Page 1 of 35 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 681

Thread: Πάροχοι και Τεχνολογίες Ευρυζωνικότητας (ADSL, VDSL, FFTC/H κ.ά.)

  1. #1
    Elite |WISE|'s Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ath
    Posts
    746
    PSN ID
    WISE_linkinpark

    Default Πάροχοι και Τεχνολογίες Ευρυζωνικότητας (ADSL, VDSL, FFTC/H κ.ά.)

    Καλησπερα παιδες.Εχω netone και με ενημερωσε οτι θα κλεισει..ημουν παρα πολυ ικανοποιημενος απο την εταιρια και τις παροχες της.Τωρα αναγκαστικα πρεπει να ψαξω για νεο παροχο.Τι με συμβουλευετε;παιζει καμια καλη προσφορα;πειτε καμια ιδεα!



    Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..
    The Sun Goes Down,I Feel The Light Betray Me...

    Αναζήτηση συντακτών.

  2. #2
    Elite Maximvs's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα - Δάφνη
    Posts
    760
    PSN ID
    Thomas_GR
    Name
    Θωμάς

    Default

    σε ποια περιοχη εισαι?...μπες στο http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=4 και κοιταξε ο εκαστοτε παροχος τι ποιοτητα υπηρεσιων εχει στην περιοχη σου.

  3. #3

    Default

    εγω θα σου προτεινα την σιγουρη λυση ΟΤΕ
    4 χρονια τωρα απολυτος κανενα προβλημα
    ενω φιλαρακι μου εχει αλλαξει 2 εταιριες
    λογω σοβαρων προβληματων HOL και τωρα εχει CYTA
    του πουλουσαν 24αρα συνδεση και με το ζορι επιανε 3-4 mbps.

  4. #4
    Elite |WISE|'s Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ath
    Posts
    746
    PSN ID
    WISE_linkinpark

    Default

    Αμπελοκηπους αθηνας μενω..ειμαι κοντα σε dslam (αν το λεω και σωστα) οποτε δεν νομιζω γενικα να χω προβλημα..
    Οσο για τον ΟΤΕ,τι προγραμμα υπαρχει και σε ποια λεφτα για 24αρα εννοειται..;
    Δεν ξερω γιατι αλλα θεωρω τον οτε λιγο κλεφτακο


    Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..
    The Sun Goes Down,I Feel The Light Betray Me...

    Αναζήτηση συντακτών.

  5. #5
    Elite Maximvs's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα - Δάφνη
    Posts
    760
    PSN ID
    Thomas_GR
    Name
    Θωμάς

    Default

    προσωπικα εχω 6 χρονια forthnet στην Νεα Σμυρνη και μετα στη Δαφνη...Εχει κανει ελαχιστες διακοπες (3-4) αυτα τα 6 χρονια της ταξεως των 5-15 λεπτων για συντηρηση και απο ταχυτητες εχω μονιμα σε download απο 1,2 ΜΒ - 1,6 ΜΒ.Εχω κανει το πακετο μαζι με την Νοva και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες τους.

  6. #6
    Elite |WISE|'s Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ath
    Posts
    746
    PSN ID
    WISE_linkinpark

    Default

    Quote Originally Posted by Maximvs View Post
    προσωπικα εχω 6 χρονια forthnet στην Νεα Σμυρνη και μετα στη Δαφνη...Εχει κανει ελαχιστες διακοπες (3-4) αυτα τα 6 χρονια της ταξεως των 5-15 λεπτων για συντηρηση και απο ταχυτητες εχω μονιμα σε download απο 1,2 ΜΒ - 1,6 ΜΒ.Εχω κανει το πακετο μαζι με την Νοva και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες τους.
    Ισως προς φορθνετ να συνεκλινα και γω αλλα τι πακετο εχει;
    αστικα-υπεραστικα και λοιπα εννοω.
    το connx τι λεει;
    Να μην αγγιξω vodafone?


    Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..
    The Sun Goes Down,I Feel The Light Betray Me...

    Αναζήτηση συντακτών.

  7. #7
    Elite Maximvs's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα - Δάφνη
    Posts
    760
    PSN ID
    Thomas_GR
    Name
    Θωμάς

    Default

    forthnet εχει αστικα - υπεραστικα απεριοριστα δωρεαν και 1 ωρα σε κινητα δωρεαν.Συνδεση εως και 24Mbps αναλογα την περιοχη και το κυριοτερο την αποσταση απο το τηλεφωνικο κεντρο της περιοχης σου.Αν δεν εχει προβλημα η forthnet εκει που εισαι εγω θα σου ελεγα να την προτιμησεις.

  8. #8
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Κολ, το Conn-x είναι ΟΤΕ, και αν θυμάμαι καλά είναι κλασικά γύρω στα 45Ε/μήνα έως 24Mbps, απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, 60 λεπτά προς κινητά + wifi router. Με Connx TV πρέπει να πηγαίνει στο 60άρι/μήνα αλλά πρέπει να το ψάξουμε αυτό.

    Forthnet πρέπει να έχει κλασικά το δικό μου, τα ίδια με ΟΤΕ αλλά με 39.90, με Nova δεν ξέρω.
    Την έχω από την αρχή που πρόσφερε υπηρεσίες 2play εγώ, στην αρχή κατέβαζα φουλ και με 2mb/s όσο περνάει ο καιρός παρουσιάζονται προβληματάκια (τώρα κατεβάζω 1-1.3 max). Γενικά πάντως τρώει κολλήματα ωρών που σέρνεται, ειδικά με τα sites εξωτερικού. Αν δεις τα τελευταία δύο χρόνια, στο αντίστοιχο θεματάκι στο insomnia έχει φάει πολύ κράξιμο (σε μένα δεν είναι τόσο τραγική η κατάσταση βέβαια). Θα τα δω αύριο αν είναι.

    Με τις άλλες δεν έχω ιδέα, ούτε με την Cyta που ήρθε τώρα.
    Να τσεκάρουμε μπας και έχουν καμιά προσφορά αυτόν τον καιρό WISE
    Last edited by tonybsg; 25-04-2011 at 01:13.


  9. #9
    Elite |WISE|'s Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ath
    Posts
    746
    PSN ID
    WISE_linkinpark

    Default

    maximvs αυτα που γραφει ο tony απο κατω φοβαμαι με την φορθνετ..αλλα βγαζοντας εξω φορθνετ και κονεξ,περιοριζονται δραματικα οι επιλογες..:/
    Τονυ πρεπει να κοιταξουμε προσφορες.
    Ο οτε ειναι ακριβουτσικος..αν σκεφτεις οτι εδινα 38 ευρω στην netone


    Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..
    The Sun Goes Down,I Feel The Light Betray Me...

    Αναζήτηση συντακτών.

  10. #10
    Elite dspug7's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Κερατεα
    Posts
    929
    PSN ID
    dspug7
    Name
    Διαμαντης

    Default

    επειδη με ενδιαφερει κι εμενα το θεμα, θα σας πω τον πονο μου.

    Στο σπιτι που νοικιαζω στο Μεσολογγι εχω connex 2MB, με αποσταση απο το κτηριο του ΟΤΕ περι τα 500 μετρα σε ευθεια γραμμη, και το download δουλευει αριστα στα 200kbps.
    Στο σπιτι μου στην Κερατεα εχω βαλει παλι Connex 24ΜΒ, με αποσταση γυρω στα 100 μετρα απο το κουτι, αλλα εχω παλαβες αυξομειωσεις και συχνες αποσυνδεσεις. π.χ. εχτες ειχα 800-900 kbps download και τωρα εχω 50kbps!!!
    ολα αυτα τα χαζα αρχισαν απο τοτε που εγινε η ''περιφημη'' αναβαθμιση.( ειχα 8αρα συνδεση.) επειδη εχω κουραστει να τους παιρνω τηλεφωνο για να κανω παραπονα, και επειδη απο Ιουλιο θα επανεγκατασταθω μονιμα στην Κερατεα αρχιζω να σκεφτομαι την λυση καποιου εναλλακτικου παροχου για καλυτερη αξιοπιστια. ποιου ομως;;;

  11. #11
    Elite Maximvs's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα - Δάφνη
    Posts
    760
    PSN ID
    Thomas_GR
    Name
    Θωμάς

    Default

    Aυτο λεω παιδια..ειναι καθαρα θεμα περιοχης...Οντως η Forthnet εχει καποιες στιγμες κοληματα με youtube πιο πολυ αλλα μπροστα στην σταθεροτητα της σε βαθος χρονου δεν με ενοχλει προσωπικα.Δηλαδη ας μην δω ανετα ενα youtube video στα 720p εκεινη την ωρα του κοληματος.Ταυτοχρονα ομως απο torrent οι ταχυτητες της ειναι σταθερα 1,2-1,6 ΜΒ.

  12. #12
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    OTE γιατί τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ ΚΑΜΜΙΑ ιδιωτική εταιρεία δεν έχει δική της εγκατάσταση οπότε και μένω εκεί.
    Να τονίσω πως αρχικά είχα πακέτο conn-x 2mbps και με την αναβάθμιση πήγε 4..
    τώρα παίζω από 2.8-3.7download και 0.40-0.80 upload και όλα αυτά χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις..Μια χαρά δηλαδή.

  13. #13
    Member sacram73gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    gyzi-trikala
    Posts
    96
    PSN ID
    dinos1
    Name
    costas

    Default

    hol να μην πας ειναι απατεωνες μου αλλαξανε με λαθος το παγιο τους απο προσφορα σε πακετο 25 ευρω χωρις καν το δωρεαν χρονο vodafone λεω μακρυα δεν θα σε ακουσει ανθρωπος ποτε ασε που για το ιντερνετ θα σε στελνουν hol και θα σου ξηλωσουν το χαλκινο καλωδιο και θα θελεις 50 ευρω για εγκατασταση ξανα τα ιδια και η wind ...
    cyta μιας και εισαι απο νετονε γιατι δινει δωρεαν εξοδα συνδεσηε ενα μηνα παγιο και αμα παει οπως η η νετονε νομιζω ειναι αριστη την ειχε ο αδερφος μου και κανενα προβλημα παρα μονο μια φορα που ειχε κοπει για 24 ωρες το τηλ λογω υντηρησης αλλα κατεβασμα οχι hol στυλ ολο αποσυνδεσεις ...
    απο παθων και μαθων συνιστω hol vodafone wind μακρυα ακομα και απο τις προσφορες τους ειναι απατεωνες....
    περιμενω ναδω τι προστιμο θα αρπαξουν και και αυτοι οπως ο γερμανος με τα παιχνιδια σε προσφορα οταν ειχα κανει την καταγγελια 1520

  14. #14
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    εγω ειχα con-x για κανα 3χρονο περιπου(αρκετα σταθερο ιντερνετ αλλα και αρκετα ακριβο) τωρα εβαλα forthnet σε συνδιασμο με nova.κανει καποια κολληματα αλλα σε οχι τοσο συχνο βαθμο οσο τα πρωτα χρονια.αμα εχεις nova αξιζει η fothnet. Ψαξε και σε cyta αμα θες ειναι αρκετα φτηνή,αλλα αμα παρει αρκετους πελατες δεν ξερω για το ποσο γρήγορη θα ειναι

  15. #15
    Elite |WISE|'s Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ath
    Posts
    746
    PSN ID
    WISE_linkinpark

    Default

    θενκς για τις απαντησεις σας παιδια!γραψτε και κανεναν αριθμο ομως να ξερω τις προσφορες του καθενος.μου χει χαλασει το πισι και μ ναι λιγο δυσκολο να ψαξω απο το αιποντ.
    δυστυχως δεν εχω νοβα.χωρις νοβα στα 24 ποσο ειναι το παγιο στη φορθνετ;
    παντως και γω μακρυα απο αυτες της κινητης..η προοπτικη του κονεξ τιβι ισως να αξιζε.αληθεια ο οτε ποσο το χει με και χωρις το κονεξ τιβι;
    για cyta,αν και νωρις,εχω ακουσει πολλα καλα λογια.απο λιγους που εχουν.το θεμα με την netone ειναι οτι τοσα χρονια δεν ειχα ουτε disconnect.
    Για χωστε καναν τιμοκαταλογο μαζι με τις εμπειριες σας!


    Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..
    The Sun Goes Down,I Feel The Light Betray Me...

    Αναζήτηση συντακτών.

  16. #16
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    39,90 είναι η 24άρα forthnet+τηλέφωνο (απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, 800 λεπτά προς συγκεκριμένους προορισμούς του εξωτερικού, 60 λεπτά προς κινητά).

    Η forthnet είναι gtp όσον αφορά τις συνδέσεις με το εξωτερικό. Αρκετά συχνά έχουμε θέματα στα οποία σέρνεται το σύμπαν. Πριν κάμποσους μήνες το φαινόμενο ήταν τραγικά συχνό τώρα έχει καιρό να παρουσιαστεί αλλά προσωπικά δεν θα την εμπιστευόμουν. Θέλω εδώ και καιρό να την αλλάξω αλλά βαριέμαι να μπω στην διαδικασία και αφετέρου περιμένω να καλυτερέψουν τα οικονομικά μου προκειμένου να επιστρέψω στον ΟΤΕ.

    Αν σε ενδιαφέρει δε το gaming μην τολμήσεις να πας FORTHNET. Μακράν τα χειρότερα pings.

    Αντί να κάνουν επενδύσεις στα δίκτυα μου βάλανε τα λεφτά τους στην Nova......αν είναι δυνατόν. Είμαι συνδρομητής τους από το 2004, ανυπομονώ να τους κουνήσω μαντήλι. Forthnet? Naaaaa FAILnet ταιριάζει καλύτερα!!!!!
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


  17. #17
    Elite |WISE|'s Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ath
    Posts
    746
    PSN ID
    WISE_linkinpark

    Default

    Quote Originally Posted by Chill View Post
    39,90 είναι η 24άρα forthnet+τηλέφωνο (απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, 800 λεπτά προς συγκεκριμένους προορισμούς του εξωτερικού, 60 λεπτά προς κινητά).

    Η forthnet είναι gtp όσον αφορά τις συνδέσεις με το εξωτερικό. Αρκετά συχνά έχουμε θέματα στα οποία σέρνεται το σύμπαν. Πριν κάμποσους μήνες το φαινόμενο ήταν τραγικά συχνό τώρα έχει καιρό να παρουσιαστεί αλλά προσωπικά δεν θα την εμπιστευόμουν. Θέλω εδώ και καιρό να την αλλάξω αλλά βαριέμαι να μπω στην διαδικασία και αφετέρου περιμένω να καλυτερέψουν τα οικονομικά μου προκειμένου να επιστρέψω στον ΟΤΕ.

    Αν σε ενδιαφέρει δε το gaming μην τολμήσεις να πας FORTHNET. Μακράν τα χειρότερα pings.

    Αντί να κάνουν επενδύσεις στα δίκτυα μου βάλανε τα λεφτά τους στην Nova......αν είναι δυνατόν. Είμαι συνδρομητής τους από το 2004, ανυπομονώ να τους κουνήσω μαντήλι. Forthnet? Naaaaa FAILnet ταιριάζει καλύτερα!!!!!
    Φιλε μου chill τωρα περιπλεκονται τα πραγματα..μαυτα που εχω ακουσει απο μερικους που εχουν ποσταρει,με αποτρεπουν απο την φορθνετ..παρολο που ειναι οικονομικη σχετικα..
    Οταν λες gaming βαζεις και το online του ps να φανταστω..αυτο με ενδιαφερει 100% !!!
    Κατα τα αλλα κατεβασμα ταινιων και καθημερινη χρηση ιντερνετ..(σκεψου οτι οταν φτιαξω το πισι θα εχω πισι,λαπτοπ,ps καρφωμενα)


    Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..
    The Sun Goes Down,I Feel The Light Betray Me...

    Αναζήτηση συντακτών.

  18. #18
    Elite dspug7's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Κερατεα
    Posts
    929
    PSN ID
    dspug7
    Name
    Διαμαντης

    Default

    Quote Originally Posted by george13gr View Post
    OTE γιατί τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ ΚΑΜΜΙΑ ιδιωτική εταιρεία δεν έχει δική της εγκατάσταση οπότε και μένω εκεί.
    Να τονίσω πως αρχικά είχα πακέτο conn-x 2mbps και με την αναβάθμιση πήγε 4..
    τώρα παίζω από 2.8-3.7download και 0.40-0.80 upload και όλα αυτά χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις..Μια χαρά δηλαδή.
    εσυ δεν θα επρεπε κανονικα να εχεις 24αρα; δεν υπαρχει καποια αλλη, 24αρα και 2αρα μονο. το μονο που αναβαθμιστηκε την τελευταια φορα ηταν το upload, και φθηνηνε η 2αρα ενω ολες οι αλλες γιναν 24αρες.

  19. #19
    Elite |WISE|'s Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ath
    Posts
    746
    PSN ID
    WISE_linkinpark

    Default

    Quote Originally Posted by dspug7 View Post
    εσυ δεν θα επρεπε κανονικα να εχεις 24αρα; δεν υπαρχει καποια αλλη, 24αρα και 2αρα μονο. το μονο που αναβαθμιστηκε την τελευταια φορα ηταν το upload, και φθηνηνε η 2αρα ενω ολες οι αλλες γιναν 24αρες.

    Και ποσο ειναι η 24αρα;

    Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..
    The Sun Goes Down,I Feel The Light Betray Me...

    Αναζήτηση συντακτών.

  20. #20
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    Quote Originally Posted by |WISE| View Post
    Φιλε μου chill τωρα περιπλεκονται τα πραγματα..μαυτα που εχω ακουσει απο μερικους που εχουν ποσταρει,με αποτρεπουν απο την φορθνετ..παρολο που ειναι οικονομικη σχετικα..
    Οταν λες gaming βαζεις και το online του ps να φανταστω..αυτο με ενδιαφερει 100% !!!
    Κατα τα αλλα κατεβασμα ταινιων και καθημερινη χρηση ιντερνετ..(σκεψου οτι οταν φτιαξω το πισι θα εχω πισι,λαπτοπ,ps καρφωμενα)


    Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..
    Έχω να παίξω πολλούς μήνες online στο ps3 μιας και δεν με ενδιαφέρει αλλά στο pc τα pings είναι άθλια συνεπώς φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για το ps3. Δεν θα την πρότεινα για gaming ούτε στον εχθρό μου, έχω πολλές δυσάρεστες αναμνήσεις από online gaming+failnet. Σου δίνουν την δυνατότητα να πας σε fast path αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μιας και μειώνεται το speed του download.
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


Page 1 of 35 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •