Page 16 of 17 FirstFirst ... 6121314151617 LastLast
Results 301 to 320 of 335

Thread: PS3 Media Server Tutorial

  1. #301

    Default

    Quote Originally Posted by jadas View Post
    Αν δεν κανω λαθος εκει που διαλεγεις την ταινια στο PS3 για ροοθηκευση απο το PMS, μπορεις να πατησεις τριγωνο και μετα Copy η κατι τετοιο.
    Ο λογος που το ρωτησα ειναι επειδη εχω ακουσει οτι μεσω streaming η ταινια χανει σε ποιοτητα... Παντως για να το κανω copy πρεπει να ενσωματωσω πρωτα τους ελληνικους υποτιτλους οι οποιο σημειωτεον πρεπει να ειναι ορατοι και μετα να κανω copy-paste, πραγμα που δεν ξερω κατα ποσον εφικτο ειναι αυτο...


  2. #302
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    θα μπορουσες να κανεις remux σε mp4 με τους υποτιτλους, αυτο γινεται μεν , δεν το υποστηριζει το ps3 δε, οποτε ειτε κανεις convert on the fly μεσω PMS (ποιο βολικο) ειτε κανεις καποιο αλλο ειδος convert παλι θα χασεις σε ποιοτητα, τωρα το εαν θα μπορεις να δεις την διαφορα ειναι αλλο θεμα.

  3. #303

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    θα μπορουσες να κανεις remux σε mp4 με τους υποτιτλους, αυτο γινεται μεν , δεν το υποστηριζει το ps3 δε, οποτε ειτε κανεις convert on the fly μεσω PMS (ποιο βολικο) ειτε κανεις καποιο αλλο ειδος convert παλι θα χασεις σε ποιοτητα, τωρα το εαν θα μπορεις να δεις την διαφορα ειναι αλλο θεμα.
    Ωραια πως γινεται convert on the fly μεσω PMS??
    Για την ποιοτητα τωρα το ξερω οτι θα χω μια μικρη απωλεια απλως θελω αυτη να μην ειναι καν ορατη...

  4. #304
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    το εγκαθιστας και αυτοματα βλεπεις ολους τους δισκους σου απο το pc στο ps3, το transcoding γινεται για οσα αρχεια δεν μπορει να παιξει το ps3 native, απλα θελει καλη CPU και καλο δικτυο (gigabit) εαν μιλαμε για 1080p αρχεια.
    Οι υποτιτλοι γινονται στην ουσια render μαζι με την εικονα και ο ηχος εαν ειναι DTS γινεται AC3, επισης το video πλεον το βλεπεις σαν mpeg2.

  5. #305

    Default

    Θα ηθελα να ρωτησω κατι?
    Εχω το ενσυρματο δυκτιο,ολα πανε ρολοι με pms kai δυκτιο,οι ταινιες που κατεβαζω παιζουν κανονικα χωρις σπασιματα mkv 720&1080.
    Χθες κατεβασα το Avatar,45 gb Blue-Ray (RED_BIRD_2D_F3),υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι πρεπει να κανω για να streamαρω την παραπανω ταινια?
    Εχω μπερδευτει.Δεν ειναι οπως τα αλλα αρχεια,και οταν παω να ανοιξω το stream πεφτει το pms (a dlna error has occurred 2104).
    Eυχαριστω..

  6. #306
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    α) δεν επαρκεί η δύναμη της CPU για το transcoding μιας ταινίας με τόσο υψηλό video/audio bit rate (transcoding είναι η διαδικασία που κάνει το PMS και κάθε άλλο παρόμοιο πρόγραμμα, για να "μεταφέρει" μια ταινία τύπου mkv στο PS3).

    β) το τοπικό δίκτυο μέσω Ethernet, υποθέτω ότι είναι 100Mbit. Εννοείται ότι μέσω Wi-Fi ΔΕΝ γίνεται να αναπαραχθεί ταινία των 45ΓΒ. Ούτε από Ethernet 100Mbit. Απαιτείται Ethernet 1Gbit.

    γ) οι λόγοι α + β μαζί. (δηλαδή το χειρότερο σενάριο).

    Λύση για το β) = αγοράζεις ένα switch 1Gbit των 15-20 ευρώ και δύο καλώδια Ethernet 1Gbit, άντε το πολύ όλα μαζί (ανάλογα και το μήκος των καλωδίων), ένα για PC--->Switch και ένα για Switch--->PS3. Κόστος (εντελώς "στο πόδι" ) πες το πολύ, 30 ευρώ.

    Λύση για το α): δυστυχώς με 30 ευρώ δεν κάνεις δουλειά, καθώς στην ουσία χρειάζεσαι νέο PC, με αρκετά πιο δυνατό συνδυασμό mobo+CPU+τύπο RAM.

    Λύση για γ): αυτονόητη α+β...

  7. #307

    Default

    Το tvercity την τρεχει κανονικα(στα γερμανικα και χωρις υποτιτλους).
    Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα δικτυωσης,αν και ειχανα σκοπο να το κανω αλλα επειδη περνω ενσυρματο internet απο το ν απαο πανω,για να γινουν ολα τα παραπανω που μου ειπες πρεπει το ρουτερ να ειναι 1000ρι πραγμα που δεν ειναι αλλα και αυτο να γινοταν ,στο δικτυο υπαρχουν δυο switch 100αρια.....παρολα αυτα η ταινια παιζει με το tvercity.μηπως ειναι θεμα του PMS

  8. #308
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    οταν την παιζεις απο το tversity πατα select και πες μας τι λεει για video και audio codec

  9. #309
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    εχμ, εξαιρετικά ενδιαφέρον.

    ορθά σε ρωτά ο Slay, πες μας τους codecs σε βίντεο - ήχο, για να έχουμε πλήρη εικόνα.

    Από αυτά που μου λες, δηλαδή ότι γίνεται transcoding μια χαρά με το tversity και παράλληλα η ταινία αναπαράγεται χωρίς "σπασίματα", τότε η δύναμη του υπολογιστή και η ταχύτητα του δικτύου επαρκεί.

    όμως πρέπει να μάθουμε τους codecs και το συνολικό bitrate, μπας και εντοπίσουμε που τραβάει το ζόρι το PMS. (πολύ περίεργο και ενδιαφέρον ταυτόχρονα, καθώς δεν μου έχει "κλωτσήσει" από πλευράς codec, το PMS ποτέ.)

  10. #310
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εγω λευτερη πιθανολογω 2 περιπτωσεις, ειτε το tversity κανει encode σε χαμηλο bitrate, οποτε περναει απο το δυκτιο, ειτε οτι κανει remux σε συμβατο format καθως ειπε οτι δεν παιζει υποτιτλους, απο την αλλη μερια το δευτερο σεναριο ειναι μαλλον ποιο απιθανο μιας και το ps3 δεν παιζει dts απο αρχειο, και θεωρω εντελως απιθανο ο ηχος στο blu-ray να ειναι AC3, εκτος και εαν κανει remux το video και transcode τον ηχο σε AC3.

  11. #311
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    χμ........η αλήθεια είναι ότι υπέθεσα, ο φίλος θα έχει "παίξει" με όλες τις ρυθμίσεις του PMS, και αφού δεν κατάφερε να transcode/stream-άρει την ταινία, τότε πόσταρε.

    ίσως να έκανα λανθασμένη υπόθεση.

    σκεπτόμενος αυτά που είπες Slay, όντως μπορεί το tversity να χαμηλώνει το bitrate τόσο ώστε να επαρκεί το 100άρι ethernet. Και κάπου εδώ σκέφτηκα ότι το ίδιο θα μπορούσε να κάνει ο φίλος και στο PMS, να ρυθμίσει δηλαδή τα settings του PMS για τα περί ήχου DTS / DD και παράλληλα, να επιλέξει χαμηλότερο bitrate στο transcoding:




  12. #312
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    να σε ρωτησω τωρα κατι που σε βρηκα, και επειδη εχω μεινει στο 1.30Β ακομα λογω cinavia, επειδη βλεπω καποιες αλλαγες στον PMS, μπορεις να εχεις μονιμα ενεργοποιημενο το lpcm αλλα ταυτοχρονα να κανει και transcode το DTS se AC3 πριν το στειλει με lpcm στον ενισχυτη? ο λογος ειναι οτι το ΗΤ μου δεν υποστηριζει DTS.

    Και κατι εντελως μα εντελως ασχετο τωρα, αλλαξα στο OSX την λειτουργια των πληκτρων ετσι ωστε να ειναι control->command Windows->control Alt->option και δουλευει μια χαρα, αυτο που δεν μπορω να αλλαξω ειναι το shortcut για την αλλαγη της γλωσσας, μου λεει να κανω διπλο κλικ και να πατησω τα νεα κουμπια, το κανω γινονται highlight παταω τα νεα κουμπια και δεν γινεται τιποτε.

  13. #313

    Default

    οχι δεν εχω παιξει εκτενεστερα με τις ρυθμισεις του PMS για το λογο οτι οι ταινιες που κατεβαζα δεν ηταν ποτε οπως το avatar 45gb.ηταν ολες μεχρι 10 gb και sreamαρα κανονικα απο το pms,επισης εκει αρχιζα να καταλαβαινω την διαφορα στην ποιοτητα,και λεω κατσε να κατεβασω το avatar αφου στο pc ειχε τελεια αναλυση ποσο μαλλον σε μια 55ara led μεσω του ps3.το θεμα ειναι οτι η ταινια δεν ειναι ενα απλο αρχειο οπως τα κοινα mkv.Ειναι ενας φακελος RED_BIRD_2D_F3 με πολους υποφακελους που το ps3 αρχεια μονο μεσω του φακελου sream.εκει εχει πολλα αρχεια mencoder kati....απο εκει επελεξα αυτο με την μεγαλυτερη ωρα και με το tvercity τρεχει κανονικα,το ξανατσεκαρα τωρα..κανονικοτατα τελεια ποιοτητα αλλα ιαπωνικο ηχο,χωρις υποτιτλους.Πατωντας το select...5,1 ch 48 khz 448 kbps Avc 38 Mbps.
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

  14. #314

    Default

    Λευτερη με τις ρυθμισεις που μου ειπες δεν τρεχει.Με το που ανοιγω το φακελο μου βγαζει protocol error 2101,kai 2104 και πεφτει το προγραμμα.

  15. #315
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    ειναι προφανες λοιπον οτι το tversity κανει remux, γιατι δεν πιστευω οτι οσο καλο PC και να εχεις να μπορεις να κανεις decode AVC stream και encode se AVC σε πραγματικο χρονο, βεβαια μπορει και να μην μπορει να κανει stream το pms την δομη του blu-ray, παρα μονο αρχεια.

  16. #316

    Default

    Μαλλον το δευτερο..

  17. #317
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ώπ!

    τόση ώρα μιλάμε για αρχεία με δομή BD-Video??? όπως είναι η dvd-video δομή, με τα .vob και λοιπά files???

    γιατί νομίζω ότι το PMS δεν τα υποστηρίζει ούτε για streamign ούτε για transcoding.

    Και δυστυχώς δεν έχω τέτοιο αρχείο για να τεστάρω το θέμα.


    @Slay, σόρρυ που άργησα τώρα ξαναμπήκα στο φόρουμ.

    υποθέτω για να γίνει αυτό που λές, πρέπει να τσεκάρεις το κουμπί "Use LPCM for audio" και να αφήσεις μη-τσεκαρισμένη την επιλογή "Keep DTS track"

  18. #318

    Default

    1000 ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να γράψεις τον οδηγό.

  19. #319

    Default

    Παιδια καλησπερα σας χρησιμοποιω τον server για να stremaro σε dlna tv εχω διαβασει τον οδηγο αλλα δεν παιζει υποτιτλους και η μπαρα του bitrate ειναι αδεια.Τι κανω λαθος?

  20. #320
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    παιδια εχω το pms 1.72 αλλα ξαφνικα δεν μου παιζει τους Ελληνικους υποτιτλους για την ακριβεια τους παιζει στα Αγγλικα τι να κανω

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •