Page 81 of 91 FirstFirst ... 3171777879808182838485 ... LastLast
Results 1,601 to 1,620 of 1816

Thread: Final Fantasy XV

  1. #1601
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by dspug7 View Post
    το παιχνιδι αποφασισε οτι, οχι, δεν ειναι καλη στιγμη να κανει autosave οταν βγαζεις μετα απο 5 ωρες ενα απο τα δυσκολοτερα dungeon του παιχνιδιου και πεθαινεις ενω εχεις βγει εξω χτυπωντας σε ενα βραχο με το regalia...



    επισης μετα απο 3 ωρες μεσα σε ενα αλλο dungeon και βρισκομενος στο τριτο απο πιθανον 5 πολυ δυσκολα fights εξαφανιστηκαν 2 ατομα απο την ομαδα μου...

    edit: προσπαθησα να κρατηθω στην ζωη μονο με 2 ατομα μεχρι να μου βγαλει καποιο summon αλλα ενας εχθρος που η σπεσιαλ επιθεση του κραταει 5 δευτερολεπτα bugαρε και με ειχε κολλησει στον τοιχο κανοντας συνεχως την ιδια κινηση...

    αν δεν το ειχα παρει digital το παιχνιδι θα ειχε μπει ηδη αγγελια. 10 χρονια development για να παρουμε αυτο το πραμα...
    3 με 4.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #1602
    Elite dspug7's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Κερατεα
    Posts
    929
    PSN ID
    dspug7
    Name
    Διαμαντης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    3 με 4.
    10 χρονια απο την ανακοινωση του versus 13.

  3. #1603
    Advanced Member Omega's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Athens
    Posts
    482
    PSN ID
    Omegakious
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Valkyre , αυτό εννοούσα για το jump button σε προηγούμενο ποστ

    http://gph.is/2hMzZBL




  4. #1604
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Omega View Post
    Valkyre , αυτό εννοούσα για το jump button σε προηγούμενο ποστ

    http://gph.is/2hMzZBL
    Γιατί μου φαίνεται ότι το παιχνίδι περιμένει να σου βγάλει prompt για να πατήσεις Χ και ο τύπος απλά πατάει X στις φάσεις που δεν του το βγάζει;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #1605
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Omega View Post
    Valkyre , αυτό εννοούσα για το jump button σε προηγούμενο ποστ

    http://gph.is/2hMzZBL
    Δεν θεωρω οτι αυτο ειναι προβλημα του παιχνιδιου να ειμαι ειλικρινεις. Σιγουρα θελει λιγο σωστο placement αλλα ειδικα στο βιντεο που δειχνεις ο τυπος δεν εστιαζει την καμερα στο σημειο που θελει να κανει proceed. Θελει το παιχνιδι να εστιασεις στο σημειο που θες να αλληλεπιδρασεις. Σαφως και μου εχει τυχει και εμενα, αλλα γενικα εαν τοποθετησεις την καμερα σωστα και περιμενεις να δεις το proceed δεν τιθεται θεμα. Ολα αυτα που περιγραφω δεν ειναι περιμενε 3-4 δευτερολεπτα να σου βγαλει το proceed, γινονται σχεδον αμεσως. Στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον.

  6. #1606
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Είναι λίγο broken το functionality με το X button είναι η αλήθεια. Πρέπει να έχεις εστιάσει και την κάμερα πάνω στο αντικείμενο κάτι το οποίο πάσχει λίγο. Εμένα μου το κάνει όταν μαζεύω αντικείμενα από κάτω. Θα έπρεπε να είχε ένα μηχανισμό να κάνει αυτόματα εστίαση όταν πλησιάζεις κοντά στο αντικείμενο, πόρτα κλπ.

  7. #1607
    Advanced Member Omega's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Athens
    Posts
    482
    PSN ID
    Omegakious
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν θεωρω οτι αυτο ειναι προβλημα του παιχνιδιου να ειμαι ειλικρινεις. Σιγουρα θελει λιγο σωστο placement αλλα ειδικα στο βιντεο που δειχνεις ο τυπος δεν εστιαζει την καμερα στο σημειο που θελει να κανει proceed. Θελει το παιχνιδι να εστιασεις στο σημειο που θες να αλληλεπιδρασεις. Σαφως και μου εχει τυχει και εμενα, αλλα γενικα εαν τοποθετησεις την καμερα σωστα και περιμενεις να δεις το proceed δεν τιθεται θεμα. Ολα αυτα που περιγραφω δεν ειναι περιμενε 3-4 δευτερολεπτα να σου βγαλει το proceed, γινονται σχεδον αμεσως. Στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον.

    Όταν μιλάμε για ένα παιχνίδι που ετοιμάζονταν 10 χρόνια, ακόμα και αυτό κάνει την διαφορά. Όπως και το delay στον ήχο και στο tooltip όταν μαζεύεις herbs ή minerals,μερικές φορές.




  8. #1608
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για εμενα αυτο ειναι πταισμα...

    Το παιχνιδι εχει πολυ πιο σοβαρα θεματα για να μας απασχολει το Χ στα action prompts ειλικρινα.

    Αν θελουμε να μιλησουμε για πραγματικα προβληματα, ας αρχισουμε με την καμερα... η οποια ειναι απλα τραγικη... ουτε ερασιτεχνης δεν θα κυκλοφορουσε παιχνιδι με τετοια καμερα. Και το πιστευω πραγματικα αυτο. Ειναι σιγουρα στην κορυφη της λιστας με τα χειροτερα games στον τομεα αυτον.

    Επισης σε συνδυασμο με την κακιστη καμερα εχουμε και το targeting το οποιο επισης ειναι για τα μπαζα.

    Ο συνδυασμος των 2 ειναι φονικος πραγματικα. Δεν ξερω τι σκεφτονταν, δεν ξερω γιατι δεν εξαφανιζουν τα αντικειμενα που σε εμποδιζουν.

    Εν τω μεταξυ ειναι και μαζοχες μαλλον. Διοτι βλεπουν οτι εχουν χαλια καμερα/targeting και σε αρκετα dungeons σε βαζουν σε κατι encounter που αναθεμα και αν καταλαβαινεις τι γινεται στο παιχνιδι. Σε καποια φαση εγω τα πηρα τοσο κρανιο, που εβαλα την δυσκολια στο easy και απλα αρχισα να παταω το κουμπι του attack αδιαφοροντας πληρως και επινα potions μεχρι να βγει η μαχη. Ηταν τοσο αθλιο, που εγω προσωπικα δεν δεχομουν να παιξω αυτο το πραγμα με αυτην την μορφη και απλα περιμενα να τελειωσει. (το dungeon ειναι το Castlemark)

    Αυτα τα πραγματα ειναι που πρεπει να εστιασουν την προσοχη τους και να φτιαξουν με πατς. Τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα.

    Γνωμη μου παντα.

  9. #1609
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Πώπω δεν είχα διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες και έφαγα ήττα. Με παραξένεψε λίγο το πόσο εύκολα ανεβαίνεις level. Είμαι chapter 2 level 24 με μερικά side quests και level 2 στα hunts. Διαβάζοντας τα posts του Δημήτρη κατάλαβα γιατί... Προσπαθώ να μην ξενερώσω και να ευχαριστηθώ το παιχνίδι όσο γίνεται. Και πρώτη φορά, αν το παιχνίδι με καλύψει, σκέφτομαι να πάρω τα dlcs. Αν και θα έπρεπε να τα μποικοτάρουμε κανονικά και να μην τους δίνουμε πατήματα για μισοτελειωμένα παιχνίδια...

    Τέσπα, μια ερώτηση. Αυτά τα stats skills, δεν έχω καταλάβει πότε πρέπει να τα πάρεις. Τα παίρνεις όταν είσαι μικρό level ώστε να παίρνεις stat boost σε κάθε level up? Τα παίρνεις όταν είσαι στο τελος και σε boost-άρουν για όσα level έχεις ανέβει? Ή δεν παίζει ρόλο?
    Last edited by muku; 16-12-2016 at 01:05.

  10. #1610
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Μια ερώτηση...
    Συνηθως τι αναλογία χρησιμοποιείτε στη δημουργία elemancy/crafting; Πχ, ποσο κεραυνό/φωτιά/πάγο και ποσο κάποιο curative για παράδειγμα; Εγώ μεχρι τωρα χρησιμοποιώ 1/3, δηλαδή για καθε 3 κεραυνούς για παράδειγμα, ενα potion/hi potion κλπ.
    Επισης, ακόμα δεν εχω ξεπεράσει τα "99" σε ολα τα elements, ετσι ώστε να δημιουργηθούν ισχυρότερα αργότερα...

  11. #1611
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Μια ερώτηση...
    Συνηθως τι αναλογία χρησιμοποιείτε στη δημουργία elemancy/crafting; Πχ, ποσο κεραυνό/φωτιά/πάγο και ποσο κάποιο curative για παράδειγμα; Εγώ μεχρι τωρα χρησιμοποιώ 1/3, δηλαδή για καθε 3 κεραυνούς για παράδειγμα, ενα potion/hi potion κλπ.
    Επισης, ακόμα δεν εχω ξεπεράσει τα "99" σε ολα τα elements, ετσι ώστε να δημιουργηθούν ισχυρότερα αργότερα...


    Ειμαι απαράδεκτος το ξερω.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #1612
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Εντελώς!!!!!

  13. #1613
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Μια ερώτηση...
    Συνηθως τι αναλογία χρησιμοποιείτε στη δημουργία elemancy/crafting; Πχ, ποσο κεραυνό/φωτιά/πάγο και ποσο κάποιο curative για παράδειγμα; Εγώ μεχρι τωρα χρησιμοποιώ 1/3, δηλαδή για καθε 3 κεραυνούς για παράδειγμα, ενα potion/hi potion κλπ.
    Επισης, ακόμα δεν εχω ξεπεράσει τα "99" σε ολα τα elements, ετσι ώστε να δημιουργηθούν ισχυρότερα αργότερα...
    Καλή ερώτηση. Εγώ δεν πολυχρησιμοποιώ spells ακόμα αλλά όσες φορές έχω κάνει craft βάζω 99 από κάποιο element ώστε να γίνει -ara και χρησιμοποιώ κανά item να το κάνω dualcast, tricast κλπ. Αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά το θέμα οπότε ίσως να υπάρχει καλύτερος τρόπος.

    Για να απαντήσω στον εαυτό μου στην ερώτηση που έκανα πιο πάνω δεν παίζει ρόλο πότε θα πάρεις τα stat boost abilities. Αν τα πάρεις στην αρχή θα προσαυξάνουν τα stats σου σε κάθε level που θα παίρνεις και θα σου δώσουν και προσαύξηση για όσα levels έχεις πάρει ήδη. Αν τα πάρεις στο τέλος προσαυξάνουν τα stats σου για όσσ level έχεις πάρει ήδη. Δηλαδή αν τα πάρεις level 99 θα κάνουν τις προσαυξήσεις για 98 level.

  14. #1614
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να βαζετε 99 απο καθε element. Βαλτε απλα την ποσοτητα στην οποια μετατρεπεται ενα spell απο fire σε fira ας πουμε. Το ιδιο και για τα items. Οσο αυξανετε την ποσοτητα βλεπετε και τι θα σας δωσει, δηλαδη αν το Χ αντικειμενο θελει να βαλετε ποσοτητα 25 για να σας δωσει 5 casts του spell, το να του βαλετε 30 εσεις χαμμενα θα πανε καθως και με 30 παλι 5 casts θα εχετε.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (19-12-2016),james9 (19-12-2016)

  16. #1615
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Με 99 Elements ανεβαίνει το potency ομως και γίνεται από fire->fira. Δεν γίνεται με λιγότερα. Εκτός αν δεν κάνω κάτι σωστά.

  17. #1616
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Με 99 Elements ανεβαίνει το potency ομως και γίνεται από fire->fira. Δεν γίνεται με λιγότερα. Εκτός αν δεν κάνω κάτι σωστά.
    Πρεπει κι εγω να κανω doublecheck ισως να κανω λαθος ή ισως να εχω βαλει καποιο skill που να χρειαζεται λιγοτερα elements για το desired effect. Τωρα που το σκεφτομαι ομως δεν παιζει ρολο μονο το element για να καθορισει αν ενα spell θα γινει Fira ή Firaga. Τα items (catalysts) ειναι εκεινα που παιζουν τον μεγαλυτερο ρολο.

  18. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (19-12-2016)

  19. #1617
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πρεπει κι εγω να κανω doublecheck ισως να κανω λαθος ή ισως να εχω βαλει καποιο skill που να χρειαζεται λιγοτερα elements για το desired effect. Τωρα που το σκεφτομαι ομως δεν παιζει ρολο μονο το element για να καθορισει αν ενα spell θα γινει Fira ή Firaga. Τα items (catalysts) ειναι εκεινα που παιζουν τον μεγαλυτερο ρολο.
    Ναι νομίζω υπάρχει κάποιο skill για αυτό. Mε catalysts δεν έχω πειραματιστεί και πολύ. Είμαι 3ο chapter ακόμα και δεν έχω τόσα πολλά αντικείμενα. Αλλά αφού συναντάω παντού magic sources δεν με νοιάζει να αδειάζω και τα 99 για ένα spell. Γενικά όμως όσο περισσότερα elements, catalysts χρησιμοποιείς, ενώ το effect είναι το ίδιο, ανεβαίνει το potency οπότε έχεις πιο δυνατό spell.

  20. #1618
    Advanced Member Omega's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Athens
    Posts
    482
    PSN ID
    Omegakious
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Και αφού τελείωσα το παιχνίδι, κατέληξα στα εξής....

    Φυσικά spoilers ahead...


    Spoiler!




  21. #1619
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ξέρει κανείς πως βρίσκουμε μεσα στο παιχνίδι το dlc που μπηκε σημερα ;

  22. #1620
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Αυριο μπαίνει, νομίζω...

  23. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Snk (21-12-2016)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •