Results 1 to 18 of 18

Thread: Dragon’s Dogma 2

  1. #1
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default Dragon’s Dogma 2


  2. #2
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default



    22 Μαρτιου 2024

  3. #3
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default


  4. #4

    Default

    Είχα βάλει το 1 κάποια στιγμή, πέρυσι. Με είχε ψήσει ο κόσμος και το ύφος, αλλά δεν με κράτησε ρε γμτ, ίσως δεν ήμουν και σε φάση για κάτι τέτοιο. Είναι και το ότι πρόκειται για σχετικά παλιό παιχνίδι (2012), ενώ βρήκα αρκτά σπαστικό το ότι στο δρόμο συχνά σου την πέφτουν κάτι αγέλες από λύκους κλπ και δεν μου άρεσε όλο αυτός ο χαμός που γινόταν.

    Όσοι το έχουν παίξει και τελειώσει, λένε ότι είναι διαμάντι.

    Λογικά, θα έχουμε κάτι επίσης καλό τώρα.

  5. #5
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    https://www.metacritic.com/game/dragons-dogma-2/

    Το παιχνιδι πηρε εξαιρετικες κριτικες...

  6. #6
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Ναι αλλα 30 φπς, ουουουουου sixsixsix!

  7. #7
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Dragonsplague is a special type of illness that can only be contracted by Pawns. If players don't realize one of their Pawns has Dragonsplague, or ignores the presence of the disease for too long, afflicted Pawns will eventually transform into a shadowy dragon when the player rests at an inn. When this happens, they'll "nuke" the entire town or city the inn is at, killing all NPCs

    https://www.windowscentral.com/gamin...ruin-your-save


    Μεγαλη βλακεια αυτο. Να μην το προσεξεις, να γινει έκρηξη να πεθανουν ολοι οι npcs στην πολη, να σου καλει λιμπα το save

  8. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    toninio (26-03-2024)

  9. #8
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    WTF?



    Χαχα τι τρολια ειναι αυτη?

  10. #9

    Default

    Πολύ με ψήνει το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά κάτι τέτοια βλέπω και έχω κωλώσει. Το αρχικό πάγωμα το έφαγα, όταν είδα ότι υπάρχει μόνο ένα save, ενώ μπορείς να σώσεις και στα Inns. Yπάρχουν και autosaves, όπως έχω δει.
    Για εμένα, ένα προβληματικό ή περιορισμένο save system είναι game breaking. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς οι όποιοι developers δεν θέλουν να προστατέψουν το ίδιο τους το προϊόν, αλλά και τους users. Άσε με αδερφέ να σώζω όποτε γουστάρω, και με πολλά slots. Eίναι ο μόνος τρόπος να ευχαριστηθώ ένα παιχνίδι και να μην ταλαιπωρηθώ.
    Τώρα το πολύ καλό συγκεκριμένο άρθρο λέει ότι μπορούμε να αγοράσουμε από το store κάτι πέτρες ανάστασης NPCs. Δεν θα ήθελα να συνδέσω στο μυαλό μου το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό του Dragonsplague με το store.

    Το θέμα είναι ότι αυτά δεν χρειάζονται και δεν βοηθούν σε τίποτα στο gameplay και γενικά. Διαφορετικά, αν θέλουν να κάνουν το παιχνίδι ρεαλιστικό, δύσκολο ή οτιδήποτε, δεν είναι αυτός ο τρόπος.

  11. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    Valkyre (26-03-2024)

  12. #10
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μα αμα εχεις πολλα διαφορετικα saves δεν θα μπαινεις στο store να αγοραζεις πετρες νεκραναστασης με τα αληθινα σου τα λεφτακια.

    EDIT: Λοιπον το εψαξα λιγο το θεμα με τα Microtransactions και βλεπω οτι μαλλον ο κοσμος εχει παρει το τοσο και το εχει κανει ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ.

    Απο οτι φαινεται για εναν ηλιθιο και ανεξηγητο λογο η Crapcom εχει βαλει αυτα τα χαζα microtransactions μεσα στο παιχνιδι για αντικειμενα τα οποια δεν ειναι δυσκολο να αποκτηθουν και μαλιστα τα εχει βαλει σε περιορισμενες ποσοτητες.

    Παραδειγμα:

    Υπαρχει ενα Custom Fast Travel point το οποιο μπορεις να αγορασεις ΜΙΑ και μονο φορα απο το store.
    Αυτο απο καποιους μεταφραστηκε και διαδοθηκε σαν "pay to fast travel"... που δεν ειναι αληθεια.

    Αλλο παραδειγμα ειναι η νεκρανασταση καποιων NPCs και παλι ομως μπορεις να παρεις μονο συγκεκριμενο αριθμο απο αυτα τα αντικειμενα (νομιζω μονο 5), αντικειμενα που μπορεις φυσικα να βρεις μεσα στο παιχνιδι.

    Δεν μιλαμε για σπανια αντικειμενα. Μιλαμε για common items.

    Ειναι αποριας αξιο γιατι το εκανε αυτο η Crapcom, μιας και απο οτι φαινεται μονο ζημια εκανε στο παιχνιδι και απο οτι καταλαβαινω στην ουσια ειναι σαν ενα payable "STARTER PACK" σκηνικο, που αν θελεις μπορεις με τα αληθινα σου τα λεφτα να παρεις καποια αντικειμενα εξαρχης και να εχεις μια πιο smooth και ευκολη αρχικη εμπειρια με το παιχνιδι. Σαν αυτα τα digital extras που εχουν μερικες special editions των παιχνιδιων.

    Να σημειωσω οτι καθως φαινεται το παιχνιδι σε κανενα σημειο του δεν σε ενημερωνει ή προσκαλλει να μπεις στο store και να αγορασεις αυτα τα in game αντικειμενα. Γενικα λιγο ραδιο αρβυλα η φαση και για μια ακομη φορα υπενθυμιση οτι πλεον ζουμε σε μια εποχη που πρεπει οτιδηποτε ακους να το επιβεβαιωνεις 2-3 φορες για να εισαι σιγουρος...

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (26-03-2024),panos74gr (27-03-2024),toninio (26-03-2024)

  14. #11

    Default

    Σίγουρα, όπως λες, πολλές φορές το τόσο το κάνουν τόσο, οπότε χρειάζεται διασταύρωση πληροφοριών.

    Ευχαριστούμε για το research και την χρήσιμη πληροφόρηση, εννοείται. Όχι ότι είχα ποτέ σκοπό να μπώ στο συγκεκριμένο ή οποιοδήποτε store για microtransactions, αλλά καλό είναι να ξέρουμε τί ισχύει.

    Σχετικά με το save system, είδα τα εξής, σε σχετικά άρθρα: όταν χάνεις σε μάχη ή το κλείνεις και συνεχίζεις την επόμενη μέρα, σου δίνει 2 επιλογές:load last save ή load last Inn rest.
    Άρα το παιχνίδι κρατάει κάθε φορά 2 saves:

    1)To Last save θα είναι είτε το manual που έχουμε καΌ€νει εμείς (όποτε θέλουμε, νομίζω) είτε το Auto save του παιχνιδιού. Αυτό σημαίνει ότι το auto save θα σβήσει ό,τι manual save έχουμε κάνει εμείς πριν. Άρα είμαστε ݐρμαιο των auto saves, που, όπως διαβάζω, γίνονται τακτικά, σε σημαντικές στιγμές, πχ πριν και μετά μια μάχη ή όταν θα μιλήσουμε σε κάποιον σημαντικό NPC.

    2) Το Last Inn Rest είναι όποτε έχουμε κοιμηθεί σε Inn. Αυτό το save δεν σκεπάζεται από το Manual ή το Auto Save. Είναι ανεξάρτητο και σβήνεται μόνο από το επόμενο Last Inn Rest. Aκόμη, σημαντικό, το Last Inn Rest μπορεί να είναι και σε σπίτι που έχουμε αγοράσει στο παιχνίδι κι όχι μόνο στα Inns. Επίσης, η ξεκούραση σε campfire ΔΕΝ κάνει save.

    Mπάχαλο και πρόβλημα. Όσο περιπλανιόμαστε και έχουμε μάχες, χάνουμε υγεία, η οποία, λέει, αναπληρώνεται μόνο σε Inn ή σπίτι μας. Δηλαδή ένα auto save, με υγεία 20%, μπορεί να μας αναγκάσει να φορτώσουμε το τελευταίο Inn save, που μπορεί να ήταν 2 ώρες πριν. Διαβάζω αλλού ότι ο user έπεσε από κάποιο ύψος κι όταν προσγειώθηκε, το παιχνίδι έκανε auto save, αλλά ο χαρακτήρας κόλλησε αναμεσα σε βράχια ή κάτι παρόμοιο και πάπαλα. Άχρηστο το autosave και αντίο και το όποιο manual είχε κάνει πριν.

    Τεσπά, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι με το save system, αν και δεν θυμάμαι σε videogame να το έχουν αλλάξει ποτέ με κάποιο patch (ίσως να μην γίνεται). Τουλάχιστον, ας κάνουν κάτι με την ασθένεια......
    Last edited by toninio; 26-03-2024 at 18:39.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Dragonpaul (26-03-2024),Valkyre (26-03-2024)

  16. #12
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    788
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Αν δεν βγει στα 60fps δεν το παιζω. Πλεον με ζαλιζουν τα 30

  17. #13
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν παιζει να βγει στα 60 fps. Εδω απο οτι φαινεται τουμπανα PC και ζοριζονται. Δεν φαινεται να ειναι καλογραμμενο γενικα.

    Απο οτι ακουσα ομως θα βγει 30 fps lock patch για τις κονσολες το οποιο ειναι τουλαχιστον καλο γιατι με unlocked framerate ειναι για τα μπαζα η φαση.

  18. #14
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οσοι εχετε το παχνιδι ποσο χαλια ή οχι χαλια τρεχει στο PS5?

  19. #15

    Default

    Μπήκα στο θρεντ για εντυπώσεις, αλλά ας γράψουμε για το performance. Το πήρα στο Xbox X, αλλά νομίζω τα ίδια είναι πάνω κάτω, σύμφωνα με συγκριτικά. Το παιχνίδι δεν έχει καλή απόδοση, λόγω frame rate. To δοκίμασα και locked και unlocked, όχι όμως αρκετά ακόμα. Μου φάνηκε καλύτερο στο unlocked, γιατί σαν να είναι πιο smooth στο μεγαλύτερο κομμάτι του. Δεν έχω όμως το κατάλληλο "τεχνικό" μάτι, για να πω με σιγουριά, και γενικά δεν πολυκοιτάω τον τεχνικό τομέα, εκτός αν κάτι με ενοχλεί πάρα πολύ. Κάποιος όμως που τα κοιτάει και δίνει βάση, θα ενοχληθεί πιστεύω.

    Στο παιχνίδι τώρα, έχοντας παίξει κάπου 12-15 ώρες. Για εμένα, gameplay και γενικό concept, εξαιρετικά. Για να μην πω πολλά, η ουσία του παιχνιδιού είναι ο πανέμορφος κόσμος του, η εξερεύνηση αυτού και η φυσικότητα, με την οποία αποδίδεται η διάδραση με την ομάδα σου και με τους Npc γενικώς. Πριν το πάρω, έλεγα "πού να σέρνω κι άλλους μαζί τώρα..", κι όμως η τετραμελής ομάδα, δηλ, εσύ, το βασικό pawn σου, συν τα άλλα δύο (που συχνά τα αλλάζεις) είναι πραγματική ομάδα, με τα pawns να έχουν τη δική τους προσωπικότητα, τις συνεχείς παρατηρήσεις, σχόλια, την βοήθεια στην μάχη ή την καθοδήγηση στον κόσμο του παιχνιδιού, ενώ εκτελούν με απόλυτη φυσικότητα συγκεκριμένες εντολές. Θα έλεγα ότι η αίσθηση της ομάδας και η απόδοση αυτής στο gameplay είναι από μόνος του ένας λόγος να παίξει κανείς DD2. Να σημειωθεί και ότι έχει υλοποιηθεί πολύ καλά η λειτουργία του να παίρνεις pawns αλλων παικτών, αλλα κι αυτοί το ή τα δικά σου, γιατί το κάθε pawn θυμάται τοπία, αποστολές, σημεία ενδιαφέροντος και δεν σταματάει να στο υπενθυμίζει.
    Εξερέυνηση, καταπληκτική, στον ανοικτό πολύ ωραίο κόσμο, με δάση, βουνά, μονοπάτια, ποτάμια, κορφές, περάσματα, σπηλιές κλπ και παντού έχει πράγματα να βρεις.
    Για το περιβόητο saving system, κι επειδή πολλά ακούγονται και γράφονται, οι developers προφανώς αυτό ήθελαν να να δώσουν, ένα παιχνίδι που να σε κάνει να προβληματιστείς, να προσέξεις, να έχεις το νου σου και να προετοιμαστείς, πριν κάθε εξόρμηση, αλλά δίνοντάς σου και τα εργαλεία. Στο δείχνει καθαρά, δεν βγαίνεις για εξόρμηση ή να πας κάπου μακριά χωρίς να είσαι φουλ ξεκούραστος (όλη η ομάδα), χωρίς (οπωσδήποτε!) camping kits και χωρίς αναπληρωτικά υγείας, stamina και τα σχετικά, καθώς οι εχθροί, διαφόρων ειδών, είναι πολλοί και διάσπαρτοι. Μάλιστα, είναι σωστός ο μηχανισμός του να μην μπορείς να αναπληρώσεις με τροφή ή μαντζούνια κάποιο κομμάτι υγείας που έχασες σε μάχη ή πτώση, παρά μόνο με ύπνο. Όταν σε αρπάξει ο πεντάμετρος γορίλας και σε πετάξει σαν σκουπιδάκι κάτω, λογικό το βρίσκω. Απλά, για να μην λέω και μεγάλα λόγια, ίσως παραμονεύει κάπου και η στραβή, να χάσεις κάμποση ώρα (ελπίζω όχι ώρες) gameplay που έπαιξες, λόγω του autosave, δηλ. να σου σώσει αυτόματα σε σημείο που έχει γ@μηθεί η φάση. Ευτυχώς, δεν μου χει τύχει.
    Η εξερεύνηση λοιπόν, υπό αυτές τις συνθήκες, είναι το άλλο μεγάλο ατού του παιχνιδιού.
    Για την μάχη, ως τοξότης που είμαι, μέχρι τώρα πολύ καλές εντυπώσεις. Έχω βέβαια την εντύπωση πως το πιο πορωτικό και διασκεδαστικό vocation είναι μαχητής, αλλά ευτυχώς μπορείς να το αλλάξεις και να το αλλάζεις γενικώς. Λένε και για τον Thief ότι είναι πολύ καλό. Πάντως είναι σημαντικό στην ομάδα να υπάρχει τουλάχιστον ένας μάγος.
    Το στόρι, απλό αλλά ενδιαφέρον ως τώρα, μου δείχνει ότι μπορεί και να έχει ζουμί, θα δείξει.

    Είναι εξαιρετική περίπτωση, γιατί είναι ιδιαίτερο παιχνίδι (εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξαναπαίξει κάτι τέτοιο), με πολύ καλά στοιχεία.
    Last edited by toninio; 12-04-2024 at 22:16.

  20. The Following 4 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    hakoo (13-04-2024),panos74gr (13-04-2024),Snk (13-04-2024),Valkyre (15-04-2024)

  21. #16
    Advanced Member easybizi's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Xanthi
    Posts
    541
    PSN ID
    easybizi81
    Name
    jordan

    Default

    Να συμπληρώσω ότι τα microtrasactions δεν επηρεάζουν σε τίποτα την εμπειρία του παιχνιδιού , το αντίθετο την χαλάνε , χρησιμεύουν μόνο σε κάποιον που θέλει να κάνει το παιχνίδι να το τελειώσει πιο γρήγορα και εύκολα . Η εξερεύνηση είναι παρα πολύ καλη και το να ταξιδεύεις βράδι δίνει άλλη μαγεία στο παιχνίδι και στις καταστάσεις που δημιουργούνται μόνο το βράδυ , η δυσκολία ανεβαίνει και το κάνει πολύ πιο ενδιαφέρον .Εγω έχω βρει 4-5 κρυστάλλους για fast travel και έχω χρησιμοποιήσει μόνο έναν γιατί δεν θέλω. Η μάχη είναι το δυνατό σημείο του παιχνιδιού και ο κόσμος του και είμαι σχετικά στην αρχή ακόμα


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  22. The Following 2 Users Say Thank You to easybizi For This Useful Post:

    toninio (Yesterday),Valkyre (17-04-2024)

  23. #17
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω το πηρα τελικα και το εβαλα λιγο στην αρχη και μπορω να πω οτι μου αφησε πολυ θετικες πρωτες εντυπωσεις.

    Φαινεται πολυ προσεγμενο και καλοφτιαγμενο παιχνιδι και ναι ειναι της λογικης της εξερευνησης και της ανακαλυψης και ειναι στημενο ολοκληρο γυρω απο αυτο το feeling. Νομιζω θα περασω καλα μαζι του.

    Θα επανελθω φυσικα στο μελλον με αναλυτικοτερες εντυπωσεις οταν το ξεκινησω κανονικα, γιατι τωρα εχει σειρα το FFXVI expansion πρωτα.

  24. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    toninio (Yesterday)

  25. #18

    Default

    Θα συμφωνήσω ότι το βράδυ είναι πραγματικό βράδυ στο DD2. Χωρίς λάμπα, είσαι εσύ, η ομάδα σου και το θεοσκόταδο, οπότε αναμμένη λάμπα και, ασφαλώς, πρέπει να έχεις μονίμως συμπλήρωμα flask oil. Αυτό που έχουν πετύχει είναι η αίσθηση της νύχτας, του "δεν βλέπω στα 15 μέτρα", του αυξημένου κινδύνου, ενώ ο έναστρος ουρανός είναι μαγεία, όπως και το ξημέρωμα. Το παρατηρούν και τα pawns αυτό :--))

    Για τα ferrystones, παρομοίως έχω μαζέψει 3-4, αλλά δεν τα χρησιμοποιώ ακόμα, για τον ίδιο λόγο. Φαντάζομαι αργότερα, που θα έχει ανοίξει όλος ο χάρτης και θα έχω δυναμώσει αρκετά περισσότερο, θα τα βάλω σε εφαρμογή κάποιες φορές.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •