Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Red Matter & Red Matter 2

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default Red Matter & Red Matter 2

    Για την ώρα έχει κυκλοφορήσει μόνο το Red Matter 2 σε psvr2. Περιμένουμε και το πρώτο μέρος.

    Bάζω το trailer του Red Matter 1 (PSVR1, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα σε psvr2)


    Και του Red Matter 2 (του quest). Δεν βρήκα trailer για το psvr2. Ειναι πολυ ανεβασμένο οπτικά σε σύγκριση με του quest, αλλα ας υπάρχει.






    .

  2. #2
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια εχθες κατα τις 2 η ωρα που τελειωσα με το final fantasy xvi και ημουν σε φαση το 1 ημισφαιριο του εγκεφαλου εχει παραδωσει πνευμα και μετα βιας ειμαι λειτουργικος, λεω κατσε να παω μια βολτα απο το store. Ε παω μια βολτα μπαινω στο psvr section, βλεπω το Red Matter 2 που ακουω τοσα και λεω ε ας το παρω να τελειωνω. Το βαζω να κατεβαζει (9gb) παω πλενω δοντια και ηταν ετοιμο το παιχνιδι. Ε και λεω δε γ**εται ας το βαλω λιγο να το δω..

    Ρε σεις τι ειναι αυτο το πραγμα;!

    Επαθα ΣΟΚ. ΣΟΚ ΟΜΩΣ. Τοσο που ξυπνησε και το δευτερο ημισφαιριο του εγκεφαλου μην πω και το τριτο! Μιλαμε οχι απλα πεντακαθαρο, ο ορισμος κυριολεκτικα! Κινηση, γραφικα, φωτισμοι, ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.

    Ειναι αλλο επιπεδο εντελως απο οτι ειχα βιωσει VR μεχρι τωρα. Ηταν αποκαλυψη. Ηταν next gen μπροστα στα next gen. Ηταν τοσο καλο που ειπα στο εαυτο μου «ΩΠΑ. ΣΤΟΠ. Μην το παιξεις ακομα. Αστο, θα κανει ολα τα αλλα να φαινονται last gen..»

    Οταν μου ελεγε τα ιδια ακριβως λογια ο Βαγγελης πριν μερικες μερες ελεγα απο μεσα μου «ενταξει οκ ποσο πιο καλο να ειναι;». Ειχε δικιο. Ειμαι και του sci fi και του διαστηματος και οκ αυτο το πραγμα ειναι φτιαγμενο για εμενα.

    Ειλικρινα δεν εχω ξαναζησει τετοιο πραγμα. Ενα πολυ μικρο σχολιο για τα πρωτα 5 λεπτα κυριολεκτικα του παιχνιδιου:

    Spoiler!


    ..παιζει και να δακρυσαν τα ματια μου απο την ανατριχιλα.. τι εφτιαξαν οι ανθρωποι;!

    Οποιος ποτε ερθει σπιτι μου το πρωτο πραγμα που θα του βαλω ειναι αυτο. Δεν παιζει να μην τρεξει να το αγορασει μετα.

    Θα μου μεινει πραγματικα αυτη η επαφη μου με αυτο το παιχνιδι ενα φεγγαρι στις 2 η ωρα το πρωι με τον μισο εγκεφαλο να ειναι σε standby mode..

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (25-06-2023),Error Flynn (25-06-2023),PDS (25-06-2023)

  4. #3
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Προσπαθουσα να μην υπερβαλω οταν το περιεγραφα, γιατι με φοβαμαι οτι ως VR φαν καποιες φορες ενθουσιαζομαι πολυ, αλλα με το συγκεκριμενο ετσι ενιωσα και εγω Δημήτρη απο το menu κιολας...
    Εκει που σε στραβωνει λιγο ο ηλιος πισω απο τον πλανητη. Γενικα και το HDR ειναι φανταστικο, θα το δεις στην συνεχεια.
    Το μονο κακο με αυτο το game ειναι οτι οταν γυρνουσα σε αλλα games, μου φαινονταν θολα

    Απο την αλλη χαιρομαι γιατι αυτο το παιχνιδι δειχνει οτι υπαρχουν δυνατοτητες. Οι συγκεκριμενοι δουλεψαν πολυ με το foveated rendering. Μακαρι να εξελισσονται και οι υπολοιποι.

    Αυτη η ομαδα ειναι μολις 2 ατομα (αν δεν κανω λαθος)! respect!
    Μην ξεχναμε και τα 120fps! Wizards. Αγορασε τους σονυ χθες και δωσε φραγκα!

    θα δεις και στην συνεχεια οτι προσπαθουν πολυ να τραβήξουν την ανγκαστικά indie φύση του παιχνιδιου προς ΑΑΑ, αλλα ειναι λογικο οτι δεν το καταφέρνουν πάντα γιατι δεν έχουν το μπατζετ.

    Aν δεν σε ενοχλησει ο αργος ρυθμος και τα puzzles, θα σου αρεσει.

    ΥΓ. Οντως το σημείο που λές, μαζί με το shotgun στο resi, ήταν οι στιγμές που είπα οκ χαίρομαι πολυ που έβαλαν δόνηση!

    Θα φτιάξω κανα thread αργοτερα. Το είχα στο πρόγραμμα γιατί θα βγεί και το Red Matter 1 στο psvr2. Θα τα βαλω και τα 2 σε ενα thread)
    .

  5. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dragonpaul (25-06-2023),Error Flynn (25-06-2023),Valkyre (25-06-2023)

  6. #4
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αν 2 άτομα εφτιαξαν κατι τετοιο εγω προσωπικα σηκωνω χερια ψηλα.. γιατι ειδα και πολλα assets να εχει και ειλικρινα οτι ειδα μεχρι τωρα ΑΑΑ μου φανηκε.

    Ρε επιασα τον εαυτο μου να εχει κολλησει το στομα του ανοιχτο.. για εμενα που λατρευω το διαστημα τι να σου πω με εβαλε πολυ μεσα η ολη δουλεια που εκαναν. Μπραβο τους πραγματικα.

    Θα ειναι μεγαλο κριμα να μην δουμε και αλλες τετοιες δουλειες στο μελλον. Δλδ οι δυνατοτητες του μηχανηματος ειναι ξεκαθαρες πλεον. Αν μπορουν 2 ατομα να δωσουν τετοια γραφικα, σε τεροια αναλυση και καθαροτητα και στα 120 καρε ειλικρινα δεν υπαρχουν δικαιολογιες. Κι εγω προσωπικα δε θελω κατι παραπανω οπτικα απο αυτο που ειδα. Δε ξερω τι επιτρεπει και τι οχι το gameplay με τεροια γραφικα, θα το κρινω οταν το παιξω. Αλλα τι να πω.. speechless. Δε ξερω, λες και εβαλα αλλο μηχανημα στο κεφαλι ηταν.

    Αγορασε τους Σονυ!!

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (25-06-2023),Error Flynn (25-06-2023),PDS (25-06-2023)

  8. #5
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default Red Matter & Red Matter 2

    Δημιουργώ αυτό το thread και για τα 2 παιχνίδια (μετέφερα προηγούμενα ποστς).
    Εψαχνα να βρώ trailer της psvr2 εκδοσης του RM2, αλλα δεν βρήκα. Oπότε έβαλα αυτό του Red Matter1/psvr1 στο πρώτο πόστ. To οποίο RM1 θα κυκλοφορήσει στο psvr2 κάποια στιγμή. Είναι διαφορετικές ιστορίες οπότε δεν χρειάζεται κάποιος να παίξει πρώτα το πρώτο για να ξεκινήσει το δεύτερο.


    Να συμπληρώσω σε οτι είπε ο Δημήτρης οτι στην αρχή εντυπωσιάστηκα
    Spoiler!


    και μετά (Δημήτρη δες το μόνο αν έφτασες στον προορισμό σου μετα την εκτόξευση)
    Spoiler!




    Επίσης επειδη τα χειριστήρια του psvr2 έχουν το ίδιο σχήμα και κουμπια κτλ με τα χειριστηρια που χρησιμοποιεί ο ήρωας μέσα στο παιχνίδι, νιώθεις περισσότερο ''εκεί''. Σε μένα τουλάχιστον δούλεψε λίγο έτσι.

    Θα ξαναπω οτι απορώ πως δεν έχει αφιερώματα το DF γενικα για το Psvr2 (με σημαία το red matter 2), διοτι καταφέρνει να έχει καλύτερες εκδόσεις απο 3000$ pcs σε πολλά παιχνίδια πλέον. Βασικά τις καλύτερες εκδόσεις γενικότερα οτι pc και να έχεις.

    Θα πρότεινα όποιος δεν εχει παιξει το game να μην δει το βίντεο (γιατί δειχνει κάποιες περιοχές του παιχνιδιου), αλλα να ακούσει έστω το conclusion.




    Οσον αφορα τους δημιουργούς του Red matter 2. Τι να πω. Δηλαδη αν τους δώσεις χρήματα για ΑΑΑ και τους πεις ρίξε τα native 120fps σε 60 και πουσαρε τα γραφικά κι αλλο, τι θα φτιάξουν;
    .

  9. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Error Flynn (25-06-2023),Valkyre (25-06-2023)

  10. #6
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά τα αποθεωτικά σχόλια αφορούν το Red Matter 1 ή το 2?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 25-06-2023 at 17:57.

  11. #7
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά τα αποθεωτικά σχόλια αφορούν το Red Matter 1 ή το 2?
    To Red Matter 2. To 1 εχει βγει μονο σε psvr1 και θα βγει καποια στιγμη και στο psvr2. Περιμένω ανάλογη ποιότητα αν όχι καλύτερη.
    .

  12. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (25-06-2023)

  13. #8
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    To Red Matter 2. To 1 εχει βγει μονο σε psvr1 και θα βγει καποια στιγμη και στο psvr2. Περιμένω ανάλογη ποιότητα αν όχι καλύτερη.
    Ωραίος. Αυτό το ακριβώς είναι? Horror? Δεν έχω δεί απολύτως τίποτα.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #9
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ακολουθείς ένα στορυ και έχει στοιχεία puzzle. Δεν ξέρω αν μπορώ να πω ότι ανήκει σε συγκεκριμένο genre. Μου θυμίζει κάποιες φορες half life.
    .

  15. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (25-06-2023)

  16. #10
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πραγματικα κριμα και "εγκλημα" που το Digital Foundry δεν εχει ασχοληθει με αυτο το οπτικο διαμαντι...

  17. #11
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειχα αφησει το παιχνιδι γιατι ηθελα να το ξεκινησω παλι απο την αρχη μολις ελευθερωθει το προγραμμα μου απο το FFXVI.

    Μου αρεσει τοσο πολυ που το παιζω σε μικρες δοσεις γιατι δεν θελω απλα να τελειωσει...

    Δεν ξερω, το θεωρω απιστευτη εμπειρια. Δεν νομιζω οτι εχει καταφερει κανενα αλλο VR παιχνιδι να με βαλει τοσο πολυ μεσα. Τοσο που το παιχνιδι δεν δεχομαι να το παιξω καθιστος. Roomscale εντελως και σε φαση σερνομαι στο πατωμα αν χρειαστει για να κρυφτω ή να καλυφθω... εχω ξεχασει εντελως τον δεξι μοχλο που χειριζεται την καμερα... καθομαι στη μεση του δωματιου και το σωμα μου εχει γινει ο δεξις μοχλος. Στριβω σκυβω σερνομαι... Ειναι τρομερο απλα. Κανενα αλλο παιχνιδι δεν μου το εβγαλε αυτο, ουτε το Resident ουτε τιποτα.

    Ειναι βεβαια και διαστημικο που εμενα μου αρεσουν πολυ αυτα.

    Η μουσικη, τα γραφικα, ο ηχος, το μυστηριο, ο εκπληκτικα αμεσος και ρεαλιστικος χειρισμος, ο απιστευτος φωτισμος...δεν εχω λογια. Ανεπαναληπτη εμπειρια.

    Θα εξηγησω ομως μια φαση που δεν μπορω... πρεπει να το κανω... Ξαφνικα εκει που επαιζα, βρεθηκα σε μια περιοχη, σε ενα τοπιο... ημουν τοσο "μεσα" και ειχα παθει τοσο πολυ την πλακα μου, που πηγα στην ακρη ενος γκρεμου σε ενα υψωμα που ειχα θεα στο πιατο ολο το τοπιο και εκει οπως ημουν καθησα οκλαδον στο πατωμα του δωματιου μου και αρα και στον κοσμο του παιχνιδιου και καθομουν ενα 5αλεπτο ευκολα και χαζευα απλα γυρω μου...

    Τετοια σκηνικα "σου μενουν"¨πραγματικα. Μπορει να μην θυμαμαι τιποτα απο το παιχνιδι, σιγουρα θα θυμαμαι ομως αυτο το σκηνικο. Ειναι στα gaming highlights της καρριερας μου στο χομπυ αυτο.

  18. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (16-08-2023)

  19. #12
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δημήτρη μπορείς να βάλεις σε σποιλερ το σημείο; Αν και μπορώ να φανταστώ κάποια.
    Σε κάποιες φάσεις το HDR/φωτισμός δίνουν ρέστα πράγματι. Συμφωνώ και στα υπόλοιπα. Επίσης μου άρεσε και το main score.
    .

  20. #13
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δημήτρη μπορείς να βάλεις σε σποιλερ το σημείο; Αν και μπορώ να φανταστώ κάποια.
    Σε κάποιες φάσεις το HDR/φωτισμός δίνουν ρέστα πράγματι. Συμφωνώ και στα υπόλοιπα. Επίσης μου άρεσε και το main score.
    To σημειο που εγινε το σκηνικο ηταν οταν εφτασα
    Spoiler!

  21. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (18-08-2023)

  22. #14
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το φαντάστηκα ότι ήταν αυτό το σημείο. Φορτώνω πολλές φορές απο εκεί το παιχνίδι για να ξαναβρεθω στον χώρο.

    Στο επόμενο σημείο που αναφέρεις στο spoiler tag κάθησα αρκετη ώρα και χάζευα! Ηταν πεντακάθαρο και εξαιρετικα smooth οτι έβλεπα.
    .

  23. #15
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Nα το και το Red Matter 1
    5 Οκτωβρίου

    .

  24. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dragonpaul (26-09-2023),Error Flynn (26-09-2023),Valkyre (26-09-2023)

  25. #16
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Βαγγέλη, τα δυο παιχνίδια κάπως σχετίζονται ;

    Μιας και δεν έχω παίξει κανένα και σκεφτόμουν να ξεκινήσω το 2 είναι καλύτερο να περιμένω το πρώτο ;

  26. #17
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σιγουρη αγορα απο εμενα!

    Βασιλη, ναι σχετιζονται τα 2 παιχνιδια μεταξυ τους. Οχι βεβαια οτι δεν μπορεις να παιξεις πρωτα το 2 και μετα το 1, αλλα εφοσον βγαινει συντομα θα ελεγα να τα παιξεις με την σειρα. Εγω το πρωτο μερος το ειδα στο youtube αλλα δεν με πειραξε και τοσο και φυσικα θα το παιξω τωρα που θα βγει.

  27. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (27-09-2023)

  28. #18
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Α μάλιστα ... ωραία ρε 'σύ Δημήτρη, ευχαριστώ !

  29. #19
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Λοίπον τέλος το Red Matter 1. Yπέροχο σε όλα του! εκτός από την διάρκεια, θα ήθελα λίγο παραπάνω. Το Red Matter 2 θα έλεγα οτι ήταν τουλαχιστον διπλάσιο και μου φάνηκε υπεραρκετό.

    Στο οπτικό τομέα όπως αναμενόταν είναι το ίδιο πεντακάθαρη καθαρή η εικόνα. Ίσως, είναι 1% ξέρω πιο καθαρή στο rm2 άλλα δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Μακράν, είναι και τα 2 τα πιο καθαρά οπτικά games του headset.
    Νομίζω οτι το RM1 χρησιμοποιεί περισσότερο το bloom και έχει λιγότερα έντονο HDR σε σύγκριση με το RM2, αλλά και πάλι δε μιλάμε για μεγάλες διαφορές. Και τα 2 είναι πανέμορφα.

    Θα έλεγα οτι προτίμώ τον χειρισμό του 2, δεν με τρέλανε το τελεπόρτινγκ

    Όπως και να χει ήταν παιχνιδάρα. Ατμοσφαίρα, έξυπνα puzzles, μουσική. Θελω κι άλλο!

    Το έχασα λίγο με το τέλος είναι η αλήθεια.
    Spoiler!


    Val αν το έπαίξες δώσε την εικονα σου αν θέλεις. Συζήτησα λίγο και με τον Βασίλη το τέλος (και γενικά το παιχνίδι) και έχουμε κάποια κενά.
    .

  30. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (15-10-2023),Error Flynn (17-10-2023),Valkyre (15-10-2023)

  31. #20
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το έχω παίξει στο vr 1. Και εγώ ψαχνόμουν να πω την αλήθεια. Διάβασα αυτά:

    Spoiler!


    Το 2 δεν το έχω παίξει (ακόμα μόνο psvr1 έχω), αλλά είχα φανταστεί ότι συνεχίζει με βάση τα παραπάνω. Όχι;

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •