Results 1 to 8 of 8

Thread: PS4/5 Prince of Persia The Lost Crown

  1. #1

    Default PS4/5 Prince of Persia The Lost Crown

    Metroidvania στο δρομο που χαραξε το hollow knight. Εχω παιξει μερικες ωρες, φαινεται να εχουν κανει καλη δουλεια. Αρκετα καλη ποικιλια σε εχθρους.
    Ειναι πολυ κοντα στο στυλ του hollow knight σε ολα του, που με τοσο διαφορετικο setting δεν χτυπαει ιδιαιτερα.

    Θα επανελθω οταν το προχωρησω παραπανω.

    Το εβαλα στο hero, επιπεδο δυσκολιας, προς το παρον ειναι οκ.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    gonzalez (20-01-2024)

  3. #2
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Το τσίμπησα κι εγώ, είμαι μεγάλος fan των καλών metroidvania αλλά και της σειράς. Όταν είχα δει το τρέιλερ είχα απογοητευτεί.
    Ειδα όμως reviews, έπαιξα και το demo και με εξέπληξε ευχάριστα. Στο ps5 παίζει 4κ 120fps και είναι super smooth. Είναι λίγο πιο fancy απ ότι θα το ήθελα, αλλά προς το παρόν το combat, exploration, platforming είναι εξαιρετικά. Έχει στοιχεία και από τα πρώτα πρώτα (2d) Prince of Persia. Θα επανέλθω κι εγώ αργότερα με περισσότερες εντυπώσεις.


  4. #3
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Περίεργο. Δεν είδα κανένα σημείο που να μοιάζει το ντέμο με το πρώτο PoP που έπαιξα πριν 34 χρόνια όταν είχε βγει στην Amiga.

  5. #4
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Θεωρω κάποια στοιχεια στις παγίδες/platforming (μακάρι να είχε και τις δαγκανες, δεν έχω δει κάτι μέχρι τώρα) και σε κάτι άλλο βασικά που δε θέλω να spoilarw θυμίζουν τα πρώτα.
    Και τυχαίο/οχι τοσο σχετικό , εμένα μου έφερε ωραιες αναμνήσεις (εγώ σε Amstrad το είχα παίξει ασπρόμαυρο!)
    Απο και και πέρα, το παιχνίδι όσο προχωράει τόσο καλύτερο γίνεται, ακόμα και story-wise.
    Λιγο πιο «σκοτεινό» και πιο brutal θα το ήθελα, αλλά οκ, είναι αυτό που είναι.

  6. #5
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μην παρερμηνευθώ: δεν λέω ότι είναι κακό παιχνίδι, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που ανέμενα κάτι δηλαδή πιο κοντά στο πρώτο παιχνίδι (δαγκάνες ούτε εγώ είδα και υποθέτω ούτε τον καθρέφτη που σου βγάζει το είδωλο του κακού σου εαυτού να σε πολεμάει όπως το πρώτο παιχνίδι μετά την 12η από τις 15 πίστες που είχε)

  7. #6

    Default

    ειναι ξεκαθαρο οτι βασιζεται στο hollow knight το παιχνιδι

  8. #7
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Τέλος από μένα το παιχνίδι, προσπάθησα να το τραβήξω όσο περισσότερο μπορούσα και έγραψα πολλεεες ώρες.
    Όπως ξαναείπα, ήταν μια μεγάλη έκπληξη για μένα, αφού όταν είχα δει το τρέιλερ μου είχε κάνει αρκετά αρνητική εντύπωση.
    Δε θω πω πολλά, θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα metroidvania που έχουν κυκλοφορήσει και οποίος είναι φαν του είδους νομίζω δεν πρέπει να το χάσει.
    Σου κρατάει λίγο περισσότερο το χεράκι σε σχέση με άλλα, αλλά δεν το βρήκα απαραίτητα κακό.

    Το σύστημα μάχης παρά πολύ καλό και εθιστικό, το parry δε απο τα καλυτερα που εχω συναντησει σε παιχνιδια του ειδους (παιζοντας σε δυσκολια hero).
    Στην αρχή φαίνεται εύκολο, αλλά όσο προχωράει αλλάζει αρκετά. Πολύ σημαντικό να μάθει κανείς τα combos σε ενα τυπου "tutorial" που εχει σε εναν companion (τα οποια σου δινουν και rewards οταν τα τελειωσεις).
    Τα bosses στην πλειοψηφια τους παρα πολυ καλα και αρκετα balanced οσον αφορα τη δυσκολια, κανα δυο αν θυμαμαι καλα ειχαν ενα spike στη δυσκολια.
    Exploration και platforming εξαιρετικα, καποια κομματια platforming ηταν πολυ δυσκολα, παρ ολαυτα οταν τα καταφερεις σου αφηνει μια ωραια αισθηση ικανοποιησης.

    Το ίδιο και οι γρίφου, έχει αρκετούς και οι περισσότεροι είναι πολύ καλοδουλεμενοι και κάποιοι απ αυτούς αρκετά δύσκολοι. Φαίνεται ότι έριξαν δουλίτσα κι εδώ αρκετή, έχουν αρκετή φαντασία.
    Το story, αν και δεν ειναι κατι το τρομερα ιδιαίτερο, ειναι καλο και σε κραταει τοσο οσο. Ειναι σιγουρα καλυτερο απ οτι περιμενα και πιστευα στην αρχη.
    Έχει και side missions που ειναι decent και με τον τροπο που εχουν γινει εχουν νοημα γιατι σου δινουν και χρησιμα rewards.
    Τα γραφικά, αν και δε ρίχνουν σαγόνια, είναι αρκετά όμορφα και όπως είπα το παιχνίδι τρέχει νερό σε 4Κ/120 fps.

    Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο αρνητικό να πω, πιο πολύ προσωπικές προτιμήσεις, πχ θα ήθελα όπως είπα να ήταν λίγο πιο σκοτεινό και brutal, να ειναι δλδ λιγο για πιο mature audience, αλλα οκ, δεν ειναι και παιδικο.
    Θα προτιμούσα επίσης να υπάρχουν επιλογές για progression του χαρακτηρα, οι περισσότερες "αναβαθμίσεις" ερχονται με τη μορφη των Amulets που βρισκεις/αγοραζεις και κανεις equip και σου boostaroun διαφορα πραγματα.
    Επισης, αν και έχει πολλές διαφορετικές special δυναμεις, δεν εβρισκα το λογο να χρησιμοποιήσω καν καποιες απο αυτες, οποτε εμενα ψιλοσταθερος εκει.

    Εξαιρετικό overall, μακαρι να δουμε sequel βασισμενο σ αυτο με λιγο πιο πολυ βαθος στο story και περισσοτερες επιλογες στο progression του χαρακτηρα.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Snk (01-02-2024),tomic20 (06-02-2024),Valkyre (01-02-2024)

  10. #8

    Default

    σημερα το τελειωσα και εγω. Οντως συγχωρει περισσοτερο απο το hollow knight, ιδιως οσο προχωρας, αυτο το amulet που σου δινει regen, εκανε το ολο exploration πολυ πολυ πιο ευκολο.
    ωραια παραγωγη, προσωπικα δεν με χαλασε τιποτα. Ειχαν μια ιδεα και την υλοποιησαν αψογα.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •