Page 114 of 145 FirstFirst ... 1464104110111112113114115116117118124 ... LastLast
Results 2,261 to 2,280 of 2881

Thread: Uncharted 3 : Drake's Deception - [3D]

  1. #2261

    Default

    νομιζω οτι η θολουρα μπορει να ειναι μια τεχνικη για να κρυψουν κακο framerate αλλα υπαρχει και περιπτωση να ειναι και πολυ καλη και στην πραγματικοτητα να επιβαρυνει ακομα περισσοτερο την μηχανη γραφικων οπως π.χ killzone 2 απιθανο bluring και δε ειναι καθολου φτηνο και ουτε νομιζω οτι εγινε για να κρυψει χαμενα frames, μπορει βεβαια και να μην ξερω τι λεω.

    Στην συγκεκριμενη περιπτωση μετα το patch ειδα κατι θολουρες που νομιζω δεν υπηρχαν και δε μοιαζαν καν σα τεχνικη blur εμοιαζε απλα σα να μειωνουν λεπτομερειες στα textures στιγμιαια...και αυτο ψηρισμα ομως ειναι..

    επισης αυτο που λεει ο Λευτερης φαινετε πολυ καθαρα στην ερημο στην αρχη, ραφες στην ερημο και αν δε κανω λαθος εκει τους ξεφυγε λιγο και φαινετε και στο cutscene
    Last edited by spyros arianara; 29-11-2011 at 12:35.

  2. #2262
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εμένα η απορία μου είναι πως πρόσθεσαν motion blur μετά το release, όταν έλεγαν ότι το παιχνίδι εκμεταλλεύεται το 100% των πόρων του συστήματος... ή μείωσαν άλλα εφέ ή το παιχνίδι δεν ήταν στο 100%, αλλά είχε περιθώριο και για άλλα πράγματα.

  3. #2263
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    δεν υπάρχει 100% επακριβώς στην εκμετάλλευση ενός hardware, αλλά το 100% εκείνη την δεδομένη στιγμή που σταμάτησε η εξέλιξη του engine (αλλά τα ξέρεις αυτά psx3, απ΄όσο σε έχω καταλάβει).

    Μάλιστα, οι ίδιοι της naughty Dog έχουν πει ότι μονίμως "σκαλίζουμε" τον κώδικα και συνεχώς ανακαλύπτουμε (ή το σωστότερο, εφευρίσκουμε) νέες μεθόδους εκμετάλλευσης της RAM και των SPEs (ή SPUs όπως θέτε πείτε το). Και πρόσθεσαν, ότι με το που σταματήσαμε την εξέλιξη του U3 κώδικα, μετά απο 2 εβδομάδες ανακαλύψαμε καινούρια πραματάκια, αλλά αυτά δεν θα συμπεριληφθούν στον τελικό κώδικα, καθώς αυτός είχε ήδη οριστικοποιηθεί (άφησαν όμως, ένα ενδεχόμενο σε μελλοντικό update να εμπεριέχει μερικά στοιχεία βελτιωμένου κώδικα).

    Αυτά περί 100% εν γένει σε κάποιο hardware (εν προκειμένω στο PS3).

    Τώρα όσον αφορά την πρόσθεση του motion blur, ε, ας μην τους τα "έπρηζαν" (με την καλή έννοια της συνεχόμενης ζήτησης) οι χρήστες, να μην το έβαζαν.

    Εκεί που έκαναν λάθος, είναι η μόνιμη ενσωμάτωση του motion blur, καθώς με αυτό επηρεάζεται η γενικότερη τεχνική κριτική για τον τίτλο (προσωπικά αν ήμουν reviewer και είχα κρίνει ότι παίρνει βαθμό στην τεχνική μεριά ένα 9.5...............αν είχα δει τον τίτλο απευθείας με motion blur θα του έβαζα ένα 9.3........αμελητέα διαφορά μεν, αλλά διαφορά στην τελική κρίση και κριτική δε).

    Καλή η Δημοκρατία, αλλά καμιά φορά χάνει τον στόχο της (κοινώς η Naughty Dog, προσπαθώντας να ικανοποιήσει ολοένα και περισσότερους χρήστες, κάτι που δεν είναι δυνατό να γίνει φυσικά.......καταλήγει να χαροποιεί μερικούς και να δυσαρεστεί άλλους).

    Δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Ούτε ο Kojima δεν το κατάφερε αυτό. Ούτε ο Ken Kutaragi. Ούτε ο Νίκι Λάουντα (άσχετο λολ).
    Last edited by Lefteris_X; 29-11-2011 at 14:52.

  4. #2264
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Μόλις μου ήρθε σήμερα η παιχνιδάρα, ναι άργησα λίγο να το πάρω αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ!!Το αξίζει έχοντας φρεσκοτελειωμένα τα 2 προηγούμενα μεσα στον μήνα έτοιμός να το λείωσω .Ρε παιδιά ώραια η special edition με το journal του Drake αλλά τι μακακία το bluray να μπαίνει ανάμεσα σε 2 φύλλα?



    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  5. #2265
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το motion blur και μενα μου αρεσει παντως.Γουστα ειναι αυτα

    Με χαλασε που δεν ειχε το U3.
    .

  6. #2266
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Kι εμενα μου αρεσει, αλλα οπως ηταν στα προηγουμενα παιχνιδια. Εδω ειναι σε υπερβολικο βαθμο, αφου με την ελαχιστοτατη κινηση της καμερας θολωνει, πραγμα που ειναι υπερβολικο κατα την αποψη μου.

  7. #2267
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν επαιξα πολυ μετα το update για να ειμαι ειλικρινης,οποτε μπορει να ειναι οντως υπερβολικο δεν ξερω.
    .

  8. #2268
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Μετά το patch το παιχνίδι δείχνει χειρότερο οπτικά λόγω του motion blur ή για κάποιο άλλο λόγο;

  9. #2269
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν υπαρχει καμμια απολυτως διαφορα σε εφφε , textures κλπ, παιδια χαλαρωστε placebo effect μου θυμιζει ολο αυτο. Το παιχνιδι ειναι ακριβως το ιδιο, δεν δειχνει καθολου "χειροτερο", απλα εχει αυτο το blur effect που ειχαν και τα προηγουμενα παιχνιδια, μονο που εδω το παραεκαναν λιγακι παντα κατα την γνωμη μου.

    Εdit: BTW για οσους τους αρεσουν τα καλα αρθρα και θελουν να διαβασουν σχετικα με τα θεματα που ασχολειται η ιστορια του uncharted γενικα (και στα 3 παιχνιδια) και να απαντησει σε πολλα ερωτηματα αυτης (πολλοι εχουν απορριες) κοιταχτε εδω. Το προτεινε η ιδια η Amy Hening απο το twitter της. Αναλυει εις βαθος την ιστορια του παιχνιδιου. Worth a read.

    http://allthingsuncharted.com/2011/1...s-and-opinion/
    Last edited by Valkyre; 29-11-2011 at 15:44.

  10. #2270
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ενοχλεί όμως το motion blur τον παίκτη;

  11. #2271
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Ενοχλεί όμως το motion blur τον παίκτη;
    Αναλόγως, σε κάποιους τους φέρνει ζαλάδα, άλλους πάλι δεν τους πειράζει... είναι σαν να ρωτάς αν ενοχλεί κάποιον το ταξίδι με αμάξι/αεροπλάνο, οπότε είναι κάπως σχετικό.

    Το καλύτερο θα ήταν να ενσωματώσουν επιλογή enable/disable, όπως και με το aiming. Έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι...

  12. #2272

    Default

    παιδια μη τρελενεστε δε χαλασε τιποτα το πατς ισα ισα εφτιαξε, οταν κινησε απλα εχει motion blur που πριν δεν ειχε ,τα προηγουμενα uncharted ειχαν motion blur αν καποιον τον πειραζε εκει θα τον πειραζει και στο 3 αν δεν τον ενοχλουσε στα προηγουμενα ουτε εδω θα τον ενοχλει, απλα ισως το motion blur δεν ειναι και της καλυτερης ποιοτητας.

  13. #2273
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εμενα μου αρεσε πολυ το blur στα προηγουμενα παιχνιδια, εδω ομως δεν μου αρεσει γιατι το εχουν υπερτονισει σαν εφφε. Αν ηταν οπως στα προηγουμενα δεν θα ειχα θεμα.

  14. #2274

    Default

    εννοουσα για την ζαλαδα και οχι τοσο πολυ αισθητικα που παλι δεν κανει κατι τρομερο αλλα καποιον μπορει να τον πειραζει, αισθητικα ξαναλεω.Προσωπικα παρατηρησα καποια ελαχιστη αλλαγη αλλα δεν με ενοχλει.

  15. #2275
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    αλλαγη ώμου στην στοχευση πως κανουμε?

  16. #2276
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Yπαρχει επιλογη στα options, πρεπει να την ενεργοποιησεις

  17. #2277
    Our Japanese Translator PS4forums Addict Avenger_Seraphim's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Athens/Tokyo
    Posts
    2,227
    PSN ID
    Jim_13
    Name
    Ted

    Default

    Δεν έχω παίξει το παιχνίδι μετά το χθεσινό Update αλλα νομίζω ότι έπρεπε να διαλέξουν τον τρόπο Anti-Aliasing που είχε το LBP2 (όπως είπαμε και με τον PDS). Εμένα που προσωπικά δεν με ενοχλεί η έλλειψη AA στα παιχνίδια (βλέπε Naruto Strom series), στο Uncharted 3 μου βγήκαν τα μάτια. Ειδικά σε μία περιοχή με ζούγκλα προχωρούσα γρήγορα για να φύγω απο εκείνο το μέρος! Ευτυχώς πρόσθεσαν και το movie theater...

    Προς το παρόν η ιστορία ειναι χαλαρή αλλα έχει ενδιαφέρον. Πολύ ωραία γραφικά κλπ, αλλα είμαι σίγουρος (μετά τα λεγόμενα του αδερφού μου) οτι θα πάθω πλάκα αργότερα. Οπότε αναμένω. Το animation είναι τόσο εκπληκτικό και λεπτομερέστατο που το βρίσκω υπερβολικό μέχρι να το συνηθίσω. Πολλές φορές είναι σαν αλλοπαρμένος ο Ντρέηκ, και πηγαίνει όπως όπως.

    Παίζοντας την ελληνική έκδοση πρώτα, αναφέρω οτι η μετάφραση είναι παρα μα πάρα πολύ καλή. Με σωστές ονομασίες στα ιστορικά stuff και καλή προσαρμογή στην ελληνική γλώσσα. Το μόνο που με ξενίζει είναι τα μενού (μιας και δεν το έχω συνηθίσει), αλλα και τα ονόματα που είναι στα αγγλικά. Αυτά τα ανάμεικτα μόνο σε ιατρικές σειρές τα έχω πετύχει, και αυτό γιατι είναι φάρμακα κλπ. Δεν νομίζω κανέναν να πείραζε να γράφει Ντρέηκ αντί για Drake... Now i know im just picky XD Αλλα οκ.

    Περισσότερες εντυπώσεις σύντομα!
    Last edited by Avenger_Seraphim; 30-11-2011 at 17:55.
    Spoiler!

  18. #2278
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    απορια,γιατι εγω βλεπω το antialiasing τρομερο σε σχεση με αλλα παιχνιδια που παιζω?...

  19. #2279
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @ Avengerseraphim

    Βλεπεις alliasing στο uncharted 3??!

    Συγνωμη αλλα.... πως το καταφερες αυτο?? Αληθεια! Ειδικα στη ζουγκλα που λες...

    Εγω το θεωρω απο τους πιο αψεγαδιαστους τιτλους, βασικα τον πιο αψεγαδιαστο και με διαφορα.

  20. #2280
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default

    Από ότι κατάλαβα ο Avenger παρατήρησε αυτό που είδα και εγώ στο game αλλά στην πραγματικότητα ΔΕΝ είναι aliasing αλλά INSANELY LOW RES shadows. Γενικά στο παιχνίδι δεν έχω δει alliasing αλλά επειδή ο Avenger είπε για την ζούγκλα κατάλαβα ότι λέει για αυτό.

    Don't get me wrong, ο φωτισμός στο παιχνίδι είναι ΑΨΟΓΟΣ... τα lightning effects είναι mindblowing αλλά... οι ίδιες οι σκιές είναι τόοοοσο πολύ low res σε κάποια σημεία (πράγμα που όπως έχω ξαναπεί παλαιότερα, ΔΕΝ ήταν έτσι στο Uncharted 1 αλλά το έκαναν έτσι στο 2 [προφανώς μείωσαν την ανάλυση των σκιών για να μπορεί η κονσόλα να σηκώσει τα άλλα 261532475364 καινούργια πράγματα]) που σου καίνε τον εγκέφαλο....

    Και θα φέρω ένα πιο τρανταχτό παράδειγμα (πολύ πιο τρανταχτό από τη ζούγκλα) που δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να αμφισβητήσει ότι υπάρχει το εν λόγω 'πρόβλημα' όταν το δει: Στο 2ο κεφάλαιο του παιχνιδιού βρίσκεσαι μεσημέρι σε ένα μουσείο... με το που βρισκόμαστε στο μουσείο στο ισόγειο πάμε στην κεντρική αίθουσα όπου υπάρχει πολύ όμορφος φωτισμός από τον μεσημεριανό ήλιο που περνάει μέσα απ'τα 'παράθυρα' του μουσείου και στεκόμαστε πάνω στην σκιά των παραθύρων που δημιουργεί το φως του ήλιου (δηλ. μπροστά από κάτι κανόνια) αλλά δεν κοιτάμε προς το παράθυρο αλλά προς την ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση προς τον απέναντι τοίχο και ανοίγουμε το journal. Στην περιοχή της οθόνης που δεν καλύπτει το ανοιχτό journal βλέπουμε σε 'ζουμ' (γιατί είμαστε πλέον σε 1ο πρόσωπο) το πάτωμα και κατ' επέκταση την σκιά που προανέφερα. Είναι απίστευτο αλλά αποτελείται από 10 pixel λολ. Φυσικά δεν είναι απαραίτητο να ανοίξουμε το journal για να το δούμε, βγάζει μάτι και αλλιώς απλά θέλω να το τονίσω. Όταν πια ξέρουμε τι ψάχνουμε μπορούμε εύκολα να δούμε το συγκεκριμένο φαινόμενο σε πολλές άλλες περιπτώσεις στο παιχνίδι... Περισσότερα πάνω στο τομέα των γραφικών όταν θα ποστάρω το mini-review μου που θα καλύψω και πολλά άλλα...(it ain't gonna be pretty, brace yourself Valkyre )
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •