Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast
Results 161 to 180 of 192

Thread: Resident Evil 4 Remake [+VR]

  1. #161
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αλλα πραγματα σε αφηνει να κατεβασεις? Ας ξεκινησουμε απο εκει? Αν ναι τοτε δεν εχεις προβλημα εσυ (το ps5 σου δλδ).

  2. #162
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν κατεβάζει όχι. Μόλις δοκίμασα κάποια άλλα demo. Διαβάζω στο reddit αρκετά ποστς σήμερα με το ίδιο πρόβλημα.
    .

  3. #163
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Θα ειναι θεμα του Store Βαγγελη δεν θα ανησυχουσα. Ξενερα βεβαια για εσενα, αλλα οκ βαλε το Village... ειναι πιο immersive απο το 4 εξαιτιας αυτων που ειπα.

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (08-12-2023)

  5. #164
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι ούτως ή άλλως προηγείται το village. Αλλά ήθελα να δω την αρχή του RE4.
    .

  6. #165
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Όλα καλά, κατεβαίνει κανονικά το παιχνίδι.



    .

  7. #166
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το παιχνίδι τεχνικά είναι εξαιρετικό στο psvr2 . Σε σύγκριση με το RE village έχει αισθητά λιγότερο aliasing, που πιθανότατα αυτό σημαίνει οτι μέσω του foveated rendering έχουν ανεβάσει την ανάλυση. Η εικόνα για μένα είναι ικανοποιητικά καθαρή. Παράλληλα καταφέρνει να είναι αρκετά πιο ''γεμάτο'' (βλάστηση, γενικά πολύγωνα) και να έχει ανώτερα textures (πάλι σε σύγκριση με το village). Έχει πολλές επιλογές στα vr options (επέλεξα να σκύβω κανονικά με το σώμα μου πχ γιατί αλλιώς αν σκύψεις σε επαναφέρει στο ύψος του χαρακτήρα μετά από λίγο).
    Κλασικά όπως και στα προηγούμενα VR RE, το παιχνίδι με τραβάει στο να εξερευνήσω κάθε χώρο και να παρατηρώ τα πάντα. Είναι σαν να προσφέρει ένα επιπλέον layer, που έχει να κάνει με την αίσθηση της παρουσίας όσο και με το τρόπο με τον οποίο παίζω το game λόγω αυτής. Για παράδειγμα, θα περπατήσω (room scale) λίγο στον χώρο για να παρατηρήσω τι υπάρχει στο τραπέζι ή στο ράφι, θα σκύψω να τσεκάρω κάτω από το κρεβάτι κ.α. Προσοχή στην λεπτομέρεια την οποία απλά θα προσπερνούσα στη flat version.

    Ο ήχος είναι επίσης ιδιαίτερα προσεγμένος (btw και στα 2d cut scenes δουλεύει ο 3d ήχος) εμπλουτίζοντας το περιβάλλον με πολλούς διαφορετικούς ήχους από πολλές κατευθύνσεις, κάτι που βοηθά πολύ στο immersion. Νομίζω οτι είναι συνολικά για μένα ο ποιοτικότερος ήχος σε VR παιχνίδι μέχρι τώρα. Έχω την εντύπωση οτι και τα haptics είναι καλύτερα.

    Σε μια μικρή κλήση του εδάφους προς τα πάνω που χρειαζόταν να ανέβω, σκέφτηκα ξανά πόσο θεικό θα ήταν μελλοντικά κάποια επόμενη έκδοση VR treadmill να αντιλαμβάνεται την γωνία των πολυγώνων και να δίνει αυτήν την μικρή κλίση όπως γίνεται στους διαδρόμους.

    Τα αρνητικά τα είπε και ο Δημήτρης σε προηγούμενο πόστ. Είναι αναμενόμενα λόγω της 3rd person φύσης του παιχνιδιού, αλλά όχι ικανά να μου χαλάσουν την εμπειρία.

    Μακάρι το πρώτο PS5 only RE (9) να βγεί day one σε PSVR2 (όπως έγινε με το 7).

    Το αφήνω για την ώρα, γιατι προηγείται το village.
    .

  8. The Following 7 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    chronohill (09-12-2023),cocous (09-12-2023),dimagic (04-01-2024),Dragonpaul (10-12-2023),Error Flynn (09-12-2023),panos74gr (10-12-2023),Valkyre (09-12-2023)

  9. #167
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  10. #168
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Χρειαζεται παντως ενα πατς για να διορθωσουν καποιες χαζομαρες που σπανε το immerssion του τιτλου σε εντονο βαθμο. Δεν προκειται να το κανουν γιατι το εχουν ολοι ψιλοχεσμενο το VR, αλλα λεμε τωρα.

    Αυτα που ειπα για τον εξοπλισμο και το πως πεταγεται μπροστα σου σε τετοιο βαθμο που δεν μπορεις να αγγιξεις πραγματα ειναι χαζο εντελως. Στο Village δεν υπηρχε το θεμα αυτο. Να δωσουν μεγαλυτερα sliders μετακινησης του εξοπλισμου μπρος πισω κλπ.

    Επισης... τα οπλα... αναθεμα ρε παιδι μου... τι σκατα σκεφτονται μερικες φορες δεν μπορω να το καταλαβω... τα οπλα λοιπον ΑΝΑΘΕΜΑ και αν 9 στις 10 φορες που πας να αφησεις το οπλο στην θεση του (πανω σου δηλαδη) δεν το βλεπεις να πεφτει κατω στο πατωμα. Ειναι ΑΙΣΧΟΣ αυτο το πραγμα. Ενα μεσο σαν το VR το οποιο υποτιθεται πρεπει να επενδυει τα ΠΑΝΤΑ στο απολυτο immersion δεν μπορω να δεχθω να βλεπω τα οπλα μου να πεφτουν στο πατωμα και να εμφανιζονται μετα απο ενα δευτερολεπτο πισω στην θεση τους... δεν το δεχομαι σορρυ.
    Ποιος ο λογος να απαιτει το παιχνιδι τοσο μα τοσο μα ΤΟΣΟ συγκεκριμενο σημειο που πρεπει να αφησεις τα οπλα πανω σου για να μπουν στην θεση τους? Και στο village υπηρχε το θεμα αλλα σε καμμια περιπτωση στον βαθμο που ειναι στο Resi 4. Ειναι απαραδεκτο. Πειτε οτι ψυριζω την μαιμου τωρα, ξαναλεω, το VR ειναι immersion. Αυτο πουλαει σε εμενα.

    Παμε και στο τριτο σοβαρο θεμα για εμενα. Που στο Village δεν υφιστατο καθολου το θεμα αυτο και ηταν ΑΨΟΓΟ. Τα scopes... Ειλικρινα οποιος σκεφτηκε τον μηχανισμο του scoping στο Resi 4 VR, θελει φαπες. Δεν ξερω γιατι δεν αντιγραψανε ακριβως το συστημα του Village. Πραγματικα απορρω... Για να μπεις σε scope mode στο Village, απλα και ωραια σαν ανθρωπος, παιρνεις το οπλακι σου και το φερνεις ομορφα και ωραια στο ματακι σου και ολα ειναι seamless και αψογα. Στο Resi 4 καποιο σαινι σκεφτηκε να το κανει "toggle"... δηλαδη φερνεις το οπλο στο ματακι σου, το game περιμενει λιγο να καταλαβει "α ο τυπος θελει να χρησιμοποιησει το scope, πολυ ομορφα, SCOPE MODE ENGAGED". Βεβαια μεχρι να το σκεφτει, να το καταλαβει και να το εφαρμοσει το game υπαρχει μια καθυστερηση 1-2-3 δευτερολεπτων αναλογα ποσο προβληματιζεται αν οντως θελεις να μπεις σε scope mode ή οχι. Και φυσικα ακομα και οταν μπεις σε scope mode το aiming ειναι επιεικως γτπ. Γιατι? Μα γιατι δεν εχει φροντισει ο dev να "εξομειωσει" το υποτιθεμενο βαρος του οπλου, ειτε με image stabilization (που κανει το Village σε ομορφο βαθμο, δηλαδη οχι 100% stabilization) ειτε με το να κανει το οπλο "βαρυ" στον χειρισμο (οπως το Saints and Sinners, που προσωπικα δεν το προτιμαω σε σχεση με αυτο που κανει το Village). Το αποτελεσμα στο Resi 4 ειναι πραγματικα να σου βγαινει η πσιτη να σημμαδεψεις σωστα με ενα scope και ειναι αδικο. Διοτι δεν φταιει ο χρηστης. Τα sense controllers δεν εχουν το βαρος ενος sniper rifle... επισης δεν εχουν κοντακι (μην μου πειτε για αξεσουαρ) για να εχεις σταθερο σημαδι. Ο Dev πρεπει να φροντισει οπου μπορει να δινει την αναλογη βοηθεια που χρειαζεται για να ειναι δικαιος προς τον παικτη. Καποιος θα πει οτι στο resi 4 ειναι πιο ρεαλιστικο. Οχι. Δεν ειναι. Ειναι λιγοτερο ρεαλιστικο απο το Village που δινει ενα ποσοστο image stabilization.

    Το χειροτερο μου ειναι που σκεφτομαι οτι αυτα τα θεματα, λυνονται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. Δηλαδη δεν ειναι τιποτα παραπανω απο λιγο πιο σωστα options.

    Oλα τα παραπανω τα λεω διοτι αγαπαω το VR και ειμαι (και θα ειμαι) για παντα υπερμετρος υποστηρικτης του απολυτου immersion. Το Vr χωρις immersion για εμενα ειναι ανευ ουσιας. Κυριολεκτικα. Δεν θελω να ασχοληθω. Καλυτερα να βγαλω το κρανος και να παιζω φλατ χωρις να τυρρανιεμαι. Ειτε θα δωσουμε στο μεσο οτι χρειαζεται με σταθερα και σωστα βηματα για να εξομειωσουμε την πραγματικοτητα και να εξελιχθει ή καλυτερα να το αφησουμε στο συρταρι να σκονιζεται.

    Το Resi 4 εχει καποιες κακες και αρκετα χαζες θα ελεγα επιλογες. Μακαρι, καποιος, καπου, να δει παρομοια παραπονα και να μπει στον κοπο να λυσει εστω καποια απο αυτα.

    Ευσεβης ποθος βεβαια, αλλα λεμε τωρα...

    ΥΓ: Και θα με συγχωρεσετε αν ακουγομαι απηυδησμενος σε ενα βαθμο, αλλα επειδη τελευταια παρακολουθω πολυ την VR κοινοτητα, να ειμαι ειλικρινεις με εχει απογοητευσει το mentality της. Απο τον πιο μικρο χρηστη, στον πιο μεγαλο influencer (πχ καναλια στο youtube, Parole κλπ). Αυτο το mentality που βλεπω να επικραττει ειναι της ταξης του "μην παραπονιεστε και παλι καλα να λεμε" ή "παλια καναμε ταμα να δουμε 3 παιχνιδια ολο το μηνα, τωρα εχουμε 3 καθε βδομαδα" ή "ειμαστε τυχεροι που εχουμε 1-2 ΑΑΑ παραγωγες" ή "ελα μωρε ειναι ωραια τα indie υπαρχουν παιχνιδια δεν πρεπει να γκρινιαζουμε". Οχι δεν συμφωνω. Εχω απαιτησεις. Χωρις απαιτησεις δεν θα γινει δουλεια. Με επαναπαυση και μην παραπονιεστε δεν θα αγορασει κοσμος το VR και δεν θα αρχισει να ασχολειται η Sony και η οποια Sony. Ωραια τα indie αλλα δεν πληρωνω 600 ευρω για να παιζω mono indie ή να ειμαι ικανοποιημενος απο αυτο. Τα περισσοτερα παιχνιδια του VR, κακα τα ψεμματα ειναι μπουρδιτσες. Ακομα και μεγαλα υποτιθεται κανονια, αποδεικνυονται τιποτα περισσοτερο απο μετριοτητες. Aκουω τους Parole καθε εβδομαδα να λενε ποσο φοβερη βδομαδα ερχετε και ποσο ενθουσιασμενοι ειναι και βλεπω ρε σεις τα παιχνιδια... τι να πω... οτι ναναι. Νταξ κι αυτοι αν δεν παινεψουν το σπιτι τους θα πεσει να τους πλακωσει, αφου με αυτο το καναλι λεφτα προσπαθουν να βγαλουν οι ανθρωποι, αλλα οκ η ουσια ειναι μια...

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (23-12-2023)

  12. #169
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Χθες τελείωσα το separate ways.

    Πολύ τίμιο dlc με καλή τιμή (10 ευρώ) και αρκετά χορταστική διάρκεια. Μου πήρε 6 ωρίτσες.

    Και τώρα γίνομαι σαν αυτούς που λένε "οκ έπεσε το αέριο ευτυχώς να είμαστε και ικανοποιημένοι" (ενώ αυξήθηκε σχεδόν 100% στο τέλος)

    ΥΓ. Για όσους δεν κατάλαβαν, το παραπάνω το αναφέρω καθώς το separate ways ήταν μέρος του original παιχνιδιου!

  13. #170

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Χθες τελείωσα το separate ways.



    Πολύ τίμιο dlc με καλή τιμή (10 ευρώ) και αρκετά χορταστική διάρκεια. Μου πήρε 6 ωρίτσες.

    Και τώρα γίνομαι σαν αυτούς που λένε "οκ έπεσε το αέριο ευτυχώς να είμαστε και ικανοποιημένοι" (ενώ αυξήθηκε σχεδόν 100% στο τέλος)

    ΥΓ. Για όσους δεν κατάλαβαν, το παραπάνω το αναφέρω καθώς το separate ways ήταν μέρος του original παιχνιδιου!
    Στην Capcom πρέπει κάποια στιγμή να σοβαρευτούν και να δουν το θέμα «optimization” σοβαρά .
    Δεν με ενοχλεί που έδωσα 10 ευρώ, το παιχνίδι όμως σέρνεται στην κυριολεξία σε πολλά σημεία από άποψη frame rate .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #171
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Εν τω μεταξυ στο ps5 τρεχει νερο..

    κατι τετοιο θα ηθελα κι εγω να πω για την Remedy που η κατασταση ειναι αντιστροφη..

  15. #172
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πλεον μπηκαμε κανονικα στην εποχη οπου τα κινητα αρχιζουν να προσφερουν σχεδον κανονικο console gaming level of detail...




  16. #173
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,551
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Εντάξει όταν τα κινητά και οι κονσόλες θα μπορούν να προσφέρουν την ίδια ¨εμπειρία¨ στο ιδιο εύρος τιμής, τότε ναι, θα μιλάμε για μια τέτοια εποχή.

    Όταν τα κινητά προσφέρουν μια στο περίπου ίδια εμπειρία στην τριπλάσια τιμή ως προϊόν τότε καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει πολύ δρόμος μπροστά.

    Για να μη πιάσουμε το θέμα ότι τα κινητά ποτέε δε θα μπορέσουν να προσφέρουν την ίδια εμπειρία με μια κονσόλα ή ένα δυνατό pc.

    Την ίδια εμπειρία με ένα handheld ναι, με μια κονσόλα όχι.

  17. #174
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Εντάξει όταν τα κινητά και οι κονσόλες θα μπορούν να προσφέρουν την ίδια ¨εμπειρία¨ στο ιδιο εύρος τιμής, τότε ναι, θα μιλάμε για μια τέτοια εποχή.

    Όταν τα κινητά προσφέρουν μια στο περίπου ίδια εμπειρία στην τριπλάσια τιμή ως προϊόν τότε καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει πολύ δρόμος μπροστά.

    Για να μη πιάσουμε το θέμα ότι τα κινητά ποτέε δε θα μπορέσουν να προσφέρουν την ίδια εμπειρία με μια κονσόλα ή ένα δυνατό pc.

    Την ίδια εμπειρία με ένα handheld ναι, με μια κονσόλα όχι.
    Εγω παλι πιστευω οτι συντομα τα κινητα θα μπορεις να τα συνδεεις σε μια μεγαλη τηλεοραση και θα παιρνεις μια εμπειρια πολυ κοντα σε καλο gaming system. Δεν λεω κορυφαιο. Αλλα αξιοπρεπες.

    Σιγουρα δεν μπορει να συγκριθει με ενα dedicated gaming system αλλα με τον ιδιο τροπο καποιος θα γυρισει και θα πει οτι καμμια κονσολα δεν μπορει επισης να συγκριθει με ενα Ultra gaming PC.

    Οσο προχωραει ο καιρος αυτες οι διαφορες "σβηνουν" κατα την ταπεινη μου αποψη γιατι ουτως ή αλλως τα γραφικα εχουν φτασει σε ενα επιπεδο που δυσκολα θα βρεις ενα πραγματικα ασχημο παιχνιδι οπτικα.

    Απο εκει και περα βρισκω τρομερα εντυπωσιακο προσωπικα το γεγονος οτι μια συσκευη που στην ουσια χωραει στην παλαμη του χεριου σου μπορει να προσφερει τετοιο οπτικο επιπεδο. Μην ξεχναμε. Το κινητο ενω τρεχει το παιχνιδι πρεπει να φροντιζει να τρεχουν ταυτοχρονα ενα καρο αλλες λειτουργιες... τηλεφωνα, gps, λογισμικα, notifications, ενα σωρο αλλα applications ανοιχτα, της παναγιας τα ματια. Δεν ειναι κονσολα που απλα τρεχει το παιχνιδι και τιποτα αλλο. Τηρουμενων λοιπον ολων αυτων εγω δυσκολευομαι να πιστεψω οτι στην εποχη που ζουμε μια συσκευη που χωραει στην τσεπη μου, μπορει να κανει ολα αυτα που κανει σε τοσο αξιοπρεπη βαθμο. Γι αυτο και πιστευω επισης οτι η συγκριση της τιμης δεν ειναι σωστη να γινεται, γιατι ενα κινητο ειναι σημαντικα πολυπλοκοτερο πολυεργαλειο, ενω μια κονσολα ειναι συγκεκριμενης χρησης.

    Αλλωστε ειμαστε ακομα στα πρωτα δειλα δειλα βηματα πραγματικου ΑΑΑ gaming στα κινητα. Δλδ τα οποια προβληματα εχει ας πουμε το framerate του Resident 4 στο iphone ευκολα πιστευω διορθωνονται σε εναν βαθμο με καλυτερο optimization/patch, οπως αλλωστε γινεται συχνα και σε τοσα πολλα παιχνιδια κονσολων. Αλλωστε απο οτι καταλαβα στην περιπτωση του iphone τα πεταξαν λιγο χυμα και αφησαν το metal της apple να αναλαβει. Anyway, ειναι ενα σημαντικο βημα κατα την ταπεινη μου αποψη!

  18. #175

    Default

    Καθόμαστε και συζητάμε πολλές φορές για θέματα όπως το physical η digital ενώ έρχεται με μαθηματική ακρίβεια το τέλος των κονσολών γενικά .
    Οποίος κοιτάξει πως ήταν τα πράγματα δέκα χρόνια πριν στο mobile gaming εύκολα συνειδητοποιεί και πως θα είναι 10 χρόνια μετά .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #176

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω παλι πιστευω οτι συντομα τα κινητα θα μπορεις να τα συνδεεις σε μια μεγαλη τηλεοραση και θα παιρνεις μια εμπειρια πολυ κοντα σε καλο gaming system. Δεν λεω κορυφαιο. Αλλα αξιοπρεπες.

    Σιγουρα δεν μπορει να συγκριθει με ενα dedicated gaming system αλλα με τον ιδιο τροπο καποιος θα γυρισει και θα πει οτι καμμια κονσολα δεν μπορει επισης να συγκριθει με ενα Ultra gaming PC.

    Οσο προχωραει ο καιρος αυτες οι διαφορες "σβηνουν" κατα την ταπεινη μου αποψη γιατι ουτως ή αλλως τα γραφικα εχουν φτασει σε ενα επιπεδο που δυσκολα θα βρεις ενα πραγματικα ασχημο παιχνιδι οπτικα.

    Απο εκει και περα βρισκω τρομερα εντυπωσιακο προσωπικα το γεγονος οτι μια συσκευη που στην ουσια χωραει στην παλαμη του χεριου σου μπορει να προσφερει τετοιο οπτικο επιπεδο. Μην ξεχναμε. Το κινητο ενω τρεχει το παιχνιδι πρεπει να φροντιζει να τρεχουν ταυτοχρονα ενα καρο αλλες λειτουργιες... τηλεφωνα, gps, λογισμικα, notifications, ενα σωρο αλλα applications ανοιχτα, της παναγιας τα ματια. Δεν ειναι κονσολα που απλα τρεχει το παιχνιδι και τιποτα αλλο. Τηρουμενων λοιπον ολων αυτων εγω δυσκολευομαι να πιστεψω οτι στην εποχη που ζουμε μια συσκευη που χωραει στην τσεπη μου, μπορει να κανει ολα αυτα που κανει σε τοσο αξιοπρεπη βαθμο. Γι αυτο και πιστευω επισης οτι η συγκριση της τιμης δεν ειναι σωστη να γινεται, γιατι ενα κινητο ειναι σημαντικα πολυπλοκοτερο πολυεργαλειο, ενω μια κονσολα ειναι συγκεκριμενης χρησης.

    Αλλωστε ειμαστε ακομα στα πρωτα δειλα δειλα βηματα πραγματικου ΑΑΑ gaming στα κινητα. Δλδ τα οποια προβληματα εχει ας πουμε το framerate του Resident 4 στο iphone ευκολα πιστευω διορθωνονται σε εναν βαθμο με καλυτερο optimization/patch, οπως αλλωστε γινεται συχνα και σε τοσα πολλα παιχνιδια κονσολων. Αλλωστε απο οτι καταλαβα στην περιπτωση του iphone τα πεταξαν λιγο χυμα και αφησαν το metal της apple να αναλαβει. Anyway, ειναι ενα σημαντικο βημα κατα την ταπεινη μου αποψη!
    γιατι χρειαζεσαι το κινητο σου για να παιξεις τα παιχνιδια σε μεγαλη οθονη, οταν θα μπορεις να τα παιξεις απευθειας στην μεγαλη οθονη?

    Προσωπικα δεν πιστευω οτι ο κοσμος θελει το κινητο του για παιχνιδομηχανη.

  20. #177

    Default Resident Evil 4 Remake [+VR]

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    γιατι χρειαζεσαι το κινητο σου για να παιξεις τα παιχνιδια σε μεγαλη οθονη, οταν θα μπορεις να τα παιξεις απευθειας στην μεγαλη οθονη?

    Προσωπικα δεν πιστευω οτι ο κοσμος θελει το κινητο του για παιχνιδομηχανη.
    Ειτε μέσω κινητού ειτε απευθείας μέσω TV θα υπάρχουν πολλοί γενικά τρόποι να παίξεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια με αξιοπρεπέστατο performance χωρίς να πληρώνεις για κονσόλα .
    Αυτό είναι το θέμα .
    Και το πολύ ζουμί (χρήμα) θα είναι εκεί .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #178
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ειπα ποτε οτι το χρειαζομαι. Ουτε και ειπα οτι θα αντικαταστησει τις παιχνιδομηχανες (αν υπαρχουν στο μελλον).

    Αυτο που εκανα στην ουσια ειναι μια εκδηλωση θαυμασμου του που εχει φτασει η τεχνολογια οταν μια συσκευη που χωραει στην παλαμη του χεριου σου εχει τετοιες δυνατοτητες. Οχι μονο οσον αφορα στα παιχνιδια αλλα σε ολα αυτα που μπορει να κανει μια τοσο μικρη συσκευη στις μερες μας.

  22. #179
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτό που δεν αναφέρει κανείς είναι ότι αγοράζοντας το RESI 4 για iOS μπορείς να παίζεις μεταξύ του iPhone και iPad (cross save), αλλά το καλύτερο είναι: αποκτάς δωρεάν την Mac OS έκδοση (και πάλι υπάρχει cross save δυνατότητα μεταξύ Mac/iPhone/iPad).

    Για εμένα δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν οι φορητές κονσόλες τις επιδόσεις των επιτραπέζιων.

    Ακόμα κι αν σε πχ. 5-6 χρόνια τα κινητά έχουν γίνει δέκα φορές δυνατότερα από σήμερα, ένα σημείο αποτελεί την απόλυτη τροχοπέδη: ανύπαρκτη ψύξη.
    (επίσης: όσο εξελίσσονται τα SoC για κινητά, τόσο θα εξελίσσονται τα SoC από Sony/AMD πχ. για το PS6)

    Δεν γνωρίζω αν λεπτομερώς παρακολουθήσατε τα παραπάνω ή/και άλλα βίντεο τεχνικής ανάλυσης, αλλά το παιχνίδι παίζει ουσιαστικά στα 300-320p (ήμαρτον, PS1 ανάλυση) η οποία γίνεται upscale μέσω MetalFX (που δεν τα πηγαίνει καλά, διότι το 300-320p είναι πολύ λίγα pixel, οπότε το MetalFX δεν έχει επαρκές δείγμα για να κάνει επαρκές upscale. Ακόμα και τα DLSS/FSR/κλπ σε τόσο χαμηλές αναλύσεις τα κάνουν όλα χάλια στη θολούρα όταν κάνουν upscale).

    Επειδή όμως η οθόνη είναι μικρούλα, ναι ΟΚ υπάρχει θολούρα λόγω χαμηλής ανάλυσης, αλλά για τον μέσο κάτοχο iPhone που δεν γνωρίζει τίποτα τεχνολογικό, ούτε ασχολείται ιδιαίτερα (έως καθόλου) με το σύγχρονο gaming, η πολύ χαμηλή ανάλυση δεν γίνεται αντιληπτή.

    Επίσης, είναι πετσοκομμένα σχεδόν τα πάντα: από εφφέ, ποιότητα textures, φωτισμούς...ολόκληρη λίστα.

    Τέλος, σε τεστ με Xbox Series X joypad, Nintendo Switch joypad και DualSense, το lag μεταξύ iPhone και joypad εκτοξεύεται στα 200 ms, μετατρέποντας την "αίσθηση" του παιχνιδιού σε σαλιγκάρι / "γίνεται πολύ βαρύ/αργό το παιχνίδι στον χειρισμό".

    Βέβαια, κι εγώ εκπλήσσομαι ότι αυτά παράγονται από μια συσκευή πάχους 1,5 εκατοστού που χωράει σε μια τσέπη. (συν το γεγονός ότι το αγοράζεις 1 φορά και το παίζεις σε iPhone/iPad/Mac με cross save άνεση)

    Αλλά ότι θα φτάσουν ή έστω πλησιάσουν τις κονσόλες τα κινητά, δεν περιμένω να συμβεί ποτέ.
    Last edited by Lefteris_X; 03-01-2024 at 21:38.

  23. #180

    Default

    μα ακριβως αυτο ειναι το θεμα οτι περα απο οτι τα κινητα γινονται ισχυροτερα, ολα αυτα τα dlss/fsr , ai upscalers γενικοτερα ειναι ακομα σε πολυ πρωιμο σταδιο. Θα φτασουν σε επιπεδο καποια στιγμη να παιζουν σε 480p και εμεις να βλεπουμε με τα ματια μας photorealistic 8k. πόσο μαλλον για μικρες οθονες.

Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •