Page 8 of 10 FirstFirst ... 45678910 LastLast
Results 141 to 160 of 192

Thread: Resident Evil 4 Remake [+VR]

  1. #141

    Default Resident Evil 4 Remake [+VR content]

    Παιδιά οι πωλησεις δεν εχουν καμμία σχεση σε short term κ αυτό το γνωρίζουν καλά στις εταιρείες .
    Αν αύριο βγει ένα καινούργιο CoD και του αλλάξουν τον τίτλο και γράφει στο κουτί Resident Evil 9 εγώ σαν ολοκληρωτικός οπαδός του franchise θα παω να αγοράσω Day 1 κ άς με ανησυχούν αυτά που έβλεπα στα pre release videos.
    Το ίδιο θα κάνουν και πολλοί καινούργιοι που τους αρέσουν αυτα που έβλεπαν στα pre release videos και θεωρούν ότι ήρθε η ώρα να κάνουν entry σε μια διάσημη σειρά που μέχρι τώρα δεν τους άρεσε για διάφορους λόγους .
    Όταν όμως βλέπεις σφοδρές αντιδράσεις μετά την κυκλοφορία (περίπτωση 5) και ολοκληρωτικό κράξιμο αργότερα (περίπτωση 6) ξέρεις ότι έχει αρχίσει και η αντίστροφη μέτρηση να αρχίσεις να χάνεις παικτες σε τεράστια ποσοστά από εδώ και πέρα γιατί ο κόσμος χάνει την εμπιστοσύνη του και θα αρχίσει να σε εγκαταλείπει μαζικά.
    Ακριβώς σαν τη φουσκα που αναπόφευκτα σκάει.
    Προσωπικά είμαι οπαδός της σειράς από το πρώτο παιχνίδι το 1996, είμαι από τους πρώτους (μεγάλη πιθανότητα να είμαι και ο πρώτος που ξέρεις) που έπιασε στα χέρια του το Resident Evil 2 το 1998 στην Ελλάδα (το περιμενα day 1 έξω από το κατάστημα που το είχα παραγγείλει από το πρωί πριν ανοίξει) αλλά το Resident Evil 7 το αγόρασα σε προσφορά γύρω στα 20 ευρώ ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του περίπου .
    Είχα χάσει κάθε εμπιστοσύνη στην Capcom , κ ας διάβαζα για το αντίθετο στο Ίντερνετ είναι αυτό που λέω παραπάνω .
    Ευτυχώς δεν πήγε παρακάτω αυτό το diversion στη σειρά ακόμα όμως δεν είναι και στο σημείο που θελω .
    Για μένα αν και το 4 είναι το κορυφαίο στη σειρά είναι καθαρά one in a lifetime luck, άνοιξαν ένα μπουκάλι και έπιασαν μέσα αστραπή, σαν το πρωτάθλημα που πήρε η Λάρισα ένα πράγμα, έγινε μια φορά δεν ξαναγίνεται (με τεραστιο σεβασμό στην ομαδάρα του Γκμοχ , του βαλαωρα, του Καραπιαλη και του τεράστιου Μητσιμπονα).
    Η σειρά πρέπει να επιστρέψει στις ρίζες της και αυτές βρίσκονται στην πρώτη τριλογία .
    Αίμα, ζόμπι, gore και survival horror .
    Παιχνίδια στο ύφος του Resident evil 2 Remake , με τη διάρκεια του Reaident Evil 4.
    Δεν υπάρχει άλλος δρόμος και αναπόφευκτα θα γίνει.
    Ωραιο το mold αλλά πέρα από το ότι σαν ιστορία πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία σαν το halo για να την καταλάβεις καλά , κάπου κούρασε .
    Ένας τύπος που συμπαθώ πολύ για τις απόψεις του έδωσε μια πολύ ωραία ιδέα και θα την ήθελα να δω να γίνει πράξη έστω και για spin off παιχνίδια μεταξύ των main κυκλοφοριών που κατά τη γνώμη μου πρέπει να αρχίσουν να αραιώνουν .
    Ρίξτε μια μάτια αν θέλετε και πάιξτε το origins collection όσοι δεν το έχετε κάνει.
    Σε 10 λεπτά θα έχετε συνηθίσει απόλυτα τη fixed camera .



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 24-04-2023 at 10:33.

  2. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    cocous (24-04-2023)

  3. #142
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παντως, προσωπικα μιλωντας το Resi 7 αλλα και το 8 ειναι μακραν πιο τρομακτικα στην ιστορια του franchise. Η επιλογη του πρωτου προσωπου δινει πολυ στον τρομο την αγωνια και το σασπενς. Πιστευω το 7 εστρωσε ωραια το δρομο για το μελλον και ηταν σωστη επιλογη. Δε θα με χαλαγε να γινει το 9 παλι 3rd person αλλα συμφωνω να ακολουθει τα χναρια του 2 και του 4. Αν το κανουν αυτο και τα reviews ειναι θετικα i am sold κι εγω!

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (24-04-2023),obione (17-09-2023)

  5. #143
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πολυ μετριο μου ειχε φανει το original re4 στην εποχη του που το ειχα παιξει, πολυ μετριο βρηκα και το remake

    Οι βασικοι λογοι που με χαλανε πολυ ειναι το babysitting της Ασλει και το οτι το παιχνίδι ειναι υπερβολικά action
    Η Ασλει σπαει νευρα, δεν μου αρεσει να σερνω μαζι μου ενα μωρό, γιατι σαν μωρο ειναι. Απλα σε ακολουθει και δεν κανει τιποτα. Να γινεται χαμος και να εχεις κι αυτη την παρταλο. Ε αντε ψοφα πια, ουστ

    Οσον αφορα το action κομμάτι, ειναι πολυ βαρετο να προχωράς στην ουσια σε μια ευθεία και να σκοτωνεις κύματα εχθρων και οταν τους φας αντε παλι στο επόμενο δωμάτιο και αντε παλι τα ιδια και τα ιδια

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    FurionMike (24-04-2023)

  7. #144
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default


    Οκ τα κατάφερα. Εγώ το κατά χάρηκα παίδες. Πλέον το ξέρω απ έξω σε 1:30 ώρα το τερματίζω. Από τα λίγα παιχνίδια που έχω ξεψαχνίσει έτσι.
    Το κάρα γούσταρα άξιζε και το τελευταίο ¤ για εμένα!

  8. The Following 4 Users Say Thank You to balabanis For This Useful Post:

    geogoku (09-05-2023),Giannis1979 (11-05-2023),Snk (08-05-2023),Valkyre (08-05-2023)

  9. #145
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Τέλεια νέα. Τελικά είναι το full game σε PSVR2 και οχι VR content! Οπότε αλλάζει και ο τίτλος.



    Experience the ultimate immersive experience as Leon S. Kennedy takes on a grueling rescue mission!

    Coming as free DLC for the PlayStation®5 version of Resident Evil 4.

    https://blog.playstation.com/2023/05...mode-revealed/
    .

  10. #146
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα το ξαναπω: αξιζουν ευσημα στην capcom που δινει τετοια πραγματα free.. αν ηταν ΕΑ ή Καζουνορης, παιζει να ζηταγαν ενα 20αρικακι ευκολα.

  11. #147
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    O Καζουνορης το έδωσε φρι το GT7 VR update είναι η αλήθεια, αλλά η capcom μεγάλη μαγκιά, γιατί στο RE4 χρειάζεται περισσότερη δουλειά για να δημιουργήσεις από την αρχή χειρισμό προσαρμοσμένο σε VR. Στο GT7 παίζεις όπως θα έπαιζες και στην flat version, οπότε δε χρειάζεται την ίδια δουλειά.
    .

  12. #148
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι ενταξει το ελεγα πιο πολυ για το στησιμο του GT7 με τα credits. Αυτο ελειπε στην Σονυ να χρεωνει τα VR modes οταν θελει οσο τιποτα να σπρωξει το VR.

  13. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (25-05-2023)

  14. #149
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Μια χαρα . Ισως του δώσω μια ευκαιρια σε vr .
    Αφου ειναι και δωρεαν θα το δω σιγουρα καποια στιγμη .
    Μπραβω τους που το δίνουν δωρεαν πάντως


  15. #150
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    Winter 2023 λεει οποτε σκεφτομαι να το αγορασω τωρα που ειναι σε προσφορα.
    Αν και χειμωνας μπορει να σημαινει Φεβρουαριος
    .

  16. #151
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Καλό το free vr update, αλλά μας χρεώνουν για ενα dlc το οποίο ήταν μέρος του βασικού αρχικού παιχνιδιού.

    Μεγαλύτερο νόημα είχε να συνέβαινε το αντίθετο...

  17. #152
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  18. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Valkyre (23-09-2023)

  19. #153
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιποοοον σημερα το πρωι δοκιμασα το VR mode του παιχνιδιου.

    Οπως υποψιαζομουν εχει καποια θεματα αλλα συνολικα οι εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες.

    Γραφικα πανεμορφα. Το παιχνιδι ειλικρινα δεν ξερω τι εχει χασει σε σχεση με την φλατ εκδοση, οτι και να ειναι αυτο ομως δεν ειναι αντιληψιμο πραγματικα. Οκ προφανως τρεχει σε κατωτερη αναλυση αλλα ειναι πολυ καθαρο και ευκρινες, θα ελεγα περισσοτερο και απο το Village. Το παιχνιδι αποτελει αποδειξη οτι το PSVR2 εχει μπολικη δυναμη και πραγματικα μετα απο τετοια παιχνιδια μου ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να παω πισω σε αυτο το πληθος indie παιχνιδιων που δεν εκμεταλλευεται ουτε στο ελαχιστο το μηχανημα. Δηλαδη δεν ξερω... ειναι κριμα να εχουμε τετοιο μηχανημα και να ειναι στο ρελαντι συνεχεια. Εγω δεν μπορω να το χωνεψω και δεν το δεχομαι.

    Ο χειρισμος ειναι εξαιρετικος και οποιος εχει παιξει το Village θα νιωσει κυριολεκτικα σαν στο σπιτι του. Το θεμα ειναι βεβαια οτι το Village ηταν εξαρχης σχεδιασμενο σαν 1st person ενω το 4 ειναι 3ου προσωπου και αυτο φαινεται στον σχεδιασμο του. Οι roundhouse kicks ας πουμε σε βγαζουν σε 3ο προσωπο οταν εισαι σε VR mode και δυστυχως αυτο σπαει το immersion. Επισης πολλα animations ειναι σχεδιασμενα για τριτο προσωπο, οποτε και παλι το παιχνιδι σε βγαζει απο τον χαρακτηρα και αυτο γινεται περισσοτερο συχνα απο οτι θα επρεπε. Θα μου αρεσε πολυ να υπαρχει εστω μια επιλογη τα roundhouse kicks να δειχνουν απλα ενα ποδι να σβουρναει (χωρις να κουνιεται το σωμα), ακομα και αυτο θα ηταν λιγοτερο immersion breaking απο αυτο που εχουμε τωρα. Ειναι το βασικο μου προβλημα με το παιχνιδι μεχρι στιγμης. Οχι κατι τρομερο, αλλα οσο ναναι σε χαλαει γιατι ριχνεις πολυ κλωτσιδι στο Resi 4 και γενικα κανεις πολλα special moves και σε ολα αυτα βγαινεισ στο 3ο προσωπο.

    Ενα αλλο μικρο θεματακι που νομιζω ευκολα διορθωνεται ειναι οτι ο εξοπλισμος σου, παλι σε συγκριση με το Village, πεταγεται πολυ προς τα εξω και μπροστα. Τοσο, που απλα θες να κοιταξεις λιγο χαμηλα, οχι τερμα κατω, και με το που χαμηλωνεις λιγο το κεφαλι βλεπεις τα σακιδια και τα οπλα στον αερα. Εχει μεν επιλογη το παιχνιδι να παραμετροποιησεις την θεση των αντικειμενων αυτων, αλλα και τερμα πισω να τα βαλεις και παλι πεταγονται παρα πολυ. Στο Village δεν ηταν ετσι και η παραμετροποιηση σε αυτο το κομματι εδινε πολυ μεγαλυτερες επιλογες.

    Τελος, παλι σε σχεση με το Village, ενα πραγμα που ειναι χειροτερο λιγακι ειναι οτι αν θες να πιασεις με τα δυο χερια το πιστολι, το παιχνιδι απαιτει τρομερη ακριβεια και θελει το ενα χειριστηριο να ακουμπαει σχεδον το αλλο. Κατι ενοχλητικο και οχι βολικο. Στο Village δεν απαιτουσε να ειναι τοσο ακριβης η θεση των χεριων σου για να πιανεις με τα δυο χερια το οπλο.

    Κατα τα αλλα τι να πω. Μπραβο σε Σονυ και Capcom. Τετοια παιχνιδια και τετοιες παραγωγες χρειαζεται το VR. Η παρουσιαση ειναι εξαιρετικη. Οπτικα το παιχνιδι δεν χανει σχεδον τιποτα. Και θα ελεγα και το reprojection (με το οποιο βεβαια εγω γενικα δεν εχω ιδιαιτερο θεμα ευτυχως) ειναι πολυ "γλυκο".

    Οσοι δεν το εχετε παιξει μην το χασετε.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (08-12-2023),PDS (08-12-2023)

  21. #154
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Το έχω αγοράσει από τη στιγμή που βγήκε αλλά δε το έβαλα ποτέ ούτε για να δω το παραμικρό.

    Περίμενα καρτερικά να βγει το VR update ώστε όλη η εμπειρία να είναι φρέσκια.

    Ανυπομονώ να δω τι έχω να δω . . .

  22. #155
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εντωμεταξύ είναι σε sale από χθες το παιχνίδι. Έλεγα να το αγοράσω αργότερα αλλά στα 30 ευρώ θα το τσιμπήσω τώρα. Θα παιχτεί πρωτα το village βέβαια.
    .

  23. #156
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Πως γινεται να μην εχεις παιξει ακομα τα πρωτοκλασσατα παιχνιδια ρε συ Βαγγελη?

    Μα το Village βρηκες να αφησεις στην ακρη?!?

  24. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (08-12-2023)

  25. #157
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Κάνα 200αρι ώρες έχω στο VR σε Gt7, mini golf και demeo μόνο. Αλλά τώρα ήρθε η ώρα του Resi 8!
    Aν και ξεκίνησα Arizona sunshine με Βασίλη.

    Δεν ξέρω γιατί το άφησα το συγκεκριμένο. Ένας λόγος είναι ότι λατρεύω τα co-op games σε vr και τα προτιμώ σε αυτή τη φάση και ο άλλος είναι (κυρίως στην αρχή σκεφτόμουν έτσι), ότι μου φαινόταν τόσο καλό και immersive το village σε vr (έχω παίξει κάνα δυο ώρες στην αρχή) που δεν ήθελα να το αρχίσω και να τελειώσει κάποια στιγμή. Εντελώς βλαμμένη λογική το ξέρω αλλά έτσι το έβλεπα. Τώρα υπάρχει το RE4 οπότε αυτή η δικαιολογία δεν υπάρχει πλέον.
    .

  26. #158
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αγόρασα το παιχνίδι, προσπαθώ να το κατεβάσω και δεν με αφήνει. Το ίδιο ισχύει και για το demo. Εχει συμβεί σε κάποιον κάτι ανάλογο;
    Βγαζει μηνυμα something went wrong.
    .

  27. #159
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To πρωι πηγα να κατεβασω το VR update και μου εβγαλε το ιδιο μηνυμα. Μετα απο 1-2 λεπτα με αφησε και το κατεβασα.

  28. #160
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Έχω κάνει άπειρες προσπαθείς Δημήτρη αλλά δεν. Έκανα rebuilt database. Τπτ
    .

Page 8 of 10 FirstFirst ... 45678910 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •