Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast
Results 121 to 140 of 144

Thread: The Last of Us: Part I

  1. #121
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    αυτο που λεει : The Last of Us Part I Firefly Edition includes: The Last of Us single-player story and Left Behind prequel chapter for PS5
    Εννοει σε κωδικο για digital ? Γιατι δεν διευκρινιζουν οτι δεν ειναι σε cd και ειναι σε κωδικο ? μπορει να την πατησει κοσμος ετσι νομιζοντας οτι θα εχει κ δισκακι μεσα.
    Last edited by FurionMike; 22-12-2022 at 17:13.

  2. #122
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Τερμάτησα τόσες πολλές φορές το Game στο PS3 που πραγματικά δεν έπαιξα ούτε το Remaster ουτε και προκειται να παιξω το Remake. Τη σειρά θα την δώ όμως. Γενικά μετά την τεραστια επιτυχία των παιχνιδιών, φοβάμαι μην το τραβηξουν εκει στη Naughty Dog και το ξεχιλώσουν. Ήδη το Multiplayer του το κανανε γαργαρα.
    Ειχα παιξει παρα πολλες ωρες το Multi του πρωτου TLOU (PS3).

  3. #123
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον το συγκεκριμενο παιχνιδι το εχω παιξει δε ξερω κι εγω ποσες φορες, μιας και το κερδισα το ξεκινησα ξανα στο PS5 για να το απολαυσω ξανα.

    Στο παιχνιδι εχει πεσει παρα πολυ δουλεια. Εχω ενα κουσουρι, οταν παιρνω ενα remaster/remake version καθομαι παντα και τρεχω και τα 2 παιχνιδια ταυτοχρονα, το original και το remaster/remake και πηγαινω απο το ενα στο αλλο να δω τη δουλεια που εχει πεσει.

    Ε ειναι το χαος εντελως... θυμαμαι οταν επαιζα το παιχνιδι στο PS3 αναρωτιομουν, "μα καλα ποσο καλυτερα μπορουν να γινουν τα γραφικα?"... απαντηση: Πολυ πολυ πολυ καλυτερα.

    Εχει δουλευτει σε ολους κυριολεκτικα τους τομεις. Γεωμετρια, λεπτομερια, εφφε, φωτισμοι, animation, motion capture, μοντελα χαρακτηρων (Η Tess μου μοιαζει ο πιο βελτιωμενος οπτικα χαρακτηρας, τι λεπτομερια ειναι αυτη?!), ηχος κλπ κλπ η λιστα δεν τελειωνει. Υπαρχουν σημεια που ειναι τοσο βελτιωμενα οπτικα που δεν μπορουσα να αναγνωρισω το level και το που πρεπει να παω. Οποτε απο την αποψη του remake αποτελεσματος, η δουλεια παιρνει αριστα.

    Οι αλλαγες στο gameplay ειναι μικρες, αλλα εχουν το νοημα τους. Τα μενου και ο χειρισμος εχουν δεχθει ενα TLOU Part II ρετουσαρισμα, πχ μπορεις να κανεις πλεον quick change απο οπλο σε οπλο με το R1, τα οπλα πλεον αναβαθμιζονται με το ιδιο στυλ του Part II δλδ βλεπεις τον Joel να δουλευει με εργαλεια κανονικα και γενικα τετοιες μικρες προσθηκες. Παρολαυτα οι αλλαγες μενουν εκει και δεν υπαρχει το (εξαιρετικο) ρεπερτοριο των κινησεων της Ellie, οπως ειναι η αποφυγη εχθρων, το ερπην, το να περνας μεσα απο στενα περασματα κλπ. Ειναι λογικο γιατι για να δουλεψουν αυτα σωστα πρεπει τα επιπεδα να επανασχεδιαστουν ολοκληρωτικα απο το μηδεν και να εχουν τελειως διαφορετικη χαρτογραφηση.

    Αυτο που ομως παρατηρησα οτι πηρε απο το TLOU Part II το παιχνιδι (και χαιρομαι πολυ) ειναι η αναβαθμισμενη ΑΙ, που ηταν απο τα προσωπικα μου highlights του δευτερου μερους. Οι εχθροι πλεον μιλανε με τον ιδιο τροπο, συννενοουνται καλυτερα, αντιδρουν πιο ρεαλιστικα κλπ.

    Εχω ομως και ενα αρνητικο, το οποιο ειναι η αποδοση του τιτλου που αποτελει μελανο σημειο για εμενα και πραγματικα δεν περιμενα με τιποτα να το γραφω αυτο για ενα παιχνιδι προερχομενο απο την Naughty Dog. Μην υπερβαλλω βεβαια, το παιχνιδι εχει πληθωρα επιλογων και υπαρχουν modes με αψεγαδιαστη αποδοση οπως ειναι τα 4Κ fidelity 30 fps και performance 1440p 60 fps. Αυτα ειναι μια χαρα. Ομως οπως συνηθιζει η Sony με τα exclusives τελευταια, σου δινουν, ελεω HDMI 2.1, και την επιλογη των 40 fps, που εμενα εχει γινει η αγαπημενη μου, ιδιως για παιχνιδια οπως το TLOU που ειναι κινηματογραφικα και δεν εχουν αναγκη απο πολυ υψηλα framerate. Για εμενα ξαναλεω.

    Ε λοιπον οτι mode 40 fps εχει το TLOU Part I ειναι απλα απαραδεκτο. Εντελως afterthought. Το πεταξαν ετσι χυμα και οτι γινει. Μηδεν optimization. Εχει και επιλογη VRR με unlocked framerate και λες, ωπα εδω ειμαστε. Ομως ουτε αυτο δουλευει γιατι μαλλον ειναι αυτο που ειχε πει ο Λευτερης οτι το VRR στο PS5 δουλευει απο 40 (?) καρε και πανω σωστα. Και το κριμα της υποθεσης για εμενα ειναι οτι θα μπορουσαν απλα να εριχναν λιγο την αναλυση ωστε το 40 fps mode να ετρεχε σωστα. Δε χρειαζεται να ειανι native 4K ας ειναι 1800ρ ή οσο χρειαζεται... δεν μου αρεσει να παιζω το TLOU στα 60-100 καρε με vrr. Δε μου ταιριαζει. Και επισης η διαφορα στην ποιοτητα εικονας απο το Performance στο Fidelity ειναι αρκετα εμφανης στο συγκεκριμενο παιχνιδι.

    Οπως και να εχει θα καναπλατιναριστει το αριστουργημα και ετσι οπως το βλεπω μπορει να με κανει να παιξω καπακια το Part II μετα.

  4. The Following 9 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (16-01-2023),cocous (16-01-2023),Dimitris_ (16-01-2023),drifterx (16-01-2023),Error Flynn (16-01-2023),hakoo (16-01-2023),Lefteris_X (16-01-2023),obione (24-01-2023),panos74gr (16-01-2023)

  5. #124
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Μαααα... Αφού..... Ένα απλό remaster είναι!
    Πάτησαν ένα κουμπί και το έβγαλαν!

  6. #125
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Δεν ξερω αν αληθεύει το άρθρο αλλα ειναι εντυπωσιακό αν ισχύει .
    Ανοδος πωλήσεων λόγο hbo the last of us show .

    https://www.gamesindustry.biz/the-la...k-boxed-charts

    κάτι ανάλογο έπαθα και γω αφου ειδα την σειρα the Witcher .
    Γύρισα πισω στο 3 να του δωσω μια ακόμη ευκαιρία .lol

  7. #126
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λογικοτατο ειναι. και πολυ θετικο για τα βιντεοπαιχνιδια γενικα.

  8. #127
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ναι παιδια, τεραστιο exposure τι να λεμε τωρα.
    Ηδη εχουν δει την πρεμιερα 18 εκ. τηλεθεατες διαβαζα χθες, πολυ λογικο να μεταφερθουν αρκετοι στο παιχνιδι.


  9. #128
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια να χαρειτε... τα φωτα σας... οσοι παιζετε το εν λογω παιχνιδι με Home Cinema, πειτε μου αν το κεντρικο ηχειο βγαζει ηχο ή οχι... γιατι εμενα το κεντρικο ηχειο ειναι απλα OFF εντελως στο συγκεκριμενο παιχνιδι. Και δεν το καταλαβαινω με τιποτα...

  10. #129
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Το παίζω (ξανά) αυτή τη περίοδο Δημήτρη. Θα το βάλω και θα σου γράψω λίγο αργότερα.

    edit:

    Σε μένα παίζει κανονικά το κεντρικό. Φωνές ανάσες κλπ δηλαδή. Αυτό που πρέπει.
    Last edited by Error Flynn; 25-01-2023 at 12:47.

  11. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Valkyre (25-01-2023)

  12. #130
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Σε ευχαριστω Βασιλη! Επειδη με εχει φαει η απορρια και δεν καταλαβαινω τον λογο που το συγκεκριμενο παιχνιδι αποφασισε να μην βγαζει ηχο απο το κεντρικο ηχειο και επειδη ξερω οτι και εσυ εχεις ιδια συνδεσμολογια με εμενα + οτι εχεις παλιοτερο ενισχυτη (οπως και εγω), απλα επιβεβαιωσε μου οτι παιζεις το παιχνιδι σε DTS 5.1 ή σε Dolby 5.1 και οχι Linear PCM (που ξερω οτι οι ενισχυτες μας υποστηριζουν μεχρι 2.1). Γιατι οταν το βαζω κι εγω linear τοτε εχω ηχο απο το κεντρικο ηχειο αλλα δεν εχω surround...

    Επισης να σημειωσω οτι στην τηλεοραση εχω το setting του HDMI ARC ηχου στο: passthrough.

  13. #131
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    DTS 5.1 από την κονσόλα και στην τηλεόραση το έχω επιλογή σε optical και όχι σε HDMI ARC.

  14. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Valkyre (25-01-2023)

  15. #132
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Mαλιστα... τι να πω... πραγματικα δεν το καταλαβαινω.

  16. #133
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον παιδια το προβλημα μου λυθηκε, και επειδη δεν καταλαβα ακριβως πως θεωρω οτι ηταν bug. Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Απο εχθες που γυρισα σπιτι και ξαναδοκιμασα το παιχνιδι εβγαζε κανονικα ηχο απο το κεντρικο ηχειο.

    Τι παρατηρησα που ισως επαιξε ρολο? Οταν πηγα σπιτι η κονσολα δεν ηταν συνδεδεμενη στο ιντερνετ. Πηγα στις ρυθμισεις εκανα turn off το ιντερνετ και μετα παλι turn on και μπηκε η κονσολα κανονικα στο ιντερνετ (γιατι δεν εμπαινε αυτοματα δεν καταλαβα ποτε).

    Ενιγουεη αυτο ειναι το μοναδικο "αξιοσημειωτο" της υποθεσης. Αν συνδεεται ή οχι με το θεμα που ειχα, δεν το ξερω καν. Οπως και να εχει τωρα δουλευει καθωσπρεπει (αν και στο συγκεκριμενο παιχνιδι η ενταση του ηχου ειναι χαμηλη σε σχεση με τα υπολοιπα παιχνιδια μου).

  17. #134
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Περίεργο. Το PS5 από την 1η μέρα αυτόματα μπαίνει στο Ιντερνετ.

    (θυμάμαι το είχες ξαναπεί και κάναμε εικασίες ότι ευθύνονται οι ρυθμίσεις του μοντεμ / εκτός κι αν δεν το θυμάμαι καλά)

  18. #135
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι δεν ξερω τι φλασια εφαγε παλι. Γενικα δεν εχω θεμα αλλα που και που τραβαει ζορια...

  19. #136
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τελος το παιχνιδι απο εμενα και πλατινα για τριτη φορα λολ.

    Να βοηθησω σε περιπτωση που φατε σκαλωμα οπως εφαγα εγω με τα collectible τροπαια... εγω ειχα μαζεψει τα παντα απο το παιχνιδι και το τροπαιο δεν ξεκλειδωνε. Εμπαινα στα stats και εβλεπα ενα-ενα τα chapters και ειχα παρει τα παντα. Και νομιζα οτι το παιχνιδι ειχε bug.

    Το λοιπον το θεμα ειναι οτι για να παρεις το τροπαιο μετρανε και τα collectibles του Left Behind και μου ελειπαν 2 απο αυτο. Οποτε ολα οκ.

    Να σημειωσω οτι το παιχνιδι το επαιξα για πρωτη φορα με εμβολιμο το Left Behind οταν ερχεται ο χειμωνας στο κεντρικο παιχνιδι. Το προτεινω σε οσους εχουν ηδη παιξει το παιχνιδι αλλα οχι σε οσους δεν το εχουν παιξει. Παντως μου αρεσε πολυ οπως το επαιξα και δενει παρα πολυ ομορφα και εντελως seamless μεσα στο παιχνιδι το Left Behind.

    Οτι και να πω για το παιχνιδι τα εχω πει πολλες φορες ηδη. Ξεκινησα καπακια σιγα σιγα και το δευτερο μερος yet again.

  20. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (31-01-2023),Error Flynn (31-01-2023),mihalis13 (31-01-2023)

  21. #137
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Αξεπέραστο !

    Πριν από δυο μέρες το τελείωσα και εγώ για τρίτη φορά.

    Πολύ καλή ιδέα ρε 'σύ Δημήτρη αυτό που έκανες με το Left Behind.

    Δε το είχα σκεφτεί καν, αλλά στο επόμενο playthrough θα το κάνω.

  22. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Valkyre (31-01-2023)

  23. #138
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δενει φανταστικα με το παιχνιδι.

    Spoiler!

  24. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Error Flynn (31-01-2023)

  25. #139
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Ναι ρε 'σύ. Τρομερή ιδέα !


  26. #140
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ πριν λίγο τελείωσα το πρώτο "επεισόδιο" θα παίξω τις επόμενες μέρες και τα υπόλοιπα 2 ώστε να φτάσω την σειρά.
    Μετά ανά εβδομάδα θα παίζω ανάλογα με το κάθε επεισόδιο

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •