Page 1 of 17 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 335

Thread: PS3 Media Server Tutorial

  1. #1
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default PS3 Media Server Tutorial

    Επαναφερω το θεματακι μιας και το ειχα κρατησει backup στο pc,

    Ευχαριστω για το sticky!


    Playstation 3 Media Server Tutorial

    Θέλετε να βλέπετε ταινίες και videos που έχετε αποθηκευμένα στον υπολογιστή σας κατευθείαν στο PS3 χωρίς να τα αποθηκεύετε στον σκληρό του PS3? Θέλετε να ακούτε μουσική απτό pc σας στο ps3? Η να βλέπετε εικόνες? Ε τότε αυτός ο οδηγός είναι για εσάς!!


    Λίγα πράγματα για το PMS (PS3 Media Server)

    Με το PMS θα μπορείτε πανεύκολα να παίξετε που πολυμέσα που έχετε αποθηκευμένα στο PC σας κατευθείαν στο PS3 σας μέσω του XMB (Cross Media Bar).
    Για παράδειγμα να δείτε ταινίες που είναι σε μορφή divx,avi,mkv με ενσωματωμένους ή μη υπότιτλους, να ακούσετε την μουσική σας, να δείτε τις φωτογραφίες σας.
    Λοιπόν, θα χρειαστείτε το δωρεάν πρόγραμμα PS3 Media Server το οποίο μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω link:

    http://ps3mediaserver.googlecode.com...ws-1.10.51.exe

    Επίσης θα χρειαστείτε ένα καλώδιο ethernet το οποίο θα το συνδέσετε στο router του modem σας και στο PS3 επίσης να σημειώσω ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και την ασύρματη σύνδεση του modem αλλά θα ήταν καλύτερα ένα ethernet καλώδιο για άμεση σύνδεση γιατί αν πάμε να δούμε μια ταινία π.χ. και έχουμε κάνει ασύρματη σύνδεση το PS3 δεν ξέρω κατά πόσo θα μπορέσετε να την δείτε απροβλημάτιστα οπότε καλύτερα συνδέσετε το PS3 με ένα ethernet καλώδιο.

    Μόλις λοιπόν εγκαταστήσουμε το πρόγραμμα στο pc είμαστε έτοιμοι να το τρέξουμε.

    Αν στην κεντρική οθόνη του προγράμματος βλέπουμε την κονσόλα του PS3 τότε έχουμε κάνει σωστή σύνδεση μεταξύ της κονσολας και του υπολογιστη!! Πρέπει να είναι σε λειτουργια το PS3 όμως! (εικ. 1)

    Τώρα θα πρέπει να ρυθμίσουμε την λειτουργία για να βλέπουμε σωστά τους υπότιτλους γιατί αν δεν το κάνουμε θα εμφανίζει τους υπότιτλους με κινέζικους χαρακτήρες. Οπότε πάμε ρυθμίσεις Transcoding,Mencoder και στις ρυθμίσεις υποτίτλων αλλάζουμε εκεί που λέει κωδικοσελίδα υποτίτλων το cp1252 σε cp1253 (εικ. 2)

    Αυτό ήταν! Τώρα απλά πηγαίνετε στο ps3 και μπαίνετε εκεί που αναγράφεται το «όνομα» του υπολογιστή σας ως Media Server και θα βλέπετε πλέον τους φακέλους που είναι αποθηκευμένοι στο pc!




    (Εικ. 1)


    (Εικ. 2)


    Εχω κατι προβληματα με τις εικονες του guide(τις ειχα παρει απο αλλου) και δεν μπορω για καποιο λογο να τις ανεβασω. Θα προπαθησω να τις ξανατραβηξω μονος μου και θα τις ανεβασω καποια στιγμη στις επομενες μερουλες...

    EDIT: Τελικα το εκανα τωρα! Οταν βρω χρονο θα κανω και καποιες ορθογραφικες διορθωσεις (τονους κτλ ).
    ___________________________________


    *****Παρακάτω ένα guide από τον stein3x για αυτούς που αντιμετωπίζουν προβλήματα, για το πως να κάνουν τις σωστές ρυθμίσεις στον υπολογιστή τους αλλά και μέσα στο πρόγραμμα...είναι παρα πολυ καλο και θα βοηθήσει πολλούς.

    Όποιος το θεωρει ωραιο το παρακάτω guide να δωσει το +rep του στον stein3x και οχι σε εμενα μιας και δικό μου είναι μόνο το πρώτο guide αυτού του ποστ. Θα βρειτε ποστ του παρακάτω.

    _____________________________________

    stein3x:

    Λοιπόν παιδιά για να τρέξετε τον PMS θα πρέπει πρώτα να ρυθμήσετε κάποια πραγματάκια πριν τον εγκαταστήσετε.

    Καλό θα ήτανε:
    ι)να απεγκαταστήσετε ότι codecs έχετε (δουλέυει και με άλλους πχ k-lite αλλά καλό είναι να χρησιμοποιήσετε το cccp),ιι)απεγκαταστήστε επίσης το avisynth.

    Οδηγός βήμα-βήμα

    *Optional

    Για καλύτερο αποτέλεσμα ιδιαίτερα για στην κωδικοποίηση video για όσους δεν έχουνε δυνατό επεξεργαστή και έχουνε κάρτα Nvidia με δυνατότητες CUBA να χρησιμοποιήσετε την τελευταία έκδοση του CoreAVC (δεν είναι free) καθώς το όλο βάρος "πέφτει" στην GPU


    Βήμα 1)Είτε εγκαταστήσετε το CoreAVC είτε όχι κατεβάστε και εγκαταστήστε το Avisynth 2.5.7 και ΌΧΙ την 2.5.8 καθώς πολλές φορές οδηγεί σε ανεξήγητα σπασίματα στο video

    Βήμα 2)Κατεβάστε και εγκαταστήστε το cccp (Combined Community Codec Pack, μπορεί να είναι ποιό παλίο από το k-lite αλλά έχει τους απολήτους απαρέτητους codecs για το σύστημα σας και πάιζει τα ΠΑΝΤΑ)

    - Αφού το εγκαταστήσετε θα σας ανοίξει ένα παράθηρο με ρυθμήσεις.
    Βάλτε τα εξής


    Στο 1) εάν δεν έχετε εγκαταστήσει το CoreAVC ενεργοποιήστε την επιλογή MT και απενεργοποιήστε την επιλογή H.264/AVC.Εάν εγκαταστήσατε το CoreAVC απενεργοποιήστε και το MT και το H.264/AVC.

    Στο 2) απενεργοποιήστε τα εξής διότι θα εγκαταστήσουμε ποιό κάτω το AC3Filter οπότε δεν χρειάζετε να αναλαμβάνει το FFdshow Audiο decoder για τα συγκεκριμένα.

    Στο 3) επιλέξτε ότι αρμόζει στο σύστημά σας.

    4)Πατήστε "next" και εκέι που λέει Haali media splitter τσεκάρετε και το "Autoload VSfiler και από κάτω που λέει VSfilter τσεκάρετε το "VSfilter Subpicture Pre-Buffering"

    Σημαντικό Βήμα
    Αντιγράψτε από τον φάκελο "filters" του CCCP (βρίσκετε εκεί όπου το εγκαταστήσατε) το αρχείο VSFILTER.DLL και επικολείστε το στον φάκελο "Plugins" του Avisynth


    Βήμα 3)Κατεβάστε και εγκαταστήστε το AC3Filer (τελευταία έκδοση 1.63b) και μην ξεχάσετε να ρυθμήσετε το configuration των speaker sas από το πρόγραμα (5,1 , 2,1 ...)

    Τέλος εγκαταστήστε το PMS



    *Μπορείτε να εγκαταστήσετε και beta εκδόσεις,έκδοση με έκδοση προσφέρεται όλο και κάτι παραπάνω αλλά προς το παρών δουλέψτε με την stable

    Εδώ υπάρχουν οι εκδόσεις καθώς και οι νέες όταν βγαίνουν


    Σύνδεση PS3 - PC

    Συνδέστε το ps3 με το PC κατευθείαν γιατί είναι πιθανόν να έχετε gigabit ethernet και αν το συνδέσετε με router το οποίο θα έχει σύγουρα 100άρι switch να πάει στράφι το extra bandwidth το οποίο χρειάζετε για το streaming 1080p video με τις μέγιστες ρυθμήσεις

    Πηγαίνετε (για windows 7/vista) Control Panel/Network and sharing Center/Change adapter settings (στα αριστερά) και δεξί κλίκ Local area connection και properties.Μετά πηγένετε στο internet protocol version 4 και πατήστε Properties.Μετά τσεκάρετε το "Use the following ip adress" και βάλτε στο ip adress 192.168.1.1 ,στο subnet πατήστε σε ένα κενό και θα μπούν αυτόματα και τέλος στο default gateway βάλτε 1 - 1 - 1 - 1 .Πατήστε ΟΚ και μετά πηγαίνετε στο ps3 σας

    Πηγαίνετε στις ρυθμήσεις του Internet Connection Settings και πατήστε custom,επιλέξτε wired connection ,μετά manual settings.


    Στην καρτέλα IP Address Setting

    επιλέξτε manual και βάλτε στο ip adress 192.168.1.2 και στο gateway ότι και στο pc,πατήστε next

    Στο DHCP βάλτε do not set


    μετά automatic στο DNS settings


    μετά MTU στο automatic


    μετά στο proxy server do not set


    και τέλος στο uPnP enable


    Αυτό ήτανε..το ps3 είναι συνδεδεμένο με το pc



    Ρύθμηση του PMS

    Το PMS θέλει ρύθμισμα ανάλογα με το πόσο δυνατό μηχάνημα έχετε.

    Αφού το εγκαταστήσετε ανοίξτε το και στην κεντρική οθόνη θα ψάξει να βρεί το ps3.Αν όλα πήγαν σωστά θα σας εμφανήσει ότι βρήκε το Ps3.

    Μεταβείτε στο menu Trancoding Settings


    Στο πρώτο κουτάκι που έχω κυκλώσει βάλτε 600
    Αυτο είναι το buffer όσο αυτό είναι γεμάτο θα παίζει η ταινία,σκευτήτε το σαν το buffer στα online video.
    Ανάλογα με το πόσο δυνατό pc έχετε (και τι settings/codecs έχετε βάλει) θα γεμίζει ποιο γρήγορα ή θα αδείαζει ποιό γρήγορα.

    Το δεύτερο κουτάκι αφορά το DTS στο video εάν έχει.Τσεκάρετε το αν έχετε αποδικωποιητή για DTS (υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό)

    Το 3 κουτάκι είναι και το ΠΟΙΟ σημαντικό αφού αφορά την ποιότητα του βίντεο και το bitrate.

    Αν βάλατε αυτα που σας είπα παραπάνω τότε μπορείτε άνετότατα να streamάρετε (με την προϋπόθεση ότι έχετε gb στο pc) 1080p με ένα Core2Duo 6600 και μια 8800gt τα οποία έχω και εγώ (o cpu μου είναι overclocked στα 3.2)

    Την καλύτερη ποιότητα προσφέρει η επιλογή που λέει ...lossless quality."Παίξτε" λίγο με αυτά τα settings μέχρι να βρείτε το ιδανικό.


    Στο menu του mencoder τώρα επιλέξτε στο subtitles codepage greek για ελληνικά

    Και επιπλέον απενεργοποιήστε την επιλογή ποιό πάνω "Enhanced multicore support for h264 content" καθως ο mencoder ΔΕΝ είναι multithreaded εφαρμογή και μπορεί να δημιουργήσει κολήματα στα video σας,δοκιμάστε το και αν σας δουλεύει αφήστε το τσεκαρισμένο


    Αυτά ήτανε όλα,ελπίζω να βοήθησα με αυτόν τον οδηγό

    Καλές προβολές...
    :cheers:
    Last edited by Zeichef; 08-02-2010 at 23:54.
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

  2. #2
    Elite wesker's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Athens
    Posts
    598
    PSN ID
    Clopyright
    Name
    Φίλιππος

    Default

    Όταν κάνω streaming μια ταινία ΗD ή Full HD έχω σπασίματα στην εικόνα. Καμιά βοήθεια;
    Wesker here. Yes, I read you loud and clear. Yes, the S.T.A.R.S. team is in position. Everything is ready. Everything.

  3. #3
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by wesker View Post
    Όταν κάνω streaming μια ταινία ΗD ή Full HD έχω σπασίματα στην εικόνα. Καμιά βοήθεια;
    Φίλε μου επειδή το έχω ψιλοψάξει το όλο πρόγραμα μέχρι να το φέρω στα μέτρα μου διότι θέλει ρύθμησμα,οι default ρυθμήσεις δεν είναι και ότι καλήτερες καθώς διαφέρουν από pc σε pc ανάλογα με το πόσο "δυνατό" είναι.

    Καταρχάς:
    1)πως το έχεις συνδέσει με το ps3 κατεφθείαν ή μέσο router?
    Διότι μέσω router θα συνδέεται με 100άρι switch (το ποιό λογικό γιατί 1000άρι είναι πολύ ακριβό) ενώ το pc σου μπορεί να έχει 1000άρι switch (gb controller) με απότέλεσμα όταν κάνεις streaming 1080p ταινία με 100άρι να έχεις κολήματα και ας είναι γρήγορα το pc σου.

    2)Το pc σου είναι δυνατό?πες μου λιγο το configuration σου

    3)Παίζουνε σπουδαίο ρόλο τα codecs που έχεις εγκαταστήσει,ποία και τι ρυθμήσεις έχεις κάνει
    Last edited by stein3x; 08-02-2010 at 02:03.


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  4. #4

    Default

    Παιδια μια ερωτηση εχω το Ps3 250gb πως μπορω να αποθηκευσω αρχεια μεσα στο Ps3 ?? εχω δοκιμασει με usb stick το αναγνωριζει αλλα οταν παω να το ανοιξω για να δω τα αρχεια που εχω βαλει δειχνει να ειναι αδειο..

  5. #5
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by Smak5 View Post
    Παιδια μια ερωτηση εχω το Ps3 250gb πως μπορω να αποθηκευσω αρχεια μεσα στο Ps3 ?? εχω δοκιμασει με usb stick το αναγνωριζει αλλα οταν παω να το ανοιξω για να δω τα αρχεια που εχω βαλει δειχνει να ειναι αδειο..
    Κάνε τα εξης ,,αν και δεν νομίζω πως είναι το κατάλληλο thread αυτό..
    1)Το usb πρέπει να είναι φορμαρισμένο σε fat32
    2)Φτιάξε μές στο usb τους εξής φακέλους:

    VIDEO
    PHOTO
    MUSIC

    και βάλε την μουσική/φωτογραφίες/ (video μόνο αν είσαι σίγουρος πως θα τα αναγνωρίζει το ps3) σου στο ανάλογο φάκελο

    Μετά βάλε το usb στο ps3 και πήγαινε ανάλογα με το τι θές στο XMB
    πχ. θες εικόνες?πήγαινε στο photos στο XMB και πάτα το Δ στο usb και "view all" αν θυμάμε καλά..Αναλόγως και για τις φωτογραφίες/videos


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  6. #6

    Default

    Ρε παιδια εχω ενα acer incorporated Intel(R) Atom(TM)
    CPU N270 @ 1.60GHz
    1.60GHz, 0,99GB RAM

    Δεν ξερω πολλα απο υπολογιστες:Thud:

    Παιζει με καποιο τροπο (χωρις να παρω αλλο) να δω mkv ταινιες(720 ή 1080)
    μέσω PSM στο PS3???

    Αν ναι,με ποιο τροπο?(ειτε συνδεσμολογια είτε προγραμμα)

    Ευχαριστω :hungry:

  7. #7
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by GeoK View Post
    Ρε παιδια εχω ενα acer incorporated Intel(R) Atom(TM)
    CPU N270 @ 1.60GHz
    1.60GHz, 0,99GB RAM

    Δεν ξερω πολλα απο υπολογιστες:Thud:

    Παιζει με καποιο τροπο (χωρις να παρω αλλο) να δω mkv ταινιες(720 ή 1080)
    μέσω PSM στο PS3???

    Αν ναι,με ποιο τροπο?(ειτε συνδεσμολογια είτε προγραμμα)

    Ευχαριστω :hungry:
    Geok ο φορητός σου είναι αρκετά αδύναμος για να κάνεις κωδικοποίηση και ταυτόχρονα streaming στο ps3,ιδιαίτερα 1080p καλήτερα ξέχνα το.720p ίσως να γίνετε δεν ξέρω αυτό θα το τσεκάρεις εσύ.

    1)Καταρχάς θα συνδέσεις το ps3 με lan με το φορητό για να δεις ταινίες

    2)Τρέχει το laptop 1080p ικανοποιητικά?ή κολάει?

    3)Τί codecs έχεις εγκατεστημένους?


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  8. #8

    Default

    Καταρχας ευχαριστω που απαντησες!!

    δεν τα παω καλα με την τεχνολογια τωρα αρχιζω να ψαχνομαι,
    οποτε μπορει να πεταξω και καμια βλακια.

    1) εννοεις μεσω τοπικης συνδεσης με καλωδιο ethernet(απο το pc κατευθειαν στο ps3).
    το προσπαθησα εχθες αλλα δεν το καταφερα.
    μαλλον εκανα κανα λαθος στο ip ή dns

    2)με ποιο προγραμμα αναπαραγω mkv??δεν το εχω δοκιμασει.*

    3)τα codecs δεν ξερω τι ειναι, αλλα εχθες διαβασα για Avisynth 2.5 και το εγκατεστησα
    αλλα δεν ηξερα να κανω κατι αλλο


    Το ξερω πως ο υπολογιστης ειναι αδυναμος, αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι(αυτο το κερδισα). απλα μεχρι να καταφερω να αγορασω κατι καλο(ελπιζω συντομα) μηπως καταφερω να δω καμια HD μεσω ps3.



    *κατεβασα ενα mkplayer αλλα και τα 720 και 1080 παιζουν σαν γρηγορο replay..
    Last edited by GeoK; 08-02-2010 at 20:03.

  9. #9
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default Οδηγός για την ρύθμηση του PMS

    Λοιπόν παιδιά για να τρέξετε τον PMS θα πρέπει πρώτα να ρυθμήσετε κάποια πραγματάκια πριν τον εγκαταστήσετε.

    Καλό θα ήτανε:
    ι)να απεγκαταστήσετε ότι codecs έχετε (δουλέυει και με άλλους πχ k-lite αλλά καλό είναι να χρησιμοποιήσετε το cccp),ιι)απεγκαταστήστε επίσης το avisynth.

    Οδηγός βήμα-βήμα

    *Optional

    Για καλύτερο αποτέλεσμα ιδιαίτερα για στην κωδικοποίηση video για όσους δεν έχουνε δυνατό επεξεργαστή και έχουνε κάρτα Nvidia με δυνατότητες CUBA να χρησιμοποιήσετε την τελευταία έκδοση του CoreAVC (δεν είναι free) καθώς το όλο βάρος "πέφτει" στην GPU


    Βήμα 1)Είτε εγκαταστήσετε το CoreAVC είτε όχι κατεβάστε και εγκαταστήστε το Avisynth 2.5.7 και ΌΧΙ την 2.5.8 καθώς πολλές φορές οδηγεί σε ανεξήγητα σπασίματα στο video

    Βήμα 2)Κατεβάστε και εγκαταστήστε το cccp (Combined Community Codec Pack, μπορεί να είναι ποιό παλίο από το k-lite αλλά έχει τους απολήτους απαρέτητους codecs για το σύστημα σας και πάιζει τα ΠΑΝΤΑ)

    - Αφού το εγκαταστήσετε θα σας ανοίξει ένα παράθηρο με ρυθμήσεις.
    Βάλτε τα εξής


    Στο 1) εάν δεν έχετε εγκαταστήσει το CoreAVC ενεργοποιήστε την επιλογή MT και απενεργοποιήστε την επιλογή H.264/AVC.Εάν εγκαταστήσατε το CoreAVC απενεργοποιήστε και το MT και το H.264/AVC.

    Στο 2) απενεργοποιήστε τα εξής διότι θα εγκαταστήσουμε ποιό κάτω το AC3Filter οπότε δεν χρειάζετε να αναλαμβάνει το FFdshow Audiο decoder για τα συγκεκριμένα.

    Στο 3) επιλέξτε ότι αρμόζει στο σύστημά σας.

    4)Πατήστε "next" και εκέι που λέει Haali media splitter τσεκάρετε και το "Autoload VSfiler και από κάτω που λέει VSfilter τσεκάρετε το "VSfilter Subpicture Pre-Buffering"

    Σημαντικό Βήμα
    Αντιγράψτε από τον φάκελο "filters" του CCCP (βρίσκετε εκεί όπου το εγκαταστήσατε) το αρχείο VSFILTER.DLL και επικολείστε το στον φάκελο "Plugins" του Avisynth


    Βήμα 3)Κατεβάστε και εγκαταστήστε το AC3Filer (τελευταία έκδοση 1.63b) και μην ξεχάσετε να ρυθμήσετε το configuration των speaker sas από το πρόγραμα (5,1 , 2,1 ...)

    Τέλος εγκαταστήστε το PMS

    *Μπορείτε να εγκαταστήσετε και beta εκδόσεις,έκδοση με έκδοση προσφέρεται όλο και κάτι παραπάνω αλλά προς το παρών δουλέψτε με την stable

    Εδώ υπάρχουν οι εκδόσεις καθώς και οι νέες όταν βγαίνουν


    Σύνδεση PS3 - PC

    Συνδέστε το ps3 με το PC κατευθείαν γιατί είναι πιθανόν να έχετε gigabit ethernet και αν το συνδέσετε με router το οποίο θα έχει σύγουρα 100άρι switch να πάει στράφι το extra bandwidth το οποίο χρειάζετε για το streaming 1080p video με τις μέγιστες ρυθμήσεις

    Πηγαίνετε (για windows 7/vista) Control Panel/Network and sharing Center/Change adapter settings (στα αριστερά) και δεξί κλίκ Local area connection και properties.Μετά πηγένετε στο internet protocol version 4 και πατήστε Properties.Μετά τσεκάρετε το "Use the following ip adress" και βάλτε στο ip adress 192.168.1.1 ,στο subnet πατήστε σε ένα κενό και θα μπούν αυτόματα και τέλος στο default gateway βάλτε 1 - 1 - 1 - 1 .Πατήστε ΟΚ και μετά πηγαίνετε στο ps3 σας

    Πηγαίνετε στις ρυθμήσεις του Internet Connection Settings και πατήστε custom,επιλέξτε wired connection ,μετά manual settings.


    Στην καρτέλα IP Address Setting

    επιλέξτε manual και βάλτε στο ip adress 192.168.1.2 και στο gateway ότι και στο pc,πατήστε next

    Στο DHCP βάλτε do not set


    μετά automatic στο DNS settings


    μετά MTU στο automatic


    μετά στο proxy server do not set


    και τέλος στο uPnP enable


    Αυτό ήτανε..το ps3 είναι συνδεδεμένο με το pc



    Ρύθμηση του PMS

    Το PMS θέλει ρύθμισμα ανάλογα με το πόσο δυνατό μηχάνημα έχετε.

    Αφού το εγκαταστήσετε ανοίξτε το και στην κεντρική οθόνη θα ψάξει να βρεί το ps3.Αν όλα πήγαν σωστά θα σας εμφανήσει ότι βρήκε το Ps3.

    Μεταβείτε στο menu Trancoding Settings


    Στο πρώτο κουτάκι που έχω κυκλώσει βάλτε 600
    Αυτο είναι το buffer όσο αυτό είναι γεμάτο θα παίζει η ταινία,σκευτήτε το σαν το buffer στα online video.
    Ανάλογα με το πόσο δυνατό pc έχετε (και τι settings/codecs έχετε βάλει) θα γεμίζει ποιο γρήγορα ή θα αδείαζει ποιό γρήγορα.

    Το δεύτερο κουτάκι αφορά το DTS στο video εάν έχει.Τσεκάρετε το αν έχετε αποδικωποιητή για DTS (υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό)

    Το 3 κουτάκι είναι και το ΠΟΙΟ σημαντικό αφού αφορά την ποιότητα του βίντεο και το bitrate.

    Αν βάλατε αυτα που σας είπα παραπάνω τότε μπορείτε άνετότατα να streamάρετε (με την προϋπόθεση ότι έχετε gb στο pc) 1080p με ένα Core2Duo 6600 και μια 8800gt τα οποία έχω και εγώ (o cpu μου είναι overclocked στα 3.2)

    Την καλύτερη ποιότητα προσφέρει η επιλογή που λέει ...lossless quality."Παίξτε" λίγο με αυτά τα settings μέχρι να βρείτε το ιδανικό.


    Στο menu του mencoder τώρα επιλέξτε στο subtitles codepage greek για ελληνικά

    Και επιπλέον απενεργοποιήστε την επιλογή ποιό πάνω "Enhanced multicore support for h264 content" καθως ο mencoder ΔΕΝ είναι multithreaded εφαρμογή και μπορεί να δημιουργήσει κολήματα στα video σας,δοκιμάστε το και αν σας δουλεύει αφήστε το τσεκαρισμένο


    Αυτά ήτανε όλα,ελπίζω να βοήθησα με αυτόν τον οδηγό

    Καλές προβολές...
    :cheers:
    Last edited by stein3x; 08-02-2010 at 22:56.


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  10. #10

    Default

    Πωωω!!!! φιλε εισαι απαιχτος!!! :bowdown:

    ευχαριστω πολυ!!!αν δεν τα καταφέρω με το "μηχανάκι μου" σιγουρα θα βοηθησεις
    πολυ κοσμο.

    πολυ καλη δουλεια!!:1appl:

    θα δοκιμασω και θα σου πω :wave:

  11. #11
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default

    ^^Παρα πολυ καλο, μπραβο! Θα βοηθησει παρα πολυ αυτους που εχουν προβληματα με το transcoding. Ειδα και το pm σου, ναι φυσικα και θα το προσθεσω στο αρχικο μου ποστ(τα credits δικα σου ) καποια στιγμη σημερα..
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

  12. #12
    Advanced Member Noobios's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Maui, Hawai
    Posts
    422

    Default

    Βασικα, εγω κανω το στρεαμ μεσω ρουτερ. Το εκανα ασυρματα με το ρουτερ κ το πσ3 σε αποσταση ουτε 2 μετρα κ επρεπε να ριξω ποιοτητα αρκετα. Παντα μιλαμε με υποτιτλους μη ενσωματωμενους. Τελικα, το συνδεσα με καλωδιο εθερνετ....ειχε καποια διαφορα..αλλα οχι το lossless που περιμενα να δω. Φταιει το CPU που ειναι Dual Core 1.9 κ η καρτα γραφικων 4670? Μαλλον αυτο πρεπει να ειναι..αλλα πιστευα πως θα ειναι αρκετα. Επισης, να πω οτι δε μιλαμε για 1080ρ. Μαχ 720ρ κ ριπς κανονικης ποιοτητας.

  13. #13
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by Noobios View Post
    Βασικα, εγω κανω το στρεαμ μεσω ρουτερ. Το εκανα ασυρματα με το ρουτερ κ το πσ3 σε αποσταση ουτε 2 μετρα κ επρεπε να ριξω ποιοτητα αρκετα. Παντα μιλαμε με υποτιτλους μη ενσωματωμενους. Τελικα, το συνδεσα με καλωδιο εθερνετ....ειχε καποια διαφορα..αλλα οχι το lossless που περιμενα να δω. Φταιει το CPU που ειναι Dual Core 1.9 κ η καρτα γραφικων 4670? Μαλλον αυτο πρεπει να ειναι..αλλα πιστευα πως θα ειναι αρκετα. Επισης, να πω οτι δε μιλαμε για 1080ρ. Μαχ 720ρ κ ριπς κανονικης ποιοτητας.
    Ναι Noobios δεν φτάνει το pc για encoding και streaming σε υψηλά bitrates=ποιότητα για 720p (για 1080p ούτε λόγος).Επίσης η Ati δεν σε βοηθάει αν έχεις το CoreAVC ώστε να αναλαμβάνει αυτή όλο το φόρτο από τον επεξεργαστή παρά μόνο της nvidia οι gpus από 8800 και μετά νομίζω.

    Δοκίμασε τπτ από αυτά που έχω γράψει ποιό πάνω μήπως γίνει κάτι καλύτερο


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  14. #14
    Advanced Member Noobios's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Maui, Hawai
    Posts
    422

    Default

    Θα αρχισω τις δοκιμες αυριο. Κριμα γιατι νομιζα οτι τουλαχιστον 720ρ θα το επαιζε κ νομιζα απλα οτι ηταν θεμα bandwidth και κατεφυγα σε καλωδιο. Θα ποσταρω αποτελεσματα.

  15. #15

    Default

    Μηπως γινεται να πεις πως γινεται η συνδεση Pc-ps3 στα XP.

  16. #16
    Elite Heatspreader's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Άρτεμις
    Posts
    693
    PSN ID
    Lafas1987

    Default

    Όσο ψάχνω το Playstation 3, τόσο περισσότερο μου αρέσει. Φοβερές δυνατότητες και μπράβο!

    Χθες είπα να κάνω Media Server το PC μου, για να δω τέλος πάντων τι είναι αυτή η λειτουργία.
    Δεν το έχω βέβαια τόσο ανάγκη γιατί έχω συνδέσει και το PC με την TV, οπότε τις ταινίες τις βλέπω από το PC κατευθείαν.


    Όταν αναπαράγω αρχεία mkv 1080p, πολλές φορές σε κάποια σημεία το Frame Rate πέφτει αισθητά. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό? Δεν φτάνουν τα 100mbit της σύνδεσης δικτύου? Αν ναι τι πρέπει να κάνω?
    Ο Router μου είναι US Robotics 9108 και τα έχω συνδέσει τόσο το PC όσο και το Playstation 3 με Ethernet καλώδιο, πάνω στον Router.

    Ευχαριστώ.
    iMac 27" (mid 2011) Intel i5 2.7GHz, 12GB RAM, Mac OSX 10.9 Mavericks / Magic Trackpad / Time Machine WD myBook 2TB / Samsung Galaxy Note 3 32GB + SD 64GB | White / Behringer MS20 / D Link USB Hub / Panasonic TXP46S20E (46") / APC Back-UPS 1500VA

    AMD FX 8320 @4.4GHz 1.40V / Corsair H100i / ASRock 990FX Extreme 9 / 16GB Kingston HyperX 1600MHZ / 2-way SLI Gigabyte nvidia GTX 650 Ti Boost 2GB OC Edition / Samsung 840 EVO 500GB / Seagate 3TB 7.200rpm / Corsair Special Edition White Graphite Series 600T / Corsair RM750 / Windows 7 Ultimate x64 SP1 / Samsung 245B Plus / Samsung 40M86 (40") / Logitech Z5500 / Logitech Performance MX/ Coolermaster Devastator Keyboard/ APC Back-UPS 1100VA
    Playstation 3 40GB (400GB HDD Installed) / Playstation 4 500GB




  17. #17
    Elite wesker's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Athens
    Posts
    598
    PSN ID
    Clopyright
    Name
    Φίλιππος

    Default

    Nα ρωτήσω και κάτι άλλο. Πάω να κάνω αναπαραγωγή ενός mkv και το PSM κλείνει και διακόπτεται η αναπαραγωγή. Όχι σε όλα τα video, μόνο στα mkv. Καμιά ιδέα;
    Wesker here. Yes, I read you loud and clear. Yes, the S.T.A.R.S. team is in position. Everything is ready. Everything.

  18. #18
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Heatspreader View Post
    Όταν αναπαράγω αρχεία mkv 1080p, πολλές φορές σε κάποια σημεία το Frame Rate πέφτει αισθητά. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό? Δεν φτάνουν τα 100mbit της σύνδεσης δικτύου? Αν ναι τι πρέπει να κάνω?
    δεν ειναι θεμα δικτυου , αλλα CPU και σε εμενα το κανει αυτο κυριως σε εργα που ειναι 16:9 και ειναι ακριβως 1920Χ1080 , σε αλλα που ειναι 2,35:1 δεν θυμαμαι να εχω δει προβλημα, μιας και αυτα εχουν λιγο χαμηλοτερη αναλυση.

    Μην ξεχνας οτι ζητας απο τον επεξεργαστη σου, να κανει decode ενα h264 Full HD video και μετα re-encode στην ιδια αναλυση αλλα σε mpeg2.

  19. #19
    Elite Heatspreader's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Άρτεμις
    Posts
    693
    PSN ID
    Lafas1987

    Default

    Είσαι σίγουρος ότι θέμα CPU? Γιατί είναι λίγο τραγικό αν ένας Q6600 στα 3,6Ghz να κωλώνει...
    Παρόλα αυτά δεν μπορώ να δώσω την επεξεργασία στη κάρτα γραφικών?

    Edit:
    Πως γίνεται να είναι CPU? Από τη στιγμή που το Usage είναι πολύ χαμηλό όταν βλέπω mkv στο PS3.
    Last edited by Heatspreader; 10-02-2010 at 01:08.
    iMac 27" (mid 2011) Intel i5 2.7GHz, 12GB RAM, Mac OSX 10.9 Mavericks / Magic Trackpad / Time Machine WD myBook 2TB / Samsung Galaxy Note 3 32GB + SD 64GB | White / Behringer MS20 / D Link USB Hub / Panasonic TXP46S20E (46") / APC Back-UPS 1500VA

    AMD FX 8320 @4.4GHz 1.40V / Corsair H100i / ASRock 990FX Extreme 9 / 16GB Kingston HyperX 1600MHZ / 2-way SLI Gigabyte nvidia GTX 650 Ti Boost 2GB OC Edition / Samsung 840 EVO 500GB / Seagate 3TB 7.200rpm / Corsair Special Edition White Graphite Series 600T / Corsair RM750 / Windows 7 Ultimate x64 SP1 / Samsung 245B Plus / Samsung 40M86 (40") / Logitech Z5500 / Logitech Performance MX/ Coolermaster Devastator Keyboard/ APC Back-UPS 1100VA
    Playstation 3 40GB (400GB HDD Installed) / Playstation 4 500GB




  20. #20
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Heatspreader View Post
    Είσαι σίγουρος ότι θέμα CPU? Γιατί είναι λίγο τραγικό αν ένας Q6600 στα 3,6Ghz να κωλώνει...
    Παρόλα αυτά δεν μπορώ να δώσω την επεξεργασία στη κάρτα γραφικών?

    Edit:
    Πως γίνεται να είναι CPU? Από τη στιγμή που το Usage είναι πολύ χαμηλό όταν βλέπω mkv στο PS3.
    δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση, το sream ποτε δεν φτανει τα 100mbit, ουτε καν το 1/3 δεν φτανει, και δευτερον ο mencoder ειναι software μονο δεν χρησιμοποιει gpu.

Page 1 of 17 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •