Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 47

Thread: Final Fantasy VII Rebirth

  1. #21
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Παιδιά ήρθε η deluxe edition και είναι ένα τέρας!

    Αν τη φας στο κεφάλι μένεις στον τόπο.

    Είχα και μία δωροεπιταγή. μου βγήκε στα 80 ευρώ! Τα αξίζει και με το παραπάνω!

    Τώρα να βρω χρόνο να λιώσω...

  2. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    obione (29-02-2024)

  3. #22
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Καληνύχτα πλέον στην Ελλάδα .
    Παιδια κάποιο μαγαζί που να μπορώ να κάνω αγορά ηλεκτρονικά στην Ελλάδα την deluxe;
    Εδω έχει παραγίνει το κακό όλα γίνονται sold out για να εμφανιστούν μετά στο eBay σε τρομακτική τιμή .
    Ελεος με τους μαλακες

  4. #23
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Καλημέρα απο Ελλάδα!

    Δυστυχώς τζίφος φίλε μου.

    Έχει εξανλτηθει από παντού που τσέκαρα πριν λίγο, πρέπει να έφεραν πολύ λίγα κομμάτια (να φανταστείς το πλαίσιο δεν την έφερε ποτέ!)

    Ακόμη και σε σκρουτζομαγαζα δε το βρίσκεις..

    Ας ελπίσουμε να υπάρχει επιπλέον στοκ στην πορεία!

    EDIT. Τσέκαρε εδώ αν προλάβεις
    https://www.ozon.gr/product/final-fa...e-edition-ps5/

    Μαγαζί απο Βουλγαρία, τέρμα αξιόπιστο, έχω παραγγείλει αρκετά πράματα!
    Last edited by drifterx; 01-03-2024 at 07:52.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    obione (02-03-2024),WolfRathmA (01-03-2024)

  6. #24
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον εχθες εκανα κατι που ουτε οταν ημουν φοιτητης δεν ειχα κανει...

    Πηρα αδεια, αδειασα το σπιτι και επαιξα... 12 ωρες...

    Καταντια, καψιμο, λιωσιμο πειτε το οπως θελετε χαχα!

    Απλα το παιχνιδι για εμενα ειναι κατι σαν ενα μινι gaming ονειρο να γινεται πραγματικοτητα ενα πραγμα.

    Θα πω μερικες εντυπωσεις οσο πιο αντικειμενικα μπορω. Χωρις κανενα απολυτως σποιλερ εννοειται.

    Ας αρχισω με τα τεχνικα που γινεται παρα πολυς ντορος για το συγκεκριμενο παιχνιδι, καποιος δικαιολογημενος, καποιος αδικαιολογητος κατ'εμε.
    Το παιχνιδι ξεκαθαρα δεν διεκδικει next gen δαφνες, αλλα επειδη κυκλοφορω στο resetera δυστυχως νιωθω οτι υπαρχει αρκετη υπερβολη ως προς τα σχολια γυρω απο τον οπτικο τομεα απο καποιους.

    Καλως ή κακως η Unreal Engine 4 ειναι το προβλημα και δυστυχως δεν μπορει κανεις να κατηγορησει την SE γι αυτο, διοτι μιλαμε για ενα πολυετες project το οποιο εχει εναν Α σχεδιασμο σχεδον δεκαετιας και οπως και να εχει το να αλλαξεις μια μηχανη γραφικων απο το ενα παιχνιδι στο αλλο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα οπως αλλωστε εξηγει και το DF. Θα ειναι μεγαλη εκπληξη αν το τριτο μερος μετακομισει σε καινουργια μηχανη γραφικων δεδομενου οτι και απο αποψη κοστους αλλα και απο αποψη χρονου η διαδικασια δεν ειναι απλη.

    Το προβλημα λοιπον με τον τεχνικο τομεα ειναι η μηχανη γραφικων και οχι το PS5. Η U4 ειναι γνωστο οτι εχει μεγαλο θεμα με το streaming και γι αυτο τα textures πασχουν σε σχεση με αλλα παιχνιδια που εχουμε συνηθισει. Επισης η U4 εχει θεμα με το να φωτισει μεγαλα, ανοιχτα περιβαλλοντα που εχουμε στον ανοιχτο κοσμο του Rebirth οποτε φαινεται και ο φωτισμος κατιτις χειροτερος απο το Remake που ειχε κλειστα περιβαλλοντα και πιο ευκολα διαχειρισιμα.

    Εχοντας πει ομως ολα αυτα, ειναι βλακωδες να υποστηριζει ο οποιοσδηποτε οτι το παιχνιδι δεν ειναι βελτιωμενο σημαντικα απο το Remake. Η γεωμετρια ειναι σε εντελως αλλο επιπεδο απο το πρωτο μερος που να θυμισουμε στον κοσμο ηταν τιγκα στα 2D panorama backgrounds... Σε μερικα επιπεδα ηταν τοσο κακη η υλοποιηση που η ολη ψευδαισθηση απλα δεν λειτουργουσε με τιποτα. Στο Rebirth τα παντα ειναι 3D και εκτος αυτου η μικρολεπτομερια στα παντα εχει αυξηθει κατακορυφα. Δεν χρειαζεται να μιλησουμε επισης για το draw distance και το ποσο μεγαλα και ανοιχτα ειναι τα περιβαλλοντα.

    Και τα textures ακομα και αν δεν ειναι του γενικοτερου επιπεδου που εχουμε συνηθισει στις μερες μας, ειναι και αυτα σημαντικα βελτιωμενα απο το remake. Γενικα το παιχνιδι υπαρχουν πολλα σημεια που εντυπωσιαζει. Εγω δηλαδη ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα, τηρουμενων των αναλογιων παντα.

    Το αλλο μεγαλο θεμα με τον τεχνικο τομεα ειναι το performance mode το οποιο ειναι πολυ soft και θολο σε σχεση με την αναλυση που στην πραγματικοτητα τρεχει. Εδω λιγο οντως τα εκανε ψιλοσκατα η SE με μια κακη υλοποιηση post processing και ΤΑΑ τεχνικης που προσθετει αχρειαστη θολουρα και πιξελιασμα. Υπαρχει μια "λυση" για οσους εχουν τηλεορασεις που υποστηριζουν 1440ρ αναλυση, τουλαχιστον για το θεμα του πιξελιασματος. Το δυστυχημα ειναι οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι, εγω τουλαχιστον στο quality mode με 30 fps ειναι αδυνατον να το παιξω. Και ο λογος ειναι οτι το combat ειναι τοσο fast paced και η καμερα κινειται τοσο γρηγορα που τα 30 καρε δεν βοηθουν καθολου. Θα ηταν πολυ καλο αν η SE εδινε ενα camera motion blur option (οπως ειχε το FF16). Αν το εκανε αυτο, τοτε ναι θα μπορουσα να παιξω στο quality mode. Οπως και να εχει το performance εγω το συνηθισα, τρεχει νερο και γενικα οκ ειναι σοφτ αλλα δεν ειναι πια οτι ειναι και αθλιο μην τρελαθουμε. Απο εκει που παιζω και στην τηλεοραση που παιζω μου φαινεται οκ. Σιγουρα πιο sharp απο το performance mode του FF16.

    Tελος τα τεχνικα, παμε στα του παιχνιδιου:
    Ειναι τεραστι παραγωγη... απο τις πιο μεγαλες ισως που εχω δει. Το παιχνιδι σε βομβαρδιζει με υλικο, tutorials, minigames απο εκει και απο εδω ασταματητα, σε βαθμο ισως που πραγματικα μπουχτιζει (More on that later).
    Αν το συστημα μαχης στο Νο1 ειχε βαθμο πολυπλοκοτητας ας πουμε 5/10, εδω η κατασταση ειναι 12/10... εχουν προσθεσει τοσα πολλα mechanics και τοσες πολλες παραμετρους και λειτουργιες που πραγματικα δεν ξερεις ουτε τι να πρωτοδιαλεξεις ουτε τι να πρωτο κανεις. Υπαρχει αρκετο micro management με τοσα πολλα μελη στο party και τοσα πολλα upgrades,skills, crafting, combat settings κλπ που δεν ειναι παραλογο να πει κανεις "ΕΠΗΞΑ". Θελει χρονο. Το σημαντικο ειναι να θυμαται κανεις οτι δεν χρειαζεται να τα κανεις ολα και οτι επισης το παιχνιδι προσφερει στα περισσοτερα πραγματα αυτοματοποιημενες συντομευσεις για να μην ασχολειται ο χρηστης. Οποτε μην σπαζοκεφαλιαζεστε και πολυ αν νιωθετε οπως περιεγραψα πιο πανω. Δωστε χρονο και ασχοληθειτε στο βαθμο που επιθυμειτε.

    Ειναι ομως ολη αυτη η πολυπλοκοτητα κατι που πραγματικα δεν ξερω αν χρειαζοταν. Ακομα ειμαι πολυ νωρις κι εγω, απλα νιωθω οτι ολα αυτα που προσθεσαν δεν προσθετουν κατι ιδιαιτερο και ξεχωριστο. Δεν λεω οτι δεν μου αρεσουν καποια καινουργια πραγματα, οπως πχ η δυνατοτητα εναεριας μαχης ή τα synergies με αλλα μελη, αλλα τα mechanics πισω απο αυτα εχουν μπολικα logistics.

    Παντως οι μαχες εξακολουθουν να ειναι απολαυση και ειναι σημαντικο να κανετε assess κανε καινουργιο εχθρο ωστε να μπορεσετε να τους αντιμετωπισετε καθωσπρεπει, κατι το οποιο εμενα μου αρεσει τουλαχιστον.

    Ο κοσμος ειναι απλα καταπληκτικος. Η υλοποιηση ειναι πραγματικα ενα παιδικο ονειρο για εμενα. Το εχουν πετυχει διανα αυτο. Το Kalm δηλαδη... νταξ τι να πω... 2 ωρες εκει και δεν ηθελα να φυγω... Το παιχνιδι εχει παρα πολλες δραστηριοτητες, αλλες θα αρεσουν, αλλες δεν θα αρεσουν. Υπαρχει πολυ fan service κατι που θα εκτιμησει καποιος σαν εμενα, αλλα κατι που θα κουρασει καποιον που μπαινει τωρα στον κοσμο του παιχνιδιου.

    Επειδη εχω γραψει ολοκληρο σεντονι, σταματαω καπου εδω. Το παιχνιδι ειναι εντελως massive, εγω περναω πολυ καλα και περιμενω πως και πως να ξανανοιξω την κονσολα...

  7. The Following 11 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (02-03-2024),dimagic (05-03-2024),Dragonpaul (03-03-2024),enstikto (01-03-2024),hakoo (01-03-2024),mihalis13 (02-03-2024),muku (02-03-2024),obione (02-03-2024),Snk (02-03-2024),toninio (01-03-2024),WolfRathmA (28-03-2024)

  8. #25
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Καλημέρα απο Ελλάδα!

    Δυστυχώς τζίφος φίλε μου.

    Έχει εξανλτηθει από παντού που τσέκαρα πριν λίγο, πρέπει να έφεραν πολύ λίγα κομμάτια (να φανταστείς το πλαίσιο δεν την έφερε ποτέ!)

    Ακόμη και σε σκρουτζομαγαζα δε το βρίσκεις..

    Ας ελπίσουμε να υπάρχει επιπλέον στοκ στην πορεία!

    EDIT. Τσέκαρε εδώ αν προλάβεις
    https://www.ozon.gr/product/final-fa...e-edition-ps5/

    Μαγαζί απο Βουλγαρία, τέρμα αξιόπιστο, έχω παραγγείλει αρκετά πράματα!
    Σε ευχαριστώ παρά πολύ

  9. #26
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Καλημέρα! Χθες μόλις τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο του παιχνιδιού και θα ήθελα κάποιο καλό παιδί να μου εξηγήσει το παρακάτω:
    Spoiler!
    Last edited by drifterx; 02-03-2024 at 09:16.

  10. #27
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Καλημέρα! Χθες μόλις τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο του παιχνιδιού και θα ήθελα κάποιο καλό παιδί να μου εξηγήσει το παρακάτω:
    Spoiler!
    Spoiler!

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    drifterx (02-03-2024)

  12. #28
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Οχι έχει παιχτεί το οριτζιναλ, αλλα οταν βγηκε 27 χρόνια πριν και ποτέ ξανα! Ε πόσα να θυμάμαι 12 χρόνων παιδάκι!!Δεν είχα παιξει το crisis core, το έπαιξα τώρα στο remaster!

    ευχαριστώ πάντως,,,!

  13. #29
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    12 ήσουν το 1997;;;;;;

    Ω, ρε χάσμα ηλικίας!

  14. #30
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Είδες τι πιπινάκι που ειμαι??

  15. #31
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    AXXAXAXAXAXAAXXAXAXAXAXA τεκνό!

  16. #32
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Όταν κάτι είναι να γίνει γενικά γίνεται γρήγορα !!
    το περίμενα την Τρίτη και έσκασε Κυριακάτικα .
    Χθες τελείωσα και το dlc ( άλλη μια έκπληξη που δεν είχα ιδέα ) του Remake και έλεγα οκ ένα break τώρα δυο τρεις μέρες ώσπου να βάλουμε το rebirth!
    Το βάζω να κάνει τα install you Click image for larger version. 

Name:	IMG_2856.jpg 
Views:	94 
Size:	995.7 KB 
ID:	13297

  17. The Following User Says Thank You to obione For This Useful Post:

    Valkyre (18-03-2024)

  18. #33
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Καλοπαιχτο

    Εγω αυτη τη στιγμη ειμαι στις 86 ωρες παιχνιδιου στο chapter 10..

    Εχει πεσει σιγουρα πολυ δουλεια και θελω να πω οτι ειχα παρα πολυ καιρο να παιξω ενα παιχνιδι με τετοιες πολεις.. που σε κανει να νιωθεις ρε παιδι μου οτι εισαι σε ενα καινουργιο μερος, ενα χωριο, μια πολη και εχεις πραγματα να δεις και να κανεις λες και εισαι τουριστας ενα πραγμα. Και το πιο ωραιο οτι η καθεμια εχει το χαρακτηρα της, τις δραστηριοτητες της κλπ..

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (18-03-2024),obione (18-03-2024)

  20. #34
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Τέλειο , αυτό ακριβώς που θέλω .
    Ενα μήνα έτσι να ασχοληθώ και να απορροφηθώ στον κόσμο του .
    θα το αρχίσω σήμερα το βράδυ .
    Δεν έχω ιδέα που θα το πάνε όποτε ευελπιστώ για εκπλήξεις

  21. #35

    Default

    Για κάποιον που δεν έχει παίξει ποτέ τη σειρά, το προτέινετε; Δηλ. να παιχθεί το πρώτο μέρος, εννοείται, και καπάκι το Rebirth.
    Ή είναι κάπως παιδικό;
    Ξέρω ότι πρόκειται για κλασικό και ιστορικό τίτλο.

    (Γενικά, σπαζοκεφαλιά η "to play" λίστα. Είναι πολλά που αξίζουν, είτε νέα είτε backlog).

  22. #36
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Για κάποιον που δεν έχει παίξει ποτέ τη σειρά, το προτέινετε; Δηλ. να παιχθεί το πρώτο μέρος, εννοείται, και καπάκι το Rebirth.
    Ή είναι κάπως παιδικό;
    Ξέρω ότι πρόκειται για κλασικό και ιστορικό τίτλο.

    (Γενικά, σπαζοκεφαλιά η "to play" λίστα. Είναι πολλά που αξίζουν, είτε νέα είτε backlog).
    Δεν είναι καθόλου παιδικό και μάλιστα είναι φοβερό παιχνίδι. Εννοείται ότι πρέπει να παιχτεί το πρώτο διότι τελειώνει ακριβώς όπου αρχίζει το rebirth. Μήν ξεχνάμε ότι πρόκειται για τριλογία και θα υπάρξει και τρίτο μέρος.

    Στάλθηκε από το 2311DRK48G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  23. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    toninio (26-03-2024)

  24. #37
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν εχω ξαναπαιξει παιχνιδι αλλο που να εχει τοσα πολλα και διαφορετικα gameplay στοιχεια, mechanics, λειτουργιες κλπ. Ισως να ειναι και ρεκορ για το συγκεκριμενο παιχνιδι γενικα στην ιστορια της βιομηχανιας? δε ξερω, απλα αναρωτιεμαι.



    Και δεν το λεω με την κακη εννοια. Δε ξερω ποσος κοσμος ασχοληθηκε αλλα μου μοιαζει βουνο το ολο εγχειρημα αυτου του παιχνιδιου και ποσα πραγματα εβαλαν μεσα. Δεν λεω οτι οτι βαλανε ειναι ολα τελεια, αλλα η ζυγαρια γερνει καθαρα στο θετικο της υποθεσης.

  25. #38

    Default

    Mια χαρά τότε.
    Είμαι σε φάση να κάνω ένα συμμάζεμα, όσο μπορώ, κλασικών τίτλων που δεν έχω παίξει, πχ FF, Metal Gear και κάτι τέτοια.
    Στο συγκεκριμένο, το VII, δεν θα ξεχάσω, όταν είχαν γίνει γρήγορες οι γραμμές ίντερνετ και κατεβάζαμε φουλ από τον "θείο", ήταν από τα πρώτα που είχα ψάξει και βρει, αλλά δεν το έπαιξα ποτέ. Για αυτό το λόγο είμαι πάντα φουλ υπέρ των remakes.

    Έχω δει ότι θέλει αρκετές ώρες, αλλά χαλάλι, αν αξίζει. Mε τη μάχη δεν ξέρω, κάτι ψιλά έχω δει, αλλά οκ, αν το σύνολο είναι καλό.

    Μπαίνει στη σειρά (μόνο χρόνος να υπάρχει).

  26. #39
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Είμαι γύρω στις 50 ώρες αν θυμάμαι καλά, chapter 8. Τα θετικά νομίζω έχουν αναφερθεί παραπάνω. Γενικά το παιχνίδι είναι πολύ άρτιο στους περισσότερους τομείς. Η ερμηνεία και αποτύπωση του κόσμου του παιχνιδιού που είχαν φανταστεί πριν σχεδόν 3 δεκαετίες με τα τωρινά δεδομένα ξεπερνάει ότι προσδοκίες μπορεί να είχα όταν ανακοίνωσαν το remake.

    Απλά ήθελα να γράψω για μια τεράστια πτυχή του gameplay του που θα την χαρακτήριζα αποκρουστική με όλη την σημασία της λέξης. Chadley. Καλό θα ήταν να μην υπήρχε καν αυτό το mechanic. Πηγαίνεις σε μια καινούρια περιοχή και είναι καρμπόν οι ίδιες υπερβαρετές αγγαρίες να κάνεις για να πάρεις αντικείμενα, materia κλπ. Ότι χειρότερο στο παιχνίδι κατά την άποψη μου. Μου χαλάει το immersion εντελώς. Πραγματικά το 16 που είχα παίξει πριν από αυτό με είχε καθηλώσει πλήρως στο κόσμο του. Με το 7 νιώθω σαν ζόμπι, ότι απλά κάνω grinding και ΟΚ υπάρχει και ένα στορυ από πίσω. Είμαι ο μόνος που τον χαλάει τόσο πολύ? Σε κάθε περιοχή έχει μερικά οριτζιναλ side quests και είναι σαν οάση συγκρίνοντας τα με αυτά του Chadley. Τι καλά που θα ήταν αν μπορούσαν να τα κάνουν όλα έτσι χωρίς να υπάρχει ο Chadley στο παιχνίδι.

  27. The Following User Says Thank You to muku For This Useful Post:

    Valkyre (01-04-2024)

  28. #40
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι αλλά δεν στο φτιάχνει το καταπληκτικό voice acting που κάνει ο ηθοποιός που κάνει τον Chadley και το πολύ καλό γράψιμο σε αυτά που λέει;

    Spoiler!


    Πάντως να πω ότι πρωσοπικά με κούρασε λιγότερο απο άλλα open world το "σκούπισμα" του χάρτη. Βοηθάει πιστεύω το χώρισμα σε περιοχές καθώς και το οτι είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους.

  29. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    Valkyre (01-04-2024)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •