Page 29 of 34 FirstFirst ... 19252627282930313233 ... LastLast
Results 561 to 580 of 661

Thread: Τhe Last Guardian [+VR content]

  1. #561

    Default

    Εγώ έλεγα ότι αυτός (Ueda) θα τα παρατήσει, μετά από τόση ταλαιπωρία που τράβηξε 10 χρόνια, για να βγει ο τίτλος. Ευτυχώς, θα συνεχίσει κανονικά, όπως είπε και ο ίδιος. Εντάξει, αυτή είναι η δουλειά του και δεν γέρασε κιόλας, αλλά σίγουρα θα τον κούρασε πολύ όλο αυτό με τις αναβολές, την αλλαγή γενιάς σε Ps4 κλπ. Μπράβο του πάντως, είναι πολύ ξεχωριστός και του αξίζουν συγχαρητήρια για αυτά που φτιάχνει.......

  2. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    namaste (19-01-2017)

  3. #562
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το ξεκίνησα προχθές. Έχω παίξει 3-4 ώρες και το παιχνίδι είναι απολαυστικό. Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο. Όποιος έχει παίξει τα ICO και SOTC και του άρεσαν θα λατρέψει και το The LAst Guardian.

    Υ.γ. Ο Trico δεν υπάρχει! Είναι πραγματικά αξιολάτρευτος!
    Spoiler!

  4. The Following 7 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (30-12-2016),Giannis1979 (18-01-2017),king2009 (31-12-2016),nikosgnr (03-01-2017),panos74gr (30-12-2016),PDS (30-12-2016),toninio (31-12-2016)

  5. #563

    Default

    Προσωρινα out of stock και δεν ειμαι σιγουρος αν στελνει Ελλαδα αλλα απο Αγγλικο amazon στις 25λιρες(χωρις μεταφορικα)το last guardian https://www.amazon.co.uk/Sony-711719...=last+guardian
    Αντε γιατι βλεπω στις αγγελιες(απο αλλο γνωστο forum)και το πουλανε το παιχνιδι μτχ 5ευρω φθηνοτερα απο καινουργιο....facepalm κυριολεκτικα.

    Επισης αν καποιος εχει παιξει Ico και Sotc και του αρεσαν,το πιο πιθανο να εχει ηδη παιξει ή παρει το last guardian νομιζω.

  6. #564
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    το εχω βαλει και αυτο στην λιστα με αυτα που θα παιξω το καλοκαιρι.

  7. #565
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το παιχνίδι το λατρεύω και είναι απίστευτη εμπειρία.
    Αλλά ώρες ώρες σπάει νεύρα με τα τεχνικά του προβλήματα.
    Είμαι κολλημένος σε ένα σημείο μια ώρα με το ρολόι και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Κοίταξε και στο YouTube και δεν κάνω κάτι λάθος.
    Ούτε είναι θέμα του trico πως δεν υπακούει. Απλά το παιχνίδι θέλει να μου σπάσει τα νεύρα...
    Η τραγική κάμερα σε κάποια σημεία και ο μέτριος χειρισμός χαλάνε την τέλεια εμπειρία του συγκεκριμένου παιχνιδιού.
    Βέβαια μετά κάτι θα γίνει και θα ξεχάσεις αυτά τα προβλήματα...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  8. #566

    Default

    Εάν έχεις κολλήσει εκεί που...
    Spoiler!

  9. #567
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Εάν έχεις κολλήσει εκεί που...
    Spoiler!
    Ακριβώς αυτό! Πωπω μου είχε σπάσει τα νεύρα..Την ώρα που πόσταρα έκλεισα το PS4 για να μην σπάσω κανένα χειριστήριο.
    Το έβαλα μετά από καμιά ώρα και το πέρασα με την πρώτη
    Spoiler!

  10. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    king2009 (10-01-2017),Nikoladim (08-01-2017),toninio (08-01-2017)

  11. #568
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ακριβώς αυτό! Πωπω μου είχε σπάσει τα νεύρα..Την ώρα που πόσταρα έκλεισα το PS4 για να μην σπάσω κανένα χειριστήριο.
    Το έβαλα μετά από καμιά ώρα και το πέρασα με την πρώτη
    Εγω Μιχαλη εδω κ χρονια εχω συμβιβαστει με την ιδεα να διακοπτω αμεσως ενα παιχνιδι μολις κολησω σε καποιο σημειο για να το συνεχισω αργοτερα. Αυτο εχει ως αποτελεσμα για μενα μολις το ξεκινησω ξανα, να βρισκω πιο ευκολα την λυση (πολλες φορες και με την πρωτη προσπαθεια οπως κ εκανες συ). Παντως το συγκεκριμενο σημειο δε θα λεγα οτι με κουρασε τοσο.


  12. #569
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω για το συγκεκριμένο παιχνίδι... Πριν μια ώρα είδα τα credits του τερματισμού και ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από αυτό που βίωσα..
    Δε νομίζω άλλο παιχνίδι να μου έχει βγάλει τόσα συναισθήματα στα 32 μου χρόνια...
    Γύρω στις 12 ώρες με πήρε να το τερματίσω και το δέσιμο με τους χαρακτήρες χτίζεται μαεστρικά με αποκορύφωμα στο τέλος. Εγώ δεν κατάφερα να κρατήσω τα δάκρυα μου πάντως.
    Εδώ και μια ώρα μου έχει μείνει στα χείλη ένα χαμόγελο για αυτό που βίωσα.
    'Εχει προβλήματα με την κάμερα και με τον χειρισμό. Ισχύει. Και εμένα μου έσπασε στιγμές τα νεύρα όπως στο παραπάνω post μου, αλλά όταν πλημμυρίζεις από συναισθήματα ξεχνάς τα πάντα. Χαίρομαι τελικά που αυτό το παιχνίδι μετά από τόσα προβλήματα που πέρασε κατάφερε και βρέθηκε στα χέρια μου.
    Όσοι δεν το έχετε παίξει κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και παίξτε το.


    Fumido Ueda σε ευχαριστώ για αυτό που βίωσα.
    Spoiler!

  13. The Following 9 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (08-01-2017),chronohill (08-01-2017),Giannis1979 (18-01-2017),king2009 (10-01-2017),nikosgnr (11-01-2017),ntsmrtz (08-01-2017),PDS (08-01-2017),sndev (17-01-2017),toninio (08-01-2017)

  14. #570

    Default

    Τα όποια προβλήματα με κάμερα κλπ είναι μηδαμινά μπροστά σε αυτό που προσφέρει το παιχνίδι, τι να λέμε. Τα παιχνίδια του Ueda είναι one-of-a-kind. Για εμένα, τέτοιες δημιουργίες πρέπει να τις βλέπουν όλοι, gamers και μη.
    Για το συγκεκριμένο σημείο. όπου κολλήσαμε αρκετοί....
    Spoiler!

  15. #571
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Τα όποια προβλήματα με κάμερα κλπ είναι μηδαμινά μπροστά σε αυτό που προσφέρει το παιχνίδι, τι να λέμε. Τα παιχνίδια του Ueda είναι one-of-a-kind. Για εμένα, τέτοιες δημιουργίες πρέπει να τις βλέπουν όλοι, gamers και μη.
    Για το συγκεκριμένο σημείο. όπου κολλήσαμε αρκετοί....
    Spoiler!
    Ακριβώς αυτό.. Είναι κάτι παραπάνω από παιχνίδια. Είναι εμπειρίες. Επίσης για μένα το παιχνίδι τεχνικά είναι άψογο! Τα τοπία, το τρίχωμα του Trico, το πως αντιδρούν τα πάντα στον άνεμο, τα animations....
    Επισης τα μάτια του Trico.. Δεν έχω δει κάτι καλύτερο.. Τα μάτια του Trico έχουν συναίσθημα.. Δεν έχω άλλα λόγια.. Όσοι το έχετε παίξει με καταλαβαίνετε...

    Spoiler!


    Επίσης η ΑΙ του Trico ήταν απίστευτη. Δεν είχα απλά ένα companion, είχες ένα πλάσμα δίπλα σου. Που κάποιες φορές θα σε άκουγε, κάποιες όχι, κάποιες φορές θα έπαιζε, κάποιες φορές θα ήθελε χάδια κλπ
    Επίτευγμα η συγκεκριμένη ΑΙ...
    Spoiler!

  16. #572
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    @panos74gr
    Στο μεταξύ διάβασα, από περιέργεια να δω πώς αντιμετωπίστηκε, κάποια ελληνικά reviews. Του Καλλίφα (Gameover.gr) και του Πρίτσκα (Unboxholics.gr) είναι εξαιρετικά και αποδίδουν στο παιχνίδι αυτά που του αξίζουν. Κάποιο άλλο review το βρήκα καλό και δίκαιο, αλλά είδα και ένα άλλο, που προσωπικά το θεωρώ εντελώς λάθος. Από τα λεγόμενα, συμπέρανα ότι ο συντάκτης δεν έχει παίξει Ico και SotC και θεωρώ ότι εάν δεν έχεις παίξει αυτά τα δύο, άρα δεν έχεις δει κι εκτιμήσει τη δουλειά του Ueda, δεν πρέπει να κάνεις αυτό το review. Το αποτέλεσμα είναι ο συντάκτης να μην είναι σίγουρος, όπως λέει, εάν οι λιγοστές έως μηδαμινές πληροφορίες για ιστορία κλπ είναι κάτι ηθελημένο από τον δημιουργό ή όχι (έλεος!) , να παραπονιέται για αυτό, κι επίσης να παραπονιέται για την ΑΙ του Τρίκο, θεωρώντας την προβληματική, επειδή "έχασε χρόνο άδικα κάποιες φορές" και γενικά "δεν είχε συνέπεια" (προφανώς έπαιζε και λάθος, πατώντας επανειλημμένα τις εντολές, αντί να δείξει πρώτα κατεύθυνση, να περιμένει να δει αν το πλάσμα το αντιλήφθηκε και κοίταξε προς τα εκεί, και μετά να δώσει εντολή άλματος κλπ). Το να βάζει κάποιος χαμηλό βαθμό σε αυτό το παιχνίδι, για αυτούς και άλλους λόγους, πχ κάμερα και platforming, δείχνει απλά ότι σε συγκεκριμένα παιχνίδια, η κριτική πρέπει να γίνεται από άτομα που γνωρίζουν το background του παιχνιδιού και ξέρουν να διακρίνουν εάν ο τίτλος ανταποκρίνεται σε αυτά, για τα οποία δημιουργήθηκε και εμπνεύστηκε από τον δημιουργό του. Είναι σαν να βγω εγώ, που δεν παίζω τη σειρά Souls, να πω "τι μ@λακία αυτά τα Souls. Οκ, ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, αλλά δύσκολα ρε φίλε, και να χάνεις να ξαναγυρνάς από την αρχή...", ενώ από το λίγο που δοκίμασα στο Dark Souls 1, το παιχνίδι φωνάζει από μακριά ότι έγινε επίτηδες έτσι από τους developers, είτε επειδή έτσι γούσταραν αυτοί, είτε για να απευθυνθούν σε συγκεκριμένο κοινό, άρα και θα κριθεί ώς αυτό που είναι, και όχι ως αυτό που είναι όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια. Τεσπά, κουβέντα να γίνεται.......
    Αγαπημένη συνήθεια όταν ολοκληρώνω ένα πολύ καλό παιχνίδι είναι να διαβάζω reviews ώστε να δω και μια διαφορετική άποψη ή ματιά στο παιχνίδι που μόλις ολοκλήρωσα.
    Πέτυχα και το review που λες.
    Πραγματικά διάβαζα κάποια πράγματα και λέω άλλο παιχνίδι παίξαμε;; Δεν γίνεται να θεωρήσει ένας την ΑΙ του Trico κακή. Δεν γίνεται να λες το παιχνίδι έβγαινε άνετα στο PS3. Δεν γίνεται να λες σαθρό το σενάριο.
    Διαβάζοντας το review είναι αυτό που λες. Το έκανε ένας ο οποίος δεν έχει σχέση με τα παιχνίδια του Ueda οπότε δεν θα εκτιμήσει σωστά κάποια πράγματα.
    Μπορείς κάλλιστα και τα Dark Souls που ανέφερες να τα "θάψεις". Μεγάλη δυσκολία, μηδέν σενάριο, απουσία χάρτη κλπ... Δεν θα πεις κάτι που δεν ισχύει. Αλλά θα φανεί πως δεν έχεις σχέση με το συγκεκριμένο παιχνίδι.
    Αυτό και εγώ κατάλαβα από το συγκεκριμένο review.
    Και δεν το λέω για την βαθμολογία. Σαφώς το The Last Guardian μπορεί να βαθμολογηθεί και με 7 και με 8 ανάλογα στο πόσο θα μείνει κάποιος στα προβλήματα με την κάμερα.
    Απλά διαβάζοντας το review κατάλαβα πως ο συγκεκριμένος reviewer δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Δεν είναι κακό αυτό. Απλά τουλάχιστον σε εμένα έκανε μπαμ και διάβαζα ένα review που δεν έχει σχέση με το παιχνίδι...
    Spoiler!

  17. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    toninio (09-01-2017)

  18. #573
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η ΑΙ του παιχνιδιου ειναι οντως πολυ καλη και εινα καλο το γεγονος οτι ο Trico δεν σε υπακουει σαν σκυλος, σαν ενα αβουλο πλασμα αλλα εχει την δικη του προσωπικοτητα και ιδιοσυγκρασια.

    Ομως, καποιες φορες αυτο δεν λειτουργει με τετοιον τροπο και κανει τον Trico να φαινεται ολιγον (εως πολυ)... βλαξ.

    Το σημειο που συζητατε παραπανω ειναι ενα καλο παραδειγμα... το ποσες φορες εκανε πισω μπρος και μπαινοεβγαινε.... λολ απλα.

    Και σε αλλα σημεια γινοταν καποια τετοια σκηνικα που εμοιαζε η Α.Ι. να εχει κολλησει σε ενα συγκεκριμενο pattern συμπεριφορας και να μην λεει να ξεκολλησει.

    Γενικα ομως ηταν αρκετα καλη η υλοποιηση.

    Για οσους ξεκινανε να παιζουν, χρειαζεται να καταλαβουν οτι σκοπος του δημιουργου δεν ειναι να αποτελει ενα κατοικιδιο ο Trico που απλα υπακουει τυφλα στις εντολες σου, αλλα εναν αυτονομο χαρακτηρα.

  19. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (09-01-2017),king2009 (10-01-2017),mihalis13 (09-01-2017),teras1 (17-01-2017)

  20. #574

    Default Τhe Last Guardian

    Επειδή σαν gamer είμαι από αυτούς που όταν ένα παιχνίδι μου σπάει τα @@ δεν κάθομαι να χαλάσω την ζαχαρένια μου και το παρατάω, με το συγκεκριμένο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Βέβαια έπαιξα μετά το patch όποτε δεν ξέρω τι αλλαγές έγιναν. Αν εξαιρέσουμε ένα σημείο
    Spoiler!
    και 1-2 φορές με τον trico που έκανε τα δικά του όλα κύλησαν ομαλά. Το παιχνίδι είναι παλαιας κοπής και οι μηχανισμοί του είναι έτσι γιατί εξυπηρετούν αυτό τον σκοπό. Άμα ήθελε ο ueda θα έβαζε auto lock και τρόπο να μαρκαρεις στο χώρο για να στείλεις τον trico όπου θες καθώς και να φαίνεται κάπως πιο ξεκάθαρα τι κάνουν οι εντολές που του δινεις. Θα γινόντουσαν όλα νεράκι και θα χανόταν η μαγεία του απροόπτου που έχει η ai του trico. Οι δημοσιογράφοι γράφουν επειδή πρέπει να βρουν αρνητικά να γεμίσουν το άρθρο και από την άλλη για την μερίδα των gamers που κράζουν τι να πει κανείς.....τους δικαιολογώ μόνο αν ξεκίνησαν το gaming την τελευταία 5ετια γιατί αν με αυτό τα βρήκαν σκούρα με τους αρχηγούς στο colossus θα έπρεπε να σπάνε controller. Αυτό που με εξιτάρει στο παιχνίδι είναι το old school design level... έπρεπε κάθε φορά να ψάξεις για το που θα πας/σκαρφαλωσεις και ο ueda σε τρολαρε με εμφανή μονοπάτια που κ καλά έπρεπε να ακολουθήσεις. Για μένα το παιχνίδι είναι καθαρό 10ρι και full price (όταν οι πίπες της Ubisoft κοστίζουν 69ευρω) όσο δεν πάει. Ο ueda μας έδωσε έναν ακόμα διαχρονικό τίτλο με ξεχωριστό ύφος που θα αφήσει κ αυτός το στίγμα του. Είμαι τόσο απόλυτος όσο δεν πάει. Οι gamers με παραστάσεις θα έπρεπε να κάνουν μοκο και να του βάζουν τυφλά 10. Δεν είναι θέμα ελιτισμού...θεωρώ τον ueda ότι μας κάνει χάρη που υπάρχει και μας έδωσε αυτή την ιστορία. Αρκεί να δει κανείς τα 2 βίντεο (προς το τέλος που είναι επιπέδου μιγιαζακι) και το ποσό σε γεμίζουν συναισθηματικα. Είναι θέμα σεβασμού και αναγνώρισης.
    Last edited by DJTaurus; 09-01-2017 at 13:42.

  21. The Following 7 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    BillyFlo81 (17-01-2017),Dragonpaul (09-01-2017),mihalis13 (09-01-2017),PDS (09-01-2017),teras1 (17-01-2017),toninio (09-01-2017)

  22. #575

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ακριβώς αυτό.. Είναι κάτι παραπάνω από παιχνίδια. Είναι εμπειρίες. Επίσης για μένα το παιχνίδι τεχνικά είναι άψογο! Τα τοπία, το τρίχωμα του Trico, το πως αντιδρούν τα πάντα στον άνεμο, τα animations....
    Επισης τα μάτια του Trico.. Δεν έχω δει κάτι καλύτερο.. Τα μάτια του Trico έχουν συναίσθημα.. Δεν έχω άλλα λόγια.. Όσοι το έχετε παίξει με καταλαβαίνετε...
    .................................

    Επίσης η ΑΙ του Trico ήταν απίστευτη. Δεν είχα απλά ένα companion, είχες ένα πλάσμα δίπλα σου. Που κάποιες φορές θα σε άκουγε, κάποιες όχι, κάποιες φορές θα έπαιζε, κάποιες φορές θα ήθελε χάδια κλπ
    Επίτευγμα η συγκεκριμένη ΑΙ...
    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αγαπημένη συνήθεια όταν ολοκληρώνω ένα πολύ καλό παιχνίδι είναι να διαβάζω reviews ώστε να δω και μια διαφορετική άποψη ή ματιά στο παιχνίδι που μόλις ολοκλήρωσα.
    Πέτυχα και το review που λες.
    ..........................................
    Αυτό που έκαναν με το τρίχωμα του Trico και γενικότερα με το πλάσμα και την συμπεριφορά του, είναι όντως επίτευγμα. Όσο για τα μάτια και το βλέμμα του, έχουν πετύχει φοβερό αποτέλεσμα. Εμένα για κάποιο λόγο μου έβγαζαν συναισθήματα και τα μάτια και βλέμμα των Κολοσσών στο SotC.
    Για το σημείο που λέμε....
    Spoiler!


    Για το συγκεκριμένο review, κι εμένα αυτό με ενόχλησε, ότι ο συντάκτης ολοφάνερα δεν είχε σχέση με τα παιχνίδια του Ueda και δεν έκανε καν τον κόπο πρώτα να ενημερωθεί, να πάρει μία ιδέα περί τίνος πρόκειται, για να τα κρίνει και σωστά. Εκτός αν έχει ιδέα και απλά ήθελε να γράψει τα δικά του. Πάντως, σε τέτοιες ιδιαίτερες περιπτώσεις όπως το TLG, το καλύτερο είναι να γίνεται το review από κάποιον που έχει παίξει και τα προηγούμενα και ξέρει περί τίνος πρόκειται.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Η ΑΙ του παιχνιδιου ειναι οντως πολυ καλη και ειναι καλο το γεγονος οτι ο Trico δεν σε υπακουει σαν σκυλος, σαν ενα αβουλο πλασμα αλλα εχει την δικη του προσωπικοτητα και ιδιοσυγκρασια.

    Ομως, καποιες φορες αυτο δεν λειτουργει με τετοιον τροπο και κανει τον Trico να φαινεται ολιγον (εως πολυ)... βλαξ.

    ..................
    Σωστός, αλλά νομίζω ότι δεν θα γινόταν και διαφορετικά. Δεν έχω σχέση με προγραμματισμό, αλλά μπορώ να εκτιμήσω ότι λογικά θα είναι πολύ πολύπλοκη και δύσκολη η γραφή του κώδικα της ΑΙ του Τρίκο, επομένως θα ήταν αναμενόμενο να μην λειτουργεί πάντα στην εντέλεια. Πάντως, προσωπικά εμένα δεν μου άφησε ποτέ την εντύπωση ότι ο Trico ήταν "χαζός", μιας και αν προσπαθήσουμε να δώσουμε ανάλογες εντολές σε έναν σκύλο (που δεν είναι εκπαιδευμένος), δεν θα κάνει ούτε καν τα μισά.....
    Spoiler!


    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    ........ Το παιχνίδι είναι παλαιας κοπής και οι μηχανισμοί του είναι έτσι γιατί εξυπηρετούν αυτό τον σκοπό. Άμα ήθελε ο ueda θα έβαζε auto lock και τρόπο να μαρκαρεις στο χώρο για να στείλεις τον trico όπου θες καθώς και να φαίνεται κάπως πιο ξεκάθαρα τι κάνουν οι εντολές που του δινεις. Θα γινόντουσαν όλα νεράκι και θα χανόταν η μαγεία του απροόπτου που έχει η ai του trico. Οι δημοσιογράφοι γράφουν επειδή πρέπει να βρουν αρνητικά να γεμίσουν το άρθρο και από την άλλη για την μερίδα των gamers που κράζουν τι να πει κανείς.....τους δικαιολογώ μόνο αν ξεκίνησαν το gaming την τελευταία 5ετια γιατί αν με αυτό τα βρήκαν σκούρα με τους αρχηγούς στο colossus θα έπρεπε να σπάνε controller. Αυτό που με εξιτάρει στο παιχνίδι είναι το old school design level... έπρεπε κάθε φορά να ψάξεις για το που θα πας/σκαρφαλωσεις και ο ueda σε τρολαρε με εμφανή μονοπάτια που κ καλά έπρεπε να ακολουθήσεις. Για μένα το παιχνίδι είναι καθαρό 10ρι και full price (όταν οι πίπες της Ubisoft κοστίζουν 69ευρω) όσο δεν πάει. Ο ueda μας έδωσε έναν ακόμα διαχρονικό τίτλο με ξεχωριστό ύφος που θα αφήσει κ αυτός το στίγμα του. Είμαι τόσο απόλυτος όσο δεν πάει. Οι gamers με παραστάσεις θα έπρεπε να κάνουν μοκο και να του βάζουν τυφλά 10. Δεν είναι θέμα ελιτισμού...θεωρώ τον ueda ότι μας κάνει χάρη που υπάρχει και μας έδωσε αυτή την ιστορία. Αρκεί να δει κανείς τα 2 βίντεο (προς το τέλος που είναι επιπέδου μιγιαζακι) και το ποσό σε γεμίζουν συναισθηματικα. Είναι θέμα σεβασμού και αναγνώρισης.
    Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Το "τρολλάρισμα" του Ueda προς τον παίκτη είναι κάτι που γουστάρω κι εγώ πολύ. Έτσι πρέπει να είναι τα παιχνίδια, να σε "παίζουν" και λίγο. Παρόμοια απόλυτος είμαι κι εγώ, όταν πρόκειται για πράγματα ξεχωριστά, που βλέπουμε μία φορά τα 10 χρόνια, για αυτό και δήλωσα εξαρχής, όντας ακόμα στην αρχή του παιχνιδιού, ότι το παιχνίδι παίρνει δέκα, χωρίς δεύτερη σκέψη. Κανένας ελιτισμός, η ποιότητα πρέπει να αναγνωρίζεται. Φυσικά και μας κάνει χάρη ο Ueda με αυτό που μας παρέδωσε. Δεν το ολοκλήρωσε βέβαια για πάρτη μας. Για αυτόν πρώτα το έκανε, για να μην αφήσει ανολοκλήρωτη τη δουλειά του και την έμπνευσή του, αλλά παράλληλα μας δίνει ένα αριστούργημα, που πρέπει να εκτιμάμε (και δεν είναι ένα, αλλά τρία, πράγμα καθόλου εύκολο).
    Last edited by toninio; 09-01-2017 at 18:24.

  23. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    DJTaurus (09-01-2017)

  24. #576

    Default

    Last guardian Steelbook(και απλη εκδοση)39.90 απο Πλαισιο
    http://www.plaisio.gr/games/playstat...S719841357.htm

  25. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Axilleas_GR (16-01-2017)

  26. #577
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Last guardian Steelbook(και απλη εκδοση)39.90 απο Πλαισιο
    http://www.plaisio.gr/games/playstat...S719841357.htm
    Thanks έριξα ήδη μια παραγγελία. Το σκεφτόμουν εδώ και καιρο αλλά τα 70 μου φαινόντουσαν πάρα πολλά. Βασικά έχω κάνει την εξής βλακεία? Παρήγγειλα κατά λάθος 2 στη steel book έκδοση με παραλαβή 20 του μηνός από πλαίσιο Αγιάς Παρασκευής. Αν για κάποιο λόγο είναι μη διαθέσιμο το παιχνίδι έως τότε ας μου στείλει pm οποιο μέλος ενδιαφέρεται μιας και μόνο ένα θα πάρω.

  27. #578

    Default

    το τσιμπησα και εγω απο το Πλαισιο σε steelbook.Αν και γνωριζω οτι εχει τεχνικα προβληματα,οι περιγραφες σας με πεισαν να το παρω.Θελω και εγω να νιωσω τα συναισθηματα που περιγραφεται,οταν το ξεκινησω θα γραψω εντυπωσεις.

  28. The Following 4 Users Say Thank You to namaste For This Useful Post:

    Axilleas_GR (17-01-2017),panos74gr (17-01-2017),PDS (17-01-2017),toninio (17-01-2017)

  29. #579

    Default

    Έχεις παίξει Ico και Shadow of the Colossus; Εάν όχι και εάν έχεις σκοπό και για αυτά, το καλύτερο είναι να παίξεις πρώτα αυτά και μετά το TLG. Θα σε βοηθήσει να είσαι καλύτερα στο κλίμα και να το ευχαριστηθείς περισσότερο. Eννοείται βέβαια, εάν δεν είχες στο πρόγραμμα κάτι τέτοιο, μία χαρά θα παίξεις το TLG. Aπλά, αναφέρω τί θα ήταν ιδανικό.......

  30. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    Axilleas_GR (17-01-2017)

  31. #580
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Το τερμάτισα κι εγώ... Δυστυχώς το "ψιλο βιάστηκα" γιατί το είχα νοικιάσει, αλλά η εμπειρία τρομερή. Ειδικά όταν τελειώνει και ξεχνάς τελείως όλα όσα(λίγα μεν, αλλά) μπορεί να σου έσπασαν λίγο τα νεύρα, κυρίως controls/camera, είναι ψιλο μαγικό το συναίσθημα, αξίζει τρομερά. Εντομεταξύ είχα επιχειρήσει να παίξω και τα 2 προηγούμενα του τώρα(πριν κάμποσο καιρό) στο ps3, αλλά δεν τα είχα καταφέρει, τα παρατούσα. Δυστυχώς νομίζω κάποια games πρέπει να τα παίζεις στην ώρα τους.

    Αριστούργημα πάντως, ένα game πολύ διαφορετικό απ'οτι έχουμε συνηθίσει. Όσοι το ξεκινάτε τώρα απλά δώστε του χρόνο, θα σας ανταμείψει.

  32. The Following 3 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    chronohill (18-01-2017),panos74gr (18-01-2017),toninio (20-01-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •