Page 7 of 17 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 121 to 140 of 335

Thread: PS3 Media Server Tutorial

  1. #121

    Default

    Παντως οσοι εχετε ακομα κολληματα και μετα το tutorial της πρωτης σελιδας καντε και μια δοκιμη με K-Lite codec pack...απλως καντε install την full εκδοση,μην αλλαξετε κατι στις default ρυθμισεις και μην κανετε install το avisynth.


  2. #122

    Default

    Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ για τον οδηγό της πρώτης σελίδας, όλα όσα θέλω δουλεύουν κανονικά, χωρίς καν τους codecs και τα extra προγραμματάκια, μέσω ethernet σύνδεσης στο router. Έχω ένα προβληματάκι όμως, το οποίο δεν ξέρω καν αν είναι του PMS ή του PS3 γενικά (νέος κάτοχος γαρ). Τα αρχεία (μουσικής κυρίως) που χρησιμοποιούν ελληνική γραμματοσειρά στο όνομα τους δεν προβάλλονται σωστά και φαίνονται ως τα γνωστά κινέζικα. Ξέρετε τι φταίει;

  3. #123
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default

    ^^Ποιο firmware εχεις στο ps3 σου? Τα 2 πρωτα χρονια το ps3 δεν αναγνωριζε καλα τους ελληνικους χαρακτηρες και φτιαχτηκε αργοτερα με ενα update δεν θυμαμαι ομως ποιο...
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

  4. #124

    Default

    Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω σε μερικά videos πρόβλημα,μου τα βγάζει corrupted file νομίζω και δεν μπορεί να τα παίξει.
    Τουλάχιστον είναι πολύ λίγα τα προβληματικά videos.
    Επίσης έχω πάλι πρόβλημα σε μερικά video με τον ήχο που είναι ασυγχρόνιστος...
    Any ideas?

  5. #125

    Default

    Quote Originally Posted by ksemparkos View Post
    Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω σε μερικά videos πρόβλημα,μου τα βγάζει corrupted file νομίζω και δεν μπορεί να τα παίξει.
    Τουλάχιστον είναι πολύ λίγα τα προβληματικά videos.
    Επίσης έχω πάλι πρόβλημα σε μερικά video με τον ήχο που είναι ασυγχρόνιστος...
    Any ideas?
    Για τα βιντεο που δεν τα παιζει καθολου χρησιμοποιησε την επιλογη Avisynth/Mencoder στον φακελο #Transcode στον ιδιο φακελο με το βιντεο σου.

    Για τον συγχρονισμο παιξε με τις επιλογες A/Vsync Alternative και Fix 23.976... στον φακελο #Video Settings (στην ριζα).

  6. #126

    Default

    Quote Originally Posted by Zeichef View Post
    ^^Ποιο firmware εχεις στο ps3 σου? Τα 2 πρωτα χρονια το ps3 δεν αναγνωριζε καλα τους ελληνικους χαρακτηρες και φτιαχτηκε αργοτερα με ενα update δεν θυμαμαι ομως ποιο...
    Το 3.41 (slim). Δηλαδή σε εσάς δείχνει κανονικά τους ελληνικούς χαρακτήρες;

  7. #127
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default

    ^^Ναι...για δοκιμασε να δεις αν και στον internet browser δειχνει "κινεζικα".
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

  8. #128

    Default

    Ρε παιδια εδω και λιγες μερες ανοιγω τπ ps3 media server και δεν μου βλεπει το ps3. Δεν ειχα ποτε προβλημα και οι ρυθμησεις ειναι ολες σωστες. Τι μπορει να φταιει? Εχω windows 7!

  9. #129

    Default

    Καλησπέρα,έχω στο σπίτι μου ένα desktop με windows xp κι ένα laptop με windows 7.Το laptop όταν συνδέεται στο δίκτυο, μου το εμφανίζει κατευθείαν στο media server του ps3.Το pc πάλι δεν εμφανίζεται καθόλου κι ας έχω απενεργοποιήσει το firewall.Κατέβασα το ps3 media server v1.10.51,το pc εντοπίζει κανονικά το ps3 αλλά το ps3 πάλι δεν βλέπει τους share φακέλους.Τι να κάνω ρε παιδιά για να παίξει μου έχουν σπάσει τα νέυρα.

  10. #130
    jimchris's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Αμφιαλη-Κερατσινι
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by panther2910 View Post
    Καλησπέρα,έχω στο σπίτι μου ένα desktop με windows xp κι ένα laptop με windows 7.Το laptop όταν συνδέεται στο δίκτυο, μου το εμφανίζει κατευθείαν στο media server του ps3.Το pc πάλι δεν εμφανίζεται καθόλου κι ας έχω απενεργοποιήσει το firewall.Κατέβασα το ps3 media server v1.10.51,το pc εντοπίζει κανονικά το ps3 αλλά το ps3 πάλι δεν βλέπει τους share φακέλους.Τι να κάνω ρε παιδιά για να παίξει μου έχουν σπάσει τα νέυρα.

    Στο Ps3 media server στην επιλογη navigation/share settings εχεις βαλει να βλεπει ολα τα drives?

  11. #131
    Elite wesker's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Athens
    Posts
    598
    PSN ID
    Clopyright
    Name
    Φίλιππος

    Default

    Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Είδα οτι σε κάποιους trackers άρχισαν να βγαίνουν blu ray σε ασυπίεστη μορφή. Τα αρχεία που δίνουν οι seeders είναι σε ISO μορφή. Αυτά μπορούμε να τα κάνουμε stream στο PS3;
    Wesker here. Yes, I read you loud and clear. Yes, the S.T.A.R.S. team is in position. Everything is ready. Everything.

  12. #132
    trikoulis's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    18
    PSN ID
    trikoulis

    Default

    Καλησπέρα. Έβαλα προχθές το PMS στο PC μου, άνοιξα το PS3 και το βρήκε με την μια. Όλα αυτά ασύρματα μιας και δεν μπορώ να έχω το ρούτερ στο δωματιό μου. Έκανα μόνο τις ρυθμίσεις που λέτε στο PMS και τις ρυθμίσεις του PC με το ρούτερ. Το μοντεμ βρίσκετε στον ακριβώς πίσω τοίχο. Όταν βάζω να δω όμως mkv σε 720p αρχίζει τα κολλήματα τι άλλο μπορώ να κάνω???

    Αυτές είναι και οι δυνατότητες του PC μου:
    Επεξεργαστής : Intel pentium Dual CPU T2390 @1,86GHz
    RAM : 2,00 GB
    Κάρτα γραφικών : nvidia GeForce 84000M GS

  13. #133

    Default

    Quote Originally Posted by trikoulis View Post
    Καλησπέρα. Έβαλα προχθές το PMS στο PC μου, άνοιξα το PS3 και το βρήκε με την μια. Όλα αυτά ασύρματα μιας και δεν μπορώ να έχω το ρούτερ στο δωματιό μου. Έκανα μόνο τις ρυθμίσεις που λέτε στο PMS και τις ρυθμίσεις του PC με το ρούτερ. Το μοντεμ βρίσκετε στον ακριβώς πίσω τοίχο. Όταν βάζω να δω όμως mkv σε 720p αρχίζει τα κολλήματα τι άλλο μπορώ να κάνω???

    Αυτές είναι και οι δυνατότητες του PC μου:
    Επεξεργαστής : Intel pentium Dual CPU T2390 @1,86GHz
    RAM : 2,00 GB
    Κάρτα γραφικών : nvidia GeForce 84000M GS
    Βαλε να παιζει το mkv στο PS3 και δες την χρηση του επεξεργαστη απο την διαχειριση εργασιων. Επισης δες αν ενεργοποιησες την επιλογη Transcodin Settings> Video file engines> Mencoder > Enhanced multicore support. Επισης βαλε το coreavc.

  14. #134
    trikoulis's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    18
    PSN ID
    trikoulis

    Default

    Quote Originally Posted by jadas View Post
    Βαλε να παιζει το mkv στο PS3 και δες την χρηση του επεξεργαστη απο την διαχειριση εργασιων. Επισης δες αν ενεργοποιησες την επιλογη Transcodin Settings> Video file engines> Mencoder > Enhanced multicore support. Επισης βαλε το coreavc.
    Λοιπόν έβαλα το cccp και έκανα τις ρυθμίσεις που γράφετε...
    Έβαλα και το Avisynth 2.5.7
    Πήγα να κάνω την ρύθμιση που μου είπες αλλά δν με άφησε. Ο επεξεργαστής παίζει στο 60-70%. Η ταινία πάλι κολλάει

  15. #135
    Cool Member TAMTAKOS's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Patrasso
    Posts
    195
    PSN ID
    oGeros_Tou_Moria

    Default

    δεν κανεις τιποτα το εχω δοκιμασει, μονο αν χαμηλωσεις την αναλυση..

  16. #136
    trikoulis's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    18
    PSN ID
    trikoulis

    Default

    Από που την χαμηλώνω????

  17. #137

    Default

    Πανε Transcoding settings> common transcode settings> video quality settings.

    Εκει βαλε στο maximum bandwidth μια τιμη που αντιστοιχει στον προσαρμογεα δικτυου σου, μια τιμη 80 ειναι ενταξει αν εχεις το κλασικο 100mbit/s

    Μετα στο mpeg2 video quality settings αρχισε να παιζεις μεχρι να σε βολεψει (oσο κατεβαινεις το λιγοτερη επεξεργαστικη ισχυ χρειαζεσαι και τοσο χειροτερη ποιοτητα εχεις).

    Επισης αν εχεις CUDA το coreavc βοηθαει ΠΟΛΥ.

    Τελος, απο οτι καταλαβα ο ΗΥ σου ειναι φορητος, δοκιμασες να τον συνδεσεις κατευθειαν στην τηλεοραση ;

  18. #138

    Default

    Eno mou epeze mia xara mexri prosfata.tora teleutaia mou kanei kai emena kolpa.den exo DTS hxo kai se alla mou vgazei sfalma.Poia einai h teleutaia ekdosi tou na katevaso.tora exo tin 1.10.50
    ________
    Ocean View Condominiums Pattaya
    Last edited by Dominator46; 02-09-2011 at 17:28.

  19. #139
    trikoulis's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    18
    PSN ID
    trikoulis

    Default

    Quote Originally Posted by jadas View Post
    Πανε Transcoding settings> common transcode settings> video quality settings.

    Εκει βαλε στο maximum bandwidth μια τιμη που αντιστοιχει στον προσαρμογεα δικτυου σου, μια τιμη 80 ειναι ενταξει αν εχεις το κλασικο 100mbit/s

    Μετα στο mpeg2 video quality settings αρχισε να παιζεις μεχρι να σε βολεψει (oσο κατεβαινεις το λιγοτερη επεξεργαστικη ισχυ χρειαζεσαι και τοσο χειροτερη ποιοτητα εχεις).

    Επισης αν εχεις CUDA το coreavc βοηθαει ΠΟΛΥ.

    Τελος, απο οτι καταλαβα ο ΗΥ σου ειναι φορητος, δοκιμασες να τον συνδεσεις κατευθειαν στην τηλεοραση ;
    Ωραίος ρε φίλε. Έπαιξα λίγο με το mpeg2 video quality settings και παίζει μια χαρά τώρα... Και πάλι ευχαριστώ..

  20. #140
    Cool Member TAMTAKOS's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Patrasso
    Posts
    195
    PSN ID
    oGeros_Tou_Moria

    Default

    εγω εχω την 1.10.51 πιστευω δεν εχει διαφορα..

Page 7 of 17 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •