Results 1 to 16 of 16

Thread: Silent Hill 2

  1. #1

    Default Silent Hill 2


  2. #2
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Εμενα μου κανει περισσοτερη εντυπωση το Gotham Knights να πω την αληθεια, triple A game που υποτιθεται ξεφορτωθηκε τις last gen εκδοσεις για να απελευθερωθουν τεχνικα οχι μονο εχει χειροτερα γραφικα απο το Arkham Knight του 2015 σε κονσολες προηγουμενης γενιας αλλα τρεχει και στη βαση των 30.
    Μια τεραστια απογοητευση αυτη η γενια στον τομεα γραφικα με 2-3 εξαιρεσεις μεχρι στιγμης.
    Δες τοτες λιγο απο το silent hill 2 remake μπας και αλλαξεις λιγο γνωμη
    Οταν γραφαμε οτι απο το 23 και μετα θα πεφτουν ξανα σαγονια κατω, φαινομασταν υπερβολικοι
    Και που εισαι ακομα
    Η νεα γενια απο οτι φαινεται ξεκιναει με τα πρωτα παιχνιδια που θα τρεχουν μονο σε unreal engine 5 οπως και ενα απο αυτα θα ειναι το remake της blooper team


    Last edited by spartan; 20-10-2022 at 03:59.

  3. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Slay (24-10-2022)

  4. #3
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ενταξει εδω μιλαμε ποια για φωτορεαλιστικα επιπεδα
    Φαινεται οτι εχουν ριξει τρομερη δουλεια για αυτη την ιστορικη σειρα παιχνιδιων

    Last edited by spartan; 20-10-2022 at 04:09.

  5. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Slay (24-10-2022)

  6. #4
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Στο τρεηλερ παντως δεν ειχε ουτε 1 δευτερολεπτο πραγματικου gameplay. In engine προφανως ειναι τα cinematics, αλλα gameplay δεν ειναι. Επισης γιατι δεν φαινεται πουθενα το ΧΒΟΧ; Λαθος ειναι αυτο λογικα ε;

  7. #5
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Διάβασα ένα χρόνο timed exclusive στο PS5.
    Δεν έχω δει καθόλου πως δείχνει βέβαια το παιχνίδι. Μόνο κάτι άρθρα που είδα τώρα το πρωί

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (20-10-2022)

  9. #6
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Φαινεται πολυ ενδιαφερον remake παντως. Αυτο που με ιντριγκαρει περισσοτερο ειναι οτι πλεον εχει over the shoulder camera και αλλαγμενο combat.

  10. #7
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Super exited και φοβερό trailer.
    Εχω ενθουσιαστεί αλήθεια .
    Μιλαμε για τρομερά ατμοσφαιρικό παιχνίδι που θυμαμαι στιγμές η αγωνία να χτυπάει στο κόκκινο .
    Η εξερεύνηση μεσα στον κόσμο του και μονο έφτανε να σου ανεβάσει τους παλμούς της καρδιάς στο χίλια .
    Ελπιζω και σε μια καλη συλλεκτική εκδοση .
    Next MGS ..Δεν ζητάω πολλα lol

  11. The Following 3 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    AlexandrosQV (21-10-2022),jk_blue_tiger (22-10-2022),WolfRathmA (02-11-2022)

  12. #8
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default Silent Hill 2

    Έγινε μεταφορά σε νέο thread.
    Προσωπικά θα ήθελα να ξεκινήσουν απο το πρώτο.
    .

  13. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Error Flynn (20-10-2022)

  14. #9
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Δες τοτες λιγο απο το silent hill 2 remake μπας και αλλαξεις λιγο γνωμη

    Ρε συ, μιας που μου το εχεις ξαναπει, τι γνωμη να αλλαξω? Αν κυκλοφορησει next gen παιχνιδι το 2023 θα αναιρεσει το γεγονος οτι εδω και 2 χρονια βλεπουμε μετριοτητες σε νεα γενια? Ειναι η πιο απογοητευτικη γενια σε αυτο τον τομεα, το να εκμεταλλευθουν το hardware 3 χρονια μετα δεν αποτελει επιτυχια, ηδη εχουν αργησει παρα πολυ.
    Τι εννοεις οτι οταν λεγατε οτι θα δουμε εντυπωσιακα παιχνιδια απο το 2023 φαινοσασταν υπερβολικοι? Εγω περιμενα να δω εντυπωσιακα γραφικα απο τη στιγμη που πηρα την κονσολα, οχι 3 χρονια μετα. Αλλιως εμενα με το ps4 μου, μια χαρα ηταν. Το αναμενομενο και το αυτονοητο ειναι, αλλιως δεν εχει νοημα ενα καινουριο συστημα.
    Νομιζω οτι καπως εχεις μπερδεψει το τι λεω, δεν αμφισβητω τις δυνατοτητες των συστηματων η την εξελιξη των γραφικων, δειγματα εχουμε δει αλλωστε. Μιλαω ξεκαθαρα για τις εταιρειες, εχουν παραβολευτει με last gen αναπτυξη για οικονομικους λογους με αποτελεσμα να βλεπουμε μετριοτητες στον τομεα γραφικα.
    Τωρα σε οτι αφορα το συγκεκριμενο, ωραιο φαινεται, δεν ενθουσιαστηκα παντως. Οχι λογω προκαταλειψης για την bloober (δεν εχω παιξει κανενα παιχνιδι της) αλλα γιατι πρωτον δεν πηραμε μυρωδια απο gameplay, δευτερον μου φαινεται πολυ "clean" για silent hill.
    Το υφος του και η συνολικη αισθητικη του trailer δεν παραπεμπει σε Silent Hill 2, για μενα παντα.


  15. The Following 7 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Lefteris_X (19-11-2022),mania (20-10-2022),mihalis13 (20-10-2022),obione (20-10-2022),PDS (20-10-2022),Slay (24-10-2022),WolfRathmA (02-11-2022)

  16. #10
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Θα συμφωνήσω με hakoo. Το να δω ps5 games στο BC του ps6 (ετσι οπως παει) δεν μου λεει κάτι.

    Ως κατοχος ps5 πλεον, νιώθω οτι αγορασα ενα ps4 pro 2 (αν εξαιρεσεις το χειριστηριο). Kαι αυτο δεν αφορα τις δυνατοτητες της κονσολας, αλλα το κατα ποσο τις εκμεταλευονται. Δυστυχως η multiplaform-cross gen λογικη εχει κρατησει την παρουσα γενια πολυ πισω. Αν δεν ερχόταν το PSVR2 (και με τον φοβο να μην βρω κονσολα στα ραφια) δεν θα την αγοραζα. Το ps4 ειναι μια χαρα up to date.
    .

  17. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    obione (20-11-2022),Slay (24-10-2022)

  18. #11
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Ρε συ, μιας που μου το εχεις ξαναπει, τι γνωμη να αλλαξω? Αν κυκλοφορησει next gen παιχνιδι το 2023 θα αναιρεσει το γεγονος οτι εδω και 2 χρονια βλεπουμε μετριοτητες σε νεα γενια? Ειναι η πιο απογοητευτικη γενια σε αυτο τον τομεα, το να εκμεταλλευθουν το hardware 3 χρονια μετα δεν αποτελει επιτυχια, ηδη εχουν αργησει παρα πολυ.
    Τι εννοεις οτι οταν λεγατε οτι θα δουμε εντυπωσιακα παιχνιδια απο το 2023 φαινοσασταν υπερβολικοι? Εγω περιμενα να δω εντυπωσιακα γραφικα απο τη στιγμη που πηρα την κονσολα, οχι 3 χρονια μετα. Αλλιως εμενα με το ps4 μου, μια χαρα ηταν. Το αναμενομενο και το αυτονοητο ειναι, αλλιως δεν εχει νοημα ενα καινουριο συστημα.
    Νομιζω οτι καπως εχεις μπερδεψει το τι λεω, δεν αμφισβητω τις δυνατοτητες των συστηματων η την εξελιξη των γραφικων, δειγματα εχουμε δει αλλωστε. Μιλαω ξεκαθαρα για τις εταιρειες, εχουν παραβολευτει με last gen αναπτυξη για οικονομικους λογους με αποτελεσμα να βλεπουμε μετριοτητες στον τομεα γραφικα.
    Τωρα σε οτι αφορα το συγκεκριμενο, ωραιο φαινεται, δεν ενθουσιαστηκα παντως. Οχι λογω προκαταλειψης για την bloober (δεν εχω παιξει κανενα παιχνιδι της) αλλα γιατι πρωτον δεν πηραμε μυρωδια απο gameplay, δευτερον μου φαινεται πολυ "clean" για silent hill.
    Το υφος του και η συνολικη αισθητικη του trailer δεν παραπεμπει σε Silent Hill 2, για μενα παντα.
    Μαλλον εσυ πρεπει να ζουσες σε εναν αλλο παραλληλο συμπαν απο οτι φαινεται,οπου η πανδημια δεν ειχε μαστισει την κοινωνια γυρω μας εδω και 2 χρονια, και απλα νομιζεις οτι τα προβληματα που παρουσιαστηκαν κατα την διαρκεια αυτου του χαους, δεν επηρεασαν καθολου την gaming βιομηχανια.
    Την ιδια γκρινια που διαβαζω τωρα την διαβαζα εδω μεσα και επι εποχες ps4 τους 2 πρωτους χρονους κυκλοφοριας τους
    Γκρινια για κροτζενιλα και ελλειψη καλων αποκλειστικων
    Last edited by spartan; 20-10-2022 at 18:17.

  19. #12

    Default

    Πρώτα χρόνια ps4.

    Knack
    Killzone Shadowfall
    Driveclub
    TheOrder
    Infamous Second Son

    Δυνατά γραφικά/οπτικός τομέας, αλλα πολύ μετριάτζα.Θυμάμαι και το Until Dawn. Δυνατο οπτικά παιχνίδι, με χάλια απόδοση.
    Αρα ο οπτικός τομέας απο μόνος του δεν λέει απολύτως τίποτα.

    Τελος το 2014 απο τις χειρότερες χρονιες των τελευταιων χρονων απο πλευράς κυκλοφοριών .

  20. #13
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Silent Hill 2

    Spartan δεν προσφερει τιποτα στο νημα να επαναλαβω την αποψη μου για χιλιοστη φορα σχετικα με τα crossgen, τον covid και κατα ποσο επηρεασε, κατα ποσο ειναι δικαιολογια και ποτε παρθηκαν αυτες οι αποφασεις. Τα εχουμε πει παμπολες φορες. Αν εισαι ικανοποιημενος με τον τεχνικο τομεα καλα κανεις, αν το θεωρεις φυσιολογικο και το δικαιολογεις επισης καλα κανεις.
    Και συγκρισεις εχουμε κανει με αλλες crossgen περιόδους αναλυτικα και τα παντα. Κουρασε αυτη η συζητηση γιατι εχει γινει πολλες φορες.
    Διαφωνουμε απλα.
    Αν χαλιεσαι με την αποψη μου απλα προσπερασε την, δεν ειναι κακο ουτε θα σε παρεξηγησω.


  21. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Lefteris_X (07-02-2024),Slay (24-10-2022)

  22. #14
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Εγω σήμερα στη τηλεόραση μου είδα αυτό



    Click image for larger version. 

Name:	52CF5C0D-688C-4BC9-AA47-AD28E3148144.jpg 
Views:	76 
Size:	812.6 KB 
ID:	13009
    Last edited by Error Flynn; 19-11-2022 at 14:55.

  23. #15
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default



    Περασε αρκετα στα ψιλα απο το state of play και δικαιως νομιζω, πολυ μετριο φαινεται δυστυχως. Ελπιζω την επομενη φορα που θα το δειξουν να δουμε κατι αλλο που θα ειναι πιο ελπιδοφορο γιατι το combat κομματι εκτος του οτι δεν ηταν ουτε στο original το δυνατο του σημειο στο remake φαινεται αστα να πανε.


  24. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mania (07-02-2024),WolfRathmA (07-02-2024)

  25. #16
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Εγώνα πώ την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει γιατί το τρειλερ έχει φάει τόσο κράξιμο...

    Δεν περίμενα από την bloober να φτιάξει και ΑΑΑ παιχνίδι με τα production values του last of us, αλλά γιατί τόσο κράξιμο??

    Αυτό που διαβασα δεξια και αριστερά είναι ότι η άποψη ότι αφού μας δείξαν τρειλερ που δείχνει το combat, σημαίνει ότι το παιχνίδι ειναι και πιο action... Καθίστε βρε λίγο, ακόμη δεν το είδαμε!!

    Αυτό που με χάλασε είναι ότι δεν είδα ημερομηνία κυκλοφορίας 2024 σε ενα στεγνό έτος για τη sony.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •