View Poll Results: Τι προτιμάτε?

Voters
69. You may not vote on this poll
  • Ποδόσφαιρο

    45 65.22%
  • Καλαθοσφαίρηση

    24 34.78%
Page 1 of 11 12345 ... LastLast
Results 1 to 20 of 219

Thread: Football Vs Basket

  1. #1
    PS4forums Fanatic TopGunZ's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Giannitsa-Salonika mia gazia...
    Posts
    2,987
    PSN ID
    ModusAm

    Default Football Vs Basket

    Θυμάμαι ακόμα τις εποχές τέλη 80-αρχές 90 αν και μικρός όπου το μπάσκετ ήταν ο βασιλιάς στην Ελλάδα. Αυτός είναι ένας λόγος που δεν ασχολούμαι με τα αθλητικά, το μοναδικό πραγματικά ενδιαφέρον άθλημα το παρατήσαμε. Ελπίζω τα παιδιά του Γιαννάκη να μας το θυμίσουν.

    Για τους Αμερικλάνους τώρα, έχουν ειδικές...συμφωνίες για τα διάφορα τουρνουά επειδή στο NBA επιτρέπονται αρκετά "υλικά". Η χαρά της ντόπας. Κι όμως τους την σφυρίξαμε μια...μακάρι να έρχεται και η δεύτερη...


  2. #2
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Quote Originally Posted by TopGunZ View Post
    Θυμάμαι ακόμα τις εποχές τέλη 80-αρχές 90 αν και μικρός όπου το μπάσκετ ήταν ο βασιλιάς στην Ελλάδα. Αυτός είναι ένας λόγος που δεν ασχολούμαι με τα αθλητικά, το μοναδικό πραγματικά ενδιαφέρον άθλημα το παρατήσαμε. Ελπίζω τα παιδιά του Γιαννάκη να μας το θυμίσουν.
    Άντε μπράβο βρε Top. Πώς γίνεται όλα μα όλα ανεξαιρέτως τα αθλήματα να τα έχουμε γραμμένα πέρα από το ποδόσφαιρο στο οποίο δεν έχουμε και καμια επιτυχία.

    Και δεν είναι μόνο σε σχέση με τις παγκόσμιες/πανευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ακόμα και εδώ στην Ελλάδα, τα περισσότερα εισητήρια, οι τραμπουκισμοί και όλα τα "καλά" των Ελλήνων φιλάθλων στο ποδόσφαιρο γίνονται. Μα τι... Καφρόμελο έχει;;; Τι να πεις!

  3. #3
    PS4forums Fanatic TopGunZ's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Giannitsa-Salonika mia gazia...
    Posts
    2,987
    PSN ID
    ModusAm

    Default

    /οφτόπικ mode
    Εγώ το έχω ξαναδηλώσει ότι απεχθάνομαι το ποδόσφαιρο, το θεωρώ λίγο τρεχάλα και τύχη. Ε τι ρε αδερφέ 10.000 χρόνια εξέλιξη για να χρησιμοποιούμε τα χέρια μας στο βρόντο. Αγαπημένα μου είναι το μπάσκετ και ειδικά το βόλευ που έχει και επιτυχίες η ομάδα μου χαχαχα (Ηρακλάκιας βλέπεις).

  4. #4
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Καλο το basket αλλα ο βασιλιας ειναι το ποδοσφαιρο.
    Παρακολουθω μπασκετ,ειναι πολυ ενδιαφερον αθλημα αλλα τις συγκινησεις που μπορει να σου προσφερει το ποδοσφαιρο δεν τις προσφερει κανενα αλλο αθλημα.
    Το basket θελει συγκεκριμενα πραγματα.Το ποδοσφαιρο ειναι πιο ολοκληρωμενο καθως μπορεις με πολλους τροπους να παρεις ενα παιχνιδι(δεν εννοω τα κορακια).Για αυτο γινονται και οι περισσοτερες εκπληξεις στην μπαλα.
    Το θεμα ειναι να μπεις στο νοημα,να καταλαβεις τι γινεται.Μην ακουσω το κλασικο ¨επιχείρημα ¨ οτι δεν μπαινει συχνα γκολ αρα δεν εχει και ενδιαφερον.
    .

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Καλο το basket αλλα ο βασιλιας ειναι το ποδοσφαιρο.
    Παρακολουθω μπασκετ,ειναι πολυ ενδιαφερον αθλημα αλλα τις συγκινησεις που μπορει να σου προσφερει το ποδοσφαιρο δεν τις προσφερει κανενα αλλο αθλημα.
    Το basket θελει συγκεκριμενα πραγματα.Το ποδοσφαιρο ειναι πιο ολοκληρωμενο καθως μπορεις με πολλους τροπους να παρεις ενα παιχνιδι(δεν εννοω τα κορακια).Για αυτο γινονται και οι περισσοτερες εκπληξεις στην μπαλα.
    Το θεμα ειναι να μπεις στο νοημα,να καταλαβεις τι γινεται.Μην ακουσω το κλασικο ¨επιχείρημα ¨ οτι δεν μπαινει συχνα γκολ αρα δεν εχει και ενδιαφερον.
    Το ποδόσφαιρο είναι πολύ πιο εύκολο να το παίξεις αφού το μόνο που θες είναι κάτι που μπορείς να το κλωτσήσεις (μπάλα) και 2 πράγματα το ένα απέναντι από το άλλο (τέρμα) και είσαι έτοιμος.

    Είναι παλιό,εύκολο και πιο "λαϊκό" άθλημα γι'αυτό είναι και πιο διαδεδομένο στον πολύ κόσμο και γι'αυτό το λένε "βασιλιά" δεν έχει να κάνει με τις επιτυχίες πιστεύω.

    Για τις συγκινήσεις που λες Βαγγέλη θα σου πω (και όχι γιατί είμαι μπασκετικός) αλλά έχω δει πολλά ματς ποδοσφαίρου και ειδικά στην Ελλάδα που στο τέλος είπα "τι είδα τώρα;" και δεν είχε να κάνει με τα γκολ.
    Εσύ μετά από αγώνα μπάσκετ το έχεις πει ποτέ αυτό;


  6. #6
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by nikon69 View Post
    Το ποδόσφαιρο είναι πολύ πιο εύκολο να το παίξεις αφού το μόνο που θες είναι κάτι που μπορείς να το κλωτσήσεις (μπάλα) και 2 πράγματα το ένα απέναντι από το άλλο (τέρμα) και είσαι έτοιμος.

    Είναι παλιό,εύκολο και πιο "λαϊκό" άθλημα γι'αυτό είναι και πιο διαδεδομένο στον πολύ κόσμο και γι'αυτό το λένε "βασιλιά" δεν έχει να κάνει με τις επιτυχίες πιστεύω.

    Για τις συγκινήσεις που λες Βαγγέλη θα σου πω (και όχι γιατί είμαι μπασκετικός) αλλά έχω δει πολλά ματς ποδοσφαίρου και ειδικά στην Ελλάδα που στο τέλος είπα "τι είδα τώρα;" και δεν είχε να κάνει με τα γκολ.
    Εσύ μετά από αγώνα μπάσκετ το έχεις πει ποτέ αυτό;
    Δεν συμφωνω οτι ειναι πιο ευκολο.
    Εχει περισσοτερες απαιτησεις.Το basket ειναι αυτο που θελει 2 πραγματα.Με ενα και βασικο το υψος.
    Ποσοι απο αυτους τους 2+ μετρα θα επαιζαν μπασκετ αν ηταν πιο κοντοι.Ποσοι κοντοι θα μπορουσαν να παιζουν σε υψηλο επιπεδο αλλα δεν μπορουν.

    Το ποδοσφαιρο απο την αλλη ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενο αθλημα και οσον αφορα τις μοναδες(στοιχεια παιχτων) αλλα και σε θεματα τακτικης.

    Το τελευταιο που λες ειναι καθαρα θεμα γουστου.Εγω προτιμω να δω εναν αγωνα β εθνικης ή εθνικης νεων παρα εναν αγωνα της Α1.Εκτος απο τα derby.
    Βλεποντας ενα αγωνα ποδοσφαιρου,οσο κακος και αν ειναι αυτος,μπορεις να δεις πααρα πολλα πραγματα αν ασχολεισαι με το αντικειμενο.Το ποδοσφαιρο δεν υπαρχει μονο οταν παιζεται καλη μπαλα ή οταν γινονται πολλες φασεις για γκολ.
    Ημουν πολυ φανατικος με το basket μεχρι το 96-97.Αλλα πλεον ασχολουμαι περισσοτερο με ποδοσφαιρο.


    λολ vs το καναμε το τοπικ

    Καλα επαιξε χθες η εθνικη
    Σε καποια φαση(στην αρχη) νομιζα οτι εβλεπα ποδοσφαιρο(2-0 για πολυ ωρα)
    .

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δεν συμφωνω οτι ειναι πιο ευκολο.
    Εχει περισσοτερες απαιτησεις.Το basket ειναι αυτο που θελει 2 πραγματα.Με ενα και βασικο το υψος.
    Ποσοι απο αυτους τους 2+ μετρα θα επαιζαν μπασκετ αν ηταν πιο κοντοι.Ποσοι κοντοι θα μπορουσαν να παιζουν σε υψηλο επιπεδο αλλα δεν μπορουν.

    Το ποδοσφαιρο απο την αλλη ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενο αθλημα και οσον αφορα τις μοναδες(στοιχεια παιχτων) αλλα και σε θεματα τακτικης.

    Το τελευταιο που λες ειναι καθαρα θεμα γουστου.Εγω προτιμω να δω εναν αγωνα β εθνικης ή εθνικης νεων παρα εναν αγωνα της Α1.Εκτος απο τα derby.
    Βλεποντας ενα αγωνα ποδοσφαιρου,οσο κακος και αν ειναι αυτος,μπορεις να δεις πααρα πολλα πραγματα αν ασχολεισαι με το αντικειμενο.Το ποδοσφαιρο δεν υπαρχει μονο οταν παιζεται καλη μπαλα ή οταν γινονται πολλες φασεις για γκολ.
    Ημουν πολυ φανατικος με το basket μεχρι το 96-97.Αλλα πλεον ασχολουμαι περισσοτερο με ποδοσφαιρο.


    λολ vs το καναμε το τοπικ

    Καλα επαιξε χθες η εθνικη
    Σε καποια φαση(στην αρχη) νομιζα οτι εβλεπα ποδοσφαιρο(2-0 για πολυ ωρα)
    Εγώ ενοούσα πιο εύκολο στο να το στήσεις για να παίξεις όχι στα προσόντα που χρειάζονται.
    Πάντως πολλοί κοντοί έχουν παίξει,παίζουν και θα παίζουν σε πολύ υψηλό επίπεδο (και ο Γκάλης κοντός ήταν).
    Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά και εξάλλου ποτέ δεν συμφώνησαν ένας μπασκετόφιλος με έναν ποδοσφαιρόφιλο.
    Όντως χθες πολύ μικρό το σκόρ αλλά όταν μιλάμε για αυτές τις ηλικίες το άγχος είναι πολύ μεγαλύτερο σε τελικούς.


  8. #8
    PS4forums Fanatic greekteo's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    0xDEADBEEF
    Posts
    2,529
    PSN ID
    Greekteo
    Name
    Κωνσταντίνος

    Default Football Vs Basket

    //Αρχή του thread\\

    Επειδη αυτη η συζητηση σε γενικες γραμμες ξεκινησε σε αλλο thread, ας την συνεχισουμε εδω διοτι εχει μεγαλο ενδιαφερον.

    Μεγαλυτερος φαν ποιανου αθληματος ειστε? Του ποδοσφαιρου ή του μπασκετ?

    Προσωπικα εγω, και στα δυο αθληματα παρακολουθω κυριως τα derby. Προτιμηση βεβαια εχω στο μπασκετακι διοτι ειναι ενα γρηγορο παιχνιδι, με αγωνια , γιατι και μεγαλη διαφορα σκορ να υπαρχει, μπορει να ερθουν τα πανω κατω..
    Last edited by greekteo; 04-08-2008 at 16:40.

  9. #9
    PS4forums Fanatic TopGunZ's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Giannitsa-Salonika mia gazia...
    Posts
    2,987
    PSN ID
    ModusAm

    Default

    Μαζί σου κι εγώ. Δυστυχώς όποτε βλέπω ποδόσφαιρο δεν ενθουσιάζομαι. Εκνευρίζομαι. Σίγουρα δε βαριέμαι, αλλά είναι εκνευριστικό παρά διασκεδαστικό. Άλλο να μην μπει ένα καλάθι και άλλο να τρέχουν πάνω κάτω μία ωρα χωρίς κάποια εναλλαγή. Καλύτερα 200 φάσεις παρά 10...

  10. #10
    PS3forums Fanatic klepidas's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    3,364
    PSN ID
    klepidas7

    Default

    Ενοίτε Μπάσκετ γιατί είναι και το άθλημα που παίζω και τις περισσοτερες φορές δεν υπάρχουν σίγουρα φαβοροί ή κακές και καλές μέρες υπάρχει πάθος και ένταση μεχρι τελευταίο δευτερόλεπτο που σε αγώνα ποδοσφαίρου δεν υπάρχει οταν ειδικά εχει μπεί τουλάχιστον ένα γκολ

  11. #11
    Elite conn-a's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    athina
    Posts
    869

    Default

    εγω προτιμω να παιζω μπασκετ και να βλεπω ποδοσφαιρο(αμα εχει ενδιαφερον το ματς η παιζει ο παο!):bgrin2:γενικα ομως δεν μπορω να πω τα βλεπω και τα 2 δεν εχω προβλημα :bgrin2:τα ντερμπυ ειδικα και την εθνικη τα παρακολουθω ειτε προκειται για το ενα ειτε για το αλλο!!)παρ'ολ'αυτα ψηφισα μπασκετ γιατι μαρεσει περισσοτερο ειναι και πιο γρηγορο σαν παιχνιδι,πιο ενδιαφερον,με πολυ αγωνια,με αναπαντεχες στιγμες που τιποτα δεν ειναι σιγουρο και γενικοτερα με περισσοτερη δραση!!

    I
    T'S TIME FOR A BREAK A... PRISON BREAK!!!
    :frog::frog:


  12. #12
    PS3forums Addict touristas's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    london
    Posts
    1,395
    PSN ID
    touristas

    Default

    Quote Originally Posted by conn-a View Post
    εγω προτιμω να παιζω μπασκετ και να βλεπω ποδοσφαιρο(αμα εχει ενδιαφερον το ματς η παιζει ο παο!):bgrin2:γενικα ομως δεν μπορω να πω τα βλεπω και τα 2 δεν εχω προβλημα :bgrin2:τα ντερμπυ ειδικα και την εθνικη τα παρακολουθω ειτε προκειται για το ενα ειτε για το αλλο!!)παρ'ολ'αυτα ψηφισα μπασκετ γιατι μαρεσει περισσοτερο ειναι και πιο γρηγορο σαν παιχνιδι,πιο ενδιαφερον,με πολυ αγωνια,με αναπαντεχες στιγμες που τιποτα δεν ειναι σιγουρο και γενικοτερα με περισσοτερη δραση!!
    kala de tha mporousa na simfoniso perissotero.m aresei na paizo mpasket(afou eimai kai kalos) kai na vlepo podosfairo(afou den to katexo to topi gia na paikso).pera apo tin plaka omos akousa oti to podosfairo den exei epitixies!!!!!!!!!!!!!!tha trelathore pirame to euro,epitixia 100 fores megaliteri apo ola ta europaika sto mpasket.mi leme kai oti theloume

  13. #13
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Sorry, αλλά μια μεγάλη (ομολουγουμένως) επιτυχία για μια μόνο, δεν σημαίνει τίποτα. Αυτή η επιτυχία δεν είχε καμια συνέχεια. Δεν υπήρχε μια τακτική και ένα στίγμα μετά να δείξει ότι άξιζαμε το τρόπαιο. Θα μπορούσε να το είχαμε πάρει κι από τύχη.

    Όπως και να 'χει, εγώ ψήφισα μπάσκετ, γιατί μπορεί να μην παίζω τίποτα από τα δύο, αλλά σαν τηλεοπτικό θέαμα και μόνο το μπάσκετ είναι αρκετό να σε κρατήσει σε αγωνία μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ενώ με το ποδόσφαιρο, ε... Βλέπεις 10 λεπτά και καταλαβαίνεις πώς πάει το πράμα :giggle:

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by touristas View Post
    kala de tha mporousa na simfoniso perissotero.m aresei na paizo mpasket(afou eimai kai kalos) kai na vlepo podosfairo(afou den to katexo to topi gia na paikso).pera apo tin plaka omos akousa oti to podosfairo den exei epitixies!!!!!!!!!!!!!!tha trelathore pirame to euro,epitixia 100 fores megaliteri apo ola ta europaika sto mpasket.mi leme kai oti theloume
    Eκτός ότι το ευρωπαϊκό είναι ευρωπαϊκό είτε είναι ποδόσφαιρο είτε μπάσκετ είτε τάβλι όσο μεγάλο ήταν το ευρωπαϊκό το 2004 τόσο μεγάλο ήταν και το ευρωπαϊκό το 1987.
    Ξέχασες όμως ότι έχουμε βγει και δεύτεροι στο Μουντομπάσκετ....στο ποδόσφαιρο θα βγούμε ποτέ δεύτεροι σε Μουντιάλ;:innocent:


  15. #15
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default ....

    Παιδια μην τρελαθουμε...ολοσ ο κοσμοσ οταν λεει μπαλλα εννοει ποδοσφαιρο...εκτοσ ΗΠΑ...αλλα εκει ζουνε στον δικο τουσ μαγικο κοσμο....δεν υπαρχει καμια συγκριση....ο βασιλιασ των σπορ ειναι ενασ...τισ συγκινησεισ που προσφερει το ποδοσφαιτο δεν τισ χαριζει κανενα μπασκετ... Ιστορικα αποδεδειγμενο ανα την υφηλιο....

  16. #16
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το μπασκετ προσωπικα με εκφραζει απιστευτα , ενω το ποδοσφαιρο (κυριως λογω της ελεεινης και τρισαθλιας οπαδικης καφριλας του συγκεκριμενου σπορ στην Ελλαδα) μου ειναι παντελως αδιαφορο.

  17. #17
    Advanced Member Omega's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Athens
    Posts
    482
    PSN ID
    Omegakious
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Εμενα το μπασκετ μου αρεσε οταν το επαιζα σε εκεινο το μηχανικο παιχνιδι που πεταγες με ενα ελατηριο μια μπαλιτσα σε μια μηχανικη μπασκετα που πηγαινε περα δωθε και το ποδοσφαιρο σε κανα ξυλινο ή κανα subuteo..(πως γραφεται εστω).

    Jokes aside,με τον φανατισμο που επικρατει και την ταση να υποστηριζουμε αθλητες και αθληματα ΜΟΝΟ οταν κερδιζουν και να τους στελνουμε στα ταρταρα στην πρωτη ηττα,γενικως ειμαι φαν πιο πολυ αλλων αθληματων.Πχ κολυμβηση,τεννις,ξιφασκια,στιβος.Ισως παιζει ρολο το οτι ασχολουμουν και με τα 4 στο παρελθον.




  18. #18
    PS4forums Addict ProEvo's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    FaramirEvolution

    Default

    Football Vs Τι????

    Σαν το ποδόσφαιρο τίποτα παιδιά. Όλα τα αθλήματα καλά είναι αλλά μόνο για να ασχολούμαστε όταν δεν έχει μπαλίτσα
    Spoiler!

  19. #19
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    gia na pezis i na parakoluthis?

    ego protimo na pezo basket giati sto podosfero bori na perasi pexnidi ke na piasis ligo tin bala analoga me ti thesi pu pezis. episis sto basket skorarun oloi

    ala protimo na vlepo podosfero. sto basket ginonte sinexia fasis ke variese. i agonia tu goal dini ali esthisi. to kalo podosfero ine poli theamatiko
    Last edited by georgios; 11-08-2008 at 11:28.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by georgios View Post
    gia na pezis i na parakoluthis?

    ego protimo na pezo basket giati sto podosfero bori na perasi pexnidi ke na piasis ligo tin bala analoga me ti thesi pu pezis

    ala protimo na vlepo podosfero. sto basket ginonte sinexia fasis ke variese. i agonia tu goal dini ali esthisi. to kalo podosfero ine poli theamatiko
    :confused::confused::confused:
    Θα μας τρελάνεις βρε Γιώργο;
    Bαριέσαι όταν γίνονται συνέχεια φάσεις και δεν βαριέσαι όταν στο ποδόσφαιρο μπορεί να γίνουν 2-3 μόνο και στο τέλος να μείνεις μόνο με την αγωνία του γκόλ;


Page 1 of 11 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •