Page 1 of 162 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 3237

Thread: Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

  1. #1
    Αssistant Member Forum GOD NonBorn's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ραφήνα
    Posts
    7,230
    PSN ID
    nonborn
    Name
    Κωνσταντίνος

    Talking Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

    Eίπα να φτιάξω ένα thread για να μαζεύουμε όλα τα νέα από την Apple και τα προϊόντα της. Μπορεί να μην είναι forum για Mac ή oτιδήποτε παρόμοιο όμως ανάμεσα μας υπάρχουν πολλοί fans της Apple, ένας απ αυτούς και εγώ και νομίζω ότι θα βοηθήσει το thread.


    Αρχίζοντας...


    Κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του Mac OSX 10.5.5.



    Tην κατεβάζετε μέσω του Software Update. Tι περιέχει το update μπορείτε να δείτε στα παρακάτω link:

    http://support.apple.com/kb/HT2405
    http://support.apple.com/kb/HT1222

    Μερικά σημαντικά improvements της έκδοσης:



    - Addresses stability issues with video playback, processor core idling, and remote disc sharing for MacBook Air.
    - Improves Spotlight indexing performance.
    - Improves iPhone sync reliability with iCal and Address Book.
    - In MobileMe: improves overall sync and Back to My Mac reliability.
    - Improves Time Machine reliability with Time Capsule.
    Last edited by NonBorn; 16-09-2008 at 16:23.
    Ñǿñßöŗň™ is back on business ...

  2. #2
    Elite Tek_Killa's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Χαλάνδρι
    Posts
    706
    PSN ID
    Tek_Killa

    Default

    Ε ποιός θα το εφτιαχνε...
    Tο θρεντ έπρεπε να έχει το όνομα "Νεα για τους Μac-άκες"

    Μην το παρεξηγήσεις! Πλάκα κάμνω! Μac-άκας είμαι κι εγώ...

    Παρεπιπτόντως καμια νέα έκδοση macmini ξέρεις να είναι στα σκαριά?


  3. #3
    PS4forums Fanatic ps4's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Πειραιας
    Posts
    3,190
    PSN ID
    OST9

    Default

    Quote Originally Posted by Tek_Killa View Post
    "Νεα για τους Μac-άκες"
    Eλιωσα......... :bowdown:

    Πολυ καλο thread ομως.

  4. #4
    Αssistant Member Forum GOD NonBorn's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ραφήνα
    Posts
    7,230
    PSN ID
    nonborn
    Name
    Κωνσταντίνος

    Default

    Quote Originally Posted by Tek_Killa View Post
    Ε ποιός θα το εφτιαχνε...
    Tο θρεντ έπρεπε να έχει το όνομα "Νεα για τους Μac-άκες"

    Μην το παρεξηγήσεις! Πλάκα κάμνω! Μac-άκας είμαι κι εγώ...

    Παρεπιπτόντως καμια νέα έκδοση macmini ξέρεις να είναι στα σκαριά?
    Βοld No.1: Ε κάποιος έπρεπε...
    Βοld No.2: Έλιωσα και εγώ... χαχαχαχα :frog::frog:
    Βοld No.3: Νο idea για νέο mac mini αλλά σίγουρα η apple θα κάνει update τα μηχανάκια της λίαν συντόμως απ ότι λέγεται οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας!
    Ñǿñßöŗň™ is back on business ...

  5. #5
    PS4forums Fanatic ps4's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Πειραιας
    Posts
    3,190
    PSN ID
    OST9

    Default

    bluray να βαλει σε ολα πρεπει.

    αν βαλει και στο μινι τοτε τα χριστουγεννα ισως μπω στην οικογενεια.

  6. #6
    Αssistant Member Forum GOD NonBorn's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ραφήνα
    Posts
    7,230
    PSN ID
    nonborn
    Name
    Κωνσταντίνος

    Default

    EFi-X Allows Mac OS X to Boot on a PC

    EFi-X is the latest commercial product to allow PCs to boot Mac OS X. A company called Psystar made headlines in April when it introduced its "Open Computer" which was built from generic PC parts and also allowed users to boot Mac OS X Leopard. Psystar advertised the computer as an affordable alternative to an official Apple Mac. Psystar would install a modified version of Mac OS X on their computers to allow them to boot into Apple's operating system. Apple has since sued the company citing copyright infringement.

    EFi-X takes a different approach by offering a hardware add-on that allows you to install an unmodified Mac OS X onto certain PC configurations. EFi-X is offering it as a tool for enthusiasts, and not necessarily for those looking to save money:

    EFI-X™ is not for everyone. It is not for who wants to save money, at all. It is for enthusiasts that put expandability and extreme performances before anything else in their computing needs. We heard those voices, and we answered.

    Only specific hardware configurations are supported, but if your PC fits those specifications, the EFi-X add-on promises headache free installation and upgrades.

    Gizmodo reviews the EFi-X device and finds it lives up to its promises.

    Well, I used it to turn my gaming PC into a Mac Pro over the weekend, and I'm somewhat amazed to say this, but it works perfectly. I grabbed all the updates straight from Apple—including 10.5.5 last night, so you don't have to wait for a hacked patch like you would running a typical Hackintosh—installed a whole bunch of software and have been using it for several days. It runs beautifully, just like a real Mac Pro.

    The installation requires you to plug the device straight into the motherboard, and upon boot does slow down the Leopard boot process (up to 2 minutes), but once up and running the experience is described as seamless. The product sells for $155 and is now shipping.
    Πηγή: http://www.macrumors.com/2008/09/16/...-boot-on-a-pc/
    Ñǿñßöŗň™ is back on business ...

  7. #7
    Elite pvinis's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    athina
    Posts
    985
    PSN ID
    pvinis

    Default

    wow! αντε να τους αγορασει η apple, και να βγαζουν πλεον το osx για ολα τα pc..

  8. #8
    Αssistant Member Forum GOD NonBorn's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ραφήνα
    Posts
    7,230
    PSN ID
    nonborn
    Name
    Κωνσταντίνος

    Default

    Επτά ημέρες στα κεντρικά της Apple

    Κάθε φορά που διαβάζω μια ιστορία βγαλμένη μέσα από τα κεντρικά της Apple, ανακαλύπτω και πάλι τους λόγους που με κάνουν να νιώθω “ερωτευμένος” με την εταιρία αλλά και τα προϊόντα της. Αντιλαμβάνομαι την φροντίδα, την προσπάθεια αλλά και την δημιουργική έκφραση που κρύβεται πίσω από κάθε προϊόν της Apple, η οποία φθάνει ακόμη και στην ιδιαίτερη συσκευασία τους. Δεν έχω βρεθεί ποτέ στα κεντρικά της Apple στο Cupertino, αν και φαντάζομαι πως κάποια στιγμή θα τα καταφέρω.

    Εχω βρεθεί όμως σε εγκαταστάσεις άλλων μεγάλων εταιριών υψηλής τεχνολογίας, όπως στην Hewlett-Packard στο Κολοράντο των ΗΠΑ και την Agilent(θυγατρική της HP) κι έχω περιηγηθεί στις αχανείς πραγματικά εκτάσεις τους. Η εμφανής διαφορά είναι ο τρόπος που γίνεται η δουλειά, η σχέση μεταξύ των ανθρώπων που δουλεύουν για την δημιουργία των προϊόντων που χαιρόμαστε καθημερινά, αλλά και η σχέση αυτών των ανθρώπων με τα προϊόντα. Με μια λέξη θα μπορούσα να το περιγράψω, φανταστική.

    Κάπως έτσι νιώθει κι ο δημιουργός του X-Plane (flight simulator για το iPhone), που για επτά ημέρες βρέθηκε στα κεντρικά της Apple, προκειμένου να ολοκληρώσει το προγραμματισμό της εφαρμογής τους, σε περίπτωση που ο Στήβ Τζόμπς θα επέλεγε να την συμπεριλάβει στην παρουσίαση του special event της 9ης Σεπτεμβρίου “Let’s Rock”. O προγραμματιστής κάνει λόγο για ένα σιωπηρό “πόλεμο” που έχει κυρηχθεί στην Microsoft από την Apple, προκειμένου τα προϊόντα της να είναι ανώτερα, από κάθε άποψη. Οι διάδρομοι γεμάτοι ζωή από ανθρώπους που δίνουν το 100% των δυνατοτήτων τους καθημερινά αφού οτιδήποτε λιγότερο δεν είναι αποδεκτό. Ψίθυροι και συζητήσεις, κρίνουν, σχολιάζουν και στοιχειοθετούν το επόμενο “cool” προϊόν και υπηρεσία της Apple. Επίσης κάνει ιδιαίτερη αναφορά στα αυστηρά μέτρα ασφαλείας, όπου σε καμμία περίπτωση δεν θα περπατούσαν στους διαδρόμους χωρίς συνοδό, σημειώνοντας μάλιστα χαριτολογώντας πως ένιωθε να βρίσκεται σε κάποιο Star Trek. Στις επτά ημέρες που πέρασαν στο γραφείο μετατρέποντας την εφαρμογή τους, ήταν αρκετό να ζητήσουν κάτι, όπως για παράδειγμα μια μεγαλύτερη οθόνη, και τα Quad Mac Pro με 30άρες οθόνες να φθάσουν άμεσα. Αυτή η αμεσότητα φαίνεται να διακρίνει τα πάντα στο Cupertino, αφού ο χρόνος για την Apple προφανώς είναι δημιουργία! Τελικά το X-Plane δεν επιλέχθηκε για την παρουσίαση από τον Στήβ Τζόμπς, αλλά η εμπειρία των πργραμματιστών από την παρουσία τους εκεί, σίγουρα θα τους μείνει αξέχαστη.

    Μια ανάγνωση στην σχετική δημοσίευση θα σας δώσει μια ιδέα για το πώς λειτουργεί η Apple και γιατί τελικά καταλήγουμε να έχουμε προϊόντα, τα οποία πραγματικά λατρεύουμε (τουλάχιστον τις περισσότερες φορές). Ο ενθουσιασμός περισσεύει πραγματικά και φαίνεται πως είναι διάχυτος σε ολόκληρο τον κορμό της εταιρίας. Ενας ενθουσιασμός που λείπει από την δική μας παραγωγική διαδικασία πολλά χρόνια και που κάνει τελικά την διαφορά. Η “αγάπη” αυτών των ανθρώπων για τις δημιουργίες τους, καθώς και η ολοκληρωτική τους διάθεση για το καλύτερο, αποδίδει καρπούς. Καρπούς που αρκετοί από εμάς θα θέλαμε να έχουμε στο δικό μας καλάθι αλλά δεν φαίνεται να είμαστε διατεθημένοι να “ιδρώσουμε” ή να δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας προκειμένου να τους αποκτήσουμε.
    Πηγή: http://www.maclife.gr/index.php/site...09_2008_apple/
    Ñǿñßöŗň™ is back on business ...

  9. #9
    Elite marzel19's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Thessaloniki and Athens
    Posts
    1,131
    PSN ID
    marzel19

    Default

    Καλά άμα δεν πέφτει μαστίγιο και απολύσεις να μου τρυπήσετε την μύτη. Γενικά πάντως όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν εγκαταστάσεις να τρίβεις τα μάτια σου και είναι και της μόδας το περιβάλλον εργασίας να είναι ευχάριστο (τουλάχιστον στον έξω κόσμο) και αποδοτικό.

    The time has come for all of us to go Home! Πλάκωσε κόσμος τελευταία οπότε πρέπει να ξεσκονίσω το summer house.

  10. #10
    Αssistant Member Forum GOD NonBorn's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ραφήνα
    Posts
    7,230
    PSN ID
    nonborn
    Name
    Κωνσταντίνος

    Default

    Live από το keynote της Apple για τα νέα Macs.... http://www.macrumorslive.com/

    Ειπώθηκε σήμερα το πρωί αν δε κάνω λάθος ότι στην αρχή του χρόνου έρχεται για το Mac OSX νέος MSN Messenger με δυνατότητα video chat και άλλα χαρακτηριστικά του Live Messenger. Πρώτα θα διατεθεί beta και αργότερα η τελική έκδοση...
    Ñǿñßöŗň™ is back on business ...

  11. #11
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default



    http://gizmodo.com/5520164/this-is-apples-next-iphone

    Φαίνεται πραγματικά sexy :d :d
    Last edited by personGR; 19-04-2010 at 18:28.

  12. #12
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    το ειδα κι εγω.... δεν ξερω αν ειναι 100% αληθεια, ασε που και αληθεια να ειναι δεν σημαινει οτι θα ειναι το τελικο design...who knows...

  13. #13
    Elite overclocker's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Greece
    Posts
    966
    PSN ID
    johnnie_gr

    Default

    Μάλλον είναι κάποιο πρωτότυπο κομμάτι και το τελικό ενδεχομένως να είναι διαφορετικό.
    Πάντως και έτσι να παραμείνει εμένα το design του μου αρέσει!
    Υπομονή μέχρι τις 22 Ιουνίου...
    HATED BY MANY...
    LOVED BY FEW...
    RESPECTED BY EVERYONE...

  14. #14
    PS3forums Fanatic DarkUSS's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    2,535

    Default

    Πάντως, είτε κρατήσουν αυτό το design ή όχι, είναι με διαφορά ότι πιο ωραίο έχω δει σε touch screen κινητό. Και σίγουρο πολύ πιο όμορφο από το 3GS.


  15. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να την πω την αμαρτια μου?

    Υποθετοντας παντα οτι αυτο ειναι οντως το νεο iphone ξερετε τι μου την σπαει? Θα με πειτε ανωμαλο...θα εχετε και δικιο...αλλα με εκνευριζει που φαινεται οτι δεν ειναι ενα ενιαιο κομματι οπως συνηθιζει η apple και ανταυτου φαινεται εκει που χωριζει για να βγαινει η μπαραρια κλπ κλπ.

    Ναι γουσταρω που επιτελους θα εχεις την δυνατοτητα αλλαγης μπαταριας, αλλα ειλικρινα εγω με το 3gs μου ειμαι απολυτα ικανοοιημενος απο την αποδοση της μπαταριας.Κραταει ανετα 2 μερες με αρκετη χρηση αλλα ουτως η αλλως ποτε δεν το αφηνω αφορτιστο και καθε βραδυ το βαζω στην πριζα πριν κανω νανι.

    Επισης γελαω με τον κοσμο που κανει λες και οι πριζες ειναι ειδος υπο εξαφανιση ή λες και θα καψουν πολλες θερμιδες να κανουν την κινηση να βαλουν ενα βυσμα στο κινητο τους για να φορτισει το βραδυ πριν πεσουν για υπνο...

    ελεος πραγματικα... εγω που να το σκισω ολη μερα σε χρηση το τηλεφωνο αντεχει για πλακα.Και οταν λεω σκισιμο εννοω σκισιμο.Ενταξει τωρα αν καποιοι εχουν σκοπο να παιξουν 8 ωρες συνεχομενα παιχνιδι στο iphone τοτε δεν θα συμβει και δεν νομιζω οτι ειναι λογικο να εχεις τετοια απαιτηση...

  16. #16
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Να την πω την αμαρτια μου?

    Υποθετοντας παντα οτι αυτο ειναι οντως το νεο iphone ξερετε τι μου την σπαει? Θα με πειτε ανωμαλο...θα εχετε και δικιο...αλλα με εκνευριζει που φαινεται οτι δεν ειναι ενα ενιαιο κομματι οπως συνηθιζει η apple και ανταυτου φαινεται εκει που χωριζει για να βγαινει η μπαραρια κλπ κλπ.
    Aυτο κρατω απο το το post σου και δεν θα σε πω ανωμαλο ή ο,τι αλλο νομιζεις. Και εμενα μου τη "σπαει" αυτο. Λατρευω αυτη τη συμπαγη φορμα του iPhone και δεν θελω να φαινεται συναρμολογουμενο!!!!!!!!

  17. #17
    Senior Member steli0s's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    99
    PSN ID
    stelios_k

    Default

    Καινούριο βίντεο:

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=w2aF9nCDc6Y"]YouTube- The Apple's Iphone 4G or Iphone HD[/ame]

  18. #18
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Και η επιβεβαιωση!!!!!!!

  19. #19
    PS4forums Fanatic ps4's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Πειραιας
    Posts
    3,190
    PSN ID
    OST9

    Default

    Το εχω δει αλλου αλλα δεν το πιστευω. Με τιποτα.

  20. #20
    PS4forums Fanatic dimitrisasp's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    3,365
    PSN ID
    dimitrisasp
    Name
    Δημητρης

    Default

    Kαλο το iPhone αλλα κανα iPod της προκοπης θα δουμε?

    Spoiler!

    Every man is guilty of all the good he did not do!

Page 1 of 162 123451151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •