Page 29 of 91 FirstFirst ... 192526272829303132333979 ... LastLast
Results 561 to 580 of 1816

Thread: Final Fantasy XV

  1. #561
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    απο την στιγμη που εχει μπει σε φαση full-development, πιστευω οτι συντομα θα εχουμε νεα. ειναι το πρωτο παιχνιδι FF που μπορω να πω οτι περιμενω τοσο πολυ, λογω της αλλαγης που θα γινει στο gameplay.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #562
    Member Aniliagos's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αιτωλοακαρνανία
    Posts
    58
    PSN ID
    Aniliagos
    Name
    Γιώργος

    Default

    Παντος δεν μπορω να βγάλω νόημα μ'αυτην την square υπάρχουν περιπτώσεις που γίνεται φοβερά γελοία. Την μια μας ανακοινώνει(πριν μισό χρόνο περίπου) οτι το παιχνίδι είναι σε πρώιμο στάδιο ακομη , έπειτα σπεύδει να τα κουκουλώσει λέγοντας πως το όλο θέμα ήταν προϊόν λανθασμενης μετάφρασης και οτι σύντομα μπαίνει σε beta φάση και τώρα που τέλειωσαν με το ΧΙΙΙ-2 μας λένε πως όλο το team δουλεύει πάνω στο versus. Τι να καταλάβω τέλος πάντων, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

  3. #563
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Aniliagos View Post
    διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Δεν νομιζω οτι κανεις λαθος, υποθετω και οι ιδιοι εχουν μπερδευτει.
    Δεν μου φαινεται περιεργο που ακομα και τωρα που το xiii-2 βρισκεται προ των πυλων δεν λενε τιποτα για το versus. Κατι αλλο μπορει να κατσει ενδιαμεσα και να παει παλι πισω το project. Ο λογος παντως που φαινεται εξαφανισμενο το παιχνιδι δεν ειναι μονο οτι δεν βγαινουν νεα (ποτε αλλωστε δεν βγηκαν νεα περα απο 3 trailers και κατι συνεντευξεις του Νομουρα, σε βαθος 5 χρονων ειναι ψιχουλα), αλλα κυριως οτι εχουν παψει οι παντες να ασχολουνται. Δεν το βρισκω περιεργο, τεινει να γινει το ανεκδοτο της γενιας... Ανακοινωθηκε Ιουνιο του 06 και λιγο πριν μπει το ...12 δεν εχουμε ιδεα, it's not even close για ανακοινωση κυκλοφοριας, ποσο μαλλον για κυκλοφορια.


  4. #564

    Default

    Αλλά για να δούμε το ποτήρι μισογεμάτο, είναι προτιμότερο από το να βγει αργά (ok, ίσως πολυυυ αργά) από το να βγει σαν το XIV ή σαν έναν άλλον μισοτελειωμένο τίτλο από την Square, το NIER.

  5. #565
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    ^^^/offtopic και αχρειαστο comment περι Nier.
    To Nier οχι μονο δεν ηταν μισοτελειωμενο και ηταν μια χαρα πληρες(ασχετα αν το ολο πακετο ενθουσιασε ή οχι) αλλα δεν ηταν και της SE αλλα της cavia.Η SE ηταν publisher.
    /offtopic off.

    Ontopic:
    Πιστευω πως πρεπει να αρχισουμε να το ξεχναμε το Versus.Δεν πιστευω οτι θα ολοκληρωθει πλεον ,οχι τουλαχιστον σε αυτην την γενια οταν οι ομαδες της SE και ο nomura ειτε θα ασχολουντε με τα handheld rpgs(kingdom hearts 3d κτλ) η με τα XIII "expansions"(που απο οτι διαβαζω στο ΧΙΙΙ-2 στο φιναλε κανει μπαμ οτι θα υπαρξουν,ειδικα αν κρινουμε πως ειχαν κανει registers και για ΧΙΙΙ-3) ή οτι αλλο προκυψει.Απλα δεν τους βλεπω να λενε "Οκ ας βαλουμε τα resources μας να το τελειωσουμε αυτο" αλλα συνεχιζουν στα υπολοιπα.
    Στην καλυτερη περιπτωση το βλεπω σαν ενα τοσο late release αλα persona 4 στο ps2(αντε λιγο πιο νωρις).
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  6. #566
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    29 σελίδες για το FFVXIII...
    Μπράβο SE!Successful trolling!

  7. #567

    Default

    ΑΑΑ ! Φυσικά θα ήταν καλό να προσθέσω πως εγώ το Versus το "ανακάλυψα" πριν ένα χρόνο και κάτι και όχι πριν 5. Οπότε οκ ίσως να είμαι λίγο φάουλ

    Quote Originally Posted by nikolaszax View Post
    ^^^/offtopic και αχρειαστο comment περι Nier.
    To Nier οχι μονο δεν ηταν μισοτελειωμενο και ηταν μια χαρα πληρες
    Όχι ακριβώς και γιατί θεωρώ το σχόλιο μου apt: στον τεχνολογικό τομέα ήταν beta τουλάχιστον και ήταν μια προσπάθεια σε ένα open world action rpg αλλά ήταν τρομερά φτωχό. Εμένα αυτά μου δίνουν την εντύπωση πολύ rushed τίτλου. Θα έλεγα το αντίθετο, ενθουσίασε ιδιαίτερα με τις ιδέες και την ιστορία αλλά όλα τα σχόλια πήγαν στην ανάπτυξη του. Η square ήταν σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη για τις αποφάσεις περί NIER, δυτικοποίηση, release date... Και δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο πιο κοντά στο action rpg που είναι το Versus, με την ίδια εταιρία να λαμβάνει αποφάσεις.
    Last edited by MetalGearFan; 22-12-2011 at 13:06.

  8. #568
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by MetalGearFan View Post
    Όχι ακριβώς και γιατί θεωρώ το σχόλιο μου apt: στον τεχνολογικό τομέα ήταν beta τουλάχιστον και ήταν μια προσπάθεια σε ένα open world action rpg αλλά ήταν τρομερά φτωχό. Εμένα αυτά μου δίνουν την εντύπωση πολύ rushed τίτλου. Η square ήταν σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη για τις αποφάσεις περί NIER.

    Δεν ηταν προσπαθεια open world action RPG.Καμια σχεση.Ηταν ενα "κλασσικο" action rpg με επιμερους περιοχες χωρισμενες και συνδεομενες απο plains ή δρομους οπως και παλια jrpg ειχαν κανει.Ουδεποτε ειχαν πει οτι το Nier αντιπροσωπευε την προσπαθεια τους για open world rpg οποτε αυτο ειναι assumptions απο την πλευρα σου.
    Και στον τεχνολογικο τομεα ηταν μια χαρα καθως ετρεχε χωρις προβληματα και bugs.Προφανως θα εννοεις στο οπτικο τομεα οπου με το budget που ειχαν αυτο καναν και δεν φταινε αυτοι.Ας ειχαν ολοκληρη ομαδα σαν την SE,το budget τους και τα χρονια του FFXIIIVS και τοτε τα λεμε πως θα ηταν τεχνολογικα....
    Οσο για το αν η SE ηταν υπευθυνη για τις αποφασεις,αυτο δεν μπορεις να το ξερεις εκτος αν ησουν στους developers μεσα.As far as i am concerned οι developers φτιαξαν το παιχνιδι οπως ηθελαν ,ειδικα μετα απο εκτεταμενα interview τους μετα το κλεισιμο της cavia που αναφερθηκαν εκτεταμενα στο development.Ο τροπος που συνδεονταν τα storylines μαλιστα με καθε νεο playtrhough εδειχνε οτι καθε αλλο παρα rushed ηταν.
    Η μονη επιρροη ηταν στην αλλαγη του main character στην ιαπωνια αλλα κυκλοφορησε και εκδοση με τον old nier ουτως η αλλως εκει,και ειναι και η canon επιλογη τους οπως ειπαν.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  9. #569

    Default

    "κλασσικο" action rpg ήταν το crysis core, το nier ήταν αρκετά open. Όπως και νάχει rpg που δεν είναι δουλεμένο φαίνεται, εγώ είμαι την γνώμης πως ότι bugdet είχαν το έριξαν στην ιστορία. Και δεν είχε bugs αλλά συγνώμη αυτά τα γραφικά ήταν beta απλά.

    Είναι σαν το rage και το skyrim, διαφορετικά studio, ίδιος publisher, κοινός παρονομαστής προβλήματα και στα δύο (pc & ps3 αντίστοιχα), τι είπαν όλοι ? rushed εκδόσεις

    Δεν μπορείς σαν square να αφήσεις ένα παιχνίδι με τόσες ιδέες και βάθος μα αυτή την μορφή.
    Last edited by MetalGearFan; 22-12-2011 at 13:24.

  10. #570
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by MetalGearFan View Post
    "κλασσικο" action rpg ήταν το crysis core, το nier ήταν αρκετά open. Όπως και νάχει rpg που δεν είναι δουλεμένο φαίνεται, εγώ είμαι την γνώμης πως ότι bugdet είχαν το έριξαν στην ιστορία. Και δεν είχε bugs αλλά συγνώμη αυτά τα γραφικά ήταν beta απλά.

    Είναι σαν το rage και το skyrim, διαφορετικά studio, ίδιος publisher, κοινός παρονομαστής προβλήματα και στα δύο (pc & ps3 αντίστοιχα), τι είπαν όλοι ? rushed εκδόσεις

    Δεν μπορείς σαν square να αφήσεις ένα παιχνίδι με τόσες ιδέες και βάθος μα αυτή την μορφή.

    Δηλαδη μου βαζεις το crysis core σαν αντιπαραδειγμα τωρα?Την επιτομη τως empty environments οπου και εκει ειχε ανοικτα μερη σε αρκετες περιπτωσης που συνδεονταν με κλειστα(ξεχνας τα green plais ή οπως λεγοταν γιατι εχει και χρονια που επαιξα?Τα midgar environments που ηταν μονο χωμα περυτριγυρισμενα απο μεταλα,σκουπιδια ?Τα midgar levels(η ιδια η πολη ουσιαστικα) κτλ).Οσες ανοιχτες περιοχες ειχε το 1 τοσες ειχε και το αλλο.Αποψη σου για τα beta γραφικα.

    Και το skyrim ηταν ιδιος developer και publisher....Οποτε δεν βλεπω που το πας με αυτο.Και στο τελος θα μας πεις πως η bethesda ειχε τον ελεγχο του development του rage που ειναι απλα λολ του να αφησει ο carmack να καθορισουν πως θα κανει το παιχνιδι του αλλοι.
    Και το μονο που λες ειναι πως καποιες εκδοσεις ειχαν προβλημα.Στην περιπτωση του skyrim μιλαμε για game breaking προβλημα στην ps3 και στου rage προβληματα οπτικα στο pc(και απο οτι ακουσα με τις ati cards).Και τιποτα απο αυτα τα τεχνικα προβληματα δεν εχει το Nier που να το κανει unplayable οπως ο ιδιος παραδεχεσαι.Οποτε ειναι ακυρη συγκριση περι rushed καθως δεν μιλαμε καν για το ιδιο προβλημα .
    Εκτος το "δεν μου αρεσαν τα γραφικα επειδη τα θεωρω ps2 level" το θεωρεις σαν τεχνικο προβλημα ή rushing οταν ειναι καθαρα θεμα budget και δυνατοτητων της εταιριας(η cavia και στο ps2 δεν εβγαζε αξιολογα οπτικα παιχνιδια).Καμια σχεση με rush.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  11. #571

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaszax View Post
    Και στο τελος θα μας πεις πως η bethesda ειχε τον ελεγχο του development του rage..
    Όχι, απλά επαναλαμβανω αυτό που έχω ακούσει πολλές φορές και φέρνω το Skyrim & rage σαν παραδείγματα. Η bethesda δεν ειδικεύεται στο quality control.

    O Yosuke Taito της Square Enix ήταν ο producer του NIER και έχει ευθύνες. Κριτικές λένε για το παιχνίδι "..suffered from poor execution...", the environments are... poorly rendered", the side quests...are totally mindless" από wikipedia αφού δεν σου αρκεί το beta που είπα, όλα αυτά εμένα μου κάνουν rushed παιχνίδι και από την στιγμή που έχουν ένα τόσο μεγαλεπήβολο σχέδιο δεν μπορώ να τα ρίξω όλα στο budget. Με αυτό το budget δεν ξεκινάς παιχνίδι με τόσα πολλά στοιχεία.

  12. #572
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Thanks for proving me right...Το quality Assurance εχει ως στοχο τον εντοπισμο bugs και προγραμματιστικων θεματων και την επιλυση τους ωστε να μην "σπασει"/break το παιχνιδι.Δεν εχει σχεση με το αμα το Α environment εχει γραφικα ps2 επειδη ετσι προγραμματιστηκε ή επειδη το sidequest ειναι πανε στο Α μερος ή σκοτωσε Χ τερατα.Θα ειχε σχεση αμα το Α περιβαλλον ειχε σε καποια σημεια low res textures αναμεσα σε high res textures ενω δεν θα επρεπε(ολα να ειναι high ) ή αμα το ταδε quest δεν δουλευε(δεν εδινε reward,δεν προχωρουσε κτλ).
    Το οτι η bethesda δεν ειδικευεται σε αυτο,χαιρω πολυ.Εσυ την χρησιμοποιεις ως παραδειγμα απεναντι στο nier οταν το παιχνιδι δεν ειχε τετοια προβληματα με bugs και προγραμματιστικα οποτε το quality assurance ειναι καθαρο.
    Αλλο να εισαι rushed λογω gamebreaking bugs και αλλο να θεωρεις κατι rushed επειδη δεν φτανει το επιπεδο που θελεις εσυ σαν gamer σε πραγματα που λιγο εχουν να κανουν με το αν ειναι rushed και περισσοτερο με design choice(γραφικα).Εκει απλα λες δεν μου αρεσε που αποφασισαν να παρουν αυτες τις αποφασεις οταν φτιαχναν το παιχνιδι και οχι οτι ηταν rushed(εξου και το αρχικο μου comment για το rushed/μισοτελειωμενο που ειπες).

    εν παση περιπτωση εχουμε βγει τελειως offtopic....σε ενα topic που ουτως η αλλως ειναι dead θα μου πεις αλλα τεσπα .
    Last edited by nikolaszax; 22-12-2011 at 14:32.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  13. #573

    Default

    Δεν είμαστε τελείως offtopic, γιατί αυτό ακριβώς συζητάμε αυτή τη στιγμή, το χρόνο ανάπτυξης.

    Δε μπορώ να αντιστοιχίσω ένα rushed παιχνίδι μόνο με τα bugs.

    Ούτε να δεχτώ ότι ξεκίνησαν να κάνουν παιχνίδι με τόσο ποικίλα στοιχεία και τόσο μεγαλεπήβολο και ο στόχος του ήταν αυτό το αποτέλεσμα, απλά για να αποστασιοποιήσω την Square σαν απλή εκδοτική. Αυτό νομίζω ήταν το κύριο γνώρισμα του NIER, τρομερά πλούσιο σε ιδέες, τρομερά φτωχό σε υλοποίηση. Δεν θα έπρεπε να βγάλει το παιχνίδι σε αυτό το στάδιο.
    Last edited by MetalGearFan; 22-12-2011 at 14:49.

  14. #574
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Ειμαστε γιατι δεν συζηταμε τον χρονο αναπτυξης αλλα μιλαμε περι Nier και αμα ηταν rushed ή οχι στο topic του FFVS.Αμα αυτο δεν ειναι offtopic τοτε τι ειναι.....Ουτως η αλλως το ελαχιστον development time το εχει ξεπερασει κατα πολυ πλεον το VS και τωρα μας νοιαζει να δουμε αμα προχωραει ή μας κοροιδευουν ολους.

    Ετρεχε μια χαρα,προσφερε ενα απο τα πιο επικα soundtrack ολης της γενιας καθως και μια εξαιρετικα ενδιαφερουσα ιστορια που αλλαζει ο τροπος που την βλεπεις με καθε new game + και διασκεδασα οσο επαιξα μαζι του παρολο την απλοικοτητα του και τα μετρια γραφικα.Κατι που δεν μπορω να πω για την ιστορια,μουσικη και gameplay αλλων παιχνιδιων.Οποτε ναι,μια χαρα καναν και το βγαλαν σε αυτο το σταδιο γιατι και να το καθυστερουσαν δεν θα αλλαζαν πολλα πραγματα για να αλλαξει τις αποψεις.
    Κλεινω εδω παντως την συζητηση περι nier γιατι δεν βλεπω να καταληγουμε πουθενα με αυτην.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  15. #575

    Default

    Σορρυ αλλά κλείνεις την συζήτηση και το μόνο που έκανες είναι να πεις rushed = bugs. Το poorly rendered δεν σου είπε τίποτα.

  16. #576
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Τι να μου πει ακριβως?Προσπαθεις τοση ωρα να μας πεις πως το Nier ηταν σε rushed μορφη,σχεδον παρομοια με skyrim και rage οταν τα λεγομενα "προβληματα" του που επικαλεισαι που ηταν design choices με βαση τις δυνατοτητες τους δεν εχει καμια σχεση με rushing αλλα με επιλογες που ειτε σε αρεσουν ειτε οχι.Ειναι και ο λογος που ξεκινησα το argument οπως ειπα επειδη το ειπες μισοτελειωμενο.Και αφου επιμενεις παρολο που εχω θεσει τα επιχειρηματα μου γιατι σε βρισκω λαθος ,ε τοτε τι θες να κανω,την κολοκυθια να παιζουμε?Ακρη δεν βγαινει.
    Και καθε αλλο παρα poorly rendered ηταν,αντιθετως ηταν πεντακαθαρο οπτικα,που ηταν ισως το μονο καλο που μπορουσες να πεις για τον οπτικο του τομεα.Επισης ειναι αστειο οτι χρησιμοποιεις το συγκεκριμενο quote που ειναι ολο απο το RPGGamer ο οποιος οχι μονο δεινει στο παιχνιδι 4,5/5 (!) αλλα δικαιολογει πως ειναι ενα παιχνιδι που το sum of its parts νικαει τα design chocie.

    The environments are bland and poorly rendered, the gameplay is derivative, there's a lot of repetition in the quests and dungeons, and little about the game really stands out as being truly inspired. And yet, Nier is, quite simply, the most fun I've had with a video game all year, and that's counting both Mass Effect 2 and Final Fantasy XIII.

    Nier transcends its less than stellar individual elements and becomes something much grander. The gamer in me has won this battle, and he's the one writing this review.

    Για να μην αναφερθω οτι τα παραπανω ειναι απλα κομμενα απο το review και αμα διαβασει καποιος βλεπει πως δικαιολογει και το gameplay ,και το visual style κτλ και πως εχουν καλα κομματια παρολα τα φαινομενικα αρνητικα.Αμα το διαβασει καποιος θα δει τι εννοω και πως καταληγει στο 4,5/5.
    Οποτε ευχαριστω,i guess για το quote και για την υπενθυμιση οτι υπαρχιε αυτο το review.
    Last edited by nikolaszax; 22-12-2011 at 15:22.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  17. #577

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaszax View Post
    Τι να μου πει ακριβως?Προσπαθεις τοση ωρα να μας πεις πως το Nier ηταν σε rushed μορφη,σχεδον παρομοια με skyrim και rage οταν τα λεγομενα "προβληματα" του που επικαλεισαι που ηταν design choices με βαση τις δυνατοτητες τους.
    Όχι "σχεδον παρομοια" μην γενικεύεις αυτό που λέω, απλά ότι και τα δύο ήταν rushed με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Το "poorly rendered" ήταν "poorly rendered" ότι και να κάνεις quote, αυτή η μηχανή γραφικών ήταν αξιοθρήνητη, ειδικά για παιχνίδι με την υπογραφή της Square. Εκτιμώ την ανάλυση σου, αλλά σαν gamer βρήκα αυτό το action rpg σαν υλοποίηση όχι ιδέες προχειροδουλειά σε μεγάλο βαθμό.
    Last edited by MetalGearFan; 22-12-2011 at 15:44.

  18. #578

    Default

    Σκεφτόμουν πως ίσως ήταν συνειδητή επιλογή να κάνουν το ΧΙΙΙ τόσο φωτεινό έως μελό, ώστε το VERSUS ΧΙΙΙ να είναι το αντίθετο του ως το σκοτεινό παιχνίδι. Κάτι σαν δίδυμοι τίτλοι.

  19. #579
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Square Enix on Versus XIII: “People will be excited when they next see it”




    Square Enix has been very hesitant to share a significant update for Final Fantasy Versus XIII. A trailer was shown almost a year ago, and we’ve only received a few, minor details about the game over the past twelve months.
    Even with the lack of new information/footage, development appears to be progressing well. Yoshinori Kitase, in an interview with EDGE, informed the magazine that the Versus team is still hard at work on the game. Additionally, he believes that “people will be excited when they next see it.”
    Kitase told EDGE its in January issue:
    “… Then there’s Versus XIII, which is currently in development. We released a trailer in January and since then there has been nothing, but I can assure you the team is working extremely hard on it and I think people will be excited when they next see it.”



    "when they next see it" που πρακτικα σημαινει κοντα στο 2027....

  20. #580
    PS4forums Fanatic tnf50's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    アテンス
    Posts
    2,466
    PSN ID
    tnf50
    Name
    Γιώργος

    Default

    Για να εκαναν τετοια δηλωση θελω να ελπιζω οτι συντομα θα δουμε κατι νεο

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •