Page 101 of 120 FirstFirst ... 5191979899100101102103104105111 ... LastLast
Results 2,001 to 2,020 of 2398

Thread: iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

  1. #2001
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Λοιπόν... Επειδη, οπως και να 'χει, ο υπολογιστής εχει γίνει πιο αργος, ανεξαρτήτως MacKeeper κλπ κλπ, σημερα ή αυριο θα κάνω clean install. Ετσι κι αλλιώς χρειαζοτανε... Απλα ας μου πει κάποιος τι πρεπει να προσέξω σχετικά με τα iphone/iPad, τα οποια έχουν back up στον σκληρό του Mac. Μη παω να τα συνδέσω μετά και χάσω τιποτα επαφές ή αλλα σημαντικά αρχεία που διατηρώ στις συσκευές αυτές.

    Ευχαριστω σας!


  2. #2002
    Advanced Member Crazy_vision's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πατρα
    Posts
    428
    PSN ID
    crazyv1984
    Name
    Δημητρης

    Default

    Παρακολουθω και εγω αυτα που λεχθηκαν γιατι και το δικο μου iMac ψιλοσερνεται το τελευταιο καιρο και θα παω και εγω για clean install πολυ συντομα.

    Δεν ειναι παντως και οτι πιο ευκολο απο οτι ειδα σε βιντεακια στο youtube. Ο θεος βοηθος με λιγα λογια

  3. #2003
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ιδωμεν... Κι εγώ το τρέμω, αλλα δε γμτ. Θα το προσπαθήσω...

  4. #2004
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παύλο, όταν λέμε clean install, ήτοι φορμάτ, πανάθεμά με βρε τι δεν καταλαβαίνεις;;;; ΟΛΑ τα χάνεις. Ο-Λ-Α. Εξ ου και το νοήμα του clean.

    Και σε καμία απολύτως περίπτωση ΔΕΝ επαναφέρεις σύστημα από Time Machine, διότι ακυρώνεται η έννοια του clean (επαναφέρονται και τα όποια σκουπίδια, trojan κλπ).

    Ότι αρχεία θες, τα κρατάς manually (copy/paste) σε εξωτερικό σκληρό / stick, όσο για password, ακολουθείς τα πιο αξιόπιστα εργαλεία: μολύβι + χαρτί.

    Δεν υπάρχει κανένας άλλος σωστός τρόπος. Αυτοματέξ και παράλληλα σωστό/ορθό clean, που να μην χάνεις αρχεία, δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει.

    Μα καλά; Πιο πριν Windows δεν είχατε (θέλω να πω ότι από αυτό το στρατόπεδο δεν ήρθατε στο από εδώ) ; Εκεί δεν είχατε κάνει ποτέ φορμάτ και εγκατάσταση εκ νέου εντελώς των Windows (όχι το "από πάνω" δηλαδή);;;;;;; ......και μετά άιντε Παναγή μου drivers, antivirus, προγράμματα, στήσιμο mail και προσωπικά αρχεία; Ε, με τον Μακ, 1 στις 1000 που απαιτείται clean install, το ίδιο κάνετε, χωρίς τα στάδια για drivers, antivirus. Έτσι ισχύει για ΟΛΑ τα OS. Είπαμε, στην εποχή του Σταρ Τρεκ ακόμα δεν έχουμε φτάσει!

    Μελέτη λιγουλάκι στο νετ, για όσους φοβούνται, υπομονή και επιμονή. Παιχνιδάκι είναι η διαδικασία. Τελείως όμως!

    Μη νομίζετε, κι εγώ όποτε πρέπει να το κάνω το κλην-άκι μου, κατεβάζω καντήλια, αλλά είναι κάτι που πρέπει να γίνεται αραιά και που.
    Last edited by Lefteris_X; 10-01-2015 at 18:57.

  5. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (10-01-2015)

  6. #2005
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Αλλο λέω... Κατάλαβα καταρχην την έννοια του clean install. Οκ, δεν εχω θέμα με αυτο. Και ούτε με απασχολεί που ο,τι υπαρχει στο δίσκο θα χαθεί. Άλλωστε, απο το time machine θα επαναφέρω ΜΟΝΟ φωτογραφιες και τραγούδια. ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ όλου του δίσκου απο το time machine. Μετα, αφου συνδέσω τα iphone/iPad θα κρατήσω κανονικα ενα αντίγραφο οπως έκανα μεχρι τωρα. Απλα ανησύχησα/ανησυχώ μήπως γίνει κανας αυτοματος συγχρονισμός και ξαφνικα μου αδειάσει το κινητο και η ταμπλετα. Ξερω πως ακουγεται καπως αυτο, αλλα "φυλάω τα ρούχα μου."

  7. #2006
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    αααααααααα, εμ πες έτσι! τώρα σε κατάλαβα, λολ! Προσοχή λοιπόν στους συγχρονισμούς, μην κατά λάθος περάσεις τον "άδειο" Μακ στο γεμάτο iPad και μετά τραβάς τις τρίχες, ξέρεις από που!

  8. #2007
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Προσοχή λοιπόν στους συγχρονισμούς, μην κατά λάθος περάσεις τον "άδειο" Μακ στο γεμάτο iPad και μετά τραβάς τις τρίχες, ξέρεις από που!
    Αυτο πως μπορω να το αποφυγω;;; Το iphone τουλαχιστον, οταν το συνδέω, συγχρονίζει αυτόματα...

  9. #2008
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    υπάρχει επιλογή που ξετσεκάρεις, ώστε να μην κάνει αυτόματο συγχρονισμό.

    εν γένει περί sync μην σε πάρω στο λαιμό μου, γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ, αλλά η ιστορία όπως την θυμάμαι πάει ως εξής: αφού έχεις κάνει clean install, πας στο ειδικό folder, εντός του itunes folder, εκεί που αποθηκεύονται τα backup αρχεία των ιPhone/iPad (ψάξου μέσω νετ που βρίσκεται επακριβώς). Όντας πλέον μέσα σε αυτό το φόλντερ και έχοντας συνδεδεμένο τον εξωτερικό δίσκο με το Ταιμ Μασίν επιλέγεις "enter time machine" = σου εμφανίζει τα όποια bakcup είχες (μάλιστα στην δεξιά κατακόρυφη μπάρα, μπορείς να δεις/επιλέξεις χρονολογικά την ημερομηνία του φολντερ που θες). Κατόπιν, επιλέγεις τα αρχεία της ημερομηνίας που επιθυμείς (προφανώς η πιο πρόσφατη)..........και βουαλά, έχεις στο νέο μετα-κλην-ινστολ-Μακ τα iPhone/iPad backup που είχες πριν το φορμάτ. Έτσι, όταν θα συγχρονίσεις τα iPhone / iPad θα "δουν" ότι αυτό που έχουν στο εσωτερικό τους, είναι το ίδιο με αυτό που έχει ο Μακ = no worries.

    ο DJ ίσως έχει πιο updated πληροφορίες επί τούτου, καθώς όπως προανέφερα, έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με τα τοιαύτα!

  10. #2009
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Τελεια ολα αυτα!!!!!
    Βασικα, ξερεις τι με ενδιαφερει;;;; Επειδη εχω σωσει οτι χρειαζομαι ηδη απο το σκληρο, με ενδιαφερει απλα οταν τα συνδεσω εκ νεου (iphone/ipad) να κανω ενα αμεσο back up εκεινη την ωρα και για τις δυο συσκευες. Κοινως, χ3στηκα για παλαιοτερα apps που απλα τα ειχα κανει back up σε περιπτωση που θα τα χρειαστω στο μελλον. Κι οσο για τις επαφες, ευτυχως βρισκονται αθικτες στο παλιο iphone, το οποιο δεν προκειται να συνδεθει ποτε παλι με υπολογιστη. Επιτελει μια εντελως διαφορετικη λειτουργια τωρα.

  11. #2010
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παύλο, με τις επαφές, έχω κυριολεκτικά σωθεί από το iCloud. Τι στο iPhone, τι στον Μακ........όλες είναι οι ίδιες. Δε πα να κάνω φορματ, κλην ινστόλλ, τα κέρατά μου, οι επαφές είναι ανέγγιχτες στο iCloud. Με το που βάζω το Apple ID και ενεργοποιώ το iCloud, τσουπ! οι επαφές μου είναι όπως ακριβώς τις είχα!

  12. #2011
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Παύλο όπως λέει ο Λευτέρης. Και εγώ τις επαφές στο icloud τις έχω και πραγματικά έχω σωθεί.
    Spoiler!

  13. #2012
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    A, ναι... Καλα λέτε. Εκει τις εχω και το ειχα ξεχάσει.

  14. #2013
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Λοιπον... Ολα καλα με το clean install. Ηταν ακομα πιο ευκολο και απο οσο περιεγραψε ο Λευτερης.
    Μια ερωτηση τωρα... Δε βλεπω τον "μητρικο" φακελο... Πχ, προηγουμενως εβλεπα εναν φακελο με το ονομα που του ειχα δωσει και εκει αποθηκευα και ο,τι αρχεια ηθελα (φωτογραφιες, τραγουδια, εγγραφα κλτ). Τωρα βλεπω στον finder αριστερα μονο τους φακελους που το συστημα εχει επιλεξει σαν "Αγαπημενους" και δε βλεπω, πχ, τον παλαιοτερο φακελο "Χρηστες" που μεσα περιειχε και τον προσωπικο μου φακελο.

    EDIT: Το βρηκα.
    Last edited by Dragonpaul; 11-01-2015 at 01:37.

  15. #2014

    Default iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread

    Dragonpaul για το θέμα backup του iPhone μέσω Mac δεν γνωρίζω γιατί το image του iPhone το έχω backup στο iCloud. Όποτε δεν ασχολούμαι πολύ με iTunes. Απο iTunes συγχρονιζω μουσική κ εικόνες. Μετά απο clean install του Mac απλώς κάνω drag n drop απο τον εξωτερικό τα 2 αρχεία του iPhoto και iTunes (folder) στις αντίστοιχες θέσεις του Finder (replace και overwrite στην ουσία) και άμεσα εμφανίζονται στο iTunes όπως ήταν πριν.... απο εκεί κλασσικά επιλέγω τι θα συγχρονισω πάλι με το iPhone. Τα υπόλοιπα όμως (επαφές/εφαρμογές με την πρόοδο τους/settings iPhone/reminders/notes/sms/voicemail/ringtones/ημερολόγιο etc) ειναι στο iCloud. Βολεύει ρε συ.... όταν πάρεις νέο iPhone η του κανείς clean install σε μερικά λεπτά με restore from backup έχεις το κινητό έτοιμο όπως ήταν πριν χωρίς κατάλοιπα. Σιγά μην κάτσω να στήνω απο την αρχή.
    Last edited by DJTaurus; 11-01-2015 at 10:43.

  16. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Dragonpaul (11-01-2015)

  17. #2015
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default


  18. #2016
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    troll mode by IKEA?

  19. #2017
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Guys, τα φωτα σας...
    Μετα το clean install* του iMac, ειπα να χρησιμοποιω, πλεον, τον Safari και να αφησω τον Firefox (αν και θεωρω πως ειναι πιο γρηγορος). Εχω ενεργοποιησει το pop-up windows block που προσφερει ο broswer, αλλα τιποτα. Καθε μερα κατακλυζομαι απο pop up διαφημισεις (mackeeper, στοιχημα κλπ κλπ). Τι αλλο μπορω να κανω;;;;


    *Πραγματικα, μετα απο αυτο, το μηχανημα πεταει. Και οχι μονο αυτο... Καποια πραγματα ειναι διαφορετικα και απορω... Αφου και πριν τα Yosemite ειχα. Anyway... Ολα καλα. Και για να μη ξεχασω... Ουτε στικακι ηθελε, ουτε DVD/CD, ουτε οτιδηποτε boot.
    Ευχαριστω και παλι οσους βοηθησαν με τις γνωσεις τους.
    Last edited by Dragonpaul; 17-01-2015 at 20:16.

  20. #2018
    PS4forums Addict criter's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,873
    PSN ID
    criter

    Default

    Για να αποφυγεις τις διαφημισεις πρεπει να βαλεις το AdBlock απο τα extensions του Safari.

  21. #2019
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ναι, η αληθεια ειναι οτι απλα ενεργοποίησα το pop up block. Θα το δω κι αυτο.
    Thnx!

  22. #2020
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    μπορεί να λέει η Apple "κάντε στο υφιστάμενο OS εγκατάσταση από πάνω το νέο - δεν τρέχει τίποτα", εντούτοις κάποια στοιχεία μεταξύ παλιού και νέου "μιξάρονται" με αποτέλεσμα, μερικά από τα νέα στοιχεία στο UI του καινούριου OS να πηγαίνουν περίπατο, καθώς παραμένει το παλιό UI. Όταν όμως κάνεις clean install και βάλεις το νέο OS, τότε το απολαμβάνεις σε Full UI glory...

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (18-01-2015)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •