Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 49

Thread: Dragon Age: Origins

  1. #21
    Senior Member a40ntistos's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Athens
    Posts
    112
    PSN ID
    a40ntistos

    Default

    Είναι αλήθεια ότι για ps3 ο χειρισμός δεν παλεύετε με τίποτα ;;;
    Γιατί το σκέφτομαι σοβαρά αλλά όχι να είναι παίδεμα..

    A winner never quits and A quitter never wins..

  2. #22
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    ^^ Φιλε μου μια χαρα ειναι ο χειρισμος, εκτος αν εισαι πολυ συνηθισμενος στο PC. Τοτε μπορει να εχεις προβλημα.

    To awakening μαλλον δεν θα το τιμησω. Κι αυτο γιατι συνολικα το Dragon Age για μενα δεν σταθηκε στο υψος των περιστασεων. Ο κοσμος του ηταν μεν τεραστιος, αλλα προβλεψιμος. Δλδ ενταξει, elves, dwarves, trolls, golems, mages με τις διαφορες παραλλαγες τους. Οκ. Καποια στιγμη ομως πρεπει να δουμε καποιον να χτιζει πανω στο συμπαν του Τολκιν περα δλδ απο την αναποφευκτη αναπαραγωγη (ακομα και τα ent trees ειχαν ελεος).
    Το story δεν με ενθουσιασε, οι χαρακτηρες δεν μπορω να πω οτι με επεισαν αν και απο voiceacting ειναι σουπερ το παιχνιδι οπως αναμενοταν. Kαι οταν μιλαμε για Bioware που ειναι μετρ σε αυτον τον τομεα, αν μη τι αλλο ειναι λιγο απογοητευτικο. Το battle system στα πολυ θετικα του τιτλου, αν και μπορουσε να ειναι πιο fluid νομιζω.
    Επισης θεωρω οτι τεχνικα θα μπορουσαν να κανουν κατι καλυτερο οι devs, δεν γινεται το Mass Effect που ειναι της ιδιας εταιριας να εχει τοσο μεγαλη διαφορα. Βασικα πρεπει να ειναι και ψιλοδιαφορετικες οι ομαδες που τα αναπτυσσουν, μεταξυ μας δλδ
    Γενικα ειναι solid, ειναι μια στιβαρη RPG εμπειρια αλλα προσωπικα δεν ειδα αυτα που ηθελα να δω. Το ευχαριστηθηκα, ασχοληθηκα, ειναι καλο αλλα ως εκει. Ticks σε ολα τα κουτακια με αυτα που πρεπει να εχει ενα δυτικο RPG, αλλα κατα τη γνωμη μου αυτο δεν φτανει αν θες να κανεις τη διαφορα.
    Last edited by hakoo; 21-03-2010 at 23:35.


  3. #23
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by a40ntistos View Post
    Είναι αλήθεια ότι για ps3 ο χειρισμός δεν παλεύετε με τίποτα ;;;
    Γιατί το σκέφτομαι σοβαρά αλλά όχι να είναι παίδεμα..
    Θα προσπαθησω να σου απαντησω, αλλα να ξερεις οτι δεν ασχοληθηκα πολυ, εντελει. Σιγουρα η απαντηση του φιλου Hakoo, ειναι πιο αντιπροσωπευτικη επειδη τερματισε το παιχνιδι απ' οτι καταλαβαινω.
    Εμενα δυο πραγματα με χαλασαν πολυ στο παιχνιδι. Το πρωτο ηταν ο χειρισμος. Με τετοιου ειδους παιχνιδια στο PC δεν ασχολουμαι για να μπορεσω να κανω συγκριση χειρισμων. Οποτε θα σου απαντησω κρινοντας μονο απο το PS3. Εμενα με δυσκολεψε αφανταστα ο χειρισμος. Σε καποια σημεια ειχα χασει τη μπαλα. Βεβαια, ισως φταιει το οτι ειμαι απειρος σε τετοιου ειδους παιχνιδια. Αυτο που με χαλασε συγκεκριμενα, ειναι οτι εγω εδινα μια εντολη στον χαρακτηρα και την εκτελουσε με καθυστερηση δευτερολεπτων. Γενικα, ενοιωθα οτι δεν κοντρολαρα εγω τον χαρακτηρα, αλλα εκανε ο,τι ηθελε εκεινος. Μη σου πω τι γινοταν, δε, οταν ειχα ομαδα των 5.
    Το αλλο που με χαλασε, ηταν τα απιστευτα πολλα καρε που μετραγα σε ανοικτους χωρους. Ελεος δηλαδη. Αν δεν μπορουν να προγραμματισουν ενα παιχνιδι να τρεχει σωστα στο PS3, ε, ας μην το βγαζουν καθολου.
    Αλλα και παλι σου λεω πως αυτα ολα ειναι η δικη μου εντυπωση.

  4. #24
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Με δεδομενο οτι αυτο το ειδος ειναι για κατα βαση για PC θεωρω οτι εκαναν καλη δουλεια στην αποδοση του χειρισμου (γιατι με ολα αυτα τα εξτρα που εχει στο PC μονο για αποδοση/μεταφορα μπορουμε να μιλαμε) στο ps3.
    Τεχνικα θα συμφωνησω κι εγω οτι εχει αρκετα προβληματα, παντως Παυλο παρατηρησα οτι το framerate οσο προχωρας στρωνει. Πιο πολυ με χαλασε η συνολικη παρουσιαση και οχι τα επιμερους προβληματα.


  5. #25
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Με δεδομενο οτι αυτο το ειδος ειναι για κατα βαση για PC θεωρω οτι εκαναν καλη δουλεια στην αποδοση του χειρισμου (γιατι με ολα αυτα τα εξτρα που εχει στο PC μονο για αποδοση/μεταφορα μπορουμε να μιλαμε) στο ps3.
    Τεχνικα θα συμφωνησω κι εγω οτι εχει αρκετα προβληματα, παντως Παυλο παρατηρησα οτι το framerate οσο προχωρας στρωνει. Πιο πολυ με χαλασε η συνολικη παρουσιαση και οχι τα επιμερους προβληματα.
    Σιγουρα εχεις δικιο. Ειδικα αφου το τερματισες, αλλα αφου ασχολεισαι και με τετοια παιχνιδια στο PC. Γι' αυτο ειπα και στο παιδι που ρωτησε πως δεν ειμαι ο καταλληλος για να απαντησω. Δεν ξερω... Πολυ με δυσκολεψε ο χειρισμος. Το παρατησα γι' αυτον τον λογο, ουσιαστικα. Ενταξει, με το frame rate ειχα συμβιβαστει.

  6. #26
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν παιζω παιχνιδια στο PC
    Το παιζει ο αδερφος μου και το εχω δει αρκετα. Εχει μεγαλες διαφορες στον χειρισμο, οι επιλογες ειναι on screen με απειρα κουμπια και υποκουμπια () καθως επισης και συνατοτητα χειριμου της καμερας σε ολες τις διαστασεις.
    Ειναι ενα αυθεντικο cRPG για PC με λιγα λογια, απο την στιγμη που αγοραζεις ενα τετοιο παιχνιδι για κονσολα εισαι ψιλοσυμβιβασμενος με αυτα.
    Για καποιον που ασχολειται με PC gaming (και συγκεκριμενα αυτο το ειδος) δεν υπαρχει λογος να παρει την console version. Απλα υπαρχει πολυς κοσμος που δεν παιζει στο PC και για μενα η Bioware εκανε παρα πολυ καλη μεταφορα.


  7. #27
    Member SerialKillerX's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    57
    PSN ID
    Agent47GR
    Name
    Αχιλλέας

    Default

    Πολύ ωραίο το Awakening. Ωραίοι χαρακτήρες, (αν και όχι όσο ενδιαφέροντες όσο οι αντίστοιχοι του Origins.) φοβερές τοποθεσίες και αρκετά καλή ιστορία (και πάλι όχι τόσο καλή όσο του Origins. Λογικό.) Επίσης έχει αρκετά καινούργια, πολύ χρήσιμα skills (επιτέλους έφτιαξαν το Archery. Είχα αγανακτήσει με το miss rate.) και 2 καινούργια specs για κάθε class. Μου πήρε κοντά στις 17 ώρες η ολοκλήρωσή του. Και μαζί με το replayability έχει πολύ καλό "value for money".

    Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι δεν γίνεται καλά η μεταφορά του χαρακτήρα από το Origins. Όπως και αν είχατε τελειώσει το Origins, το Awakening ξεκινάει με τον ίδιο τρόπο. Δε γίνεται ούτε καν αναφορά στους προηγούμενους χαρακτήρες,
    Spoiler!
    ή στις σχέσεις που τυχόν είχατε με κάποιον απ' αυτούς,

    Πάντως χαίρομαι που βγαίνουν ακόμα expansion packs, έστω και σπανίως. Έχω βαρεθεί να πληρώνω για να αλλάξει παντελόνι ή κούρεμα ο PC.

  8. #28
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Απο βδομαδα παιδια θα το εχω και εγω! Το βρήκα σε ευκαιρια και το τσιμπησα τελικα! Θα σας πω και εγω τις εντυπωσεις μου συντομα!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  9. #29
    Advanced Member Noobios's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Maui, Hawai
    Posts
    422

    Default

    Το παρηγγειλα και γω απο το γνωστο διαδικτυακο μαγαζακι που το εχει προσφορα Wolf. Για οσους το συγκρινουν με την εκδοση του PC κατα την γνωμη μου ειναι λιγο ακυρο. Γιατι στο PC σιγουρα ειναι πιο δεμενος ο χειρισμος λογω ποντικιου κ πληκτρολογιου με 104 πληκτρα :Ρ

    Αλλα εγω ενα θα πω...ολη μερα στην δουλεια ειμαι μπροστα απο το PC...και οταν γυρναω σπιτι...δεν σκοπευω να ξανακατσω σε μια καρεκλα. Προτιμω να αραξω σε καναπε κ να χαλαρωσω στο PS3 και πιστευω με αυτο το σκεπτικο..ουτε καν συγκρινω τις 2 εκδοσεις.

  10. #30
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Δεν το συγκρινουμε με το pc,απλως οι περισσοτεροι λεμε οτι ο χειρισμος ειναι λιγο ταλαιπωρια.Δεν εχω παιξει την εκδοση στο pc,αλλα εμενα με δυσκολεψε στο ps3.Εχω βρει το παιχνιδι σε προσφορα,20 ευρω,και να φανταστεις ειμαι διστακτικος στο να το παρω εξαιτιας του χειρισμου του...

  11. #31
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by Sergio View Post
    Δεν το συγκρινουμε με το pc,απλως οι περισσοτεροι λεμε οτι ο χειρισμος ειναι λιγο ταλαιπωρια.Δεν εχω παιξει την εκδοση στο pc,αλλα εμενα με δυσκολεψε στο ps3.Εχω βρει το παιχνιδι σε προσφορα,20 ευρω,και να φανταστεις ειμαι διστακτικος στο να το παρω εξαιτιας του χειρισμου του...
    τωρα που επεσε η τιμη ελεγα να το αγορασω.αλλα με εβαλες σε σκεψεις με τον χειρισμο.Τοσο χαλια ρε γμτ?
    Spoiler!

  12. #32

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    τωρα που επεσε η τιμη ελεγα να το αγορασω.αλλα με εβαλες σε σκεψεις με τον χειρισμο.Τοσο χαλια ρε γμτ?
    Χαλια δεν ειναι, εκνευριστικος ειναι.
    Δυο οι βασικοι λογοι. Ο ενας οι λιγοστες επιλογες που εχεις στο PS3 για spell κτλ κατα την διαρκεια της μαχης, μονο 6 τον αριθμο, τα υπολοιπα τα επιλεγεις μονο οταν παγωσεις το παιχνιδι.

    Ο δευτερος και κατα την γνωμη μου ο πιο εκνευριστικος, ειναι η τοποθετηση της καμερας πισω απο τον ηρωα που ελεγχεις. Στις μεγαλες μαχες που οι εχθροι θα ειναι ντουζινες, θα δυσκολευτεις λιγο να βαλεις τα πραγματα σε μια ταξη. Στο PC η καμερα ειναι απο πανω με αποτελεσμα να σου κανει την ζωη πιο ευκολη.

  13. #33
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Άκουσα ότι μετά το τελευταίο firmware το παιχνίδι δεν παίζει. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτό;

    Edit:
    Τελικά είναι αλήθεια. Μετά το 3.30 το παιχνίδι παγώνει πολύ συχνά σε σημείο να μην μπορεί κάποιος να παίξει. Το χειρότερο είναι ότι θα χρειαστούν μήνες, απ'ότι λένε στο Forum της Bioware, για να φτιαχτεί. Αν κανείς σκεφτόταν να το ξεκινήσει τώρα, όπως εγώ, ας το ξανασκεφτεί. Πολύ κρίμα.

    http://www.joystiq.com/2010/04/26/ps...3-30-crashing/
    Last edited by Kane; 12-05-2010 at 09:35.

  14. #34
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Νεο dlc για το DAO.Θα ειναι μαλλον και το τελευταιο καθως με αυτο κλεινει και το κεφαλαιο της ιστοριας του DAO.Το dlc ειναι απο μονο του spoiler οποτε το βαζω σε tags

    Spoiler!
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  15. #35
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    πήρε κανείς το DLC , Witch Hunt ?

    νομίζω έχει βγει από χθες

  16. #36
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by antoniss View Post
    πήρε κανείς το DLC , Witch Hunt ?

    νομίζω έχει βγει από χθες
    *Raises hand*.Αν και το πηρα δεν σημαινει απαραιτητα το "αγορασα"

    Εν μερει απογοητευση.
    Κατ'αρχας ειναι οπως τα αλλα DAO dlc απο την αποψη : Χαρτες απο το κανονικο παιχνιδι ξαναχρησιμοπουνται,χαρακτηρες με σχεδον 0 development στην ομαδα σου(αν εξαιρεσεις τον σκυλο του λολ),μικρο σε διαρκεια(μια ωρα με το ζορι με 0 replay value,απο οτι διαβαζω πολυ buggy ending που ενω καναν καποιοι το (spoiler απο το τελος του DAO)
    Spoiler!
    να τους συμπεριφερεται σαν να μην εγινε ποτε κτλ και ουσιαστικα 5 λεπτα συζητησης μονο με την morrigan που δεν λεει τιποτα παραπανω απο οτι ξερουμε (και για παραπανω πληροφοριες μας λεει "im sorry i can't tell you" κλασσικα).Αντ'αυτου τρως ουσιαστικα ενα "Κατι παιζει στον κοσμο του DA....θα το αμθουμε στο DA2...BUY OUR 2nd GAME".
    Το καλο της υποθεσης ειναι για οσους αγαπησαν την morrigan στο παιχνιδι και επειχηρησαν romance μαζι της καθως με τις σωστες επιλογες μπορεις να εχεις ενα happy ending(αν μπορεις να το πεις ετσι δηλαδη...τεσπα).Οποιαδηποτε αλλη αποφαση φαινετε χαζη και waste of time.
    Παντως η morrigan ειναι πολυ πιο γλυκια απεναντι στον lover boy της στο dlc και φαινετε XD.Ηταν πολυ ομορφο οταν η elven party member ρωτησε για το
    Spoiler!
    οπως και οταν η morrigan ειπε πως
    Spoiler!
    .Ακομα και ο σκυλος ηταν χαρουμενος που την ειδε και εκεινη
    Spoiler!
    :3.

    Μονο για τους romance fan της morrigan imο....και παλι δεν αξιζει και τα λεφτα του(οπως ολα τα dlc του DAO imo).Σιγουρα ομως καλυτερο απο τα υπολοιπα dlc XD.
    Last edited by nikolaszax; 08-09-2010 at 21:07.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  17. #37
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    οκ λοιπόν ! κατάλαβα

    @ nikolaszax

  18. #38
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ξεκίνησα πριν μερικές μέρες κ γω το παιχνίδι κ είπα σήμερα να μπω να δω εντυπώσεις από άλλους παίκτες. Ψάχνω λοιπόν για το thread κ βρίσκω 2 σελίδες όλες κι όλες...
    WTF? Μάλλον ήταν κ αυτό το thread θύμα του ps3forums black out ε;

  19. #39
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    οχι το παιχνιδι ηταν για black out!xaxa τπ καλο το 1ο το 2ο λιγο χειροτερο,και τα 2 αρκετα μικρα για rpg

  20. #40
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Ξεκίνησα πριν μερικές μέρες κ γω το παιχνίδι κ είπα σήμερα να μπω να δω εντυπώσεις από άλλους παίκτες. Ψάχνω λοιπόν για το thread κ βρίσκω 2 σελίδες όλες κι όλες...
    WTF? Μάλλον ήταν κ αυτό το thread θύμα του ps3forums black out ε;
    Must have been.Γιατι θυμαμαι να ειχα κανει mini review και να ειχα επεξηγησει stats/strategies και class builds ....
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •