Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 20 of 144

Thread: The Last of Us: Part I

  1. #1
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default The Last of Us: Part I




    The Last of Us released almost a decade ago on the PlayStation 3 console, and it’s left an indelible mark on our studio. Joel and Ellie’s story continues to be powerfully evocative with players worldwide, and we’re humbled these characters continue to leave an impression.

    With leaps in technology and hardware that allow us to push the limits of the visual fidelity and interactivity, we’re thrilled to announce this complete remake of The Last of Us, releasing September 2, 2022 for the PlayStation 5 console and in development for PC.



    We’ve implemented modernized gameplay, improved controls, and expanded accessibility options in this single-player experience to allow even more individuals to enjoy the game. Effects, exploration, and combat have all been enhanced. Leveraging the PS5’s powerful hardware, we also implemented 3D Audio*, haptics, and adaptive triggers. Both returning fans and new players alike will have the opportunity to experience both The Last of Us Part I and its prequel story Left Behind in a whole new way.

    For this rebuild, Neil has passed the directorial baton to Game Director Matthew Gallant and Creative Director Shaun Escayg to bring this project to life. Matthew joined our studio a decade ago to work on The Last of Us and Uncharted 4: A Thief’s End. He rose to Lead Systems Designer on The Last of Us Part II and co-headed the charge for over 60 accessibility features. Shaun started as Lead Cinematic Animator on The Last of Us and Uncharted 4: A Thief’s End. Shaun would later go on to become the Creative Director of Uncharted: The Lost Legacy. With their deep creative and technical expertise with the series, they’re the perfect fit to helm this project, and you’ll be hearing even more about The Last of Us Part I from them soon.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #2

    Default

    Περιμένω να ανακοινωθεί και επίσημα η τιμή του,για να έρθει και το αναμενόμενο κράξιμο. Ειδικά αν ισχύουν τα 70ευρώ που ακούγονται, μιλάμε για γιαούρτια η Sony.
    Και ελπίζω αυτός να μην είναι ο μεγάλος τίτλος της Sony για τις γιορτές και το god of war να φάει delay.
    Last edited by Fulgore; 09-06-2022 at 21:43.

  3. #3
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    The Growing Future of The Last of Us

    Ενημερώθηκε το πρώτο post με τις σχετικές πληροφορίες
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #4

    Default

    https://www.vg247.com/the-last-of-us...-pre-order-ps5

    80ευρώ η Standard edition. Οτι χειρότερο τιμολογιακά από Sony στην σύγχρονη τουλάχιστον ιστορία.

    Και επειδή η αρχική τιμή ήταν ''τσάμπα'', πάρε κόσμε και Digital Deluxe με 10 επιπλέον ευρώ.
    Last edited by Fulgore; 10-06-2022 at 01:20.

  5. #5
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Αν και θα τα έσκαγα hands down για αυτην την εταιρία διοτι ειναι οτι καλυτερο για το γούστο μου και εχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου στο μέγιστο ,
    αυτην την φορά θα παω πάσο .
    θα συμφωνήσω οτι η τιμές ειναι ψηλά αλλα ομως ξερω οτι απευθύνεται σε νέους χρήστες και εχει γινει καλη δουλεια .
    Σιγουρα στο μελλον θα μπει στην συλλογή μου .

  6. #6
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τρικλοποδια στον εαυτο της βαζει η Sony δυστυχως... ακομα και αν απευθυνεται σε νεους χρηστες ειναι καπως να ζητας 80 ευρω οταν ηδη υπαρχει το remaster σε τοσο χαμηλη τιμη. Γενικα δεν μπορεις να χρεωνεις τοσο οταν μιλαμε για την τριτη κυκλοφορια του παιχνιδιου αυτου. Τα ελεγα και πριν ανακοινωθει επισημα.

    Επισης, οκ βιντεο στο youtube ειναι οποτε δεν μπορεις ευκολα να βγαλεις συμπερασματα, αλλα αληθεια εγω δεν ειδα καμμια τρομερη βελτιωση. Δηλαδη το TLOU2 του PS4 μου δειχνει πολυ πιο εντυπωσιακο απο αυτο που ειδα στο τρεηλερ.

    Ξαναλεω ομως δεν μπορεις ευκολα να βγαλεις συμπερασματα απο το βιντεο.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (10-06-2022),Slay (13-06-2022)

  8. #7
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν φανηκε να ειναι κανενα φοβερο showcase του ps5 απο αυτο το trailer, η μηχανη του LOU 2 καπως πιο polished. Η μεγαλη διαφορα θα ειναι το gameplay μιας και εχουν μεταφερει τους μηχανισμους του part 2 στο part 1 απ οτι ειπε ο Druckmann.
    Σιγουρα στη λιστα μου αλλα ενταξει, τα εχουμε ηδη πει. Ειδικα για οσους εχουν παιξει το remaster δεν νομιζω να εχει και πολυ νοημα.
    Ειναι καθαρα για newcomers και οσους μπουν μεσω της σειρας που ξεκαθαρα πονταρουν πολλα απο τη Sony πανω της.


  9. #8
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default










    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #9

    Default

    Στα πόσα remakes άραγε "καίγεται" ένας τίτλος;
    (Έχω παρατήσει στη μέση το part2 από βαρεμάρα.)
    Επίσης έχω βαρεθεί το "άρμεγμα" της naughty dog. Είπαμε. Οκ τίτλοι αλλά "το πολύ το Κυρ ελέησον" το βαριέται κι ο παπάς"
    Το ίδιο κάνει και η Rockstar. Με την διαφορά ότι έδωσε δωρεάν το τελευταίο της remake.

  11. #10
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μεγαλη διαφορα, αλλα καποιος να ανοιξκει τον φακο στο PS4 (αν γινεται) γιατι σιγουρα επηρεαζει το αποτελεσμα.

  12. #11
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μεγαλη διαφορα, αλλα καποιος να ανοιξκει τον φακο στο PS4 (αν γινεται) γιατι σιγουρα επηρεαζει το αποτελεσμα.

    Δεν θα το 'λεγα. Η γεωμετρία έχει τεράστια διαφορά στο PS5. Τις πολύ μεγάλες διαφορές βέβαια θα τις δούμε στο gameplay αλλά και στα γραφικά την ώρα του gameplay.

    Δες εδώ με φακό 0:16

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #12
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αν έρθει εδώ η Firefly edition (που λογικά είναι U.S. only) θα το αγοράσω day one.
    Τώρα η απλή έκδοση όσο και να θέλω να το ξαναπαίξω το παιχνίδι θα περιμένω μια καλή πτώση τιμής.
    Πάντως ανυπομονώ για το Factions μου άρεσε πολύ στο πρώτο παιχνίδι και περιμένω να δω τι βελτιώσεις θα υπάρξουν

    Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  14. #13
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειναι βεβαιο οτι η διαφορα ειναι τεραστια. Παρολαυτα -παντα με επιφυλαξη- επιμενω οτι δεν ειναι αυτο που θα περιμενα, ποσο μαλλον με τιμη 80ευρω. Δηλαδη μου φαινεται κατωτερο του TLOU2. Γι αυτο που ειπα πιο πριν ειναι οτι με τον φακο ανοιχτο σιγουρα γινονται highlight περισσοτερο τα textures και οι λεπτομερειες. Δεν ειπα οτι αν ανοιξει ο φακος δεν θα εχουν ιδιαιτερη διαφορα.


  15. #14
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω περί τιμολογιακής πολιτικής, αλλά αυτή τη Firefly Edition τη θέλω χθές και είναι η μόνη που θα υποκύψω.

  16. The Following User Says Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    mihalis13 (10-06-2022)

  17. #15

    Default

    Δυστυχώς η έκδοση Firefly είναι US only και μάλιστα μόνο μέσω του PlayStation Direct. Εννοείται πως μόλις άνοιξαν οι προ-παραγγελίες έγινε αμέσως Out of stock...

    Κρίμα γιατί κι εγώ θα τη γούσταρα για τη συλλογή.

  18. The Following User Says Thank You to Nodens For This Useful Post:

    nikosgnr (10-06-2022)

  19. #16
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ρε παιδια τι της βρισκετε της εκδοσης firefly?
    Ετσι οπως το λεγατε περιμενα ναδω κατι φοβερο και μπηκα να δω, και δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστικα... Ενα steelbook 4 ψευτοκομιξ και κατι digital stuff. Βλεπω κατι λαθος? Προς τι ο ενθουσιασμος?

  20. #17
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Είναι εύκολη η απάντηση.. "Συλλογή"

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Nodens View Post
    Δυστυχώς η έκδοση Firefly είναι US only και μάλιστα μόνο μέσω του PlayStation Direct. Εννοείται πως μόλις άνοιξαν οι προ-παραγγελίες έγινε αμέσως Out of stock...

    Κρίμα γιατί κι εγώ θα τη γούσταρα για τη συλλογή.
    Που αυτό μεταφράζεται σε 150+ σε ebay κτλ. Κρίμα.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    mihalis13 (10-06-2022),Nodens (10-06-2022)

  22. #18
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Δεν φανηκε να ειναι κανενα φοβερο showcase του ps5 απο αυτο το trailer, η μηχανη του LOU 2 καπως πιο polished. Η μεγαλη διαφορα θα ειναι το gameplay μιας και εχουν μεταφερει τους μηχανισμους του part 2 στο part 1 απ οτι ειπε ο Druckmann.
    Σιγουρα στη λιστα μου αλλα ενταξει, τα εχουμε ηδη πει. Ειδικα για οσους εχουν παιξει το remaster δεν νομιζω να εχει και πολυ νοημα.
    Ειναι καθαρα για newcomers και οσους μπουν μεσω της σειρας που ξεκαθαρα πονταρουν πολλα απο τη Sony πανω της.
    Βσκ λεγαμε κάποια στιγμη οτι η στροφη της σονυ να βγαζει games και στο pc είναι πιθανον να επηρεάσει τις αποφάσεις της οσον αφορα το development των νεων games της. Εκφράζαμε τον προβληματισμό μας για το ποσο next gen θα ειναι αυτα,πόσο θα εκμεταλλεύονται την κονσόλα. Το also in development for pc (που είναι η πρωτη φορα που ανακοινωνουν κατι τετοιο day one) ίσως απαντάει σε αυτους τους προβληματισμούς μας,αφου το παιχνιδι μοιάζει με ps4 game.
    Το remake φαίνεται οτι δεν ειναι απο την αρχη για ps5 και μονο για ps5 (άσχετα που η σονυ ισχυρίζεται κατι τετοιο), κανεις δεν αντιδρα, οποτε μια χαρα το βλεπω να συνεχιζει ολο αυτο.
    .

  23. #19
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    Δεν ξέρω ....αλλά μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο -όχι 80 αλλά ούτε τα μισά- για ένα παιχνίδι που το έχω ήδη παίξει το έχω ευχαριστηθεί το έχω βιώσει το έχω νιώσει κ έχω γευθεί στο έπακρο ότι είχε να μου προσφέρει....όσο τέλεια γραφικά κ αν έχει η νέα έκδοση κ όσο τέλειο gameplay, σε αυτά τα παιχνίδια αυτό που τα χαρακτηρίζει ως εξαιρετικά είναι το συναίσθημα που σου βγάζουν όταν το πρωτοπαιζεις κ το ανακαλυπτεις.... τουλάχιστον αυτό ισχύει σε εμένα....τα γραφικά κ το gameplay σίγουρα είναι βασικά αλλά απλά ολοκληρώνουν την εμπειρία


    Υγ. Να πω ότι είχα την τύχη να πρωτοπαιξω την remastered έκδοση στο ps4 κ όχι στο ps3

    Υγ2. Εννοείται ότι όποιος δεν το έχει ξαναπαίξει το παιχνίδι κ το αγοράσει πρώτη φορά στο ps5 δίνει άνετα όχι 80 αλλά κ 100
    Last edited by jimspy; 10-06-2022 at 15:51.
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  24. #20
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Αυτό που βλέπω και μένα μοιάζει σαν ένα ποιο δουλεμένο remaster πάνω στο engine του part 2 και μου φαίνεται αισθητά χειρότερο από το part 2. Remake δεν ειναι. Δεν ξεκινησαν από την αρχή με νέα assets, motion capture, level design κλπ. Ελπίζω στην πράξη να ειναι πιο κοντά σε αυτό που ειδαμε στο part 2.

    Θα προσπερασω παρότι λατρευω και το πρώτο παιχνίδι και το left behind.

Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •