Page 18 of 34 FirstFirst ... 814151617181920212228 ... LastLast
Results 341 to 360 of 661

Thread: Τhe Last Guardian [+VR content]

  1. #341
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν ξερουμε τιποτε απο λεπτομερειες, αλλα το πιθανοτερο ειναι πως ειναι εντελως νεα ιστορια.


  2. #342
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    neogaf:

    So, I was listening to the PS Nation Podcast (Episode 427: PrE3) and about 1:02:00 in, Stewart Gilray (of Just Add Water) heavily implied that Mark Cerny's team (the team that built Knack?) might be the team finishing development on the The Last Guardian.

    http://www.psnation.com/2015/06/08/episode-427-pre3/ Edit- For some reason, the timestamp was different on iTunes. In the link, it actually occurs around 49 minutes (almost exactly). I don't get why there was a 10 or so minute difference.
    The Cerny rumor is... interesting. Funny I've heard it for the third time!

  3. #343
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το εγραψα και πριν λιγο στο θεμα της Ε3, δεν ειναι τρελλη φημη, αν αναλογιστει κανεις οτι οι σχεση με τον Ueda εχει χαλασει εδω και καιρο. Τοσο ο Cerny οσο και ο Ueda στην ουσια δουλευουν για το ιδιο studio, ειναι οπως οταν ο druckman ανελαβε επικεφαλης του UC4. Απλα εχω πλεον την ταση να μην πιστευω ευκολα οτιδηποτε εχει σχεση με το TLG.

  4. #344
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Παντως τα δειγματα του cerny με το knack δεν ηταν και τα καλυτερα δυνατα.(οπωτε ευχομαι να μην ισχυουν)

  5. #345
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το ποστάρω εδώ, αν και πρέπει να πάει στα ps4 games.

    Spoiler!

  6. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (16-06-2015),PDS (16-06-2015),spartan (16-06-2015)

  7. #346
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Το ποστάρω εδώ, αν και πρέπει να πάει στα ps4 games.


    καλά κάνεις. Πέτα τα τώρα όπου βρεις και τα μαζεύουμε το πρωί
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (16-06-2015)

  9. #347
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Μόλις πάω Ηράκλειο πάω για team ico collection, τελείωσε.

  10. #348
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

  11. #349
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  12. #350
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Ποσο απιστευτα φτιαγμενο ειναι το πλασμα αυτο ρε παιδια?Σιγουρα στο συνολο τα γραφικα δεν ειναι το super wow,αλλα δεν μπορω να πιστεψω ποσο ομορφα παρουσιαζεται αυτο το πουλι-σκυλι η οτι ειναι.Οποιος εχει σκυλο,γατα κτλ με καταλαβαινει πιστευω.Οι κινησεις του,τα ματια του..Ποσο συναισθημα βγαζει μονο απο το trailer.

  13. The Following User Says Thank You to mania For This Useful Post:

    criter (16-06-2015)

  14. #351

    Default

    Εμένα τα γραφικά μια χαρά βελτιωμένα μου φαίνονται απλώς νομίζω ότι δεν βοηθάει σε αυτό η χρωματική παλέτα που έχουν επιλέξει με τα κάπως ξεθωριασμένα χρώματα.

  15. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    psx3 (18-06-2015)

  16. #352
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμένα πάλι μου φαίνεται κανονικό port από το PS3 και λόγω αυτού, η ανάλυση να είναι στα 1080p, ενώ στο PS3 θα ήταν στα 720p ίσως και λιγότερη.

    Εμφανώς, δεν επαρκούσε η RAM στο PS3, ειδάλλως όλο το tech θέαμα που είδα, μια χαρά έβγαινε.

    Εντυπωσιακό ως παιχνίδι, εντυπωσιακό το τεχνικό κομμάτι, αλλά με τίποτα δεν αποδίδεται η δύναμη του PS4, παρά η περισσότερη RAM σε σχέση με αυτή του PS3.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (18-06-2015),stratisd (16-06-2015)

  18. #353
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    Μου αρέσει πολύ αυτό που είδα.
    Τα παιχνίδια του ueda δεν έγιναν γνωστά για το τεχνικό κομμάτι (βέβαια ποτέ δεν ήταν άσχημα.....αντιθέτως) αλλά κυρίως για το συναίσθημα που βγάζουν όταν τα παίζεις το οποίο φαίνεται να υπάρχει άφθονο.
    Θύμισε έντονα ico με τον τρόπο που μίλαγε στο "ζωάκι" αλλά και SOC με τον τρόπο που σκαρφάλωνε σε αυτό.
    Αν όπως φαντάζομαι (μακάρι δηλαδή) έχει και encounters με άλλα μεγάλα αντίστοιχα "ζωάκια" θα μιλάμε για απίστευτη εμπειρία.
    Τεχνικά δεν σου πέφτουν και τα σαγόνια αλλά είναι και τόσο όμορφο όσο πρέπει

  19. #354
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν έγιναν γνωστά για το τεχνικό κομμάτι; Θα διαφωνήσω ρε συ.

    Στο ICO και δη στο Colossus, είχαν αναπτύξει κάτι τεχνικές (σε επίπεδο λογισμικού) στο PS2, που αργότερα έγιναν defacto στο hardware των πολύ, πάρα πολύ, δυνατότερων PC GPU, (μερικές από τις τεχνικές των pixel shaders). Χώρια, που ο φωτισμός ήταν -πάντα για PS2 tech δυνατότητες- out of this world, με απίστευτη απόδοση (όχι μόνο αισθητικά, αλλά κυριότερα, τεχνικά). Το δε animation, έδινε και έπαιρνε, λαμβάνοντας υπόψη τη λιγοστότατη RAM του PS2.

    Anyway, καλώς μας έρχεται το The Lost Last Guardian στο PS4, στο παρατσακ την γλίτωσε να γίνει το νέο Duke Nukem, λόγω απίστευτης καθυστέρησης (generation skip).

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Alastor (16-06-2015),DJTaurus (16-06-2015),Nikoladim (16-06-2015),psx3 (18-06-2015)

  21. #355
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Πιστευω οτι το εβγαλαν για να σταματησει η γκρινια και η "πλακα" στα media.

    Δεν βλεπω καποια βελτιωση απο το πρωτο footage που μας ειχαν δειξει πριν καμποσα χρονια...

  22. #356
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default















    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    nickolas82 (16-06-2015)

  24. #357
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν έγιναν γνωστά για το τεχνικό κομμάτι; Θα διαφωνήσω ρε συ.

    Στο ICO και δη στο Colossus, είχαν αναπτύξει κάτι τεχνικές (σε επίπεδο λογισμικού) στο PS2, που αργότερα έγιναν defacto στο hardware των πολύ, πάρα πολύ, δυνατότερων PC GPU, (μερικές από τις τεχνικές των pixel shaders). Χώρια, που ο φωτισμός ήταν -πάντα για PS2 tech δυνατότητες- out of this world, με απίστευτη απόδοση (όχι μόνο αισθητικά, αλλά κυριότερα, τεχνικά). Το δε animation, έδινε και έπαιρνε, λαμβάνοντας υπόψη τη λιγοστότατη RAM του PS2.

    Anyway, καλώς μας έρχεται το The Lost Last Guardian στο PS4, στο παρατσακ την γλίτωσε να γίνει το νέο Duke Nukem, λόγω απίστευτης καθυστέρησης (generation skip).
    Δεν διαφωνώ στο τι τεχνικές χρησιμοποιούσαν για την εποχή αλλά ποτέ και τα δύο δεν έμειναν στην ιστορία για τα εκπληκτικά γραφικά τους.
    Δηλαδή προσωπικά (και όπως έχω διαβάσει σχόλια από πολλούς που ασχολήθηκαν με αυτά τα παιχνίδια) όταν σκέφτομαι ico και soc δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι παιχνίδια με φοβέρα γραφικά (που όπως έγραψα και πιο πάνω είχαν αρκετά καλά)αλλά παιχνίδια με απίστευτο και μοναδικό συναίσθημα που αγγίζουν τα όρια της τέχνης από καλλιτεχνική άποψη.
    Ειδικά το soc για εμένα είναι από τις καλύτερες εμπειρίες που είχα στο gaming.
    Βλέποντας το gameplay του last guardian ένιωσα το ίδιο συναισθηματικό vibe που ένιωσα στα προηγούμενα παιχνίδια του ueda χωρίς να εντυπωσιασθώ ούτε όμως και να απογοητευθώ από τα γραφικά

  25. #358
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εδώ φαίνεται πολύ πιο ωραίο ή είναι ιδέα μου;;; Ίσως να ήταν παλιά η build του demo και να αναβαθμιστεί το παιχνίδι οπτικά. Ο φωτισμός και η ανάλυση μου φαίνονται αρκετά καλύτερα
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. #359
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    http://gendesign.co.jp/E_index.html

    Ο ueda και η ομάδα του έχουν φτιάξει πλέον δικο τους studio με το όνομα gendesign
    Αν κοιτάξετε στο τι δουλεύουν αυτήν την στιγμή γράφει το site τους το the last guardian.......and more μαζί με μια εικόνα από concept art.
    Ελπίζω αυτό το and more να απευθύνεται σε κάποιο unanounced multiplatform τίτλο για ps4 xbone pc και όχι σε τίποτα παιχνίδια κινητών ή Facebook......
    Last edited by nickolas82; 16-06-2015 at 18:41.

  27. #360
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν περιμενα να δω τα καλυτερα γραφικα ever μιας και το παιχνιδι εχει περασει απο 40 κυματα, και μονο που καταφεραν να το κανουν port στο ps4 με μερικες αναβαθμισεις ειναι ικανοποιητικο λαμβανοντας υπ οψιν ολα τα προβληματα στην αναπτυξη και οσα εχουμε μαθει κατα καιρους.
    Προσωπικα το εχω ξαναπει, δεν εχω την ιδια προσμονη για το παιχνιδι μιας και εχει καει λιγο το project μετα απο τοσα χρονια αλλα φυσικα ηταν μια πολυ ευχαριστη εκπληξη.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •