Results 1 to 5 of 5

Thread: Shadow Tactics: Blades of the Shogun

  1. #1

    Default Shadow Tactics: Blades of the Shogun

    Ευχαριστώ Λευτέρη, δεν έχω ιδέα τί έγινε. Είναι η πρώτη φορά που γίνεται.

    Διορθώνω λοιπόν, κι επειδή ήταν μεγάλο το αρχικό ποστ και δεν έχω το κουράγιο να το ξαναγράψω, κάνω ένα μικρό, αλλά με την ίδια ουσία.

    Λοιπόν, επειδή το παιχνίδι το είχα καιρό στο σκληρό του Ps5 και όλο το ανέβαλλα, κάθισα και το παιξα και τερμάτισα, κι έχω να πω ότι είναι υπερ-διαμάντι.
    Δεν είχα ξαναπαίξει τέτοιο είδος, real time tactical, αλλά απλά είχα πάρει μία γεύση από τα παλιά Κομμάντος, κι έψαχνα ένα παιχνίδι τέτοιου στυλ, να μου παιδέψει το μυαλό όσο πρέπει, όχι μεγάλο σε διάρκεια, ούτε κάτι πολύπλοκο. Τελικά αυτό που έπαιξα ξεπέρασε ό,τι review είχα διαβάσει.
    Φοβερό gameplay, με ποικιλία επιλογών, συχνά να σε φέρνει σε πολύ δύσκολο σημείο, όμως πάντα να υπάρχει κάτι να κάνεις για να βρεις τη λύση. Επίσης, είναι πολύ δίκαιο και ακριβές, με το λάθος να είναι του user, επειδή απλά δεν έλαβε υπόψη όλα τα δεδομένα της κατάστασης. Και πολύ καλή ΑΙ.
    Μαζί με το gameplay όμως, και ίσως και περισσότερο, την παράσταση κλέβει η όλη παρουσίαση, οπτική και ηχητική. Οι ήρωες, μοναδικές και καλόγουστες φιγούρες, όπως και το animation τους, συχνά και αστείες.Όλα τα levels και τα περιβάλλοντα, αλλά και οι Npcs, εξίσου όμορφα. Το κορυφαίο στοιχείο πάντως του παιχνιδιού είναι το voice acting, αλλά και ο ήχος γενικά (ως art direction, όχι τεχνικά). Οι ιαπωνικές ομιλίες και διάλογοι των ηρώων (δε ξέρω τί άλλες γλώσσες προσφέρει το παιχνίδι, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ να παιχθεί σε κάποια άλλη γλώσσα) είναι απολαυστικοί και αποδίδουν άριστα τον κάθε χαρακτήρα. Είναι από τα παιχνίδια που με έκαναν να "γνωρίσω" και να θυμάμαι (σίγουρα για καιρό) τον κάθε ήρωα. Ακόμα και οι Npcs όμως, με μικρούς διαλόγους, σχόλια στα τεκταινόμενα, μικρές αντιδράσεις έκπληξης, φόβου κλπ, αλλά και τα ηχητικά εφφέ του περιβάλλοντος και όλης της δραστηριότητας (προστάγματα και ασκήσεις με βολές, παραπέρα άλλοι ξεκουράζονται, πίνουν σάκε, στα χωριά οι πολίτες κάνουν εργασίες κλπ κλπ) συνθέτουν ένα μοναδικό σύνολο.
    Απαραίτητη για εμένα η μικρή αναφορά στον κάθε έναν από τους 5 πρωταγωνιστές: Hayato, ο μισθοφόρος νίντζα με το θανατηφόρο shuriken, Μugen, η ντουλάπα σαμουράι με την τεράστια σωματική δύναμη, Yuki, η σχεδόν έφηβη αλλά πανέξυπνη τυχοδιώκτρια με την φοβερή παγίδα εδάφους, Aiko, η καλλιτέχνις με τις αμφιέσεις, και ο ανεπανάληπτος σοφός γερο-Takuma, κουτσός μεν, αλλά με το αλάνθαστο sniper μάτι του.

    Παιχνιδάρα. Θα προσπαθήσω να βρω κάτι παρόμοιο, το Desperados 3 ίσως, αλλά δύσκολα θα είναι σαν και αυτό.
    Last edited by toninio; 15-05-2023 at 00:28.

  2. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    geogoku (24-05-2023)

  3. #2
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρα!

    Το font είναι διαλυμένο/corrupted, είναι "κινέζικα"!

  4. #3

    Default

    Πω, εντάξει τί έγινε τωρα!

    (οκ, το ξανάγραψα)
    Last edited by toninio; 15-05-2023 at 00:24.

  5. #4
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ωραία δοκιμή!
    Έσβησες όλο το ποστ, αλλά τουλάχιστον το "Λοιπον δοκιμή να δω αν λειτουργεί." είναι στα ελληνικά!

  6. #5

    Default

    Να προσθέσω: το έπαιξα στο Νόρμαλ, που νομίζω είναι η σωστή και ισορροπημένη δυσκολία.
    Το παιχνίδι έχει 13 levels και δεν είναι καθόλου μικρό σε διάρκεια, αν αναλογιστούμε ότι κάποια λέβελς απαιτούν ώρες για ολοκλήρωση (οκ, όχι...8 ώρες, αλλά ίσως 3 και 4, εάν θες να μελετάς αρκετά, αλλά και να το πας τίμια και ηθικά, μη σκοτώνοντας κανέναν από τους πολίτες).
    Η ιστοριούλα μία χαρά, για παιχίδι του είδους, κι έχει κι ένα twist δυνατό.
    Είπα πριν για το voice acting και την ηχητική επένδυση γενικώς, αλλά το παιχνίδι έχει και μουσικάρα. Το main theme αλλά και όλα τα άλλα themes, πάρα πολύ καλά και ποιοτικά.

    Μπράβο στην ομάδα, Mimimi productions, για όλο το γούστο που έβαλαν στο παιχνίδι τους.



    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ωραία δοκιμή!
    Έσβησες όλο το ποστ, αλλά τουλάχιστον το "Λοιπον δοκιμή να δω αν λειτουργεί." είναι στα ελληνικά!
    Χαχα, ναι, κάπως έτσι. Τουλάχιστον, λέω, ας δω αν γράφει ελληνικά πρώτα, πριν ξαναποστάρω οτιδήποτε.
    Πάντως, δεν ξέρω καν γιατί τα εμφάνισε έτσι. Κανονικά ελληνικά έγραφα, όπως πάντα.
    Δεν πειράζει, άλλο κακό!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •