is almost same access speed, so you can do most everything only with 8GB

  10. #2347
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μαλακίες εις το τετράγωνο.

    Το είχα πει και παλιότερα, αλλά είναι εξειδικευμένη πληροφορία οπότε εύκολα ξεχνιέται.

    Άλλο το access time και άλλο το transfer rate.

    Επειδή η RAM και ο SSD είναι καρφωμένα τα τσιπ τους πάνω στην motherboard και μάλιστα πολύ κοντά μεταξύ τους, το ρεύμα πρέπει να διανύσει πολύ μικρή απόσταση. Σε όλα τα άλλα μηχανήματα που RAM και SSD είναι πάνω σε θύρες πχ sockets για RAM, m2 για SSD: α) το ρεύμα πρέπει να διανύσει πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις άρα χρειάζεται περισσότερη ώρα για το "ταξίδι" μεταξύ CPU-RAM-SSD, β) η ύπαρξη θύρας ρίχνει κατακόρυφα το access time.

    Συνεπώς στους Mac M1/M2, το access time είναι πολύ μικρό.
    Το access time είναι ο χρόνος αναζήτησης μιας πληροφορίας. Δηλαδή η CPU (και η GPU) ζητάει την τάδε πληροφορία που είναι στην RAM. Η RAM δεν την έχει μέσα της γιατί είναι γεμισμένη, οπότε την έχει αποθηκεύσει προσωρινά στον SSD. Το "που ακριβώς" βρίσκεται μέσα στον SSD και πόση ώρα θα χρειαστεί για να βρεθεί αυτή η πληροφορία, τονίζω: με απλά λόγια, είναι το access time (δύο στοιχεία: το "που" βρίσκεται ή αλλιώς σημείο τοποθεσίας και το "αφού βρήκαμε την τοποθεσία, σε πόση ώρα θα φτάσει το ρεύμα σε αυτή την τοποθεσία" ).

    Όμως!

    Το πόσο γρήγορα θα "φορτωθεί" αυτή η πληροφορία από τον SSD στην RAM, εξαρτάται από την ταχύτητα του SSD η οποία ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει την ταχύτητα της RAM. Η ταχύτητα "φόρτωσης" αλλιώς λέγεται transfer rate.

    Η διαφορά είναι αυτής της τάξεως: 400GB (M1/M2 Ultra 800GB) ανά δευτερόλεπτο ταχύτητα RAM, 4.5 έως 7 GB ανά δευτερόλεπτο στον SSD. (την ίδια τεράστια απόσταση έχει το access time της RAM σε σχέση με το access time του SSD).

    Αυτές τις μπούρδες τις λέει ο κοσμάκης γιατί επί δεκαετίες έχει μάθει σε PC/Mac που βρίθουν στα bottleneck και στα τεράστια (δηλαδή κάκιστης ταχύτητας) access time.
    Οπότε με τα M1/M2 η "αίσθηση" του μηχανήματος των 8GB είναι πιο γρήγορη/άμεση σε σχέση με ένα Intel/AMD Mac-PC των 8GB.
    Η "αίσθηση".
    Όχι όμως ότι η RAM των 8GB με κάποιο μαγικό τρόπο κάνει τον χρήστη να εργάζεται με εφαρμογές που χρειάζονται 16GB.

    Τα 8GB είναι 8GB και τα 16GB είναι 16GB!

    Δεν μπορούν να υποκατασταθούν από swap file στον SSD, όσο γρήγορος κι αν είναι.

    ΥΓ: Σε επαγγελματικά επίπεδα υπολογιστών, πχ. κάτι HP μηχανήματα της σειράς Ζ μπορείς να έχεις SSD raid σε επαγγελματικές κάρτες PCI με ταχύτητα του SSD άνω των 30GB/s!!!! Κι όμως, αυτά τα μηχανήματα έχουν 2 TeraByte RAM, άλλα έχουν 4TB κ.ο.κ. Μ@λάκες λέτε να είναι; Γιατί έχουν τόση RAM αφού έχουν τέτοια "τέρατα" SSD; Διότι όπως λέω πιο πάνω η ταχύτητα της RAM είναι μυριάδες φορές μεγαλύτερη από αυτή ενός SSD.

    ΥΓ2: Παύλο ευχαριστώ για το +rep στο προηγούμενο ποστ!
    Last edited by Lefteris_X; 10-06-2023 at 22:29.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (10-06-2023),thanosa75 (11-06-2023)

  12. #2348
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

    Είναι κρίμα να το πάρεις με 8GB ένα μηχάνημα που άνετα μπορεί στα χέρια σπυ ή και όπου το δώσεις μετά να βγάλει δεκαετία… τα ανέλυσε καλά ο Λευτέρης. Όσο και καλή διαχείρηση κάνει το macOS στο swap file, όσο και γρήγορο να είναι το ssd σε 3-4 χρόνια τα 8 gb θα γίνουν πρόβλημα. Στην θέση σου θα πήγαινα για τουλάχιστον 16ram και 512gb ssd, λόγω του ότι τα m2 μηχανήματα με 256gb SSD έχουν μόνο ένα chip και αυτό μειώνει την ταχύτητα του δίσκου σχεδόν στα μισά κάτι που δεν ισχύει για ssd > 256gb. Και δεν ισχύει και για το m1 MacBook Air.

    Αν θες να γλυτώσεις τα λεφτά για μένα

    Μ1 air με 16gb > m2 air με 8GB
    Last edited by panos74gr; 11-06-2023 at 10:14.

  13. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-06-2023)

  14. #2349
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    A καλα τωρα παει με σκισατε! Αμα ειναι ρε σεις να παει 2 χιλιατικα η δουλεια να παμε στο Προ τοτε.

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-06-2023)

  16. #2350
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όντως, στο M2 η Αππλε έχει ένα τσιπάκι για τα 256ΓΒ με αποτέλεσμα να πέφτει πάρα πολύ η απόδοση του SSD, σε σχέση με το Μ1 256ΓΒ που είχε 2 τσιπ SSD.

    Στο Μ2 ακόμα και τα 512ΓΒ έχουν χαμηλότερη ταχύτητα από το 1ΤΒ στον SSD.

    Ξέρει πολύ καλά τι κάνει ο Τιμ Κουκ. Γδέρνει ασύστολα την πελατεία της Αππλε, γνωρίζοντας ποιοι έχουν ανάγκη τις σωστές επιδόσεις (οπότε τους γδέρνει).

    Σου λέει: θες σωστές επιδόσεις αλλά Air μοντέλο; No problem, να το και κοστίζει τόσο!

    Τι; Σου φαίνεται η τιμή πολύ κοντά στο Pro; Ε, πάρε το Pro (και γελάει με την καρδιά του).

    Οπότε πολλοί (που γνωρίζουν ή που ρωτούν και μαθαίνουν) πάνε στο Pro.

    ΥΓ: Έξτρα μαχαίρι στην καρδιά: η ψύξη του MacBook Pro 14 ιντσών, όπως είναι λογικό λόγω μεγέθους, είναι υποδεέστερη από αυτή των 16 ιντσών. Με αποτέλεσμα το M2 (και σε δεύτερο τόνο ο ΣΣΔ) να "φιμώνονται" λόγω θερμοκρασίας. Ενώ στο 16άρι μοντέλο η ψύξη (και το παραπάνω ρεύμα) επιτρέπει σε M2 + ΣΣΔ να αποδίδουν τα μέγιστα. Γδάρσιμο ολκής!
    Last edited by Lefteris_X; 11-06-2023 at 11:09.

  17. #2351
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Να πω και γω την εμπειρία μου. Έχω Μ1 macmini με 8GB, 256ssd περίπου 2 χρόνια. Το χρησιμοποιώ για δουλειές γραφείου/browsing και επεξεργασία/μίξη ήχου ( LogicPro) και ελάχιστη επεξεργασία εικόνας/video. Δεν μπορώ να πω ότι έστω και μισή φορά έβγαλε κιχ σε οτιδήποτε και φυσικά πάει σφαίρα αθόρυβο/δροσερό κλπ. Παρόλαυτα και εγώ για τα 16GB πήγαινα απλά δεν είχε διαθεσιμότητα ΑΜΕΣΗ (ήθελα μηχάνημα αυθημερόν τότε γιατί τα είχε φτύσει το laptop και επίσης δεν ήθελα laptop...! Και ήταν σαφώς η πιο value for money λύση από οτιδήποτε κυκλοφορούσε σε desktop-οθόνη είχα καλή, ποντικι πληκτρολόγιο επίσης πολύ καλά MXKeys και MX master). Πρέπει όμως να πω ότι πάνω από 4/5 χρόνια (δλδ άλλα 3 ακόμα) δεν θα το κρατήσω σαν βασικό-θα πάρω άλλο αν ζω. Συνοψίζοντας ναι πήγαινε για τα 16 GB που λένε τα παιδιά ειδικά αν σκοπός ειναι να το κρατήσεις για πολύυυ καιρό.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  18. The Following User Says Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-06-2023)

  19. #2352
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Α, ναι, υπάρχει και η λύση του Mac mini.
    Θα σου πρότεινα (αν αντέχει η τσέπη) M2 Pro Mac mini 16GB RAM, 512GB SSD (ιδανικά 1TB SSD).

    Και αν θες κάτι για mobile κατάσταση, πάρε iPad (με ένα remote desktop έχεις πλήρως το Mac mini εντός του iPad).

  20. #2353
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια καταλαβαινω αυτα που μου λετε αλλα ως Δημητρης εχω μια φιλοσοφια Α η οποια με εχει εξυπηρετησει πολυ καλα μεχρι στιγμης στη ζωη μου και μου εχει γλυτωσει πολλα ασκοπα λεφτα.

    Η φιλοσοφια αυτη λεει μην φορτωνεις ενα προιον παραπανω απο οσο πραγματικα αξιζει. Να φερω ενα πιο ευκολο παραδειγμα: το να παρεις ενα αυτοκινητο αξιας 20,000€ και να του βαλεις πανω οτι εξτρα υπαρχει (δερματα, ηλιοροφες, τετρακινησεις, θερμαινομενα καθισματα κλπ κλπ και να φτασει να δωσεις 40,000€ ειναι (παντα κατ εμε) το χειροτερο deal ever. Γιατι εχεις δωσει 40 χιλιαρικα για ενα αυτοκινητο που ποιοτικα (σασι, ποιοτητα πλαστικων, φινιρισμα κλπ) εξακολουθει να ειναι των 20χιλιαδων €. Οτι και να κανεις τα 40 χιλιαρικα που θα δωσεις δεν θα το κανουν αμαξι των 40,000€..

    Σε μικροτερη κλιμακα το ιδιο πιστευω ισχυει με τα παντα, και δη το μακμπουκ. Οποιος παει και παιρνει ενα τιγκαρισμενο Macbook Air κατι δεν κανει καλα πιστευω.

    Με πεισατε για τα 16gb, αλλα μεχρι εκει. Ημαρτον. Ας ειναι πιο αργος ο 256ssd. Δεν θα κραταω και χρονομετρο, δεν ειναι καλη επενδυση να δωσεις τοσα λεφτα για ενα air. Και δεν θα κανω το χατηρι στην apple να μπω στο παιχνιδι του «ε παμε για Προ» , «ναι αλλα το 16αρι ειναι πιο δροσερο» ναι αλλα το 2ΤΒ (οτι ναναι λεω τωρα) ειναι πιο γρηγορο» ε οχι νταξ. Δεν θα παιξω το παιχνιδι του Τιμ Κουκ.

    Και βασικα αρχιζω να κοιταω και απο αγγελιες γιατι μου την εδωσε. Εχω βρει δυο-τρια θα δω πως θα παει. Αν με τσιγκλησω λιγο ακομα θα το γειωσω τελειως και θα δουλευω με το macbook retina του 2012!

    Εννοειται εκτιμω ολο το feedback που μου δωσατε, ολοι σας, πιο πολυ με την απλ τα εχω βαλει τωρα! Μην με παρεξηγησετε. Θελω τα λεφτα μου να επενδυονται σωστα. Το Μacbook Air ειναι ενα λαπτοπ των 1,200€ δεν νοειται να το κανεις λαπτοπ 2,000€ στο δικο μου βιβλιο at least.

  21. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (11-06-2023)

  22. #2354
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν αντέχεις να περιμένεις γείωσέ το εντελώς και σε λίγους μήνες θα έχει καλύτερες προσφορές.

  23. #2355
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Το MacBook Air με m1 το έχεις ξεγράψει από το μυαλό σου; Γιατί για μένα αυτό είναι το απόλυτο value for money και δεν νομίζω να είναι αντιληπτές οι διάφορες στην ταχύτητα.


  24. #2356
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Την ίδια φιλοσοφία έχω κι εγώ. 1200 να μετατραπούν σε 2000 είναι βλακεία και άσκοπη σπατάλη.

    Αν θες να σκάσεις 2000, τότε παίρνεις μοντέλο των 2000.

    Αν το όριό σου είναι τα 1200 τότε παίρνεις 1200.

    Απλώς, ο Κουκ έχει θολώσει επίτηδες τα μοντέλα και τις όποιες αναβαθμίσεις τους στο διάστημα 1200-2000 ευρώ ώστε να κάνουν το λάθος πολλοί να αγοράζουν είτε το λάθος μοντέλο για τις ανάγκες τους είτε να αναβαθμίζουν πάλι το λάθος (χαμηλό) μοντέλο πιστεύοντας ότι θα καλύψει τις ανάγκες που έχουν. Either war ο Κουκ κερδίζει.

    Πιστεύω ότι όπως έχει "στήσει" τις τιμές ο Κουκ ή πας για πολύ φθηνό ή πας για αρκετά ακριβό μοντέλο. Σε αυτές τις αποστάσεις τιμής βλέπεις τις πραγματικές διαφορές.
    Οι ενδιάμεσες τιμές, για τον απλό κόσμο, πολύ απλά είναι τα μεγαλύτερα κέρδη για την Αππλε.
    Αν είσαι επαγγελματίας τότε ότι και να πάρεις, όσα και να σκάσεις σε 1 μήνα έχεις κάνει απόσβεση (εννοώ επαγγελματίας εξωτερικού που βγαίνει χρήμα με τη σέσουλα, όχι Ελλάντα).

  25. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (11-06-2023)

  26. #2357
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Το MacBook Air με m1 το έχεις ξεγράψει από το μυαλό σου; Γιατί για μένα αυτό είναι το απόλυτο value for money και δεν νομίζω να είναι αντιληπτές οι διάφορες στην ταχύτητα.
    Θα το κοιταξω και αυτο ρε συ Πανο, αλλα πραγματικα δεν ειμαι θεωρω κανας τρελος power user και αυτο το 1-2 χρονια που θα χασω υποστηριξη απο την apple σε θεματα λογισμικου κλπ γιατι να τους το χαρισω; Βεβαια θα μου πεις οταν γινει αυτο πολυ πιθανο να παρω αλλον υπολογιστη. Τι να πω εχω μπερδευτει.

  27. #2358
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πλέον η Apple υποστηρίζει τα μηχανήματα 5 χρόνια στο Mac OS.

    Έτσι όπως (σκατά) τα έχει κάνει το logistics τμήμα, δεν αξίζει να αγοράζεις μηχάνημα (αν έχεις ήδη παλιό και κάνεις μετάβαση σε αρκετά νεότερο) που δεν είναι φρέσκο-φρέσκο (για να ξέρεις ότι θα έχεις 5 χρόνια Mac OS υποστήριξη).

    Μόνο στην περίπτωση που η μετάβαση από το παλιό μηχάνημα στο επόμενο είναι μικρής χρονικής απόστασης αξίζει το μεταχειρισμένο (πχ έχεις μηχάνημα του 2021 και πας σε μεταχειρισμένο Μ2 του 2023).

  28. #2359
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Νομιζω οτι εχεις καταληξει ηδη αλλα απλα να συμφωνησω και εγω με τους προλαλησαντες οτι χρειαζεσαι 16gb. Απαραδεκτο που βγαζουν ακομα 8gb μοντελα. Ο chrome μονο που κοιταξα, με αρκετα tabs βεβαια, ειναι πανω απο 2gb σε μενα.

  29. #2360
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ο Chrome είναι notorious για την κατανάλωση RAM που έχει. Βασικά ήταν δήθεν πλοηγός (ουσιαστικά περιβάλλον είναι) για server-use που απλώς το διέθεσαν (κακώς) και στον κοσμάκη.

    Όπως και να έχει πάντως, σε γενικές γραμμές οι πλοηγοί έχουν γίνει υπέρβαροι λόγω πολλών παραγόντων που δεν έχουν θέση στην παρούσα συζήτηση.

    Τα 16GB είναι το bare minimum πλέον.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •