Page 32 of 34 FirstFirst ... 2228293031323334 LastLast
Results 621 to 640 of 661

Thread: Τhe Last Guardian [+VR content]

  1. #621
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το ξαναπιασα μηπως και το τελειωσω καμια φορα, και ΑΜΕΣΩΣ βρηκα γιατι το ειχα σταματησει εξ αρχης, γιατι πολυ απλα το ζωντανο με ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Ειμαι ακομα σχετικα στην αρχη ριχνεις ενα καροτσι απο μια γεφυρα και μετα πρεπει να τον φωναξεις για να πηδηξει και να πιαστεις απο την ουρα του. Εεεεε οσο και να φωναζω δεν γινεται τιποτα, δικαιολογημενα τα κακα σχολια που εχει παρει για την ΑΙ. Δεν με ενδιαφερει τι ηθελε να πετυχει ο Ueda, αλλα για μενα αποτυχε οικτρα.

  2. #622
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Για κάνε μία βόλτα, πήγαινε λίγο πιο δεξιά - πιο αριστερά, πιο κοντά ίσως; Μήπως να δοκίμαζες κάτι άλλο; Άλλωστε ζωντανό είναι, τι περίμενες να βαράει προσοχές; Σκύλο έχεις; Γάτα; Παιδί; (Γυναίκα; ) Κάνουν ό,τι ακριβώς τους πεις και όποτε τους το πεις; Δεν μου φάνηκε τόσο χάλια προσωπικά. ΟΚ, μπινελίκια έφαγε αρκετά και από μένα, αλλά το ίδιο και το χειριστήριο μου σε καθημερινή βάση, οπότε λίγη υπομονή και το τερματίζεις, δεν είναι δύσκολο. Εγώ πάντως έτσι το δικαιολογούσα και συνέχιζα... ότι είναι ζώο και να μην περιμένω πάντα να ανταποκρίνεται με την πρώτη.

  3. #623

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Το ξαναπιασα μηπως και το τελειωσω καμια φορα, και ΑΜΕΣΩΣ βρηκα γιατι το ειχα σταματησει εξ αρχης, γιατι πολυ απλα το ζωντανο με ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Ειμαι ακομα σχετικα στην αρχη ριχνεις ενα καροτσι απο μια γεφυρα και μετα πρεπει να τον φωναξεις για να πηδηξει και να πιαστεις απο την ουρα του.
    Λογικα στο 1:20:00 εισαι αν καταλαβα σωστα

  4. #624
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ναι στο σημειο που λες ειμαι, και οπου και να κατσω οπου και να του φωναξω τιποτα. Αυτοκτονησα κιολας μηπως και συγκινηθει, αλλα και παλι τιποτα. Εντωμεταξυ κατι εγινε δεν ειχα σωσει, και με εβγαλε ποιο πισω αυτη την φορα. Την πρωτη φορα που περασα απο εδω, πηγε κατευθειαν, ισως να μην τον φωναξα καν. Απλα η ΑΙ ειναι για τα μπαζα.

  5. #625
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Είναι καιρός που το έχω τερματίσει και όπως σου είπα σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα δικαιολογούσα (μετά τα όποια μπινελίκια) ότι είναι ζώο, να μην περιμένω πολλά από αυτό. Απλά μην του φωνάζεις συνέχεια, μπλοκάρει... ρίξε μία φωνή και δώσε λίγο χρόνο να δεις τι θα κάνει. Μετά φώναξε του ξανά... Πάντως αν ότι σκεφτόμασταν και ζητούσαμε το έκανε συνέχεια μετά πιστεύω θα λέγαμε το αντίθετο για την ΑΙ, ότι είναι ψεύτικη κλπ... υποθέτω ότι υπάρχουν κάποια "δύσκολα" σημεία στον καθένα όπου χάνεται το sweet spot και μας ταλαιπωρεί, αλλά γενικά δεν μου άφησε άσχημες εντυπώσεις και αναμνήσεις σε τέτοιο βαθμό ώστε να το κράζω όπως εσύ. Επαναλαμβάνω, του έριξα και εγώ κράξιμο, αλλά ίσως παραπάνω από ότι θα έπρεπε και το δικαιολογούσα όταν έβλεπα την γάτα μου να κόβει βόλτες μπροστά από την οθόνη (όντας μικρή τότε, χωρούσε) και την μπινελίκωνα και αυτή για να κατέβει κάτω και με έγραφε. Τα ίδια με γυναίκα και παιδί... μιλάω και με γειώνουν... καμιά φορά δεν με ακούω εγώ ο ίδιος, οπότε μάλλον είχα αναπτύξει μεγαλύτερη ανεκτικότητα στον Trico. Ούτε το παιδί καλά καλά δεν έκανε πάντα ότι έπρεπε, άλλη ταλαιπώρια εκεί, περισσότερο με αυτό τα είχα παρά με τον Trico τώρα που το σκέφτομαι.

  6. #626

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Ναι στο σημειο που λες ειμαι, και οπου και να κατσω οπου και να του φωναξω τιποτα. Αυτοκτονησα κιολας μηπως και συγκινηθει, αλλα και παλι τιποτα. Εντωμεταξυ κατι εγινε δεν ειχα σωσει, και με εβγαλε ποιο πισω αυτη την φορα. Την πρωτη φορα που περασα απο εδω, πηγε κατευθειαν, ισως να μην τον φωναξα καν. Απλα η ΑΙ ειναι για τα μπαζα.
    Αν σε κανει να νιωσεις καπως καλυτερα στο ιδιο σημειο για τον ιδιο λογο πρεπει να ειχα τους πρωτους μου ψοφους στο παιχνιδι

  7. #627
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Θα διαφωνήσω πλήρως για την ΑΙ.
    Για μένα ήταν άψογη και εξαιρετικά αληθοφανής.
    Οποίος έχει κατοικίδιο σίγουρα μπορεί να το καταλάβει αυτό.
    Και εγώ σε κάποια σημεία έτυχε να εκνευριστώ με το παιχνίδι αλλά τελικά ήμουν λάθος.
    Όσο δένεσαι με τον Trico τόσο καλύτερα ακούει της εντολές σου.
    Για μένα πέτυχε απόλυτα στην ΑΙ. Με την κάμερα για μένα το παιχνίδι θέματα.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    chronohill (27-03-2018)

  9. #628
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Πρέπει να παίξουμε το Ico και το Shadow of the Collosus πριν από το The Last Guardian ή είναι αυτόνομα;

  10. #629
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Είναι αυτόνομα Ezio. Απλά εξελίσσονται στον ίδιο κόσμο.
    Υπάρχουν θεωρίες για το πως συνδέονται αλλά δεν είναι απαραίτητο να τα έχεις παίξει με κάποια σειρά.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Ezio (27-03-2018)

  12. #630
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Είναι αυτόνομα Ezio. Απλά εξελίσσονται στον ίδιο κόσμο.
    Υπάρχουν θεωρίες για το πως συνδέονται αλλά δεν είναι απαραίτητο να τα έχεις παίξει με κάποια σειρά.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Α, ωραία, γιατί δεν τα έχω παίξει ακόμα και δεν ήθελα να τα χάσω λόγω του Ico (το συγκεκριμένο βέβαια μπορεί να το παίξω μέσω emulator).


  13. #631

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Οποίος έχει κατοικίδιο σίγουρα μπορεί να το καταλάβει αυτό.
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Αυτο το πραγμα ποτε μου δεν το καταλαβα και γραφεται συνεχεια.Ειναι ο Trico το τυπικο κατοικιδιο και γινεται συγκριση με τα κανονικα κατοικιδια?

    Μιλαμε για ενα γιγαντιαιο πλασμα φαντασιας που πεταει κεραυνους και τρωει βαρελια,για ποιο λογο γινεται συγκριση με κατοικιδια τυπου σκυλου και γατας?
    Δεν ειναι pet simulator το παιχνιδι για να γινεται η εν λογω συγκριση/αναφορα και να λεμε κιολας οτι πετυχε τον στοχο του.

    Αυτα βεβαια τα γραφω παρολο που μου αρεσε το ολο στυλακι με τον Trico απλα ειναι το λιγοτερο αστειο να τον συγκρινουμε με αλλα κατοικιδια οταν μιλαμε για μυθικο πλασμα φαντασιας.

  14. #632
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Αυτο το πραγμα ποτε μου δεν το καταλαβα και γραφεται συνεχεια.Ειναι ο Trico το τυπικο κατοικιδιο και γινεται συγκριση με τα κανονικα κατοικιδια?

    Μιλαμε για ενα γιγαντιαιο πλασμα φαντασιας που πεταει κεραυνους και τρωει βαρελια,για ποιο λογο γινεται συγκριση με κατοικιδια τυπου σκυλου και γατας?
    Δεν ειναι pet simulator το παιχνιδι για να γινεται η εν λογω συγκριση/αναφορα και να λεμε κιολας οτι πετυχε τον στοχο του.
    Είναι ένα πλάσμα που συναντάς και δεν το έχεις ξαναδεί ποτέ στη ζωή σου. Όποτε μου φαίνεται απολύτως λογικό να μην σε υπακούει αμέσως.
    Σε κάποιους δεν άρεσε αυτό και είναι δεκτό, αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω τραγική την ΑΙ.
    Όταν το κατοικίδιο σου δεν είναι πλήρως υπάκουο θα είναι αυτό το πλάσμα;
    Για αυτό γίνεται και αυτή η «σύγκριση».
    Μπορεί εσένα να μην σου άρεσε αυτή η προσέγγιση και ξαναλέω πως είναι απολύτως δεκτό.
    Υπάρχει και κόσμος όμως που τη συγκεκριμένη ΑΙ την βρήκε άψογη και θεωρεί πως πέτυχε τον στόχο του.
    Και εμένα πχ δεν μου άρεσε το Metal Gear V δεν μπορώ να πω πως δεν πέτυχε το στόχο του όταν τόσοι φανς το αποθεώνουν. Κάτι έχει το παιχνίδι που σε εμένα δεν άρεσε, αλλά αντίθετα τόσος κόσμος το απόλαυσε.
    Έτσι και το The last guardian. Σε κάποιους φάνηκε εκνευριστική η ΑΙ και σε άλλους υποδειγματική.
    Όταν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού ο Trico σε ακούει περισσότερο σε σχέση με την αρχή τότε ναι είναι υποδειγματική ΑΙ. Αν ήταν το ίδιο ανυπάκουος καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού τότε θα λέγαμε όλοι για προβληματική ΑΙ.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  15. #633

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Είναι ένα πλάσμα που συναντάς και δεν το έχεις ξαναδεί ποτέ στη ζωή σου. Όποτε μου φαίνεται απολύτως λογικό να μην σε υπακούει αμέσως.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Γιατι σου φαινεται απολυτως λογικο οχι να μην σε υπακουει αμεσως αλλα γιατι γενικα να σε υπακουει?Βασιζεται σε αληθινα γεγονοτα αυτο?Η μηπως στεκει να σκεφτομαστε με βαση την λογικη για το πως αντιδρουν πλασματα της φαντασιας αν τα πετυχεις καπου ακυρα?
    Αν ειναι για χαρη του παιχνιδιου,τοτε γιατι να μην σου δειχνει αυτη την μεταβαση του να μην υπακουει αμεσως μεσω cgi/cutscenes μεχρι που να σε υπακουει περισσοτερο?

    Να το λεγαμε πχ για το Shadow of the colossus και το αλογο εκει ναι να καταλαβω το παραπανω σκεπτικο γιατι μιλαμε για αλογο.

  16. #634
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Νομίζω το εξήγησα στο παραπάνω post.
    Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω γιατί μου φαίνεται λογικό.
    Είπαμε δεν γίνεται όλα τα παιχνίδια να αρέσουν σε όλους.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  17. #635

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Είπαμε δεν γίνεται όλα τα παιχνίδια να αρέσουν σε όλους.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Μα δεν εχει καμια σχεση αυτο που απαντας με αυτο αναφερθηκε πιο πανω,ειδικα απο την στιγμη που με το ατομο που διαφωνεις(πχ εμενα) εχει γραψει πιο πισω οτι το παιχνιδι του αρεσε συνολικα για αυτο που θελει να περασει.

    Μιλαμε συγκεκριμενα για ας το πουμε μηχανισμο του παιχνιδιου αν στεκει ετσι οπως ειναι,οχι αν ολοκληρο το παιχνιδι αρεσει σε καποιον ή οχι.

  18. #636
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εαν σας ετυχε κατι σαν το παρακατω, και βρηκατε την ΑΙ πολυ καλη, τι να πω παω πασο. Btw το σημειο ακομα ΔΕΝ το περασα, εαν ηταν αλλο παιχνιδι θα λεγαμε οτι ειναι game breaking bug, τωρα γιατι επειδη ειναι παιχνιδι του Ueda το δικαιολογουμε δεν μπορω να το καταλαβω.

    Υ.Γ. το βιντεο ειναι σημερινο δικο μου


  19. #637
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Λοιπόν έχει όπως ήδη έχω πει περάσει καιρός που το έπαιξα και το τερμάτισα, πλην όμως αν θυμάμαι καλά, δεν έχεις εξαρχής όλες τις δυνατότητες συνεννόησης μαζί του, είναι ένας δεσμός που χτίζεται σταδιακά. Επίσης, μεγάλο σφάλμα το μεγάλο κενό ανάμεσα σε playthroughs αν έχει υπάρξει τέτοιο καθώς τον Trico δεν τον ελέγχεις απλά φωνάζοντας του και χτυπώντας το πόδι κάτω, είναι πολύ πιο περίπλοκο και ίσως έχει κάποιος ξεχάσει την διαδικασία. Εγώ το έπαιξα και το τερμάτισα σε ένα playthrough, χώρις μεγάλα κενά.

    Το να τον οδηγήσεις σωστά στο να κάνει κάτι είναι συνάρτηση του δεσμού που έχεις αναπτύξει σταδιακά μαζί του (όσο προχωράει το παιχνίδι δέχεται πιο περίπλοκες εντολές θα έλεγα) της κατάστασης που βρίσκεται (μετά από μάχες ή δύσκολες φάσεις ή απλά πεινάει, είναι εκνευρισμένος και θέλει την ανάλογη φροντίδα) και φυσικά το πόσο ξεκάθαρες είναι οι εντολές που λαμβάνει. Οι εντολές δεν είναι πατάω ένα κουμπί και ό,τι καταλάβει η ΑΙ του παιχνιδιού, έχει ένα συνδυασμό εντολών που τις μαθαίνεις σταδιακά και πρέπει να τις εκτελείς σωστά για να πετύχεις τον σκοπό σου. Όσο εκνευρίζεσαι εσύ και δεν δίνεις σωστή και ξεκάθαρη εντολή, τόσο δεν θα καταλαβαίνει ο Trico και δεν θα μπορεί να κάνει αυτό που πρέπει ή θέλεις.

    Εγώ ανέφερα τα ζώα, όπως ανέφερα και ανθρώπους και εαυτόν. Το να κάνει κάποιο ζώο ή κάποιος άνθρωπος κάτι που θέλεις είναι μια συνάρτηση πολλών πραγμάτων, κάπως έτσι είναι και το παιχνίδι. Δεν λέω ότι όλα ήταν ρόδινα και όμορφα ή ότι δεν υπήρξαν στιγμές που και εγώ εκνευρίστηκα, αλλά γιατί το έκανα; Έφταιγε κάποιο game breaking bug όντως του τίτλου από πλευράς σχεδιασμού ή μήπως έπρεπε εγώ να ηρεμήσω, να χαλαρώσω και να σκεφτώ πως θα του δώσω να καταλάβει τι ακριβώς θέλω; Ξέρω ότι το τελείωσα, ξέρω ότι είχε στιγμές που με νευρίασε κάτι, ξέρω όμως ότι το χάρηκα και δεν μου άφησε κάποια τραυματική εμπειρία, το αντίθετο. Επιπλέον δεν θεωρώ εαυτόν οπαδό του Ueda, το Ico ποτέ δεν το τελείωσα γιατί το βαρέθηκα από ένα σημείο και μετά, ενώ το SotC απλά δεν το έπαιξα ποτέ. Το Last Guardian μου άρεσε, ήταν ξεχωριστό σαν παιχνίδι.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    chronohill (27-03-2018),mihalis13 (27-03-2018)

  21. #638
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μα δεν εχει καμια σχεση αυτο που απαντας με αυτο αναφερθηκε πιο πανω,ειδικα απο την στιγμη που με το ατομο που διαφωνεις(πχ εμενα) εχει γραψει πιο πισω οτι το παιχνιδι του αρεσε συνολικα για αυτο που θελει να περασει.

    Μιλαμε συγκεκριμενα για ας το πουμε μηχανισμο του παιχνιδιου αν στεκει ετσι οπως ειναι,οχι αν ολοκληρο το παιχνιδι αρεσει σε καποιον ή οχι.
    Οκ το εξέφρασα λάθος.
    Ο μηχανισμός της ΑΙ μου άρεσε παρά πολύ και τον θεωρώ άψογο.
    Το gameplay του Metal Gear δεν με κέρδισε ποτέ και προσωπικά δεν κατάλαβα γιατί άρεσε σε τόσο κόσμο. Αλλά θεωρώ ότι για να άρεσε σε τόσο κόσμο κάτι είδαν που δεν είδα εγώ.
    Εξέφρασα την διαφωνία προς τον Slay με ρώτησες εσυ προς τι η σύγκριση με ένα κατοικίδιο. Εσυ δεν θεωρείς καλή την ΑΙ εγώ την θεωρώ άψογη.
    Νομίζω αναλύσαμε ο καθένας τους λόγους που βασίζουμε την άποψη μας.
    Αυτά που εμένα με κέρδισαν και το The Last Guardian το θεωρώ καθαρό 10, εσυ τα βρήκες προβληματικά και σου αφαίρεσαν πόντους από την συνολική σου εμπειρία. Το δέχομαι γιατί ο καθένας το βλέπει από διαφορετική σκοπιά.
    Μου θυμίζει την συζήτηση για το The Last Jedi που σε όσους δεν άρεσε μου λέγανε τα αρνητικά της ταινίας τα οποία εγώ τα έβρισκα θετικά.
    Την προβληματική ΑΙ εγώ την βλέπω άψογη.
    Συγνώμη και λίγο για τον ειρμό τον σκέψεων αλλά είμαι έξω και γράφω από κινητό.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  22. #639
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Nek τα λες πολυ καλα συγχαρητήρια..αυτος ειναι ακριβως ο δεσμος π δημιουργει το παιχνίδι και γιαυτο ειναι μοναδικο και δεν προκειται να ξαναβγει κατι παρομοιο...δεσμος ανθρωπου με το "αγριο θηριο"...π θελει κοπο κ χρονο να βρεις εναν κώδικα που πολλες φορες δεν θα λειτουργεί...θυμαμαι το τερματισα και μετα βλεποντας playthroughs συνειδητοποίησα οτι ειχε κιαλλες εντολες!εγω το εβγαλα μονο με την βασικη και οτι εκανα τελος παντων...και φυσικα εκανα σπαμ πολλες φορες την εντολή και εκνευριζομουν...
    Το last guardian ειναι αριστουργημα...γιατι ειναι μοναδικη εμπειρια...απο την μεση κ μετα οσο το θυμαμαι συγκλονιζομαι...

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  23. The Following 2 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    mihalis13 (27-03-2018),Nek_Food (27-03-2018)

  24. #640
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τώρα είδα το ποστ του Νεκτάριου.
    Πραγματικά είναι αυτό ακριβώς όπως το περιγράφει.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  25. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    chronohill (27-03-2018),Nek_Food (27-03-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •