Page 113 of 120 FirstFirst ... 1363103109110111112113114115116117 ... LastLast
Results 2,241 to 2,260 of 2398

Thread: iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

  1. #2241
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Η Apple κατεβάζει τα βίντεο reaction από YouTube όταν ανακοινώθηκε το stand στα 999 και με τον παρουσιαστή να χάνει τα λόγια του εκείνη την ώρα.

    A clip of the crowd's reaction went semi-viral, but now Apple has taken the offending clip down due to "copyright grounds."



    PEOPLE ARE REALLY UPSET ABOUT APPLE'S $999 MONITOR STAND
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. #2242
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default



    Για να αντιληφθουμε λιγακι σε ποιους απευθυνονται αυτα τα μονιτορ και με τι ανταγωνιζεται το νεο μονιτορ της Apple... και η αληθεια ειναι οτι ο ανταγωνισμος του ξεκιναει απο 10,000 - 45,000 δολλαρια και μαλιστα με χειροτερα specs...

    https://fstoppers.com/originals/why-...orth-it-378941

  3. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Nodens (07-06-2019)

  4. #2243
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post


    Για να αντιληφθουμε λιγακι σε ποιους απευθυνονται αυτα τα μονιτορ και με τι ανταγωνιζεται το νεο μονιτορ της Apple... και η αληθεια ειναι οτι ο ανταγωνισμος του ξεκιναει απο 10,000 - 45,000 δολλαρια και μαλιστα με χειροτερα specs...

    https://fstoppers.com/originals/why-...orth-it-378941
    Μην γράφεις ότι θέλεις. Δεν έχει καμία σχέση αυτό το monitor το οποίο είναι εντελώς high-end pro-consumer με πραγματικά Reference Monitors για Studio Production με θύρες όπως SDI και όχι τις thunderbolt για ... καβλάντισμα του πλουτίδη να συνδέσει έξι στο Mac Pro για να την δει ότι είμαι ο authorer.

    Τι να συγκρίνεις δηλαδή....

    https://www.bhphotovideo.com/c/produ...hd_3g_sdi.html

    Πάρε και ένα της Sony και αν το βρεις να το αγοράσεις γράψε μου και εμένα να ρίξω παραγγελία:

    https://www.bhphotovideo.com/c/produ...dr_master.html


    Ο "τρίφτης τυριού" είναι πάρα πολύ καλός αλλά για άλλο κοινό...

    Και όχι δεν συγκρίνεται ούτε καν με αυτά τα ακριβά calibrated monitor των 30.000 - κοντράρεται με αυτά τις LG τα 5K ...

    Πόσο μάλλον με τα studio reference.

    Οι επαγγελματίες πληρώνουν όλο το "πακέτο".
    Last edited by Sir_Teraflop; 08-06-2019 at 01:07.

  5. #2244
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω δε γραφω τιποτα. Αν αυτος στο αρθρο ειναι τοσο ασχετος κι εσυ εισαι τοσο σχετικος παω πασο. Αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολλιες μου. Γιατι δεν ειναι ο μονος. Και ο ανθρωπος νομιζω εχει μια Α εικονα γι αυτα που γραφει

    Unfortunately, reference monitors aren’t all the same, and newer standards like HDR10 and Dolby Vision can only be achieved with a certain class of display. That wouldn’t be a problem if these things were cheap, but an industry standard Flanders Scientific monitor will seriously set you back, and you'll want it to last years. A Flanders that’s comparable to Apple’s Pro Display XDR would cost $35,000 and would be 4K instead of 6K.


    Να δεχθω οτι ισως υπερβαλλει σε ενα βαθμο; Να το δεχθω. Οτι παραβλεπει κατι; Να το δεχθω. Οτι ειναι πανασχετος και τα βγαζει ολα απο τον κωλο του; Ε χρειαζομαι περισσοτερα.

  6. #2245
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Η οθόνη της Apple είναι εξαιρετική ΠΑΝΤΑ για την τιμή της και στο πεδίο που δραστηριοποιείται.

    Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συγκριθεί με τις οθόνες που βλέπουν κατά τη διάρκεια γυρισμάτων ή/και κάνουν το τελικό authoring πριν διανεμηθεί στις αίθουσες μια ταινία (πόσο μάλλον και iMax αίθουσες). Αυτές οι οθόνες όμως είναι στα 30-40-50-60 χιλιάρικα.
    Και πολύ σωστά δεν καβλαντίζουν με κοινότυπες θύρες όπως thunderbolt/display port/hdmi, αλλά με SDI και κάποιες άλλες ακόμα πιο εξωτικές (για εμάς) αλλά απαραίτητες για σύνδεση απευθείας με κάμερες κινηματογραφικές αξίας εκατοντάδων χιλιάδων δολαρίων. Οι αποδόσεις τους είναι WYSIWYG (What You See Is What You Get).
    Ναι μεν, μπορεί να μην είναι όλες 6Κ, αντιθέτως μπορεί μερικές να είναι 4Κ + το καλύτερα του πλανήτη HDR + χρωματικές παλέττες + φωτισμοί ή άλλες να είναι 6Κ αλλά να μην έχουν κάποιο χαρακτηριστικό. Απόλυτα λογικό καθώς ανάλογα την παραγωγή/ταινία, υπάρχουν και οι αντίστοιχες οθόνες. Άλλωστε τα στούντιο έχουν πολλαπλές οθόνες για πολλαπλές δουλειές. Επίσης έχουν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά ώστε να "μιλάνε" απευθείας με το hardware των πανάκριβων κινηματογραφικών καμερών (το φελέκι μου δεν θυμάμαι τώρα τον τεχνικό όρο).

    Μην παρερμηνευθώ, οπότε το ξαναλέω: Εξαιρετικότατη η οθόνη της Apple. Πάντα σε σχέση με την τιμή της και αυτά που προσφέρει.

    Αλλά μην αυτο-ταιζόμαστε με το μάρκετινγκ της Αππλε (και τα λέω ως πρώην υποστηρικτής της εταιρείας).
    Άψογη, τέλεια η φερράρι των 500.000 ευρώ ή ακόμα και του 1.000.000.
    Μην μπερδευόμαστε όμως, δεν είναι φόρμουλα 1 που τρέχει στο παγκόσμιο. Ουδεμία η σύγκριση, όπως και η τιμή.

    Ελπίζω να καταλαβαίνουμε τι εννοώ.
    Last edited by Lefteris_X; 08-06-2019 at 03:38.

  7. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (08-06-2019)

  8. #2246

  9. #2247
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω δε γραφω τιποτα. Αν αυτος στο αρθρο ειναι τοσο ασχετος κι εσυ εισαι τοσο σχετικος παω πασο. Αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολλιες μου. Γιατι δεν ειναι ο μονος. Και ο ανθρωπος νομιζω εχει μια Α εικονα γι αυτα που γραφει Να δεχθω οτι ισως υπερβαλλει σε ενα βαθμο; Να το δεχθω. Οτι παραβλεπει κατι; Να το δεχθω. Οτι ειναι πανασχετος και τα βγαζει ολα απο τον κωλο του; Ε χρειαζομαι περισσοτερα.

    Κάθε άλλο. Εγώ είμαι ο άσχετος και αυτός ο επαγγελματίας, αλλά πίσω από αυτό που παρέθεσες από το κείμενο αν κατάλαβες και εξήγησε πολύ σωστά και ο Λευτέρης παραπάνω .. σου λέει την αλήθεια πλαγίως.

    Δεν ξέρω αν το εξέλαβες το post μου ως επιθετικό του στυλ "σε διορθώνω" γιατί δεν ήταν τέτοιο αλλά κατάλαβε και εσύ ότι ως άσχετοι με το πεδίο αμφότεροι, το πιο εύκολο είναι να την δούμε "λινκάτοι" (όπως συνηθίζουν κάποιοι...) και να εκτοξεύουμε links ο ένας στον άλλο για πράγματα που δεν τα κατέχουμε στην πραγματικότητα.

    Επειδή λοιπόν εγώ δεν είμαι λινκάτος, μιλάω πάντα από την εμπειρία μου και το όποιο μικρό τεχνικό υπόβαθρο τυγχάνει να έχω (εμπειρικά πάντα) θα σου πω το εξής:

    14 χρόνια πριν είχα την τύχη να δουλέψω ως support και όχι μόνο, σε νεοσυσταθέν studio φτιαγμένο από το μηδέν από την Sony. Τα πάντα ήταν sony. Από τα καλώδια και τα DV-CAM μέχρι οι κάμερες, η κονσόλα μοντάζ-εφέ κλπ, και τα καλώδια που λέει ο λόγος. Η μόνη custom λύση ήταν το PC μονταζιέρα το οποίο ήταν workstation από την IBM με hardware της DPS (Velocity). Μόνο και μόνο τις εισόδους της κάρτας να έβλεπες, ζαλιζόσουν. Από SDI (για τις κάμερες τις Sony), μέχρι component και ότι άλλο περίεργο μπορείς να σκεφτείς.

    Και όχι μόνο αυτό μέχρι και το scsi/filesystem δεν ήταν καν προσπελάσιμο από το λειτουργικό, παρά μόνο από την εφαρμογή μοντάζ.

    Ο μοντέρ δε είχε ένα εξωπραγματικό (για τότε) λαμπάτο επίπεδο 24" Sony Wega W κάτι... δεν θυμάμαι. Το preview όμως πάντα μα πάντα το έβλεπε σε κυρτά, μικρότερα Sony BVM-20xx κάτι.

    Παρόμοια εμπειρία είχα και σε mastering/authoring studio DVD τότε, ναι αυτά που στέλνανε τις ταινίες στα βιντεοκλάμπ, επιβλέποντας μια εργασία που μου είχε ανατεθεί τότε από τον εργοδότη μου.

    Ε σκέψου και κάτι αντίστοιχο με τις τεχνολογίες του σήμερα.

    Αλλά ακόμα και να μην είχα δει αυτά που είδα, να στο πω διαφορετικά με όρους απλού χρήστη:

    - 1600 nits peak/1000 sustained.

    Ποιος θα αντέξει να εργαστεί σε 32 monitor από το μισό μέτρο? Για τηλεόραση σίγουρα. Το Dolby Vision πόσα nits θέλει άραγε? Δεν είδα να υποστηρίζεται από το monitor της Apple...

    - 570 κάτι dimming zones/35.000 pixel ανά (fald) led - IPS και τεχνολογία nano...(cell? - το πάνελ το φτιάχνει η Apple?).

    Θεωρείς ότι θα ήταν πιο reference από ένα Oled Reference, επειδή έτσι λέει το PR Book?


    Νομίζω, ότι αυτές οι συγκρίσεις με monitor της EIZO κλπ (που μέχρι και κάλυμμα του panel έχουν για να απομονώνει τον ambient φωτισμό και δεν στοιχίζει 999...) είναι άσκοπες, άστοχες.

    Professional Grade μεν, όχι όμως Reference επειδή καλύψαμε το DCI-P3.

    Ότι είπε ο Λευτέρης δηλαδή. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε και γιατί όχι να με διορθώσει κάποιος, ώστε να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.
    Last edited by Sir_Teraflop; 08-06-2019 at 14:13.

  10. #2248
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεκτα οσα λετε παιδια. Εγω ετυχε να διαβασω 3-4 αρθρα απο φωτογραφικα και video editing αρθρα και η ιδεα που αποκομμισα απο αυτα που διαβαζα ειναι οτι το μονιτορ ανταγωνιζεται σε εναν Α βαθμο καποια reference μοντελα. Η δε διατυπωση ηταν τοσο σαφης που δεν θεωρησα οτι το να την μοιραστω στο φορουμ ηταν κατι τραγικο και ανεπανορθωτο. Προφανως και διαβαζω αν κατι μου προκαλει την περιεργεια το κατα ποσο αυτος που το γραφει ειναι ή οχι επιστημονας δεν το ξερω. Στηριζομαι στην κριτικη μου σκεψη και την λογικη μου στο κατα ποσο αυτο που διαβαζω ειναι σοβαρο ή ειναι newsbeast μαλακια. Ε και απο αυτα που διαβαζα δεν ενιωθα οτι εχω να κανω με ασχετους.

    Για τις θυρες το αναφερουν αλλα λενε οτι με 2,000ακια (λολ) αγοραζεις εξαρτημα που σου επιτρεπει να εχεις την εξοδο που θες και παρολαυτα παλι εισαι κατω σε κοστος. Αυτο δεν το λεω για να σας πω "χα ειδατε βλακειες μου λεγατε για τις θυρες", το λεω απλα γιατι το διαβασα. Κατι σημαινει αυτο, σε τι βαθμο βεβαια δεν το ξερω εννοειται.

    Και δεν ειπε φυσικα κανενας οτι αυτο ειναι το απολυτο μονιτορ αλλα οτι ενιωσα οτι απο αυτα που διαβασα ειναι bargain γι αυτο που προσφερει, ειναι σχεδον καθολικη η αποψη ολων αυτων των ασχετων ή σχετικων. Φυσικα καθολικη ειναι και απο ολους η κατακραυγη για το stand ετσι ακομα και στο αρθρο που παρεθεσα. Μην τα συγχεουμε.

    Το λοιπον εγω δεν προσπαθω να δειξω οτι εχω γνωσεις που δεν εχω. Γι αυτο και τα λινκς. Δεν νομιζω οτι ειναι προσβλητικο να βαζει καποιος ενα λινκ που θεωρει σοβαρο και το quote που παρεθεσα το παρεθεσα ακριβως γιατι στη γλωσσα που μιλαω μου μοιαζει σαν σαφεστατη δηλωση που δεν σηκωνει παρερμηνεια σε μεγαλο βαθμο τουλαχιστον.

    Απο εκει και περα το Mac Pro δεν ειναι για εμενα (προφανως) και ειναι κατι που το αντιλαμβανομαι εξαρχης. Καποιοι αλλοι, αρκετοι, ακριβως επειδη η apple ειναι αυτη τη στιγμη η πιο διασημη εταιρεια τεχνολογιας στον κοσμο νομιζω βλεπουν κατι και μαλλον το θελουν πολυ? Γιατι απλα ειναι ενθουσιωδης με την τεχνολογια? Παρολο που δεν ειναι γι αυτους? Αλλα για καποιο λογο πρεπει να εχουν το latest shit? Σαν αυτον που θα πρεπει να παει να παρει το iphone Xs Max με τα 512 gb κιολας, για να ειναι βεβαιος οτι το τερματησε, οτι ειναι οσο πιο updated του κερατα γινεται. Και του χρονου παλι τα ιδια. Και φυσικα και το τελευταιο ipad και το τελευταιο Mac και καπως ετσι, κατσε, γιατι να μην μπορω να παρω και το Mac Pro?

    Δεν ειδα φερειπην κανεναν να παραπονιεται για τις θηκες advent απο τιτανιο που κοστιζουν μεχρι και 2,000 ευρω, πιο πολυ απο τις συσκευες που υποτιθεται προστατευουν? Γιατι? Γιατι πολυ απλα noone gives a shit για καποια πολυτελη εταιρεια που την ξερουν ελαχιστοι και πραγματικα high end καταναλωτες. Ενω αμα εισαι apple ειναι αλλιως τα πραγματα.

    Δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου. Γουσταρω το iphone? Καργα. Δεν με εχει προδωσει ποτε. Παιρνω το latest and greatest? Οχι. Δεν ειμαι μαλακας. Ξερω τι σηκωνει η τσεπη μου και οι απαιτησεις μου. Καθε 3-4 χρονια κανω update και πριν 6 μηνες που εκανα πηρα το Χ οχι το Xs ποσο μαλλον το Max. Και ταυτοχρονα το θεωρησα κατα μια εννοια περιττο μιας και το 6s ακομα πεταγε αλλα οκ ηθελα την ανανεωση. Μου αρεσει το οικοσυστημα της apple? Σαφεστατα και ασυζητητι. Αλλα μια χαρα κανω με τον iMac 2009 τη δουλεια μου, και το ipad4 που εχω παρει εδω και χροοοονια. Τα θεωρω overpriced? Στην πλειοψηφια ναι. Θεωρω οτι αξιζουν σαν επενδυση? Ναι ως επι το πλειστον. Hell το apple watch που πηρα πριν 3 μηνες το θεωρω απο τα πιο ευεργετικα προιοντα τεχνολογιας που αγορασα ποτε. Ευθυνεται κυριολεκτικα για τον λογο που ξαναξεκινησα συστηματικα και σοβαροτατα το bodybuilding και την διατροφη μου/υγεια μου. Μπορει να ακουγεται nerd τροπος να σου αναζωπυρωθει το ενδιαφερον απο ενα ρολογακι (και ναι καποιοι θα γυρισουν να μου πουν οτι με ενα ρολογακι των 50 ευρω θα εκανα τα ιδια - NOT αλλα λεμε τωρα αυτη ειναι η λογικη και αντε ψαξε βρες ακρη να εξηγεις) αλλα δεν με απασχολει εμενα. Εκανε δουλεια? με ικανοποιησε? Αυτα μετρανε.

    Ειμαι απο τα ατομα που παρολο που εχουν πληρες οικοσυστημα apple, θεωρω οτι βασει αγορων και μονο ανηκω στη μειοψηφια μπροστα σε εκεινους που μπορει να εχουν μονο ενα iphone και ενα ipad αλλα τα μαμημενα πρεπει να ειναι latest greatest.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (08-06-2019),Lefteris_X (08-06-2019)

  12. #2249
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Φίλε Valkyre ή Δημήτρη αν μου επιτρέπεις δεν σε ψέγει κάποιος, ώστε να χρειάζεται να γράψεις ολόκληρο σεντόνι, για ποιον λόγο υπερασπίζεσαι την Apple.

    Να είσαι σίγουρος ότι εγώ δευτερευόντως αλλά κυριότερα ο L-X, είμαστε και εμείς fanboys της Apple είτε είχαμε προϊόντα της, είτε όχι (me<---). Είμαστε αμφότεροι όλοι πωρωμένοι με την τεχνολογία, τα games και ότι είναι σχετικό με αυτά.

    Για παράδειγμα εγώ όταν διάβαζα στο Computer για όλους κάποτε και ενθουσιαζόμουν για το αν το Zenith PC του τότε είχε AT keyboard και όχι XT, το Olliveti είχε CGA και όχι Hercules, ε φαντάσου κάποτε όταν είδα κάτι τέτοιο



    ...τι έπαθα.

    Για να μην κουράζω με τις ιστορικές αναδρομές, η Apple από τότε που εγκατέλειψε το proprietary hardware (Power PC) και πήγε και αυτή στο X86 της Intel, όχι είχα μείνει χαζός απλά - μιας και κάτι μήνες πριν έβλεπα το Power Mac Gxx να καταστρέφει σε rendering, αντίστοιχα της HP (final cut pro ήταν?) - ε κάτι πέθανε μέσα μου. Πόσο μάλλον όταν στους κύκλους που κυκλοφορούσα, το Macintosh τάδε ήταν το σύστημα, για DTP, για γραφιστική κλπ...

    Σήμερα που το hardware είναι commodity, πως θα ξεχωρίσει η Apple από τον σωρό? Ναι χτίζει ένα premium brand name/status symbol αλλά αν της αφαιρέσεις το Iphone, στο τέλος τι μένει?

    Το XDR monitor του 6K σε 32"? ή το Mac.Pro με τις ...Radeon Pro? (Hardware)

    Σε Software τα πράγματα είναι ακόμα πιο μαύρα..

    Μην γελιόμαστε. H Apple πουλάει ως status symbol πλέον - μαλακομαγνήτης πλουσίων (ακόμα και σε επαγγελματικό επίπεδο) και όχι ως προϊόν που όντως αξίζει τα λεφτά του.

    Είτε το λες iphone/pad είτε Mac Pro. Το προηγούμενο recycle bin Mac Pro είναι ενδεικτικό μιας εταιρείας που ψάχνει ταυτότητα.

  13. #2250
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μαλακομαγνητης δεν ειναι ο πλουσιος. Μαλακομαγνητης ειναι αυτος που με το ζορι βγαζει το μηνα και παρολαυτα θελει iphone Xs Max. Αυτος ειναι ο μαλακομαγνητης. Ο ορισμος μαλιστα. Και οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι οι μοστραδοροι που κοροιδευεουμε. Οι πλουσιοι εχουν αλλης κατηγοριας πραγματα για να κανουν μοστρα στον κοινωνικο τους κυκλο... τι πιστευεις εσυ οτι ο εκατομυρριουχος παει στο golf club με τη Ferrari του και περιμενει να τους εντυπωσιασει ολους με το Xs Max? Μην τρελαθουμε....hell ουτε η Ferrari δεν αποτελει μοστρα γι αυτους εκτος κι αν ειναι κανα limited μοντελο. Σε αυτους η μοστρα παει αναλογα με το μηκος των κοτερων τους ή τον αριθμο των υπνοδωματιων στη βιλλα τους κλπ.

  14. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (09-06-2019)

  15. #2251
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Έχεις δίκιο - έπρεπε να το διευκρινίσω. Πάντως μου έκανε εντύπωση ένα σχόλιο που διάβασα σε κάποιο φόρουμ αναφερόμενο για μια διαφημιστική εταιρεία που στα γραφεία της είχε τα πάντα Apple και κάποιος επαγγελματικά τους ρώτησε γιατί Apple (αναφερόμενος προφανώς ότι θα έκαναν την δουλειά τους πιο φθηνά με Windows PC κλπ.) και η εντυπωσιακή απάντηση που έλαβε ήταν ότι έτσι φαίνονται πιο επαγγελματίες και πείθονται οι πελάτες πιο εύκολα. Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

    Το καινούργιο πάντως το Mac Pro με χάλασε ρε γαμώτο σαν σχέδιο, πέρα από αυτά που λένε για χαβαλέ τρίφτης τυριού κτλ.. Καλή προσπάθεια για industrial design αλλά το τραβήξανε στην υπερβολή στο τέλος. Κρίμα γιατί αν μη τι άλλο, την Apple πάντα την παρακολουθώ στον σχεδιασμό της τουλάχιστον.

  16. #2252
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default


  17. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    WolfRathmA (18-06-2019)

  18. #2253
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Eίπα να μπω και εγώ να ρίξω ένα δεκάρικο στο νήμα.
    Ως επαγγελματίας της πληροφορικής για πάνω από 25 χρόνια σε enterprise περιβάλλοντα (IBM μεταξύ αυτών) και έχοντας γράψει και ο ίδιος πολύ κώδικα έχοντας χρησιμοποιήσει πολλά εργαλεία και λειτουργικά, για την apple μπορώ να καταθέσω τα εξής:


    1. Ειναι μια από τις ελάχιστες εταιρείες στην ιστορία (και όχι μόνο του tech environment) που γύρισε από το θάνατο (στην κυριολεξία όμως). Tο 1997 είχε ένα μονοψήφιο ελάχιστο ποσοστό σε πωλήσεις υπολογιστών, η μάχη με τα windows και τα PCs είχε χαθεί, η εταιρεία έβγαζε μέτρια ως irrelevant προιόντα. Για να σωθεί τότε πήρε 500 μύρια ενίσχυση από την MS και στην τότε ιστορική παρουσίαση του Jobs που μόλις είχε γυρίσει η παρουσίαση έγινε από ένα IBM thinkpad. Για τους παλιούς ακόμα αντηχεί γοερά η δήλωση του Michael Dell (σε ελεύθερη μετάφραση) "Το μαγαζί τελείωσε, δεν έχει να προσφέρει τίποτα, ρευστοποιήστε τα πάγια και δώστε ότι απέμεινε ως αποζημίωση στους μετόχους". Σημειώνω, μιλάμε για 1997, ούτε ipod υπήρχε, ούτε iphone, ούτε ipad, ούτε τίποτα. Μόνο το χάος.


    2. Είναι η εταιρεία που 3 φορές διαμόρφωσε τον τρόπο που χρησιμοποιούμε την τεχνολογία. Όχι γιατί την εφεύρε πρώτη (υπήρχαν όλα αυτά από πριν και από άλλους) αλλά γιατί τόλμησε να στοιχηματίσει την ύπαρξή της πάνω σε αυτά και να το δηλώσει:
    a. GUI με mouse & keyboard
    b. smartphone με touch screen
    c. tablet με touchscreen


    3. Σήμερα είναι η μόνη εταιρεία που έχει expertise σε όλο το technology stack. Σχεδιάζει και χρησιμοποιεί δικούς της επεξεργαστές και τσιπάκια γραφικών σε τηλέφωνα, ρολόγια και tablets (κάποια στιγμή πιστεύω και στους υπολογιστές της). Έχει δικό της λειτουργικό. Σχεδιάζει μόνη της τις συσκευές της. Το κάθετό της μοντέλο το υιοθέτησε σε ένα βαθμό και η MS με την εξαιρετική σειρά surface.


    Αυτά τα λέω χωρίς να είμαι apple fan. Αυτή τη στιγμή το μόνο apple που έχω είναι ένα ipad pro 12.9, ένα εξαιρετικό προιόν που μου έχει προσφέρει πολλά. Σίγουρα βγάζουν εξαιρετικά πράγματα, σίγουρα έχουν και πολλά ovepriced και overhyped προιόντα (θεωρώ γελοιότητα να ζητάς 1000άρικα για τηλέφωνο και 999 για ένα stand οθόνης).
    Παρόλο το υφάκι που κουβαλάνε και τις πατάτες που κατά καιρούς βγάζουν, η αλήθεια είναι ότι ακόμα (αύριο κανείς δεν ξέρει τι γίνεται) καινοτομούν σε αρκετά. Αυτά.

  19. The Following 5 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    Error Flynn (13-09-2019),mihalis13 (19-06-2019),Nodens (19-06-2019),Valkyre (19-06-2019),WolfRathmA (19-06-2019)

  20. #2254
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Όλο το event σε 24sec!


    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  21. #2255
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έσπασε το μαλακόμετρο η Apple.

    Η πιο βαρετή, ανούσια παρουσίαση EVER.

  22. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (13-09-2019)

  23. #2256
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Η πρώτη παρουσίαση της Apple που αποφάσισα να μην παρακολουθήσω.
    Από ότι φαίνεται καλά εκανα...


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  24. #2257
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ούτε εγώ την είδα. Και όσο πάει όλο και πιο βαρετή θα γίνεται.

    Το δε design του 11, για τις πίσω κάμερες δηλαδή γιατί δεν αλλάζουν και κάτι άλλο ουσιώδες κάθε χρόνο, απλά απαράδεκτο και άσχημο!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  25. #2258
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιατί δεν έχουν ιδέα πλέον από hardware και design.

    Όλοι έχουν φύγει, μόνο κάποια εντελώς άγνωστα ονόματα υπάρχουν στην Apple.

    Δες τι κάνουν με τα iPad και τους Mac: παντελής ασχετοσύνη.
    Κυριολεκτώ: δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται.

  26. #2259
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάντως το iPad παραμένει μια τίμια επιλογή σε αυτά τα λεφτά για όποιον θέλει ένα tablet.
    Κατά τ'αλλα κλαφτα Χαράλαμπε....

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  27. #2260
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Εμένα μου άρεσε πολύ το φετινό update, πολύ σημαντική βελτίωση στις κάμερες, καλύτερη τιμή, κλασικά αρκετά πιο γρήγορος επεξεργαστής και μεγάλη αύξηση στην διάρκεια της μπαταρίας.



    Γενικά πιστεύω ότι το Xr και το 11 είναι από τα καλύτερα iPhone που έχουν βγει.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •