Page 2 of 51 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1012

Thread: Mass Effect 2

  1. #21
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Σιγουρα δεν χρειαζεται σκαναρεις ολους τους πλανητες αλλα μια ωρα για μενα ειναι και παλι αρκετη.
    Μου κανει εντυπωση πως εβγαλαν σχεδον οτιδηποτε θυμιζε rpg για να το απλοποιησουν και να το κανουν πιο γρηγορο αλλα κρατησαν κατι τετοιο.
    Υποψιαζομαι οτι στο 3 θα πεσει περισσοτερο ψαλιδι.
    Πες μου οτι υπερβαλλεις λιγο σε αυτο!



    Εχω ακουσει οτι εγινε ακομα πιο action αλλα αυτο στο bold σου το κανει σχεδον εντελως action!

  2. #22

    Default

    Θα σου πω.
    Καθε χαρακτηρας εχει 4 skill για να αναβαθμισεις, με 4 βαθμιδες η καθε μια.
    Spoiler!

    Μοναδικη εξαιρεση ο shepard που εχει περισσοτερες. Ετσι δινεις εναν ποντο για το πρωτο κουτακι , δυο για το δευτερο, τρεις για το τριτο και τεσσερεις για το τελευταιο και αυτο ηταν.
    Βεβαια ειναι δεκα οι χαρακτηρες που μπορεις να χρησιμοπoιησεις αλλα πολλα skills ειναι τα ιδια.

    Δεν υπαρχει inventory.

    Εκτος απο τις πολεις, που ειναι 3,5, δεν μπορεις να πας σε προηγουμενες περιοχες που εχεις επισκεφθει.

    To μονο που μπορεις να αγορασεις ειναι οι αναβαθμισεις για τα οπλα και την πανοπλια αλλα για να τα κατασκευασεις πρεπει να βρεις τα υλικα με τον τροπο που σας ειπα παραπανω.

    Το μονο πραγμα που υπαρχει στο παιχνιδι για να θυμιζει rpg ειναι η εικονα που ποσταρα.

    Το παιχνιδι ειναι ενα πολυ καλο shoot and cover με μια πολυ εξυπνη αλλα "μπερδεμενη" ιδεα στην τελικη αποστολη.
    Last edited by AgentPrinny007; 16-02-2010 at 15:38.

  3. #23
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μισο λεπτο... πλακα κανεις... δηλαδη απλα εχει 4 στατιστικα και το καθε ενα απο αυτα μπορεις να το κανεις lvl up μαξιμουμ 4 φορες?Πραγματικα αυτο ειναι ολο?

    Σορρυ αλλα αν οντως ειναι ετσι -που πραγμτικα δεν εχω κανενα λογο να σε αμφισβητω- , το παιχνιδι...δεν νοηται να διαθετει τον ορο RPG τουλαχιστον στο gameplay κομματι του.Ναι ξερω οτι λεγεται action RPG , το ιδιο λεγοταν και το ΜΕ το πρωτο, ομως δεν ηταν ετσι...

    Και το "δεν υπαρχει inventory...αλλο και τουτο.

    Εξακολουθω να θελω να το παιξω πολυ το παιχνιδι και θα το κανω(αυτος ο αδερφος μου δεν λεει να αποφασισει) αλλα πραγματικα χαλαστηκα πολυ με αυτα που ακουσα τωρα (και φυσικα δεν μιλαω για το scan hestica γι αυτο).Απλα μου ακουγεται πολυ μα παρα πολυ ρηχο...

  4. #24

    Default

    Για μενα ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι, απλα δεν ειναι rpg.
    Για να πω και την αληθεια, εχω και αλλες ενστασεις αλλα δεν θα τις πω γιατι εχω ηδη γινει κακος

    Αν τα ηξερα ολα αυτα απο την αρχη θα ειχα παρει το bioshock 2

  5. #25
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Και απο αυτα που λες πιο πολλες αναβαθμισεις επιδεχεται ο χαρακτηρας σου στο Bioshock 2 παρα αυτος του ΜΕ2...

  6. #26
    Elite kyrtzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    thessaloniki
    Posts
    849
    PSN ID
    otakon61078

    Default

    Πρωτη φορα σε παιχνιδι επιασα τον εαυτο μου να κοιμαται με το χειρηστηριο στα χερια σκαναροντας πλανητες. Το χειροτερο ειναι οτι τωρα που το ξαναξεκινησα ενω εχω ολες τις δυναμεις και το level δεν εχω τα resourses που μαζεψα και τα οπλα πρεπει να αναβαθμιστουν παλι απο την αρχη οποτε ξανα σκαναρισμα. Βεβαια συνολικα δεν χρειαζεται πολυ σκαναρισμα ωστε να κανεις τις αναβαθμισεις απλα ειναι πολυ βαρετο.
    PSN ID OTAKON61078

  7. #27

    Default

    Quote Originally Posted by kyrtzo View Post
    Πρωτη φορα σε παιχνιδι επιασα τον εαυτο μου να κοιμαται με το χειρηστηριο στα χερια σκαναροντας πλανητες.
    Το ιδιο επαθα και εγω
    Κλειστα ματια, ανοιχτο στομα και το δαχτυλο να παταω τη σκανδαλη του χειριστηριου :ha-ha:
    Γιατι οση ωρα κανεις το σκαναρισμα πρεπει να εχεις πατημενη την σκανδαλη.

  8. #28
    Elite kyrtzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    thessaloniki
    Posts
    849
    PSN ID
    otakon61078

    Default

    Να πω και εγω την αποψη μου για το παιχνιδι. Στην αρχη απογοητευτικα παρα πολυ επειδη πιστευα οτι θα εχουμε περισσοτερες επιλογες στυλ RPG αλλα ηταν σοκ οταν καταλαβα οτι το παιχνιδι δεν εχει κανενα στοιχειο rpg. Δεν υπαρχει invetory σχεδον τα περισσοτερα γινονται αυτοματα υπαρχουν ελαχιστα οπλα (2 shotguns 3 rifles 2 pistols 2 sniper συνολικα για ολους τους χαρακτηρες) οποτε ολοι χρησημοποιουν τα ιδια.
    Τα skills που ανεβαζεις δεν εχουν μεγαλη αξια, ουσια εχει μονο το combat mastery ολα τα υπολοιπα ειναι απλες αναβαθμισεις σε οπλα και ενεργεια.
    Σε αμεση συγκριση με το KOTOR ειναι η μερα με την νυχτα.
    Συμπερασμα το παιχνιδι δεν ειναι RPG ουτε καν Action RPG, το ερωτημα που μενει λοιπον ειναι καλο παιχνιδι?
    Η απαντηση για μενα ειναι οτι προκειτε για ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει, εχει γινει καταπληκτικη δουλεια σε χαρακτηρες σε φωνες και σκηνοθεσια σε ατμοσφαιρα σε gameplay και σε σεναριο(Αν και οχι τοσο ανατρεπτικο οσο το πρωτο).
    Το παιχνιδι δεν σε αφηνει καθολου θελεις να δεις την συνεχεια καθε χαρακτηρας εχει την δικη του ιστορια και τα δικα του προβληματα, εχει γινει παρα που καλη δουλεια στα side quest ακομα και στα πιο μικρα παντα θα υπαρχει κατι καινουργιο να δεις και να κανεις.Το παιχνιδι σου δινει την αισθηση οτι το ζεις και οτι εσυ κανεις τις επιλογες και οριζεις το μελλον αλλωστε οι πιθανοι τερματισμοι ειναι παρα πολλοι και οχι παντα με happy end.
    To εντυπωσιακο ηταν οτι οι επιλογες που εκανα στο πρωτο με ακολουθουσαν και στο δευτερο και θα με ακολουθησουν και στο τριτο μερος.
    Εγω το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους ασχετα αν δεν ειναι rpg, ειναι ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια και πρεπει να παιχτει απο ολους.
    Μακαρι καποια στιγμη η σειρα να ερθει στο PS3 ειναι για μενα η μονη που αξιζει απο το XBOX και δυστηχως η Sony δεν εχει κατι αναλογο.
    PSN ID OTAKON61078

  9. #29
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Α εμένε δεν με πειράζει που δεν είναι RPG. Το πρώτο δεν το αγάπησα γι'αυτό το σκοπό και δεν με πειράζει ούτε αυτό τώρα (ίσα ίσα το πολύ RPG με κουράζει κιόλας).

    Αλλά αυτό το σκανάρισμα δίνει ένα άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μου θυμίζει και το μάθημα Εισαγωγή στην Τηλεπισκόπηση που έδωσα και εξετάσεις την εξεταστική που μας πέρασε. Λολ! Όσο αστείο κι αν σας φαίνεται είναι αρκετά ρεαλιστικό (κατά μια φουτουριστική έννοια) το σκανάρισμα, αλλά πρέπει να συνοδεύεται από το ground truth. Άρα πάλι πρέπει να πάρουμε το τζιπάκι. Αλλά δεν έχει τζιπάκι ε;

    Αν σκανάρεις τον πλανήτη Πανδώρα, τι σου λέει;

  10. #30
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Οτι ο Τζεηκσουλι και η Νευτιρι το εχουν ριξει στο "tahellu" πολυ τωρα τελευταια!

  11. #31
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Άντε ωραία γιατί μετά τον αποδεκατισμό είχαν έλλειψη σε απογόνους Χιχι

  12. #32
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ η απορια ομως ειναι η εξης... θα βγει με 5 δαχτυλα στα χερια οπως ο Τζεηκ ή με 4 οπως ειναι οι original Na'vi??

    Tune in next week...

  13. #33
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    αχαχαχαχαχα
    ελεος ρε σεις
    Παντως οκ, κι εγω εχω παιξει το 1 και μου φαινεται τουλαχιστον περιεργο να εχει cover και headshots το παιχνιδι αλλα συμφωνω και με αυτο που λεει ο desperate. Εστω κι αν δεν ειναι το τυπικο RPG, if all those make sense μεσα στο παιχνιδι δεν αξιζει να το ψειριζουμε και πολυ ΙΜΟ.
    Θα συμφωνησω και με τον kyrtzo χωρις να το εχω παιξει, επειδη δεν ειναι οσο RPG πιθανοτατα θα θελαμε δεν σημαινει οτι αποτυγχανει να ειναι κατι αλλο και μαλιστα εξισου ποιοτικο. Σε story-telling και world-building η Bioware δεν πιανεται.

  14. #34
    Member SerialKillerX's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    57
    PSN ID
    Agent47GR
    Name
    Αχιλλέας

    Default

    Ότι έγινε πολύ πιο action είναι αλήθεια. Αλλά το ότι δεν είναι πλέον RPG... ε μη το ξεφτιλίσουμε κιόλας. Το πόσο "πιστό" είναι ένα RPG δε μετριέται από το πόσα skill έχει ο χαρακτήρας σου.

  15. #35
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Κανεις δεν ειπε αυτο, οχι ομως οτι αυτο δεν αποτελει (απο gameplay αποψης τουλαχιστον) ενα σημαντικοτατο χαρακτηριστικο της κατηγοριας...

    Αλλωστε δεν ειδα κανεναν να γραφει ασχημα σχολια για το παιχνιδι, απλα οτι απο οτι φαινεται πολλα RPG χαρακτηριστικα αντικατασταθηκαν με αλλα κατηγοριας action.

    Και το Uncharted 2 δεν εχει καμμια σχεση με RPG αλλα ειναι ενα απο τα τοπ παιχνιδια που εχω παιξει!

  16. #36
    Member Johnny1981's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Athina
    Posts
    99
    PSN ID
    JyDud1981
    Name
    Giannis

    Default

    Το κατεβασα για το PC και δεν παιζει ρε γαμωτο, με το που παω να το κανω launch κλεινει απο μονο του και μου λεει error. Μου λειπουνε τιποτα drivers η απλα ο κομπιουτορας δεν την παλευει; Τον εχω και χρονια. Θα με βαλει να παρω ΧBOX η Microsoft εχω φαγωθει να το παιξω το παιχνιδακι και οντως η Sony δεν εχει τιποτα αντιστοιχο για το Playstation.

  17. #37
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απορω πως ενα παιχνιδι που εχει τοσο διθυραμβικες κριτικες και που παει με μεγαλες αξιωσεις για GOTY να εχει πουλησει τοσο λιγα κομματια παγκοσμιως... μου κανει πραγματικα εντυπωση, γιατι εστιαζει πολυ στο shooting κομματι και οχι τοσο στο RPG , πραγμα που ξετρελαινει το κοινο του 360....

    ανταυτου πανε και παιρνουν κατι τελειως καμμενα παιχνιδια της πλακας εντελως...τι να πεις...κριμα...

  18. #38

    Default

    Για μενα δυο ειναι οι λογοι Val.
    Τον εναν δεν θελω να τον πω γιατι μπορει να ειμαι υπερβολικος.
    Ο αλλος λογος ειναι οτι δυστυχως το 360 εχει ταυτιστει πια με ενα συγκεκριμενο ειδος παιχνιδιου και αν εξαιρεσουμε ενα δυο, οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει δεν εχει λαμπρο μελλον.

  19. #39
    Elite kyrtzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    thessaloniki
    Posts
    849
    PSN ID
    otakon61078

    Default

    Την ιδια απορια εχω και εγω και οχι μονο απο το συγκεκριμενο παιχνιδι. Παντα υπηρχε αυτο το ερωτημα, θυμαμαι εποχες PS2 το 2002 μολις ειχα παρει την κονσολα και αγορασα το ico δεν θα ξεχασω ποτε την στιγμη αυτη οταν τερματισα το παιχνιδι ειπα οτι ειρθε η επαναστασταση στα παιχνιδια. Τιποτα τελικα δεν εγινε και το παιχνιδι πουλησε σχεδον 200.000 αντιτυπα.
    Για ολους τους υπολοιπους θα υπαρχουν παντα ενα COD 10 ενα NFS underworld ενα HALO 14 κτλ
    Ελπιζω μερικες εταιριες να σκεφτουν και εμας τους λιγους και να συνεχισουν να βγαζουν τετοια διαμαντια σαν το Mass effect 2.
    Πριν 2 εβδομαδες ειπα να παιξω παλι ενα παιχνιδι και ειχα να διαλεξω αναμεσα σε MGS4(5η φορα) Uncharted 2 (3 φορα) και Mass Effect 2 (3η φορα). Το χερι μου πηγε στο mass effect (το ξερω ιεροσυλια) και ισως αυτο να λεει πολλα για την ποιοτητα του τιτλου.
    PSN ID OTAKON61078

  20. #40

    Default

    Quote Originally Posted by kyrtzo View Post
    Πριν 2 εβδομαδες ειπα να παιξω παλι ενα παιχνιδι και ειχα να διαλεξω αναμεσα σε MGS4(5η φορα) Uncharted 2 (3 φορα) και Mass Effect 2 (3η φορα). Το χερι μου πηγε στο mass effect (το ξερω ιεροσυλια) και ισως αυτο να λεει πολλα για την ποιοτητα του τιτλου.
    Ιεροσυλια ??? Οχι βεβαια. Παντα θα υπαρχουν πραγματα που μας αρεσουν περισσοτερο απο αλλα.
    Εγω πχ αν και τερματισα 3 φορες το πρωτο mass effect ειναι σιγουρο πως το 2 μετα την πρωτη φορα που το τερματισα, θα το αφησω στο ντουλαπι και δεν προκειται να το ξαναβγαλω για τα επομενα πολλα πολλα χρονια

Page 2 of 51 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •