Page 28 of 34 FirstFirst ... 18242526272829303132 ... LastLast
Results 541 to 560 of 661

Thread: Τhe Last Guardian [+VR content]

  1. #541
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Μόλις το τελείωσα! Τι να πω... παιχνιδάρα.

    GOTY για μένα. Μπορεί να έχει διαφορά τεχνικά θέματα, η κάμερα να κάνει τα δικά της, ο χειρισμός να ειναι περίεργος κλπ αλλά, η ατμόσφαιρα και το συναίσθημα που βγάζει σε κάνουν να τα ξεχνάς όλα αυτά.

    Ελπίζω ο Ueda να έχει από καιρό στα σκαριά νέο παιχνιδι και να μην χρειαστεί να περιμένουμε αλλά τόσα χρόνια για το επόμενου του.

    Τώρα θέλω να παίξω τα αλλά 2 του Ueda. Πάλι καλα που δεν εχω δώσει το PS3 ακόμη.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    chronohill (18-12-2016),DJTaurus (18-12-2016),toninio (18-12-2016)

  3. #542
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Τοσο καλά λόγια Και δεν έχεις παίξει ico k collosus? Φοβερό!Θα ενθουσιαστεις εξίσου με τα προηγούμενα...Έχω βάλει κ γω στα σκαρια σίγουρα ένα πέρασμα κολοσο και ίσως και ico

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  4. #543

    Default

    @panos74gr
    Ασφαλώς και GOTY, συμφωνώ απόλυτα, χωρίς να μπω καν σε διαδικασία σκέψης "μήπως κάποιο άλλο". Βγήκαν παιχνιδάρες, πχ Uncharted 4 και Deus Ex:MD (και σίγουρα και άλλα, όπως Dishonored 2, που σκοπεύω να είναι το επόμενό μου), αλλά ένα τόσο ξεχωριστό δημιούργημα (που έκανε και 10 χρόνια να βγει) νομίζω αξίζει τον τίτλο. Σχετικά με τον Ueda, διάβασα σε συνέντευξή του ότι σκοπεύει να συνεχίσει στον ίδιο χώρο με κάτι νέο, αλλά χωρίς να απομακρυνθεί πολύ από το στυλ και την τεχνοτροπία του, πολύ καλό αυτό φυσικά. Επίσης, έχεις τον άριστο συνδυασμό: έχεις το Ps3 και δεν έχεις παίξει τα άλλα 2 (σε ζηλεύω!). Πραγματικά, θα βρεις και σε αυτά κάτι το ξεχωριστό και ιδιαίτερο και θα σου μείνουν στη μνήμη, όπως και το TLG. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με το Ico, που ήταν και το πρώτο. Στη συνέχεια, Shadow of the Colossus, κι εκεί ετοιμάσου για ένα gameplay, όταν αντιμεωπίζεις τους Κολοσσούς, που παρόμοιό του δεν έχεις δει πιστεύω (εγώ πάντως όχι). Ελπίζω να μην δυσκολεύτείς να βρεις την συλλεκτική έκδοση των 2 για το Ps3.

    @chronohill
    Tα έχω παίξει και ολοκληρώσει μόνο μία φορά και θα ήθελα κι εγώ να το ξανακάνω. Από την άλλη, μου φαίνεται ότι αυτή η μία φορά μου αρκεί, δηλαδή τα θυμάμαι πολύ έντονα ακόμα. Νομίζω άλλο ένα playthrough πάντως καλό θα είναι.

    Στο μεταξύ διάβασα, από περιέργεια να δω πώς αντιμετωπίστηκε, κάποια ελληνικά reviews. Του Καλλίφα (Gameover.gr) και του Πρίτσκα (Unboxholics.gr) είναι εξαιρετικά και αποδίδουν στο παιχνίδι αυτά που του αξίζουν. Κάποιο άλλο review το βρήκα καλό και δίκαιο, αλλά είδα και ένα άλλο, που προσωπικά το θεωρώ εντελώς λάθος. Από τα λεγόμενα, συμπέρανα ότι ο συντάκτης δεν έχει παίξει Ico και SotC και θεωρώ ότι εάν δεν έχεις παίξει αυτά τα δύο, άρα δεν έχεις δει κι εκτιμήσει τη δουλειά του Ueda, δεν πρέπει να κάνεις αυτό το review. Το αποτέλεσμα είναι ο συντάκτης να μην είναι σίγουρος, όπως λέει, εάν οι λιγοστές έως μηδαμινές πληροφορίες για ιστορία κλπ είναι κάτι ηθελημένο από τον δημιουργό ή όχι (έλεος!) , να παραπονιέται για αυτό, κι επίσης να παραπονιέται για την ΑΙ του Τρίκο, θεωρώντας την προβληματική, επειδή "έχασε χρόνο άδικα κάποιες φορές" και γενικά "δεν είχε συνέπεια" (προφανώς έπαιζε και λάθος, πατώντας επανειλημμένα τις εντολές, αντί να δείξει πρώτα κατεύθυνση, να περιμένει να δει αν το πλάσμα το αντιλήφθηκε και κοίταξε προς τα εκεί, και μετά να δώσει εντολή άλματος κλπ). Το να βάζει κάποιος χαμηλό βαθμό σε αυτό το παιχνίδι, για αυτούς και άλλους λόγους, πχ κάμερα και platforming, δείχνει απλά ότι σε συγκεκριμένα παιχνίδια, η κριτική πρέπει να γίνεται από άτομα που γνωρίζουν το background του παιχνιδιού και ξέρουν να διακρίνουν εάν ο τίτλος ανταποκρίνεται σε αυτά, για τα οποία δημιουργήθηκε και εμπνεύστηκε από τον δημιουργό του. Είναι σαν να βγω εγώ, που δεν παίζω τη σειρά Souls, να πω "τι μ@λακία αυτά τα Souls. Οκ, ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, αλλά δύσκολα ρε φίλε, και να χάνεις να ξαναγυρνάς από την αρχή...", ενώ από το λίγο που δοκίμασα στο Dark Souls 1, το παιχνίδι φωνάζει από μακριά ότι έγινε επίτηδες έτσι από τους developers, είτε επειδή έτσι γούσταραν αυτοί, είτε για να απευθυνθούν σε συγκεκριμένο κοινό, άρα και θα κριθεί ώς αυτό που είναι, και όχι ως αυτό που είναι όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια. Τεσπά, κουβέντα να γίνεται.......
    Last edited by toninio; 18-12-2016 at 04:43.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    BillyFlo81 (18-12-2016),chronohill (18-12-2016),mihalis13 (08-01-2017)

  6. #544
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default






    Γμτ αυτα τα 2 παιχνιδια ειναι ο λογος που δυκολευομαι να δωσω το Ps3 μου. Θα ειχε πολυ ενδιαφερον αν ο Ueda εκανε τα remakes τους στο PS4 η ακομα καλυτερα στο PS5.
    .

  7. The Following 5 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (18-12-2016),euromaster (18-12-2016),kostasb13 (28-12-2016),panos74gr (19-12-2016),toninio (19-12-2016)

  8. #545
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το ξεκίνησα το παιχνίδι και εγώ και το έχω προχωρήσει αρκετά (δεν το τελείωσα ακόμα).
    Γράφω μόνο για να επιβεβαιώσω οτι τα παιδιά που μου είπαν να αγνοήσω τις πρώτες προσωπικές μου άσχημες εντυπώσεις και να προχωρήσω είχαν δίκιο...
    Αν κάποιον τον άγχωσε το post μου με τις πρώτες μου εντυπώσεις και τον έκανε να μην θέλει το παιχνίδι παρακαλώ να το ξανασκεφτεί

    ΈΚανα και edit εκείνο το post για κάποιον που θα το διαβάσει τώρα

  9. The Following 5 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    Dragonpaul (19-12-2016),euromaster (19-12-2016),james9 (19-12-2016),Snk (19-12-2016),toninio (20-12-2016)

  10. #546
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Ωραιος ο Δημητρης!!!
    περιμενουμε εντυπωσεις για το τελευταιο κομματι!!!!
    το εχω δωσει σε εναν φιλο μου και το μετανιωσα!συνεχιζω και το σκεφτομαι...θα το ξαναπαιξω σιγουρα να το απολαυσω διαφορετικα να χαζεψω περισσοτερο τα τοπια!
    Ξεκινησα το Final Fantasy 15 με μιση καρδια...ευτυχως φαινεται καλο και θα με κρατησει!
    Spoiler!

  11. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    toninio (20-12-2016)

  12. #547

    Default

    Ναι, κι εγώ έτσι το έπαιξα, σταματώντας σε κάθε επίπεδο να χαζέψω τον κόσμο κλπ, το ίδιο το παιχνίδι το "ζητάει" αυτό. Ελπίζω να στο επιστρέψει σύντομα ο φίλος.

    Αυτό που συνέβη και με τα 3 παιχνίδια, σε εμένα τουλάχιστον, είναι ότι μου έδωσαν αυτό ακριβώς που περίμενα (και παραπάνω μπορώ να πω), και αυτό ισχύει σε μεγαλύτερο ποσοστό στο Ico, που ήταν και το πρώτο και δεν είχα πολλή ιδέα τί θα έβρισκα. Πριν πολλά χρόνια, ίσως και 10, ήμουν σε βίντεο κλαμπ και χάζευα τους τίτλους Pc (δεν είχα κονσόλα), πήγαινα συχνά εκεί, νοίκιαζα κλπ. Μία μέρα, από περιέργεια περισσότερο, άρχισα να χαζεύω τους τίτλους του Ps2 (αμέτρητοι!) και κάπου πέτυχα το εξώφυλλο του Ico, το οποίο αμέσως μου έκανε μπαμ, μου τράβηξε την προσοχή με το artwork του και την όλη αίσθηση που απέπνεε. Στο σπίτι μετά googl-αρα και έμαθα για τους δύο ιαπωνικούς τίτλους και τότε αποφάσισα ότι πρέπει όπωσδήποτε να τους βρω να παίξω. Για καλή μου τύχη, έγινε αργότερα η remastered collection για το Ps3, και το 2011 (είχα πάρει πρόσφατα την κονσόλα) άρχισα με το Ico. Eίχα αποφύγει να διαβάσω πολλά, για να μην έχω spoilers, και το παιχνίδι ήταν αυτό ακριβώς που περίμενα. Το ίδιο έγινε και με το SotC (στο οποίο δεν περίμενα και τέτοιο gameplay) και τώρα με το TLG. Νομίζω ο Ueda, όσα παιχνίδια και αν φτιάξει, σε αυτό το στυλ θα κινείται (και μακάρι!). Αυτό που κάνει τα παιχνίδια του μοναδικά είναι το ότι πραγματεύεται μοναδικές ιστορίες, αποφεύγει τα κλισέ, και δημιουργεί έντονα ανθρώπινα συναισθήματα. Είναι και οι κόσμοι του επιβλητικοί και μυστηριώδεις, και όλο αυτό το κράμα είναι κάτι μοναδικό.
    Όπως και με τα Ico και SotC, λογικά θα πέσουν κάποιες αναλύσεις σχετικά με τα όσα δείχνει το παιχνίδι (που πολλά μπορεί να μην τα παρατηρήσαμε), τη σημασία τους, πώς σχετίζεται ο κόσμος του με τον κόσμο των άλλων δύο κλπ........
    Last edited by toninio; 20-12-2016 at 20:18.

  13. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    chronohill (20-12-2016)

  14. #548
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    The Last Guardian Patch 1.03 Is Out Now

    Early downloaders of the patch are reporting, amongst other additions, an improved camera deadzone, the removal of unnecessary button prompts and a smoother frame rate in places.
    Spoiler!

  15. The Following 5 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    BillyFlo81 (22-12-2016),mihalis13 (22-12-2016),panos74gr (22-12-2016),spartan (22-12-2016),toninio (22-12-2016)

  16. #549
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default Τhe Last Guardian

    Μάλλον καλα έκανα και περίμενα να το παίξω την εβδομάδα των Χριστουγέννων


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  17. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    toninio (22-12-2016)

  18. #550
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Επίσης, όσοι έπαιξαν\παίζουν το παιχνίδι και δεν έχουν παίξει τα δύο προηγούμενα, ας το κάνουν όταν βρουν τη ευκαιρία. Αξίζει 100%.
    Για μένα πάει αυτό......
    Τα έχω ακόμη στο ράφι τα δύο προηγούμενα στη ζελατίνα τους. Περιμένουν και αυτά τη σειρά τους. Μάλλον με τα γραφόμενα σας κατέληξα στο δωράκι των Χριστουγέννων. Γενικά δεν αγοραζω παιχνίδια πολύ συχνά (ειμαι περισσότερο της ενοικίασης) αλλά όταν το κάνω θέλω να έχω παιχνίδια που να αξίζει να τα έχει κανείς στη συλλογή του. Και προσπαθώ να αποφεύγω rpg λόγω χρόνου. (Λέγε με dark souls πχ.) Ήδη έχω το Diablo και παλεύω να το τελειώσω και στις δύο εκδόσεις καιρό τώρα. Έλεγα να πάω για κάνα δύο παιχνίδια ή ένα και καλό και μάλλον θα είναι αυτό. Thanks guys!!!!

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    toninio (22-12-2016)

  20. #551

    Default

    @Αxilleas_GR
    Το έχω ξαναπεί: σε ζηλεύω, κι εσένα και όποιον δεν τα έχει παίξει και θα το κάνει για πρώτη φορά! Ξέρω, καμιά φορά βαριόμαστε λίγο να ξεκινήσουμε παιχνίδια που έχουμε στην "to play" λίστα, βγαίνουν στο μεταξύ και καινούρια κλπ. Πιστεύω ότι εάν τα παίξεις και τα τελειώσεις, θα πεις "τί έκανα τόσο καιρό και τα είχα και κάθονταν". Μοναδικά και τα δύο. Μην τα παίξεις βεβιασμένα, ξεκίνα τα όταν θα έχεις την όρεξη να παίξεις τα συγκεκριμένα (το γνωρίζεις άλλωστε ήδη κι εσύ αυτό), που είναι πολυ ιδιαίτερα, όπως και το TLG.
    Παρομοιως κι εγώ δεν αγοράζω πολλά, αλλά λίγα και καλά, για τα δικά μου δεδομένα πάντα (γενικά κι εγώ δεν παίζω με τις ώρες, αλλά επιλεκτικά, οπότε θέλω να είναι καλές δουλειές). Ας πούμε τώρα θέλω να παίξω το Dishonored 2, που έχω βεβαιωθεί για την ποιότητά του.

    Όαο για τα προβλήματα της κάμερας και το framerate που πέφτει κάπου κάπου, ναι είμαι fan και δύσκολα θα πω κάτι αρνητικό, αλλά ειλικρινά δεν συνάντησα μεγάλο πρόβλημα (τόσο όσο λέγεται και γράφεται στα reviews τουλάχιστον) με κανένα θέμα, ούτε καν με την κάμερα, που υποτίθεται είναι το πιο μεγάλο ζήτημα. Κάποιες φορές, όχι και τόσο πολλές, μπλέκεται σε στενούς χώρους ή μέσα στο σώμα του Trico, αλλά οκ, δεν με ενόχλησε τόσο πολύ αυτό. 'Εναν παραπάνω κόπο θέλει, λίγο παίξιμο με τους μοχλούς, και όλα οκ. Γενικά, θεωρώ κρίμα και άκυρο σε κάποια reviews να τονίζονται ιδιαίτερα τα συγκεκριμένα τεχνικά θέματα, όταν το παιχνίδι προσφέρει κάτι εντελώς διαφορετικό και μοναδικό, που δεν βρίσκεις σε κανένα άλλο game........

  21. The Following 3 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Axilleas_GR (23-12-2016),chronohill (22-12-2016),mihalis13 (23-12-2016)

  22. #552

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    @Αxilleas_GR
    Γενικά, θεωρώ κρίμα και άκυρο σε κάποια reviews να τονίζονται ιδιαίτερα τα συγκεκριμένα τεχνικά θέματα, όταν το παιχνίδι προσφέρει κάτι εντελώς διαφορετικό και μοναδικό, που δεν βρίσκεις σε κανένα άλλο game........
    Αν τα μονα αρνητικα του παιχνιδιου ειναι αυτα,ειναι λογικο και καλα κανουν να τα αναφερουν αφου στην ουσια αυτη ειναι η εννοια του review εκτος των αλλων,που πρεπει να αναφερθουν και αυτα μεσα(ή ακομα και crash παιχνιδιου ή bugs αν υπαρχουν).Το ποση βαση παλι θα δωσει ο καθενας σε αυτα,ειναι παλι κατι το προσωπικο(ποσο ενοχλησε δηλαδη τον καθενα προσωπικα)και αν αξιζει να το τονισει ή οχι.
    Αλλωστε εκτως των αλλων το review αυτο ειναι σε γενικες γραμμες.Η προσωπικη γνωμη που εχει ενας παιζοντας το παιχνιδι.Το προβλημα ειναι οτι δυστηχως τα τελευταια χρονια εχουν εμπλακει και οι διαφορες εταιριες που πληρωνουν γνωστα site για να γραψουν ευνοικες ή αρνητικες(για αντιπαλες εταιριες)κριτικες και γιαυτο εχει καπως διχαστει ο κοσμος,ειδικα με αρκετα πολυ μεγαλα site.

  23. #553

    Default

    Εννοείται ότι πρέπει ένα review να αναφέρει τα πάντα (για αυτο ή ένστασή μου είναι στο να "τονίζονται ιδιαίτερα". Το να αναφερθούν είναι σωστό), από τεχνικό τομέα ως και κάθε άλλο κομμάτι του παιχνιδιού. Το θέμα είναι πώς το κάνει και αν αποδίδει στο παιχνίδι αυτό που αξίζει ή όχι και εάν κάνει τον κόσμο να καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται. Για εμένα, ο ρόλος του review δεν είναι απλά να παραθέσει θετικά-αρνητικά και να βάλει έναν βαθμό, ούτε να παρουσιάσει προσωπική άποψη, αλλά να δώσει στο κοινό να καταλάβει τί ακριβώς προσφέρει ένα παιχνίδι και αν ανταποκρίνεται σε αυτό, για το οποίο δημιουργήθηκε. Όταν ο άλλος γράφει αναλυτικό review, περιγράφοντας θετικά και αρνητικά, και βάσει αυτών βάζει 7, "τυπικά" και με το γράμμα του νόμου είναι οκ. Ουσιαστικά όμως το review είναι κακό, γιατί όποιος δεν έχει ιδέα περί Ueda, θα το διαβάσει και θα λάβει εντελώς λανθασμένη ιδέα του περί τίνος πρόκειται. Πρέπει ο reviewer να εξηγήσει το background του παιχνιδιού και του δημιουργού, να ξέρει να εξηγήσει τί ακριβώς κάνει ο Ueda στα παιχνίδια του, να ξέρει να πει εάν το TLG είναι αντάξιος διάδοχος και εάν προσφέρει αυτά που υποσχόταν. Το να βάζει 7 σε έναν τέτοιο τίτλο, επειδή είχε θέματα η κάμερα, είναι για εμένα απαράδεκτο.
    Eίναι σαν να λέει κάποιος ότι ο Γκαρίντσα ως παίκτης άξιζε 8\10, γιατί "καλός τριπλαδορος μωρέ, αλλά ήταν και κουτσός" ή για τον Ροναλντίνιο ότι "παικταράς, αλλά είχε λίγο παραπάνω λίπος κάποιες φορές, ε και δεν είναι τώρα δόντια και φάτσα αυτά...."......(όχι 100% επιτυχημένος ο παραλληλισμός, αλλά το νόημα είναι το ίδιο).....
    Last edited by toninio; 24-12-2016 at 01:25.

  24. #554
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το τελειωσα εχθες το βραδυ... εχθες πρεπει να επαιξα σερι 10 ωρες... κατι που εχω να το κανω ουτε κι εγω θυμαμαι απο ποτε... το ακρως περιεργο? Οτι επι 10 ωρες ειχε κολλησει και η γυναικα μου...!

    Το παιχνιδι οπως και τα ICO και SotC ειναι μοναδικο στο υφος και στο ειδος του. Οι κοσμοι που δημιουργοι ο Ueda σε εμενα προκαλουν πολυ αναμεικτα συναισθηματα, νιωθω ανασφαλεια αλλα παραλληλα και μελαγχολια, φοβο αλλα και χαρα. Ειναι πολυ περιεργο, με κανει να θελω να δραπετευσω αλλα παραλληλα να μαθω.

    Περα απο αυτο η ολη ατμοσφαιρα ειναι μοναδικη. Και η ιστορια πραγματικα υπεροχη.

    Το gameplay σιγουρα εχει προβληματα και σιγουρα δειχνει την ηλικια του το game design. Και ναι υπαρχουν και σημεια που ειτε ο χειρισμος, ειτε η καμερα ειτε ολα τα αρνητικα που εχει το παιχνιδι με εκνευρισαν.

    Ομως βλεποντας την ιστορια να ξετυλιγεται, ειδικα προς το τελος... πως να μην το θαυμασεις αυτο το παινχιδι? Πως να μην μοιαζουν ολα τα υπολοιπα λεπτομερειες? Πως να μην υποκλιθεις στην υδιοφυια του Ueda.



    Το Last Guardian για εμενα κανει και κατι ακομα που δεν κανουν τα ICO και SotC. Λεει μια πολυ πιο συμπαγη και δεμενη ιστορια, χωρις βεβαια να ξεχναει να αφησει πολλα πραγματα προς ανακαλυψη μεσα απο τις μυριαδες λεπτομερειες. Ομως το κεντρικο ζουμι του στορυ στο λεει ψιλοξεκαθαρα κατι που στα αλλα παιχνιδια δεν το κανει σε αυτον τον βαθμο.

    Καποιες σκηνες του παιχνιδιου ειναι παρα πολυ συναισθηματικες και σε πιανουν επισης απροετοιμαστο.

    Θα ηθελα να εχει περισσοτερη μουσικη το παιχνιδι αλλα αυτη που εχει ειναι παρα πολυ καλη.

    Αυτα δεν εχω να πω κατι αλλο περαν του οτι (τρελο σποιλερ ακολουθει)
    Spoiler!


    Ενα υπεροχο παιχνιδι.

  25. #555

    Default

    Εμενα παντως προσωπικα(μιας και δεν βλεπω να πολυ αναφερεται)μαρεσε παρα πολυ η αφηγηση κυριως στο πρωτο μισο περιπου του παιχνιδιου απο την πιο γερικη φωνη ξερετε ποιου.Μου εβγαζε αρκετα anime/jrpg η ολη φαση που σου περιεργραφε(χωρις πολλα πολλα)συγκεκριμενες σκηνες μιας και το παιδακι ουτως ή αλλως δεν πολυ μιλαει στο κεντρικο παιχνιδι(λογικο αλλωστε).

  26. #556

    Default

    Πολύ καλή όντως η αφήγηση, με ιδιαίτερο χρώμα στη φωνή και με λίγα λόγια, κλασικός Ueda.
    Aυτό είναι το θέμα με τον Ueda, ότι φτιάχνει κόσμους και ιστορίες που σε κάνουν και κολλάς (χαρακτηριστικό αυτό που λεει o Valkyre, ότι κόλλησε και η γυναίκα του, που πιθανόν να μην ασχολείται καν με games), και σου δημιουργούν συναισθήματα, πολλές φορές και αντίθετα μεταξύ τους, κι επειδή ακριβώς δεν υπάρχουν άλλα τέτοια games, λέω ότι είναι κρίμα να υπάρχει "γκρίνια" και μειωμένες βαθμολογίες για την κάμερα.
    Σαφώς η ιστορία αυτή τη φορά είναι πιο συγκεκριμένη από ό,τι στα άλλα δύο.

    Παρομοίως κι εγώ στο τέλος (εννοείται grand spoilers ακολουθούν)
    Spoiler!
    Last edited by toninio; 25-12-2016 at 01:02.

  27. #557
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Spoiler!

  28. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (08-01-2017)

  29. #558

    Default

    Spoiler!

  30. #559
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Όταν κάτι σου δημιουργεί τόσο έντονα συναισθήματα, όταν ζεις μια εμπειρία που σε συνεπαίρνει και ξέρεις ότι θα μείνει βαθιά χαραγμένη στη μνήμη σου και
    Spoiler!
    τότε νομίζω ότι οτιδήποτε και αν γράψω γενικα για το παιχνιδι δεν έχει πολύ νόημα....ναι, ίσως το SoC να παραμεινει το πιο αγαπημένο μου παιχνιδι από τα τρία για διάφορους δικούς μου λόγους, το LG όμως είναι αντικειμενικα νομιζω το πιο σπουδαίο επιτευγμα, το αποκορύφωμα των μαγικών κοσμων του Ueda.
    το μόνο που ελπίζω και εύχομαι είναι σαν gamers να βλέπουμε όσο πιο συχνά γίνεται παιχνίδια που να έχουν έστω και τη μισή από την ψυχή και την δύναμη των συναισθηματων του Last Guardian και την αγάπη και το πάθος του δημιουργού του.
    Fumito Ueda σε ευχαριστώ για το μοναδικό, υπεροχο αυτό ταξίδι....
    Last edited by kostasb13; 28-12-2016 at 01:44.

  31. The Following 8 Users Say Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (28-12-2016),chronohill (28-12-2016),criter (28-12-2016),king2009 (28-12-2016),nikosgnr (28-12-2016),PDS (28-12-2016),toninio (28-12-2016)

  32. #560

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    το μόνο που ελπίζω και εύχομαι είναι σαν gamers να βλέπουμε όσο πιο συχνά γίνεται παιχνίδια που να έχουν έστω και τη μισή από την ψυχή και την δύναμη των συναισθηματων του Last Guardian και την αγάπη και το πάθος του δημιουργού του.
    ....
    Τα βλεπουμε απο indie παιχνιδια πλεον και απο μεγαλυτερα ονοματα μονο οποτε γκρεμιζεται κανενας φουρνος(Journey,Ori,Child Of light μερικα παραδειγματα)

  33. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    kostasb13 (28-12-2016),toninio (28-12-2016)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •