Page 33 of 34 FirstFirst ... 23293031323334 LastLast
Results 641 to 660 of 661

Thread: Τhe Last Guardian [+VR content]

  1. #641
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Για εμενα το παιχνιδι εξακολουθει να ειναι broken και ειναι ενα βημα πριν το παρατησω οριστικα. ΟΧΙ νεκτραριε, δεν εχω ακομα την δυνατοτητα για τις αλλες εντολες (R1+D-pad) εχω μονο την βασικη, και οπως βλεπεις απλα με γραφει. Το επαιξα ακομα 10 λεπτα και καποια στιγμη (ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ) αποφασισε να πηδηξει, εκει κανω το λαθος επειδη βιαστηκα και επεσα στο κενο, και παλι απο την αρχη. Συγνωμη κιολας αλλα ενα παιχνιδι που θελει να κατσεις σε ενα σημειο για μιση ωρα απλα επειδη δεν θελει να σε αφησει να προχωρησεις ειναι ο ορισμος του broken. Και θυμηθηκα γιατι το παρατησα κιολας, λιγο ποιο κατω μου δινει την δυνατοτητα για τις επιπλεον εντολες που λες, και εγω δοκιμαζα το ενα , δοκιμαζα το αλλο, τιποτα δεν δουλευε, δεν ξερω ποση ωρα εφαγα σε εκεινο το σημειο, και καποια στιγμη νομιζω επεσε το ρευμα και με γυρισε πισω στην πυλη που ανοιγει αυτο δαγκωνοντας ενα βαζο.

    Τελικα το συμπερασμα μου πλεον, ειναι οτι δεν εκανα τιποτε λαθος, απλα δεν ηθελε να προχωρησω εκεινη την στιγμη. Δεν εχω διαβασει κριτικες αλλα εαν του εβαλαν χαμηλη βαθμολογια λογω της ΑΙ ειναι για εμενα 100% δικαιολογημενοι.

  2. #642
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default Τhe Last Guardian [+VR content]

    Τόση ώρα κολλημένο δεν μου έτυχε ποτέ.
    Αλλά πάντα δοκίμαζα αρκετές εντολές.
    Κάθισα και είδα και σε κάποια σημεία το βιντεάκι Slay και βλέπω ότι συνέχεια κανεις την ίδια εντολή. Δηλαδή πας σε ένα σημείο και το φωνάζεις.
    Εφόσον αυτή δεν πιάνει γιατί δεν δοκίμασες κάποια άλλη;
    Πχ να κάτσεις σε ένα σημείο που να σε βλέπει και να του δείξεις με το δάκτυλο που να πάει.
    Αν το έχεις κάνει και μου διέφυγε έχει καλώς.
    Απλά γενικά από την αρχή μπορείς να του δώσεις πολλές εντολές ώστε να τον κανεις να καταλάβει που θες να πάει και τι θες να κανεις.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  3. #643
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Κάθισα και είδα και σε κάποια σημεία το βιντεάκι Slay και βλέπω ότι συνέχεια κανεις την ίδια εντολή. Δηλαδή πας σε ένα σημείο και το φωνάζεις.
    Εφόσον αυτή δεν πιάνει γιατί δεν δοκίμασες κάποια άλλη;
    Δεν εχω αλλη εντολη

  4. #644
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν εχω αλλη εντολη
    Περίεργο...
    Εγώ θυμάμαι από την αρχή του παιχνιδιού ότι του έδειχνα πολλές φορές με το χέρι μου την κατεύθυνση που θέλω να πάει.
    Και γενικά δεν θυμάμαι να «ξεκλειδωνω» εντολές.
    Το είχα παίξει όταν είχε βγει βέβαια και ίσως να μην θυμάμαι καλά...



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  5. #645
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Με τα υπολοιπα κουμπια δινει διαφορετικη εντολη...Δεν θυμαμαι αν στις ξεκλειδωνει σταδιακα ΑΛΛΑ αν δεν κανω λαθος στις δινει ολες στο σημειο μετα την αρχη...
    Για δες εδω γιατι βλεπω γραφουν κιαλλοι οτι επειδη δεν εχουν "καταλαβει" τις εντολες νομιζουν οτι η ΑΙ ειναι γτπ...

    Ελπιζω να βοηθησα ειναι αμαρτια να το παρατησεις...Ειναι απιστευτο το φιναλε
    Spoiler!

  6. #646
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ξερω την περιπτωση του Πανου, αλλα το παιχνιδι εχει θεμα με την ΑΙ και αυτο ειναι 100% οτι ισχυει. Εδω το εχει πει ο ιδιος ο δημιουργος. Και μαλιστα ειναι εσκεμμενο. Ο λογος ειναι -παντα κατα τον δημιουργο- οτι ηθελε να δωσει την αισθηση οτι ο Τρικο ειναι ενα πλασμα με προσωπικοτητα και οχι ενα κατοικιδιο που του λες σηκω-κατσε.

    Ειναι ωραιο σαν σκεψη αλλα δυστυχως στο παιχνιδι δεν μεταφραζεται σωστα. Δεν κολλησα ποτε οπως ο Πανος, αλλα ισχυει οτι σε καποιες φασεις απλα λες αη σιχτιρ....

  7. #647
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν εχω αλλη εντολη
    Οπως ειπε και ο Μιχαλης, στο σημειο που κολησες φαινεται οτι χρησιμοποιεις συνεχεια την ιδια εντολη. Η εντολη που θα πρεπει να δωσεις σε αυτο το σημειο ειναι αυτη στο 1:45 στο βιντεο που ποσταρε ο Chrοnohill λιγο πιο πανω. Βεβαια πρεπει να σαι κατω στις ραγες και να εκτελεις την εντολη και οχι πανω στον Trico οπως δειχνει το βιντεο.

  8. #648
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Τελικα οντως ειχα τις εντολες , αν και την πρωτη φορα δεν τις χρησιμοποιησα , και το περασε νερακι. Λιγο ποιο κατω σου λεει ποιες ειναι για να περασεις εαν αλλο σημειο, και εκει ηταν που το ειχα παρατησει. ΑΚΟΜΑ ομως και με τις εντολες που λες , εκανε περιπου 5 λεπτα για να ξυπνησει το ζωντανο, σιγουρα βελτιωση απο την μιση ωρα, αλλα και παλι....

    Προς το παρον θα τελειωσω το rime και μετα θα το ξαναδοκιμασω το Last Guardian.

  9. #649
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Ενταξει, σιγουρα ο Trico δεν σκαμπαζει με την πρωτη, αλλα τον βρηκα αξιολατρευτο σε σημειο που δεν μου βγαινε να τον μπινελικωσω οταν δεν υπακουε τις εντολες μου..
    Βεβαια υπηρξαν και φορες στο παιχνιδι που φερθηκε πιο εξυπνα και εδωσε πρωτος την λυση.

    Οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω, ειναι αμαρτια να το παρατησεις λογω της ΑΙ.

  10. #650
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Τελικα δεν ηταν γραφτο να το τελειωσω, στην τελευταια επιχειρηση καθαρισμου τα εφτυσε με καποιο τροπο το drive, και δεν φορτωνει καν δισκακι πλεον.

  11. #651
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    The Last Blu-ray.

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Axilleas_GR (01-04-2018),geogoku (08-06-2020),gonzalez (30-03-2018),modecris (30-03-2018)

  13. #652
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Έχει περάσει κάμποσος καιρός από τότε που το τερμάτισα (αυτές τις μέρες αγόρασα και την συλλεκτική). Τα όποια προβλήματα με την κάμερα και τον εκνευρισμό μου σε κάποια σημεία (ο οποίος ήταν έντονος, σε σημείο να πετάξω χειριστήριο) σχεδόν τα έχω ξεχάσει, έχουν "καπελωθεί" από την "επίγευση" του παιχνιδιού που είναι μοναδική. Ακριβώς για αυτό το λόγο θεωρώ ότι αξίζει η υπομονή/επιμονή. Θα έπρεπε η επιτηδευμένη δυσκολία χειρισμού να είναι μικρότερου βαθμού, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  14. The Following User Says Thank You to Gazof For This Useful Post:

    Nek_Food (30-03-2018)

  15. #653
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Τελικα δεν ηταν γραφτο να το τελειωσω, στην τελευταια επιχειρηση καθαρισμου τα εφτυσε με καποιο τροπο το drive, και δεν φορτωνει καν δισκακι πλεον.
    Άσε αυτά τα πονηρά που ξέρεις... πες ότι πάνω στα νεύρα σου το είχες δαγκώσει, σπάσει στα 2/4/8 το πάτησες κάτω, του έβαλες φωτιά, το πέταξες από τον 8ο κάτω από τις ρόδες τριαξονικού που περνούσε "τυχαία", το τσιμέντωσες στην πλησιέστερη οικοδομή, το έβαλες στον πύραυλο του Elon Musk για τον Άρη... (που για κάποιον λόγο κάποιος - ονόματα δεν λέμε Πάνo ούτε δείχνουμε τον Admin του φόρουμ μας - του έκανε σαμποτάζ και έχει πλέον τροχιά προς τον Ήλιο).

    Κανένα καλωδιάκι δεν θα κάνει επαφή, check again...

  16. #654
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Κανένα καλωδιάκι δεν θα κάνει επαφή, check again...
    ναι αυτο ειναι, και μαλλον εχω κανει μικρη ζημια στην καλωδιοταινια ή στις επαφες που μπαινει. Το ανοιξα και παλι χθες και τιποτε, ανοιξα και το drive μηπως ηταν κατι αλλο, αλλα μηχανικα ειναι Οκ.

  17. #655
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εαν σας ετυχε κατι σαν το παρακατω, και βρηκατε την ΑΙ πολυ καλη, τι να πω παω πασο. Btw το σημειο ακομα ΔΕΝ το περασα, εαν ηταν αλλο παιχνιδι θα λεγαμε οτι ειναι game breaking bug, τωρα γιατι επειδη ειναι παιχνιδι του Ueda το δικαιολογουμε δεν μπορω να το καταλαβω.

    Υ.Γ. το βιντεο ειναι σημερινο δικο μου

    Eδω ισως επαιζε bug, σε μενα κατεβηκε αμεσως σε αυτο το σημειο. Δεν θυμαμαι καν αν του μιλησα η οχι, μπορει να κατεβηκε και μονο του σκεψου.
    Παιζει να το βελτιωσαν με updates γενικα το παιχνιδι? Γιατι δεν εχω συναντησει καποιο προβλημα.

    Το συνεχιζω και οσο προχωρα μου αρεσει και περισσοτερο.
    .

  18. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    geogoku (08-06-2020),toninio (22-07-2019)

  19. #656
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Hταν ενα ομορφο ταξιδι και αρκετα συγκινητικο.

    Νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα σε παιχνίδι που νιωθω οτι καποιος NPC(trico) ειναι πραγματικη οντοτητα. Αυτο απο μόνο του μου έδινε την απαραίτητη υπομονη να επικοινωνήσω μαζί του χωρίς να δυσανασχετώ. Οπως δηλαδή θα έκανα και με ενα ζωο στην πραγματική ζωή, οπου θα υπήρχε η κατανόηση για το γεγονός οτι δεν μπορεί να υπάρχει ''ανθρωπινη επικοινωνία''. Παρ'όλα αυτά ο Trico ήταν ενα κλικ πιο εξυπνος απο το μ.ο των pets, για να διευκολυνθεί το gameplay προφανώς.

    Το AI το βρήκα επομένως εξαιρετικά πειστικό. Αυτο που με χάλασε ήταν κάποια κολλήματα στον χειρισμό.

    Το animation το βρήκα επίσης εξαιρετικό και στους 2 χαρακτήρες. Αυτή τη φορά το story κάνει κάπως πιο αισθητή την παρουσία του και δεν ήταν οσο abstract ήταν στα προηγούμενα, αλλα και πάλι δεν σε παίρνει απο το χεράκι.

    Ο τεχνικός τομέας οσον αφορα το καλλιτεχνικό κομμάτι ήταν φανταστικός αλλα σίγουρα είχε προβλήματα στο frame rate, ενώ έμοιαζε περισσότερο με ps3+ game παρα με first party exclusive του ps4. Κατα την γνώμη μου η bluepoint κατάφερε να δώσει ένα πιο ωραίο συνολικά αποτέλεσμα με πολυ άνωτερο frame rate στο Shadow of the colossus.

    Παντως τοσο το τελευταιο οσο και το ICO προσφεραν κατι πολυ ξεχωριστο την εποχη που βγηκαν, οχι μονο οσον αφορα το συναισθημα(αυτο δεν λειπει απο το the last guardian), αλλα και στον τροπο που επαιζαν τα συγκεκριμενα παιχνιδια.
    Στο the last guardian δεν το ενιωσα αυτο στον ιδιο βαθμο. Οποτε θα έλεγα οτι το τοποθετώ στην τελευταια θέση της τριλογιας.
    Παραμένει ομως ενα πολυ ξεχωριστό παιχνίδι για μένα.

    Shadow of the colossus>ICO> the last guardian.
    .

  20. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    BillyFlo81 (27-07-2019),geogoku (08-06-2020),toninio (27-07-2019)

  21. #657

    Default

    Μπράβο παιδιά!
    Εγώ όταν το δοκιμασα δεν τα είχα καταφέρει, κάπου στα 3/4 το παράτησα, ήθελε πολύ γερά νεύρα με τοσα bugs που είχε....
    Ίσως φταίει που περίμενα πολύ περισσότερα, είχα άλλες απαιτήσεις προφανώς. Όσο ωραίο κι αν ήταν σε κάποιες φασεις, τεχνικά θα του έβαζα ένα 0 στα 10.

    Μάλιστα αν και off topic, το ίδιο έκανα και στο the order τις προάλλες. Το έφτασα κάπου στα 3/4 και αυτό με τα χίλια ζόρια και μετά το παράτησα. Μάλλον και πολύ ασχολήθηκα! Ίσως που μεγάλωσα και ασχολούμαι και σπάνια λόγω κι έλλειψης χρόνου, δε ξέρω, αλλά το σίγουρο είναι ότι αν καποιο game με ταλαιπωρεί ή δεν έχει κάτι να προσφέρει θα τρωει σουτ!

    Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου
    Last edited by trabakoulas; 27-07-2019 at 03:04.

  22. #658

    Default

    PDS, συμφωνώ στο ότι το Last Guardian, ως τρίτο μέρος μιας τριλογίας που ανήκει στην προηγούμενη γενιά και που βγήκε με σχεδόν πεντάχρονη καθυστέρηση (αν το θυμάμαι καλά), κάπου "υπολείπεται" από τα άλλα δύο, όχι γιατί δεν ήταν εξίσου καλό, αλλά γιατί περίπου ξέραμε πια τι να περιμένουμε από τον Ueda (κι ευτυχώς, δεν απογοητευτήκαμε). Προσωπικά, το βλέπω ως ίσο με τα άλλα 2, γιατί είχε πολύ πιο δύσκολο ρόλο και βαρεία κληρονομιά πίσω του, κι όμως κατάφερε να γίνει και αυτό ξεχωριστό με τον τρόπο του. Δηλαδή, δεν νομίζω, τελειώνοντάς το, να σκέφτηκε κανείς "καλό, αλλά επανάληψη των άλλων δύο". Έχει το δικό του ύφος και συναισθημα, διαφορετικό gameplay, έχει άλλα πράγματα να σου προσφέρει. Απλώς, και αυτό θα ήταν αναπόφευκτο, τα Ico και SotC ήταν πρωτοπόροι, ενώ το tLG όχι.
    Συμφωνώ επίσης ότι το SotC, εάν έπρεπε υποχρεωτικά να διαλέξουμε, παίρνει την πρωτιά, λόγω gameplay. Oι μάχες με τους Κολοσσούς είναι κάτι ανεπανάληπτο. Πάντως, δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω. Το Ico, ίσως επειδή ήταν το πρώτο, είχε για εμένα μία μοναδική αίσθηση και μαγεία. Πραγματικά, δεν μπορώ να τα συγκρίνω μεταξύ τους, γιατί νομίζω ότι το καθένα πρόσφερε κάτι ξεχωριστό και εξίσου ποιοτικό.
    Ελπίζω όσοι έχετε εκνευριστεί με το Last Guardian και είστε έτοιμοι να το αφήσετε, να επιμείνετε και να το τελειώσετε. Σκεφτείτε ότι όλοι εμείς που το τελειώσαμε δεν κάναμε κάτι τόσο ξεχωριστό ή δύσκολο. Είμαι σίγουρος ότι, λόγω νεύρων, σπάζεται κανείς με το παραμικρό από ένα σημείο και μετά (το έχω πάθει κι εγώ με παιχνίδια). Κι εγώ εκνευρίστηκα σε σημεία, αλλά με λίγη ψυχραιμία και υπομονή (στο χειρισμό του Trico και στις εντολές), έβγαινε πάντα άκρη. Είναι κρίμα να αρχίσει και να μην τελειώσει κάποιος ένα τέτοιο παιχνίδι. Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν έχουν όλοι τoν ίδιο έρωτα με τις δημιουργίες του Ueda, κι αυτό παίζει ρόλο.
    Πάντως, ανεξαρτήτως γενιάς, θα πλήρωνα άνετα full price και σήμερα για άλλο ένα Ueda game, κι ας είχε απλοϊκά γραφικά και gameplay. Και μιας και το ανέφερα, ο ίδιος είχε πει αν θυμάμαι ότι συνεχίζει κανονικά στον χώρο, οπότε δεν θα ήταν άσχημο να ακούσουμε σύντομα κάποιο νέο για καινούριο παιχνίδι του......

  23. The Following 3 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    chronohill (28-07-2019),Kane (29-07-2019),PDS (27-07-2019)

  24. #659
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Report: The Last Guardian Film Adaptation in Development at Sony Pictures, Currently Casting Four Roles

    Beloved PlayStation exclusive The Last Guardian may be getting a film adaptation if the latest reports are to be believed. Written by Godzilla and Kong: Skull Island writer Max Borenstein, The Last Guardian movie is said to be in development at Sony, currently casting for four main roles.

    The Last Guardian film news comes from film industry insider Daniel Richtman, reported via FullCircleCinema. The report indicates they are currently casting a 12-year old for the role of "Boy," the game’s main character who befriends the Trico creature, named "Tree," who is also apparently being cast, somehow. (How exactly the casting for "Tree" will work is unclear, as there are no additional details for this particular role. I doubt Sony will find an actual Trico willing to audition for the role…but hey, Andy Serkis can play anything.)



    Two additional characters name Ariana and Ueda are also being cast, looking for a 27-year old woman and 30-39-year old man respectively. These characters are parents looking for their daughter Mono, who is missing. It’s suspected that she may have been kidnapped by a Trico, much in the same way that "Boy" was in The Last Guardian game. According to the report, "The two will play a supporting role in the film as they travel with Boy and Tree." Fun fact: the name Ueda is an Easter egg to the game’s creator, Fumito Ueda.

    Finally, the reports says the film is being written by Max Borenstein and produced by Kevin Misher under Misher Films.
    source: Playstationlifestyle.net

  25. #660
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  26. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (09-11-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •