Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast
Results 101 to 120 of 144

Thread: The Last of Us: Part I

  1. #101
    Cool Member fistikis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    226
    PSN ID
    John_Fistikis2

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ειδες που πάλι βιάστηκες να σχολιάσεις χωρις να τσεκάρεις καλύτερα αυτό που έγραψες?

    Το σκρουτζ/amazon το ανέφερα σαν τον πιο απλο και γρήγορο τρόπο για να δεις σε τι τιμή πωλούνται έστω απο τις μεγάλες αλυσίδες(και καλά επίσημες τιμές) τα παιχνιδια της πλατφόρμας στην οποια αναφέρεσαι. Που ακριβώς στο σχόλιο μου που κάνεις παράθεση αναφέρομαι σε χαμηλότερες τιμές απο σκρουτζομάγαζα σε σχέση με τις επίσημες?

    Και για την ιδια στην κονσολα που ούτε αυτό το έψαξες καλά, ωριστε τι ισχύει και για την Ελληνική αγορά από πέρυσι και ποτε η κονσολα δεν ειχε 300ευρω αρχική τιμη οπως έγραψες πιο πίσω https://unboxholics.com/news/gaming/...ch-stin-ellada

    Για double standards να έγραφες αν από την μια έθαβα την Sony για τα 80ευρα, αλλά στις άλλες εταιρειες με τα δικα τους 80ευρα δεν είχα κάποιο θέμα, πράγμα που φυσικά δεν ισχυει αφού από το 2020 έχω γράψει πως ειναι τέρμα κάθετος στην αύξηση τιμων ανεξαρτήτως εταιρείας.

    Πάμε πάλι, το switch είχε επίσημη τιμή 300€; πρόσεξε δεν μιλάω για το καπέλο που έβαλαν τα ελληνικά μαγαζιά.
    Και το ps5 είχε 500€ επίσημη τιμή αλλά τα περισσότερα αν όχι όλα τα ελληνικά καταστήματα το κάνουν soft bundle με παιχνίδια και δεύτερο ds και το πουλάνε 600 και βάλε.

    Τέλος πάντων δεν έχει και πολύ νόημα να το τραβάμε από την στιγμή που σε κάθε post που σου κάνω αποφεύγεις περιτέχνως το θέμα και εστιάζεις αλλού, το last of us part I στα 80€ είναι σκουπίδι 0/10 και στα 30€ είναι αριστούργημα 10/10 καλύτερα τώρα;

  2. The Following User Says Thank You to fistikis For This Useful Post:

    Brazhlias (20-09-2022)

  3. #102

    Default

    Spoiler!
    Last edited by Fulgore; 08-09-2022 at 22:06.

  4. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    obione (08-09-2022)

  5. #103
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Fulglore εννοείται μπορείς να πεις την γνώμη σου και να την υποστηρίξεις και κλίνοντας να προσθέσεις οτι εσυ προσωπικά δεν συμφωνείς με τα οσα σου λενε και οτι η αποψη σου ειναι η συγκεκριμένη .
    Και παμε παρακάτω .
    Κάπου αλλού χάθηκε το νόημα δεν ήταν το πρόβλημα η άποψη σου.

    Στα του παιχνιδιου τωρα εγω προσωπικά το εχω εντάξει αναμεσα σε 3 τίτλους που γενικα εχουν σημαδέψει και την ζωη μου παράλληλα.
    Δεν ηταν δηλαδη μονο ενας φοβερός τίτλος .

    Η ερωτηση λοιπον που εκανα στον εαυτο μου ηταν μα πόσες φορες ρε σύ Κωστη θα το παίξεις πια .
    Το ειχα λιώσει στο ps3 επαιξα 3 φορες στο ps4 με ολα τα update που έβγαιναν και τωρα άντε παλι .
    Περιμενε ομως δειχνει ομορφο ρε σύ .
    Θυμαμαι οταν ειχα βαλει το part 2 μου ερχόταν το ενα χαστούκι μετα το αλλο απο οτι έβλεπα .
    Ετσι θα ειναι και το part 1??
    Η απαντηση φυσικα ειναι ναι ειναι ακριβώς ετσι !
    Εχει γινει πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλεια .
    και ναι ειναι το ιδιο παιχνιδι αλλα τα συναίσθηματα και το wow factor ειναι ξανα εκει .
    Και για μια ακόμη φορά , εγω αφαιθηκα παλι στον κόσμο του Tlous και ουτε καν με ένοιαξε το ποσο πλήρωσα διοτι εγω επέλεξα να διασκεδάσω ετσι αυτο το μηνα !
    Κοτσανα .. μαλακια .. ;; Εγω ειμαι on my way για το ταξίδι μου lol

  6. The Following 6 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    drifterx (09-09-2022),Error Flynn (09-09-2022),Lefteris_X (09-09-2022),Nodens (09-09-2022),tsakali GR (25-09-2022),Valkyre (08-09-2022)

  7. #104
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Spoiler!
    Αγγιζεις τα ορια της παραφροσυνης εαν συνεχιζεις να λες οτι εδω μεσα ειναι μονο παλαμακια και μπραβο.. ή αυτο ή απλα εισαι σε μια κατασταση εξαλλη οπου πολυ απλα μαλλον δεν παρακολουθεις τι γραφεται. Το ιδιο το ατομο με το οποιο ηρθες αρχικα σε αντιπαραθεση (η οποια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για το TLOU1 καταλαβε το επιτελους) σε αλλο θρεντ στολιζει συστηματικα την Σονυ.. το ιδιο και ολα τα υπολοιπα ατομα..

    Οχι αλλο καρβουνο!

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (20-09-2022),drifterx (09-09-2022),Lefteris_X (09-09-2022),Slay (13-09-2022)

  9. #105
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μόνο και μόνο το δικό μου ξεχέσιμο απέναντι στη Σονυ τα τελευταία χρόνια, αρκεί για να πει κάποιος "ρε συ, PlayStation φόρουμ είναι εκεί αλλά το ξεχέσιμο στη Σόνυ πάει σύννεφο".

    Αν βάλουμε στην εξίσωση τις ενστάσεις και διαφωνίες για τα πεπραγμένα της Σονυ από άλλα παιδιά, οκ, άνετα κάποιος θα μπορούσε να πει "ρε; εκεί στο ps forum είναι μουρλοί; Έχουν ps και ξεχέζουν πατόκορφα και ΟΜΑΔΙΚΑ την Σονυ; Έχουν χάσει την μπάλα εντελώς;"

    Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι περαιτέρω επί τούτου.

  10. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Slay (13-09-2022)

  11. #106

    Default

    Συμφωνώ με την άποψη ότι δεν μιλάμε για καθαρό Remake αλλά για ένα πιο γυαλισμένο Remaster μιας και στην ουσία αυτό είναι και τίποτε παραπάνω. Η ΑΙ είναι ίδια και προβληματική ασχέτως αν ο Κος Drucmann μας είπε ότι έχει γίνει total overhoul, Level design τα ίδια, Puzzles τα ίδια μόνο τα γραφικά έχουν βελτιωθεί στην ουσία και τα επιπλεόν mods στα menus. Είναι αχρείαστο? Για αυτούς που το έχουν παίξει ναι, έπρεπε να υπάρχει? ναι έπρεπε μιας και δίνει την δυνατότητα σε νέους παίχτες να το ζήσουν σε νεα μηχανή γραφικών με τα καλούδια της νέας γενιάς, έπρεπε να έχει αρχική τιμή 80€? σε καμία περίπτωση αλλά αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα όταν σε 2 μήνες θα πέσει στα μισά. Οι πωλήσεις την πρώτη εβδομάδα στην Ιαπωνία είναι 10.000 περίπου όπως αναφέρουν κάποιοι στο twitter που δείχνει ότι η τιμή τουλάχιστον ήταν μεγάλο fail. Εγώ σε αυτή την έκδοση πέρα από την τηλεοπτική σειρά και τα PC βλέπω μια προσπάθεια της ND μετά την πατάτα του TLOU2 και τον εξευτελιστικό τρόπο που κατάφερε να
    Spoiler!

  12. #107
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μου αρέσει πάντως που τον πιο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ παράγοντα δεν τον έχουμε παραθέσει καθόλου, που για εμένα από μόνος του αξίζει που ξανα(ξανα) βγήκε το παιχνίδι:

    τα μυριάδες έξτρα κοντρόλς και ασσιστς για άτομα ΑΜΕΑ (που δεν υπήρχαν σε τόσο εκτεταμένο και λεπτομερή βαθμό στο αρχικό και στο remaster PS4).

    Δεν το λέω ως μομφή προς τους συνφορουμίτες, αλλά σκεφτείτε το λιγάκι.

    Μπορεί σε εμάς (δικαιολογημένα) να μην είναι η πρώτη μας σκέψη, αλλά για μερίδα συνανθρώπων μας είναι.

    Πρέπει και αυτή τη μερίδα συνανθρώπων μας να σκεπτόμαστε.

    Φανταστείτε την χαρά τους που θα μπορούν να απολαύσουν τον αρχικό τίτλο.

  13. The Following 8 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Desmond (09-09-2022),Error Flynn (09-09-2022),mihalis13 (11-09-2022),nikosgnr (25-09-2022),Nodens (09-09-2022),obione (09-09-2022),tsakali GR (25-09-2022),Valkyre (09-09-2022)

  14. #108
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eιναι πολυ καλο γενικοτερα που πλεον δινεται απο αρκετες εταιρειες σημασια στο accessibility. Πραγματικα βλεπεις κατι βιντεο σε τι μπελαδες εμπαιναν ατομα με ειδικες αναγκες για να μπορεσουν να παιξουν ενα παιχνιδι και τωρα πλεον υπαρχει τροπος να το απολαυσουν καθωσπρεπει.

  15. #109
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    τι "διαμάντια" έχω χάσει..

  16. #110
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Δεν θεωρω οτι ειναι απαγορευτικο να πει ενας reviewer την αποψη στο κειμενο του/βιντεο του σε σχεση με την τιμη του παιχνιδιου, μεχρι εκει ομως.
    Δεν εχει καμια σχεση η τιμη με την ποιοτητα του προιοντος για να ειναι μερος της βαθμολογιας.
    Με αυτη τη λογικη θα επρεπε ολα τα αθλητικα παιχνιδια να παιρνουν a priori 0/10 και ολα τα ποιοτικα indies 10/10 λογω τιμης.
    Δινεις τα δεδομενα στον καταναλωτη, λες που απευθυνεται το προιον, αξιολογεις το υλικο κι απο κει και περα την τιμη την κρινει αυτος.
    Συμφωνώ μαζί σου όταν ΔΕΝ έχουμε να κάνουμε με remake/remaster. Αλλά εγώ πιστεύω όπως και άλλοι ότι δίκαια πήγε στο 7 ένα παιχνίδι του 10, γιατί είναι προφανές ότι ο δημιουργός δεν κατανάλωσε τους ίδιους πόρους και τον ίδιο χρόνο για να το φτιάξει. Οπότε αφού αυτό δεν αντανακλάται στην τιμή όπως θα έπρεπε , καλά κάνουν και το ρίχνουν στα reviews. Θυμίζω ότι το Ratchet & Clank που ήταν στην ουσία διαφορετικό εντελώς παιχνίδι απο το αντίστοιχο του PS2 πάνω στο οποίο είχε βασιστεί, είχε τιμολογηθεί στα 40€.
    Την αγαπώ και την εκτιμώ την ND, αλλά δεν θα κάτσουμε να χειροκροτούμε την όποια αισχρή πρακτική εφαρμόζουν. Κάποιος έπρεπε να τους προσγειώσει λίγο στην πραγματικότητα.

  17. #111
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Kαι το Demon's Souls ηταν το ιδιο ακριβως παιχνιδι (ακριβως ομως) με next gen τομεα και full price, επρεπε να βαθμολογηθει χειροτερα?
    Θα μπαινει δλδ στη διαδικασια ο reviewer να εξεταζει τι resources καταναλωθηκαν για το καθε remaster/remake για να δει ποσο θα του βαλει?
    Διαφωνω εντελως εγω, το εχω ηδη πει. Ειτε προκειται για remake, ειτε προκειται για remaster, ειτε προκειται για νεο IP, ειτε για ενα αθλητικο παιχνιδι/shooter που σπαμαρεται καθε χρονο κρινεις αυτο που εχεις μπροστα σου σαν προιον.
    Φυσικα και ειναι θεμιτο να πεις τη γνωμη σου για την τιμη, αν αξιζει κατα τη γνωμη σου τα λεφτα αυτα, και σε ποιους ενδεχομενως απευθυνεται, αλλα θεωρω οτι αυτο δεν εχει καμια σχεση με τη βαθμολογια.
    Θεμιτο να πει καποιος του βαζω 7 γιατι σαν remake δεν εχει τις βελτιωσεις που θα δικαιολογουσαν το remake, οχι θεμιτο το βαζω 7 επειδη ειναι ακριβο.
    Δεν ειναι ουτως η αλλως ο reviewer που θα προσγειωσει τη Sony (και οχι την ND μιας και δεν εχουν καμια σχεση με την τιμολογηση), οι καταναλωτες θα την προσγειωσουν (η οχι) με το πορτοφολι τους.


  18. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Valkyre (13-09-2022)

  19. #112
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια οπως λεει και ο Hakoo πιο πανω, γινεται πολλες φορες το λαθος να θεωρουμε οτι την τιμη ενος προιοντος την καθοριζει το εκαστοτε στουντιο αναπτυξης. Δεν ειναι ετσι. Το ιδιο ειχε πει και η ομαδα αναπτυξης του Returnal. "Εμεις φτιαχνουμε το παιχνιδι απλα, δεν ειναι δικη μας δουλεια να καθορισουμε την τιμη του. Αυτο ειναι δουλεια της Sony".

    Γι αυτο και πιο πανω λεω οτι ενας reviewer κρινει το προιον, οχι την τιμολογιακη πολιτικη της Sony. Και καμμια ομαδα αναπτυξης δεν αξιζει να χαντακωθει το προιον της (σε θεμα reviews) με βαση την τιμη που αποφασισε ο εκαστοτε publisher. Ειναι 100% αδικο.

  20. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Error Flynn (14-09-2022),PDS (14-09-2022)

  21. #113
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ειναι αλλο πράγμα η τιμη, αλλο η ποιότητα ενος παιχνιδιού, δεν ξερω γιατι το συζηταμε ακομα. Ο reviewer εχει μια συγκεκριμένη δουλειά. Να κρίνει την ποιότητα.

    Μπορει να το χρεωσει 200 ευρω η σονυ το δισκακι και το παιχνιδι να ειναι για 10/10. Ε θα του βάλει 10/10.

    Ο καταναλωτής εκτος απο το αν του αρεσει ή οχι ποιοτικα το παιχνιδι μπορει επίσης να κρίνει και το αν αξιζει η οχι η τιμή του και να μην το αγοράσει,να γκρινιάξει, να κράξει οσο θέλει κτλ.
    .

  22. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (20-09-2022),Valkyre (14-09-2022)

  23. #114

    Default

    Η τιμή τόσο καιρό δεν λαμβάνονταν υπόψιν στα reviews γιατί σχεδόν σε όλους τους τίτλους κυμαίνονταν στα ίδια επίπεδα. Πλέον με την αύξηση που έκανε η Sony φυσικά και θα ληφθεί υπόψη, πόσο μάλλον σε ένα παιχνίδι που το επανακυκλοφορεί για 3η φορά χωρίς να είναι "from the ground remake" και έχει τιμή μεγαλύτερη από τα παιχνίδια που δίνει ο υπόλοιπος ανταγωνισμός για νέα ip's και νέες εμπειρίες. Πως να μην το σχολιάσεις αυτό σαν reviewer δηλαδή? Ειδικά όταν "όλοι" φωνάζουν ότι είναι καθαρή αρπαχτή σε αυτό το εύρος τιμής? Που είναι! Όπως προείπα αν είχε πιο λογική τιμή κανείς δεν θα ασχολούνταν.

  24. #115
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Που και που διαβάζω παλιά περιοδικά τεχνολογίας και videogames από την βιβλιοθήκη μου. Τα σοβαρά εννοώ περιοδικά 1980-1993, όχι αυτά που βγήκαν μετά το 1993 (σαν κι αυτά που μέσα είχαν συνέχεια εικόνες, στο εξώφυλλο CD με demo παιχνιδιών αλλά από σοβαρή δημοσιογραφία και αρθρογραφία ανύπαρκτη).

    Ε, θέλετε να γελάσετε;



    ΣΕ ΟΛΑ τα reviews έπαιζε ρόλο η τιμή.
    ΑΝΕΚΑΘΕΝ.
    Από την εποχή των πρώτων 8-bit παιχνιδιών, έως στις αρχές της 32-bit εποχής.
    Δηλαδή από τη γέννηση των videogames.

    Μάλιστα, άλλαζε (προς το καλύτερο) η βαθμολογία μερικούς μήνες μετά όταν το παιχνίδι προσφέρονταν σε χαμηλότερη τιμή (στα περιοδικά υπήρχε ξεχωριστό section με τα VFM παιχνίδια που είχαν χαμηλότερη τιμή).

    Το λέω απλώς αναφορικά, όταν στους παλιούς, σοβαρούς και εμπεριστατωμένους reviewers έπαιζε ρόλο η τιμή στην αξιολόγηση ενός παιχνιδιού.

    Ειλικρινά, δεν το θυμόμουν.

    Ευτυχώς που υπάρχει η βιβλιοθήκη και μου (υπεν)θύμισε ότι η τιμή αποτελεί μέρος της αξιολόγησης.

  25. #116
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν υπηρχε στανταρ retail price στα προιοντα εκεινης της εποχης? Εγω θυμαμαι πιτσιρικος να πηγαινω να αγορασω παιχνιδι για το Sega Master system στα παιχνιδαδικα της εποχης (Χριστουγεννα ξερω γω) και ολα τα καινουρια παιχνιδια να εχουν τη ιδια τιμη. Ολα πανακριβα και να μην ξερεις και πoιο ειναι καλο, απο το εξωφυλλο επελεγα μιας και δεν διαβαζα καν περιοδικα στην εποχη των 8μπιτων.
    Εκτος αν ηταν στην Ελλαδα ετσι οι τιμες...


  26. #117
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Πωωω, πώς έχει καταλήξει ρε παιδιά το thread του παιχνιδιού... 5+ σελίδες διαφωνίες.

    Εντάξει είμαστε οι περισσότεροι που έχουμε παίξει το παιχνίδι σχεδόν σε όλες τις εκδόσεις, διότι είμαστε on-board στο PlayStation από παλιότερα, αλλά θυμηθείτε ότι πάντα υπάρχει και η νέα γενιά των gamers, που έχει έρθει στο console gaming και ξεκίνησε με 1η κονσόλα το PS5, χωρίς να είχει την ευκαιρία να παίξει αυτά τα αριστουργήματα.
    Κρίμα τόσο αρνητισμός στο thread ενός game που αν μη τι άλλο, έχει λάβει πολλή αγάπη τόσο από το studio όσο και από τον κόσμο.

    Πάμε λίγο να γράψω 2 λογάκια...
    Καταρχάς, έχω το παιχνίδι στο PS3, το είχα αγοράσει πάλι στο PS4 και το αγόρασα και Day 1 στο PS5. Βρίστε με όσο θέλετε.

    Κοιτώντας πίσω, όταν το είχα πάρει στο PS3 και χωρίς ακόμη να έχουμε συνηδειτοποιήσει όλοι το μεγαλείο του game, διαπιστώνω ότι μάλλον παίζει ούτε καν το τελείωσα όπως έπρεπε.
    Αργότερα, με το remaster σε PS4 είχα ασχοληθεί ξανά μαζί του απλώς τελειώνοντας την ιστορία και δεν μπήκα στη διαδικασία να το εξερευνήσω σε βάθος.

    Πρόσφατα είχα παίξει το Part 2 με τρομερή καθυστέρηση και είχα πάθει πλάκα, σε σημείο που μεσολάβησαν αρκετοί μήνες μέχρι να πιάσω πάλι story-based game. Τη στιγμή που τελείωνα το Part 2 (εις διπλούν καπάκια playthrough μάλιστα) είχα την επιθυμία να παίξω πάλι το 1ο μέρος, γιατί συνειδητοποίησα ότι δε θυμόμουν καλά τις λεπτομέρειες και δεν είχα απορροφήσει τόσο έντονα την ιστορία, όπως μου συνέβη με το δεύτερο.

    Κάνω αυτόν τον πρόλογο για να τεκμηριώσω γιατί από τη στιγμή που ανακοινώθηκε "το remaster του remaster" είχα ενθουσιαστεί και ουσιαστικά έβαλα σε μια "παράταση" το playthrough που ήθελα να κάνω στο Part 1.

    - Gameplay: χωρίς να είναι τόσο flawless όσο στο Part 2, το ελαφρύ polish συγκριτικά με τις εποχές PS3/PS4 μου φάνηκε ικανοποιητικό. Έχοντας πρόσφατη την εμπειρία από το 2, το movement των χαρακτήρων στο περιβάλλον μου φάνηκε πιο "βαρύ", χωρίς όμως να με κάνει να νιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω αυτό που σκέφτομαι, για να προσεγγίσω τους εχθρούς και τις μάχες. Από το cover μου έλειψε η δυνατότητα "της βουτιάς" για να παίζω λίγο πιο επιθετικά. Το κομμάτι της εξερεύνησης αυτήν τη φορά το χάρηκα περισσότερο, γιατί ήμουν απαλλαγμένος από το άγχος του "άγνωστου" και είχα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση με το να αντιμετωπίσω τυχόν απρόοπτες επιθέσεις όταν ψαχούλευα τις τοποθεσίες. Αντιστοίχως, πολύ πιο εύκολα διαχειρίστηκα resources και πυρομαχικά, γνωρίζοντας πλέον πώς να προσεγγίσω κάθε εχθρό από τις πολλές ώρες που είχα περάσει μαζί τους και στο Part 2 (ίσως ένα 80% του παιχνιδιού ήθελα με το ζόρι να το βγάλω με stealth & decoy).

    - Story: όπως ανέφερα πριν, θυμόμουν πολύ αποσπασματικά την ιστορία. Υπήρχαν segments όπως αυτά που παίζεις μόνο με την Ellie (π.χ. Lakeside Resort), το φράγμα ή το κομμάτι με τον Sam που είχα ξεχάσει εντελώς ή τα είχα στη μνήμη μου αδρά. Το ίδιο ισχύει για το Left Behind που ήταν λες και το παίζω για πρώτη φορά. All in all, ευχαριστήθηκα πολύ το γεγονός ότι τώρα μπόρεσα να συνδέσω ιστορίες, πρόσωπα και παραστάσεις από το 1ο και το 2ο μέρος με καλύτερο και πιο έντονο τρόπο. Μου άφησε ένα αίσθημα πληρότητας που το είχα χάσει από τα αρκετά χρόνια που είχαν μεσολαβήσει από τα playthroughs των δύο παιχνιδιών.

    - Γραφικά + κόσμος: οι βελτιωμένες υφές στις λεπτομέρειες και στο φωτισμό των περιβάλλοντων, όπως επίσης στα character models και τις εκφράσεις τους, γνώμη μου βοήθησαν πολύ στο γενικότερο feeling που αφήνει το παιχνίδι. Πάλι, απέχουν από ότι είδαμε στο Part 2, όμως σε γενικές γραμμές εμένα προσωπικά μου δημιούργησε μια έντονη αίσθηση ομοιγένειας, θεωρώ δηλαδή ότι αν έπαιζα πρώτα αυτό στο PS5 και μετά έπαιζα το 2ο για πρώτη φορά, μου μοιάζει σαν μια πιο smooth φυσική εξέλιξη στο σύνολό των 2 τίτλων. Το συγκρίνω π.χ. με το Uncharted 1 στο Uncharted 2, που το leap μου είχε φανεί πάρα πολύ μεγάλο συνολικά σε graphics, mechanics και gameplay.

    Κλείνω λέγοντας ότι αυτή τη φορά νιώθω πως "ρούφηξα" το παιχνίδι για να πιάσω την πλατίνα και έτσι το έζησα πιο έντονα και ολοκληρωτικά.
    Σκεφτείτε ότι σταματούσα να μελετήσω και να διαβάσω κάθε μικρή πινακίδα, graffiti, flyer ή λεπτομέρεια που το studio είχε φυτέψει, να χαζέψω τη φύση και το "φρεσκαρισμένο" κόσμο και να απολαύσω τις εκφράσεις και τα συγκλονιστικά voice overs και τη μουσική. Μου άρεσε, επιπλέον, που δε χρειάστηκε να ασχοληθώ με online ή uber difficulty τρόπαια (online δεν παίζω καθόλου γενικά) και έτσι αφοσιώθηκα στο να εξερευνήσω κάθε σπιθαμή του παιχνιδιού.

    Αυτά τα ολίγα, όλοι μας λίγο ως πολύ το έχουμε παίξει, επομένως δεν έχει νόημα να ειπησέλθω σε λεπτομέρειες.

    Για όλους αυτούς τους λόγους και τις περίπου 2 εβδομάδες συνεχόμενων ωρών ψυχαγωγίας που μου χάρισε, νιώθω ευγνώμων που το αγόρασα και καθόλου δεν με απασχόλησαν τα 60 ευρώ που έδωσα την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας.

    Cheers!

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_20220925_150103.jpg 
Views:	88 
Size:	322.8 KB 
ID:	13005

  27. The Following 4 Users Say Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    Brazhlias (03-10-2022),geogoku (29-09-2022),sndev (26-09-2022),Valkyre (25-09-2022)

  28. #118

    Default

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    πάντα υπάρχει και η νέα γενιά των gamers, που έχει έρθει στο console gaming και ξεκίνησε με 1η κονσόλα το PS5, χωρίς να είχει την ευκαιρία να παίξει αυτά τα αριστουργήματα.
    Για τον κόσμο στον οποιο αναφέρεσαι υποτίθεται υπάρχει η PS Plus collection με κάποια ιδιαίτερα exclusives που ξεχώρισαν στην προηγούμενη γενια, μεταξύ των οποιων ειναι και το last of us remastered. Αρα δεν στέκει το ''νεο κοινο'' ,μιας και το ps5 ειναι compatible με τα παιχνιδια του ps4.

    Οσο για την πλατινα του παιχνιδιού, ειναι η πιο εύκολη της σειράς, μιας ολα τα trophies μπορει κάποιος να τα πάρει παίζοντας στο easy μόνο 1 φορά(άρα δεν χρειάζεται να ξαναπαίξει κάποιος το παιχνιδι σε υψηλότερα επιπεδα δυσκολιας), και δεν χρειάζονται και τα trophies του online μιας και αυτο δεν υπάρχει.

  29. #119

    Default

    Έρχεται τελικά και Ευρώπη η Firefly Edition στις 26 Ιανουαρίου στα 109,99 ευρώ και χωρίς δισκάκι μέσα.

    Δυστυχώς πωλείται μόνο μέσω του Direct Store και μόνο στις χώρες που αυτό υπάρχει (Βέλγιο, Γερμανία, Γαλλία, Λουξεμβούργο, Ολλανδία και Αγγλία). Δυνατότητα αποστολής σε άλλη χώρα δεν υπάρχει.

    UK: https://direct.playstation.com/en-gb...ly-edition-ps5
    DE: https://direct.playstation.com/de-de...ly-edition-ps5

  30. #120
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ε ρε αυτο το σιχαμενο το συνηθειο χωρις τα δισκακια μεσα...

  31. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (23-12-2022)

Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •