Page 27 of 34 FirstFirst ... 17232425262728293031 ... LastLast
Results 521 to 540 of 661

Thread: Τhe Last Guardian [+VR content]

  1. #521

    Default

    Παλι καλα να λες που γενικα υπαρχει ακομα κοσμος που εστω παιζει τετοια παιχνιδια. Γιατι στην εποχη μας των γνωστων moba και multiplayer fps παιχνιδιων(ακομα και στην Ελλαδα του pro/fifa,cod και GTA)και που υπαρχουν ατομα που εξακολουθουμε να παιζουμε τετοια παιχνιδια ειμαστε στην πολυ μικρη μειοψηφια.


  2. #522
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Γενικά είμαι αντίθετος με το να μπαίνουν βαθμολογίες. Μου αρέσει να διαβάζω review, όχι όμως για να με πείσουν να αγοράσω ένα παιχνίδι.
    Θα διαβάσω ένα review αφού έχω τελειώσει πρώτα ένα παιχνίδι για να δω και την άποψη ενός reviewer. Τι είδε στο παιχνίδι που δεν είδα εγώ;; Πως το είδε το παιχνίδι;; κλπ
    Κάθονται όλοι και μένουν στις βαθμολογίες.. Ανοίγουν το link, σκρολάρουν και βλέπουν τον βαθμό.. Ούτε το κείμενο ούτε τίποτα..
    Μετά διαμαρτύρονται για το αν είναι χαμηλή ή υψηλή η βαθμολογία σύμφωνα με το προσωπικό τους γούστο. Μα και η άποψη του reviewer εννοείται πως είναι υποκειμενική..
    Επίσης το κοινό θεωρεί μέτρια τα παιχνίδια που παίρνουν 6 και 7 που αντικειμενικά είναι καλές βαθμολογίες. Αν διάβαζε ο κόσμος τα κείμενα δεν θα βλέπαμε πολλά σχόλια "κραξίματος"
    Φτάσαμε να λέμε πως αξίζουν μόνο παιχνίδια 8+...
    Επίσης στις βαθμολογίες που παραθέτεις Fulgore μπορεί όλα αυτά τα παιχνίδια να αξίζανε αυτό τον βαθμό. Μπορεί και όχι.
    Δεν βάζουν βαθμό επειδή τους στέλνουν τα παιχνίδια τσάμπα... Απλά επειδή συνήθως οι reviewers που θα αναλάβουν ένα παιχνίδι τους αρέσει και το συγκεκριμένο είδος Game ξέρουν τι θα παίξουν. Οπότε ίσως παραβλέψουν κάποια πράγματα και να εστιάσουν σε άλλα στην τελική βαθμολογία.
    Για αυτό ξαναλέω πρέπει να καταργηθούν οι βαθμολογίες και να μένουμε στα κείμενα..
    Όπως λέει και ο James από κάτω πλέον ξέρεις τι θα πάρεις. Παλιά αγοράζαμε παιχνίδια σύμφωνα με το εξώφυλλο και τις εικόνες στο πίσω μέρος. Τώρα βλέπω trailer, μετά gameplay trailer, συνεντεύξεις, previews οπότε είναι πολύ δύσκολο να την "πατήσεις" και να πάρεις ένα παιχνίδι που δεν είναι αυτό που νόμιζες. Εδώ σε πολλά games έχουμε πλέον και πρόσβαση σε Apha και Beta εκδόσεις...
    Το The Order για παράδειγμα, ήξερα πως το παιχνίδι θα είναι μικρό, ήξερα πως θα έχει πολλά cutscenes αλλά για μένα ήταν ένα παιχνίδι που το απόλαυσα πάρα πολύ και θα ήθελα να δω και sequel.
    Μιας και αναφερθήκαμε στο gameover συμφωνώ με την άποψη του Σάββα που έλεγε πως δεν μπορείς εν έτει 2016 με τόση υπερπληροφόρηση πως εξαπατήθηκες και ζητάς refund. Η τελευταία φορά που την πάτησα με παιχνίδι ήταν με το Resi 5 που το πήρα λίγο καιρό αφού αγόρασα το PS3. Και το αγόρασα απλά επειδή είδα τον τίτλο και λέω θα είναι σαν το 1&2 που είχα παίξει.. Ούτε βίντεο είχα δει ούτε τίποτα..

    Για το The Last Guardian για παράδειγμα έχω δει μόνο το trailer της Ε3.. Τιποτα παραπάνω..
    Το αγόρασα με κλειστά τα μάτια όμως..
    Ξέρω όμως τι θα δω.. Έχω παιξει τα 2 προηγούμενα παιχνίδια του Ueda. Έχω διαβάσει κάποια σχόλια εδώ και σε άλλα forums που ξέρω πως τα γούστα μου συμπίπτουν.
    Δεν περιμένω ούτε γραφικάρες, ούτε gameplay. Αλλά ξέρω πως αν είναι σαν το Ico και το Shadow Of Colossus τότε θα είναι παιχνίδι (για μένα) του 9 και του 10...
    Last edited by mihalis13; 08-01-2017 at 19:03.
    Spoiler!

  3. The Following 9 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    chronohill (12-12-2016),dimagic (13-12-2016),james9 (12-12-2016),king2009 (13-12-2016),kostasb13 (12-12-2016),Nikoladim (14-12-2016),panos74gr (12-12-2016),teras1 (12-12-2016),toninio (16-12-2016)

  4. #523
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδιά ερώτηση αν κάποιος ξέρει: το Special edition έχει μόνο το steelbook ή έχει και χάρτινο sleeve?

  5. #524
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    εχει και χαρτινο sleeve φιλε..
    Spoiler!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    enstikto (12-12-2016)

  7. #525

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    ΓΕπίσης στις βαθμολογίες που παραθέτεις Fulgore μπορεί όλα αυτά τα παιχνίδια να αξίζανε αυτό τον βαθμό. Μπορεί και όχι.
    Δεν βάζουν βαθμό επειδή τους στέλνουν τα παιχνίδια τσάμπα... Απλά επειδή συνήθως οι reviewers που θα αναλάβουν ένα παιχνίδι τους αρέσει και το συγκεκριμένο είδος Game ξέρουν τι θα παίξουν. Οπότε ίσως παραβλέψουν κάποια πράγματα και να εστιάσουν σε άλλα στην τελική βαθμολογία.
    Οπως ειπα και πιο πισω οι βαθμολογιες ειναι κυριως στα forum που γραφονται.Στην πραγματικη ζωη(κοινως κουβεντα με γνωστο και φιλο)δεν θα καθησετε να πειτε(εγω του βαζω 8.1,εγω του βαζω 7.7).

    Τωρα για το παραπανω που αναφερεις περι reviewer,επετρεψε μου να διαφωνησω γιατι δυστηχως σε αρκετες περιπτωσεις αυτο ισχυει.Αλλιως αν ο reviewer δεν βαλει την ευνοικη βαθμολογια,μην περιμενει μετα προσκληση στο χ event της εταιριας ή συνεντευξη(βεβαια σιγα μην το παραδεχτε ). Το πιο κλασσικο παραδειγμα ειναι το Evolve και τα τελευταια cod παιχνιδια αλλα δεν θελω(ουτε οι υπολοιποι πιστευω)να παμε την κουβεντα εκει.

    Ουτως ή αλλως για το last guardian νομιζω οτι πανω κατω οτι αποψη ηταν να διαμορφωσει το κοινο γενικα βγηκε μιας και ειμαστε κοντα 1εβδομαδα μετα την κυκλοφορια του.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mihalis13 (12-12-2016)

  9. #526
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Οπως ειπα και πιο πισω οι βαθμολογιες ειναι κυριως στα forum που γραφονται.Στην πραγματικη ζωη(κοινως κουβεντα με γνωστο και φιλο)δεν θα καθησετε να πειτε(εγω του βαζω 8.1,εγω του βαζω 7.7).

    Τωρα για το παραπανω που αναφερεις περι reviewer,επετρεψε μου να διαφωνησω γιατι δυστηχως σε αρκετες περιπτωσεις αυτο ισχυει.Αλλιως αν ο reviewer δεν βαλει την ευνοικη βαθμολογια,μην περιμενει μετα προσκληση στο χ event της εταιριας ή συνεντευξη(βεβαια σιγα μην το παραδεχτε ). Το πιο κλασσικο παραδειγμα ειναι το Evolve και τα τελευταια cod παιχνιδια αλλα δεν θελω(ουτε οι υπολοιποι πιστευω)να παμε την κουβεντα εκει.

    Ουτως ή αλλως για το last guardian νομιζω οτι πανω κατω οτι αποψη ηταν να διαμορφωσει το κοινο γενικα βγηκε μιας και ειμαστε κοντα 1εβδομαδα μετα την κυκλοφορια του.
    Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Ίσως για μεγάλα site του εξωτερικού.
    Εδώ Ελλάδα όμως δεν έχω παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα. Έχω δει σε πολλά γνωστά παιχνίδια "χαμηλές" βαθμολογίες.
    Αν και όπως λέω εγώ μένω στο κείμενο.
    Τα COD πχ που λες δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που παίζει COD να περιμένει τη γνώμη κάποιου reviewer για το αν είναι καλό το παιχνίδι. Αφού λογικά ήδη θα το έχει αγοράσει.
    Ίσως και να σκέφτομαι λάθος, αλλά όσους ξέρω που παίζουν sports games και fps πάνε και αγοράζουν με κλειστά τα μάτια.
    Δεν λέω πως υπάρχουν πληρωμένα reviews. Αυτό εννοείται. Αλλά δε νομίζω να συμβαίνει (ακόμα) στη χώρα μας.

    Επίσης όταν βλέπω τέτοιο review χρήστη στο metacritic και να δικαιολογεί το μηδέν γράφοντας: Its hard to get the dog to do what you want
    Τότε είναι που σκέφτομαι πως δεν πρέπει να γράφουν οι χρήστες την άποψη τους σε τέτοια site.... Αλλά εδώ θα μου πεις είχε βγει site που ειχε δώσει 0 ή 1 στο The Last Of Us...

    Last edited by mihalis13; 12-12-2016 at 17:45.
    Spoiler!

  10. #527
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Το παιχνίδι σίγουρα έχει τα θέματά του και με τσάτισε κιόλας σε μια φάση αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρονται τα γραφικά του ως μειονέκτημα.
    Τα βρίσκω πανέμορφα και εντυπωσιακά. Ειδικά τα particle effects που βρίσκονται παντού, το τρίχωμα του Trico και το απίθανο animation δεν τα χορταίνω..

  11. The Following 3 Users Say Thank You to teras1 For This Useful Post:

    chronohill (12-12-2016),mihalis13 (13-12-2016),toninio (16-12-2016)

  12. #528

    Default

    Quote Originally Posted by teras1 View Post
    Το παιχνίδι σίγουρα έχει τα θέματά του και με τσάτισε κιόλας σε μια φάση αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρονται τα γραφικά του ως μειονέκτημα.
    Τα βρίσκω πανέμορφα και εντυπωσιακά. Ειδικά τα particle effects που βρίσκονται παντού, το τρίχωμα του Trico και το απίθανο animation δεν τα χορταίνω..
    Τα γραφικα του δεν αναφερονται σαν το μεγαλο αρνητικο,απλα οτι πιο πολυ θυμιζουν ps3 παιχνιδι παρα ps4(λεπτομερειες στην πραξη).

  13. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mihalis13 (13-12-2016)

  14. #529
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Περασαν τοσα χρονια απο την στιγμη που ανακοινωθηκε και η αναμονη ηταν τοσο μεγαλη που δεν εχω βιωσει ξανα με καποιο αλλο παιχνιδι. Θυμαμαι οτι ολα αυτα τα χρονια που περιμενα ελπιζοντας να κυκλοφορησει καποια στιγμη, πως επαιξα ξανα τα Ico/SOTC, ακουγα την μουσικη τους, παρακολουθουσα διαφορα σχετικα videos και αρθρα για τα παιχνιδια αυτα και σε καθε συνεντευξη του Ueda προσπαθουσα να πιαστω απο καποια λεξη του για να μου δωσει την ελπιδα να παιξω ακομα ενα παιχνιδι που θα με κανει να χαθω στον κοσμο του. Τελικα ολα πηγαν καλα, το Last Guardian κυκλοφορησε και γω το ηθελα day one για να στηριξω αυτη την προσπαθεια οπως εκανε αρκετος κοσμος. Μαλιστα καπου διαβασα οτι τριτο παιχνιδι του Ueda εχει πετυχει περισσοτερες πωλησεις στο λανσαρισμα του απο οτι τα Ico και SOTC μαζι και πιστευω πως αυτο απο μονο του δινει περισσοτερες ελπιδες στο να κατσουν ξανα ο Ueda και η Sony στο ιδιο τραπεζι για να τα βρουνε παλι.

    Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι περασαν σχεδον 10 χρονια απο τοτε και η προσμονη μου για το συγκεκριμενο τιτλο δεν αλλαξε ποτε. Δυστυχως αυτον τον καιρο τα οικονομικα μου δεν ειναι τοσο καλα για να μπορουσα να τιμησω με την σειρα μου και γω το παιχνιδι την ημερομηνια κυκλοφοριας του. Για να καθυσηχασω τον εαυτο μου σκεφτομουν πως καποια στιγμη θα το αποκτησω εφοσον πλεον κυκλοφορει στην αγορα και οτι θα επρεπε να κανω λιγο παραπανω υπομονη. Προχθες μπηκα σε ενα καταστημα και σταθηκα μπροστα απο μια τζαμαρια με παιχνιδια του PS κανοντας focus στην Steelbook edition. Στην κοπελα μου εκανε μεγαλη εντυπωση το εκστασιασμενο χαμογελο και το βλεμμα του μικρου παιδιου που ειχα εκεινη την στιγμη.

    Δυο μερες μετα, δωρο η steelbook edition στα χερια μου, τι αλλο να ζητησει κανεις? Μονο μαζι σας θα μπορουσα να μοιραστω αυτη την στιγμη..

    Εχω διαβασει τις εντυπωσεις σας και ειμαι κ γω ετοιμος να απολαυσω ενα ακομα αριστουργημα ξεροντας οτι η εμπειρια αυτη που θα βιωσω για περιπου 8 ωρες θα μεινει ανεξιτηλα χαραγμενη στο μυαλο μου.

  15. The Following 17 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Axilleas_GR (22-12-2016),chronohill (13-12-2016),Desmond (13-12-2016),Dragonpaul (13-12-2016),Fulgore (13-12-2016),isildur83 (13-12-2016),james9 (13-12-2016),jk_blue_tiger (08-05-2017),king2009 (13-12-2016),kostasb13 (15-12-2016),mihalis13 (13-12-2016),panos74gr (13-12-2016),PDS (13-12-2016),Snk (13-12-2016),teras1 (13-12-2016),toninio (16-12-2016),Vicarious (14-12-2016)

  16. #530

    Default

    Οσον αφορα την μουσικη δεν ξερω κατα ποσο θα ενθουσιαστεις μιας και γενικα ειναι σε συγκεκριμενα κομματια που ακους κυριως για λιγο(δεν ειναι κακο αυτο,απλα το αναφερω)αλλα στο μεγαλυτερο κομματι ναι θα σε καλυψει και με το παραπανω.Αν και προσωπικα για μενα τα πραγματα γινονται πολυ πιο ενδιαφεροντα απο την μεση περιπου και μετα(που

    Spoiler!
    Last edited by enstikto; 13-12-2016 at 12:20. Reason: Και αυτό σποιλερ είναι ρε φίλε....

  17. #531
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Πρωτες εντυπωσεις αν και εχω προχωρησει αρκετα στο παιχνιδι...
    εχω παιξει πρωτα το SoTC και μετα το ICO...
    Το SoTC ακομα δεν εχει ξεθωριασει απο την μνημη μου και ας εχουν περασει τοσα πολλα χρονια...θυμαμαι ηταν αυτο και το resi4 τα δυο πρωτα μου παιχνιδια που πηρα στο ps2...
    Οσα και να γραψουν οτι και να πουμε και το 3ο πονημα του Ueda εχει αυτο που λειπει στα παιχνιδια των τελευταιων ετων...ψυχη...

    Δημιουργει μια αλλη, πρωτογνωρη αισθηση στον παικτη. Ξεκλειδωνει συναισθηματα με αρχέγονους τρόπους προοδευτικά, φτάνοντας στο ζενίθ της ανθρώπινης αγαλλίασης....
    Η σημαντικοτητα αυτου του τιτλου κρυβεται μεσα στις μικρες λεπτομερειες, στο διαπεραστικο βλεμμα του τερατος μην χασει το παιδι απτο οπτικο του πεδιο, στις απελπισμένες κραυγές που κράζει προσπαθώντας να επικοινωνήσει, στην νευρικοτητα που το πιανει όντας ένα τέρας που δεν δέχεται ευκολα το άγγιγμα απο ένα άλλο ον...
    ΟΛΑ αυτα και αλλα πολλα που δεν θελω να αποκαλυψω και δεν μπορω οπως ειπα να μεταφερω στον βαθμο που του αξιζει, φτιαχνουν αυτην την μοναδικη εμπειρια που λεγεται Last guardian...

    Nαι φυσικα εχει μερικα θεματα με την κάμερα, τον χειρισμό και το framerate(ελαχιστο στα δικα μου ματια), δεν ειναι οτι παραβλεπονται στον βωμο της νοσταλγιας και της μοναδικοτητας του τιτλου αλλα οταν αγαπας πραγματικα, αγαπας τον αλλον και με τα ελαττώματα του...
    Spoiler!

  18. The Following 9 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    BillyFlo81 (14-12-2016),Dragonpaul (14-12-2016),Error Flynn (14-12-2016),isildur83 (14-12-2016),king2009 (15-12-2016),kostasb13 (15-12-2016),panos74gr (14-12-2016),PDS (14-12-2016),toninio (16-12-2016)

  19. #532

    Default

    Νομιζω οτι η καταλληλη λεξη(επειδη αρκετους χαρακτηρισμους που γενικα διαβαζω τους θεωρω ψιλο υπερβολικους,οχι συγκεκριμενα για το εν λογω παιχνιδι αλλα γενικα να γραφονται για video game)νομιζω οτι μια λεξη αρκει για να περιγραψει το εν λογω παιχνιδι
    ''Ξεχωριστο'',''Ιδιαιτερο'',''Μοναδικο''.

  20. #533
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    ποιες λεξεις ειναι υπερβολικες που μπορουν να γραφτουν για ενα videogame?δηλαδη σε αλλο μεσο χρησιμοποιουνται?
    ξεχωριστο,ιδιαιτερο και μοναδικο θα μπορουσε να χαρακτηριστει και το CoD η το Titanfall...δεν προσδιδουν τα ευσημα που του αρμοζουν αυτες οι λεξεις κατ εμε...
    Spoiler!

  21. #534
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδιά το πήρα και εγώ τις προάλες. Το έβαλα και έπαιξα γύρω στα 20 λεπτά. Ίσως να έπαιξα πολύ λίγο αλλά νομίζω έπεσε απότομα το hype. Σε εκείνη την φάση δεν το έκλεισα λόγο βαρεμάρας αλλά γιατί είχε πάει αργά. Το θέμα είναι οτι το hype έχει πέσει τρελά απο εκείνη την ώρα και για κάποιο λόγο δεν μου βγαίνει να βάλω το παιχνίδι...

    Το σκέφτηκα και νομίζω οτι έχω εντοπίσει τον λόγο...
    Καταρχήν να πω οτι απο trailers κτλ δεν έχω δει απολύτως τίποτα μετά απο το gameplay που έδειξαν πριν 2 E3 όπου έκαναν επανακοίνωση, οπότε παρααλώ προσοχή σε τυχόν spoilers....
    Λοιπόν νομίζω πως το μεγαλύτερό μου θέμα ήταν τα μάτια του Trico. Στο announcement trailer είχαν τόσο ψυχή μέσα... δεν ξέρω πως να το περιγράψω...
    Στο παιχνίδι με το που το ξεκινάς
    Spoiler!

    Εσείς που το έχετε παίξει... Έτσι πάει όλο το παιχνίδι;

    Edit: Αγνοήστε τα παραπάνω... προχήρησα το παιχνίδι και τα θέματα που αναφέρω δεν ενοχλούν στην συνέχεια...

  22. #535
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Δημητρη οχι μην πτοεισαι...
    Ετσι ξεκιναει αργα και γω στην αρχη ημουν καπως...υπαρχει λογος μην ξενερώνεις...εχει αρκετο δρομο το παιχνιδι προχώρησε το
    Spoiler!

  23. The Following 3 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    enstikto (14-12-2016),king2009 (15-12-2016),panos74gr (14-12-2016)

  24. #536

    Default

    Ετσι ακριβως ειναι οπως περιγραφεται παραπανω αλλα οντως για τετοιο λογο δεν αξιζει να ξενερωσεις,αν και ειναι καλο που επεσε το hype κυριως γιατι θα δεις και αλλα πραγματα που δεν θα σου αρεσουν,αλλα αυτο εχει και το θετικο του οτι θα ξεχωρισεις καλυτερα τι ακριβως σου αρεσει περισσοτερο οταν τελειωσει το παιχνιδι.
    Προσωπικα βεβαια το πρωτο κομματι του παιχνιδιου απο πλευρας τοποθεσιεων δεν μου αρεσε(οπως ανεφερα παραπανω)το βρηκα λιγο επαναλαμβανομενο, αλλα σιγουρα το παιχνιδι εχει τις στιγμες του.
    Το οτι ξεκιναει ετσι αποτομα το παιχνιδι ουτε εμενα μου πολυ αρεσε αφου θα ηθελα να εβλεπα καποιο λιγο ομορφο cut scene(ισως σε anime τυπου οπως στο αξιαγαπητο ni no kuni ),αλλα αν θυμαμαι καλα γενικα στους περισσοτερους αρεσε το δευτερο κομματι του παιχνιδιου κυριως.
    Παντως ο Trico αν και υποτιθεται τερας η αληθεια ειναι οτι σχεδιαστικα(ή και σε ορισμενες αντιδρασεις)σιγουρα ειναι κυριως επηρεασμενος απο τον καλυτερο φιλο του ανθρωπου τον σκυλο αν και δεν γνωριζω απο ρατσες για να πω ποιος σκυλος μου ερχεται στο μυαλο

  25. #537
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Πρωτες εντυπωσεις αν και εχω προχωρησει αρκετα στο παιχνιδι...
    εχω παιξει πρωτα το SoTC και μετα το ICO...
    Το SoTC ακομα δεν εχει ξεθωριασει απο την μνημη μου και ας εχουν περασει τοσα πολλα χρονια...θυμαμαι ηταν αυτο και το resi4 τα δυο πρωτα μου παιχνιδια που πηρα στο ps2...
    Οσα και να γραψουν οτι και να πουμε και το 3ο πονημα του Ueda εχει αυτο που λειπει στα παιχνιδια των τελευταιων ετων...ψυχη...

    Δημιουργει μια αλλη, πρωτογνωρη αισθηση στον παικτη. Ξεκλειδωνει συναισθηματα με αρχέγονους τρόπους προοδευτικά, φτάνοντας στο ζενίθ της ανθρώπινης αγαλλίασης....
    Η σημαντικοτητα αυτου του τιτλου κρυβεται μεσα στις μικρες λεπτομερειες, στο διαπεραστικο βλεμμα του τερατος μην χασει το παιδι απτο οπτικο του πεδιο, στις απελπισμένες κραυγές που κράζει προσπαθώντας να επικοινωνήσει, στην νευρικοτητα που το πιανει όντας ένα τέρας που δεν δέχεται ευκολα το άγγιγμα απο ένα άλλο ον...
    ΟΛΑ αυτα και αλλα πολλα που δεν θελω να αποκαλυψω και δεν μπορω οπως ειπα να μεταφερω στον βαθμο που του αξιζει, φτιαχνουν αυτην την μοναδικη εμπειρια που λεγεται Last guardian...

    Nαι φυσικα εχει μερικα θεματα με την κάμερα, τον χειρισμό και το framerate(ελαχιστο στα δικα μου ματια), δεν ειναι οτι παραβλεπονται στον βωμο της νοσταλγιας και της μοναδικοτητας του τιτλου αλλα οταν αγαπας πραγματικα, αγαπας τον αλλον και με τα ελαττώματα του...
    Τέτοιες εντυπώσεις θέλω να διαβάζω και όχι "ξύλινα" reviews κατευθυνόμενα απο επιφανειακές "μεταμοντέρνες ορολογίες". Δε με αφορά το framerate, αν θυμίζει περισσότερο παιχνιδι PS3 παρα PS4 και, γενικότερα, εαν "ταιριάζει" με τα υπολοιπα παιχνίδια της εποχής... Εφόσον συμβαίνουν ολα όσα περιγράφει ο Πάνος, that'll do for me!!!

    Έχω το παιχνιδι (steelbook) 3 μέρες τωρα, αλλα θα περιμένει τη σειρά του. Προηγούνται αλλα...

  26. The Following 3 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    king2009 (15-12-2016),panos74gr (14-12-2016),Vicarious (14-12-2016)

  27. #538
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    το έχω αφήσει στην άκρη γιατί είμαι προς το τέλος (νομίζω) και σκοπεύω το πιάσω μια μέρα που να έχω τον χρόνο να το τελειώσω.

    Μπορεί να μου πει καποιος που το έχει τελειώσει περίπου πόσο ακόμα έχω, μετα την στιγμή που...;

    Spoiler!

  28. #539
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    ^^εχεις λιγο δρομο ακομα μετα απο κει για φιναλε...

    Εγω ολοκληρωσα χθες το παιχνιδι με πονο καρδιας γιατι δεν ηθελα...Για να τελειωνουμε με τα πολλα λογια το παιχνιδι ανταποκρινεται πληρως σε αυτο που πρεσβευει και παραπανω...ειναι ανταξιος συνεχιστης του θρυλικου ICO και του ακομα πιο θρυλικου SoTC...απο θεμα gameplay ειναι σε διαφορετικο φασμα απο το SoTC αλλα τα elements που εχει ειναι επαρκη...Ειναι ενα κραμα μεταξυ των 2 θα ελεγα...
    Ναι οντως ο χειρισμος σε καποιες φασεις ειναι δυσχρηστος...Η καμερα μπαινει σε σημεια και μπερδευει αλλα εχουμε να κανουμε με εναν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρωταγωνιστη που δεν χωραει πουθενα!εσεις που γνωριζετε περισσοτερο τα τεχνικα θα το καταλαβετε καλυτερα...

    Κλεινοντας, φυσικα μιλαμε για ενα GOTY γιατι ειναι μια απαραμιλλη εμπειρια, οχι απλα μοναδικη,ξεχωριστη και ανεπαναληπτη (οπως συζητουσαμε πιο πισω)...Ειναι ενα βιωμα λες και ειναι βγαλμενο απτην δικη σου παιδικη ηλικια, απτις σημαντικοτερες αναμνησεις που κουβαλας και σε εκανε τον ανθρωπο που εισαι την σημερινη ημερα...Την ανακαλεις...νοσταλγεις αυτες τις μερες και η καρδια σου σκιρτα!
    Spoiler!

  29. The Following 8 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    BillyFlo81 (17-12-2016),DJTaurus (16-12-2016),Dragonpaul (16-12-2016),isildur83 (16-12-2016),james9 (16-12-2016),mihalis13 (18-12-2016),panos74gr (16-12-2016),toninio (16-12-2016)

  30. #540

    Default

    Το τελείωσα κι εγώ χθες (δυστυχώς! Τώρα, δεν έχει αλλο Trico), πολύ περασμένη ώρα, αλλά πλησίαζα στο φινάλε και δεν έλεγε να το σταματήσω για αύριο.
    Εννοείται δεν spoileriάζω τίποτα σε ό,τι γράψω. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα ποστ του Chronohill. Tα Ico-SotC-The Last Guardian είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει: παιχνίδια με ψυχή και καρδιά, παιχνίδια που το όνομά τους χαράσσεται επάνω σε πέτρα και μένει εκεί αναλλοίωτο μετά από χρόνια. Σε παίρνουν από το χέρι, χωρίς πολλά λόγια, σε αφήνουν μόνο με τον εαυτό σου και τους πρωταγωνιστές, σου λένε πολλά πράγματα και υπάρχουν κι αλλα τόσα που δεν σου λένε. Το concept (και των τριών) είναι τόσο απλό, αλλά τόσο δυνατό και τόσο ωραία δοσμένο, που σου μένει στο μυαλό και στην ψυχή και δεν φεύγει ποτέ. Ουσιαστικά, τα "παιχνίδια" αυτά δεν είναι παιχνίδια, αλλά εμπειρίες που απλώς βγήκαν σε μορφή videogames (το SotC βέβαια έχει πολύ και τρομερά έντονο gameplay). O Ueda ουσιαστικά δεν είναι videogame producer (με την κλασική έννοια), αλλά καλλιτέχνης, δηλαδή θα μπορούσε να είναι και σκηνοθέτης ταινιών.
    Για το The Last Guardian τώρα, τα μάτια του Trico έχουν περισσότερη ψυχή από όλους εμάς μαζί εδώ μέσα. Το αγοράκι, η φάτσα του, το animation και οι κινήσεις του, και ειδικά η φωνή του και όλες οι μικρές φράσεις ή παραγγέλματα προς τον Trico, είναι αριστουργηματικά. Για τη δουλειά που έχει γίνει με τον Trico, το τρίχωμα και οι μικρές κινήσεις-αντιδράσεις του, τα αυτιά που αναδιπλώνονται, η "ομιλία" του και οι φωνές του, όλο το animation του (και μιλάμε για ένα τεράστιο ζώο με πάρα πολλές κινήσεις, μικρές και μεγάλες) είναι αξιοθαύμαστα. Το καλύτερο κομμάτι κατ εμέ είναι η ΑΙ του. Ρεαλιστικότατες αντιδράσεις ενός ζώου, που φέρνει περισσότερο σε σκύλο, όπως είπε σωστά πριν ο Fulgore, δεν υπακούει πάντα σε αυτό που θες, πολλές φορές αργεί, άλλοτε κάνει τα δικά του. Εκπληκτική δουλειά. Eκεί δε που σε ψάχνει με αγωνία ή σε κοιτάει ανήσυχος, όπως προειπώθηκε, είναι κάτι το ασύγκριτο.
    Είχα έναν φόβο όλον αυτό τον καιρό, αναμένοντας το παιχνίδι, μήπως και δεν αποδειχθεί αντάξιο των προσδοκιών και αντάξιο των προκατόχων του, Ico και SotC. Όπως ανέφερε πριν ο Chronohill, ευτυχώς αποδεικνύεται απόλυτα αντάξιος συνεχιστής της "παράδοσης", στέκεται ακριβώς στο ίδιο ύψος με τα άλλα δύο, και το κάνει με το δικό του ξεχωριστό τρόπο.
    Τέλειο παιχνίδι δεν υπάρχει, και φυσικά και αυτό έχει κάποια θεματάκια που αναφέρθηκαν, αλλά μπροστά στην μεγάλη αξία του, τι να λέμε τώρα. Πάντως, για το θέμα της κάμερας, έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα σκηνοθετικής άποψης του Ueda, γιατί είναι η ίδια και στα 3 παιχνίδια του και προσωπικά μου δίνει την εντύπωση ότι είναι θέμα επιλογής του. Δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να κάνουν την κάμερα πιο ελεύθερη\εύχρηστη. Θεωρώ πιθανόν ο Ueda να θέλει το παιχνίδι του να παίζεται με αυτές τις οπτικές γωνίες και κίνηση. Επειδή όμως είναι fixed κατά κάποιο τρόπο (με μικρή ελευθερία), δημιουργεί κάποια προβλήματα ορισμένες φορές.
    Βιάστηκα σε άλλο ποστ, και πριν το τελειώσω, να του βάλω 10. Λάθος. Είναι κρίμα να μπαίνει ένα νούμερο σε τέτοιες δημιουργίες. Βαθμολογούνται πράγματα που σου μιλάνε κατευθείαν στην ψυχή και σε κάνουν να θες να βάλεις τα κλάματα;

    Α ναι, μην βιαστείτε να το κλείσετε όταν πέσουν τα credits (αναμενόμενο από Ueda), περιμένετε. Επίσης, όσοι έπαιξαν\παίζουν το παιχνίδι και δεν έχουν παίξει τα δύο προηγούμενα, ας το κάνουν όταν βρουν τη ευκαιρία. Αξίζει 100%.
    Last edited by toninio; 16-12-2016 at 21:09.

  31. The Following 8 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    BillyFlo81 (17-12-2016),chronohill (16-12-2016),DJTaurus (17-12-2016),james9 (16-12-2016),mihalis13 (08-01-2017),panos74gr (16-12-2016),PDS (16-12-2016),spartan (17-12-2016)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •