Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 76

Thread: Sony PSP 2

  1. #41
    Elite seven77's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    agia paraskeyh
    Posts
    798
    PSN ID
    exoset
    Name
    stratos

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    περί 3D αυτο-στερεοσκοπικών οθόνων (όπως λέγεται η κατηγορία οθόνων που ΔΕΝ χρειάζονται ειδικά γυαλιά, αλλά πρέπει να βλέπεις υπό συγκεκριμένη γωνία+απόσταση).........η μοναδική συσκευή που θα το κάνει είναι το Nintendo 3DS.

    Θα πρέπει να περιμένουμε τέλη 2011 - αρχές 2012 για άλλες συσκευές.

    Στα σκαριά είναι το iPad 3 για τέτοια τεχνολογία, άλλες ταμπλέτες, φυσικά το iPhone 5 (ή το επόμενο/ημί-επόμενο απο αυτό), ενώ ήδη τα πρώτα laptop με τέτοιες οθόνες πωλούνται στην αγορά της Κορέας, akihabara κλπ.

    Προσωπικά, αναμένω αρκετά δυνατό το PSP2, πρώτες αναφορές σχετικά με τον επεξεργαστή κάνουν λόγο ότι τραβάει αρκετό ρεύμα, όχι τόσο όμως που να προκαλεί θέματα με την θερμοκρασία.

    Το "πρόβλημα" που έχουν ΑΚΟΜΑ, με το PSP2, είναι το τι αποθηκευτικό μέσο να χρησιμοποιήσουν. Εντελώς και σκέτο digital download μην περιμένετε και εν γένει μην το περιμένετε, αυτά είναι παπαριές, ΚΑΝΕΙΣ στην παγκόσμια βιομηχανία ΔΕΝ θέλει να πεθάνει το retail (άμεσα και έμμεσα απασχολεί / δίνει μισθούς σε εκατομμύρια εκατομμυρίων κόσμο). Συνεπώς, η Sony "ψάχνεται" τι είδους οπτικο-μαγνητικό μέσο να βάλει, που να εξυπηρετεί σε ταχύτητα (αποθηκευτικός χώρος δεν είναι θέμα, υπάρχει άπλετος) και να καταναλώνει μικρή ενέργεια (γιατί το οπτικό drive, καταναλώνει περισσότερη ενέργεια ΚΑΙ απο CPU/GPU σε φορητή κονσόλα).

    Οι ενδείξεις λένε ότι μπορεί να το "πάει" προς τις κάρτες μνήμης, όπως η Nin, που προσφάτως διέρρευσε ότι το Nintendo 3DS θα υποστηρίζει κάρτες μνήμης παιχνιδιών έως και 8GB, αλλά η ίδια η Nin έχει θέσει "περιορισμό" για τους πρώτους τίτλους (εμφανώς λόγω κόστους) σε κάρτες των 2GB.

    Κλείνοντας να πω το εξής: αν η Sony δεν "ντύσει" το PSP2 με ένα πλήρες online περιβάλλον, σύγχρονες (παιδικο-εφηβο-νεανικές) υπηρεσίες βλέπε FaceBook, Twitter κλπ, τρόπαια, βίντεο κλήση (έστω μέσω Wi-Fi, όχι 3G γιατί αυτό προϋποθέτει υποδοχή για SIM κάρτα, επιπλέον τσιπ για δίκτυο GSM = περισσότερη κατανάλωση ενέργειας, χώρια το έξτρα κόστος συνολικά στην κονσόλα)........δεν την βλέπω να πετυχαίνει και πολλά......δηλαδή την επιτυχία του PSP1 άντε ίσως λίγο καλύτερα...

    Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τέτοιες υπηρεσίες, αλλά οι ηλικίες που θέλει η Sony να προωθεί το PSP (και αντίστοιχα το PSP2) θέλουν τέτοια χαρακτηριστικά (προσοχή: μην πεταχτεί κανάς "νεαρός 30άρης" και πει: ούτε εμένα με ενδιαφέρουν. γιατί δεν είναι τα 30 και 30+ η ηλικία που στοχεύει η Sony, άρα δεν ενδιαφέρεται και για τα σχόλια αυτών των χρηστών).

    Προς το παρόν, τον "σωστό" (εμπορικά = χρήμα = έξτρα χρόνος "ζωής" για την εταιρεία = περαιτέρω κονσόλες σε βάθος χρόνου) δρόμο έχει μόνο η Nintendo, όπως άλλωστε εδώ και 30 χρόνια (απο εποχές Game & Watch και των TableTop handheld κονσολών) πράττει....
    εεεε....?





    Spoiler!

  2. #42
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ένα psp2 με γραφικά ps3 και διάφορα άλλα πράγματα που έχουν άλλες συσκευές, για παράδειγμα το iphone, θα ήταν μια χαρά, αλλά θα ήθελα να υποστηρίζεται από μια ποιοτική ποικιλία παιχνιδιών, αλλιώς τι να το κάνω.

  3. #43
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Οι ενδείξεις λένε ότι μπορεί να το "πάει" προς τις κάρτες μνήμης, όπως η Nin, που προσφάτως διέρρευσε ότι το Nintendo 3DS θα υποστηρίζει κάρτες μνήμης παιχνιδιών έως και 8GB, αλλά η ίδια η Nin έχει θέσει "περιορισμό" για τους πρώτους τίτλους (εμφανώς λόγω κόστους) σε κάρτες των 2GB.


    Αυτό πάλι δεν το κατάλαβα γιατί να το κάνει; Το πιο λογικό που μου έρχεται στο μυαλό είναι για να δώσει παράταση ζωής στην κονσόλα της πριν καν κυκλοφορήσει, αλλά εσύ λες λόγω κόστους... Κόστος για ποιόν και γιατί; (sorry για το offtopic, αλλά νομίζω έχει ενδιαφέρον γενικά)

  4. #44
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Κλείνοντας να πω το εξής: αν η Sony δεν "ντύσει" το PSP2 με ένα πλήρες online περιβάλλον, σύγχρονες (παιδικο-εφηβο-νεανικές) υπηρεσίες βλέπε FaceBook, Twitter κλπ, τρόπαια, βίντεο κλήση (έστω μέσω Wi-Fi, όχι 3G γιατί αυτό προϋποθέτει υποδοχή για SIM κάρτα, επιπλέον τσιπ για δίκτυο GSM = περισσότερη κατανάλωση ενέργειας, χώρια το έξτρα κόστος συνολικά στην κονσόλα)........δεν την βλέπω να πετυχαίνει και πολλά......δηλαδή την επιτυχία του PSP1 άντε ίσως λίγο καλύτερα...
    Hello PSP Phone (ή Xperia Play όπως διάβασα ότι μπορεί να το λένε).

  5. #45
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Και εγένετο PSP2 (έτσι λένε δηλαδή)... πολύ σε PSP-Go φέρνει και δεν δείχνει ακόμη στην τελική μου μορφή αν θα κουβαλάει και κάποιο load για οπτικό ή άλλο μέσο (UMD/cartridge/something?)




  6. #46
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Μ' αρέσει πάρα πολύ. Ήδη το Go! είναι ένα ασύγκριτα όμορφο μηχανηματάκι κι αυτό βαδίζει στην ίδια λογική. Και διπλό μοχλό, διπλή κάμερα, όλα μια χαρά. Λίγο το touchpad δεν μπορώ να φανταστώ πόσο άνετο θα είναι όταν δεν το κοιτάς και είναι από την άλλη πλευρά, αλλά εντάξει λογικά θα δουλεύει!

    Και πόσο θα κάνει το θαυματάκι; 300;!

  7. #47
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eνα Go! με facelift ειναι... not impressed at all. Βεβαια το θεμα ειναι τι κουβαλαει κατω απο το καπο το μηχανηματακι, αλλα προσωπικα παντα, δεν μου αρεσει οπτικα.

    Χαθηκε ο κοσμος να προσλαβουν καποιο απο τα παλικαρια που σχεδιαζουν απο χομπυ πως θα ειναι η ταδε συσκευη? Χιλιες φορες πιο ομορφο αυτο που σχεδιασε καποιο παλικαρι και κυκλοφορουσε στο νετ με φωτογραφιες! Χιλιες σας λεω χιλιες!!!

    Βεβαια αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη

  8. #48
    PS4forums Fanatic ps4's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Πειραιας
    Posts
    3,190
    PSN ID
    OST9

    Default

    Μου αρεσει παρα πολυ εμενα. Αν εχει και τα γραφικα και τα παιχνιδια που λενε οτι θα εχει θα το παρω day one. Εχω ηδη 2. Μ'αρεσει η φορητοτητα.

  9. #49
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    αυτό επίσημο δεν είναι με την καμία= δεν έχει ακουστεί πουθενά, δεν έχει δηλωθεί επίσης πουθενά, δεν....τίποτα γενικά.

    παρόμοιες εικόνες έχουν κυκλοφορήσει και στο παρελθόν.

    Οι παραπάνω πάντως φέρνουν αρκετά προς το τελικό προϊόν, αλλά δεν είναι ούτε κατά διάνοια επίσημες.

    Ούτε καν λόγος για τιμή, γιατί πιο πάνω ο desparate ρώτησε περί τιμής. Όποιος απαντήσει μόνο εικασίες μπορεί να πει, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα επίσημο.

    Επίσης, μέχρι την ημερομηνία / εποχή που θα διατεθεί = Νοέμβριο 2011 περίπου, υπάρχει πολύς χρόνος για να οριστικοποιηθεί το τελικό design, το οποίο θα εξαρτηθεί όταν (και μόνο τότε) οριστικοποιηθούν τα final specs, κυρίως στο θέμα της κεντρικής μνήμης RAM και το μέσο (οπτικο-μαγνητικό ή σκέτη onboard flash rom πιθανώς επεκτάσιμη μέσω microSD ή SDXC).

    Επειδή βλέπω αυξημένο ενδιαφέρον, ακόμα έχουμε πολύυυυυ δρόμο μέχρι το PSP2 να δει τα φώτα της δημοσιότητας. Και το ίδιο το PSP2, έχει ακόμα πολύ δρόμο μέχρι την "οριστικοποίηση". Εδώ να σημειώσω πως η Sony το 2007 είχε πουλήσει το εργοστάσιο (μεταξύ πολλών άλλων) παραγωγής CELL (ο επεξεργαστής του PS3) στην Toshiba, αλλά προ δύο ημερών αποφασίστηκε με συμφωνία μεταξύ των εταιρειών, να αγοράσει πίσω η Sony το εργοστάσιο απο την Toshiba.

    Για όσους δεν το γνωρίζουν, ο CELL επεξεργαστής είναι ένα αρκετά "ευέλικτο" τσιπ, που μπορεί να υλοποιηθεί μέσα σε ένα μηχάνημα με χρονισμό απο 200MHz έως 4GHz (στο PS3 είναι στα 3.2GHz ) και ακραία έως 6GHz, ενώ απο πλευράς SPUs (Synergistic Processing Units, οι παράλληλοι επεξεργαστές εντός του CELL δηλαδή) μπορεί να έχει απο έναν (1) έως και 32 (στο PS3 έχουμε 8, 1 ανενεργός + 1 αποκλειστικά για τη λειτουργία XMB, μας μένουν 6 ελεύθεροι για τα παιχνίδια).


    Συνεπώς, αναμείνατε (αρκετά ακόμα) στο ακουστικό σας.

    Καλή Χρονιά να έχουμε.

    Μην μασάτε και προπάντων μην ψαρώνετε!

  10. #50
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    αυτό επίσημο δεν είναι με την καμία= δεν έχει ακουστεί πουθενά, δεν έχει δηλωθεί επίσης πουθενά, δεν....τίποτα γενικά.

    παρόμοιες εικόνες έχουν κυκλοφορήσει και στο παρελθόν.

    Οι παραπάνω πάντως φέρνουν αρκετά προς το τελικό προϊόν, αλλά δεν είναι ούτε κατά διάνοια επίσημες.

    Ούτε καν λόγος για τιμή, γιατί πιο πάνω ο desparate ρώτησε περί τιμής. Όποιος απαντήσει μόνο εικασίες μπορεί να πει, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα επίσημο.
    Όχι, σίγουρα δεν είναι το τελικό. Απλά αυτό είναι ένα dev kit που έχει σταλθεί στους developers, όπως αποκαλύπτει το PSM3 που δημοσίευσε αυτές τις εικόνες, ενώ έχει γίνει λόγος ότι σε άλλους devs έχει σταλθεί άλλο dev kit.

    Αυτό το μοντέλο επιβεβαιώνει και τις εικόνες που είχαν διαρρεύσει παλιότερα
    Spoiler!


    Τώρα αν απλά μας δουλεύουν και αυτό το render βγήκε ακριβώς από αυτές τις εικόνες που διέρρευσαν δεν ξέρω, αλλά δεν το νομίζω.

    Το άρθρο του PSM3 το έβαλα παρακάτω (αν και δεν λέει τίποτα), αλλά πρέπει να σημειώσω ότι πήρα τις εικόνες από το pspgr.net

    Spoiler!

  11. #51
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    μου φαίνεται ότι πρέπει να εξηγήσω τον τρόπο έκφρασής μου.

    έγραψα στην αρχή: "αυτό επίσημο δεν είναι με την καμία= δεν έχει ακουστεί πουθενά, δεν έχει δηλωθεί επίσης πουθενά, δεν....τίποτα γενικά."

    ---------> ώστε ο κόσμος να μην (λάθος) καταλάβει ότι ανακοινώθηκε επίσημα το PSP2, διαβάζοντας το "Και εγένετο PSP2" απο το ποστ του Nek_Food πριν το δικό μου.

    Πιστεύω ότι ήμουν ακριβής, στο ότι δεν υπάρχει τίποτα και πουθενά επίσημο.

    Παρακάτω έγραψα:

    "παρόμοιες εικόνες έχουν κυκλοφορήσει και στο παρελθόν.

    Οι παραπάνω πάντως φέρνουν αρκετά προς το τελικό προϊόν, αλλά δεν είναι ούτε κατά διάνοια επίσημες."

    ------------->χωρίς να το αναλύω με περιγραφές και λινκ, λέω ξεκάθαρα πως οι παραπάνω εικόνες είναι σε παρόμοιο στυλ με άλλες που έχουν διαρρεύσει στο παρελθόν (γύρω στους 1,5-2 μήνες περίπου, άλλες πιο πολύ πριν), όπως δηλαδή αυτές που παρέθεσε ο desperate, αλλά ξαναλέω, δεν μπήκα σε περιγραφές και λινκ.


    Τώρα, προτού παρεξηγηθώ / παρερμηνευτώ ξανά (λολ ), να πω γιατί έκανα το παρόν ποστ. Αλλά πριν το πω, θέλω να πω ξεκάθαρα, στα ίσια, με ειλικρίνεια, ευθέως, πως αλλιώς να το πω, ότι δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα με τον desperate gamer, ούτε στράβωμα, ούτε τίποτα.

    Απλά, διαβάζοντας το ποστ του έχω μπερδευτεί (και τίποτα άλλο)----->δεν κατάλαβα ένα πράμα: γιατί ότι έγραψε, πρώτα έκανε παραθέσεις απο το κείμενό μου στο πόστ μου; αυτό δεν μπόρεσα να καταλάβω με ποιο σκεπτικό έγινε, δηλαδή εμένα μου έκανε η συνολική εικόνα (του ποστ του desperate) ως ένα ποστ με "διορθώσεις" ή αν θέλετε με "βελτιώσεις" στις πληροφορίες προς το δικό μου πόστ. Ζητώ 1000 συγνώμη αν σφάλλω, αλλά όπως είπα πιο πάνω, έχω μπερδευτεί δεν ξέρω πως να το ερμηνεύσω το γεγονός ότι παραθέτονται σημεία δικά μου πρώτα.


    Ένα όμως να πω τελευταίο και πάλι συγνώμη για το μέγεθος του ποστ.

    Αν, λέω "αν", το πόστ του desperate ήταν ακριβώς ολόιδιο - εντελώς ίδιο, να μην αλλαχτεί ούτε τελεία - αλλά χωρίς τις παραθέσεις απο το δικό μου ποστ, δεν θα είχα μπερδευτεί (θα μου πείτε "χεστήκαμε" - σωστό δεν λέω ), ούτε θα φαινόταν σα να έγραψα ένα "ελλιπές" ποστ (το "ελλιπές" παράγεται απο το ότι δεν μπόρεσα να καταλάβω το λόγο που παρατέθηκαν πρώτα τα λόγια μου ). Διότι αυτό είναι το "κόλλημά" μου: δεν θέλω ποτέ να γράφω άκυρα / ελλιπή / παραπληροφορητικά γραπτά, τουλάχιστον μέσα στα ανθρώπινα πλαίσια.

    Τέσπα, το ξέρω ότι έχω ένα θεματάκι στο να ερμηνεύω το κείμενο / παραθέσεις (quotes) και πολλές φορές μπλέκω / βάζω και άλλους στο μπλέξιμο, κυρίως γιατί εάν διαβάσω κάτι που άμεσα ή έμμεσα λέει ότι εγραψα κάτι λάθος / μισό-λάθος, κάθομαι και το ψειρίζω μέχρι αηδίας, κάνω ποστ διευκρινιστικά (σαν και αυτό τώρα) κλπκλπ, μανούρα που δεν θέλω πλέον να περνάω....ούτε φυσικά να κουράζω και εσάς.

    Σόρρυ και πάλι για το μεγάλο πόστ, να 'στε / να 'μαστε όλοι καλά χρονιάρες μέρες!

    Peace
    Last edited by Lefteris_X; 28-12-2010 at 17:45.

  12. #52
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    ^^ Εγώ δεν το έκανα για να σε διορθώσω πάντως ή οτιδήποτε άλλο, απλά ξεκαθαρίζω πρώτα την θέση μου ότι ούτε εγώ θεωρώ ότι αυτό είναι το τελικό προϊόν και μετά προσθέτω τις εικόνες και τα άθρα για να γίνει συζήτηση για το αν είναι ή δεν είναι αυτό το dev kit, πώς μας φαίνεται, πώς κρίνουμε την τακτική της Sony να βγάλει ένα PSP2 και ένα smartphone/PSP.

    Η μόνη πρόσθεση που έκανα, αλλά χωρίς σκοπό να μειώσω το post σου, είναι ότι οι εικόνες που έβαλε ο Nek προέρχονται από κάτι που μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστη πηγή και δεν είναι απλά ένα render που έκανε ένας ταλαντούχος γραφίστας από hobby.
    Συμφωνώ πάντως peace.

  13. #53
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ok, τώρα σε κατάλαβα πλήρως! όλα μια χαρά!

    πάντως για να παραμείνουμε ον τόπικ περί PSP2, επιβεβαιώθηκε πως οι παραπάνω εικόνες είναι renders, δηλαδή (με φουλ απλά και κατανοητά λόγια) φτιαγμένες απο γραφίστα με πρόγραμμα "ζωγραφικής / μοντελισμού" 3D αντικειμένων.

    Μοιάζουν μεν στο beta σχεδιασμό του PSP2, αλλά δεν είναι φωτογραφίες απο χειροπιαστό αντικείμενο, μόνο η φαντασία και δημιουργικότητα του γραφίστα.



    ΥΓ: Εμ, τελικά πρέπει να έχω τσακωθεί με το κείμενο....χαχααχαχαχαχ....ξαναδιαβάζοντας το πόστ μου εκεί που λέω "...περί PSP2, επιβεβαιώθηκε πως οι παραπάνω εικόνες είναι renders..." και μετά καπάκι διαβάζοντας ξανά το πόστ του desperate ακριβώς απο πάνω, εκεί που λέει "...οι εικόνες που έβαλε ο Nek προέρχονται από κάτι που μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστη πηγή και δεν είναι απλά ένα render που έκανε ένας ταλαντούχος γραφίστας από hobby."......ε, λέω κοίτα να δεις πάλι αυτό που έγραψα είναι ακούγεται παρεξηγήσιμο....οπότε το διατυπώνω αλλιώς: "περί PSP2, απο διασταυρώσεις και τελευταίες σχετικά πληροφορίες επιβεβαιώθηκε πως οι παραπάνω εικόνες είναι renders...".............πιστεύω ότι έτσι ακούγεται / διαβάζεται καλύτερα!
    Last edited by Lefteris_X; 29-12-2010 at 17:26.

  14. #54
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    ^^ Οκ, καταλάβαμε με τον γραπτό λόγο έχεις πάρει διαζύγιο Ε δεν πειράζει. Αλλά το συμπέρασμα είναι ένα. Είναι ό,τι πιο κοντινό έχουμε στο επίσημο σχέδιο του dev kit του PSP2 κι εμένα μ'αρέσει το σχέδιο. Ίσως να "κυκλοφορεί" (κι από περιοδικό μάλιστα) ακριβώς για τον λόγο του feedback.

  15. #55

    Default

    Παιδια καλησπέρα. Θα ηθελα τη γνωμη σας ειμαι καινουργιος εδω. Σκέφτομαι να επενδυσω στο psp2 αλλα με προβληματιζει το ποτε θα ερθει Ελλάδα. Αξιζει να περιμενω ή να παρω psp? Θελω μια φορητη κονσολα. Βεβαια ειναι πολυ νωρις, αλλα ποσο θα κοστιζει περιπου? Θα παιζει με τροποποιηση παλια παιχνιδια π.χ sega master system, mega drive, nes etc? Αξιζει να περιμενω ως τοτε?

  16. #56
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Fiogos View Post
    Παιδια καλησπέρα. Θα ηθελα τη γνωμη σας ειμαι καινουργιος εδω. Σκέφτομαι να επενδυσω στο psp2 αλλα με προβληματιζει το ποτε θα ερθει Ελλάδα. Αξιζει να περιμενω ή να παρω psp? Θελω μια φορητη κονσολα. Βεβαια ειναι πολυ νωρις, αλλα ποσο θα κοστιζει περιπου? Θα παιζει με τροποποιηση παλια παιχνιδια π.χ sega master system, mega drive, nes etc? Αξιζει να περιμενω ως τοτε?
    Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημο σχετικά με το psp2 και ρωτάς μέχρι και αν θα σπάσει για να παίζει παλιά παιχνίδια!! Προφανώς και δεν υπάρχει καμία απάντηση σε αυτά που ρωτάς. Το θέμα είναι αν εσύ θες να περιμένεις μέχρι να βγει. Μπορεί να μην βγει καν μέσα στο 2011. Οπότε εξαρτάται από σένα. Πάρε ένα μεταχειρισμένο psp κατά την άποψη μου και αργότερα παίρνεις και το psp2.

  17. #57
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    PSP2 as powerful as PS3, set for Q4 launch



    HD device on shelves by Xmas; Media storage solution keeps retail in the mix; Third parties to help drive launch buzz

    Sony isn't going to take Nintendo's 3DS challenge lying down.
    The format-holder is preparing a swift reveal for the true PlayStation Portable successor, due at Christmas. As was reported yesterday, the first announcement is pencilled in for January 27th.


    Most importantly: the format-holder is pitching the device as a high-end portable equivalent of its next-gen home console, with rich games content to match.
    Sony has told licensees the device ‘is as powerful as the PlayStation 3’.
    High-level sources told us they expect Sony to start outlining its 2011 handheld strategy within days of Nintendo events in Amsterdam and New York detailing the 3DS Easter rollout plans.






    The new PSP is expected to arrive within the Q4 period, perhaps as early as October, and includes a HD screen with twin-stick controls in the familiar ‘brick’ form factor.
    Sony has already consulted publishers about launch timings and the first wave of games.
    It is specifically requesting richer, more in-depth content to differentiate its device from app-centric Apple and Android devices.


    Plus, securing HD handheld games will help build launch excitement amongst publishers, developers and consumers over the next nine months.
    Sony is already plotting to reveal more at GDC and E3 after this month’s first tease.
    ‘PSP2’ will even use a media format to make sure retail has a part to play in the console’s lifecycle by selling physical software.


    But the device will also provide access to plenty of downloadable content, smaller games and apps via PSN – and maybe even incorporate a phone, but not as a primary function.
    This next-gen PSP is separate from the games-oriented phone sister division Sony Ericsson is working on, which is due for its formal unveiling at Barcelona’s Mobile World Congress in February. That device runs Android and downloaded apps and smaller games, plus potentially older PSone titles.

  18. #58
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Χμμμμ... δεν ξέρω τι να πω για το παραπάνω....
    Απο την μία μου αρέσει να μπορώ να παίξω παιχνίδια ποιότητας PS3 σε handheld, απο την άλλη χρειάζετε πραγματικά να είναι τόσο δυνατό το μηχάνημα;
    Και φυσικά υπάρχουν και τα ερωτήματα "πόσο θα κοστίζει;" και αν είναι τόσο δυνατό "πόσο θα κρατάει η μπαταρία";

  19. #59
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Dont believe the hype my friend. Αμφιβαλλω εαν αληθευει αυτο. Εκτος του οτι ειναι εντελως ηλιθιο απο αποψη μαρκετινγκ/διαχειρησης επιχειρησεων και οτι εχει να κανει με τον κλαδο (δεν ειναι δυνατον ενα φορητο μηχανημα να ειναι εξισου δυνατο με το flagship μοντελο της εταιρειας) δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα λογω handheld μηχανηματος. (uncharted 2 σε φορητη κονσολα? Χανει παααρα πολυ σε μικρη οθονη οσο καλα και να ειναι τα γραφικα).

    Παντως αν το δουμε και αυτο απο την Σονυ θα τα εχουμε δει ολα. Βασικα θα ειναι επιβεβαιωση οτι εχει πεσει ιος καθυστερησης στην Ιαπωνια που αυξανεται με δραματικους και ανησυχητιους ρυθμους.

    Ενα handheld μηχανημα δεν χρειαζεται επι του παροντος τετοια δυναμη, απο οποια εταιρεια κι αν εβγαινε, ποσο μαλλον απο την Σονυ που αν κανει κατι τετοιο αυτοκτονει το PS3.

  20. #60
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Kαλα και για το psp ετσι ελεγαν(και μαλιστα ειχα διαβασει οτι θα ειναι και δυνατοτερο απο το ps2),αλλα τελικα ηταν αρκετα πιο αδυναμο.
    Οχι βεβαια μια γενια πισω(οπως ηταν το ds για παραδειγμα),αλλα ειχε αρκετες αδυναμιες σε συγκριση με το ps2.
    .

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •