Page 30 of 34 FirstFirst ... 20262728293031323334 LastLast
Results 581 to 600 of 661

Thread: Τhe Last Guardian [+VR content]

  1. #581

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Έχεις παίξει Ico και Shadow of the Colossus; Εάν όχι και εάν έχεις σκοπό και για αυτά, το καλύτερο είναι να παίξεις πρώτα αυτά και μετά το TLG. Θα σε βοηθήσει να είσαι καλύτερα στο κλίμα και να το ευχαριστηθείς περισσότερο. Eννοείται βέβαια, εάν δεν είχες στο πρόγραμμα κάτι τέτοιο, μία χαρά θα παίξεις το TLG. Aπλά, αναφέρω τί θα ήταν ιδανικό.......
    Το εχω καταλαβει οτι πρεπει να εχεις παιξει τα αλλα 2 για να εχω μια ολοκληρωμενη εμπειρια.Τα εχει το store 9.99
    μεχρι της 21/1.Ευτηχος που εχω ακομα το ps3,Θα τα βαλω να κατεβουν.
    Παντως το εβαλα για λιγο να δω πως ειναι και μου αρεσε παρα πολυ,η κορη μου βεβαια ξετρελαθηκε με τον Trico.
    Σ' ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to namaste For This Useful Post:

    toninio (20-01-2017)

  3. #582

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Για μένα το παιχνίδι είναι καθαρό 10ρι και full price (όταν οι πίπες της Ubisoft κοστίζουν 69ευρω) όσο δεν πάει. Ο ueda μας έδωσε έναν ακόμα διαχρονικό τίτλο με ξεχωριστό ύφος που θα αφήσει κ αυτός το στίγμα του. Είμαι τόσο απόλυτος όσο δεν πάει. Οι gamers με παραστάσεις θα έπρεπε να κάνουν μοκο και να του βάζουν τυφλά 10. Δεν είναι θέμα ελιτισμού...θεωρώ τον ueda ότι μας κάνει χάρη που υπάρχει και μας έδωσε αυτή την ιστορία. Αρκεί να δει κανείς τα 2 βίντεο (προς το τέλος που είναι επιπέδου μιγιαζακι) και το ποσό σε γεμίζουν συναισθηματικα. Είναι θέμα σεβασμού και αναγνώρισης.
    Δεν συμφωνω καθολου παντως με τετοιες αντιληψεις. Κουβεντες οπως η παραπανω μου θυμιζουν ακραια μορφη φανμποισμου. Σεβομαι βεβαια το προηγουμενο κομματι μιας και οπως το λεει πολυ σωστα''Για μενα το παιχνιδι ειναι καθαρο 10ρι''.
    Φιλικη συμβουλη αλλα οταν καποιος σχολιαζει σε forum καλο ειναι να αποφευγει να γραφει τετοια πραγματα γιατι χτυπανε πολυ ασχημα(ασχετως αν παρει likes και ποσα).Το να γραφεις σε forum που υποτιθεται οτι ο σκοπος ειναι η κουβεντα και η ανταλλαγη αποψεων''ειμαι τοσο απολυτος οσο δεν παει'' δεν ειναι οτι το καλυτερο,γιατι πολυ απλα ακομα και αν υπαρχει καποιος που να επαιξε το παιχνιδι και να διαφωνει με καποια αποψη,οταν γραφονται τετοια δεν μπαινει καν στον κοπο να σχολιασει,και αρα χανεται εν μερη και ο σκοπος ενος forum.Γιατι πρεπει να ακουγεται και η αντιθετη αποψη/αλλη πλευρα,δεν εχουμε ολοι κοινα ενδιαφεροντα/γουστα.
    Η συγκριση με την Ubisoft επισης καθολου σωστη/πετυχημενη, γιατι υπαρχουν και ποσα αλλα παιχνιδια που full price αξιζουν την αγορα τους,δεν υπαρχει μονο η Ubisoft(στην οποια να θυμισω οτι εβγαλε και ενα προσφατο Child of Light που ουτε μπουρδα ηταν,ουτε κοστιζε 69ευρω....)για να δικαιολογηθει η παραπανω αποψη.
    Ουτως ή αλλως για το παιχνιδι σε γενικες γραμμες μονο καλα σχολια εχουν γραφτει απλα καποιοι για να δικαιολογησουν την niche ακριβη αγορα τους,εχουν βαλθει να περασουν το οτι το παιχνιδι ειναι για 10/10 και τιποτα πιο κατω.Δεν διαφωνω προσωπικα για το αν αξιζει το Last Guardian ή οχι σαν αγορα ή για το αν ειναι πολυ καλο exclusive ή οχι,απλα δεν μαρεσει να βλεπω ακραιες κουβεντες/αντιληψεις να γραφονται για να υπερασπιστουμε το παιχνιδι που παιξαμε και μας αρεσει.

    Οσο για τους δημοσιογραφουν διαφωνω καθετα γιατι το παιχνιδι απευθυνεται σε ολους τους κατοχους ps4 στην πραξη,και καλα κανουν και αναφερουν τα αρνητικα κυριως για αυτους που δεν εχουν καποια μεγαλη επαφη με τα Ico και SoC(δεν τα εχουν παιξει καθολου ή δεν τα εχουν βγαλει,μιας και δεν υπαρχει δυνατοτητα BC με προηγουμενες κονσολες Ps3)και ουτε ειχαν κανει ουτως ή αλλως μεγαλες πωλησεις κιολας,αρα πιο πιθανο αρκετος κοσμος να τα ειχε προσπερασει. Αρα ναι ο reviewer οφειλει να αναφερει πραγματα που ισως ξενερωσουν πιο καινουργιους στην ολη σειρα παιχνιδιων(οπως και στα souls παιχνιδια εν μερη που αν και επαιρναν υψηλες βαθμολογιες,κυριως στο πρωτο αναφερώταν πολυ σωστα στα αρνητικα οτι δεν ειναι για ολους αυτα τα παιχνιδια,απο την δυσκολια τους μεχρι τον τροπο αφηγησης)

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by namaste View Post
    Το εχω καταλαβει οτι πρεπει να εχεις παιξει τα αλλα 2 για να εχω μια ολοκληρωμενη εμπειρια.Τα εχει το store 9.99
    μεχρι της 21/1.Ευτηχος που εχω ακομα το ps3,Θα τα βαλω να κατεβουν.
    Παντως το εβαλα για λιγο να δω πως ειναι και μου αρεσε παρα πολυ,η κορη μου βεβαια ξετρελαθηκε με τον Trico.
    Σ' ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.
    Αφου εχεις ακομα Ps3 τοτε εισαι εν μερη τυχερος που εχεις αυτη την δυνατοτητα,μεγαλη μλκια της Sony να μην εχει BC με το ps3 το ps4(σε αντιθεση με το xbox).Βεβαια δεν θα μου εκανε εντυπωση αν στο μελλον βγαζανε Ico+SoC+TLG ολα μαζι σε μια συλλογη για το Ps4.Ετσι δυστηχως εχουν καταντησει το gaming οι εταιρειες.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    namaste (19-01-2017),panos74gr (19-01-2017)

  5. #583
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Δεν γίνεται να υπάρξει BC με το Ps3 στο ps4 με το τρόπο που εφαρμόζεται στο Xbox one εξαιτίας της τελείως διαφορετικής αρχιτεκτονικής. Και εφόσον τα remastered πουλάνε δε πρόκειται να το κάνουν κιόλας ακόμη και να υπάρξει τρόπος. Όσο για το Ico και SoC που αναφέρεις σχετικά με τις πωλήσεις του, εδώ Ελλάδα είναι δύσκολο να το βρεις ακόμη και μεταχειρισμένο. Μόνο από εξωτερικό.

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    namaste (19-01-2017)

  7. #584

    Default

    Quote Originally Posted by namaste View Post
    Το εχω καταλαβει οτι πρεπει να εχεις παιξει τα αλλα 2 για να εχω μια ολοκληρωμενη εμπειρια.Τα εχει το store 9.99
    μεχρι της 21/1.Ευτηχος που εχω ακομα το ps3,Θα τα βαλω να κατεβουν.
    Παντως το εβαλα για λιγο να δω πως ειναι και μου αρεσε παρα πολυ,η κορη μου βεβαια ξετρελαθηκε με τον Trico.
    Σ' ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.
    Nα είσαι καλά, κι αφού έχεις Ps3, είσαι κομπλέ. Βέβαια, καταλαβαίνω, είναι "μπελάς" να είσαι έτοιμος να παίξεις ένα παιχνίδι και να σου λένε "παίξε πρώτα τα άλλα δύο". Ό,τι θες κάνεις, απλά επειδή πρόκειται ιδιαίτερες περιπτώσεις, λέμε πώς είναι το ιδανικό να το πας. Το σίγουρο είναι ότι θα ευχαριστηθείς και το Ico και το SotC εξίσου (μην σου πω ότι οι φοβερές μάχες με τους Κολοσσούς στο δεύτερο, είναι κάτι ανεπανάληπτο, που ίσως το κατατάσσουν στην κορυφή, ανάμεσα στα 3) εξίσου με το TLG.....

    @Fulgore
    Σεβαστή η άποψή σου φυσικά (αναφέρομαι σε αυτά που λες γενικά για το παιχνίδι και όχι σε σχέση με τα λεγόμενα του άλλου παιδιού που έχεις κάνει quote, αυτό είναι δικό σας θέμα) αλλά θεωρώ ότι επειδή πρόκειται για ιδιαίτερες δημιουργίες (κατά κοινή ομολογία), δεν νοείται ο οιοσδήποτε reviewer να κάνει το review μη έχοντας σχέση με το backrgound των παιχνιδιών αυτών. Αυτό είναι κάτι που ισχύει με όλες τις "σειρές" παιχνιδιών, τριλογίες, sequels κλπ κλπ Δεν μπορεί να τα κρίνει και να τα παρουσιάσει σωστά. Το θέμα σε ένα τέτοιο review δεν είναι αν θα πει τα αρνητικά (φυσικά και πρέπει να τα πει), αλλά εάν θα καταφέρει να αποδώσει σωστά τί ακριβώς πρόκειται να παίξει κανείς με αυτό το παιχνίδι και αν το παιχνίδι στέκεται αντάξιο των προσδοκιών και των προκατόχων του. Έπειτα, το αν κάποιοι του βάλαμε δέκα hands down και δεν το συζητάμε καν, για να δικαιολογήσουμε την niche ακριβή αγορά μας (45 ευρώ το πήρα), νομίζω καταλαβαίνεις κι εσύ ότι κάτι τέτοιο δεν παίζει. Απλά, αυτά τα παιχνίδια είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο και μέσα στον σωρό της βιομηχανίας, όπου υπάρχει άφθονη ποσότητα, αλλά όχι ανάλογη ποιότητα, πρέπει να αναγνωρίζονται και να βαθμολογούνται όπως πρέπει, απλά τα πράγματα. Όπως ξαναείπα, δεν είμαι φαν της σειράς Souls, που αποτελεί ένα καλό παράδειγμα για την κουβέντα, όμως αναγνωρίζω στο κοινό της σειράς το δικαίωμα να το θεωρούν κάτι μοναδικό, να του βάζουν ό,τι βαθμό θέλουν, και να μην σηκώνουν και κουβέντα επ αυτού, γιατί, άχετα αν εγώ τελικά δεν ασχολήθηκα ή δεν με τρέλλανε, είναι ολοφάνερο από χιλιόμετρο ότι πρόκειται για κάτι πολυ ιδιαίτερο και μοναδικό, και προσφέρει πράγματα στους παίκτες που δεν προσφέρουν άλλα παιχνίδια......

  8. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Fulgore (20-01-2017)

  9. #585

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    @Fulgore
    Σεβαστή η άποψή σου φυσικά (αναφέρομαι σε αυτά που λες γενικά για το παιχνίδι και όχι σε σχέση με τα λεγόμενα του άλλου παιδιού που έχεις κάνει quote, αυτό είναι δικό σας θέμα) αλλά θεωρώ ότι επειδή πρόκειται για ιδιαίτερες δημιουργίες (κατά κοινή ομολογία), δεν νοείται ο οιοσδήποτε reviewer να κάνει το review μη έχοντας σχέση με το backrgound των παιχνιδιών αυτών. Αυτό είναι κάτι που ισχύει με όλες τις "σειρές" παιχνιδιών, τριλογίες, sequels κλπ κλπ Δεν μπορεί να τα κρίνει και να τα παρουσιάσει σωστά. Το θέμα σε ένα τέτοιο review δεν είναι αν θα πει τα αρνητικά (φυσικά και πρέπει να τα πει), αλλά εάν θα καταφέρει να αποδώσει σωστά τί ακριβώς πρόκειται να παίξει κανείς με αυτό το παιχνίδι και αν το παιχνίδι στέκεται αντάξιο των προσδοκιών και των προκατόχων του. Έπειτα, το αν κάποιοι του βάλαμε δέκα hands down και δεν το συζητάμε καν, για να δικαιολογήσουμε την niche ακριβή αγορά μας (45 ευρώ το πήρα), νομίζω καταλαβαίνεις κι εσύ ότι κάτι τέτοιο δεν παίζει. Απλά, αυτά τα παιχνίδια είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο και μέσα στον σωρό της βιομηχανίας, όπου υπάρχει άφθονη ποσότητα, αλλά όχι ανάλογη ποιότητα, πρέπει να αναγνωρίζονται και να βαθμολογούνται όπως πρέπει, απλά τα πράγματα. Όπως ξαναείπα, δεν είμαι φαν της σειράς Souls, που αποτελεί ένα καλό παράδειγμα για την κουβέντα, όμως αναγνωρίζω στο κοινό της σειράς το δικαίωμα να το θεωρούν κάτι μοναδικό, να του βάζουν ό,τι βαθμό θέλουν, και να μην σηκώνουν και κουβέντα επ αυτού, γιατί, άχετα αν εγώ τελικά δεν ασχολήθηκα ή δεν με τρέλλανε, είναι ολοφάνερο από χιλιόμετρο ότι πρόκειται για κάτι πολυ ιδιαίτερο και μοναδικό, και προσφέρει πράγματα στους παίκτες που δεν προσφέρουν άλλα παιχνίδια......
    Στις ποσες σελιδες του θεματος ειδες αρκετο κοσμο να παραπονιεται για το εν λογω παιχνιδι?Ειδες πολλους να το κραζουν και να λενε''προτιμαω να αγορασω το cod/BF/Witcher'' ή δεν ξερω και εγω ποιο αλλο παιχνιδι? Το παιχνιδι,τουλαχιστον απο πλευρας υποδοχης στο εν λογω forum,στο metacritic και στο αλλο γειτονικο τεχνολογικο forum απο οτι εχω δει γενικα εχει αφησει ικανοποιημενο τον κοσμο.Επισης για τους reviewers απο την στιγμη που δεν γνωριζω τι ακριβως παιζει(απο που προκυπτει ο καθε reviewer που αναλαμβανει το παιχνιδι,τι χρονος του δινεται για να εχει το review ετοιμο κλπ)δεν μπορω να εκφερω γνωμη/αποψη πανω σε αυτο.Μην ξεχναμε οτι οι reviewer που αναφερουμε,σε αντιθεση απο μας που γραφουμε στο forum αυτη ειναι η δουλεια τους(που σημαινει οτι εχουν πανω απο το κεφαλι τους και αφεντικα και αλλες πιεσεις)τεραστια διαφορα απο μας.Οι youtubers που ειναι πιο ελαστικοι οσον αφορα την δουλεια τους,γιαυτο αρκετες φορες συνηθιζουν να κανουν κριτικη στα παιχνιδια πιο κοντα στην γενικη γνωμη του κοσμου.


    Παντως ειτε συμφωνει,ειτε διαφωνει καποιος στα περι last guardian ή και γενικα αλλων παιχνιδιων που βγηκαν ή θα βγουν αυτο που εγραψα παραπανω εξακολουθω να ειμαι τελειως καθετος και φιλικα το λεω να αποφευγεται στο μελλον να γραφεται σε forum αυτη η κουβεντα''δεν το συζηταω καν''ή αλλες παρομοιες,επειδη ειναι απολυτες και αρα εναντια στην ολη φιλοσοφια ενος forum και της κουβεντας/διαλογου(χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να βαλει απο 1/10 μεχρι 10/10).

    Εξακολουθω παντως να πιστευω οτι εν μερη εχουν ανεβει χωρις λογο πολυ αποτομα οι απαιτησεις των gamers οπως γραφανε και σε αλλα site.Αν ενα παιχνιδι δεν παρει πανω απο 8.5 και πανω οι περισσοτεροι αυτοματως το βγαζουν πατατα και δεν καταλαβαινω τον λογο.Εχει χαθει κοινως το μετρο συγκρισης στα παιχνιδια.
    Last edited by Fulgore; 20-01-2017 at 05:40.

  10. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    toninio (20-01-2017)

  11. #586
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eιμαι φαν των παιχνιδιων ολων της σειρας, λατρευω και το ICO και το Shadow of the Colossus και το Last Guardian. Ειναι ολα υπεροχα και ακρως ιδιαιτερα παιχνιδια.

    Το Last Guardian ειναι ενα πολυ συναισθηματικο παιχνιδι που με εκανε να κλαψω και σιγουρα θα το θυμαμαι για καιρο.

    Εχοντας πει ολα αυτα ομως, εαν καποιος μου ελεγε να βαθμολογησω το παιχνιδι αντικειμενικα και στο συνολο του, δεν θα του εβαζα 10αρι σε καμμια περιπτωση. Το οτι ενα παιχνιδι ειναι πολυ ιδιαιτερο και special δεν αρκει για να σε κανει να διαγραψεις (αν θες να κανεις αντικειμενικη κριτικη) ολα του τα αρνητικα, οποια κι αν ειναι αυτα.

    Εγω προσωπικα στο παιχνιδι θα εβαζα ενα 8-8.5/10. Μπορει να ειναι το πιο αξιομνημονευτο στορυ της χρονιας, αλλα δεν αρκει ωστε να με κανει να ξεχασω τον μετριο χειρισμο του, τα κολληματα της Α.Ι., τα προβληματα στην αποδοση του (οκ το επαιξα σε Pro που δεν εχει προβληματα καθολου εκει, αλλα δεν παυει να πρεπει να σημειωθει οτι στο PS4 ειναι κακη η δουλεια) την κακιστη καμερα και καποιες επιλογες στο level design.

    Αν τα ξεχναγα ολα αυτα, τοτε αδικω ολους εκεινους τους developers που μπορει να περνανε ατελειωτες ωρες για να τελειοποιησουν ολα αυτα τα τμηματα ενος παιχνιδιου. Και δεν ειναι αμηλητεα κομματια της εμπειριας ενος βιντεοπαιχνιδιου ολα αυτα.

    Το μεγαλο δυστηχημα της βιομηχανιας των βιντεοπαιχνιδιων ειναι οτι τα 9αρια και τα 10αρια πεφτουν βροχη και στην ιδεα του κοσμου εχουν γινει συνιφασμενα με το ποσο ΑΑΑ ή οχι θεωρειται ενα παιχνιδι. Κατι, που τωρα που μεγαλωνω και αρχιζω και γραφω πολλα εκει που δεν πιανει μελανι, διαπιστωνω ποσο τραγικο λαθος ειναι. Αυτα ειναι που οδηγουν τους devs στο να κανουν ενα καρο αμφισβητουμενες επιλογες οσον αφορα το μαρκετινγκ του παιχνιδιου τους, να κυνηγανε να κερδισουν τις εντυπωσεις των reviewers με αθεμιτους τροπους, γιατι παση θυσια πρεπει να παρουν ενα 9αρι ωστε να δουν τις αναλογες πωλησεις / κερδος.

    Και ολα αυτα, γιατι ενα νουμερο, υποτιθεται λεει ολη την ιστορια ή ειναι πιστοποιηση του αν κατι αξιζει να λεγεται ΑΑΑ ή οχι.

    Οι reviewers πρεπει να γινουν πιο αυστηροι. Ηδη καποια μικρα βηματα γινονται σε αυτην την γενια. Τα βιντεοπαιχνιδια πρεπει να ειναι το μονο ειδος διασκεδασης που μια βαθμολογια του 7 στα 10 θεωρειται φολα... γι αυτο δεν μας παιρνουν στα σοβαρα. Μοιαζει σαν το δημοτικο... που ολα τα παιδακια παιρνουν Α με τονο ή σκετο Α. Πρεπει να εισαι εντελως χλαπατσας για να παρεις Β. Ετσι μοιαζει να ειναι και στα βιντεοπαιχνιδια... μαλλον ακομα ειμαστε στο δημοτικο... και πρεπει να φυγουμε πλεον γιατι κανει κακο στη βιομηχανια, οχι καλο.

    Οι κριτικες πρεπει να γινουν οπως στις ταινιες, αυστηρες, δικαιες και να φυγει απο το μυαλο ολων μας οτι ενα Uncharted αν δεν παρει 9 τουλαχιστον ειναι απογοητευση και επισης να καταλαβουμε οτι το 7 στα 10 ειναι μια αρκετα καλη βαθμολογια υπο φυσιολογικες συνθηκες.

    Τα περισσοτερα βιντεοπαιχνιδια σημερα ειναι υπερεκτημημενα ως προς τις βαθμολογιες τους.

    Ειναι καιρος να παμε επιτελους στο Γυμνασιο...

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    euromaster (20-01-2017),panos74gr (21-01-2017)

  13. #587
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δε νομίζω ποτέ να πάμε στο Γυμνάσιο.

    Ακόμα θυμάμαι reviewers στην δεκαετία του ΄80 να λένε ξανά και ξανά "ένα παιχνίδι με βαθμολογία 70 - 80/100, είναι ένα μια χαρά παιχνίδι. Δεν χρειάζεται ένας τίτλος να πάρει από 85% και πάνω στην Γενική βαθμολογία (άλλη βαθμολογία για γραφικά, ήχο, gameplay και lastability), για να θεωρείται προτεινόμενος."

    Ε, όσο τα έλεγαν άλλο τόσο τα άκουσαν οι αναγνώστες. Οι περισσότεροι gamer (τότε τουλάχιστον), κοίταζαν μόνο τη Γενική βαθμολογία και δεν διάβαζαν καν το review. Έκριναν μόνο από αυτή.

    Enter Internet.

    Ε, που το περίεργο; Η ίδια φιλοσοφία διατηρήθηκε. Τι και αν επί σειρά ετών (μερικοί) αρθρογράφοι τα έλεγαν και τα ξαναέλεγαν περί βαθμολογίας; Τρίχες.
    Ο κόσμος δεν διαβάζει τα review (ο "κόσμος" = μάζα, όχι μερικά -λίγα- άτομα).......παρά κάνει scroll down για να δει την βαθμολογία. Μεγάλος βαθμός = το παιχνίδι γαμάει και δέρνει = ο μέσος gamer (της μάζας) κρίνει ότι έχει επάρκεια πληροφόρησης (από ένα νουμεράκι) = αυτόματη αγορά του τίτλου.

    Τουτέστιν.......γιια πάντα.........Δημοτικό.

    ΥΓ: Please, μην πεταχτεί κάποιος να αντιπαραθέσει "πλέον οι gamer έχουν αυξημένη αντίληψη σε σχέση με το παρελθόν + ενημερόνονται πολύ περισσότερο".....καθώς αυτά τα άτομα αποτελεούν ένα μικροσκοπικό κομμάτι των δεκάδων εκατομμυρίων gamer. Δυστυχώς, όσοι μπαίνουμε σε forum (από εδώ έως neogaf), ανταλλάζουμε απόψεις κλπκλπ.........έχουμε την "αίσθηση" ότι είμαστε πολλοί. Τρίχες και μάλιστα κατσαρές. Απειροελάχιστοι είμαστε σε σχέση με την καταναλωτική (gamer) μάζα. Αυτή όμως η "αίσθηση" που έχουμε, λανθασμένα μας οδηγεί σε συμπεράσματα του στυλ "είμαστε αρκετά πιο ενημερωμένοι σε σχέση με παλαιότερα". Όχι. Η μάζα έτσι ήταν από τη γέννηση των reviews, έτσι είναι ακόμα μέχρι σήμερα και απ' όσο δείχνουν τα πράγματα, έτσι θα παραμείνει....για όσο (θα) υπάρχει gaming βιομηχανία. Και...............όχι δεν είμαι μελλοντολόγος, ούτε προφήτης. Απλώς παρατηρώ τα ίδια και τα ίδια επί 35+ χρόνια στον χώρο του gaming και της δημοσιογραφίας, με καμία απολύτως αλλαγή (όσο αφορά τις βαθμολογίες και πως αυτές κρίνονται από την μάζα των αναγνωστών).

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Axilleas_GR (20-01-2017)

  15. #588
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Το "τσίμπησα" και εγώ σήμερα από Πλαίσιο. Thanks και πάλι Fulgore για το link. Μόνο θέμα να δω πότε ακριβώς θα το ξεκινησω.....

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #589
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Για αυτό λέω εγώ πως κανονικά πρέπει να καταργηθούν οι βαθμολογίες.
    Γιατί το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου που διαβάζει reviews θα διαβάσει απλά τον βαθμό. Και γενικά είναι ο κόσμος έτσι. Και στις ταινίες το ίδιο. Ξέρω πολύ κόσμο που ταινίες του 5 και του 6 τις θεωρεί σκουπίδια.
    Και είναι λογικό γιατί αυτοί οι βαθμοί θεωρούνται χάλι στο σχολείο και μας έχει μείνει από τότε. Εξαίρεση το πανεπιστήμιο που μας αρκεί το 5 για να περάσουμε
    Πρόσφατα είχα κουβέντα με έναν φίλο μου για το Tomb Raider και με ρώταγε τις εντυπώσεις και τι βαθμό θα του έβαζα και του είπα 7. Και μου λέει γιατί τόσο;; Δεν σου άρεσε;; Και προσπαθούσα να του εξηγήσω πως το θεωρώ καλό παιχνίδι και το 7 είναι καλός βαθμός.
    Αυτό είναι το θέμα μένουμε στον βαθμό και χάνουμε την ουσία.
    Βέβαια με την λογική του Val διαφωνώ παρόλο που δεν λέει κάτι παράλογο. Αλλά με αυτή τη λογική κανένα indie game δεν θα έπρεπε να πάρει πάνω από 6-7.
    Βέβαια το The Last Guardian ναι είχε θέματα με την κάμερα ή τον χειρισμό αλλά η ΑΙ του ήταν εκπληκτική κατά τη γνώμη μου. Επίσης εγώ σε απλό PS4 δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Μόνο σε 2-3 σημεία framedrops.
    Για μένα το The Last Guardian είναι καθαρό 10αρι και καλύτερο απο τα ICO/SOTC
    Spoiler!

  17. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    DJTaurus (20-01-2017),namaste (20-01-2017),toninio (20-01-2017)

  18. #590

    Default

    υπάρχει όντος μεγάλη διαφορά μεταξυ ps4 και ps4 pro??

  19. #591
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Για αυτό λέω εγώ πως κανονικά πρέπει να καταργηθούν οι βαθμολογίες.
    Γιατί το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου που διαβάζει reviews θα διαβάσει απλά τον βαθμό. Και γενικά είναι ο κόσμος έτσι. Και στις ταινίες το ίδιο. Ξέρω πολύ κόσμο που ταινίες του 5 και του 6 τις θεωρεί σκουπίδια.
    Και είναι λογικό γιατί αυτοί οι βαθμοί θεωρούνται χάλι στο σχολείο και μας έχει μείνει από τότε. Εξαίρεση το πανεπιστήμιο που μας αρκεί το 5 για να περάσουμε
    Πρόσφατα είχα κουβέντα με έναν φίλο μου για το Tomb Raider και με ρώταγε τις εντυπώσεις και τι βαθμό θα του έβαζα και του είπα 7. Και μου λέει γιατί τόσο;; Δεν σου άρεσε;; Και προσπαθούσα να του εξηγήσω πως το θεωρώ καλό παιχνίδι και το 7 είναι καλός βαθμός.
    Αυτό είναι το θέμα μένουμε στον βαθμό και χάνουμε την ουσία.
    Βέβαια με την λογική του Val διαφωνώ παρόλο που δεν λέει κάτι παράλογο. Αλλά με αυτή τη λογική κανένα indie game δεν θα έπρεπε να πάρει πάνω από 6-7.
    Βέβαια το The Last Guardian ναι είχε θέματα με την κάμερα ή τον χειρισμό αλλά η ΑΙ του ήταν εκπληκτική κατά τη γνώμη μου. Επίσης εγώ σε απλό PS4 δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Μόνο σε 2-3 σημεία framedrops.
    Για μένα το The Last Guardian είναι καθαρό 10αρι και καλύτερο απο τα ICO/SOTC
    Γιατι λες οτι η λογικη μου δεν επιτρεπει σε κανενα indie να παρει καλο βαθμο? Μερος της κριτικης που κανεις σε κατι, ειναι σαφως και το κομματι που λαμβανει υποψην του τι ειδους budget και ανθρωπινο δυναμικο διαθετεις ως developer. Εαν ενα indie game δεν εχει animation επιπεδου Uncharted 4 δεν προκειται να του το κατηγορησω αν ομως η Naughty Dog με τα 200 ατομα αναπτυξης και τα 100αδες εκατομυρρια μου βγαλει ενα παιχνιδι με animation 1990, σαφως και θα το καταλογησω. Συμφωνω παντως ακομα και με την πληρη αφαιρεση της βαθμολογιας γενικα και αντι αυτης να κοιταζει ο κοσμος (γι αυτους που πηγαινουν απλα και βλεπουν ενα νουμερο και δεν διαβαζουν) ενα Verdict με + και -.

    Quote Originally Posted by namaste View Post
    υπάρχει όντος μεγάλη διαφορά μεταξυ ps4 και ps4 pro??
    Αναλογα την τηλεοραση που εχεις αλλαζει και το αποτελεσμα καθως δεν εχουν ασχοληθει πολυ με το Pro στο συγκεκριμενο παιχνιδι.

    Αν λοιπον εχεις 1080ρ τηλεοραση, τοτε το παιχνιδι εχει ακριβως τα ιδια γραφικα με το PS4 αλλα με πολυ σταθερο framerate το οποιο τρεχει σχεδον μονιμως στα 30.

    Αν εχεις 4Κ τηλεοραση το παιχνιδι εχει καλυτερα γραφικα απο την αποψη οτι τρεχει σε πολυ μεγαλυτερη αναλυση, ομως σε αυτην την περιπτωση το framerate τρεχει στα ιδια περιπου επιπεδα με το PS4.

    Διαλεγεις και παιρνεις. Εγω προσωπικα με 1080ρ το επαιξα.

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (20-01-2017),namaste (20-01-2017),panos74gr (22-01-2017)

  21. #592
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Eγώ πάντως που το έπαιξα σε Pro με υψηλή ανάλυση είχαν σχεδόν μηδανικά προβλήματα στο framerate.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    DJTaurus (20-01-2017),namaste (20-01-2017)

  23. #593
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Γιατι λες οτι η λογικη μου δεν επιτρεπει σε κανενα indie να παρει καλο βαθμο? Μερος της κριτικης που κανεις σε κατι, ειναι σαφως και το κομματι που λαμβανει υποψην του τι ειδους budget και ανθρωπινο δυναμικο διαθετεις ως developer. Εαν ενα indie game δεν εχει animation επιπεδου Uncharted 4 δεν προκειται να του το κατηγορησω αν ομως η Naughty Dog με τα 200 ατομα αναπτυξης και τα 100αδες εκατομυρρια μου βγαλει ενα παιχνιδι με animation 1990, σαφως και θα το καταλογησω. Συμφωνω παντως ακομα και με την πληρη αφαιρεση της βαθμολογιας γενικα και αντι αυτης να κοιταζει ο κοσμος (γι αυτους που πηγαινουν απλα και βλεπουν ενα νουμερο και δεν διαβαζουν) ενα Verdict με + και -.
    Θεωρώ πως κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό και εκεί βασίζεται. Από το The Last Guardian δεν περιμένω να έχει απίστευτο Gameplay. Στις όχι χαμηλές προσδοκίες μου ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω σαν παιχνίδι. Εμένα αυτό είναι 10/10. Και νομίζω πως και αντικειμενικά το άξιζε. Αν καθόμουν να δω γραφικά, ή χειρισμό σε σχέση με τα υπόλοιπα παιχνίδια ναι θα έπαιρνε χαμηλότερο βαθμό.
    Αλλά κάθε παιχνίδι κρίνεται διαφορετικά για μένα. Όπως και κάθε ταινία.
    Σου ξαναλέω αυτό που λες δεν είναι παράλογο, αλλά θεωρώ πως αν ίσχυε για όλα τα παιχνίδια στα indie θα βλέπαμε πολύ χαμηλές βαθμολογίες. Γιατί και τα γραφικά παίζουν ρόλο και το animation και το story και η σκηνοθεσία και το εικαστικό και οι ερμηνείες και και...
    Είναι πολύ περίπλοκη (πλέον) μια βαθμολογία σε ένα videogame.
    Εγώ είμαι της λογικής τι γεύση μου άφησε ένα παιχνίδι εφόσον το ολοκλήρωσα. Εκεί τα βάζω κάτω και βάζω ένα βαθμό. To Tom Raider για μένα όπως είπα είναι παιχνίδι του 6-7.
    Αν πιάσω ξεχωριστά τους τομείς τους θα πάρει πολύ μεγαλύτερη βαθμολογία
    Γραφικα 10
    Gameplay 9
    Μουσική 9
    Animation 9
    Story 8
    Ερμηνείες 9
    Αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι όλα αυτά που έχει δεν δένουν ωραία μεταξύ του (για μένα) οπότε μου μένει πως είναι ένα παιχνίδι του 6-7.
    Αντίθετα το Uncharted 4 δεν φέρει καμία επανάσταση (εκτός από τα γραφικά) και πάνω κάτω σαν το Tomb, αλλά το παιχνίδι είναι καθαρό 10.


    Αυτό με τα θετικά και αρνητικά που λες νομίζω πως είναι το καλύτερο σαν σύνοψη ενός review.
    Και συμφωνώ 100% με το οτι αλλιώς θα κριθεί μια δουλειά 10 ατόμων και αλλιώς 200.
    Last edited by mihalis13; 20-01-2017 at 17:02.
    Spoiler!

  24. #594
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Και εγω θα προτιμουσα να βαθμολογειται ενα παιχνιδι με βαση την αισθηση που αφηνει στον reviewer οταν το τελειωσει.

    Δλδ αν τελειωσει το Shadow of the colossus και μενει ενα OMG στο τελος, ας του δωσει το OMG(10/10). Αν κατσει να ψαξει το πως θα μπορουσε να αφαιρεσει βαθμους θα το καταφερει ευκολα για οποιoδηποτε game εκει εξω, ποσο μαλλον για το SOTC του ps2(Frame rate τραγικο στα 15-20fps, ανοιχτος κοσμος ο οποιος δεν ειναι γεματος κ.α).

    Εφοσον τα οποια προβληματα δεν του στερησαν αυτο το τελικο OMG, τοτε για μενα δεν χρειαζεται να επηρεασουν την βαθμολογια.
    Οφειλει βεβαια σε ενα μερος του κειμενου να γραψει για αυτα.
    .

  25. The Following 4 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (20-01-2017),mihalis13 (20-01-2017),toninio (20-01-2017)

  26. #595
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το προβλημα με το gameplay του Last Guardian δεν εχει σχεση με το αν περιμενω να ειναι απιστευτο ή οχι, αν περιμενω να ειναι πολυπλοκο ή να εχει μεγαλη ποικιλια ή οτιδηποτε αλλο. Κρινεται με βαση το πως υλοποιει και εφαρμοζει αυτα που ηδη προσφερει. Και αυτα που προσφερει δεν υλοποιουνται παντα σωστα. Επισης το θεμα του χειρισμου και της καμερας (πραγματα που επηρεαζουν αρδην το gameplay) δεν ειναι κατι που σε κανει να νομιζεις οτι δεν μπορουσαν να το εχουν προσεξει. Ο χειρισμος του παιδιου ειναι αχαρος, μη αμεσος με εμφανες delay και επηρεαζει αρκετα την ικανοποιηση. Το οτι το Last Guardian εστιαζει στο ταξιδι και την ιστορια, αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να το κανει αυτο με εναν πιο αμεσο χειρισμο. Η δε καμερα για εμενα ειναι αδικαιολογητη. Πραγματικα υπαρχουν απειρα εργαλεια για να μπορεσει καποιος να κανει την καμερα ανθρωπινη. Το TLG διαθετει μαζι με το FFXV καποιες απο τις χειροτερες καμερες που εχω δει σε βιντεοπαιχνιδι. Eιναι κατω του μετριου και τα 2 αυτα στοιχεια στο παιχνιδι.



    Μπορει να μην ειναι αυτα τα πραγματα που θα κανουν ενα παιχνιδι μοναδικο, ομως ειναι πραγματα τα οποια δεν μπορουν να παρουν για εμενα "αντικειμενικη αφεση αμαρτιων". Υποκειμεινκα μπορω εγω να πω μεσα μου "δεν προκειται αυτα τα πραγματα να μειωσουν σε κατι το παιχνιδι για εμενα" και μπορει να ισχυει 100% για εμενα. Αν κληθω ομως να κανω κριτικη, πρεπει να αναφερθουν οπως και δηποτε. Οχι για να αποτρεψω καποιον απο το να το παιξει, οσο για γινει καλυτερο το επομενο παιχνιδι/παιχνιδια.

  27. #596
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ο χειρισμός του παιδιού θεωρώ πως είναι επιτηδευμένα έτσι. Όπως και τα animation του. Είναι μικρό παιδί και κινείται "ατσούμπαλα" όπως κάθε μικρό παιδί.
    Εμένα μου φάνηκε πολύ ωραίο αυτό. Δεν ήθελα διαφορετικό χειρισμό. Όλα αυτά που εσένα σε "χάλασαν" στον χειρισμό αντίθετα εμένα μου άρεσαν.
    Για την κάμερα συμφωνώ, σε αρκετά σημεία ήταν πολύ κακή.
    Εγώ συμφωνώ σε αυτό που λέει ο Βαγγέλης, εννοείται να αναφερθούν. Αλλά αν το παιχνίδι σε αφήνει OMG τότε ναι θα πάρει 10.
    Εγώ ξέρω ότι με το που τελείωσα το The Last Guardian ήμουν με δάκρυα στα μάτια και κάνω στον σκύλο μου εκείνη την στιγμή: "έλα να πάμε βόλτα έξω". Και μετά από ένα μαγικό gaming ταξίδι έκανα μια υπέροχη βολτα με τον σκύλο μου..
    Αν δεν είναι αυτό 10 τότε τι είναι;;
    Spoiler!

  28. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    DJTaurus (20-01-2017),toninio (20-01-2017)

  29. #597
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Διαφωνουμε αλλα οκ κατανοητο αυτο που λες. Απλα για εμενα δεν χρειαζεται η πιστοποιηση του 10αριου απο τον τυπο ή ακομα και εμενα τον ιδιο, για να πω οτι αυτο το παιχνιδι ηταν OMG για εμενα. Ενα 8/10 παιχνιδι μπορει να ειναι OMG για εμενα. Μην ξεχναμε οτι δεν κρινουμε μια ταινια, δηλαδη απλα την εκβαση και την πορεια μιας ιστοριας αλλα ενα βιντεοπαιχνιδι, κατι αρκετα πιο πολυπλοκο και με πολυ περισσοτερους τομεις.

    Παντως καταλαβαινω την αποψη σου ασχετα απο την -επι της ουσιας μικρη- διαφωνια που εχουμε.

  30. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (20-01-2017),mihalis13 (21-01-2017)

  31. #598

    Default

    Συμφωνώ με την άποψη που αναφέρθηκε σχετικά με την ανάγκη ή μη της ύπαρξης βαθμολογίας στα παιχνίδια. Το καλύτερο είναι να καταργηθούν οι βαθμολογίες, γιατί ένα ξερό νούμερο ποτέ δεν μπορεί να μεταφέρει τί προσφέρει ένα παιχνίδι. Διαφωνώ και με την αναφορά + και - στο τέλος, σε στυλ λίστας, γιατί και πάλι πολλοί θα κοιτάξουν αυτό και θα πουν "ω ρε, λίγα συν και περισσότερα πλην, δεν λέει" και το παιχνίδι να ειναι πολύ καλό κατά βάθος. Τα πάντα σε ένα review πρέπει να περιγράφονται και να εξηγούνται με λόγια και επιχειρήματα και στο τέλος να βγαίνει η γενική εντύπωση, αλλά το πιο σημαντικό είναι o reviewer να ξέρει το αντικείμενο. Καλύτερα να το ξέρει και να είναι φαν (άρα και λίγο προκατειλημμένος, αλλά και τί να κάνουμε) παρά να μην το ξέρει και να είναι εκτός κλίματος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το να συγκρίνει κανείς το review του Πρίτσκα με το άλλο που ανέφερα (δεν αναφέρω όνομα, όχι ότι έγινε και τίποτα, απλά δεν τον ξέρουμε τον άνθρωπο, δεν σημαίνει ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά του, απλά στο συγκεκριμένο review θεωρώ ότι έπεσε έξω).
    Fulgore, συμφωνώ, πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη ότι ο reviewer κάνει μία δουλειά εκείνη τη στιγμή και έχει εργοδότη από πάνω του. Απλώς, αυτό θεωρώ δεν τον εμποδίζει να παρουσιάσει ένα παιχνίδι όπως πρέπει, δηλ. το πολύ να μην έχει στη διάθεσή του το χρόνο και την έκταση που θα ήθελε (εκτός αν μιλάμε για πληρωμένα reviews).

    Από εκεί και πέρα, νομίζω αυτό που ανέφεραν οι mihalis13 και PDS τα λέει όλα: εάν ένα παιχνίδι σου αφήνει την OMG αίσθηση στο τέλος, σε γεμίζει συναισθήματα και σε κάνει να το θυμάσαι για μία ζωή, είναι για 10 καθαρό (εφοσον πρέπει να το βαθμολογήσουμε). Eάν υπήρχαν πολλά Ico, SotC και TLG στη βιομηχανία, τότε ναι, το δεκάρι θα έμπαινε πολύ πιο αυστηρά, αλλά αυτά είναι μοναδικά, κι άντε τώρα να ξαναδούμε τέτοιο παιχνίδι και πότε. Μετά, είναι κρίμα να μειωθεί ο βαθμός σε ένα αριστούργημα, επειδή δεν είχε καλή κάμερα. Στο μεταξύ, και το λέω με ειλικρίνεια, εγώ δεν συνάντησα και τόσο μεγάλο πρόβλημα με την κάμερα, ούτε με κάτι άλλο. Κάποιες φορές, σύμφωνοι, η κάμερα χάνεται και θέλει λίγη προσπάθεια να την ελευθερώσεις (λίγο με τον μοχλό δηλαδή). Δεν το είδα να γίνεται τόσο συχνά, ώστε να με εκνευρίσει. Είναι τέτοιο το gameplay όμως, με τον τεράστιο και απρόβλεπτο Trico, που μπορεί να μην γινόταν και αλλιώς. Και για εμένα, όπως προαναφέρθηκε, η "σκηνοθεσία" της κάμερας και ο χειρισμός του αγοριού είναι θέμα άποψης του Ueda και όχι κακού προγραμματισμού. Όσο για την ΑΙ, είναι μοναδική η περίπτωση ενός τέτοιου πλάσματος σε videogames, με τόσο αληθοφανή ΑΙ. Για τις τόσες περιπτώσεις που μας έκανε ο Trico να αναρωτιόμαστε αν είναι αληθινός, ε ναι, θα πρέπει να δεχθούμε ότι σε κάποιες περιπτώσεις ο κώδικας μπορεί να "κολλάει" (που για μένα δεν ισχύει κάτι τέτοιο, παρά μόνο σε ένα σημείο που συζητήθηκε πριν σε spoiler).
    Mε απλά λόγια (και σόρι που συνηθίζω να αναφέρω ποδοσφαιρικά παραδείγματα, κάποιοι μπορεί να μην ασχολούνται): εάν κάποιος μου πει οτι ο Ζιντάν θα έπαιρνε 10 ως γενικό βαθμό, αλλά να τον μειώσουμε λίγο, γιατί εκείνη η κουτουλιά στο τελικό δείχνει ότι δεν έχει το κρύο αίμα και τον χαρακτήρα ενός αρχηγού, μπορεί να τον πάρω και στο κυνήγι, που λέει ο λόγος......
    Last edited by toninio; 20-01-2017 at 20:26.

  32. The Following 6 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Axilleas_GR (20-01-2017),chronohill (20-01-2017),DJTaurus (20-01-2017),mihalis13 (20-01-2017),namaste (21-01-2017),PDS (20-01-2017)

  33. #599
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τελείωσα χτες το δεύτερο playthrough. Ειχα πολλα χρόνια να παιξω παιχνίδι με τοσο προβληματικό χειρισμό, κάμερα και AI
    Στο 1o playthrough μου έσπασαν τα νευρα τοσο πολυ που ηθελα να κανω το δισκάκι φρισμπι. Να κάθομαι να παλεύω 20 λεπτα να φαει ο Trico ενα βαρελι, γιατί την μια πάταγε το ενα ποδι του σε σκαλιά και η AI δεν μπορούσε να κουνηθεί, ειτε γιατι το βαρέλι ήθελε να το παω κατι χιλιοστά πιο περα γιατι η AI δεν το έβλεπε και ας ήταν μπροστά και μετα παλι να μην το βλέπει και παλι να θελει να το μετακινήσω, ειτε γιατι ο Trico πάγωνε και δεν κουνιόταν και ποσά άλλα θέματα

    Στο 2o no deaths playthrough πολλα απο αυτα που μου εκανε την πρωτη φορα δεν τα συνάντησα. Ελα ομως που το παιχνιδι παλι έπρεπε να μου σπάσει τα νευρα γιατι αποφάσιζε μονο του οτι έπρεπε να χάσω. Στο σημείο που διαλύεται ο μεγάλος πύργος μου έβγαλε game over ετσι στα καλα καθουμενα. Αντε μετα να γυρνάω 1 ωρα πισω με το backup save να περναω τα ιδια και τα ιδια. Να ηταν μια φορα να ελεγα ενταξει, αλλα οχι επρεπε να γινει κατι τετοιο αλλες 3 φορες στο ιδιο playthrough, εννοείται σε σημεία που δεν είχα επιλογή να κάνω κάτι, γιατί έτσι γιατί μπορεί

    Μου αρεσε πολυ η ιστορια και η ατμόσφαιρα του αλλα με ολα αυτα πως να το ευχαριστηθεις και να "πιάσεις" συναίσθημα. Το συναίσθημα που πιάνεις ειναι νεύρα και πολλα μάλιστα. Το μετάνιωσα παρα πολύ που το πήρα, νιώθω ότι πέταξα τα λεφτά μου για αυτο το beta game και θα ηθελα ενα μεγάλο όχημα να περνάω πανω απο τον Trico κάνοντας μπρος πίσω

  34. #600
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Τελείωσα χτες το δεύτερο playthrough. Ειχα πολλα χρόνια να παιξω παιχνίδι με τοσο προβληματικό χειρισμό, κάμερα και AI
    Φιλε μου με τόσο κακό πρώτο play through θα έπρεπε να το παρατήσεις. Μερικά παιχνίδια απλά δεν κάνουν για κάποιους από εμάς. Δεν καταλαβαίνω γιατί το έπιασες ξανά.

  35. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (21-01-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •