Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 61 to 78 of 78

Thread: Alan Wake 2

  1. #61
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ υπαρχει lock σαν αυτο που λες αλλα μονο αμα κανεις perfect dodge τουτεστην την ιδανικη στιγμη.. καλα κρασια δηλαδη. Αλλα αν κανεις απλο dodge ε η κατασταση με την καμερα ειναι χαλι ΙΜΟ.. Γενικα πολυ αχαρος ο χειρισμος, με το control ειχε κανει φοβερα βηματα η Remedy και πιστεψα οτι με το Alan Wake 2 θα παει ακομα πιο μπροστα, μα θεωρω οτι τελικα εγιναν βηματα προς τα πισω.

    Επισης, κατι αλλο, ειναι απο τα παιχνιδια που ο σχεδιασμος τους μου βγαζει μια «PCιλα».. δεν το λεω απαραιτητα μειωτικα αυτο, απλα σαν παρατηρηση.

  2. #62
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να πρσοφερω λιγα περισσοτερα στοιχεια/αποψεις για το παιχνιδι γιατι δεν μου αρεσει γενικα να αφηνω εντυπωσεις ημιτελεις.

    Το παιχνιδι λοιπον εχει μερικα πολυ καλα στοιχεια και αρκετα πρωτοτυπα.

    Η ολη φαση με τα mechanics πισω απο το γραψιμο και το πως αυτο αλλαζει την ιστορια ειναι αρκετα ωραια αποδοσμενο.

    Η ηχητικη παρουσιαση του τιτλου ειναι ΕΞΑΙΣΙΑ με κεφαλαια γραμματα. Θα ελεγα ειναι ισως το αγαπημενο μου κομματι απο τον τιτλο. Ειτε μιλαμε για surround sound ειτε μιλαμε για sound effects ειτε για ambient score ειτε για τα τραγουδια που εχουν γραφτει για το παιχνιδι, μιλαμε για μια ηχητικη πανδιασια.
    Τα original κομματια που εχουν γραψει για το παιχνιδι ειναι φοβερα οχι μονο σαν ακουσμα αλλα και σαν στιχους και το πως οι στιχοι αυτοι ειναι αρρικτα συνδεδεμενοι με το στορυ. Φοβερη δουλεια.

    Η -κλασσικη για remedy- ενσωματωση αληθινων ηθοποιων και γυρισματων μεσα στο παιχνιδι, ειναι με διαφορα η καλυτερη εφαρμογη που εκαναν ποτε κατα τη γνωμη μου.

    Γενικα το ολο σεναριο, παροτι σου καιει τον εγκεφαλο, σε κανει πραγματικα να θες να ξετυλιξεις το κουβαρι και υπαρχουν πολλες ξεχωριστες στιγμες μεσα στο παιχνιδι.

    Για τα γραφικα του παιχνιδιου εχουν γραφτει πολλα, αλλα η δικη μου η αποψη ειναι Mixed. Υπαρχουν στιγμες, ιδιως σε close up των μοντελων των χαρακτηρων και με φοβερους φωτισμους που σε κανουν πραγματικα να νιωθεις οτι βλεπεις CGI ποιοτητα γραφικων. Υπαρχουν ομως πολυ περισσοτερες στιγμες που το παιχνιδι εμφανιζει το φοβερο, αδιανοητο θα ελεγα, προβλημα που εχει με το alliasing. Βγαζει ματια και δεν γινεται να αγνοηθει. Μου κανει εντυπωση πως στο καλο αυτη η κατασταση ειναι η καλυτερη που μπορουσαν να καταφερουν. Μιλαμε τετοιο alliasing δεν θυμαμαι να εβλεπα ουτε επι εποχης PS3 να πουμε. Βεβαια, ειναι συγκεκριμενου τυπου alliasing, οχι καθολικο σε ολη την εικονα, αλλα συνηθως πανω στις μεταλλικες και μονο επιφανειες.

    Γενικα ειναι οκ η παρουσιαση, το παιχνιδι εχει πολυ καλο φωτισμο, αλλα δεν νομιζω οτι ξεπερναει πολλα αλλα παιχνιδια που εχουμε δει στο PS5.

    Για το gameplay τα ειπα λιγο πολυ. Ωραιες ιδεες, αλλα τα core mechanics του χειρισμου δεν ειναι καλα. Πασχουν απο ακρη σε ακρη. Ιδιως στο Quality 30 fps mode, το feeling της σκοπευσης, της κινησης κλπ ειναι τρομερα rough. Και να θυμισω οτι το προηγουμενο παιχνιδι που επαιξα ηταν το Red Dead Redemption 2... δηλαδη εχω αποψη απο προσφατο "αργο και δυστροπο" gameplay. Παρολαυτα το RDR2 μπροστα του ειναι πολυ μα πολυ πιο καλοστημμενο (θυμιζω οτι μιλαω καθαρα για gameplay/controls τωρα). Με την επιλογη του performance mode και τo bonus των 16 Milisecond τα πραγματα σιγουρα γινονται καλυτερα και τελικα επελεξα να το αφησω εκει γιατι απλα δεν την παλευα με το 30 fps mode του συγκεκριμενου παιχνιδιου. Παραδοξως επισης, απο οτι φαινεται το performance mode ειναι πολυ πολυ πιο σταθερο απο το 30 fps mode. Ελαχιστες φορες παρατηρησα αξιοσημειωτες πτωσεις. Πως καταφερε η Remedy να προσφερει καλυτερο performance σε ενα mode που κατα τα δικα τους λεγομενα, ηταν afterthought και αποφαση της τελευταιας στιγμης (δεν θα ειχε 60 fps mode το παιχνιδι κανονικα), ειναι αξιο αποριας...

    A και κατι αλλο που με χαλαει ειναι τα τρομερα bullet sponge enemies... σε καθε παιχνιδι με ενοχλει αυτο το πραγμα και εδω η Remedy για εμενα πηρε κακες αποφασεις. Το βρισκω εντελως χαζο σε ενα παιχνιδι να τρωνε 10+ σφαιρες εχθροι και να στεκονται ορθιοι. Στην τελικη αν θες να το κανεις ετσι, δωσε gameplay εναλλακτικες, δλδ ας πουμε stealth.

    Ενιγουεη, το παιχνιδι συνολικα ειναι ΚΑΛΟ. Εχει ωραια στοιχεια, ειναι σιγουρα κατι το διαφορετικο και αξιζει να το παιξει κανεις. Διαφωνω ομως παρα πολυ με καποιες σχεδιαστικες επιλογες σχετικα με το gameplay και τα core mechanics. Θα μπορουσε κατα την αποψη μου να ηταν πολυ πολυ πιο απολαυστικος ο χειρισμος, χωρις να χασει κατι ιδιαιτερο το παιχνιδι σε survival elements/feeling.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    WolfRathmA (09-01-2024)

  4. #63

    Default

    που εχεις φτασει?

  5. #64
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    που εχεις φτασει?
    Θα σου πω αλλα μην κανεις καποιο σχολιο τυπου "α τωρα ειναι το ζουμι, τωρα ερχονται τα καλα" κλπ, διοτι ισως να με προειδεασει για την συνεχεια και να εχει μπουμερανγκ αποτελεσμα.

    Spoiler!

  6. #65

    Default

    οχι ρε δεν κανω σποιλερ, απλα ηθελα να καταλαβω αν το ειχες προχωρησει. Γιατι εγω να σου πω την αληθεια , δεν ειχα τοσο θεμα με bullet sponge enemies. Ιδιως οσο αναβαθμιζες τα οπλα που κυριως θες να χρησιμοποιεις.
    και φυσικα δεν καθομουν να σκοτωσω οποιο εχθρο εβγαινε μπροστα μου αν μπορουσα απλα να τον αποφυγω τρεχοντας.

  7. #66
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Sorry παιδια αλλα και τα
    Spoiler!

  8. #67
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    H Remedy έχει κατά την άποψή μου μεγάλο πρόβλημα διαχείρισης πόρων ανθρώπινου δυναμικού και budget.

    Σε επιμέρους στοιχεία στους τομείς των γραφικών, ήχου και ροής σεναρίου......αλλού βλέπεις εξαιρετικά γραφικά, ήχο και σεκάνς.....και αλλού είναι λες και φτιάχτηκε από άλλους devs λόγω αισθητής πτώσης ποιότητας.

    Δηλαδή ανομοιογένεια στο προϊόν.

    Δεν ξέρω πως το "καταφέρνουν" αλλά εμφανώς έχουν πρόβλημα διαχείρισης. Δεν τους βγαίνει το budget και τα timelines, οπότε κάποια σημεία στους προαναφερθέντες τομείς είναι "άρπα-κόλλα";;;;

    Ότι όμως κι αν συμβαίνει τα άτομα αυτο-πυροβολούν τις προσπάθειές τους.

    Δεν λέω ότι τις καταστρέφουν (είναι καθολική και βαριά λέξη), αλλά σίγουρα στο τέλος ενός παιχνιδιού αφήνουν μια μίξη κριτικής του στυλ "ναι μεν, αλλά".

    Κρίμα, γιατί φαίνεται ότι προσπαθούν, αλλά δεν τους βγαίνει η διαχείριση.

    Και εντάξει, πες οκ, σε 1 τίτλο αν είχε συμβεί θα λέγαμε "οκ, 1 τίτλος ήταν, στους μετέπειτα τίτλους αυτό το κακό φαινόμενο εξαλείφθηκε". Μόνο που........αυτή η ανομοιογένεια έχει ανέλθει σε κατάσταση "Remedy-pattern".

  9. #68
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eμενα το Control μου αρεσε παρα πολυ. Το θεωρω πολυ ιδιαιτερο και ξεχωριστο παιχνιδι. Το μονο του προβλημα ηταν οτι παρολο του οτι το gampeplay ηταν πολυ καλο, μετα απο καποιο σημειο γινοταν αρκετα επαναλαμβανομενο με πολυ combat. Αλλα δεν το θεωρω μεγαλο μειονεκτημα αυτο.

    Το Alan Wake 2 δεν ξερω. Θελω να το τελειωσω πρωτα. Να εχω μια συνολικη εικονα, ιδιως για το στορυ το οποιο θα μπορεσει ειτε να δωσει πολλους εξτρα βαθμους στην συνολικη εμπειρια, ειτε να αφαιρεσει.

    Αλλα σε θεματα design, οντως ειναι πολυ ανισο το παιχνιδι στα ματια μου. Καποιες επιλογες της Remedy μου φαινονται επιεικως "χαζες".

    Spoiler!


    Κατι δεν παει καλα. Αναρωτιεμαι με τις κριτικες. Μου φαινεται αρκετα overrated το παιχνιδι.

    Οχι ομως οτι ειναι κακο παιχνιδι. Το τονιζω. Αλλα παιχνιδι του 9/10 δεν ειναι με τιποτα στα ματια μου, εκτος και αν τι να πω, το στορυ μονο το φερει τοοοοοσο ψηλα που θα με κανει να πω οτι οντως δικαιολογει το praise. Αλλα τα προβληματα θα παραμεινουν οπως και να εχει και ειναι αξιο αποριας πως γινεται, γιατι θεωρω πλεον οτι η Remedy ειναι εμπειρη ομαδα.

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Error Flynn (12-01-2024)

  11. #69
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όπως διαβάζω την κριτική σου, τόσο για το control (που δεν το άντεξα ούτε 5 λεπτά προσωπικά / αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα ατομικού γούστου) όσο και για το Alan Wake 2, ενισχύεις τον ισχυρισμό μου ότι δεν διαχειρίζονται ορθά το budget/timeline/ανθρώπινο δυναμικό τους.

  12. #70
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Νιώθω λίγο σαν να έπαιξα άλλο παιχνίδι... πέρασα τέλεια με το alan wake 2 και στην προσωπική μου λίστα του έβαλα 9/10. Είναι το καλύτερο παιχνίδι που έπαιξα μέσα στην χρονιά μετά το Elden Ring (που πήρε 10/10). Πραγματικά δεν με ενόχλησε/δεν παρατήρησα τίποτε από αυτά που λέτε και περίμενα πως και πως να έρθει το επόμενο play session για να συνεχίσω την ιστορία του. Ειλικρινά παιδιά πέρασα τόσο ωραία που θέλω να βρω ένα Series X και να δοκιμάσω το quantum break.

    Σε σχέση με την βαθμολογία, το παιχνίδι έχει 8,8 user score στο metacritic πολύ κοντά στο 8,9 που του έδωσαν και οι κριτικές. Οπότε αυτή την φορά δεν έπαισαν έξω τα 9άρια των κριτικών, έπιασαν το γενικό consensus. Θα βλέπουμε το παιχνίδι σαν 9άρι σε 1,2 5, 10 χρόνια; αυτό θα το δούμε.

    Είναι ένα παιχνίδι με τα τέλεια γραφικά; όχι αλλά ειναι πάρα πολύ καλά, πολύ καλύτερα από παιχνίδια με πολύ μεγαλύτερα budget και πωλήσεις. To μόνο θέμα που με ενόχλησε σε κάποια σημεία ειναι το shimmering που αναφέρει και ο Valkyre σε κάποια μεταλικά αντικείμενα. Κατά τα άλλα για μένα το παιχνίδι ειναι χάρμα οφθαλμών τόσο στο τεχνικό κομμάτι όσο και στο αισθητικό/καλιτεχνικό.

    To κομμάτι του shooting δεν είναι κάτι φοβερό αλλά κατά την γνώμη μου κάνει την δουλειά του. Aμέσως μετά το alan wake 2 τελείωσα το resident evil 4 remake. Δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα ότι έχει πολύ καλύτερο shooting και γενικότερα χειρισμό. Η ποικιλία των εχθρών στο Alan wake 2 δεν είναι φοβερή αλλά αν είχε τεράστια ποικιλία εχθρών και πολλές μάχες προσωπικά θα με χαλούσε. Κάτι που με χάλασε και στο TLOU2 που παιρνούσα τις μάχες όπως όπως για να συνεχίσω το story.

    Σε σχέση με την "πρόβλημα διαχείρισης πόρων ανθρώπινου δυναμικού και budget" και ότι "αλλού βλέπεις εξαιρετικά γραφικά/ήχο και σεκάνς.....και αλλού είναι λες και φτιάχτηκε από άλλους devs" και "κατάσταση "Remedy-pattern" που λέει ο Lefteris_X, δεν τα είδα καθόλου μα καθόλου ούτε στο Alan wake 2 ούτε στο Control. Ας μας πουν και άλλοι που έχουν παίξει το παιχνίδι.



  13. The Following 2 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (12-01-2024),WolfRathmA (22-03-2024)

  14. #71
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πανο μη σκας! πολυ καλα εκανες και περασες τελεια. Μακαρι να το εκανα και γω χαχα! Δεν μου εκατσε. Συμβαινει. Παντως δεν ειναι οτι δεν ειχα διαθεση. Το ξεκινησα με τρελη ορεξη. Απλα οκ εχει καποια στοιχεια που εμενα μου εκαναν αρνητικο κλικ. Παρεα ειμαστε και τα λεμε χαλαρα χωρις να θελουμε να πουμε σε καποιον οτι δεν θα επρεπε να του φανει 10/10 σαν παιχνιδι. Το θεμα ειναι να περναμε καλα.

    Μην ξεχνατε εγω παιρναω καλα ακομα και με ubisoft παιχνιδια!

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (13-01-2024)

  16. #72

    Default

    νομιζω οτι η τελευταια προταση τα λεει ολα.

    τεσπα, κανεις δεν χρειαζεται να απολογειται για το γουστο του. στον καθενα μας αρεσουν αυτα που του αρεσουν. Η ιστορια που λεει το παιχνιδι και ο τροπος που τη λεει για μενα το κανουν ενα απο τα πιο αξιομνημονευτα παιχνιδια των τελευταιων χρονων.

    παντως διαφωνω εντελως με τον Λευτερη , στα ματια μου το alan wake ειναι απιστευτα polished μεχρι την τελευταια λεπτομερεια.

  17. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    panos74gr (13-01-2024)

  18. #73
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    νομιζω οτι η τελευταια προταση τα λεει ολα.

    τεσπα, κανεις δεν χρειαζεται να απολογειται για το γουστο του. στον καθενα μας αρεσουν αυτα που του αρεσουν. Η ιστορια που λεει το παιχνιδι και ο τροπος που τη λεει για μενα το κανουν ενα απο τα πιο αξιομνημονευτα παιχνιδια των τελευταιων χρονων.

    παντως διαφωνω εντελως με τον Λευτερη , στα ματια μου το alan wake ειναι απιστευτα polished μεχρι την τελευταια λεπτομερεια.

    Είπα βρε συ, ότι "κρίνω με βάσει αυτά που διαβάζω", διότι σαφώς και δεν έχω προσωπική εμπειρία με το παιχνίδι!

    Αλλά όσο αφορά την γενικότερη υπόθεση που κάνω για την Remedy, αυτό που είπα ότι "έτσι όπως μου φαίνεται δεν κάνουν καλή διαχείριση budget/timeline/ανθρώπινων πόρων", μην το εκλαμβάνεις ότι τους θάβω. Απεναντίας αλλιώς το εννοώ, του στυλ "κρίμα ρε γμτ γιατί κάνει μπαμ ότι οι άνθρωποι έχουν ταλέντο, μεράκι και όρεξη για δουλειά.....και πιστεύω ότι με κάπως περισσότερο budget και καλύτερη διαχείριση θα μπορούσαν πραγματικά να ξετυλίξουν ολόκληρο το ταλέντο τους, καλογυαλισμένο από άκρη σε άκρη".

  19. #74
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    νομιζω οτι η τελευταια προταση τα λεει ολα.

    τεσπα, κανεις δεν χρειαζεται να απολογειται για το γουστο του. στον καθενα μας αρεσουν αυτα που του αρεσουν. Η ιστορια που λεει το παιχνιδι και ο τροπος που τη λεει για μενα το κανουν ενα απο τα πιο αξιομνημονευτα παιχνιδια των τελευταιων χρονων.

    παντως διαφωνω εντελως με τον Λευτερη , στα ματια μου το alan wake ειναι απιστευτα polished μεχρι την τελευταια λεπτομερεια.
    Ε αυτο δεν μπορω να μην το σχολιασω! Πως γινεται βρε να ειναι polished και η καθε λεπτομερια οταν αφης αρχης το παιχνιδι δεν εχει καλο framerate performance. Ασε ολα τα αλλα περι gameplay. Και περα απο τα θεματα αποδοσης το παιχνιδι οταν κυκλοφορησε ειχε σοβαρα glitches και bugs, γεγονος αλλωστε που οδηγησε σε 10+ patch με καταιγιστικο ρυθμο (πολλες φορες 2 την εβδομαδα). Ειναι οι λογοι που με εκαναν να πιασω το παιχνιδι 2 ποσους μηνες μετα την κυκλοφορια του.

    Αντικειμενικα, ξεχωρα απο gameplay προτιμησεις κλπ, το παιχνιδι δεν ειναι polished μεχρι την τελευταια λεπτομερια.

    Απο εκει και περα ναι το παν ειναι να περναμε καλα. Εγω θεωρω οτι το γουστο μου εχει αρκετη ποικιλια και να το πω αλλιως ανοχες. Παιζω απο τα πιο ψαγμενα μεχρι τα πιο απλα παιχνιδια και σε ολα βρισκω ενδιαφερον. Καποιες φορες ομως βγαινει ενα παιχνιδι που παιρνει κακες κριτικες και εγω δεν μπορω να καταλαβω το γιατι, πχ Driveclub. Και καποιες αλλες φορες βγαινει ενα παιχνιδι με απιστευτες κριτικες και εμενα δεν μου κανει το κλικ που θα περιμενα.

    Its all good.

  20. #75
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τελος απο εμενα και πλατινα μετα απο 45 ωρες. Και λεω 45 ωρες για να δειξω οτι το παιχνιδι κυριολεκτικα το ξεζουμισα, δεν αφησα σημαδακι στον χαρτη ανεξερευνητο.

    Συνολικα το παιχνιδι μου αρεσε. Οχι στο βαθμο που περιμενα αλλα μου αρεσε.

    Υπαρχουν καποια στοιχεια του παιχνιδιου που ειναι απλα ανεπαναληπτα οπως ειναι η μουσικη του... δεν εχω λογια. Ειναι σιγουρο οτι το soundtrack θα κοσμησει την συλλογη μου. Και το πως το σαουντρακ ειναι συνδεδεμενο με το παιχνιδι... ειναι απλα φοβερο. Ιδιως ενα σημειο στο παιχνιδι, φανταζομαι ξερετε ολοι ποιο λεω, ειναι μοναδικη εμπειρια. Ρησπεκτ πραγματικα. Δεν θελω να πω παραπανω αλλα ισως αυτο και μονο να αξιζει το price of admission...!

    Ενα αλλο στοιχειο του παιχνιδιου που εγινε παρα μα παρα πολυ καλα (ενω δεν μου αρεσε συνηθως στα παιχνιδια της Remedy) ειναι τα live action κομματια. Εχουν γινει με παρα πολυ μερακι και αγαπη και φαινεται. Οι ηθοποιοι πραγματικα το ζουν και φαινεται οτι το καταδιασκεδασαν.

    Τεχνικα το παιχνιδι, τα εχω πει, κανει παρα πολυ ωραια πραγματα ωρες ωρες, αλλα καποιες αλλες οι ελειψεις/ατασθαλιες του το ριχνουν αρκετα. Το βασικοτερο ομως προβλημα ειναι η αποδοση του παιχνιδιου στο PS5. Υπαρχουν στιγμες που ειναι δυστυχως ενα χαλι μαυρο και χαλαει την εμπειρια παρα πολυ. Σε ενα combat section στο τελος του παιχνιδιου, εβαλα το παιχνιδι στην story δυσκολια γιατι οι τραγικες πτωσεις του framerate επηρεαζαν τον χειρισμο σε τετοιο βαθμο που θεωρω οτι ηταν αδικο προς τον παικτη. Στο ΧΒΟΧ εχω ακουσει οτι ειναι νερο, βεβαια δεν ξερω αν ειναι ακομα και σε αυτο το σημειο. Οπως και να εχει οποιος εχει και τις 2 κονσολες αγοραζει το AW2 κατευθειαν και χωρις σκεψη στο ΧΒΧ.

    Τα του gameplay τα εχω πει. Δεν θελω να τα ξαναπω. Θεωρω οτι παρθηκαν καποιες λαθος αποφασεις. Και σε καποια design elements.

    Το στορυ συνολικα θα το αναφερω σε σποιλερ:

    Spoiler!


    Γενικα περασα καλα. Νομιζω ειναι απο τα παιχνιδια που λιγες λεπτομεριες να ηταν διαφορετικες θα ανεβαινε παρα μα παρα πολυ στα γουστα μου. Παρολαυτα ξαναλεω, ειναι παιχνιδι που εχει καποια τμηματα υπεροχα μεσα του.

    Φανς του ειδους δεν πρεπει να το χασουν. Ειναι proper survival horror με τα καλα και τα κακα του. Αλλα σιγουρα ειναι κατι διαφορετικο.

  21. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Giannis1979 (24-03-2024),hakoo (17-01-2024),Lefteris_X (17-01-2024),panos74gr (17-01-2024),tomic20 (18-01-2024)

  22. #76
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δυσκολευομαι παρα πολυ να αντιληφθω τι ανεπαναληπτο soundtrack εχει το παιχνιδι.. απο το πρωι το εχω και παιζει στο loop και παραλληλα εξερευνησα το συγκροτημα Poets of the Fall που για το συμπαν της Remedy εμφανίζεται ως Old Gods of Ashard..

    Παιδια τι μπαντα ειναι αυτη; Εχω παθει πλακα κυριολεκτικα.. ειναι εξαιρετικοι απλα. Μπειτε στο καναλι τους και ακουστε μερικα κομματια. Το αξιζουν. Χαιρομαι παρα πολυ που τους ανακαλυψα και σιγουρα θα αγορασω μερος της δουλειας τους γιατι θελω να τους στηριξω.

    https://youtube.com/@PoetsOfTheFallB...iY-E7rzqI-hj9I

    Γενικα το Alan Wake 2 πιστευω εχει ενα απο τα καλυτερα soundtracks που εχω ακουσει γενικα.

  23. #77
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Κι εμενα μου αρεσουν πολυ. Στο control τους ειχα μαθει, στον λαβύρινθο που έπαιζε κομμάτι τους και το είχα ψάξει. Και στο alan wake remaster σε ενα σημειο παιζει σε μια tv που συναντάς ένα videoclip τους

  24. #78
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Έχω πολλά χρόνια να ευχαριστηθώ και να πορωθώ με παιχνίδι τόσο πολύ! Περίμενα πως και πως την στιγμή που θα ανοίξω την κονσόλα και θα κάτσω να παίξω.

    Επιτέλους, ένα πραγματικά horror παιχνίδι, που πολλές φορές με έπιασε σε σημείο να ανατριχιάζω.



    Η δουλειά που έχουν ρίξει είναι πραγματικά απίστευτη. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με το παιχνίδι τεχνικά. Το έπαιξα στο performance εννοείται.

    Τα γραφικά, το art direction, το story telling, φωτισμοί, οι ηθοποιοί και ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΛΑ, ο ΗΧΟΣ!! Τι έχουν κάνει ρε παιδιά σε αυτόν τον τομέα τα παλικάρια;;; Το performance που έχει στο Atmos, απλά δεν συγκρίνεται ούτε με την καλύτερη ταινία! Το soundtrack δε, απλά συγκλονιστικό!

    Για εμένα το Alan Wake 2 είναι άνετα game of the year για το 2023! Και ίσως από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει! Έβγαλα το platinum, έπαιξα κι εγώ περίπου 45 ώρες, και μακάρι να ήταν και περισσότερες! Πάω καπάκια για second playthrough πιστεύω να δω το εναλλακτικό τέλος! Ανιπομονώ και για DLC!!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •