Results 1 to 15 of 15

Thread: The Walking Dead: Saints and Sinners Ch1 & Ch2

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default The Walking Dead: Saints and Sinners Ch1 & Ch2

    .

  2. #2
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  3. #3
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default




    .

  4. #4
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Τι λέει αυτό παιδιά? Το γνωρίζει κανείς τι ρόλο βαράει? Αν αξίζει? Το πρώτο ήταν καλό?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    ’λλαξα τον τίτλο για να περιλαμβάνει και το 1 και το 2. Το τελευταίο trailer είναι για το 1.

    Cocous το πρωτο ήταν θετική έκπληξη για μένα. Εχει ίσως τον καλύτερο χειρισμό και αλληλεπιδραση από όσα vr games έχω παίξει.
    .

  6. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    captainjacko (09-03-2023),cocous (08-03-2023)

  7. #6
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Πολύ καλό το πρώτο game ανυπομονώ να το δοκιμάσω με τα καινούργια sense Controllers

  8. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    cocous (09-03-2023)

  9. #7
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Πολύ καλό το πρώτο game ανυπομονώ να το δοκιμάσω με τα καινούργια sense Controllers
    Απο τι βλέπω και τα γραφικά δείχνουν πολύ ωραία. Είμαι σε διλλημα. Για τώρα ή αυτό θα πάρω ή το Switchback.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 09-03-2023 at 02:05.

  10. #8
    PS4forums Addict isildur83's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,678
    PSN ID
    Durden83
    Name
    Νίκος

    Default

    Day one αγορά από εμένα. Το gameplay του δείχνει απολαυστικότατο!
    Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο σε κάθε top 10 λίστα vr games να είναι πάντα μέσα σε αυτά.

  11. The Following User Says Thank You to isildur83 For This Useful Post:

    PDS (09-03-2023)

  12. #9
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Απο τι βλέπω και τα γραφικά δείχνουν πολύ ωραία. Είμαι σε δίλημμα. Για τώρα ή αυτό θα πάρω ή το Switchback.
    Νομιζω δεν εχεις πλεον το ιδιο δίλημμα.



    Eχουν ριξει πολυ καλή δουλεια και στο 2, δεν επαναπαυτήκαν σε ενα απλο port (υπενθυμίζω οτι η quest version προηγήθηκε).
    Εδω ενα συγκριτικο με το meta quest 2.



    2-3 γενιές μπροστά το πήγαν χαλαρά! Θέλω να δω βέβαια αν ειναι όσο καλο ηταν το πρώτο. Γιατι λενε οτι δεν ειναι. Ευχομαι απλα να ξενερωσαν με την quest version και εδω να δουμε καλύτερα reviews.






    Και αυτος εδω το παει ακομα παρακάτω λεγοντας οτι πηγαινοντας απο το pc στο psvr2 φαινεται σαν να ειναι καινουριο game στο psvr2. Oτι ειναι πιο εντυπωσιακο οπτικα στο psvr2.
    .

  13. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (18-03-2023)

  14. #10
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default




    Για να παιξουμε το ch1 αυτοι που το είχαμε αγορασει στο psvr1 ή οσοι το έχουν απο το plus extra collection (νομιζω οτι και στο απλο plus το εχουν δωσει) πρεπει να αγορασουμε με 10 ευρω την tourist edition του psvr1. Μετά παμε και κατεβάζουμε κανονικα την ps5 version του ch1.
    .

  15. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (22-03-2023)

  16. #11
    Advanced Member Alex's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    556
    PSN ID
    Alex_Hellas
    Name
    Αλέξης

    Default

    Έκανα το upgrade από την plus έκδοση και έπαιξα καμία ώρα.πρόσφατα το είχα ξεκινήσει στην psvr1 έκδοση και με ζάλιζε παρά πολύ.Ήταν και χάλια ο χειρισμός με τα move,το παράτησα.
    Εδώ μιλάμε για άλλη εμπειρία.Δεν με κούρασε καθόλου,τα γραφικά πεντακάθαρα,μου άρεσε πολύ.

    Last edited by Alex; 22-03-2023 at 15:55.

  17. #12
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Εγώ παιδιά που έχω την plus έκδοση δεν με αφήνει να κάνω upgrade. Ούτε να πάρω κάποια άλλη έκδοση για να κάνω upgrade μετά. Μου βγάζει μη διαθέσιμο

    Λοιπόν παιδιά άκυρο. Τώρα μου βγάζει την tourist edition όπως αναφέρει πιο πάνω ο PDS με 10ευρω για upgrade. Το ερώτημα είναι το εξής: Εαν το κάνω upgrade επειδή το παιχνίδι το είχα μέσω Ps plus μετά σε περίπτωση λήξης του plus θα μου ανήκει?

    Επίσης για το upgrade αγοράζεις την ps4 έκδοση του tourist edition ή την ps5?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 22-03-2023 at 15:30.

  18. #13
    Advanced Member Alex's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    556
    PSN ID
    Alex_Hellas
    Name
    Αλέξης

    Default

    Την ps4 έκδοση θα αγοράσεις.
    Θα σου ανήκει εφόσον το πληρώνεις για αναβάθμιση.

  19. The Following User Says Thank You to Alex For This Useful Post:

    cocous (22-03-2023)

  20. #14
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Επαιξα και εγω κανα 2-3 ωρες χθες.
    Πολυ καθαρη εικονα, δειχνει κάπως πιο γεμάτος ο χώρος, χωρίς να κάνει την τεράστια διαφορά από το psvr1 σε θέμα ατμόσφαιρας. Έχουν προσθέσει πιο έντονο φωτισμό στο βάθος, στην ανατολή του ηλίου για παράδειγμα, με αποτέλεσμα (σε συνδυασμό με την μεγαλύτερη ανάλυση) να τονίζεται περισσότερο το βάθος στο draw distance.
    90fps, ειναι εξαιρετικα smooth χωρις τα κακά σπασίματα-artifacts του reprojection.

    Το tracking των χειριστηρίων έχει ίσως τη μεγαλύτερη ακρίβεια σε σύγκριση με ότι άλλο έχω παίξει στο psvr2

    Όμως κάποια bugs που δεν είχα δει στο psvr1 χαλάνε κάποιες φορές την εμπειρία και επηρεάζουν και το tracking λίγο (λογικα θα α φτιάξουν σε κάποιο update). Επίσης ή δεν έχουν προσθέσει HDR ή είναι αρκετά αδύναμο. Τείνω στο ότι δεν πρόσθεσαν.

    Απο κει και πέρα η αλληλεπίδραση είναι πολυ intuitive και έυκολη, τόσο γιατί η skydance έχει κάνει καλή δουλειά με τις επιλογές της (κάτι που φαινόταν και στο psvr1), όσο και γιατί το tracking του psvr2 είναι ανώτερο.

    Το grip δουλεύει όπως και στο RE8. Πατάς το r1 γραπώνει το αντικείμενο, και μετά καταλαβαίνει ότι το κρατάς εφόσον δεν απομακρύνεις τα δάχτυλα σου από τον κορμό του χειριστηρίου.

    Εντάξει όπως και στην προηγούμενη version με χαλάει ο απλοϊκός σχεδιασμός των NPCs.
    Αυτά.

    Το Ch2 λένε ότι είναι αρκετά πιο όμορφο.
    .

  21. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (22-03-2023)

  22. #15
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Alex View Post
    Την ps4 έκδοση θα αγοράσεις.
    Θα σου ανήκει εφόσον το πληρώνεις για αναβάθμιση.
    Απλά Alex το αναφέρω διότι το πρώτο το έχω από το plus. Και αν όντως μετά δεν σου ανήκει τότε εαν σκοπεύει κάποιος να πάρει το δεύτερο επεισόδιο τότε όλο το πακέτο σου βγαίνει 10 ευρώ παραπάνω αλλά το έχεις για πάντα. Είμαι σε φάση τώρα αν το κάνω έτσι ή όχι.


    Edit: Ρώτησα και στο τμήμα PlayStation στην γραμμή υποστήριξης και μου είπαν τελικά ότι επειδή η βάση του παιχνιδιού είναι μέσω του plus σε περίπτωση λήξης παύει να σου ανήκει και ας έχεις κάνει upgrade. Πολύ μα@@_&α αυτό. Αν και πολλά πράγματα δεν τα γνωρίζουν ούτε αυτοί. Οπότε αν δεν το σιγουρέψω δεν πρόκειται μα κάνω αναβάθμιση. Μπορεί να πάω στο διπλό πακέτο κάποια στιγμή που θα είναι σε sale.

    Τελικά πήρα το ρίσκο και το έκανα. Ο Alex φαίνεται να έχει δίκιο και μάλλον δεν γνωρίζουν τόσο καλά τα πράγματα εκεί στο support. Στην βιβλιοθήκη φαίνεται εντελώς καινούργιο παιχνίδι η ps5 έκδοση και δεν βγάζει το plus σηματάκι επάνω δεξιά που σημαίνει ότι σου ανήκει για πάντα. Όμως στην Ps4 έκδοση το έχει κανονικά. Άρα αν και πλήρωσες για το upgrade σε tourism edition στην ps4 έκδοση το παιχνίδι πάλι λήγει με την λήξη του ps plus. Όμως έχοντας την full ps4 version προσθέτεις στην βιβλιοθήκη σου την ps5 έκδοση που το σύστημα την βλέπει ως νέα αγορά.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 22-03-2023 at 22:05.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •