Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast
Results 121 to 140 of 192

Thread: Resident Evil 4 Remake [+VR]

  1. #121
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    "This is simply the best survival horror game ever created.
    Αυτός που το έγραψε αυτό ή πληρωμένος ήταν ή σουρωμένος. Νταξ, μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω, δεν μπορώ καν να βγάλω αυτές τις λέξεις με αυτή τη σειρά από το στόμα μου!

  2. #122
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παντως επειδη τωρα αυτες τις μερες ειδα playthrough απο τις original εκδοσεις ολων των παιχνιδιων (1,2,3,4) οφειλω να ομολογησω οτι η δουλεια που εχουν κανει στα remake ειναι ακομα καλυτερη απο οσο πιστευει ή μαλλον θυμαται ο περισσοτερος κοσμος.

    Πρωτα απο ολα ενταξει δεν θα μιλησω για το γραψιμο ή το voice acting... μιλαμε οτι η φαση παλια ηταν καρακιτσαριο εντελως. Οι χαρακτηρες δεν εμοιαζαν καν ανθρωπινοι. Γνωριζε ο κεντρικος πρωταγωνιστης εναν δευτερευον χαρακτηρα, ανταλλαζαν κυριολεκτικα 3 προτασεις μεταξυ τους και μετα το παιχνιδι το επαιρνε αυτο και το παρουσιαζε λες και ειχαν δεσμο ολοκληρηρς ζωης να πουμε.

    Αλλα οκ αστο αυτο απεξω (αν και δεν θα επρεπε γιατι το MGS1 ειχε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟ voice acting, οχι μονο για την εποχη εκεινη αλλα ακομα και σημερα στεκεται).

    Περα απο αυτο λοιπον τα περισσοτερα puzzles στα original παιχνιδια δεν ειχαν καμμια λογικη, καμμια συνοχη/επαφη με την πραγματικοτητα. Ελυνες εναν πολυπλοκο γριφο γυρω απο ενα αγαλμα να πουμε, που επρεπε να βρεις ξερω γω 2-3 αντικειμενα για να λυσεις τον πολυπλοκο αυτο γριφο και οταν τα καταφερνεις, ανοιγει το αγαλμα και μεσα εχει μια.... μπαταρια αυτοκινητου... οτι ναναι εντελως!! Μιλαμε για παλαβα πραγματα!

    Στα ρημεικ το φαινομενο αυτο εχει σχεδον (οχι εντελως) εξαλειφθει. Δηλαδη οτι puzzle εχει, μοιαζουν ρεαλιστικα και φανταζουν κατι τοις λογικα και ως προς το που ειναι τοποθετημενα τα αντικειμενα που χρειαζεσαι και ως προς το τι παιρνεις αφου λυσεις τον εκαστοτε γριφο. Πολυς κοσμος παραπονεθηκε που πλεον εχουν λιγοτερα puzzles τα ρημεικς, ε ναι αλλα σκοπος ειναι να εχουν και ενα Α νοημα οι γριφοι και να σε πειθουν...οχι να κρυβει καποιος μια...μανιβελλα πισω απο ενα πινακα ζωγραφικης με γριφο!

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Αυτός που το έγραψε αυτό ή πληρωμένος ήταν ή σουρωμένος. Νταξ, μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω, δεν μπορώ καν να βγάλω αυτές τις λέξεις με αυτή τη σειρά από το στόμα μου!
    Δεκτο. Ομως αυτο γραφτηκε, αυτο ειναι το θεμα. Το παιχνιδι εχει 96 metacritic με 80+ διθυραμβικες κριτικες, ολα αυτα το ετος 2005. Kαι οχι μονο απο κριτικους αλλα και κοινο το οποιο εχει δωσει 9.2/10. Ειμαι ο πρωτος που θα πει οτι τα νουμερα στο μετακριτικ δε λενε και πολλα, αλλα το συγκεκριμενο, ειναι ο ορισμος του universally acclaimed απο ολες τις πλευρες...

  3. #123
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τι να πω ρε ρε γμτ;

    Τόσο άσχημο παιχνίδι μου έπαιξε η μνήμη μου;

    Και άντε πες τα έχω χαμένα πλέον λόγω ηλικίας (λολ).

    Και στον mania σαλτάρισε η μνήμη του;

    Τι στο καλό πάθαμε;

  4. #124
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Noμιζω απλα θυμαστε οτι καποιοι hardcore fans χαλαστηκαν απο την αλλαγη στο υφος. Γενικα το παρακολουθω πολυ το franchise αυτες τις μερες (και ιστορικα αλλα και επι του παροντος).

    Υπαρχουν σημερα αρκετοι hardcore φανς που διαφωνουν ακομα και με τα remakes (πραγμα που μου φαινεται υπερβολικο ΙΜΟ). Ενταξει κοσμος να παραπονιεται παντα θα υπαρχει οτι και να κανεις.

    Παντως επι του συνολου τα αγαπημενα Resi στην πλειοψηφια ειναι τα 2,4,Code Veronica. Δηλαδη αυτα τα 3 αναφερονται συνεχεια σχεδον στα πιο πολλα τοπ 3.

  5. #125
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Να το θέσω καπως ετσι:
    Αυτός που λεει οτι το 4 δεν είναι εξαιρετικό παιχνίδι ειναι το ιδιο σουρωμενος με αυτον που λεει οτι το 4 ειναι survival horror!
    Χεχε

    Η αληθεια πάντως είναι πως κι εγώ θυμαμαι ολες τις διθυραμβικές κριτικες οταν βγήκε.
    Τοσο πολυ που ειχα κανει mail διαμαρτυρίας στην capcom που δεν το κυκλοφορησε αρχικα και σε ps2.
    Ω ναι μολις μάθατε τον λογο που αλλαξε αποφαση η capcom και το εφερε στο ps2!

    Mετα απο τετοια υπερπροσπάθεια λοιπόν απο μέρους μου, το έπαιξα και ημουν σε φαση bring back resi!
    Last edited by drifterx; 12-04-2023 at 16:48.

  6. #126
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default Resident Evil 4 Remake [+VR content]

    Αυτο που θυμαμαι εγω ειναι οτι ειχε παρει πολυ καλες κριτικες αλλα ηταν μια κυκλοφορια που ειχε περασει στο ντουκου εντελως λογω exclusivity στο gamecube. Μονο μετα την κυκλοφορια του στο ps2 μετα απο σχεδον 1 χρονο που το επαιξε και ο περισσότερος κοσμος (κι εγω) εγινε το buzz. Και μιλαμε για port με απιστευτο πετσοκομμα στο ps2, χειροτερα μοντελα, textures, φωτισμους, effects. Παρολα αυτα το κουλο ηταν οτι πηρε αντιστοιχες βαθμολογιες στο ps2, μην πω καλυτερες.


  7. #127
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Resident Evil 4 Remake Sales Top 4 Million Units, Second Fastest Selling Resident Evil

    https://www.ign.com/articles/residen...-million-units

    Resident Evil 4 Remake PS5 and PS4 sales double those of Xbox and PC

    https://www.playstationlifestyle.net...xbox-pc-sales/

  8. #128
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Resident Evil 4 Remake PS5 and PS4 sales double those of Xbox and PC
    Μάλλον περιμένουν να μπει στο gamepass για να προστεθεί στο τεράστιο backlog.

  9. #129
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Θα μπει σιγουρα στο προγραμμα καποια στιγμη, μολις τελειωσα το dead space και θα ηθελα να ασχοληθώ με κατι αλλο, ισως το expansion του horizon.
    Reception και (κυριως) πωλησεις δειχνουν οτι δεν θα ειναι το τελευταιο remake, υποθετω μετα το επομενο numbered resident evil. Code veronica, resi 5, καποια spinoffs τυπου revelations εχουν μεινει απο επιλογες. Υπαρχει βεβαια και η επιλογή του re-remake του original η του resident evil 0 οπως ειπατε παραπανω, βεβαια τα hd remasters τους ειναι σχετικα προσφατα.
    Τι θα προτιμουσα εγω;
    Το dino crisis remake
    Εχει κανει πολυ καλη δουλεια η capcom με τα remakes των RE αλλα θεωρω οτι το πολυ καλο υλικο τελειωσε, θα προτιμουσα να παρει το Dino Crisis και να του αλλαξει τα φωτα (με την καλη εννοια), υλικο εχει και ειναι και κατι φρεσκο.


  10. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (16-04-2023),obione (23-04-2023)

  11. #130

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Τι να πω ρε ρε γμτ;

    Τόσο άσχημο παιχνίδι μου έπαιξε η μνήμη μου;

    Και άντε πες τα έχω χαμένα πλέον λόγω ηλικίας (λολ).

    Και στον mania σαλτάρισε η μνήμη του;

    Τι στο καλό πάθαμε;
    Mandela effect ζεις Λευτέρη!
    Το έχω πάθει και εγώ με το Interview with a vampire!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Lefteris_X (15-04-2023)

  13. #131
    Advanced Member bozo's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Εδεσσα
    Posts
    530
    Name
    Γιαννης

    Default

    παιδια ακουω καλα λογια.σκαιφτομαι να το δοκιμασω.αλλα δεν λεω για αγορα εχει κανεις το παιχνιδει για ps5 να μας το νοικιασει για καμια εβδομαδα για να το παιξω.χαχα αμα υπαρχει κανεις με ενδιαφερει. και για 4 κανει.

  14. #132

    Default

    απο τα main res evil παιχνιδια μονο το 6 ειχε φαει κραξιμο στην εποχη του.

  15. #133

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    απο τα main res evil παιχνιδια μονο το 6 ειχε φαει κραξιμο στην εποχη του.
    Και το 5 .
    Ήταν πολύ ωραιο Coop game , αλλά δεν είχε την παραμικρή επαφή με τη σειρά. Ούτε καν με το 4 που πάνω στην ιδέα του πάτησε .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #134
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Γενικα σαν σειρα εχει κρατησει καλο επιπεδο τηρουμενων των αναλογιων και το ποσο εχει μιλκαριστει. Εγω τωρα πηγα και τα εσκασα για το DLC του Village το οποιο οπου ναναι το ξεκιναω και αυτο

  17. #135

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Γενικα σαν σειρα εχει κρατησει καλο επιπεδο τηρουμενων των αναλογιων και το ποσο εχει μιλκαριστει. Εγω τωρα πηγα και τα εσκασα για το DLC του Village το οποιο οπου ναναι το ξεκιναω και αυτο
    Είναι πολύ καλό το dlc πιστεύω θα Σ αρέσει.
    Τελευταία το μάζεψε Δημήτρη η capcom με τα remakes και τα παιχνίδια από το 7 και μετά.
    Στην τετραετία από το 5 έως το 6 και στο remake του 3 έχει κάνει μεγάλες μλκιες και έχει διασύρει φοβερούς χαρακτήρες και villains.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #136
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σε εκείνη την 4ετία σχεδόν τα είχε διαλύσει όλα τα IP της η Capcom: Onimusha, Devil May Cry, RESI, Street Fighter που ήταν τα πιο μεγάλα της "όπλα" είχαν σχεδόν ξεφτιλιστεί.

    Και κάπως έτσι άρχισε το ψευδώνυμο Crapcom.

  19. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Giannis1979 (22-04-2023)

  20. #137
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι ενταξει 2 παιχνιδια ειναι που ξεφυγαν τελειως το ενα εκ των οποιων (5) μην ξεχναμε πηρε και καλες κριτικες, και εγινε το πιο πετυχημενο σε θεμα πωλησεων resi ever. Οποτε αν εισαι capcom και βλεπεις οτι το πρωτο σου διαφορετικο resi πουλησε τρελα, δυσκολο ειναι να πιστεψεις οτι αν συνεχισεις ετσι δε θα σου βγει σε καλο; Ευτυχως το 6 ηταν τοσο κακο που εκανε καλο στη σειρα.. γιατι αν δεν ηταν τοσο κακο και εκανε επισης φοβερες πωλησεις, πολυ φοβαμαι δε θα ειχαμε ουτε 7 ουτε 8 ουτε remakes με τη μορφη που τα εχουμε τωρα.

  21. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (23-04-2023)

  22. #138
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Χμμ Δημήτρη, έψαξα λίγο και είδα οτι το 6 δεν έκανε τόσο χάλια πωλήσεις όσο θα θέλαμε οι φυσιολογικοί οπαδοί του franchise.

    Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα, οτι οι πωλήσεις ειναι πολυ κοντά με το 5 που όντως ήταν το πιο μοσχοπουλημενο! Δε βαζω φυσικά τις εκδόσεις ps4 που βγηκαν αργότερα, παρά μόνο ps3 και 360 που πρωτοβγήκε.

    https://vgsales.fandom.com/wiki/Resident_Evil

    Μάλλον κάποιο κεφάλι πρέπει να ευχαριστούμε, που άκουσε το κραξιμο και παρά τις καλές πωλήσεις, έκανε στροφή 180 μοιρών και μας παρέδωσε το 7.

  23. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Valkyre (23-04-2023)

  24. #139
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το RE6 είχε από όσο θυμάμαι τις καλύτερες πωλήσεις. Μετά δεν ξέρω με τα remaster κλπ αν άλλαξε αυτό. Αλλα όταν βγήκε είχε πουλήσει τρομερά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Spoiler!

  25. #140
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τρομερο πραγματικα.. ουτε που θυμομουν/φανταζομουν οτι το 6 εκανε τοσο καλες πωλησεις..

    Ποιον αγιο ανθρωπο εκει μεσα στην Capcom πρεπει να ευχαριστησουμε που ως δια μαγειας ειπε «οχι στα φραγκα, ναι στην παραδοση» ;;!!;;

Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •