Page 50 of 51 FirstFirst ... 40464748495051 LastLast
Results 981 to 1,000 of 1012

Thread: Mass Effect 2

  1. #981
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post

    p.s. Αντώνη (Tony) από εσένα δεν περίμενα να μην τα έχεις πάρει!




    Πέρα από την υπερβολική τιμή, προσωπικά δεν επέστρεψα στον κόσμο του ΜΕ μέσω αυτών ίσως και γιατί η πρώτη εμπειρία - που ήταν και 50+ ώρες - (ή και η δεύτερη που παίζεις στα καπάκια για να κάνεις άλλες επιλογές κ.λπ.) ήταν κάτι το πρωτόγνωρο. Σε φάση, έζησες αυτή την εμπειρία, τέλος. Οπότε το να επιστρέψω για 1-2 ώρες, αποκομμένος από τον κόσμο του παιχνιδιού κάμποσο καιρό αργότερα, δεν με γέμιζε. To From Ashes και γω από την CE το είχα και το έπαιξα από την αρχή αρχή και έδεσε τέλεια. Από την άλλη, όπως είπα, συνεχίζω και διαβάζω ό,τι βγαίνει σχετικά με το Universe (ενημερωτικά μόλις κυκλοφόρησαν και σε TBD τα πρώτα τεύχη του Foundation, καιρός να τα διαβάσω και αυτά!). Πάντως κάποια στιγμή θα το πάρω απόφαση και θα ασχοληθώ!
    Last edited by tonybsg; 08-02-2014 at 20:20.


  2. #982
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εχω προσπαθησει πολλες φορες να μπω στον κοσμο του mass effect και δεν μπορω με τιποτα...
    Εβαλα το πρωτο και δεν αντεξα να το προχωρησω(ισως φταιει και οτι εχει γερασει λιγο ασχημα). Βαζω το 2 που ειναι οπτικα σαφως playable και παλι δεν εχω διαθεση να συνεχισω.
    Το gameplay με κουραζει πολυ, η ηθοποιια το ιδιο. Εχει ομορφη μουσικη ομως και προσπαθει απο την αρχη να σε βαλει στον κοσμο του, αλλα με κουραζει!(ΓΜΤ)
    Να επιμεινω? Η να το παρατησω εντελως?:/
    Δεν ξερω, ολο λεω θα του δωσω ευκαιρια και τελικα παιζω με το ζορι. Δεν με κραταει καθολου.


    ΥΓ. Nα σημειωσω οτι ειχα αργησει να ξεκινησω και τα Bioshock αλλα με τραβηξαν αμεσως απο το πρωτο της σειρας. Σιγουρα εχουν περασει κανα 3αρι χρονια που τα εχω τερματησει πανω κατω αλλα οκ.
    .

  3. #983
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Ναι ειναι ωραιοα παιχνιδια τα ΜΕ... Αν επιμεινεις και δεν χαλιεσαι απο τα προβληματα τους που ειναι αρκετα... αλλα εχουν ψωμι γενικως.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  4. The Following User Says Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    PDS (27-05-2016)

  5. #984
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εχω προσπαθησει πολλες φορες να μπω στον κοσμο του mass effect και δεν μπορω με τιποτα...
    Εβαλα το πρωτο και δεν αντεξα να το προχωρησω(ισως φταιει και οτι εχει γερασει λιγο ασχημα). Βαζω το 2 που ειναι οπτικα σαφως playable και παλι δεν εχω διαθεση να συνεχισω.
    Το gameplay με κουραζει πολυ, η ηθοποιια το ιδιο. Εχει ομορφη μουσικη ομως και προσπαθει απο την αρχη να σε βαλει στον κοσμο του, αλλα με κουραζει!(ΓΜΤ)
    Να επιμεινω? Η να το παρατησω εντελως?:/
    Δεν ξερω, ολο λεω θα του δωσω ευκαιρια και τελικα παιζω με το ζορι. Δεν με κραταει καθολου.


    ΥΓ. Nα σημειωσω οτι ειχα αργησει να ξεκινησω και τα Bioshock αλλα με τραβηξαν αμεσως απο το πρωτο της σειρας. Σιγουρα εχουν περασει κανα 3αρι χρονια που τα εχω τερματησει πανω κατω αλλα οκ.
    Θα έλεγα πως ναι. Ούτε εμένα ήταν το στυλ μου σαν ιστορία και concept αλλά μετά από κάποια φάση με συνεπήρε και μένα το universe και κυρίως οι χαρακτήρες του.

    Τα έχω πρόσφατα και τα 3 (όλα μέσα στο 2016). Σαν gameplay θα έλεγα ότι είχαν πολλά θέματα (το πρώτο είναι αγγαρεία απλά, τα υπόλοιπα βελτιώνονται αλλά ακόμα και στο 3ο το shooting/traversal κτλ είναι μέτρια για μένα) αλλά στο σύνολό τους μου άρεσαν πολύ.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (27-05-2016)

  7. #985
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Στο πρωτο οταν βγηκα εκτος στον πλανητη που γινοταν η μαχη, το σταματησα αμεσως. Δεν αντεξα και εβαλα το 2. Ειδικα οταν μπηκα στην μαχη μου φανηκε ανυποφορο. Οχι μονο ο οπτικος τομεας δλδ.

    Στο 2 ενω ολα ειναι πολυ καλυτερα παλι δεν μπορω...
    Καταλαβαινω γιατι δεν βγαζουν remastered την τριλογια. Θελει πολυ δουλεια σε πολλους τομεις, δεν γινεται να πουλησει μονο νοσταλγια.


    Το νεο mass effect andromeda θα εχει σχεση με τα παλιοτερα? Η θα ειναι κατι καινουριο? Αν ειναι δλδ να αρχισω απο εκει.
    .

  8. #986
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Στο πρωτο οταν βγηκα εκτος στον πλανητη που γινοταν η μαχη, το σταματησα αμεσως. Δεν αντεξα και εβαλα το 2. Ειδικα οταν μπηκα στην μαχη μου φανηκε ανυποφορο. Οχι μονο ο οπτικος τομεας δλδ.

    Στο 2 ενω ολα ειναι πολυ καλυτερα παλι δεν μπορω...
    Καταλαβαινω γιατι δεν βγαζουν remastered την τριλογια. Θελει πολυ δουλεια σε πολλους τομεις, δεν γινεται να πουλησει μονο νοσταλγια.


    Το νεο mass effect θα εχει σχεση με τα παλιοτερα? Η θα ειναι κατι καινουριο? Αν ειναι δλδ να αρχισω απο εκει.
    Θα είναι στο ίδιο universe αλλά θα έχει καινούργιο πρωταγωνιστή, μετά από πολλά χρόνια, σε άλλο γαλαξία κτλ. Μπορείς να αρχίσεις από εκεί. Για μένα είναι κρίμα πάντως να χάσεις την πρώτη τριλογία.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (27-05-2016)

  10. #987
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Θα είναι στο ίδιο universe αλλά θα έχει καινούργιο πρωταγωνιστή, μετά από πολλά χρόνια, σε άλλο γαλαξία κτλ. Μπορείς να αρχίσεις από εκεί. Για μένα είναι κρίμα πάντως να χάσεις την πρώτη τριλογία.
    Ομορφα, thank you!

    Ισως προσπαθησω αλλη μια φορα, αλλα απο το ME2. Απο το πρωτο δεν μπορω με τπτ.
    .

  11. #988

    Default

    Αξιζει παντως να τα παιξεις. Φαντασου ειχα αρχισει το 1 πριν κανα εξαρι χρονια αλλα μετα απο μια ωρα το εβγαλα δε μπορουσα να το παιξω λογο γραφικων κλπ. Μετα απο κανα χρονο ειπα να παιξω το 2 και ειχα πορωθει τοσο που καπακια μετα τερματισα και το 1 και μαλιστα μου αρεσε περισσοτερο απο το 2.
    Δως τους μια ευκαιρια.

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου

  12. #989
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Λες ε?

    Δεν ξερω ρε γμτ, ισως προσπαθησω παλι.
    .

  13. #990
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εγω βαγγελη αν και fan της σειρας θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις αλλο. Απλα δεν ειναι στο στυλ που σου αρεσει, και δεν υπαρχει λογος να πιεζεις τον εαυτο σου ντε και καλα, μηπως και σου αρεσει παρακατω. Δεν ειναι ολα τα παιχνιδια για ολους.

  14. #991
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οπως ειπες το παιχνιδι εχει γερασει ασχημα .Δοκιμασα πριν κανενα 6μηνο να ξεκινησω απο την αρχη για να παιξω ολη την ιστορια μαζι στο ps3 μιας και αρχικα τα ειχα παιξει στο 360 αλλα πραγματικα το πρωτο θελει απειρη υπομονη να το τελειωσεις. Τεχνικα μερικες φορες ειναι σχεδον unplayable για την εποχη μας. Σιγουρα αν του δωσεις χρονο θα σε τραβηξει η ιστορια αλλα με τοσα παιχνιδια στο backlog ποιος καθεται να σπασει τα νευρα του?

    Spoiler!

  15. #992
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Βαγγελη αν δεν σου αρεσει το space opera ειδος γενικοτερα δεν εχει κανενα νοημα να το προσπαθησεις, αν παλι ειναι τα τεχνικα που σε απωθουν μπορεις να περιμενεις για το Andromeda που θα εχει ξεχωριστη ιστορια και δεν χρειαζεται να ξερεις τι εχει γινει στα προηγουμενα.
    Παντως μου κανει εντυπωση που λετε οτι εχει κακογερασει το franchise, θυμαμαι οτι την πρωτη φορα που επαιξα το Mass Effect 1 (μου ειχε δανεισει το 360 ενας φιλος) ειχα παθει κοκομπλοκο με τα γραφικα του παιχνιδιου. Εχω βεβαια απο τοτε να το δω και η αληθεια ειναι οτι το 2 και το 3 ειχαν πολυ καλυτερα γραφικα.
    Αυτο το post του Βαγγελη μου θυμισε παντως την σχεση που εχω εγω με το Red Dead Redemption, ειχα προσπαθησει πανω απο 5 φορες να το παιξω αλλα δεν...


  16. #993
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Οπως ειπες το παιχνιδι εχει γερασει ασχημα .Δοκιμασα πριν κανενα 6μηνο να ξεκινησω απο την αρχη για να παιξω ολη την ιστορια μαζι στο ps3 μιας και αρχικα τα ειχα παιξει στο 360 αλλα πραγματικα το πρωτο θελει απειρη υπομονη να το τελειωσεις. Τεχνικα μερικες φορες ειναι σχεδον unplayable για την εποχη μας. Σιγουρα αν του δωσεις χρονο θα σε τραβηξει η ιστορια αλλα με τοσα παιχνιδια στο backlog ποιος καθεται να σπασει τα νευρα του?
    Εγω αν θελω να παιξω κατι πολυ παλιο απλα και μονο για το στορυ (λογω τριλογιας ή γενικα να γινω Up to date), απλα το βαζω στο super easy mode ωστε απλα να τρεξω λιγο το στορυ που με ενδιαφερει και τελος. Το ΜΕ1 ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να το παιξεις παραπανω απο οτι χρειαζεται πλεον. Easy mode, rush through the story και ειμαστε κομπλε.

    Αν και τα ξερω απεξω πλεον αυτα τα παιχνιδια

  17. #994
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Βαγγελη αν δεν σου αρεσει το space opera ειδος γενικοτερα δεν εχει κανενα νοημα να το προσπαθησεις
    Το θέμα ειναι οτι με τραβάει οτι εχει να κανει με αστροφυσική, universe, πλανήτες. Τους μηχανισμούς(γραφικά-gameplay) δεν αντέχω με τιποτα. Τα γραφικά ηταν πολυ καλα κυριως στα προσωπα των χαρακτηρων αλλα στο εξω περιβαλλον ηταν τραγικά. Δοκίμασε να το ξαναβάλεις.

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Οπως ειπες το παιχνιδι εχει γερασει ασχημα .Δοκιμασα πριν κανενα 6μηνο να ξεκινησω απο την αρχη για να παιξω ολη την ιστορια μαζι στο ps3 μιας και αρχικα τα ειχα παιξει στο 360 αλλα πραγματικα το πρωτο θελει απειρη υπομονη να το τελειωσεις. Τεχνικα μερικες φορες ειναι σχεδον unplayable για την εποχη μας. Σιγουρα αν του δωσεις χρονο θα σε τραβηξει η ιστορια αλλα με τοσα παιχνιδια στο backlog ποιος καθεται να σπασει τα νευρα του?
    Καπως έτσι. Πολυ κουραστικό. Ακόμη και στην εποχή τους πάντως να το έπαιζα θα με χάλαγαν πολλά πράγματα.

    Δεν ειναι κακη ιδεα του Valkyre για easy όμως σε κάποια remastered(που δεν νομίζω οτι αρκεί, χρειάζονται remake) εκδοση αν υπάρξει, οποτε βλέπω να ακουθώ την προτροπή του slay.

    Χθες έβαλα το I am alive του ps3 το οποιο ακομα και για την εποχη του ειχε μετριοτατα εως κακα γραφικα(ενω δεν ειναι και κατι τρομερο σαν παιχνιδι) και μπορω να το παιξω ανετα. Με κραταει περισσοτερο. Οποτε τα ME εχουν πραγματα που με χαλανε πολυ μαλλον.

    Τα δοκιμασα ολα btw και ακόμα και στο 3 που εχουν βελτιωσει κατα πολυ τα γραφικα , το animation και γενικα οι μηχανισμοι ειναι και παλι απαραδεκτοι. Χρειαζεται πολλες αλλαγες θεωρω το νεο ME.
    .

  18. #995
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @valkyre Δεν είναι θέμα δυσκολίας, ίσα ίσα δε θυμάμαι να χάνω κάπου μιας κ ήξερα τι με περιμένει σε κάθε αποστολή. Αυτά που δεν αντεχονται είναι τα άπειρα loading, τα ανεβοκατεβασματα με το ασανσέρ που κάνουν μια ώρα, το framerate που σου χαλάει τα μάτια, η κίνηση του χαρακτηρα κ η στοχευση και άλλα..

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  19. #996

    Default

    Το ιδιο κανω κι εγω σε παλια παιχνιδια ! Easy mode. Mια ευχαριστη βολτα
    Last edited by trabakoulas; 27-05-2016 at 17:16.

  20. #997
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Είμαι μάλλον τρελός γιατί στην αναμονή μου για το Mass Effect Andromeda, είπα να παίξω ξανά τα Mass Effect 2 & 3 και να πάρω τα platinum (δεν ειμαι ιδιαιτερα των trophies, αλλά τα θέλω για παιχνίδια που έχω λατρέψει).

    Προς το παρόν είμαι στο τέλος του Mass Effect 2 στο πιο δύσκολο mode το Insanity που είναι ακριβώς αυτό που λέει. Σε τρελένει με την δυσκολία του, ειδικά στο PS3 που το παιχνίδι δεν είναι πολύ fluid και τρώει κολλήματα πάνω στην μάχη, οπότε πολλές φορές χάνεις ενώ δεν φταις.

    Από gameplay λείπουν αρκετά. Λέιπει τελείως το στοιχείο της εξερέυνησης, λείπει σε μεγάλο βαθμό το στοιχείο της αναβαθμισης του εξοπλισμού και όπλων. Το gameplay είναι κυρίως shooting κλπ. οι μηχανισμοί του δεν είναι πολύ καλά φτιαγμένοι, τρώει κολλήματα κλπ Το παιχνίδι δείχνει την ηλικία του.

    Από την άλλη η ιστορία είναι πάρα πολύ ωραία, καταφέρνει να σε κάνει να δεθείς πολύ με τους συμμάχους/φίλους και να θες να φτάσεις την ιστορία μέχρι το τέλος και να φέρεις εις πέρας την αποστολή σου. Ανυπομονώ ακόμα πιο πολύ για το 3 για να κλείσω αυτήν την ιστορία του Shepard και να παίξω και τα DLCs που δεν είχα παίξει τότε (Leviathan, Cidatel klp). BTW παιζω αυτό το insanity playthrough ως γυναίκα renegade και είναι πολύ γ@μ@τη αίσθηση. Αισθάνεσαι πολύ badass.

  21. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Axilleas_GR (01-02-2017)

  22. #998
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Δεν τα έχω αγγίξει ποτέ και πρόσφατα πηρα το 3. Θα βρω και το 2 και θα το πάρω. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσω από το 2 πιστεύω. (Όταν το πάρω βέβαια και οοοοοοταν αποφασίσω να το ξεκινήσω.)
    Last edited by Axilleas_GR; 01-02-2017 at 16:00.

  23. #999
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Δεν τα έχω αγγίξει ποτέ και πρόσφατα πηρα το 3. Θα βρω και το 2 και θα το πάρω. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσω από το 2 πιστεύω. (Όταν το πάρω βέβαια και οοοοοοταν αποφασίσω να το ξεκινήσω)
    Αν δεν έχεις παίξει κανένα ξεκινά από το πρώτο. Το έχει σε πολύ χαμηλή τιμή στο psn και αν και δείχνει την ηλικία του πολύ περισσότερο από το 2 νομίζω πρέπει να το παίξεις γιατί οι επιλογές που κανείς εκεί σε ακολουθούν στα άλλα δυο.

  24. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Axilleas_GR (01-02-2017)

  25. #1000
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Αν δεν έχεις παίξει κανένα ξεκινά από το πρώτο. Το έχει σε πολύ χαμηλή τιμή στο psn και αν και δείχνει την ηλικία του πολύ περισσότερο από το 2 νομίζω πρέπει να το παίξεις γιατί οι επιλογές που κανείς εκεί σε ακολουθούν στα άλλα δυο.
    Δεν ήξερα ότι υπάρχει στο ps store σε digital. Θυμόμουν ότι είχε κυκλοφορήσει μόνο σε pc και Xbox το πρώτο. Thanks. Μάλλον από εκεί θα ξεκινήσω.

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    panos74gr (04-02-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •