Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 76 of 76

Thread: Sony PSP 2

  1. #61
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    ^^ Σίγουρα ήταν πιο αδύναμο από το ps2 αλλά τα γραφικά δεν είχαν χαοτικές διαφορές. Κάτι παρόμοιο λογικά θα γίνει και εδώ. Αρκεί βέβαια το κόστος να παραμείνει σε λογικά πλαίσια. Τώρα αν κυκλοφορήσει και ξεπερνάει τα 300Ε ε τι να πω, θα προτιμήσω το 3DS που έχει και Resi



    Από την άλλη δεν θα ήταν και τόσο παράξενο η handheld κονσόλα να είναι εξίσου δυνατή με την flagship, αν για παράδειγμα ανακοινωθούν τα πρώτα στοιχεία για το ps4 εκείνη την περίοδο με προοπτική να κυκλοφορήσει Q4 του 2012.

  2. #62
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ θυμιζω οτι η Σονυ σκοπευει να κρατησει το PS3 10 χρονια. Αν ανακοινωσουν PS4 specs απο το 2012 νομιζω οτι παραειναι νωρις.

  3. #63
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    ^^ Σίγουρα ήταν πιο αδύναμο από το ps2 αλλά τα γραφικά δεν είχαν χαοτικές διαφορές.
    Χαοτικες δεν ηταν,γι αυτο και ειπα οτι ειχε γραφικα ''γενιας'' και οχι της προηγουμενης.
    Αν υπαρχει αυτη η διαφορα που ειδαμε απο το ps2 σε psp,στο νεο psp σε συγκριση με το ps3 ,τοτε θα δουμε εξαιρετικα γραφικα.Φανταζομαι οτι και η οθονη θα ειναι sub-HD και οχι 720p.
    Quote Originally Posted by Valkyre
    θυμιζω οτι η Σονυ σκοπευει να κρατησει το PS3 10 χρονια. Αν ανακοινωσουν PS4 specs απο το 2012 νομιζω οτι παραειναι νωρις.
    Παντως το ps2 ενω το κρατησε 10 χρονια(και το κραταει ακομα) ειχε ανακοινωσει τα specs του ps3 το 2005.δλδ 5 χρονια μετα την κυκλοφορια του.Oποτε λογικα δεν ειναι απιθανο να ανακοινωσουν τα specs του ps3 στην E3 του 2012.Στην χειροτερη πιστευω οτι αυτο θα γινει στην E3 του 2013.Και θα ειναι εκπληξη αν το πανε για 2014.
    .

  4. #64
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ θυμιζω οτι η Σονυ σκοπευει να κρατησει το PS3 10 χρονια. Αν ανακοινωσουν PS4 specs απο το 2012 νομιζω οτι παραειναι νωρις.
    Ο μόνος λόγος που μπορεί το ps3 να κρατήσει 10 χρόνια είναι ίσως η οικονομική κρίση που ακόμα κι έτσι δεν πιστεύω ότι το ps4 θα βγει το 2016. Υπό φυσιολογικές συνθήκες ας έλεγαν ότι ήθελαν, το ps4 θα έπρεπε να βγει εντός των 2 επόμενων χρόνων. Φαντάσου λίγο πως θα φαίνονται τα γραφικά στα ps3 games το 2016 (με την προυπόθεση να συνεχίζουν να κυκλοφορούν pc games για να γίνεται η σύγκριση )

  5. #65
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν εχεις αδικο.... εχασα τα χρονια... πω....πως περασαν ετσι....

  6. #66
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    To σεναριο να ειναι πιο αδυναμο απο το ps3 αλλα λογω τεχνογνωσιας devs και μικροτερης οθονης που παντα ευνοει και καμουφλαρει να ειναι/φαινονται στο ιδιο επιπεδο τα παιχνιδια του psp2 με αυτα του ps3 δεν μου φαινεται και πολυ απιθανο. Μαλλον το πιο πιθανο νομιζω.
    Περα απο τα specs, χρειαζεται ενα extra thing το psp2 που θα κινησει το ενδιαφερον και θα "τρεξει" το ολο PR fuzz γυρω του. Υποτιθεται οτι αυτο θα ειναι το "HD on a handheld???WOWZOMG", εμενα τουλαχιστον δεν μου λεει πολλα.
    Ομορφο θα ειναι σιγουρα, αλλα δεν ειναι και ΤΟ ζητουμενο απο τη στιγμη που μιλαμε για handheld. Σαν piece of harware ακομα και με specs που να ps3φερνουν δεν νομιζω να δικαιολογει μια πολυ υψηλη τιμη, οποτε αν σκεφτονται κανα 300αρι ας το ξανασκεφτουν. Εγω νομιζω πως θα κινηθει στην ιδια φιλοσοφια η Sony και με το psp2 μετα την επιτυχια του psp (και εξηγουμαι πιο μετα), κατι που επιβεβαιωνουν και οι μεχρι στιγμης φημες/ενδειξεις. Οτι δλδ θα θελησει και παλι να εχει το "beast" handheld της αγορας which is the closest thing to your biggy , αλλωστε την οση πιτα πηρε στα φορητα με αυτο τον τροπο την πηρε.
    Σε αυτο το σημειο θα βγω λιγακι off topic και θα πω κατι που σκεφτομαι αρκετο καιρο (το συζηταγα και με τον Prinny προσφατα lol). Υπαρχει (και εδω αλλα και εξω) μια παγια αποψη αναφορικα με τα handhelds που παιρνει σαν δεδομενο για καθε συζητηση οτι το psp ειναι μια αποτυχημενη προσπαθεια. Και ερχομαι να ρωτησω: really?
    Αυτο ειναι ενα συμπερασμα που βγαινει απο που ακριβως? Και δεν το λεω ειρωνικα/ξερωγω, ειλικρινα θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει με ποιο κριτηριο μπορουμε να μιλαμε για μια αποτυχημενη κονσολα?
    Σε ευθεια συγκριση με το DS οκ, εχει τις μισες πωλησεις αλλα αν αναλογιστουμε οτι μιλαμε για μια πιτα για 2 στην ουσια, ειναι τοσο ασχημα?
    Μπηκε το 2005 σε εναν χωρο που η Nintendo επαιζε παραδοσιακα μπαλα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΟΝΗ της και καταφερε να πουλησει 65 εκ. κομματια με υποστηριξη που επιδεχεται τεραστιας βελτιωσης. Για μενα το psp καταφερε να κανει την Sony παικτη της συγκεκριμενης αγορας που μονο αμελητεα δεν ειναι.
    Τεσπα, απλα μια σκεψη μιας και το βλεπω παντου και συνεχεια και ειλικρινα απορω.


  7. #67
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βασικα για εμενα να πιασει το PSP2 της Σονυ στο θεμα handheld πρεπει να αλλαξει αρκετα την πολιτικη της και το πως βλεπει την συγκεκριμενη αγορα. Το PSP για εμενα απετυχε σε ενα σοβαροτατο τομεα που θεωρω οτι ηταν καθοριστικος στην οχι και τοσο καλη πορεια του. Δεν ειχε ξεχωριστο χαρακτηρα. Ο κοσμος το ταυτησε με ενα φορητο PS2. Πολυ λιγα παιχνιδια (νεα ΙΡς) δημιουργησαν buzz γυρω απο το μηχανημα. Επισης καποια παιχνιδια ηταν αυτουσια PS2 μεταφορες, που δεν κολαγαν με handheld μηχανημα οπως και να το κανεις.

    Το αποτελεσμα -τουλαχιστον για εμενα- ηταν να βαρεθω πολυ γρηγορα το μηχανημα και γενικα να εχω παιξει ελαχιστα παιχνιδια σε αυτο. Βασικα το iphone το εχω συνδυασει -εγω παντα- πολυ περισσοτερο σαν handheld παιχνιδομηχανη παρα το PSP> Και οταν το διαπιστωνεις αυτο, οτι προτιμας να παιζεις παιχνιδια στο κινητο σου τηλεφωνο απο μια φορητη κονσολα απο γεννησιμιου της, κατι δεν παει καθολου καλα.

    Ισως μια ματια προς Νιντεντο μερια και apple ομως θα ελεγα πλεον, να βοηθησει λιγο την Σονυ. Ενα PSP2 με γραφικα κοντα στο PS3 που θα παιζει τα παιχνιδια του PS3 στην ουσια, ειναι το ιδιο αποτυχημενο σχεδιο με αυτο που ειχαμε μεχρι τωρα. Χρειαζεται αλλαγη, ας ελπισουμε να την δουμε.

    Οπως πολυ σωστα ειπε ο hakoo το μηχανημα θα εχει φοβερη τεχνολογια θα ειναι ομορφο, δελεαστικο και θα ψηνει και καφε, αλλα περιμενω περισσοτερα αυτην την φορα σε θεμα software και πολιτικη εκτος απο τα tech specs για να με πεισει.

  8. #68
    Our Japanese Translator PS4forums Addict Avenger_Seraphim's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Athens/Tokyo
    Posts
    2,227
    PSN ID
    Jim_13
    Name
    Ted

    Default

    Το θέμα ειναι οι developers να πιστέψουν στο PSP2 για να δούμε αξιόλογα παιχνίδια (ενα Kingdom hearts θέλω εγώ δλδ and im sold xD ). Η αλήθεια ειναι οτι θα συμφωνήσω με τον Hakoo, οτι to HD είναι αυτό με το οποιο θα τραβήξει την προσοχή, μιας και πολλοί ενδιαφέρονται για αυτό. Heck, υπάρχει κόσμος που κατεβάζει upscaled σειρές επειδή απλά ειναι HD και νομίζουν οτι θα φαίνονται καλύτερα...Οπότε δεν είναι λάθος στρατηγική αυτή εξολοκλήρου.

    Πρέπει να γίνει μια συζήτηση με τρίτες εταιρίες, για να δουν ποια franchises μπορούν να αναπτύξουν στο PSP2. Ίσως το Ghost of Spart θα έπρεπε να βγει στο PSP2, λέω εγώ τώρα. Ίσως παιχνίδια του 3DS όπως το RE θα μπορούσαν να γίνουν πορτ με ανανεωμένα texture etc. Το uncharted θα μπορούσα να το μεταφέρουν, και με original story. Έχουμε το comic στο PS3, ανετα θα μπορούσαν να το μετατρέψουν σε Uncharted Portable.

    Πραγματικά εγω έχω αγωνία να δω πως θα είναι, τις δυνατότητες που έχει και πως θα σταθεί εναντια σε 3DS και iPhone. Η αλήθεια είναι οτι η nintendo ανακοίνωσε οτι η τιμή θα είναι υψηλή (300€ για εμάς αναλογικά) γιατι απλα ειναι σιγουροι οτι θα πουλήσει! 3-5 ώρες διάρκεια για την μπαταρία, ξανα friend codes... Δεν είναι λίγα τα letdowns για το ίδιο το 3DS. Οπότε ας μάθουμε περισσότερα πρώτα πριν το καταδικάσουμε το PSP2
    Last edited by Avenger_Seraphim; 14-01-2011 at 13:57.
    Spoiler!

  9. #69
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Avenger_Seraphim View Post
    Η αλήθεια είναι οτι η nintendo ανακοίνωσε οτι η τιμή θα είναι υψηλή (300€ για εμάς αναλογικά) γιατι απλα ειναι σιγουροι οτι θα πουλήσει! 3-5 ώρες διάρκεια για την μπαταρία, ξανα friend codes... Δεν είναι λίγα τα letdowns για το ίδιο το 3DS. Οπότε ας μάθουμε περισσότερα πρώτα πριν το καταδικάσουμε το PSP2
    Ακριβως αυτο, η nintendo πουλαει για ακομη μια φορα ακριβα πλασαροντας innovation στην ουσια (με η χωρις εισαγωγικα, οπως το προτιμαει κανεις) με το ολο 3d thing.
    300 ευρω με αυτα τα αστεια specs

    Processors: two 266MHz ARM11 CPUs, along with a 133MHz GPU, 4MBs of dedicated VRAM, 64MBs of RAM.


    κανει μπαμ οτι απευθυνεται σε μια ηδη εγκατεστημενη fanbase την οποια ελπιζει (το εχει σιγουρο βασικα) οτι θα κρατησει loyal με τα 3d stuff και τα γνωριμα σε αυτο το κοινο franchises και αδιαφορει για τον ανταγωνισμο.


  10. #70
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Βασικα για εμενα να πιασει το PSP2 της Σονυ στο θεμα handheld πρεπει να αλλαξει αρκετα την πολιτικη της και το πως βλεπει την συγκεκριμενη αγορα. Το PSP για εμενα απετυχε σε ενα σοβαροτατο τομεα που θεωρω οτι ηταν καθοριστικος στην οχι και τοσο καλη πορεια του. Δεν ειχε ξεχωριστο χαρακτηρα. Ο κοσμος το ταυτησε με ενα φορητο PS2. Πολυ λιγα παιχνιδια (νεα ΙΡς) δημιουργησαν buzz γυρω απο το μηχανημα. Επισης καποια παιχνιδια ηταν αυτουσια PS2 μεταφορες, που δεν κολαγαν με handheld μηχανημα οπως και να το κανεις.
    Αυτο ακριβως.Συμφωνω απολυτα.
    Ηταν απλα ενα δυνατο handheld χωρις χαρακτηρα.Αυτο ηταν και το αρνητικο του psp.Βαλε και το χειρισμο οπου ηταν αρκετα δυσκολος και κουραζε.
    Κατα τα αλλα θα συμφωνησω και με τον hakoo στο οτι ειναι ενα απολυτα επιτυχημενο handheld και σε θεμα πωλησεων αλλα και παιχνιδιων.

    Τωρα το HD για το psp2 καλο δεν λεω.Θα πρεπει ομως κατ'εμε να εχει και 3d αλλα και κατι που θα το κανει να ξεχωριζει.
    .

  11. #71

    Default

    Θυμαμαι πριν απο μερικα χρονια οταν ειχε κυκλοφορησει το nintendogs, μου το ειχε φερει ενας φιλος μου να το δω. Με ενθουσιαμο μου το δινει, βλεπω ενα σκυλακι στην οθονη και μου λεει μιλα της. Τον κοιταω περιεργα και αρχισα να την φωναζω με το ονομα της. Επιδη δεν βλεπαμε ανταποκριση μου λεει να φωναξω πιο δυνατα. Τελος παντων καποια στιγμη το σκυλι αρχισε να κουναει την ουρα του και εγω φωναζα σαν παλαβος σε ενα μηχανημα

    Η nintendo ειναι μανουλα σε αυτα και η ανταποκριση που εχουν τετοια παιχνιδια,τουλαχιστον στην κονσολα της, ειναι μεγαλη. Αμφιβαλω αν ενα παιχνιδι σαν αυτο θα ειχε τοσο μεγαλη επιτυχια στο psp, το κοινο που αγοραζει τη μια και την αλλη κονσολα ειναι εντελως διαφορετικο. Το εχουν μαθει να ειναι διαφορετικο και φανταζομαι οτι ειναι πολυ αργα η Sony να μπορεσει να το αλλαξει, αρα θα πρεπει βαλει κατι αλλο στο τραπεζι.

    Σιγουρα το HD συνοδευομενο με παιχνιδια ποιοτητας τυπου uncharted θα ηταν μια καλη αρχη αλλα το κυριοτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να βρει την χρυση τομη, αναμεσα σε αυτα που θα προσφερει ως υπηρεσιες στη κονσολα και σε μια προσιτη τιμη. Γιατι οπως και να το κανουμε το PSP2 θα εξακολουθησει να ειναι φορητη κονσολα και αμα καποιος σκεφτεται μια φορα για να παρει μια ακριβη επιτραπεζια κονσολα, οπως το PS3 στις αρχες, θα το σκεφτει δυο φορες για κατι τετοιο.

  12. #72
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Nikkei has some preliminary details on Sony's next generation PlayStation Portable system.
    According to the paper, the new system will have 3G support. In Japan, the 3G service will be provided by NTT DoCoMo.
    Using the 3G connection, gamers will be able to play online games and download software and movies. The service will not allow for phone calls.
    The system will also have standard wireless LAN, of course. However, the 3G support will allow players to connect online wherever DoCoMo has wireless service. DoCoMo is Japan's largest mobile carrier.
    Separate from the wireless functionality, the paper reports that the new PSP will make use of an OLED touch screen which will be larger than normal. Regarding the system's internals, the paper reports that Sony has developed a new processor for handling high resolution visuals.


    http://www.andriasang.com/e/blog/201.../psp2_details/

    Συμφωνα με τις τελευταιες φημες στην conference που θα γινει στις 27 του μηνος θα ανακοινωθει το psp2 και θα εχει 3g connectivity αλλα και OLED screen. Οσοι γνωριζουν παραπανω απο τεχνολογια (σιγουρα καποια παιδια εδω μεσα μπορουν να μας διαφωτισουν) λενε οτι η OLED tech ειναι cutting edge, απιστευτα λεπτη με μεγαλες αναλυσεις, μηδενικη αποκριση και χαμηλη καταναλωση. Με το δε 3g θεωρητικα αν συνεργαστει η sony με καποια key δικτυα θα μπορεις να εισαι online on the go anywhere.
    Απο τη μια μερια αυτα μπορει να ιντριγκαρουν καποιους (και μενα εννοειται) αλλα φυσικα αλλαζουν ΟΛΑ αναφορικα με την τιμη του αν ισχυουν αυτα. Μιλαμε για πανακριβα πραγματα...

    α, παρεπιπτοντως λεει καπου στο αρθρο οτι φημολογειται πως δεν θα ειναι τελικα sliding, παρα τις εικονες που εχουμε δει στο ιντερνετ.


  13. #73
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Και επίσης θέλει ειδική επεξεργασία για να μπορεί κανείς να τη διαβάσει κάτω από τον ήλιο. AMOLED κινητό κανείς; Ίδωμεν, αλλά προσωπικά προτιμώ μια IPS LCD, σε φάση Retina Display...

  14. #74
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Άλλο AMOLED άλλο OLED. Καμία επαφή.

  15. #75
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Quote Originally Posted by nerven View Post
    Άλλο AMOLED άλλο OLED. Καμία επαφή.
    Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν τη γνώμη σου την υποστήριζες, εξηγώντας μας γιατί

  16. #76
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Η συζητηση για το νεο φορητο εχει συνεχιστει εδω.
    http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=9229
    .

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •