Page 111 of 120 FirstFirst ... 1161101107108109110111112113114115 ... LastLast
Results 2,201 to 2,220 of 2398

Thread: iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

  1. #2201
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν νομιζω οτι βρισκουν ουτε αυτες που ποσταρε ο DJTaurus. Και αυτες εχουν ενα bump ωστε να μην ακουμπαει η καμερα.

    Εγω εχω παρει μια παρομοια θηκη που επισης αφηνει το design του κινητου εκτεθιμενο (silver btw), baseus λεγεται, και υποτιθεται οτι δεν κιτρινιζει επισης... προσωπικα δεν το πιστευω φυσικα αλλα οκ μενει να το δουμε. Ειναι ομως μια πολυ ομορφη θηκη που δεν κρυβει το τηλεφωνο οποτε οσο και να κρατησει το αξιζει ΙΜΟ.

    Θα δω και αυτες που προτεινε ο DJ φυσικα.


  2. #2202

    Default iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

    @fulgore εννοείται ρε συ πως προεξέχει απλα όχι τόσο όσο αυτή που λες εσυ. Κάποτε οι soft tpu ήταν υπερβολικά χοντρές. Τώρα είναι "κομμένες και ραμμένες" με ακρίβεια χωρίς να προεξέχουν πάνω/κάτω η στο πλάι...έχει και ένα μηδαμινό bump για να προστατεύει και την οθόνη χωρίς πάλι να προεξέχει. Βάζεις ένα τζαμάκι κ είσαι κομπλέ. Είναι πιο λεπτή από την δερμάτινη της Apple (η οποία είναι πιο λεπτή της σιλικόνης) και με διευκολύνει αρκετά στο κράτημα.

  3. #2203

    Default

    Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες για τις TPU και φυσικα μην ξεχναμε οτι αυτες οι διαφανες θηκες ειναι οτι καλυτερο να φαινεται και το πισω μερος.

    Απλα επειδη η μηλο εταιρεια αν παθει ζημια κατι στο κινητο ζηταει μια περιουσια,ειμαι παρα πολυ προσεκτικος με αυτα παρολο που αντικειμενικα μαρεσουν περισσοτερο εμφανησιακα οι clear θηκες και φυσικα οπως σωστα λες δεν δινουν και πολυ ογκο.

    Χαθηκε να την κανανε επιπεδη την πισω καμερα οπως στα παλια Iphone μεχρι και το 5s/SE?Απο το Iphone 6 και μετα εχουμε συνεχεια αυτο το καρουμπαλο απο πισω να εξεχει.

  4. #2204
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εσύ πιστεύεις ότι εξέχει η κάμερα επειδή κάποιος βλάκας την σχεδίασε έτσι ή γιατί η υφιστάμενη τεχνολογία για τις φωτογραφικές απαιτήσεις της Apple αυτό μπορεί να προσφέρει;

    Anyway, η εταιρεία έχει προχωρήσει σε κάποιες σημαντικές εξελίξεις στον τομέα των αισθητήρων/φακών που εν δυνάμει θα μειώσουν έως εξαλείψουν το bump.

    ΥΓ: Για εμένα η Apple πάντως γίνεται ολοένα και χειρότερη σε όλα τα επίπεδα: μείωση ποιότητας κατασκευής, χειρότερη αντιμετώπιση πελατών, βεβιασμένα προϊόντα (homepod), αχρείαστες επενδύσεις σε υπηρεσίες (τηλεοπτικές σειρές), κάκιστη διαχείριση των υπολογιστών της, απαράδεκτα στάσιμη/περιορισμένη η απόδοση στο Siri, το iOS έχει γίνει πολύπλοκο ενώ παράλληλα "φιμώνει" το iPad, το Post PC era ποτέ δεν υλοποιήθηκε και πανάθλιες δηλώσεις στελεχών. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει απωλέσει πάνω από 250 δις δολάρια μέσα σε ένα μήνα σε κεφαλαιακή αξία. Αν ζούσε ο Τζομπς όλα τα μεγάλα στελέχη με πρώτους τους Κουκ & ΣΙΑ θα είχαν απολυθεί.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    AlexandrosQV (29-12-2018),DJTaurus (22-12-2018),Giannis1979 (23-12-2018),WolfRathmA (29-12-2018)

  6. #2205

    Default

    Εχεις δικιο οτι σιγουρα θα εχουν τους λογους τους να κανουν οτι κανουν στα της καμερας. Απλα εγω το λεω απο την δικη μου πλευρα σαν καταναλωτης πως δεν μου βγαζει σιγουρια αυτο.

    Τωρα για το επιπεδο της δυστηχως ηταν και ειναι αυτο που ειναι εδω και καιρο και παρολο που περυσι το μεγαλυτερο μου παραπονο ηταν η υψηλη αρχικη τιμη του Iphone X τουλαχιστον υπηρχαν επιλογες στα iphone 8/8plus.

    Και μαζι με τις τελευταιες εξελιξεις με τα περι cpu throttling σε παλιοτερες συσκευες ταχα μου λογω εξοικονομισης μπαταριας(που η ιδια φταιει οταν βαζει μικρες μπαταριες εξ αρχης),αλλα μεχρι και στο γεγονος οτι ενω ανεβηκε η τιμη των κινητων μεχρι και το ρημαδο dongle εβγαλαν απο το κουτι,μαλλον θα κοιταξω προς android μερια τουλαχιστον με την ελπιδα οτι αργοτερα ολο αυτο που παει να περασει θα της γυρισει boomerang και ισως δουμε καλυτερα πραγματα για μας τους καταναλωτες παντα. Για τον φορτιστη ας μην σχολιασω καλυτερα,ειναι γνωστη η ιστορια απο περυσι.

    Και για τις αναβαθμισεις ενω ειναι αληθεια οτι ειναι ισως η καλυτερη στο κομματι της υποστηριξης,τελευταια τα updates της πιο πολυ εστιαζουν σε διορθωσεις bugs ή προηγουμενων εκδοσεων λειτουργικων(βλεπε ios11),αρα δεν ειναι τελικα ολα τοσο ροδινα στο κομματι του software οσο τα νομιζαμε.

    Μονο στα Ipad και Iwatch την παραδεχομαι που εκει κυριολεκτικα παιζει μπαλα μονη της(αν και η αυτονομια στο iwatch εξακολουθει να ειναι μικρη),αλλα προσωπικα τα tablets και τα smartwatches ποτε δεν με τραβαγαν.

    Προσωπικα την Apple για τα ipod την ειχα προτιμησει εξ αρχης(ακομα εχω ενα Ipod classic 80gb αν και πλεον δεν το χρησιμοποιω),αλλα δυστηχως στα τελευταια της κινητα και κυριως στα φετινα βλεπω αυτο που λεμε οτι το ποτηρι ξεχειλισε.

    Ναι ο A12 ειναι κορυφαιος απο πλευρας επιδοσεων αλλα τι να το κανεις αν τον περιοριζει το ιδιο το software?Η δε amoled οθονη απο τις κορυφαιες της αγορας,αλλα και εκει τι να το κανεις οταν δεν συνοδευεται απο αναλογη σε χωρο μπαταρια για να μπορεις να το λιωνεις?Μπορει το standby να ειναι ισως το καλυτερο της αγορας αλλα ποιον θα χαλαγε αν το XS max ειχε 3800+mah μπαταρια?
    Ενας απο τους λογους που ειχα προτιμησει το 7plus ηταν γιατι σου εδινε σε specs το κατι παραπανω περαν της μεγαλυτερης οθονης/αναλυσης σε παραπανω ram,δευτερη καμερα και φυσικα αξιοσημειωτα μεγαλυτερη μπαταρια(βεβαια και περυσι εκανε λαλακιες που πηγε απο τα 2900mah του 7plus στα 2700mah στο 8plus γιατι...ετσι) . Στο XS max μονο την μεγαλυτερη οθονη δινει η οποια ομως δεν συνοδευεται απο αναλογα μεγαλυτερη μπαταρια.

    Τελος κατι που εμαθα προσφατα ειναι για τα διαφορα θεματα στο κομματι του σηματος λογω της φθηνοτερης συμφωνιας της Apple με την intel
    https://discussions.apple.com/thread/8552774

    Κριμα πραγματικα και φυσικα συμφωνω στα περι Jobs.

    Α και εννοειται οτι σκοπος των παραπανω δεν ειναι να κανω να νιωσουν ασχημα οσοι αγορασαν προσφατα καποιο απο τα τελευταια ακριβα πλεον iphone,γιατι καταλαβαινω οτι αρκετος κοσμος εχει επενδυσει στο οικοσυστημα της εταιρειας και δεν εχει πολλες επιλογες.Τα παραπανω ειναι γιατι εδω και καιρο ηθελα να ξαναγυρισω πισω σε Iphone,αλλα με ειχαν προβληματισει αρκετα ορισμενα πραγματα λογω και των υψηλων τιμων φυσικα.

    Και κατι ασχετο με την ιδια την Apple,αλλα τελειως ξεφτιλες τα εδω μαγαζια που ανεβασαν κατακορυφα την τιμη στα Airpods συγκεκριμενα για την περιοδο των γιορτων απο τα 120+ευρω στα 170+ευρω
    https://www.skroutz.gr/s/9815036/App...phrase=airpods

  7. #2206
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για τις μπαταρίες δεν έχεις ενημερωθεί σωστά.
    Δεν θα υποστηρίξω την Apple με το παρακάτω. Θα διευκρινίσω γιατί υφίσταται το throttling.

    Οι μπαταρίες, με την υπάρχουσα τεχνολογία, δεν λειτουργούν ως "δεξαμενές που αδειάζουν σταδιακά και γραμμικά όσο περνάει ο καιρός". Αντιθέτως τα "ηλεκτρόνια" που έχουν μέσα τους πεθαίνουν σε διάσπαρτη κατάσταση. Ο καταναλωτής "νιώθει" ότι η μπαταρία διαρκεί λιγότερο απ' ότι παλαιότερα, όμως η δεξαμενή δεν αδειάζει σταδιακά όπως προανέφερα. Αντιθέτως η δεξαμενή έχει αδειάσει σε διάφορα "σημεία" της (στο εσωτερικό). Ένα σημαντικό χαρακτηριστικό ΟΛΩΝ των μπαταριών τέτοιου τύπου στον πλανήτη, είναι ο "μετρητής" ενέργειας που διαθέτουν. Αυτός κοιτάζει τη συνολική ενέργεια και όχι τα σημεία που η ενέργεια έχει χαθεί.

    Η Apple, όπως κάθε εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της (εξαιρούνται Google, MS) από την εποχή του Νώε όταν έφτιαχναν σωστά OS (TripOS, Workbench, OS/2 κλπ), έχει δημιουργήσει το iOS με τέτοιο τρόπο ώστε να εκμεταλλεύεται το 100% της CPU. Όχι κάθε δευτερόλεπτο, αλλά όταν το iOS απαιτεί στιγμιαία το 100% (σε μορφή "bursts" ).

    Όταν λοιπόν η μπαταρία έχει διάσπαρτα χάσει ενέργεια και ο μετρητής της δεν ξέρει τα σημεία απώλειας........την στιγμή που το iOS ζητάει το 100% της CPU, τότε η μπαταρία δεν μπορεί να προσφέρει επάρκεια ενέργειας. Κι εκεί συμβαίνουν reset (το σύστημα σηκώνει flag για κάποιο σημαντικό kernel error). Ως ένα μέσο "αντιμετώπισης" είναι η μείωση της "δύναμης" της CPU, με πιο απλά λόγια μειώνεται ο χρονισμός της CPU.
    Ακόμα κι αν υπήρχε μεγαλύτερη μπαταρία, αν καταλάβαμε ορθά τα παραπάνω, δεν θα άλλαζε απολύτως τίποτα. Πάλι η μπαταρία θα έχανε διάσπαρτα ενέργεια στο πέρας του χρόνου.

    Η ένσταση των καταναλωτών, πρέπει να στοχεύει τις εταιρείες παραγωγής (και R&D) των μπαταριών.

    *Στα τηλέφωνα Android, επειδή εξαρχής δεν έχει σχεδιαστεί το OS ώστε να εκμεταλλεύεται το 100% της CPU (και ούτε πρόκειται ever να το πετύχει / καθώς ο kernel πρέπει να δημιουργηθεί έτσι από την αρχή), δεν τραβάνε ζόρι με την διάσπαρτη απώλεια ενέργειας.

    Από εκεί και πέρα, τα πάντα είναι θέμα γούστου + αν ενδιαφέρεται ο καταναλωτής για την ασφάλεια των προσωπικών του στοιχείων (καθώς το Android είναι εντελώς ξεβράκωτο + επιτρέπει σε πανάθλιες εφαρμογές ελεύθερη πρόσβαση).

    Προσωπικά, δεν το διαπραγματεύομαι καν. Τα στοιχεία μου, είναι "μου". Τελεία και παύλα. Δεν έχω καν FB/Messenger καθώς κλέβουν τα πάντα. Δεν χρησιμοποιώ Google αλλά duckduckgo. Και λοιπά και λοιπά.

    Ναι, είναι απαράδεκτη πλέον η Apple σε πάρα πολλούς τομείς, αναφέρομαι συνοπτικά στο προηγούμενο ποστ.
    Όχι, δεν πρόκειται ποτέ να πάω σε Android.
    Όχι, δεν είμαι υπερ-καταναλωτής = όλα κι όλα 2 iPhone έχουν περάσει από τα χέρια μου. (και μάλιστα το 2ο είναι δώρο)
    Ακόμα κι αν η Apple στο μέλλον το μαλακίσει ΕΝΤΕΛΩΣ, πολύ πιθανό (σχεδόν σίγουρο δηλαδή) είναι να επιστρέψω στα "σκέτα mobile τηλέφωνα" με κουμπάκια, που θα χρησιμοποιώ αυστηρά για τηλεφωνικές (GSM) κλήσεις, ούτε καν SMS.

  8. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    AlexandrosQV (29-12-2018)

  9. #2207

    Default

    Θυμαμαι συγκεκριμενα το Iphone 6 γιαυτο ηθελα πως και πως να το αλλαξω και πηγα μετα στο 7plus,γιατι η μπαταρια του δεν τραβαγε καθολου αν ηθελες να το δουλεψεις παραπανω και ημουν συνεχεια στην μπριζα σε σχεση με το μεγαλυτερο μετα 7 plus που εκει ημουν πολυ πιο ανετος.

    Περαν τουτου εννοειται οτι δεν λεω οτι το Android αξιζει περισσοτερο ετσι γενικα και αοριστα γιατι εχει ενα καρο προβληματα(ειδικα αν πιασουμε τις ιδιες τις εταιρειες του),γιαυτο και δεν ανεφερα καν ουτε αλλες εταιρειες,ουτε κινητα αυτων.

    Αυτο που εγραψα παραπανω και εχει αναφερθει πολυ ειναι οτι αναγκαζομαι και ''συμβιβαζομαι''με το android προς το παρον(κοιταω αλλου που λεμε)γιατι δεν μπορω να ακολουθησω αυτη την τρελη πορεια τιμων(μιας και με ενδιεφερε κυριως το XS max αλλα λογω τωρινης τιμης τρωει ακυρο),ουτε βεβαια αρκετες απο τις επιλογες της ιδιας της εταιρειας εις βαρος των καταναλωτων.
    Και φυσικα δεν ειμαι ο μονος που κοιταζει αλλου μετα τις τελευταιες κυκλοφοριες απο περυσι,ειναι παρα πολλοι που ενω μεχρι και περυσι με το 8plus ηταν οκ,απο το Iphone X και κυριως φετος ειναι που ξενερωσαν ασχημα.

    Δεν εχω κοινως προσωπικα θεμα τοσο με τις ιδιες τις συσκευες οσο με την πολιτικη της εταιρειας και αρκετες απο τις αποφασεις της οπως ορισμενες που ανεφερα παραπανω που με βρισκουν καθετο.
    Last edited by Fulgore; 29-12-2018 at 17:13.

  10. #2208
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι, πολύ ωραία όλα αυτά, είναι η θέση σου = σεβαστή.

    Και παράλληλα εντελώς άσχετη (δεν έχει νοηματική σχέση δηλαδή) με αυτά που έγραψα.

    Ξεκίνησα με το "δεν έχεις ενημερωθεί σωστά" (περί μπαταριών), ελπίζω τώρα να ενημερώθηκες με το ποστ μου.

    Από εκεί και πέρα τι θες να κάνεις, γιατί θες να το κάνεις και εν τέλει πως το κάνεις, είναι δικό σου θέμα = δεν βλέπω καν που υπάρχει πεδίο συζήτησης. Πέραν από το ότι κατέθεσες τις προσωπικές σκέψεις/θέσεις, δεν εντοπίζω κανένα σημείο/πεδίο συζήτησης.

    Anyway, ο σκοπός μου ήταν ενημερωτικός/διαφωτιστικός.
    Μακάρι να τον πέτυχα.

  11. #2209

    Default

    Το ολο μου point πιο πολυ ηταν να αναφερω τους προβληματισμους μου για τις τελευταιες εξελιξεις γενικα γυρω απο την εν λογω εταιρεια κυριως στο κομματι των κινητων που με ενδιαφερουν περισσοτερο,παρα στο πως καταναλωνει μπαταρια το iphone σε σχεση με το Android.

    Κατι σαν συνεχεια του πιο πισω σχολιου του Wolf για τα Ipad pro που λυγιζουν που περασε στα ντουκου και δεν σχολιαστηκε.

    Γιατι βλεπω οτι αυτα τα πραγματα δεν ειχαν αναφερθει ουτε στις προηγουμενες σελιδες και μου εκανε εντυπωση, αλλα μαλλον οπως φαινεται δεν εχει ο κοσμος ορεξη να τα αναφερει/σχολιασει αρα δεκτο.

  12. #2210
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Για θήκη που λέγανε τα παιδιά προηγουμένως, ας δείτε και τις Spigen Ultra Hybrid Matte Black. Εγώ έχω πάρει αυτή και υπάρχει και σε διαφανή τελείως. Η ποιότητα κατασκευής του πλαστικού στο πάλι γύρο γύρο είναι τέλεια. Δεν γλιστράει και δεν γίνεται όπως της σιλικόνης που μετά από καιρό απλά μαζεύει λαδίλα και δεν μπορείς να το πιάσεις.

    Επίσης το τζαμάκι που βγάζει η Spigen που πιάνει όλη την οθόνη και δεν κάνει καθόλου κόψιμο είναι τέλεια επίσης. Δεν φαίνεται ότι έχεις βάλει τζαμάκι.


    https://www.skroutz.gr/s/15859992/Sp...=skroutz_share

    https://www.skroutz.gr/s/15860073/Sp...=skroutz_share

    https://www.skroutz.gr/s/16231123/Sp...=skroutz_share
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  13. #2211

    Default

    Οντως η πρωτη μου επιλογη ειναι και μενα η Spigen στις θηκες,πολυ καλες για την τιμη τους.

    Για τζαμακια αν και εχω διαβασει καλα λογια,προσωπικα θεωρω πολλα τα 25-30ευρω που ζητανε γενικα για ενα tempered glass οσο καλη δουλεια και να κανει. Τα 15ευρω τα θεωρω προσωπικα πιο λογικη τιμη.

  14. #2212
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Οντως η πρωτη μου επιλογη ειναι και μενα η Spigen στις θηκες,πολυ καλες για την τιμη τους.

    Για τζαμακια αν και εχω διαβασει καλα λογια,προσωπικα θεωρω πολλα τα 25-30ευρω που ζητανε γενικα για ενα tempered glass οσο καλη δουλεια και να κανει. Τα 15ευρω τα θεωρω προσωπικα πιο λογικη τιμη.
    Καλά και εγώ τα θεωρώ υπερβολικά τα λεφτά. Αυτή που έβαλα όμως εκτός ότι έχει το καλούπι και βοηθάει στην τοποθέτηση, έχει 2 τζαμάκια μέσα. Υπάρχει στα 15 ευρώ να το πάρεις και σκέτο το τζαμάκι χωρίς το καλούπι.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. #2213
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    πολύ ωραίο το ότι όλες οι τηλεοράσεις του 2019 (και πολλές του 2018 με firmware update) από τις μεγάλες εταιρίες (sony, samsung, LG) θα έχουν υποστήριξη Air play 2 από εδώ και πέρα!

    Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούμε να streamαρουμε ότι βλέπουμε στο iphone/ipad/mac στις νέες TV πάρα πολύ ευκολα χωρίς να χρειάζεται Apple TV.

    Πολύ ωραίο επίσης ότι θα μπορούν να αυτοματοποιηθούν κιόλας με χρήση Homekit και Siri.

    https://9to5mac.com/2019/01/07/sony-...-2-homekit-tv/

  16. #2214

    Default

    Η Samsung έκανε την καλύτερη δουλειά αφού εκτός από υποστήριξη AirPlay 2 και HomeKit, φέρνει και το iTunes στις τηλεοράσεις της. Έτσι θα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε όλη την iTunes βιβλιοθήκη σου (βλέπε ταινίες και μάλιστα 4K HDR / Dolby Vision / Dolby Atmos περιεχόμενο). Με αυτήν την κίνηση δεν υπάρχει λόγος να έχεις πλέον το Apple TV 4K, τουλάχιστον για μένα, αφού και YouTube (και μάλιστα με 4K HDR), Netflix, Amazon Prime, κτλ υποστηρίζονται από την τηλεόραση.

    Η LG δυστυχώς φέρνει μόνο υποστήριξη για AirPlay 2 και HomeKit, όχι iTunes, και αυτά μόνο στα 2019 μοντέλα της.

  17. #2215
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το διάβασα και εγώ και καταχάρηκα! Πολύ θετικό γενικότερα το ότι ανοίγουν τις υπηρεσίες τους.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #2216
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Από την μια μεριά είναι θετικό, ναι.

    Από την άλλη, η Apple είναι στη χειρότερη κατάσταση που έχει βρεθεί εδώ και ΠΑΡΑ πολλά χρόνια.

    Ο Τιμ Κουκ εξαρχής ήταν μια λανθασμένη επιλογή (υπάρχουν φήμες ότι ΔΕΝ τον επέλεξε ο Τζομπς, αντιθέτως είχε επιλέξει τον Σκοττ Φορσταλλ, αλλά τον έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι). Ο άθλιος λιμπεραλ-ακτιβιστής (που μας έχει πρήξει τα @@ με διάφορες συνεντεύξεις για τα δικαιώματα LBGTQ και περί ασφαλείας, ενώ δεν έχει πει κιχ περί τεχνολογίας..........όντας CEO σε μια TECH company).............δεν έχει κάνει ΤΙΠΟΤΑ σωστό.

    Mac; Διαλυμένοι, εντελώς τραγέλαφος μηχανήματα (μπορώ να γράψω αράδες ανάλυσης).

    iPad; Εντελώς τραγέλαφος, έχει καταντήσει ένα gadget, καμία σχέση με το όραμα του Τζομπς για Post-PC era (εμ βέβαια, με το άθλιο iOS που δεν έχει καν ορθό file manager μεταξύ πολλών άλλων ελλείψεων, που πας ρε Καραμήτρε; )

    iPhone; Μηδέν innovation, παρά μόνο iterations από το 2011 κι έπειτα. Το να βάλεις μεγαλύτερη οθόνη και ισχυρότερα σπεκς (που το 99,9% των χρηστών δεν χρησιμοποιεί) ονομάζεται "iteration". Πλήρης απουσία οράματος, forward thinking, καινοτομίας.

    iCloud υπηρεσίες: ο κλέψας του κλέψαντος στις χρεώσεις σε σχέση με τις παροχές. Άλλο είχε στο μυαλό του ο Τζομπς, εντελώς άλλο σκατόπραγμα προσφέρει ο Κουκ & ΣΙΑ.

    Κουκ & ΣΙΑ = Φεντερίκι (που έκανε κωλοχανείο το Mac OS στα bugs), Άιβι (που έκανε τα πάντα άκυρα τεχνολογικώς, λόγω της εμμονής του να λεπταίνει ΟΛΑ τα προϊόντα), Εντυ Κιου + Φιλ Σίλλερ (οι πιο άσχετοι άνθρωποι στο engineering στην tech βιομηχανία, παρουσιάζοντας άθλια λαπτοπ, οικτρό Mac Pro cylinder, απάτη iMac Pro).

    Όλοι αυτοί πρέπει να φύγουν ASAP από την Apple, πριν κατεδαφιστεί εντελώς το μαγαζί.
    Το 2019 θα είναι make or break για την Apple.

  19. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    WolfRathmA (09-01-2019)

  20. #2217
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ξερω αλλα εγω πλεον εχοντας 1+ μηνα επαφη με το face id δηλωνω απιστευτα εντυπωσιασμενος απο την τεχνολογια και σιγουρα το θεωρω καινοτομο. Οχι οτι ανακαλυψε τον τροχο προφανως αλλα σιγουρα καινοτομο σε ενα βαθμο.

    Πρωτα απο ολα προσωπικα μου εχει δουλεψει αψογα και εντελως αξιοπιστα παρολες τις προσπαθειες μου να το μπερδεψω. Ειναι πολυ γρηγορο, οκ χανει λιγο απο το touch id αλλα ρε πιαδι μου πρεπει να εισαι πολυυυυ «κολλημενος» για να το βρεις προβληματικο. Πρακτικα την οποια διαφορα στην ταχυτητα την ξεχνας.

    Ταυτοχρονα το ios γενικα μοιαζει πλεον να ειναι κομμενο και ραμμενο στα μετρα του face id και στην ουσια κερδιζεις χρονο ακομα και σε σχεση με το touch id σε πολλες λειτουργειες. Για πχ με το touch id αν θες να απαντησεις στο messenger, viber κλπ ενω εισαι στο lock screen, θα σου ζητηθει να ακουμπησεις το δαχτυλο στο αποτυπωμα για να ταυτοποιησει το τηλεφωνο οτι εισαι οντως εσυ που απαντας. Με το face id η ταυτοποιηση εχει ηδη γινει και δεν χρειαζεται αυτο το βημα καθολου. Και υπαρχουν και αλλες λειτουργιες που ευννοουν το face id.

    Ομως το ποσο καλα σε «μαθαινει» το face id πραγματικα με εχει αφησει αφωνο. Στην αρχη, αφου σκαναρεις το προσωπο σου το face id εχει ενα Α μοντελο το οποιο και αρχιζει να μαθαινει. Ανοιγει μεν το τηλεφωνο αλλα απαιτει καποιες προσπαθειες οταν αλλαζεις μορφασμους. Πχ στην αρχη οταν εκανα γκριματσα δεν ανοιγε. Ομως μολις του εβαλα κωδικο το face id καταλαβε οτι η γκριματσα αυτη ειμαι εγω. Και απο τοτε ανοιγει κανονικα. Το ιδιο και την πρωτη φορα που ημουν στο κρεβατι και ξυπνησα. Το μαξιλαρι εκρυβε το μισο μου προσωπο και το face id δεν με αναγνωριζε. Του εβαλα κωδικο και απο τουε δεν κολαει ποτε. Εβαλα πριν λιγο σκουφο για πρωτη φορα, το τηλεφωνο χρειαστηκε 2 προσπαθειες για να με αναγνωρισει. Απο τοτε με αναγνωριζει κατευθειαν ακομα και αν αλλαξω τυπο και χρωμα σκουφο. Και φυσικα ειναι επισης εντυπωσιακο να ζητας απο το τηλεφωνο να ξεκλειδωσει, αλλα να κοιτας αλλου, πχ τηλεοραση και να βλεπεις οτι αυτο δεν προκειται να ανοιξει αν δεν γυρισεις με τα ματια σου να το κοιταξεις, οπου και στιγμιαια θα ξεκλειδωσει... Στην καθημερινοτητα μας κανουμε πολλους φυσικους μορφασμους, πχ οταν μας τυφλωνει το φως, οταν ειμαστε στα προθυρα υπνου, οταν χασμουριομαστε, οταν τρωμε, οταν ρουφαμε τον φραπε απο το καλαμακι, οταν στηριζουμε το κεφαλι μας στο χερι μας, οταν κρυβουμε το μισο προσωπο με το χερι μας...κλπ κλπ... ολα αυτα το τηλεφωνο τα μαθαινει. Ακομα και οταν βουρτσιζω δοντια δεν μασαει. Τρομερο.

    Γενικα δεν ξερω αλλα οτι ολη αυτη η διαδικασια που κανει το μηχανημα, τοσο γρηγορα, ανεξαρτητα απο το ποσο φως υπαρχει στο περιβαλλον (πισα σκοταδι αναγνωριζει αψογα) εμενα με εντυπωσιασε οσο ελαχιστα πραγματα σχετικα με τεχνολογια τηλεφωνου τα τελευταια χρονια.

    Το θεωρουσα gimmick και σε ενα βαθμο ισως ειναι, αλλα πλεον ειναι τοσο φυσικο σαν feature που δεν νομιζω οτι υπαρχει γυρισμος. Και ειναι και αξιοπιστο και ασφαλες.

  21. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Nodens (09-01-2019),panos74gr (09-01-2019),WolfRathmA (09-01-2019)

  22. #2218

    Default

    Για το Face Id απο οσο ξερω μπορεις να το χρησιμοποιεις και στο κατεβασμα των εφαρμογων,δεν γνωριζω βεβαια αν αντικαθιστα την αναγκη για κωδικο.

  23. #2219
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ και στο κατεβασμα εφαρμογων αλλα και σε πληρωμες ακομα. Και ναι εννοειται χωρις κωδικο. Και ειναι το μοναδικο face recognition system μεχρι στιγμης που η εταιρεια θεωρει οτι ειναι τοσο ασφαλες που επιτρεπει χρηματικες συναλλαγες με το συστημα αυτο. Αλλες εταιρειες που εχουν παρομοια συστηματα προφανως δεν εχουν φτασει σε αυτο το επιπεδο και γι αυτο δεν επιτρεπουν τετοιες συναλλαγες με αυτο τον τροπο αλλα ζητανε το αποτυπωμα/κωδικο.

  24. #2220

    Default

    Αυτο για μενα προσωπικα ειναι τεραστιο θετικο και ειμαι χαρουμενος που το επιβεβαιωνεις γιατι δεν γνωριζα αν ισχυε 100%.

    Επισης εχεις απολυτο δικιο οτι οντως ειναι η μονη εταιρεια ως τωρα στην αγορα που δικαιολογει πληρως το notch που εχει πανω ακριβως λογω του μοναδικου face id της.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •