Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 77 of 77

Thread: PlayStation 5 PRO (rumors & discussion)

  1. #61
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μερικές νέες πληροφορίες που διέρρευσαν και που προκάλεσαν νεύρα στη Σονυ, για τις "οδηγίες προς developers" που έχει θέσει ώστε ένα PS5 OG παιχνίδι να λάβει την ταμπέλα "PS5 Pro Enhanced".

    https://www.theverge.com/2024/4/16/2...tra-boost-mode

  2. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (17-04-2024)

  3. #62
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,272
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Γιατι προκαλεσαν νευρα στην Σονυ?

    Αν καταλαβα καλα οι παραμετροι ειναι οι ιδιες που ισχυαν και στο PS4 Pro? Βαση και του αρθρου δλδ.

    Παντως ειμαι περιεργος να δω το αποτελεσμα ολων αυτων.

  4. #63
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα documents που διέρρευσαν προκάλεσαν νεύρα και αυτό το καταλάβαμε γιατί άμεσα η Σονυ τα απέσυρε από το Ιντερνετ και σκέφτεται να κινηθεί νομικά εναντίον του leaker.

    Οι παράμετροι είναι πιο αυστηρές από αυτές του PS4 Pro. Λιγουλάκι πιο αυστηρές βέβαια, αλλά όντως πιο αυστηρές.

    Πχ. ένα παιχνίδι παίζει σε δυναμική ανάλυση 720p-1080p στο PS5 OG. Αν ανέβει η ανάλυση 1080p-1440p στο PS5 Pro δεν παίρνει την ταμπέλα "PS5 Pro Enhanced".

    - Ένα παιχνίδι θα πρέπει να παίζει στα 30 fps στο OG και για να πάρει τα ταμπέλα "PS5 Pro Enhanced" θα πρέπει να έχει λίιιιγο παραπάνω ανάλυση, εφφέ ΚΑΙ να παίζει στα 60 fps.

    - Άλλο παράδειγμα: ένα παιχνίδι παίζει στα 30 fps με ανάλυση 1440p (ή δυναμική 1080-1440). Για να πάρει ταμπέλα και ταυτόχρονα να παραμείνει στα 30 fps, θα πρέπει να ανεβάσει ανάλυση καθαρόαιμο 4Κ ή στην χειρότερη περίπτωση 1800p-2160p ΜΑΖΙ με καλύτερα γραφικά (έστω και σε μερικά σημεία, όπως effects/textures/φωτισμούς).

    - Άλλη περίπτωση: αν ένα παιχνίδι παίζει στα 30 fps στο OG, και στο PS5 Pro παραμείνει στα 30fps λαμβάνει την ταμπέλα μόνο αν ενσωματώσει πολύ RT (και ανεβάσει λιγουλάκι την ανάλυση).

    Μερικά παραδείγματα που δεν λαμβάνει ταμπέλα σε καμία περίπτωση:

    - Αν ένα παιχνίδι δεν έχει σταθερό 30αρι στο OG ενώ στο Pro έχει σταθερό 30άρι (με/χωρίς λίγη παραπάνω ανάλυση).

    - Αν ένα παιχνίδι δεν έχει σταθερό 60άρι στο OG ενώ στο Pro έχει σταθερό 60άρι (με/χωρίς λίγη παραπάνω ανάλυση).

    - Αν ένα παιχνίδι είτε 30 είτε 60 στο OG με την τάδε ανάλυση (σταθερή ή δυναμική) στο OG, τρέχει είτε στα 30 είτε στα 60 στο PS5 Pro με λίγη παραπάνω ανάλυση (σταθερή ή δυναμική).


    Με λίγα λόγια το PS5 Pro, από τα τελευταία παραπάνω που έγραψα, αντιλαμβάνομαι ότι θα έχει επιλογή "Boost Mode" που θα σταθεροποιεί τα ασταθή 30άρια/6άρια (και ίσως ανεβάζει λιγουλάααακι τις σταθερές/δυναμικές αναλύσεις). Γι' αυτό μάλλον η Σονυ δεν δίνει ταμπέλα "PS5 Pro Enhanced" σε αυτές τις περιπτώσεις, προφανώς γιατί θα τα κάνει αυτά μέσω "Boost Mode" από μόνο του το PS5 Pro.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    thanosa75 (17-04-2024),Valkyre (17-04-2024)

  6. #64
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    680
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Πολύ ενδιαφέρων τα leaks καθε φορα τα ξερουμε ολα πριν κανα ανακοινωσουν οτιδηποτε
    Μεσα στο καλοκαιρι θα εμφανιστει και καποιο βιντεο με την εμφανιση του 5προ απο καμια αποθηκη, οπως εγινε και με το σλιμ περυσι το καλοκαιρι
    Παντως ως αναφορα την τιμη του μου εχει κατσει στο μυαλο οτι το OG θα πεσει μονιμα στα 475, οσο εχει τωρα σε προσφορα
    Και το 5προ πιστευω θα βγει στα 550 μονο σε digital edition. Δηλαδη δεν θα βγαλουν καν εκδοση με δισκο, για να μην φτασει στο ψυχολογικο οριο των 600+ και οποιος θελει μετα παιρνει μονο το drive
    Δεν ξερω αλλα αυτο μου εχει καρφωθει στο μυαλο



  7. #65
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    654
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by john View Post
    Πολύ ενδιαφέρων τα leaks καθε φορα τα ξερουμε ολα πριν κανα ανακοινωσουν οτιδηποτε
    Μεσα στο καλοκαιρι θα εμφανιστει και καποιο βιντεο με την εμφανιση του 5προ απο καμια αποθηκη, οπως εγινε και με το σλιμ περυσι το καλοκαιρι
    Παντως ως αναφορα την τιμη του μου εχει κατσει στο μυαλο οτι το OG θα πεσει μονιμα στα 475, οσο εχει τωρα σε προσφορα
    Και το 5προ πιστευω θα βγει στα 550 μονο σε digital edition. Δηλαδη δεν θα βγαλουν καν εκδοση με δισκο, για να μην φτασει στο ψυχολογικο οριο των 600+ και οποιος θελει μετα παιρνει μονο το drive
    Δεν ξερω αλλα αυτο μου εχει καρφωθει στο μυαλο
    Αν κάνει αυτό το πράγμα η σονυ, πυροβολεί τα ποδαρια της.
    Μου φαίνεται αδιανόητο, να κανει το 90-10 (disk-digital), 0-100.
    Ελπιζω να μη το σκεφτεί ο γιαπωνεζος χαρτογιακας!

  8. #66
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,272
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ κι εγω το διαβασα λαθος αρχικα αλλα αυτο που λεει δεν ειναι και τοσο αδιανοητο. Να σου δινει δηλαδη το digital και αν θες δισκο να πληρωνεις το εξτρα 50αρικο που θα ειχε αν στο εβαζαν μεσα στο κουτι.

    το πιθανοτερο βεβαια ειναι να υπαρχει κανονικο bundle με και χωρις δισκο οπως εχει κανει μεχρι τωρα. Εφοσον δεσμευθηκε εξαρχης σε αυτη τη γενια σε αυτο το μοτιβο δεν θα το σταματησει τωρα πιστευω.


  9. #67
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    654
    Name
    Μάνος

    Default

    Νομίζω ότι αν ήθελαν να το κάνουν θα το έκαναν με το σλιμ.

    Σε αυτη τη γενια το προϊόν playstation 5 σημαίνει οτι έχει disc drive..

    Το playstation 5 digital edition είναι άλλο ξεχωριστό προϊόν.

    Το σίγουρο πάντως είναι οτι θα κρατήσουν τη λογική του αποσπωμενου disc drive.

    Και δε νομίζω να την εγκαταλείψουν από εδώ και πέρα.

    Το οποίο σαν λογική είναι μια χαρά, αν εξαιρέσεις το internet που απαιτείται για να λειτουργήσει..

  10. #68
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,012
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Χρειάζεται Ίντερνετ για να κάνει pair etc install μετά από εκεί και πέρα λειτουργεί κανονικά χωρίς Ίντερνετ το add on disc drive σωστά ;

  11. #69
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    654
    Name
    Μάνος

    Default

    Πολύ σωστά.

    Παρόλα αυτά είναι εντόνως ανησυχητικό, γιατί δημιουργεί θέμα preservation της κονσόλας.

    Κάθε φορά που αλλάζεις disc drive (λόγω βλάβης για παράδειγμα) ή ακόμη και όταν κάνεις format την κονσόλα, χρειάζεσαι ίντερνετ για να κάνεις pair.

    Μπορεί εκ πρώτης όψεως να μην φαίνεται κάτι αμάν αμάν, αλλά αν το σκεφτείς με έναν μακρινό χρονικό ορίζοντα, δημιουργείται σοβαρό θέμα.

    Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον, θα βγει ένα firmware update που θα καταργεί αυτή την ανάγκη pairing. Όπως έγινε και με το θέμα CMOS bomb του ps3-ps4.

  12. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    obione (23-04-2024)

  13. #70
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,012
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Ναι όντως !
    Λογικα θα το διορθώσουν .
    Thank you

  14. #71
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν θυμάμαι σωστά (αν όχι, διορθώστε την βλακεία που ακολουθεί) η τιμή του BD-ROM drive για το PS5 Slim είναι 100 ευρώ (99,9 ή κάτι τέτοιο).

    Αν πούμε ότι όντως η τελική τιμή είναι στα 549 (550 χροντρικά) ευρώ + 99,9 (100) ευρώ μας κάνουν 650 ευρώ.

    Σαν κάπως ψηλά τον αμανέ/τιμή δεν έχει η Σονυ; (ή είμαι υπερβολικός; )

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    john (25-04-2024)

  16. #72
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    654
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Αν θυμάμαι σωστά (αν όχι, διορθώστε την βλακεία που ακολουθεί) η τιμή του BD-ROM drive για το PS5 Slim είναι 100 ευρώ (99,9 ή κάτι τέτοιο).

    Αν πούμε ότι όντως η τελική τιμή είναι στα 549 (550 χροντρικά) ευρώ + 99,9 (100) ευρώ μας κάνουν 650 ευρώ.

    Σαν κάπως ψηλά τον αμανέ/τιμή δεν έχει η Σονυ; (ή είμαι υπερβολικός; )
    Συμφωνώ. Το πιο πιθανό σενάριο είναι να πάει στα 550 το pro και στα 450 το απλό (συν/πλην 50αρικο, τέλος πάντων)

    Οτιδήποτε άλλο, θα φάει τα μούτρα της.

    Δεν το αποκλείω βέβαια να κάνει την παπαριά, για να είμαι ειλικρινής, δεδομένου ότι παίζει και μπάλα μόνη της.

    EDIT, Για την ακρίβεια το disc drive κάνει 120 ευρώ, έτσι ώστε digital + disc drive = ηλίθιος αν το πάρεις.
    Πιο πολύ νόημα έχει για ανταλλακτικό!
    Last edited by drifterx; 23-04-2024 at 13:12.

  17. #73
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,988
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default PlayStation 5 PRO (rumors & discussion)

    Μπα τι ανταλλακτικά αφού αυτό θα έχει κ το ps5pro καλη που*** βρήκαν να ανεβάσουν τιμή (χωρίς να φαίνεται ).
    Edit
    Εκτός κ αν έχει ένα 50αρικο διαφορά με το απλό κ σου λέει αν θες κ Disc Drive σκάσε το 120αρι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Christos33; 23-04-2024 at 13:53.

    xbox:Christoforo7s

  18. #74
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά να ρωτήσω κάτι θέλω διότι πραγματικά δεν το γνωρίζω και δεν το έψαξα ιδιαίτερα. Στο ps5 slim με disk drive έχεις την δυνατότητα αντικατάστασης του, σε περίπτωση που βγεί off? Διότι πλέον με την έλευση του Pro μοντέλου σκέφτομαι σε περίπτωση αγοράς να το πάρω σε digital ώστε να μπορώ να βάλω μόνος μου το drive. Αλλιώς εαν αυτό είναι εφικτό και στο μοντέλο με ενσωματωμένο drive, τότε ίσως πάω σε αυτό.
    Επίσης τα λέω όλα αυτά διότι κάπου είχα διαβάσει οτι θα ισχύει το ίδιο στο Pro όπως και στα slim μοντέλα. Μπορεί όμως να είναι και ράδιο αρβύλα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #75
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,988
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι θέλω διότι πραγματικά δεν το γνωρίζω και δεν το έψαξα ιδιαίτερα. Στο ps5 slim με disk drive έχεις την δυνατότητα αντικατάστασης του, σε περίπτωση που βγεί off? Διότι πλέον με την έλευση του Pro μοντέλου σκέφτομαι σε περίπτωση αγοράς να το πάρω σε digital ώστε να μπορώ να βάλω μόνος μου το drive. Αλλιώς εαν αυτό είναι εφικτό και στο μοντέλο με ενσωματωμένο drive, τότε ίσως πάω σε αυτό.
    Επίσης τα λέω όλα αυτά διότι κάπου είχα διαβάσει οτι θα ισχύει το ίδιο στο Pro όπως και στα slim μοντέλα. Μπορεί όμως να είναι και ράδιο αρβύλα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αυτό λένε ποιο πάνω ότι το ps5pro θα βγει χώρις disc drive κ αν θες αγοράζεις όπως είναι στο slim ,δεν ξέρω αν υπάρξει pack που να είναι κ τα δυο μέσα δλδ ps5pro κ disc drive.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  20. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    cocous (24-04-2024)

  21. #76
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    654
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι θέλω διότι πραγματικά δεν το γνωρίζω και δεν το έψαξα ιδιαίτερα. Στο ps5 slim με disk drive έχεις την δυνατότητα αντικατάστασης του, σε περίπτωση που βγεί off? Διότι πλέον με την έλευση του Pro μοντέλου σκέφτομαι σε περίπτωση αγοράς να το πάρω σε digital ώστε να μπορώ να βάλω μόνος μου το drive. Αλλιώς εαν αυτό είναι εφικτό και στο μοντέλο με ενσωματωμένο drive, τότε ίσως πάω σε αυτό.
    Επίσης τα λέω όλα αυτά διότι κάπου είχα διαβάσει οτι θα ισχύει το ίδιο στο Pro όπως και στα slim μοντέλα. Μπορεί όμως να είναι και ράδιο αρβύλα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Το disc drive ειναι αποσπώμενο και μπορείς να το αλλάξεις κανονικά.

    Γι'αυτό είπα πιο πάνω ότι έχει μεγαλύτερη σημασία σαν ανταλλακτικό. Χαλάει το δικό σου drive? παίρνεις ένα νέο, το αντικαθιστάς και προχωράς σαν να μην έγινε τίποτα.

    Η τιμολόγηση του disc drive από τη σόνυ σημαίνει ότι επιλέγεις με κλειστά μάτια το ps5 με το disc drive για τον απλούστατο λόγο:

    1) PS5 με disc drive = 550
    2) PS5 digital + αγορά disc drive = 570.

    Επίσης ακόμη ένας λόγος είναι ότι δε χρειάζεται να τους δίνουμε αέρα με τις digital κονσόλες και νομίζουν ότι αυτές πουλάνε!!!

  22. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    cocous (24-04-2024),john (25-04-2024)

  23. #77

    Default

    το pro ειναι ενα "premium" προιον και οχι το base model. Εγω δεν βλεπω να ριχνουν την τιμη του slim, οποτε το pro θα βγει μινιμουμ στα 650-670 με το drive και 550-570 digital.
    ισως δωσουν μια εκπτωσουλα στο αποσπωμενο drive που ετσι και αλλιως ειναι σχετικα υπερκοστολογημενο.

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •