Results 1 to 7 of 7

Thread: ARMORED CORE VI - FIRES OF RUBICON (FromSoftware, 2023)

  1. #1
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default ARMORED CORE VI - FIRES OF RUBICON (FromSoftware, 2023)




    Μετά από πολλές φήμες, επιστρέφει η σειρά με νέο τίτλο.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #2

  3. #3
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Και κλασικά υψηλές βαθμολογίες

    https://www.metacritic.com/game/play...res-of-rubicon


  4. #4
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Το ξεκίνησα και έπαιξα 5-6 αποστολές. Ήρθα να πω ότι κλασικά στην πρώτη (ας την πούμε tutorial) mission έχει το πρώτο boss και έχασα καμιά 10αριά φορές


  5. #5
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Λοιπόν, έχω ολοκληρώσει τα NG, NG+ και έχω δει τα δύο πρώτα endings. Σε κάθε playthrough έχει κάποιες επιπλέον αποστολές σύμφωνα με τις επιλογές σου ενώ τώρα στο NG++ έχει αρκετές περισσότερες απ' ό,τι κατάλαβα. Ουσιαστικά εξελίσσεται το ίδιο σενάριο σε κάθε playthrough με νέα στοιχεία. Λίγο κάπως σαν το Nier Automata όσο το θυμάμαι!

    Θα πω ότι γενικά είναι μάλλον το πιο εύκολο (συγκριτικά πάντα, μην παρεξηγηθώ χαχα) από τα λίγα παιχνίδια της From που έχω ασχοληθεί (Bloodborne & Sekiro, Elden Ring θα το πιάσω κάποια στιγμή εννοείται), χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι έχει χαθεί η δυσκολία που την χαρακτηρίζει, ή, το πιο σημαντικό, ότι δεν σου προσφέρει την ίδια αίσθηση ικανοποίησης όταν περνάς ένα boss ή μια δύσκολη αποστολή (ειδικά σε μία, είχα κολλήσει κανά δυο μέρες, θα την χαρακτήριζα και λίγο άδικη στο στήσιμο).

    Έχει άπειρες παραμετροποιήσεις για το mech σου, όπου από κάποιο σημείο και μετά, κάποια builds είναι και λίγο overpowered ίσως σε μεγάλο ποσοστό encounters. Σεναριακά και από άποψη lore, μάλλoν από τα πιο κατανοητά - αν και πάλι έχει αρκετά layers που δεν τα καλύπτουν τα briefings των αποστολών. Οι αποστολές που btw γενικά είναι πολύ straightforward, και μπορεί να είναι και τύπου 2-5 λεπτά χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, εφ' όσον δεν περιλαμβάνουν κάποιο boss.

    Γενικά πολύ καλές εντυπώσεις, έχει αυτό το κάτι των παιχνιδιών της From που σε κάνει να ασχολείσαι συνέχεια!

    Έχω φτιάξει και μια playlist με τα boss και κάποια extra encounters/δύσκολα missions να υπάρχει (προφανώς spoilers!)

    https://youtube.com/playlist?list=PL...-ORT65Pk_wg0Bp


  6. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Valkyre (25-09-2023)

  7. #6

    Default

    πηγα να το παιξω, αλλα δεν με εψησε. Με δυσκολευει πολυ η κινηση του mech.
    επισης αυτο με τις αποστολες που ειναι , single missions , χωρις να αποτελουν ενα κομματι ενος ενοποιημενου κοσμου, δεν μου αρεσει καθολου για παιχνιδι της from.

  8. #7
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Ναι δεν έχεις άδικο, είναι διαφορετική η λογική σε πολλά πράγματα - και στο actual gameplay, και στο ότι δεν είναι open world ας πούμε, και στο overall presentation.

    Βέβαια και εδώ οι αποστολές είναι κομμάτι του bigger picture που εξελίσσεται σταδιακά, τα briefings είναι το σημαντικό μεν, επιφανειακό context δε, κάποια collectibles σου δείχνουν ένα επιπλέον κομμάτι, τα επιπλέον playthroughs εμπλουτίζουν επίσης (και σε οδηγούν σε εναλλακτικά τέλη).

    Βλέπω τώρα από τους κλασικούς youtuber experts για τα παιχνίδια της From, αρκετά πράγματα που ίσως δεν είχα ανακαλύψει, αν κάποιος θέλει να εντρυφύσει δε στα builds και στα detailed specs, μπορεί να ασχολείται με τις ώρες.

    Εγώ βρήκα κάποια στιγμή προς το τέλος του πρώτου playthrough ένα build πολύ αποτελεσματικό, αλλά τώρα στο NG++ που εμφανίστηκε καινούρια αποστολή, δεν ήταν το ίδιο αποδοτικό και έπρεπε να ψάξω εναλλακτικές.

    Φυσικά έχει τέτοια παραμετροποίηση, που πχ μπορεί να βρεις συνδυασμό όπλων που να γουστάρεις αλλά ταυτόχρονα τα υπόλοιπα parts του mech σου να μην μην μπορούν να τα "σηκώσουν" είτε κυριολεκτικά, είτε λόγω απαιτούμενης ενέργειας κλπ.

    Οπότε πχ δεν μπορείς να έχεις ένα heavy-on-guns build αλλά ταυτόχρονα fast / agile.

    Βέβαια είπα ότι γενικά μου φαίνεται πιο εύκολο, γιατί ειδικά μετά το πρώτο playthrough, στο NG+ είναι λίγα τα κομμάτια που δυσκολεύτηκα (ίσως σε κάποια νέα bosses, other than that είναι σαν να κάνεις speed run!).

    Είμαι νωρίς στο NG++ οπότε επιφυλάσσομαι εδώ καθώς περιμένω κάμποσες εντελώς καινούριες αποστολές


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •