Page 73 of 91 FirstFirst ... 236369707172737475767783 ... LastLast
Results 1,441 to 1,460 of 1816

Thread: Final Fantasy XV

  1. #1441
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Rimeldur View Post
    Παιδιά εγώ που δεν ασχοληθεί ποτέ με Final Fantasy και δεν έχω ιδέα από lore κλπ, αξίζει να το κοιτάξω; Ή δε θα καταλάβω τίποτα;
    Για εμενα αξιζει να ασχοληθεις(το καθε μερη απο αυτα εχει και διαφορετικη ιστορια!!!οπωτε δεν εχεις χασει και κατι)+οτι το συστημα μαχης στο καινουργιο παιχνιδι της σειρας ειναι πολυ πιο απλοικο απο τα προηγουμενα.


  2. #1442
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για οσους το εχουν, δει, βοηθηστε με λιγακι ρε παιδια.

    Αξιζει να δω το Kingslaive ή θα με υποψιασει για πολλα πραγματα αν το δω, την ωρα που θα παιζω FFXV.

    Βλεπω στο ιντερνετ να κυκλοφορουν 2 αποψεις oσον αφορα στη σειρα που πρεπει να τα δεις/παιξεις:

    α) Brotherhood > Kingslaive > FFXV

    β) Brotherhood > FFXV > Kingslaive

    Μου δινουν την αισθηση τα λεγομενα καποιων οτι αν δεις το Kingslaive πριν το FFXV πολυ πιθανο να υποψιαστεις πολλες εκπληξεις του στορυ κλπ.

    Δεν ξερω τι να προτιμησω οποτε θα εκτιμουσα λιγο τα φωτα σας.

  3. #1443
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εγώ το είδα και ειχα τους ιδιους ενδοιασμούς.

    Νομιζω οτι η ιδανική σειρα θα ηταν να το δεις αφου παίξεις ενα κομμάτι του παιχνιδιού, αν οχι ολο (δλδ να παιζεις καινα βλεπεις την ταινια σαν cutscenes και flashbacks).

    Βλεπεις στην ουσια την αρχη του XV απο διαφορετικη οπτικη γωνία και οπως και να το κανεις εχει καποια spoilers. Εκ των υστέρων δεν θα με χαλαγε να μην το εχω δει. Πιο πολυ για λογους hype νμζ οτι εγινε παρά για κατι αλλο.

    Εχει καποιες ωραιες σκηνες -μερικες απο την versus εποχη, αλλα μεχρι εκει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Valkyre (30-10-2016)

  5. #1444
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Εγώ το είδα και ειχα τους ιδιους ενδοιασμούς.

    Νομιζω οτι η ιδανική σειρα θα ηταν να το δεις αφου παίξεις ενα κομμάτι του παιχνιδιού, αν οχι ολο (δλδ να παιζεις καινα βλεπεις την ταινια σαν cutscenes και flashbacks).

    Βλεπεις στην ουσια την αρχη του XV απο διαφορετικη οπτικη γωνία και οπως και να το κανεις εχει καποια spoilers. Εκ των υστέρων δεν θα με χαλαγε να μην το εχω δει. Πιο πολυ για λογους hype νμζ οτι εγινε παρά για κατι αλλο.

    Εχει καποιες ωραιες σκηνες -μερικες απο την versus εποχη, αλλα μεχρι εκει.
    Βασικα το εψαξα λιγο και λιγο-πολυ κατεληξα στο εξης:

    Βλεπω Brotherhood episodes 1-3, βλεπω Kingslaive movie, μετα παιζω FFXV chapter 1 και με το που τελειωνει το κεφαλαιο βλεπω Brotherhood episodes 4-5 και μετα συνεχιζω το FFXV.

    Πως σου ακουγεται αυτο?

    Ο λογος που τα βαζω ετσι ειναι επειδη προτεινουν να τα δεις με την σειρα που κυκλοφορησαν με μοναδικη αλλαγη το Chapter 1 του FFXV. Δηλαδη τα 3 πρωτα επισοδεια Brotherhood οπως κυκλοφορησαν, μετα την ταινια που ηρθε εν μεσω του anime, μετα το 1ο κεφαλαιο του ΧV πκαι μετα τα 2 τελευταια επισοδεια του Brotherhood που κυκλοφορησαν μετα την ταινια.

  6. #1445
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Βασικα το εψαξα λιγο και λιγο-πολυ κατεληξα στο εξης:

    Βλεπω Brotherhood episodes 1-3, βλεπω Kingslaive movie, μετα παιζω FFXV chapter 1 και με το που τελειωνει το κεφαλαιο βλεπω Brotherhood episodes 4-5 και μετα συνεχιζω το FFXV.

    Πως σου ακουγεται αυτο?

    Ο λογος που τα βαζω ετσι ειναι επειδη προτεινουν να τα δεις με την σειρα που κυκλοφορησαν με μοναδικη αλλαγη το Chapter 1 του FFXV. Δηλαδη τα 3 πρωτα επισοδεια Brotherhood οπως κυκλοφορησαν, μετα την ταινια που ηρθε εν μεσω του anime, μετα το 1ο κεφαλαιο του ΧV πκαι μετα τα 2 τελευταια επισοδεια του Brotherhood που κυκλοφορησαν μετα την ταινια.
    Δεν έχω δει το Brotherhood για να το "χωσω" καπου.

    Ξέρω πάντως πως τελειώνει το 1ο κεφάλαιο του παιχνιδιού και δεν νμζ ότι κολλάει εκεί η ταινία, πάλι τρως spoiler αν θες να δεις την ιστορία από την οπτική του Noctis.

    Επίσης, στην ταινία η εισαγωγή/flashback μου φάνηκε κάπως "info dump". Σου δείχνει κάποια στοιχεία που τα χρειάζεσαι για να καταλάβεις τι γίνεται στην ταινία, αλλά η απόδοση δεν είναι τόσο καλή όσο θα μπορούσε να είναι. Πιστεύω ότι στο παιχνίδι θα το έχουν προσέξει περισσότερο αυτό το σημείο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #1446
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Answering Your Best Final Fantasy XV Questions

    Πολυ θετικά τα περισσότερα που λεει

  8. #1447
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ισως εχω λιγο διαφορετικη οπτικη του τι ειναι spoiler, απο τη μερια μου θεωρω οτι η ταινια δεν εχει ουσιαστικα κανενα spoiler μιας και την εκβαση των αρχικων γεγονοτων την γνωριζουμε εδω και πολυ καιρο (οποιος εχει ακολουθησει ακομα και τα trailers απο την εποχη του versus γνωριζει) , απλα η ταινια σου δειχνει το πως εγινε, σου γνωριζει λιγο τους χαρακτηρες και σου παρουσιαζει το lore με τροπο που αβανταρει το παιχνιδι. Αποψη μου ειναι οτι οποιος εχει δει την ταινια θα "μπει" στο παιχνιδι με μεγαλυτερη ορεξη.
    Το brotherhood ειναι ξεκαθαρα μια προσπαθεια να παρουσιασει την σχεση των 3 με τον noctis ξεχωριστα αλλα και σαν γκρουπ και επισης δεν εχει καποιο spoiler, ξαναλεω τουλαχιστον με τη δικη μου οπτικη μιας και οι αποψεις σε σχεση με το που ξεκινανε και που τελειωνουν τα spoilers (και εν τελει τι αποτελει spoiler) διιστανται.


  9. #1448
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Finishing Final Fantasy

    Πολυ ενδιαφερον αρθρο για την αναπτυξη και την ολοκληρωση του FFXV. O Tabata απο οτι φαινεται υοθετησε φιλοσοφια που θυμιζει αυτην της Naughty Dog (στο περιπου) οταν ανελαβε τα ηνια.

    Γενικα αξιζει το διαβασμα, ειναι αρκετα μεγαλο και γι αυτο δεν το βαζω σε quote.

    http://www.eurogamer.net/articles/20...-final-fantasy

  10. #1449
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    https://www.reddit.com/r/FFXV/commen...ummary_thread/

    TL;DR:

    - Καινούργιο demo του παιχνιδιού στις 11/11 στο Ιαπωνικό store. Θα είναι από την αρχή του παιχνιδιού μέχρι το πρώτο μισό του 1ου κεφαλαίου. Θα υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί (easy mode, κάποια κομμάτια του χάρτη θα είναι κλειστά κτλ)
    - Θα κυκλοφορήσει Pro patch τον Δεκέμβριο. Στοχεύουν τα 60fps (λογικά unlocked).

    What day is today?
    PS4 Pro release date. Pro version is 4k & HDR compatible, but they're still optimizing it more for pro in a future patch.

    Gone gold

    The has gone gold and will definitely release on time. The final disc will contain the version that went gold two months ago + the day 1 patch. But they're still continuing development for further improvements that will come in a (proposed) day 1 patch. Tabata says the game is 100/100 now but they're aiming to make it 120/100 or 130/100.

    PGW report

    Mostly self-explanatory photos but Tabata was commenting that the Gladio cosplayer had 'authentic six pack' lol. FF15 booth was super packed with 2000 people gathering there.

    Omen trailer

    Tabata is really happy with the positive fan reaction to the omen trailer. They started making the Omen trailer earlier than the E3 Afrojack trailer, and it was another trailer aimed at a mostly western audience. Tabata came up with the rough sketch/composition for the trailer and handed it off to Digic Pictures to put it into visuals. It is not a direct reflection of any in-game events, but Tabata says that you can easily imagine that Regis might've gotten an omen like this.

    Post-release DLC information

    Online co-op multiplayer will come after Ignis, Gladio and Prompto are made into playable characters. They're planning on starting development in December.
    The holiday pack and booster pack will be distributed for free. But if you bought the season pass, you'll get the 'plus' version of those packs.
    Holiday pack: A certain city in FF15 will be transformed into a 'festival version' during the holiday DLC duration. There'll be some festive events that Noctis & co can participate in. Plus version of the holiday pack apparently comes with extra items.
    They're aiming to release a PS4 pro patch around December as well. They're aiming to bump fps up to 60 if you play it on a 2K TV (take the extra power of pro that isn't being used to fuel 4K and put it into fps basically), but at least 40~50fps should be within reason. They haven't mentioned anything about fps with 4K.

    Luccacg

    They had a press conference/fan gathering in a church where they had people jump in and try out the master build.
    Tabata made a mistake during his handprinting where he dug his fingers too deep due to language barriers lol.
    insert picture of Tabby reaction after drinking bitter espresso

    Oversease preview build reviews

    Journalists got preview builds of up to chapter 5.
    Haha they're commenting on polygon being harsh on FF15 before but being convinced otherwise by the preview build.

    Big announcement

    FF15 Judgement Disc: FF15 free demo released on 11/11 (they mentioned something about Japan only though??? it might only be on the JP store or just the japanese version, I'm not sure) - confirmed to be Japan only
    This demo will be a part of the actual game that has gone gold, covering from the opening to the middle of chapter 1. Tabata expects it to take 1~1.5 hours to play through.
    The demo will be locked on easy mode as it is aimed for newcomers or people on the fence about FF15. There will be limits on level, ability points, and some areas of the map. But otherwise it will be very close to the final game.
    They confirmed that the demo will be only for Japan. And thus, there won't be anything you can carry over into the main game because that'll be 'unfair'. There'll be a small video at the end of the demo that gives you an idea of what comes after the demo.
    The demo will also be available to play at physical stores in Japan.

    Square Enix Cafe FF15 Collaboration #2

    The collaboration will be from 11/14 to 12/15.
    Thank u ATR for having english version of the dish names. sigh of relief
    Gladio's 'Red Strong' drink is apparently spicy.
    Prompto: Spicy Gold. Lemon + black pepper.
    Ignis's mystery dessert will be featured in the cafe from 11/29!

    Next ATR?

    They want to schedule another ATR very close to the release date.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    hakoo (10-11-2016),Valkyre (10-11-2016)

  12. #1450
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κακως στοχευουν για 60 fps που δεν νομιζω να το καταφερουν. Χιλιες φορες να εδιναν ενα 1080ρ mode με καλυτερα γραφικα (οπως το Tomb Raider) παρα να δοκιμασουν ενα 60 fps mode το οποιο τελικα θα ειναι 40-50 fps...

  13. #1451
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Κακως στοχευουν για 60 fps που δεν νομιζω να το καταφερουν. Χιλιες φορες να εδιναν ενα 1080ρ mode με καλυτερα γραφικα (οπως το Tomb Raider) παρα να δοκιμασουν ενα 60 fps mode το οποιο τελικα θα ειναι 40-50 fps...
    Ελπίζω είναι το δεύτερο mode τα 60fps. Θα απογοητευθώ πολύ αν δεν βελτιώσουν τη βλάστηση κτλ αν και μετά τις συγκρίσεις του RotTR/Uncharted κρατάω μικρό καλάθι.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #1452
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Ελπίζω είναι το δεύτερο mode τα 60fps. Θα απογοητευθώ πολύ αν δεν βελτιώσουν τη βλάστηση κτλ αν και μετά τις συγκρίσεις του RotTR/Uncharted κρατάω μικρό καλάθι.
    Eννοεις 3ο μηπως? Γιατι για εμενα ιδανικο ειναι αυτο που κανει το Tomb Raider. Ενα 4Κ mode στα 30 fps, ενα 1080ρ στα 60(λεμε) και ενα 1080ρ με εξτρα φρου φρου στα γραφικα.

  15. #1453
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Eννοεις 3ο μηπως? Γιατι για εμενα ιδανικο ειναι αυτο που κανει το Tomb Raider. Ενα 4Κ mode στα 30 fps, ενα 1080ρ στα 60(λεμε) και ενα 1080ρ με εξτρα φρου φρου στα γραφικα.
    Τρίτο;; Ναι, ξέρω γω Αυτό με τα φρου φρου τέσπα

    Πρακτικά εγώ θέλω αυτό

    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post619141

    Και ας είναι 30, δεν με νοιάζει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #1454
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Θα ήθελα τόοοοοσο πολύ να κάνω review αυτό το παιχνίδι. Είμαι απίστευτα περίεργος να δω τι έχουν κάνει με το combat. Διαβάζω σχόλια στο NeoGAF ότι πρέπει να κρατάς πατημένο το R1 για να κάνεις lock στους εχθρούς πχ... ποιος το σκέφτηκε αυτό;;;;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #1455
    Elite dspug7's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Κερατεα
    Posts
    929
    PSN ID
    dspug7
    Name
    Διαμαντης

    Default

    δεν κρατηθηκα, το εκανα preorder... το foul extra κιολας...

  18. #1456
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Θα ήθελα τόοοοοσο πολύ να κάνω review αυτό το παιχνίδι.
    αν μας το στειλουν εισαι η πρωτη μου επιλογη, να φανταστω οτι τωρα εχεις ps4 ετσι?

  19. #1457
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    αν μας το στειλουν εισαι η πρωτη μου επιλογη, να φανταστω οτι τωρα εχεις ps4 ετσι?
    !!!!!

    Δεν έχω ακομα αλλα αν είναι μιλησα με φιλο μου και μπορει να μου δανείσει το δικο του για μερικες μερες.

    Αν το στειλουν μου λες και κανονιζουμε, ειμαι παραπανω απο πρόθυμος.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #1458
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Αν το στειλουν μου λες και κανονιζουμε, ειμαι παραπανω απο πρόθυμος.
    OK μακαρι να μας το στειλουν Λεωνιδα, και να κανεις το Review.

  21. #1459
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατεβασα το demo απο το ιαπωνικο store και πρεπει να επαιξα συνολικα γυρω στο 10ωρο.

    Ακολουθουν εντυπωσεις παρακατω (no spoilers εκανα skip ολα τα cutscenes):
    Spoiler!

    αυτα σορρυ για το τεραστιο κειμενο. Αρκετα ευχαριστημενος απο αυτο που βλεπω, το παιχνιδι ισως πραγματικα να καταφερει να ανταπεξελθει στις προσδοκιες μας.

    BONUS ROUND: Μερικες φωτογραφιες που πηρα απο το Peasant PS4 μου:

    Spoiler!

  22. The Following 9 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (13-11-2016),Dragonpaul (13-11-2016),hakoo (13-11-2016),Leon_DiZ (13-11-2016),PDS (13-11-2016),Snk (13-11-2016),spartan (13-11-2016),teras1 (14-11-2016),Viper (13-11-2016)

  23. #1460
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Δημητρη, ευχαριστουμε πολυ για τις εντυπωσεις!!!!!
    Ξερουμε εαν και ποτε θα εχουμε και εμεις το ντεμο;;;

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •