Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 30 of 30

Thread: Metal Gear Solid Delta: Snake Eater (Remake)

  1. #21

    Default

    Kαλή είδηση και για εμένα, που δεν έχω παίξει κανένα. Παίρνω μεγάλη χαρά, όταν ακούω για remakes μεγαλων τίτλων, που ποτέ δεν έπαιξα τότε που βγήκαν.
    Καλά κάνετε και μας λέτε για τη σωστή σειρά παιξίματος, γιατί είναι σημαντικό. Η λάθος σειρά μπορεί να αφαιρέσει τη μισή αξία της εμπειρίας. Επομένως, εννοείται για εμένα ακολουθείται η κανονική σειρά, 1,2,3 κλπ, κι ας είναι ό.τι είναι σε γραφικά και απόδοση τα πρώτα 2.
    Το IV πάντως το έχω, αν και ποτέ δεν κάθισα να το παίξω, μιας και είμαι εντελώς αποκομμένος από τη σειρά και το στόρι.

  2. #22

    Default

    Το πρωτο MGS που επαιξα ηταν το Phantom Pain (το πεμπτο δηλαδη). Μου αρεσε πολυ και αφου βρηκα σε αγγελια το Guns of the patriots (το τεταρτο της σειρας), το πηρα για το ps3. Τωρα κανουν remake το 3, οποτε θα τα παω με εντελως αντιστροφη σειρα. Ο ορισμος του "καλα πηγε αυτο".

    Βεβαια το στορυ πανω κατω το ξερω, αφου οταν τελειωσα το "5", ανετρεξα σε βιντεακια για να καταλαβω τι εχει παιχτει στη σειρα μεχρι εκεινη τη στιγμη. Το MGS4 με το MGS5 ειναι πολυ διαφορετικα παιχνιδια μεταξυ τους, ομως κατα τη γνωμη μου κορυφαια και τα δυο στο ειδος τους. Για μενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια ολων των εποχων και μετανιωνω που δεν ειχα παιξει τα τρια πρωτα στην εποχη τους, αλλα ημουν και μικρος τοτε, ενω δεν ειχαμε και την ιδια ενημερωση, οποτε δεν αγοραζα τα παιχνιδια στοχευμενα, αλλα οτι "καθοταν".

    Ανυπομονω παντως και ελπιζω να ειναι ενα τουλαχιστον αξιοπρεπες Remake. Ας μην ειναι τελειο, μου αρκει να ειναι εστω απλα καλο για να καλυψω το κενο αυτο.

  3. #23
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτό το ρημάδι το MGS 4 κυ-ριο-λε-κτι-κά δεν το πάλεψα καθόλου.

    Έχοντας παίξει στο PS2 τα MGS1-2-3, έτρεξα και αγόρασα day 1 το MGS 4 στο PS3.

    Περιχαρής το ξεκινώ.........και μα την Παναγία δεν κατάφερνα να φτάσω στο δεύτερο checkpoint.
    Με σκότωναν/ανακάλυπταν ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

    Μου έσπασαν τα νεύρα, σε σημείο που το παράτησα.

    Περνούν 5-6 μήνες, λέω ας το προσπαθήσω ξανά.
    Τρίχες.
    Ίδιο αποτέλεσμα.
    Το παρατάω.

    Περνούν περίπου 2-2.5 χρόνια (έχουμε πλέον φτάσει κάπου στο 2010) οπότε αποφασίζω να το πάρω πατριωτικά, να δοκιμάσω όποια τεχνική σκεφτεί το μυαλό μου.
    Πάλι τρίχες.
    Με ξέσκιζαν κανονικά.

    Αποφάσισα να μην το ακουμπήσω ΠΟΤΕ ξανά.
    Έχω τηρήσει την απόφασή μου μέχρι σήμερα και δεν θα την αλλάξω. (ακόμα όμως το έχω στην βιβλιοθήκη μου να κοιτάζω το κουτάκι του)

    Πέρασαν τα χρόνια και είπα να αγοράσω σε προσφορά το Ground Zeroes.
    Και σε αυτό τα ίδια.
    Τα ΙΔΙΑ!
    Με ανακάλυπταν/σκότωναν ότι και να έκανα.
    Κουράστηκα πια.
    Είπα "τελείωσε για εμένα οριστικά η σειρά MGS".

    Κάποια στιγμή, έδωσε το PS Plus Essential το MGS 5 Phantom Pain.
    Το αγνοούσα γιατί με είχε χαλάσει το 4 + GZ.

    Ένα φεγγάρι, δεν ξέρω τι με έπιασε και σκέφτηκα "ας το δω πως είναι ρε παιδάκι μου, έτσι για 1 ωρίτσα το πολύ".
    Ξεκινάω...............πρέπει να πέρασαν περίπου 40 λεπτά, από τα οποία τα 30 (μην πω παραπάνω) ήταν συνεχόμενα βίντεο.
    Εντάξει λέω "Κοτζίμα δεν κάνεις για εμένα. Ταινία θες να φτιάξεις απλώς η μοίρα σε έκανε game dev."

    Το παράτησα και αυτό και ούτε πρόκειται να ασχοληθώ ever. (αρκετές φορές μπαίνω στην πρίζα να ασχοληθώ πάλι με το P. Pain αλλά μόλις θυμάμαι αμυδρά πως εκτυλίσσονται οι αποστολές απευθείας μου φεύγει πάσα όρεξη).

    Καλά λένε ότι ο Κοτζίμα είναι "ιδιαίτερη γεύση για ιδιαίτερους ουρανίσκους"!

  4. #24
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Tο MGS3 ειναι εξωπραγματικο παιχνιδι για την εποχη του. Τα αλματα που εκανε απο το MGS2 στα gameplay features/mechanics ηταν φοβερα. Και ειχε ενα εξαιρετικο καστ και ιστορια.

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    AlexandrosQV (29-05-2023)

  6. #25
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οντως λοιπον με χρονολογικα κριτηρια επιλεχθηκε το MGS3 να γινει το πρωτο remake. Λενε επισης οτι εαν παει καλα θα συνεχισουν με remakes των υπολοιπων παιχνιδιων.

    Ο Κοτζιμα προφανως δεν συμμετεχει σε κατι στο συγκεκριμενο παιχνιδι και αυτο το δηλωσαν επειδη οι φημολογιες δινουν και παιρνουν καθε φορα, οποτε καλα εκαναν και το ειπαν ευθεως. Οχι οτι θα σταματησει τις θεωριες αυτο...




  7. #26
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Περιμένω με ανυπομονησία να δω πως θα υλοποιηθεί το αριστούργημα στη τωρινή εποχή.
    Δε κρύβω τις ανησυχίες μου βέβαια αλλά όπως και να χει έπρεπε να γίνει μια τέτοια κίνηση από τη κονάμι.
    Ζούμε στην εποχή που τα remakes πάνε τραίνο!

    Εν αναμονή gameplay trailer…

  8. #27
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  9. #28
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Α έχουν κάνει δουλίτσα...Εγω νόμιζα τπτ αρπαχτές remastered θα δούμε.
    .

  10. #29
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το MGS 1 είναι αρπαχτή. Απ όσα διάβασα οι ξεφτίλες της Κοναμι τρέχουν PS1 emulator.

  11. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    AlexandrosQV (26-10-2023)

  12. #30
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το παιχνιδι δειχνει πολυ ομορφο αλλα να λεμε και την αληθεια απλα εχουν ανεβασει τα γραφικα στο θεο. Σε ολα τα υπολοιπα (level design κλπ) φαινεται 1 προς 1 με το original. Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι αυτο μαλλον για καλο ειναι, καθως αν αρχισουν να βαζουν χερι εκει στην Κοναμι στον σχεδιασμο του παιχνιδιου και των συστηματων του, τοτε μπορει να εχουμε σοβαρο προβλημα.

    Παντως αν το αγορασω λογικα θα ειναι δευτερο χερι used. Οχι για οικονομικους, αλλα για ηθικους λογους.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •