Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 78

Thread: Alan Wake 2

  1. #1
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default Alan Wake 2

    Οκτωβριος 2023


  2. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (25-05-2023)

  3. #2
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Ενα άρθρο που εξηγεί γιατι το παιχνιδι θα ειναι μονο digital release


    https://www.thegamer.com/alan-wake-2...n-on-consoles/


    Σεβαστη η αποψη τους .Εγω απο την αλλη αν υπηρχε physical θα ηταν day one αγορά .

    Τωρα αν πέσει 10 -15 ισως το παιξω
    Last edited by obione; 25-05-2023 at 06:19.

  4. #3
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Ε όχι ρε, την ξεφτίλα τους μέσα!

    Ξεκάθαρα η πιο hype ανακοίνωση στο show, αλλά μόλις έχασαν μια πώληση! Οι δε δικαιολογιες τους, ειναι πολύ φθηνές εως και αστείες!

  5. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Brazhlias (30-05-2023),obione (26-05-2023)

  6. #4
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ούτε στα 10-15€ εγώ..
    Τραγική απόφαση και δυστυχώς βλέπουμε που θέλουν να πάνε οι εταιρείες με τις ψηφιακές εκδόσεις.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  7. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    obione (26-05-2023)

  8. #5
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Για να μελετήσουμε επιστημονικώς τις μαλ... εξηγήσεις που δίνουν για αυτή την κατάπτυστη επιλογή τους!

    ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ 1. For one, a large number of have shifted to digital only
    Μπράβο ε και? Υπάρχει και ένα τουλάχιστον 30% εκεί έξω που προτιμάει το physical και έτσι είναι σαν να τους κλάνεις!

    ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ 2. It is not uncommon to release modern games as digital-only.
    ΩΩΩ Τι μου λες? Όταν έχουμε να κάνουμε με μικρά indie παιχνίδια, ναι ισχύει. Για μεγάλες ΑΑΑ παραγωγές δεν έχει γίνει ποτέ ακόμη! Μπράβο epic και remedy, είστε πρωτοπόροι!! (εκτός αν το παιχνίδι σου είναι indie, είσαι μικρό στούντιο και δε μας το λές..)

    ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ 3. Secondly, not releasing a disc helps keep the price of the game at $59.99 / €59.99
    Ποτέ στην ιστορία όσο θυμάμαι , physical με digital δεν είχαν διαφορά στην τιμή (άλλη μια κοροϊδία στα μούτρα μας). Αυτό το επιχείρημα στέκει, αλλά σίγουρα πιστεύω πάρα πολλοί θα έδιναν και 10 ευρώ παραπάνω 69,99 για να παίξουν αυτό το παιχνίδι! Και ατο κάτω-κάτω ρε μάστορα, τιμολόγησε το digital 59.99 και το physical 69.99. Κανείς δε θα πει κάτι.

    ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ 4. we did not want to ship a disc product and have it require a download for the game
    Τι έγινε εδώ? Πάθαμε ΕΑ? Hellooooo, βάλτο σε 2 δισκάκια να τελειώνουμε.

    Ελπίζω σε μεγάλο κράξιμο από την κοινότητα, μπας και αλλάξουν γνώμη.
    Last edited by drifterx; 25-05-2023 at 11:04.

  9. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    obione (26-05-2023)

  10. #6
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πωπω ξενερωσα τωρα...

    Παιδια εγω θα το παιξω αυτο παρολη την καφριλα... ειμαι αρκετα excited για το συγκεκριμενο και πως θα δεσει με το 1 και το Control.
    Και επισης η Remedy απο τεχνικης αποψης το παει πολυ καλα το πραγμα παραδοσιακα.

    Αλλα η ελειψη disc ειναι τρελη χυλοπιτα εκ μερους τους...

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (26-05-2023)

  12. #7
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά καλημέρα. Το πρώτο δεν το έχω παίξει καθόλου. Και επειδή αυτό μου φάνηκε πολύ ωραίο σκέφτομαι να πάρω να ασχοληθώ πρώτα με το remaster και μετά με το δεύτερο. Εσείς τι λέτε? Αξίζει? Τώρα το έχει και σε προσφορά 12 ευρώ. Το θέμα είναι παίζεται?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #8
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιζεται. Αλλα και να μην το παιξεις μπορεις να το δεις γιουτουμπι. Εχει θεματακια στο gameplay.

    Το control επισης ειναι σημαντικο.

  14. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (25-05-2023)

  15. #9
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιζεται. Αλλα και να μην το παιξεις μπορεις να το δεις γιουτουμπι. Εχει θεματακια στο gameplay.

    Το control επισης ειναι σημαντικο.
    Ωραίος.Το control το έκανα πλατίνα. Μου άρεσε αλλά με μπέρδεψε κιόλας.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #10
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Η Remedy με κερδισε απολυτα με το control, το Alan Wake δεν ηταν κατι ιδιαιτερο για μενα (το ειχα παιξει στο pc λογω exclusivity τοτε στο xbox), μετρια ιστορια, μετριο gameplay, ψιλοβαρετο και μονοτονο.
    Αυτο που ειδα χθες επισης δεν με ενθουσιασε, δεν παυει να ειναι ομως ενα single player παιχνιδι απο εναν αξιολογο dev οποτε εχει το ενδιαφερον μου σιγουρα.
    Δεν ξερω αν ειναι ενδειξη το οτι δεν εχει physical release, ισως ειναι μια αποφαση της epic, παντως φαινεται οτι και αυτο το παιχνιδι θα ειναι πιο «μαζεμενο». Δεν στοχευει σε ΑΑΑ big productions η Remedy και πολυ καλα κανει αν θελετε τη γνωμη μου.


  17. #11
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Μαυρη σελιδα γραφεται κατ εμε στην ιστορια του gaming.

    Ξεκιναμε την αποκλειστικη εκδοση του digital περιεχομενου ακομα κ οταν βλεπουν οι εταιρειες οτι ο περισσοτερος κοσμος συνεχιζει να προτιμα το physical απο το digital. Ακομα ενα χτυπημα στη διατηρηση των video games μετα το κλεισιμο διαφορων store σε παλαιοτερες κονσολες οπως 3DS, WiiU , PS3 & PSVita με το τελικο αποτελεσμα να χανονται games για παντα οσο χαλια ή καλα κ αν ειναι.

    ΘΑ ειμαι πολεμιος του Physical Gaming κ με τετοιες αποφασεις τους δεν θα τιμησω ποτε τα games τους. Να ειναι καλα το backlog κ να εχουμε χρονο να παιζουμε.

    H THQ προτεινε να το κανει publish σε physical εκδοση αλλα η REMEDY απαντησε αρνητικα γιατι θελει να κρατησει το κοστος στο απιστευτο ποσο των 10 ευρω φθηνοτερα... Μας δουλευουν μεσα στα μουτρα μας οι τυποι.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  18. The Following User Says Thank You to geogoku For This Useful Post:

    mihalis13 (29-05-2023)

  19. #12
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πιο ψεύτικη δικαιολογία δεν υπάρχει από μεριάς Remedy.

    Μπορούσε κάλλιστα να χρεώνει 60 ευρώ την digital και 70 ευρώ την physical.

    Αλλά όοοοοοοχι, καλύτερα να πούμε την παπαριά μας για να δικαιολογήσουμε την άρνηση.


  20. #13

    Default

    Ηταν απο τα παιχνιδια που ηθελα να παιξω, αλλα απο εμενα ειναι ενα μεγαλο οχι, εφοσον δεν βγει σε physical.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    geogoku (30-05-2023),mihalis13 (30-05-2023)

  22. #14
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Οσμίζομαι ότι θα πάθουν γερή κατραπακιά στις πωλήσεις (οι physicalάκηδες δεν είναι λίγοι) και μετά θα λένε δεν αγοράζουμε single player games.

    Υπάρχει πάντως σεβαστό backlash μέχρι στιγμής!

  23. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eιπα να παιξω για πρωτη φορα το πρωτο μερος, με αφορμη και το γεγονος οτι το εδωσε το πλας.

    Λοιπον εχει παρα πολυ ωραια ατμοσφαιρα το παιχνιδι, ενδιαφερον ιστορια και καταπληκτικο ηχο.

    Ομως ρε παιδια απο gameplay ειναι αστα να πανε στο διαλο... αυτες οι επιλογες που εκανε η Remedy με τους καμικαζι offscreen εχθρους, το κακιστο dodge, το αμφιλεγομενο aiming και γενικοτερα το φακο, το ριχνουν πολυ το παιχνιδι...

    Ενω μου αρεσει πολυ η ιδεα οτι με το φως διωχνεις τις σκιες και κανεις ευαλωτους τους εχθρους, ο τροπος που υλοποιειται ειναι ενοχλητικος. Αν κατι το παιχνιδι αυτο με εκανε να εκτιμησω πολυ, ειναι το ποσο τεραστια προοδο εκανε η Remedy με το Control.

    Αν καταφερουν να παντερψουν τη φιλοσοφια του Alan Wake με εναν στιβαρο και διασκεδαστικο χειρισμο οπως του Control, θα δουμε πολυ καλα πραγματα...

  24. #16
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Eιπα να παιξω για πρωτη φορα το πρωτο μερος, με αφορμη και το γεγονος οτι το εδωσε το πλας.

    Λοιπον εχει παρα πολυ ωραια ατμοσφαιρα το παιχνιδι, ενδιαφερον ιστορια και καταπληκτικο ηχο.

    Ομως ρε παιδια απο gameplay ειναι αστα να πανε στο διαλο... αυτες οι επιλογες που εκανε η Remedy με τους καμικαζι offscreen εχθρους, το κακιστο dodge, το αμφιλεγομενο aiming και γενικοτερα το φακο, το ριχνουν πολυ το παιχνιδι...

    Ενω μου αρεσει πολυ η ιδεα οτι με το φως διωχνεις τις σκιες και κανεις ευαλωτους τους εχθρους, ο τροπος που υλοποιειται ειναι ενοχλητικος. Αν κατι το παιχνιδι αυτο με εκανε να εκτιμησω πολυ, ειναι το ποσο τεραστια προοδο εκανε η Remedy με το Control.

    Αν καταφερουν να παντερψουν τη φιλοσοφια του Alan Wake με εναν στιβαρο και διασκεδαστικο χειρισμο οπως του Control, θα δουμε πολυ καλα πραγματα...
    Το ειχα παιξει back in the day στο 360. Οπως τα λες ειναι, η ατμοσφαιρα ειναι νομιζω το μεγαλο ατου. Οπως και για την εποχη του τα γραφικα.
    Εγω ανυπομονω για το 2, αν οντως βελτιωθει το gameplay και κρατησει το υφος που ειχε, θα βγει πολυ καλο το αποτελεσμα.

  25. #17
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Θυμάμαι πως όταν είχα παίξει το παιχνίδι στο 360 ενώ οι αρχικές μου εντυπώσεις ήταν πολύ καλές άρχισαν σιγά σιγά να φθίνουν καθώς το παιχνίδι εξελισσόταν.

    Προφανώς τεχνικά για την εποχή του ήταν ένα αριστούργημα και το gameplay επίσης για τότε που το έπαιζα δε με ενοχλούσε κάτι - δε ξέρω σήμερα πως θα μου φαινόταν,

    αλλά εκεί που άρχισε να με χάνει ήταν στον τομέα υπόθεση που ενώ στην αρχή φαινόταν ενδιαφέρουσα και ιντριγκαδόρικη γρήγορα ξέφτισε.

    Δε θα αναφέρω κάτι συγκεκριμένο για να μην είναι spoiler σε όποιον δε το έχει παίξει ακόμη αλλά η συνταγή είναι η εξής.

    Σου πουλάω φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες, για να μη το καταλάβεις κάνω και έναν τριπλό κόμπο στην κορδέλα, πετάω μια δυο και καλά ψαγμένες φράσεις,

    πασπαλίζω με μια αίσθηση από Twilight Zone φάση - τρομάρα τους, σου κάνω και μια δυο ανατροπές και έτοιμη η υπερψαγμένη παιχνιδάρα.

    Από την άλλη υπάρχουν και σούπερ φαν του παιχνιδιού. Εμένα με έχασε από πολύ νωρίς και για τη δική μου αντίληψη είναι δήθεν όσο δε πάει.

    Όπως και τα υπόλοιπα παιχνίδια της Remedy που έπαιξα μετά - και νομίζω τα έχω παίξει όλα - είχαν το ίδιο πρόβλημα.

    Τεχνικά και αισθητικά άρτια αλλά από σενάριο, κλάμα.

  26. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Snk (14-08-2023)

  27. #18
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Κατι εχω αρχισει και ψυλιαζομαι κι εγω για το σεναριο Βασιλη οτι ειναι λιγο οπως το λες "φυκια για μεταξωτες κορδελες" αλλα ακομα δεν το εχω επιβεβαιωσει. Ειμαι τελος του Chapter 3. Και ενω στην αρχη μου εμοιαζε στιβαρο, τωρα οντως εχει γινει λιγο ρουλετα η φαση και δεν ξερω που θα κατσει η μπιλια.

  28. #19
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εμένα μου άρεσε πολύ το πρώτο και το είχα παίξει αρκετά χρόνια πριν
    Το gameplay δεν μου είχε φανεί ενοχλητικό αλλά θυμάμαι πως δεν ήταν κάτι σπουδαίο.
    Η υπόθεση σου βέβαια μου άρεσε πάρα πολύ και το dlc του "American Nightmare" (φαντάζομαι υπάρχει στο remastered).
    Ανυπομονούσα για το 2 αλλά η απόφαση τους να βγει digital έκανε για μένα το παιχνίδι να μην υπάρχει (να πω και το παράπονο μου )

    Πάντως πιστεύω πως το Alan Wake 2 θα είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι και όποιος το πάρει θα το ευχαριστηθεί και θα το απολαύσει φουλ.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  29. #20
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Chapter 6 ειμαι τωρα και εξακολουθω να θελω να δω τι θα συμβει.

    Μιχαλη αυτο πιστευω κι εγω για το 2. Οτι με βαση οσα εχει μαθει η Remedy θα ειναι πολυ καλυτερο σε θεμα χειρισμου και gameplay. Δεν ταιριαζει στο AW κατα την ταπεινη μου αποψη τοσο πολυ combat που εχει, ουτε και το ειδος του combat που εχει. Ειναι κουραστικο. Ιδιως αυτο με τους offscreen καμικαζι εχθρους το θεωρω απαραδεκτο προσωπικα.

  30. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (16-08-2023)

Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •