Page 53 of 120 FirstFirst ... 34349505152535455565763103 ... LastLast
Results 1,041 to 1,060 of 2398

Thread: iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

  1. #1041
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Chill View Post
    Ναι.....δεν φαίνεται καν και δεν επηρρεάζει την χρήση στο ελάχιστο όπως προείπα but still there is......



    Να ρωτήσω κάτι άσχετο, στην απόδειξη με καταχώρησαν με λάθος όνομα και το είδα αργά....Αντί για Πάνο με έγραψαν Παύλο (τυχαίο ρε dragonpaul xaxa); Τους έστειλα mail με την φόρμα επικοινωνίας τους και περιμένω απάντηση.....ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα να μου εκδώσουν νέα.
    Kαι να μη σου εκδωσουν νεα, δε θα εχεις προβλημα. Σημασια εχει το επωνυμο και, φυσικα, ολα τα υπολοιπα στοιχεια που εχεις δωσει. Ειδικα αν εχεις ξαναπαρει απο εκει και σε εχουν φακελωμενο κανονικα. No worries....
    Last edited by Dragonpaul; 25-03-2012 at 02:10.

  2. #1042
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    πως φαινεται ποιοι πηραν το νεο ipad...!!

    καλοριζικο ρε κουφαλες!

  3. #1043
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Εγώ δε το πήρα ακόμα... Και μάλλον με βλέπω σε κανά μήνα.

  4. #1044
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^

    ε υπομονη. Κατσε να κανω κι εγω ενα rephrase τοτε:

    Chillman... καλοριζικο μωρη κουφαλα!

  5. #1045

    Default

    Με την φωτεινοτητα δεν εκαναν τιποτα οι μηλαραδες?
    Το πηρε ενας φιλος και το συγκριναμε με αυτο που πηρα στην γυναικα μου πριν 10 μερες (Asus Transformer Prime) και το S-IPS του Prime ειναι πολυ καλυτερο σε συνθηκες εντονου φωτισμου αλλα και γενικοτερα πιο ευχαριστο λογω φωτεινοτητας.

    Απο αποσταση θεασης δεν καταλαβαινεις διαφορα στην οθονη παρα αν το ακουμπησεις στην μυτη σου στο Prime βλεπεις τα pixels πιο νωρις απ'οτι στο iPad και σε eBooks ειναι ελαφρα ευκρινεστερο το iPad.

    Γενικα με το hype της οθονης πιστεψα οτι θα δω μια επανασταση και μετα βιας ειδα οποιαδηποτε διαφορα απο το S-IPS panel του Prime στα 1280x800 το οποιο μαλιστα κερδιζει κατα κροτος στο θεμα φωτεινοτητας.

  6. #1046
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    Δεν ξέρω για άλλα tablets αλλά η οθόνη του 3 συγκριτικά με το 2 είναι η μέρα με την νύχτα. Σήμερα τα είχαμε βγάλει με έναν γνωστό.....ο οποίος με το που τα βάλαμε δίπλα δίπλα άρχισε να ψάχνει τρόπους να εξοικονομήσει χρήματα. Ναι υπάρχουν και άλλες μάρκες με εξαιρετικά προιόντα, το ξέρω αλλά οπως έχω ξαναπεί τα λεφτά θέλω να παραμένουν στα χέρια μου και όχι να απαξιώνονται το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο της αγοράς μου. Και αυτό συμβαίνει μόνο με τα apple products καλώς ή κακώς.

    Δημήτρη σ'ευχαριστώ :-)
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


  7. #1047
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Η πλακα ειναι οτι υπαρχουν πολλοι που λενε οτι δεν υπαρχει καμια σοβαρη διαφορα μεταξυ των δυο ipad...δηλ εσυ chill, εγω, και ολοι εμεις που λεμε οτι δεν υπαρχει συγκριση μαλλον εχουμε προβλημα στην οραση...

    Την Παρασκευη πηγα σε ενα μεγαλο καταστημα και δοκιμασα το νεο ipad. Εξαρχης ειδα την εξαιρετικη ποιοτητα της retina. Αμεσως...χωρις να χρειαζεται να κολλησω τη μουρη μου στην οθονη και τα λοιπα...Οντας κατοχος του ipad2 εδω και τρεις μηνες καταλαβα αμεσως τη διαφορα. Εκανα δοκιμες σε καποια πραγματα που ηθελα να ελεγξω και μαλιστα ειχα τη δυνατοτητα να κανω απευθειας συγκριση με το ipad2 που ηταν διπλα.
    Σε μια στιγμη κοιτουσα ενα σαιτ, το ιδιο και στα δυο ipad, ερχεται ο πωλητης και μου λεει ''πωωω διαφορα ε?'' Ε ναι του λεω, αυτο που εβλεπα δηλ...''πλακα κανω'' λεει, ''καμια διαφορα, για να μην πω οτι ετσι οπως τα βλεπω το προηγουμενο ειναι καλυτερο''.... ε πως λεω, ενταξει υπαρχει διαφορα...συνεχιζει αυτος...''αν δεν ηξερα ποιο ειναι το καινουριο θα ελεγα οτι ειναι αυτο'' και μου δειχνει το 2...
    Το αποκορυφωμα ηταν οταν δοκιμασε την καμερα και λεει ''ναι εδω ειναι καλυτερο, ενταξει, αλλα αυτο(το 2) ειναι και μες τη μπιχλα οποτε...''
    Τι να του πεις τωρα, σηκωθηκα και εφυγα, μου χαλασε τη διαθεση...
    Πωλητης αυτος, στο τμημα της apple, ενημερωνει τον κοσμο...ημαρτον!
    Last edited by kostasb13; 27-03-2012 at 01:27.

  8. #1048
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    Δεν μπορώ να τα συγκρίνω "γενικά", γιατί ούτε το ipad3 έχω γνωρίσει ακόμα πόσο δε μάλλον το ipad2. Απλά η διαφορά στην οθόνη βγάζει μάτια.

    Προιόντα apple μόνο σε apr, θα επαναπροσδιορίσετε τον όρο πωλητής (τουλάχιστον στην document με την οποία έχω πάρε δώσε).
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


  9. #1049
    PS4forums Addict criter's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,873
    PSN ID
    criter

    Default

    Καλοριζικο Chill! Να σε ρωτησω για κατι που ακουσα σχετικα με την retina display... Αν ανοιξεις ενα app που ειναι για iPhone και το μεγενθυνεις σε 2x ωστε να ειναι fullscreen στο iPad 3, τοτε αυτο δεν θα χανει σε αναλυση λογω retina display. Ισχυει κατι τετοιο ; Ειχα την εντυπωση οτι ολες αυτες οι εφαρμογες του ιPhone, πρεπει να επανασχεδιαζονται ωστε να δειχνουν καλα και στο iPad. Δεν ξερω ομως αν οσες εφαρμογες ειναι για retina στο iphone, ειναι ηδη ετοιμες να δειξουν το ιδιο καλα και στο ipad 3. Στο iPad 2 παντως δεν ισχυει, βλεπεις διαφορα.

  10. #1050
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Συντομα θα γινει οτι και στο iphone, τουτεστην η apple θα κανει υποχρεωτικη την υποστηριξη retina display σε ολες τις εφαρμογες του Ipad.

  11. #1051
    PS4forums Addict criter's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,873
    PSN ID
    criter

    Default

    ^^Δηλαδη καποια στιγμη αν και οταν γινει αυτο, οσοι δεν εχουμε retina δεν θα μπορουμε να βαζουμε καθολου εφαρμογες στο iPad;

  12. #1052
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by criter View Post
    ^^Δηλαδη καποια στιγμη αν και οταν γινει αυτο, οσοι δεν εχουμε retina δεν θα μπορουμε να βαζουμε καθολου εφαρμογες στο iPad;
    Εννοεί ότι θα πρεπει στην ίδια εφαρμογή να περιέχεται και η απλή και η retina εκδοση. Όπως γίνεται και τώρα δλδ, απλα θα είναι υποχρεωτικό
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #1053
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μια χαρα θα μπορεις απλα θα εκμεταλλευονται την retina οσοι την πληρωσαν

  14. #1054
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default «Πυρετό» ανεβάζει το νέο iPad στις ενεργοβόρες εργασίες

    Το νέο iPad μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία έως και 47 βαθμούς Κελσίου όταν εκτελεί ενεργοβόρες εργασίες. H περιοδική έκδοση του αμερικανικού Οργανισμού Προστασίας του Καταναλωτή διεξήγαγε δοκιμές από τις οποίες διαπίστωσε ότι το νέο iPad θερμαίνεται περισσότερο από το iPad 2 όταν αμφότερα εκτελούν το ίδιο παιχνίδι δράσης.

    Το νέο iPad θερμαίνεται πολύ περισσότερο από το iPad 2 όταν ο χρήστης παίζει ένα παιχνίδι δράσης, διαπιστώνει ο Οργανισμός Προστασίας Καταναλωτή στις ΗΠΑ.

    Χρησιμοποιώντας μια θερμική κάμερα, οι μηχανικοί του Consumer Reports κατέγραψαν θερμοκρασίες έως και 47 βαθμούς Κελσίου στην μπροστινή και την πίσω όψη του νέου iPad.

    Οι δοκιμές έγιναν μετά την υποβολή πολλών παραπόνων σχετικά με την θερμοκρασία που αναπτύσσει το νέο iPad όταν εκτελούνται εργασίες που αξιοποιούν σε μεγάλο βαθμό τον επεξεργαστή, όπως το gaming και τα download.

    Οι δοκιμές έγιναν με το νέο iPad να φοράει το iPad Smart Cover, συνδεδεμένο στο ρεύμα και αφού έτρεξε το Infinity Blade II χωρίς διακοπή επί 45 λεπτά. H σύνδεση στο δίκτυο 4G LTE δεν ήταν ενεργοποιημένη, ήταν όμως το Wi-Fi. Η θερμοκρασία δωματίου ήταν περίπου 22 βαθμοί.

    Η Apple προειδοποιεί να μην χρησιμοποιείται το iPad σε θερμοκρασία άνω των 35 βαθμών. Στην επισήμανση αναφέρεται επίσης ότι όταν το εσωτερικό των συσκευών της -iPhone, iPad, and iPod touch (4ης γενιάς)- υπερθερμαίνεται ο χρήστης θα παρατηρήσει ένα από τα παρακάτω συμπτώματα:

    -Διακόπτεται η φόρτιση της συσκευής,

    -Μειώνεται αισθητά η φωτεινότητα της οθόνης,

    -Ασθενεί το σήμα κινητής τηλεφωνίας,

    -Στο iPhone 4 απενεργοποιείται το φλας και

    Εμφανίζεται το μήνυμα "iPhone needs to cool down before you can use it", "iPad needs to cool down before you can use it", ή "iPod touch (4th generation) needs to cool down before you can use it"

    Οι δοκιμές έγιναν επίσης με το iPad εκτός ρεύματος. Τότε η μέγιστη θερμοκρασία που ανέβασε το νέο iPad ήταν 45 °C, ενώ συνδεδεμένο 46,67 °C. Τα πιο θερμά σημεία ήταν σε μια γωνία της οθόνης.

    Όντας συνδεδεμένο στο ρεύμα, το νέο iPad θερμάνθηκε κατά 6-7 °C παραπάνω απ΄το iPad 2, με τη διαφορά να μεγαλώνει όταν αμφότερα ήταν εκτός τροφοδοσίας ρεύματος.

    Κατά τη διάρκεια των δοκιμών, η μηχανικός Donna L. Tapellini έπιασε το νέο iPad στα χέρια της όταν έφτασε στην ύψιστη θερμοκρασία και δηλώνει ότι ήταν πράγματι πολύ ζεστό αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό εάν παρέμενε στα χέρια της για λίγο.

    Παρατηρήθηκε επίσης ότι το νέο iPad δεν φορτιζόταν όταν γινόταν η εκτέλεση του παιχνιδιού ενώ ήταν στην πρίζα. Η κατανάλωση της μπαταρίας συνεχιζόταν. Εντούτοις, όταν δεν έπαιζαν παιχνίδια, η φόρτιση συνεχιζόταν κανονικά.

    Πηγή: http://www.supercomments.gr/2012/03/...#ixzz1qJxQOqPL

    Ρε γμτ, έλεος δηλαδη!!!!!!! Τώρα τι να κάνω εγώ;;;;;
    Για πες, βρε Chill... Έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο σε ενοχλητικό βαθμο;;;;
    Last edited by Dragonpaul; 27-03-2012 at 15:52.

  15. #1055
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    Thanks Criter! Έχω κατεβάσει μόνο εφαρμογές με το "+", αυτές δηλαδή που είναι τόσο για ipad όσο και για iphone (skype π.χ.). Ειλικρινά δεν γνώριζα ότι μπορώ να κατεβάσω apps που είναι για iphone μόνο. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

    @dragon, τα νέα είναι τραγικά lol. Τι 47 βαθμούς.....wtf!!! Ότι είναι ζεστό είναι, όχι σε σημείο "μη καλέ τζιζ" αλλά ΕΙΝΑΙ!!! Μου έκανε αρνητική εντύπωση γιατί το μακμπούκι είναι κρύο ακόμα και τις ημέρες που το ξεσκίζω στην χρήση. Δεν έχω παίξει ακόμα κάποιο game (αν και καλοβλέπω ένα στο appstore,infinity blade αν θυμάμαι καλά το όνομα του). Ταινία είδα αλλά το είχα στο bookbook όχι στα χέρια και ναι ήταν ζεστό μετά το πέρας της.....αρκετά. Δεν νομίζω ωστόσο κανένας να δει movie κρατώντας το.......Η θερμική συμπεριφορά του στα games είναι αυτή που μας ενδιαφέρει (γιατί και το ps3 ζεματάει αλλά παίζουμε με controller οπότε np).

    Όταν το έχω στα χέρια.....για mail,surfing,reading.....καταλαβαίνω την θερμότητα αλλά είναι σε λογικά επίπεδα.

    Η δε μπαταρία τις πρώτες ημέρες χρήσης μου έχει δώσει την αίσθηση ότι είναι "τεράστια". Ακόμα δεν έχει αποφορτιστεί να σου δώσω να καταλάβεις από την στιγμή που έβγαλα την ζελατίνα.
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


  16. #1056
    PS4forums Addict criter's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,873
    PSN ID
    criter

    Default

    Εαν εισαι κατοχος iPhone, οτι εφαρμογες εχεις μπορεις να τις μεταφερεις και στο iPad δωρεαν. Καποιες απο αυτες ομως, οι πιο παλιες, δεν εχουν το + να ειναι και για τις δυο συσκευες και πρεπει να τις ξαναγορασεις για το iPad ξεχωριστα και αν υπαρχουν. Αυτες που ειναι μονο για iPhone δειχνουν καλα μονο στο μεγεθος της οθονης του iPhone. Εαν τις μεγενθυνεις στο iPad 2 χανουν πολυ και δεν φαινονται καλα και αναρωτιωμουν τι θα εκαναν σε ρετινα iPad, αφου μου ειπαν οτι ειναι τοσο καλη που ακομα και αυτες τις παλιες μονο για iPhone εφαρμογες, τις κανει να φαινονται τοσο καθαρα, σαν να ειναι φτιαγμενες για iPad.

    Παντως εγω το iPad 2 παρολο που δεν ζεστενεται τοσο πολυ, δεν το κραταω συνεχεια στα χερια μου ή πανω μου για πολυ ωρα, το ακουμπαω καλυτερα στο τραπεζι.

    Αντε και το iPad 4 να ψηνει και αυγα

  17. #1057
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Με τέτοια θερμοκρασία στην μία πλευρά της οθόνης, αναρωτιέμαι μπορεί σταδιακά να προκαλέσει κάποια φθορά στο display ή τα γύρω περιφερειακά; Επίσης, fail το να μην φορτίζει όσο το χρησιμοποιείς (έστω αν είναι μόνο για gaming που ουσιαστικά είναι και η πιο ενεργοβόρα λειτουργία του), δηλαδή έλεος ακόμη και τα παλιά handhelds το έκαναν αυτό και δεν μπορεί να το κάνει το "νεό" iPad;

    Παύλο, θα πρότεινα αν δεν το καίγεσαι απλά να περιμένεις, να κατακάτσει η σκόνη και να δεις που πάει η δουλειά με το μαραφέτι. Αν βγει κάποιο firmware update και διορθώσει κάποιο - όποιο θέμα καλώς, απλά επειδή μιλάμε για hardware θέματα, μπορεί να χρειαστεί κάποιο μικρό revision στην γραμμή παραγωγής για να λυθεί. Άρα ως συνήθως οι early adopters πάλι έφαγαν το πακέτο.

  18. #1058
    Elite NIKOS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    rodos
    Posts
    803
    PSN ID
    nick_firo

    Default

    re paidia, maresei k emena. den eixa pote ipad. Panta omws eixa iphone edw k ena xrono apektisa k enan imac. Ayto pou me kanei na kollaw omws sthn agora tou new ipad einai pws eimai katoxos iphone4 wpos proeipa. E, den einai panw katw idio pragma? To na dwsw 500+ euro kai na kanw oti kanw sto iphone mou , apla se megalyterh othoni den to vriskw k toso eksypnh agora. H gnwmh sas?

  19. #1059
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by NIKOS View Post
    re paidia, maresei k emena. den eixa pote ipad. Panta omws eixa iphone edw k ena xrono apektisa k enan imac. Ayto pou me kanei na kollaw omws sthn agora tou new ipad einai pws eimai katoxos iphone4 wpos proeipa. E, den einai panw katw idio pragma? To na dwsw 500+ euro kai na kanw oti kanw sto iphone mou , apla se megalyterh othoni den to vriskw k toso eksypnh agora. H gnwmh sas?
    ειναι καθαρα τι σε βολευει εσενα και τι καλυπτει τις "αναγκες σου". προφανως για να μην σε τραβαει σαν συσκευη τοσο ωστε να την αγορασεις, σε καλυπτουν μια χαρα οι υπολοιπες που εχεις. προσωπικα επελεξα ipad>φορητο γτ με βολευε περισσοτερο για την χρηση που θα του κανα (και μου αρεσε και περισσοτερο). και ναι, πανω κατω, εχεις δικιο, ειναι το "ιδιο", απλα σε μια πολυ μεγαλυτερη οθονη. και αυτο κανει την τεραστια διαφορα.

    δεν πιστευω οτι καποιος μπορει να εχει τα παντα. φορητο, ταμπλετα, smartphone, desktop, ipod. επιλεγεις τι σου ταιριαζει και το αγοραζεις. εγω ειμαι χρηστης ipad, ipod touch και desktop πχ. iphone δεν με κοβω να παρω στο αμεσο μελλον γτ αυτα που θελω τα κανει το touch + ενα αχρηστο κινητο (και γτ το iphone ειναι πιο ακριβο απο το ipad - ελεος δλδ).
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #1060
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    το οτι το iphone ειναι ακριβοτερο απο το ipad ειναι απολυτως φυσιολογικο, καθως και περισσοτερα πραγματα κανει και το κοστος κατασκευης του ειναι υψηλοτερο.

    Μικροτερο δεν σημαινει απαραιτητα και φθηνοτερο. Συνηθως το αντιθετο συμβαινει πλακα πλακα

    Οσο για το Ipad φιλε NIKOS ειναι ο ιδιος λογος για τον οποιο κι εγω ποτε δεν θα το παρω. Δεν βρισκω λογο υπαρξης στο μηχανημα βαση των δικων μου προτιμησεων παντα. Θα το σκεφτομουν σοβαρα εαν εκανε καποια παραπανω πραγματα που ηθελα και που θα με βοηθουσαν στην δουλεια μου. Επι του παροντος ομως ουτε απλες καθημερινες βασικες εργασιες γραφειου δεν μπορρεις να πραγματοποιησεις.

    500-700 ευρω για μεγαλυτερη οθονη (με χειροτερο dpi απο το iphone ακομα και τωρα) δεν δινω.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •